USTFCCCA Division I Outdoor Track & Field 2012 All-America Recipients Named

By Tom Lewis, USTFCCCA

June 12, 2012   

NEW ORLEANS – The U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) announces those that earned USTFCCCA All-America distinctions for the 2012 NCAA Division I Outdoor Track & Field season. Honors are awarded for performances at the final site of the NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships occurring the previous weekend in Des Moines, Iowa.

USTFCCCA All-Americans (PDFs): By Team | By Event | All-America History

2012 Men’s Team Winner: Florida, 50 | NCAA Recap
2012 Women’s Team Winner: LSU, 76 | NCAA Recap

FINAL Team Scoring Summary:
MEN | WOMEN | Breakdown by Team
National Team Rankings Final Week-by-Week

FINAL Results (PDF)
Flash Results Coverage
FINAL Event-by-Event “Brackets”

ESPN3.com Video Archive:
Thursday | Friday | Saturday

Des Moines Register Coverage
Flotrack Coverage | RunnerSpace Coverage

USTFCCCA’s National Championships Central

First-team USTFCCCA All-America honors are awarded to those who earn any portion of a team point at the national championships, or reach an eight-entrant final. Second-team All-America honors are handed out to those whose final placing in the national meet range from ninth to 16th place.

Those who participated at the final site but did not place in the meet’s top 16 are listed as honorable mention for the All-America award.

Student-Athletes listed are participants in programs that are members of the USTFCCCA.

Andrew Riley (Illinois), Aaron Ernest (LSU), Maurice Mitchell (Florida State), Harry Adams (Auburn) and Akheem Gauntlett (Arkansas) are men that earned three First-Team All-America honors  to lead the category while, on the women’s side, three first-team awards were also handed to English Gardner (Oregon), Kimberlyn Duncan (LSU), Phyllis Francis (Oregon), Rebecca Alexander (LSU), and Semoy Hackett (LSU).

LSU led all men’s squads with 15 first-team honors, followed by Texas A&M (14), Arkansas (13), and Florida (10). Women’s squads are led by Oregon (17), LSU (16), Texas A&M (13), and Kansas (12).

As a conference, the SEC notched the most men’s First-Team All-America nods with 68, followed by the Big 12 (36), Big Ten (31), and Pac-12 (27). The Pac-12 had the most First-Team honors on the women’s side with 48, followed by the Big 12 (47), SEC (42), and ACC (18).

 

2012 USTFCCCA Outdoor Track & Field  – NCAA Division I

FIRST-TEAM ALL-AMERICA

MEN

Event Athlete Institution
Pole Vault Cale Simmons Air Force
Long Jump Kamal Fuller Alabama
Shot Put Bozidar Antunovic Arizona
Hammer Tyler Johnson Arizona
5000 Meters Lawi Lalang Arizona
High Jump Nick Ross Arizona
5000 Meters Stephen Sambu Arizona
10,000 Meters Stephen Sambu Arizona
Triple Jump Chris Benard Arizona State
Shot Put Jordan Clarke Arizona State
Pole Vault Derick Hinch Arizona State
4×100 Relay Neil Braddy Arkansas
4×400 Relay Neil Braddy Arkansas
4×100 Relay Caleb Cross Arkansas
400 Meters Akheem Gauntlett Arkansas
4×100 Relay Akheem Gauntlett Arkansas
4×400 Relay Akheem Gauntlett Arkansas
Long Jump Raymond Higgs Arkansas
Decathlon Kevin Lazas Arkansas
4×100 Relay Marek Niit Arkansas
4×400 Relay Marek Niit Arkansas
Decathlon Gunnar Nixon Arkansas
1500 Meters Duncan Phillips Arkansas
4×400 Relay Ben Skidmore Arkansas
4×400 Relay Travis Southard Arkansas
100 Meters Harry Adams Auburn
200 Meters Harry Adams Auburn
4×100 Relay Harry Adams Auburn
200 Meters Keenan Brock Auburn
4×100 Relay Keenan Brock Auburn
4×100 Relay Michael DeHaven Auburn
4×100 Relay Jeremy Hardy Auburn
100 Meters Marcus Rowland Auburn
4×100 Relay Marcus Rowland Auburn
Shot Put Stephen Saenz Auburn
4×100 Relay Blake Heriot Baylor
4×100 Relay Whitney Prevost Baylor
4×100 Relay Woodrow Randall Baylor
4×100 Relay Everett Walker Baylor
1500 Meters Erik van Ingen Binghamton
Decathlon Kurt Felix Boise State
1500 Meters Rich  Peters Boston University
1500 Meters Miles Batty BYU
400 Meter Hurdles Chris Carter BYU
10,000 Meters Jared Ward BYU
High Jump Harrison Steed California
110 Meter Hurdles Spencer Adams Clemson
10,000 Meters Soufiane Bouchikhi Eastern Kentucky
High Jump Dwight Barbiasz Florida
Triple Jump Omar Craddock Florida
4×400 Relay Dedric Dukes Florida
4×400 Relay Hugh Graham, Jr Florida
110 Meter Hurdles Eddie Lovett Florida
400 Meters Tony McQuay Florida
4×400 Relay Tony McQuay Florida
Hammer Jeremy Postin Florida
4×400 Relay Leonardo Seymore Florida
Javelin Stipe Zunic Florida
Decathlon Gonzalo Barroilhet Florida State
100 Meters Kemar Hyman Florida State
4×100 Relay Kemar Hyman Florida State
100 Meters Maurice Mitchell Florida State
200 Meters Maurice Mitchell Florida State
4×100 Relay Maurice Mitchell Florida State
4×100 Relay Kieran Showler-Davis Florida State
200 Meters Horatio Williams Florida State
4×100 Relay Horatio Williams Florida State
4×400 Relay Ja-Vell Bullard George Mason
4×400 Relay George Empty George Mason
4×400 Relay Nick Vaughn George Mason
400 Meters David Verburg George Mason
4×400 Relay David Verburg George Mason
800 Meters Aaron Evans Georgia
Pole Vault Nico Weiler Harvard
4×100 Relay Stanley Azie Illinois
100 Meters Andrew Riley Illinois
110 Meter Hurdles Andrew Riley Illinois
4×100 Relay Andrew Riley Illinois
4×100 Relay Brandon Stryganek Illinois
4×100 Relay DJ Zahn Illinois
Javelin Tim Glover Illinois State
1500 Meters Andrew Bayer Indiana
High Jump Derek Drouin Indiana
3000 Meter Steeplechase De’Sean Turner Indiana
Hammer Brandon Pounds Indiana State
Triple Jump Troy Doris Iowa
800 Meters Erik Sowinski Iowa
800 Meters Edward Kemboi Iowa State
Shot Put Mason Finley Kansas
Discus Mason Finley Kansas
400 Meter Hurdles Michael Stigler Kansas
High Jump Erik Kynard Kansas State
Long Jump Mantas Silkauskas Kansas State
Javelin Raymond Dykstra Kentucky
Discus Andrew Evans Kentucky
Pole Vault Kolby  Shepherd Liberty
4×400 Relay Ade Alleyne-Forte LSU
4×100 Relay Shermund Allsop LSU
Long Jump Kyron Blaise LSU
Triple Jump Kyron Blaise LSU
4×400 Relay Quincy Downing LSU
100 Meters Aaron Ernest LSU
200 Meters Aaron Ernest LSU
4×100 Relay Aaron Ernest LSU
Long Jump Damar Forbes LSU
4×400 Relay Riker Hylton LSU
Hammer Michael Lauro LSU
110 Meter Hurdles Barrett Nugent LSU
4×100 Relay Barrett Nugent LSU
4×400 Relay Robert Simmons LSU
4×100 Relay Keyth Talley LSU
Javelin Ben Chretien McNeese State
3000 Meter Steeplechase Craig Forys Michigan
Hammer Micah Hegerle Minnesota
5000 Meters Hassan Mead Minnesota
Hammer Quentin Mege Minnesota
High Jump Ricky Robertson Mississippi
200 Meters Isiah Young Mississippi
4×400 Relay Daundre Barnaby Mississippi State
4×400 Relay James Harris Mississippi State
High Jump Marcus Jackson Mississippi State
4×400 Relay Emanuel Mayers Mississippi State
4×400 Relay Tavaris Tate Mississippi State
800 Meters Ricky West Missouri
1500 Meters Ryan Hill NC State
Decathlon Bjorn Barrefors Nebraska
Discus Tyler Hitchler Nebraska
Shot Put Luke Pinkelman Nebraska
Discus Chad Wright Nebraska
Triple Jump Floyd Ross New Mexico
400 Meter Hurdles Antonio Blanks Ohio State
Shot Put Matt DeChant Ohio State
3000 Meter Steeplechase Cory Leslie Ohio State
Discus Luke Bryant Oklahoma
5000 Meters Girma Mecheso Oklahoma State
Long Jump Clive Chafausipo Oral Roberts
Pole Vault Jack Whitt Oral Roberts
400 Meters Mike Berry Oregon
5000 Meters Trevor Dunbar Oregon
800 Meters Elijah Greer Oregon
10,000 Meters Luke Puskedra Oregon
High Jump Maalik Reynolds Penn
4×400 Relay Brandon Bennett-Green Penn State
400 Meters Brady Gehret Penn State
4×400 Relay Brady Gehret Penn State
Shot Put Joe Kovacs Penn State
4×400 Relay Casimir Loxsom Penn State
4×400 Relay Aaron Nadolsky Penn State
3000 Meter Steeplechase Donn Cabral Princeton
Triple Jump Damon McLean Princeton
200 Meters Aaron Brown Southern California
4×400 Relay Joey Hughes Southern California
400 Meters Josh Mance Southern California
4×400 Relay Josh Mance Southern California
4×400 Relay Bryshon Nellum Southern California
400 Meter Hurdles Reggie Wyatt Southern California
4×400 Relay Reggie Wyatt Southern California
5000 Meters Cameron Levins Southern Utah
10,000 Meters Cameron Levins Southern Utah
10,000 Meters Chris Derrick Stanford
400 Meter Hurdles Amaechi Morton Stanford
110 Meter Hurdles Jarret Eaton Syracuse
100 Meters Charles Silmon TCU
3000 Meter Steeplechase Travis Mahoney Temple
Pole Vault Chase  Brannon Tennessee
4×100 Relay Arnez Hardnick Tennessee
4×100 Relay Jamol James Tennessee
4×100 Relay Reginald Juin Tennessee
4×100 Relay Jarael Nelvis Tennessee
Discus Ryan Crouser Texas
10,000 Meters Ryan  Dohner Texas
Long Jump Marquise Goodwin Texas
Decathlon Isaac Murphy Texas
110 Meter Hurdles Keiron Stewart Texas
Shot Put Jacob Thormaehlen Texas
4×100 Relay Ricky Babineaux Texas A&M
4×100 Relay Michael Bryan Texas A&M
110 Meter Hurdles Wayne Davis II Texas A&M
4×100 Relay Prezel Hardy, Jr. Texas A&M
Javelin Sam Humphreys Texas A&M
3000 Meter Steeplechase Henry Lelei Texas A&M
400 Meters Deon Lendore Texas A&M
4×400 Relay Deon Lendore Texas A&M
4×400 Relay Michael Preble Texas A&M
4×400 Relay Joey Roberts Texas A&M
4×400 Relay Carlyle Roudette Texas A&M
Discus Dalton Rowan Texas A&M
200 Meters Ameer Webb Texas A&M
4×100 Relay Ameer Webb Texas A&M
110 Meter Hurdles Shane Brathwaite Texas Tech
400 Meter Hurdles Jamele  Mason Texas Tech
400 Meters Gil Roberts Texas Tech
3000 Meter Steeplechase Carl Stones Tulsa
800 Meters Charles Jock UC Irvine
800 Meters Ryan Martin UC Santa Barbara
Hammer Alec Faldermeyer UCLA
Decathlon Marcus Nilsson UCLA
Pole Vault Michael Woepse UCLA
5000 Meters Paul Chelimo UNCG
400 Meter Hurdles David Aristil USF
Discus Jared Thomas USF
Decathlon Romain Martin UT Arlington
3000 Meter Steeplechase Anthony Rotich UTEP
400 Meter Hurdles Keyunta Hayes UTSA
800 Meters Samuel Ellison Villanova
Triple Jump Marcus Robinson Virginia
Pole Vault Joe Davis Virginia Tech
Triple Jump Hasheem Halim Virginia Tech
1500 Meters Michael Hammond Virginia Tech
Javelin Matthias Treff Virginia Tech
100 Meters Darrell Wesh Virginia Tech
Hammer Alexander Ziegler Virginia Tech
Long Jump Stephan Scott-Ellis Washington State
Javelin Ignacio Guerra Western Kentucky
Javelin Brandon Heroux William and Mary
5000 Meters Mohammed Ahmed Wisconsin
1500 Meters Rob Finnerty Wisconsin
10,000 Meters Elliot Krause Wisconsin

 

WOMEN

Pole Vault Alexis Paine Alabama
High Jump Krystle Schade Alabama
High Jump Brigetta Barrett Arizona
4×400 Relay Echos Blevins Arizona
10,000 Meters Elvin Kibet Arizona
4×400 Relay Georganne Moline Arizona
4×400 Relay Tamara Pridgett Arizona
4×400 Relay Shapri Romero Arizona
Discus Anna Jelmini Arizona State
Long Jump Christabel Nettey Arizona State
Heptathlon Keia Pinnick Arizona State
4×400 Relay Gwendolyn Flowers Arkansas
400 Meters Regina George Arkansas
4×400 Relay Regina George Arkansas
4×400 Relay Whitney Jones Arkansas
Pole Vault Tina Sutej Arkansas
4×400 Relay Chrishuna Williams Arkansas
100 Meters Kai Selvon Auburn
200 Meters Kai Selvon Auburn
Discus Skylar White Baylor
800 Meters Caroline  King Boston College
800 Meters Nachelle Mackie BYU
10,000 Meters Deborah Maier California
800 Meters Kathy Klump Cincinnati
4×100 Relay Dezerea Bryant Clemson
4×100 Relay Jasmine Edgerson Clemson
4×100 Relay Stormy Kendrick Clemson
3000 Meter Steeplechase Alyssa  Kulik Clemson
100 Meter Hurdles Bridgette Owens Clemson
100 Meter Hurdles Brianna Rollins Clemson
Triple Jump April Sinkler Clemson
400 Meters Marlena Wesh Clemson
4×100 Relay Marlena Wesh Clemson
3000 Meter Steeplechase Shalaya Kipp Colorado
5000 Meters Jessica Tebo Colorado
Triple Jump Nadia Eke Columbia
5000 Meters Abbey D’Agostino Dartmouth
3000 Meter Steeplechase Alexi Pappas Dartmouth
Shot Put Michelle Anumba Duke
High Jump Tynita Butts East Carolina
Triple Jump Ciarra Brewer Florida
4×400 Relay Amani Bryant Florida
4×400 Relay Ebony Eutsey Florida
3000 Meter Steeplechase Genevieve LaCaze Florida
1500 Meters Cory McGee Florida
4×400 Relay Ugonna Ndu Florida
4×400 Relay Lanie Whittaker Florida
Triple Jump Michelle Jenije Florida State
1500 Meters Violah Lagat Florida State
3000 Meter Steeplechase Astrid Leutert Florida State
3000 Meter Steeplechase Colleen Quigley Florida State
1500 Meters Amanda Winslow Florida State
400 Meter Hurdles London  Finley Georgetown
1500 Meters Emily Infeld Georgetown
High Jump Saniel  Atkinson Georgia
Pole Vault Morgann Leleux Georgia
Hammer Nikola Lomnicka Georgia
800 Meters Megan Malasarte Georgia
4×100 Relay Grecia Bolton Houston
4×100 Relay Kiersten Brewer Houston
4×100 Relay Alicia Perkins Houston
4×100 Relay Tai’Shea Reese Houston
400 Meters Ashley Spencer Illinois
Shot Put Brittany Smith Illinois State
Hammer Brittany  Smith Illinois State
Shot Put Felisha Johnson Indiana State
400 Meter Hurdles Kianna Elahi Iowa State
10,000 Meters Meaghan Nelson Iowa State
Javelin Heather Bergmann Kansas
200 Meters Paris Daniels Kansas
4×400 Relay Paris Daniels Kansas
400 Meters Diamond Dixon Kansas
4×400 Relay Diamond Dixon Kansas
Long Jump Andrea Geubelle Kansas
Triple Jump Andrea Geubelle Kansas
Hammer Alena Krechyk Kansas
4×400 Relay Denesha Morris Kansas
Long Jump Francine Simpson Kansas
3000 Meter Steeplechase Rebeka  Stowe Kansas
4×400 Relay Taylor Washington Kansas
100 Meters Chelsea Hayes Louisiana Tech
Long Jump Chelsea Hayes Louisiana Tech
Shot Put Chinwe Okoro Louisville
High Jump Michelle Theophille Louisville
400 Meters Rebecca Alexander LSU
4×100 Relay Rebecca Alexander LSU
4×400 Relay Rebecca Alexander LSU
4×400 Relay Jonique Day LSU
100 Meters Kimberlyn Duncan LSU
200 Meters Kimberlyn Duncan LSU
4×100 Relay Kimberlyn Duncan LSU
100 Meters Semoy Hackett LSU
200 Meters Semoy Hackett LSU
4×100 Relay Semoy Hackett LSU
800 Meters Charlene Lipsey LSU
4×400 Relay Latoya McDermott LSU
4×100 Relay Takeia Pinckney LSU
100 Meter Hurdles Jasmin Stowers LSU
400 Meter Hurdles Cassandra Tate LSU
4×400 Relay Cassandra Tate LSU
400 Meter Hurdles Thandi Stewart Miami (Fla.)
Triple Jump Samantha Williams Miami (Fla.)
Javelin Victoria Paterra Miami (Ohio)
Discus Beth Rohl Michigan State
400 Meters Jody-Ann Muir Mississippi State
Shot Put Kearsten  Peoples Missouri
Discus Kearsten Peoples Missouri
Javelin Emily Tyrrell Montana State
100 Meters Alexis Love Murray State
Discus Morgan Wilken Nebraska
10,000 Meters Sarah Waldron New Mexico
4×100 Relay Aisha Cavin Ohio State
4×100 Relay Christienne Linton Ohio State
100 Meter Hurdles Christina Manning Ohio State
4×100 Relay Christina Manning Ohio State
4×100 Relay Chesna Sykes Ohio State
Pole Vault Alexandra Acker Oklahoma
Javelin Brittany Borman Oklahoma
Shot Put Tia Brooks Oklahoma
High Jump Toni Young Oklahoma State
400 Meters Phyllis Francis Oregon
4×100 Relay Phyllis Francis Oregon
4×400 Relay Phyllis Francis Oregon
100 Meters English Gardner Oregon
4×100 Relay English Gardner Oregon
4×400 Relay English Gardner Oregon
1500 Meters Jordan  Hasay Oregon
800 Meters Anne Kesselring Oregon
5000 Meters Alex Kosinski Oregon
4×100 Relay Lauryn Newson Oregon
4×400 Relay Chizoba Okodogbe Oregon
4×100 Relay Amber Purvis Oregon
800 Meters Laura Roesler Oregon
4×400 Relay Laura Roesler Oregon
Heptathlon Brianne Theisen Oregon
3000 Meter Steeplechase Melanie Thompson Oregon
10,000 Meters Allison Woodward Oregon
Javelin Lauren Kenney Penn State
Javelin Laura Loht Penn State
1500 Meters Greta Feldman Princeton
5000 Meters Emily Sisson Providence
10,000 Meters Becky Wade Rice
Discus Whitney Ashley San Diego State
Heptathlon Allison Reaser San Diego State
Triple Jump Shanieka Thomas San Diego State
Pole Vault Bethany Buell South Dakota
Pole Vault Emily Grove South Dakota
Javelin Kristine Busa Southern California
4×100 Relay Jessica Davis Southern California
4×100 Relay Loudia Laarman Southern California
Hammer Marissa Minderler Southern California
400 Meter Hurdles Dalilah Muhammad Southern California
4×100 Relay Akawkaw (Coco) Ndipagbor Southern California
Hammer Jenny Ozorai Southern California
4×100 Relay Aareon Payne Southern California
Shot Put Jeneva McCall Southern Illinois
Hammer Jeneva McCall Southern Illinois
Long Jump Tori Bowie Southern Miss
Triple Jump Ganna Demydova Southern Miss
Javelin Brianna Bain Stanford
Long Jump Karynn Dunn Stanford
5000 Meters Kathy Kroeger Stanford
100 Meter Hurdles Katie Nelms Stanford
Pole Vault Katerina Stefanidi Stanford
1500 Meters Lucy Van Dalen Stony Brook
Long Jump Whitney Gipson TCU
Shot Put Annie Alexander Tennessee
Discus Annie Alexander Tennessee
800 Meters Chanelle Price Tennessee
400 Meter Hurdles Ellen Wortham Tennessee
High Jump Shanay Briscoe Texas
4×400 Relay Kendra Chambers Texas
4×400 Relay Angele Cooper Texas
400 Meter Hurdles Danielle Dowie Texas
4×400 Relay Danielle Dowie Texas
High Jump Victoria Lucas Texas
4×400 Relay Briana Nelson Texas
200 Meters Christy Udoh Texas
4×400 Relay Kanika Beckles Texas A&M
4×400 Relay Kamaria Brown Texas A&M
200 Meters Ashley Collier Texas A&M
4×100 Relay Ashley Collier Texas A&M
200 Meters Dominique Duncan Texas A&M
4×100 Relay Dominique Duncan Texas A&M
4×100 Relay Olivia Ekponé Texas A&M
4×400 Relay Olivia Ekponé Texas A&M
100 Meter Hurdles Donique’ Flemings Texas A&M
4×400 Relay Ibukun Mayungbe Texas A&M
5000 Meters Natosha Rogers Texas A&M
10,000 Meters Natosha Rogers Texas A&M
4×100 Relay LaKeidra Stewart Texas A&M
4×100 Relay Erica Alexander Texas Tech
4×100 Relay Taylor Evans Texas Tech
4×100 Relay Terra Evans Texas Tech
4×100 Relay Candace Jackson Texas Tech
Heptathlon Precious Nwokey Texas Tech
Discus Ashley Hearn UC Davis
Heptathlon Barbara Nwaba UC Santa Barbara
100 Meter Hurdles Jackie Coward UCF
100 Meters Octavious  Freeman UCF
200 Meters Octavious Freeman UCF
100 Meters Aurieyall Scott UCF
Long Jump Kylie Price UCLA
Hammer Ida Storm UCLA
400 Meter Hurdles Turquoise Thompson UCLA
400 Meters Lenora Guion-Firmin UMES
Hammer Amanda Bingson UNLV
1500 Meters Katie Flood Washington
5000 Meters Megan Goethals Washington
Pole Vault Logan  Miller Washington
100 Meter Hurdles Chelsea  Carrier-Eades West Virginia
Heptathlon Chelsea Carrier-Eades West Virginia
5000 Meters Aliphine Tuliamuk Wichita State
10,000 Meters Aliphine Tuliamuk Wichita State
Heptathlon Dorcas Akinniyi Wisconsin
Heptathlon Jessica Flax Wisconsin

 

SECOND-TEAM ALL-AMERICA

MEN

3000 Meter Steeplechase Jim Walmsley Air Force
High Jump Tyler  Campbell Alabama
4×100 Relay AJ Dohanic Appalachian State
4×100 Relay Dennis Moore Appalachian State
4×100 Relay Landon Powell Appalachian State
4×100 Relay Justin Thomas Appalachian State
Triple Jump Jovon Cunningham Arizona
800 Meters James Eichberger Arizona
1500 Meters Lawi Lalang Arizona
High Jump Edgar Rivera-Morales Arizona
Triple Jump Nick Ross Arizona
Long Jump Chris Benard Arizona State
4×400 Relay Chris Burrows Arizona State
4×400 Relay Kelsey Caesar Arizona State
Hammer Jordan Clarke Arizona State
4×400 Relay William Henry Arizona State
4×400 Relay John Kline Arizona State
High Jump Bryan McBride Arizona State
400 Meters Neil Braddy Arkansas
400 Meter Hurdles Caleb Cross Arkansas
Shot Put Terron Armstead Arkansas-Pine Bluff
100 Meters Keenan Brock Auburn
200 Meters Marcus Rowland Auburn
4×400 Relay Justin Allen Baylor
4×400 Relay James Gilreath Baylor
4×400 Relay Zwede Hewitt Baylor
4×400 Relay Drew Seale Baylor
100 Meters Everett Walker Baylor
200 Meters Everett Walker Baylor
5000 Meters Dan Lowry Brown
Shot Put Robert Golabek Buffalo
10,000 Meters Alden Bahr BYU
4×400 Relay Chris Carter BYU
4×400 Relay Jason Hinds BYU
4×400 Relay Cade Lindahl BYU
4×400 Relay Shaquille Walker BYU
Pole Vault John Prader Cal Poly
High Jump Brian Carmichael California
Hammer Ryan McCullough Central Michigan
100 Meters Warren Fraser Clemson
Javelin Jason Flanagan Coastal Carolina
3000 Meter Steeplechase Aric VanHalen Colorado
110 Meter Hurdles Trevor Brown Colorado State
High Jump Montez Blair Cornell
Decathlon Nick Huber Cornell
800 Meters Curtis Beach Duke
Long Jump Curtis Beach Duke
Shot Put Dennis Aliotta East Carolina
100 Meters Zye Boey Eastern Illinois
200 Meters Zye Boey Eastern Illinois
Pole Vault Michael Viken Eastern Illinois
5000 Meters Soufiane Bouchikhi Eastern Kentucky
3000 Meter Steeplechase Ben Torotich Eastern Kentucky
Long Jump Marquis Dendy Florida
200 Meters Dedric Dukes Florida
10,000 Meters Michael Fout Florida State
Pole Vault Andrew LaHaye Florida State
Triple Jump Phillip Young Florida State
Long Jump LaVell Handy George Mason
10,000 Meters Mark Dennin Georgetown
4×400 Relay Phillip Adams Georgia
4×400 Relay Drew Branch Georgia
4×400 Relay Chris Foster Georgia
400 Meters Torrin Lawrence Georgia
4×400 Relay Torrin Lawrence Georgia
Hammer Justin  Welch Georgia
Shot Put Caleb Whitener Georgia
Triple Jump Thomas Lang Houston
400 Meters Errol  Nolan Houston
Hammer Akil Mills Illinois State
200 Meters Kind Butler Indiana
3000 Meter Steeplechase Adrien Dannemiller Indiana
10,000 Meters Zachary Mayhew Indiana
Triple Jump Olumide Olamigoke Indiana
Triple Jump Rex Parker Indiana
3000 Meter Steeplechase Andrew Poore Indiana
110 Meter Hurdles Greggmar Swift Indiana State
5000 Meters Mitch Goose Iona
200 Meters Justin Austin Iowa
Javelin Matt Byers Iowa
100 Meters Ian Warner Iowa State
400 Meters Kyle Clemons Kansas
4×400 Relay Kyle Clemons Kansas
4×400 Relay Michael Hester Kansas
4×400 Relay Kenneth McCuin Kansas
4×400 Relay Michael Stigler Kansas
3000 Meter Steeplechase Tom Wade Lamar
Long Jump Corryl Boyd Long Island
Shot Put Albert Fornette Louisiana-Lafayette
400 Meters Ade Alleyne-Forte LSU
Hammer Anastas Papazov Manhattan
High Jump Jon Hill Maryland
High Jump Darius Lynwood Memphis
110 Meter Hurdles Devon Hill Miami (Fla.)
400 Meter Hurdles Ali Arastu Michigan
Discus Lonnie Pugh Michigan State
110 Meter Hurdles Durell Busby Milwaukee
800 Meters Harun Abda Minnesota
1500 Meters Nick Hutton Minnesota
800 Meters David Pachuta Minnesota
Pole Vault Sam Kendricks Mississippi
100 Meters Isiah Young Mississippi
400 Meter Hurdles Nathan Arnett Mississippi State
400 Meters Daundre Barnaby Mississippi State
4×100 Relay D’Angelo Cherry Mississippi State
4×100 Relay Justin Christian Mississippi State
4×100 Relay Jarrett Samuels Mississippi State
4×100 Relay Tavaris Tate Mississippi State
Discus Emmanuel Stewart Morgan State
Decathlon Thomas FitzSimons Mount St. Mary’s
Discus Zachary Duncavage Navy
Discus Nathaniel Williams NC State
Long Jump Chris Phipps Nebraska
400 Meter Hurdles Miles Ukaoma Nebraska
4×400 Relay Javonte Lipsey North Carolina
4×400 Relay Clayton Parros North Carolina
4×400 Relay Sean Sutton North Carolina
4×400 Relay O’Neal Wanliss North Carolina
400 Meter Hurdles Steven White North Texas
Hammer Pascal Tang Northern Arizona
Decathlon Daniel Gooris Northern Iowa
Discus Jordan Williams Northern Iowa
4×400 Relay Antonio Blanks Ohio State
4×400 Relay Marvel Brooks Ohio State
Long Jump Mike Hartfield Ohio State
4×400 Relay Thomas Murdaugh Ohio State
Decathlon Heath Nickles Ohio State
4×400 Relay Korbin Smith Ohio State
5000 Meters George Alex Oklahoma
4×100 Relay Marcus Anderson Oklahoma
400 Meter Hurdles Eric Cray Oklahoma
4×100 Relay Eric Cray Oklahoma
110 Meter Hurdles Tre’ Lathan Oklahoma
4×100 Relay Evan Pierson Oklahoma
4×100 Relay Jamel Wood Oklahoma
3000 Meter Steeplechase Fabian Clarkson Oklahoma State
1500 Meters German Fernandez Oklahoma State
Hammer Nick Miller Oklahoma State
400 Meter Hurdles Jeffery Gibson Oral Roberts
110 Meter Hurdles Johnathan Cabral Oregon
Javelin Sam Crouser Oregon
800 Meters Boru Guyota Oregon
Decathlon Dakotah Keys Oregon
5000 Meters Chris Kwiatkowski Oregon
5000 Meters Parker Stinson Oregon
800 Meters Casimir Loxsom Penn State
10,000 Meters Scott Fauble Portland
Triple Jump Preston Woodard Prairie View A&M
10,000 Meters Brian Leung Princeton
5000 Meters Joe Stilin Princeton
1500 Meters Trevor Van Ackeren Princeton
Decathlon Clayton Chaney Rice
4×100 Relay Andre Carter South Carolina
4×100 Relay Clayton Gravesande South Carolina
Pole Vault Marvin Reitze South Carolina
4×100 Relay Chris Royster South Carolina
Javelin Joshua Suttmeier South Carolina
4×100 Relay Eric Winfrey South Carolina
100 Meters Aaron Brown Southern California
400 Meters Joey Hughes Southern California
400 Meters Bryshon Nellum Southern California
Hammer Daniel Szabo Southern California
1500 Meters Zach Dahleen Southern Illinois
5000 Meters Brendan Gregg Stanford
3000 Meter Steeplechase Benjamin Johnson Stanford
Discus Geoffrey Tabor Stanford
10,000 Meters Miles Unterreiner Stanford
4×100 Relay Ramone Bailey TCU
4×100 Relay Mark Barnes TCU
4×100 Relay Skye Dawson TCU
4×100 Relay Charles Silmon TCU
Shot Put Hayden Baillio Texas
Shot Put Ryan Crouser Texas
1500 Meters Patrick  McGregor Texas
Decathlon Petter Olson Texas
Javelin Devin Bogert Texas A&M
200 Meters Prezel Hardy, Jr. Texas A&M
100 Meters Prezel Hardy, Jr. Texas A&M
4×100 Relay Shane Brathwaite Texas Tech
4×100 Relay Bryce Lamb Texas Tech
4×100 Relay Ben McRoy Texas Tech
Pole Vault Kyal Meyers Texas Tech
4×100 Relay Gil Roberts Texas Tech
Javelin Martins Pildavs Troy
1500 Meters Chris O’Hare Tulsa
Triple Jump Ryan Swafford UC Riverside
4×100 Relay Jamal Alston UCLA
4×100 Relay Maxwell Dyce UCLA
4×100 Relay R J Frasier UCLA
Discus Matthew Kosecki UCLA
4×100 Relay Laijon White UCLA
400 Meter Hurdles Andre  Walsh UMES
10,000 Meters Paul Katam UNCG
Shot Put Richard Garrett UTSA
1500 Meters Sam McEntee Villanova
800 Meters Lance Roller Virginia
4×100 Relay Jeff Artis-Gray Virginia Tech
Long Jump Jeff Artis-Gray Virginia Tech
High Jump Ronnie Black Virginia Tech
Pole Vault Hunter Hall Virginia Tech
4×100 Relay Jonathan McCants Virginia Tech
4×100 Relay Keith Ricks Virginia Tech
4×100 Relay Darrell Wesh Virginia Tech
Javelin James Brookman Washington
Pole Vault JJ Juilfs Washington
110 Meter Hurdles Todd McKown Wichita State
110 Meter Hurdles Lawson Montgomery Wichita State
Javelin Brett Trudo Wichita State
Discus Danny  Block Wisconsin
Decathlon Japheth Cato Wisconsin
800 Meters Austin  Mudd Wisconsin

 

WOMEN

10,000 Meters Jennifer Bergman Arizona
Hammer Taylor Bush Arizona
5000 Meters Elvin Kibet Arizona
Long Jump Constance Ezugha Arizona State
4×100 Relay Asia Gooden Arizona State
4×100 Relay Alycia Herring Arizona State
4×100 Relay Keia Pinnick Arizona State
4×100 Relay Kayla Sanchez Arizona State
Heptathlon Makeba Alcide Arkansas
4×100 Relay Gwendolyn Flowers Arkansas
4×100 Relay Regina George Arkansas
4×100 Relay Tiffany Hines Arkansas
4×100 Relay Whitney Jones Arkansas
100 Meter Hurdles Ivanique Kemp Arkansas
100 Meters Sharika Nelvis Arkansas State
100 Meter Hurdles Sharika Nelvis Arkansas State
High Jump Maya Pressley Auburn
4×100 Relay Alycia Prior Auburn
4×100 Relay V’Alonee Robinson Auburn
4×100 Relay Kai Selvon Auburn
400 Meters CeCe Williams Auburn
4×100 Relay CeCe Williams Auburn
400 Meter Hurdles Christina Holland Baylor
4×400 Relay Alyssa Nichols Baylor
4×400 Relay Brittany Ogunmokun Baylor
4×400 Relay Raena Rhone Baylor
4×400 Relay Diamond Richardson Baylor
5000 Meters Emma Bates Boise State
High Jump Allison Barwise Boston University
800 Meters Asia Henry Buffalo
Javelin Allyson Wardell-Andersen BYU
5000 Meters Chelsea Reilly California
200 Meters Dezerea Bryant Clemson
100 Meter Hurdles Monique Gracia Clemson
100 Meter Hurdles Kendra Harrison Clemson
400 Meter Hurdles Kendra Harrison Clemson
3000 Meter Steeplechase Nicole Peters Colorado State
Hammer Victoria Flowers Connecticut
800 Meters Heather Wilson Connecticut
3000 Meter Steeplechase Genna Hartung Cornell
Javelin Melissa Fraser DePaul
Javelin Alanna Kovacs DePaul
10,000 Meters Juliet Bottorff Duke
Pole Vault Amy Fryt Duke
High Jump Taylor Burke Florida
Heptathlon Brittany Harrell Florida
400 Meters Lanie Whittaker Florida
1500 Meters Hannah Brooks Florida State
Javelin Chelsea Whalen Florida State
4×400 Relay Chelsea Cox Georgetown
4×400 Relay London Finley Georgetown
4×400 Relay Amanda Kimbers Georgetown
4×400 Relay Tenille Stoudenmire Georgetown
Shot Put Hilenn James Georgia
Javelin Allison Updike Georgia
Long Jump Julienne McKee Georgia Tech
Triple Jump Julienne McKee Georgia Tech
Discus TeRina Keenan Hawai’i
100 Meters Grecia Bolton Houston
400 Meter Hurdles Jesica Ejesieme Illinois
Shot Put Kyla Buckley Indiana
High Jump Emma Kimoto Indiana
400 Meters Ashley Liverpool Iowa
5000 Meters McKenzie Melander Iowa
Shot Put Danielle Frere Iowa State
400 Meter Hurdles Eseroghene Okoro Iowa State
Heptathlon Charlene Charles Jacksonville
Pole Vault Demi Payne Kansas
Heptathlon Ryann Krais Kansas State
Hammer Melinda Bendik Liberty
Shot Put Khadija Abdullah Louisville
400 Meters Jonique Day LSU
Hammer Brieanna Kennedy LSU
Long Jump Brittany Porter LSU
5000 Meters Corey Conner Maine
Heptathlon Kiani Profit Maryland
Discus Ashlee Smith McNeese State
Discus Emily Pendleton Michigan
1500 Meters Jillian Smith Michigan
Pole Vault Kiley Tobel Michigan
Triple Jump Tori Franklin Michigan State
3000 Meter Steeplechase Leah O’Connor Michigan State
High Jump Ann Dudley Middle Tennessee
4×100 Relay Nyoka Giles Minnesota
4×100 Relay Chimerem Okoroji Minnesota
4×100 Relay Kylie Peterson Minnesota
4×100 Relay Todea-Kay Willis Minnesota
Hammer Favian Cowards Mississippi State
Pole Vault Katrine Haarklau Missouri
Triple Jump Kimsue Grant Missouri State
200 Meters Alexis Love Murray State
10,000 Meters Andie Cozzarelli NC State
Triple Jump Mara Griva Nebraska
1500 Meters Ashley Miller Nebraska
3000 Meter Steeplechase Ruth Senior New Mexico
Pole Vault Sandi Morris North Carolina
400 Meters Brianna Frazier North Florida
3000 Meter Steeplechase Caroline Hogardh Northern Arizona
Heptathlon Olimpia Nowak Northern Iowa
1500 Meters Rebecca Tracy Notre Dame
4×400 Relay Aisha Cavin Ohio State
400 Meter Hurdles Nyjah Cousar Ohio State
4×400 Relay Nyjah Cousar Ohio State
4×400 Relay Jacqueline Dim Ohio State
4×400 Relay Shaniqua McGinnis Ohio State
Discus Brittany Borman Oklahoma
Long Jump Ti’Anca Mock Oklahoma
1500 Meters Natalja Piliusina Oklahoma State
1500 Meters Becca Friday Oregon
3000 Meter Steeplechase Kimber Mattox Oregon
Triple Jump Lauryn Newson Oregon
5000 Meters Allison Woodward Oregon
4×400 Relay Doris Anyanwu Penn State
4×400 Relay Ijeoma Iheoma Penn State
Hammer Melissa Kurzdorfer Penn State
4×400 Relay Dynasty McGee Penn State
4×400 Relay Kirsten Nieuwendam Penn State
800 Meters Rebekka Simko Penn State
100 Meters Cambrya Jones Pittsburgh
200 Meters Cambrya Jones Pittsburgh
3000 Meter Steeplechase Shelby Greany Providence
Shot Put Dani Bunch Purdue
Long Jump Leah Eber Purdue
Long Jump Asha Ruth Rutgers
800 Meters Renisha Robinson Sacramento State
Shot Put Whitney Ashley San Diego State
Triple Jump Alex Evans San Diego State
Pole Vault Kelsy Hintz San Diego State
400 Meters Amara Jones Savannah State
Heptathlon Lindsay Schwartz South Alabama
4×400 Relay Amber Allen South Carolina
4×400 Relay Christal Green South Carolina
Pole Vault Petra Olsen South Carolina
4×400 Relay Nadonnia Rodriques South Carolina
400 Meters Erika Rucker South Carolina
4×400 Relay Erika Rucker South Carolina
High Jump Jeannelle Scheper South Carolina
400 Meter Hurdles Alexa Duling South Dakota
Discus Alexandra Collatz Southern California
200 Meters Aareon Payne Southern California
Shot Put Kim Fortney Southern Illinois
Triple Jump Malaikah Love Southern Illinois
Discus Jeneva McCall Southern Illinois
Hammer DeAnna Price Southern Illinois
High Jump Priscilla Frederick St. John’s (N.Y.)
100 Meter Hurdles Kori Carter Stanford
4×100 Relay Kori Carter Stanford
800 Meters Justine Fedronic Stanford
100 Meters Shataya Hendricks Stanford
4×100 Relay Shataya Hendricks Stanford
Triple Jump Arantxa King Stanford
4×100 Relay Carissa Levingston Stanford
4×100 Relay Katie Nelms Stanford
800 Meters Joy O’Hare Stanford
100 Meters Chaniqua Corinealdi TCU
4×100 Relay Chaniqua Corinealdi TCU
4×100 Relay Whitney Gipson TCU
4×100 Relay Veronica Jones TCU
4×100 Relay Lorraine Ugen TCU
4×100 Relay Ashley Harris Tennessee
4×100 Relay Kia Jackson Tennessee
200 Meters Brittany Jones Tennessee
4×100 Relay Brittany Jones Tennessee
4×100 Relay Martinique Octave Tennessee
4×400 Relay Martinique Octave Tennessee
4×400 Relay Kianna Ruff Tennessee
4×400 Relay Nijgia Snapp Tennessee
4×400 Relay Ellen Wortham Tennessee
800 Meters Kendra Chambers Texas
400 Meter Hurdles Angele Cooper Texas
4×100 Relay Danielle Dowie Texas
200 Meters Chalonda Goodman Texas
4×100 Relay Chalonda Goodman Texas
High Jump Beverly Owoyele Texas
100 Meter Hurdles Morgan Snow Texas
4×100 Relay Morgan Snow Texas
5000 Meters Sara Sutherland Texas
4×100 Relay Christy Udoh Texas
Javelin Laura Asimakis Texas A&M
100 Meters Ashley Collier Texas A&M
100 Meters Dominique Duncan Texas A&M
400 Meters Ibukun Mayungbe Texas A&M
4×400 Relay Erica Alexander Texas Tech
200 Meters Taylor Evans Texas Tech
4×400 Relay Taylor Evans Texas Tech
100 Meter Hurdles Katie Grimes Texas Tech
4×400 Relay Candace Jackson Texas Tech
4×400 Relay Cierra White Texas Tech
10,000 Meters Emma Kertesz Toledo
Javelin Ana Ruzevic Tulane
10,000 Meters Sarah Sumpter UC Davis
Long Jump Jacquelyn Gilchrist UCF
100 Meters Sheila Paul UCF
200 Meters Aurieyall Scott UCF
Long Jump Sonnisha Williams UCF
800 Meters Brett Zorich UNLV
1500 Meters Amanda Mergaert Utah
Javelin Nika Ouellette Vermont
10,000 Meters Morgan Powers Vermont
5000 Meters Sheila Reid Villanova
100 Meter Hurdles Shericka Ward Villanova
1500 Meters Morgane Gay Virginia
Hammer Maureen Laffan Virginia
10,000 Meters Catherine White Virginia
Shot Put Valentina Muzaric Virginia Tech
Pole Vault Martina Schultze Virginia Tech
3000 Meter Steeplechase Amber Henry Weber State
Discus Monteka Flowers Western Kentucky
4×400 Relay Andrea Arnold Western Michigan
4×400 Relay Iris Campbell Western Michigan
4×400 Relay Victoria Chatman Western Michigan
4×400 Relay Leya Munwam Western Michigan
400 Meter Hurdles Natalie Morerod Wichita State
Discus Kelsey Card Wisconsin
10,000 Meters Caitlin Comfort Wisconsin
Heptathlon Deanna Latham Wisconsin

 

HONORABLE MENTION

MEN

Hammer Eric Hubbard Akron
200 Meters Chris Burrows Arizona State
110 Meter Hurdles Caleb Cross Arkansas
Decathlon Terry Prentice Arkansas
Discus Stephen Saenz Auburn
400 Meters Zwede Hewitt Baylor
110 Meter Hurdles Kemar Clarke Bethune-Cookman
1500 Meters Erik Berg Brown
Hammer Leonard Joseph Bucknell
800 Meters Ryan Waite BYU
Hammer Scott Esparza California
Triple Jump Chad Jones California
Long Jump Chase Wheeler California
110 Meter Hurdles Marcus Maxey Clemson
800 Meters Chris Slate Clemson
800 Meters Harry McFann Columbia
1500 Meters Kyle Merber Columbia
Decathlon Jake Waruch Connecticut
400 Meter Hurdles Jibri Victorian Coppin State
800 Meters Donte Holmes Delaware State
Shot Put Matt Babicz DePaul
Shot Put Michael Barbas Duke
400 Meter Hurdles Quinton Harley East Carolina
10,000 Meters Ben Cheruiyot Eastern Kentucky
5000 Meters Terefe Ejigu Eastern Michigan
Triple Jump Donald Scott Eastern Michigan
Triple Jump Marquis Dendy Florida
Long Jump Stefan Brits Florida State
800 Meters Darrin Gibson Florida State
Shot Put Michael Putman Florida State
100 Meters Horatio Williams Florida State
10,000 Meters Alexander Lundy Georgetown
4×100 Relay Phillip Adams Georgia
3000 Meter Steeplechase Matt Cleaver Georgia
4×100 Relay Eric Harris Georgia
Discus Burke McCarty Georgia
4×100 Relay Justin Scott-Wesley Georgia
4×100 Relay Waymon Storey Georgia
800 Meters Shawn Roberts Georgia Tech
3000 Meter Steeplechase Jacob Smith High Point
4×400 Relay Dominique Charles Houston
4×400 Relay Kelvin Furlough Houston
4×400 Relay Doug Kelley Houston
4×400 Relay Errol Nolan Houston
Javelin Mike Marshall Idaho
100 Meters Stanley Azie Illinois
200 Meters Stanley Azie Illinois
3000 Meter Steeplechase Kyle Engnell Illinois
4×400 Relay Kind Butler Indiana
5000 Meters Ben Hubers Indiana
High Jump Darius King Indiana
4×400 Relay Nick Stoner Indiana
4×400 Relay Tyler Sult Indiana
4×400 Relay Chris Vaughn Indiana
Hammer Matt Banse Iowa
110 Meter Hurdles Ethan Holmes Iowa
400 Meter Hurdles Ethan Holmes Iowa
High Jump Cameron Ostrowski Iowa State
1500 Meters Josh Munsch Kansas
Decathlon Tomas Kirielius Kansas State
Pole Vault Kyle Wait Kansas State
110 Meter Hurdles Kendall Parks Kennesaw State
3000 Meter Steeplechase Luis Orta Kentucky
3000 Meter Steeplechase Joe Wade Lamar
Javelin Benjamin Woodruff Long Beach State
400 Meters Quincy Downing LSU
Pole Vault Andreas Duplantis LSU
400 Meters Riker Hylton LSU
Javelin Aaron Moore LSU
800 Meters Howard Shepard LSU
400 Meters Robert Simmons LSU
Javelin Jeremy Tuttle LSU
400 Meter Hurdles Zach Ray Maryland
5000 Meters David Rooney McNeese State
4×400 Relay Matthew Campbell Michigan
4×400 Relay Nicholas Neuman Michigan
4×400 Relay Aaron Taylor Michigan
4×400 Relay Philip Washington Michigan
Shot Put Zack Hill Michigan State
Discus Antonio James Michigan State
4×400 Relay Harun Abda Minnesota
4×400 Relay Kevin Bradley Minnesota
4×400 Relay Jacob Capek Minnesota
4×400 Relay David Pachuta Minnesota
Decathlon Jack Szmanda Minnesota
400 Meter Hurdles Carson Blanks Mississippi
Triple Jump Ricky Robertson Mississippi
5000 Meters Dan Quigley Missouri
Shot Put Vincent Elardo Monmouth
Decathlon Jeff Mohl Montana State
High Jump Kris Kornegay-Gober NC State
5000 Meters Bobby Moldovan NC State
5000 Meters Sandy Roberts NC State
4×100 Relay Bobby Carter Nebraska
4×100 Relay Dexter McKenzie Nebraska
4×100 Relay Tim Thompson Nebraska
4×100 Relay John Welk Nebraska
100 Meters Beejay Lee New Mexico
High Jump Django Lovett New Mexico
Decathlon Richard York New Mexico
110 Meter Hurdles Keith Nkrumah Norfolk State
400 Meter Hurdles Javonte Lipsey North Carolina
400 Meters Clayton Parros North Carolina
400 Meters Jarrell Elliott North Carolina A&T
4×100 Relay Jarrell Elliott North Carolina A&T
4×100 Relay Earl House North Carolina A&T
4×100 Relay Darryl Williams North Carolina A&T
4×100 Relay Torrance Womack North Carolina A&T
Long Jump Josh DeKonty Northern Arizona
High Jump Deante Kemper Northern Arizona
Pole Vault Daniel Gooris Northern Iowa
Shot Put Justin Romero Northern Iowa
4×400 Relay Brendan Dougherty Notre Dame
400 Meters Patrick Feeney Notre Dame
4×400 Relay Patrick Feeney Notre Dame
4×400 Relay Christopher Giesting Notre Dame
10,000 Meters Martin Grady Notre Dame
4×400 Relay Mitch Lorenz Notre Dame
Pole Vault Kevin Schipper Notre Dame
1500 Meters Johnathan Shawel Notre Dame
110 Meter Hurdles Demoye Bogle Ohio State
3000 Meter Steeplechase Adam Green Ohio State
1500 Meters Patrick Casey Oklahoma
1500 Meters Eric Harasyn Oklahoma
400 Meters Jamel Wood Oklahoma
10,000 Meters Girma Mecheso Oklahoma State
4×100 Relay Mike Berry Oregon
200 Meters Arthur Delaney Oregon
4×100 Relay Arthur Delaney Oregon
4×100 Relay Joeal Hotchkins Oregon
4×100 Relay Dior Mathis Oregon
Discus Will Barr Penn State
400 Meter Hurdles Jermaine Lowery Pittsburgh
110 Meter Hurdles Josh Thompson Pittsburgh
Pole Vault Michael Seaman Samford
4×400 Relay Darryl Hayes Sam Houston State
4×400 Relay Brian Helaire Sam Houston State
4×400 Relay Trey Jones Sam Houston State
4×400 Relay Jesse Martinez Sam Houston State
Triple Jump Charles White Sam Houston State
4×100 Relay Darrius Baker Savannah State
4×100 Relay Cameron Hall Savannah State
4×100 Relay Chazwyn Price Savannah State
4×100 Relay Gregory Terrell Savannah State
Long Jump Jarrod Hutchen South Carolina
Long Jump Jared Vlastuin South Dakota State
Pole Vault Kovey Simmons Southeastern Louisiana
Long Jump Marqise Lee Southern California
200 Meters Devonte Stewart Southern California
Pole Vault Cody Doerflein Southern Illinois
Triple Jump Douglas Palacious Southern Illinois
Discus Richard Collingwood Southern Miss
Triple Jump Isaiah Harris St. Peter’s
10,000 Meters Brendan Gregg Stanford
High Jump Dartis Willis Stanford
10,000 Meters Tito Medrano Syracuse
Triple Jump Cameron Parker TCU
Shot Put Matthew Hoty Tennessee
4×100 Relay Sheroid Evans Texas
4×100 Relay Marquise Goodwin Texas
Discus Blake Jakobsson Texas
4×100 Relay Trevante Rhodes Texas
4×100 Relay Emerson Sanders Texas
100 Meters Michael Bryan Texas A&M
Javelin Jon Gomez Texas A&M
4×400 Relay Arte’ Collins Texas Southern
4×400 Relay Treven Dickerson Texas Southern
4×400 Relay Michael Holmes Texas Southern
4×400 Relay Jeffry Lacroix Texas Southern
Pole Vault Logan Cunningham Texas State
4×400 Relay Jordan Burgess Texas Tech
High Jump Jacorian Duffield Texas Tech
4×400 Relay Isaiah Gill Texas Tech
4×400 Relay Jamele Mason Texas Tech
4×400 Relay Ben McRoy Texas Tech
Discus Kole Weldon Texas Tech
Shot Put Travis Smith UC Riverside
Hammer Caleb Stuart UC Riverside
200 Meters Maxwell Dyce UCLA
Javelin Derek Eager UCLA
10,000 Meters Daniel Mutai ULM
4×100 Relay Nyls Nubret UMES
4×100 Relay Rico Taylor UMES
4×100 Relay Marcus Wallace UMES
4×100 Relay Andre Walsh UMES
Long Jump Neamen Wise USF
Long Jump Tyler Williamson UTSA
Hammer Vincenzo Chiariello Virginia
1500 Meters Brett Johnson Virginia
10,000 Meters Sean Keveren Virginia
1500 Meters Patrick Todd Virginia
Hammer Denis Mahmic Virginia Tech
5000 Meters William Mulherin Virginia Tech
100 Meters Keith Ricks Virginia Tech
200 Meters Keith Ricks Virginia Tech
800 Meters Felix Kitur VMI
Javelin Ben Lincoln Wake Forest
100 Meters James Alaka Washington
200 Meters James Alaka Washington
4×100 Relay James Alaka Washington
4×100 Relay Ryan Hamilton Washington
High Jump AJ Maricich Washington
4×100 Relay Maurice McNeal Washington
4×100 Relay Sam Rucker Washington
3000 Meter Steeplechase Mike Hardy Weber State
5000 Meters Joseph Chebet Western Kentucky
400 Meter Hurdles Marcus Pope Western Kentucky
3000 Meter Steeplechase Tomas Cotter Wichita State
Decathlon Dave Grzesiak Wisconsin
Discus Michael Levine Yale

 

WOMEN

Heptathlon Kaylon Eppinger Alabama
400 Meter Hurdles Georganne Moline Arizona
4×400 Relay Alycia Herring Arizona State
Shot Put Anna Jelmini Arizona State
4×400 Relay Kayla Sanchez Arizona State
4×400 Relay Brianna Tate Arizona State
4×400 Relay Brierra Winfrey Arizona State
1500 Meters Kristen Gillespie Arkansas
200 Meters Tiffany Hines Arkansas
100 Meter Hurdles Brittany Hyter Arkansas
400 Meters Whitney Jones Arkansas
400 Meters Diamond Richardson Baylor
Triple Jump Jessica Ubanyionwu Baylor
Shot Put Skylar White Baylor
10,000 Meters Olivia Mickle Brown
800 Meters Lacey Bleazard BYU
High Jump Whitney Sisler Cal Poly
Javelin Milica Kulidzan Central Michigan
200 Meters Gabrielle Houston Charleston Southern
4×100 Relay LaTrese Barker Charlotte
4×100 Relay Joann Blakney Charlotte
4×100 Relay Sirrell Butler Charlotte
4×100 Relay Briauna Jones Charlotte
Heptathlon Jasmine Cotten Cincinnati
Pole Vault Michelle Eby Cincinnati
Javelin Emelie Larsson Cincinnati
4×400 Relay Whitney Fountain Clemson
Pole Vault Christy Gasparino Clemson
100 Meters Monique Gracia Clemson
4×400 Relay Brittany Pringley Clemson
4×400 Relay Brianna Rollins Clemson
4×400 Relay Marlena Wesh Clemson
10,000 Meters Katie Kellner Cornell
Discus Erica Brand Duke
Javelin Andrea Hopkins Duke
800 Meters Cydney Ross Duke
Pole Vault Jade Riebold Eastern Illinois
400 Meter Hurdles Asia Rawls Eastern Michigan
100 Meters Darshay Davis Florida
200 Meters Darshay Davis Florida
10,000 Meters Florence Ngetich Florida
4×100 Relay T’Keyah Dumoy Florida International
4×100 Relay Lakeisha Kelley Florida International
4×100 Relay Marissa McElveen Florida International
4×100 Relay Carla Mills Florida International
Long Jump Amy Harris Florida State
5000 Meters Kayleigh Tyerman Florida State
4×400 Relay Daianna Barron George Mason
4×400 Relay Dominique Graham George Mason
Pole Vault Mandissa Marshall George Mason
4×400 Relay Cierra McGee George Mason
4×400 Relay Jasmine Robinson George Mason
5000 Meters Madeline Chambers Georgetown
800 Meters Chelsea Cox Georgetown
1500 Meters Rachel Schneider Georgetown
Heptathlon Lucie Ondraschkova Georgia
Triple Jump Angelia Nugent Georgia State
4×400 Relay Claudia Calder Hampton
4×400 Relay Emmy Fraenk Hampton
4×400 Relay Cassandra Jones Hampton
800 Meters Benita Taylor Hampton
4×400 Relay Benita Taylor Hampton
100 Meter Hurdles Demeeka Jones Houston
200 Meters Tai’Shea Reese Houston
4×400 Relay Ryisha Boyd Illinois
100 Meter Hurdles Breeana Coleman Illinois
4×400 Relay Latoya Griffith Illinois
4×400 Relay Ashley Kelly Illinois
4×400 Relay Ashley Spencer Illinois
3000 Meter Steeplechase Aisha Praught Illinois State
Discus Felisha Johnson Indiana State
Shot Put Mary Theisen Indiana State
400 Meter Hurdles Stacia Weatherford Indiana State
Shot Put Hayli Bozarth Iowa State
100 Meters Paris Daniels Kansas
Heptathlon Lindsay Vollmer Kansas
800 Meters Boglarka Bozzay Kansas State
Discus Jacquelyne Leffler Kansas State
Heptathlon Mairead Murphy Kansas State
Triple Jump Penina Acayo Kent State
Javelin Cheryl Carlisle Kent State
Hammer Jackie Leppelmeier Kent State
Javelin Sara Oczypok Kent State
High Jump Katrina Graves-Johnson Long Beach State
Triple Jump Jasmine Manuel Louisiana-Lafayette
100 Meter Hurdles Kim Francis Louisiana Tech
4×100 Relay Kenyattia Hackworth Louisiana Tech
4×100 Relay Stacia Hanneman Louisiana Tech
4×100 Relay Chelsea Hayes Louisiana Tech
4×100 Relay Victoria Wade Louisiana Tech
High Jump Maggie Gilbertson Louisville
10,000 Meters Holly Knight Louisville
Long Jump Charachesicia Lockhart Louisville
Triple Jump Charachesicia Lockhart Louisville
100 Meter Hurdles Shanekia Hall LSU
Pole Vault Rachel Laurent LSU
Discus Samia Stokes LSU
Discus Amber Monroe Miami (Fla.)
400 Meter Hurdles Jaelynn Pryor Michigan State
Hammer Beth Rohl Michigan State
4×100 Relay Rosina Amenebede Middle Tennessee
4×100 Relay Kiara Henry Middle Tennessee
4×100 Relay Christal Wilson Middle Tennessee
4×100 Relay Nyeisha Wright Middle Tennessee
400 Meters Kristin Bridges Mississippi
Heptathlon Fabia McDonald Mississippi
Heptathlon Erica Bougard Mississippi State
Hammer Kearsten Peoples Missouri
1500 Meters Laura Roxberg Missouri
Shot Put Jill Rushin Missouri
400 Meters Althia Maximilien Missouri State
Hammer Amanda Murphy Montana State
4×100 Relay Charisma Green Morgan State
4×100 Relay Teyanna Green Morgan State
4×100 Relay Ekundayo Sogbesan Morgan State
4×100 Relay Britney Wattley Morgan State
Discus Brittany Hampton NC State
Shot Put Tremanisha Taylor NC State
Discus Tremanisha Taylor NC State
High Jump Marusa Cernjul Nebraska
Long Jump Mara Griva Nebraska
Triple Jump Anna Weigandt Nebraska
800 Meters Tasha Stanley North Carolina
Long Jump Chrishawn Williams North Carolina
4×400 Relay Jade Barber Notre Dame
400 Meter Hurdles Kaila Barber Notre Dame
4×400 Relay Michelle Brown Notre Dame
4×400 Relay Natalie Geiger Notre Dame
10,000 Meters Jessica Rydberg Notre Dame
400 Meter Hurdles Megan Yanik Notre Dame
4×400 Relay Megan Yanik Notre Dame
400 Meters Shaniqua McGinnis Ohio State
Hammer Maggie Mullen Ohio State
Hammer Alexis Thomas Ohio State
800 Meters Shakeeri Cole Oklahoma
3000 Meter Steeplechase Kate Kujawa Oklahoma State
Javelin Camila Pirelli Oral Roberts
High Jump Lauren Crockett Oregon
800 Meters Claudia Francis Oregon
400 Meters Chizoba Okodogbe Oregon
3000 Meter Steeplechase Taylor Wallace Oregon
1500 Meters Laura Carlyle Oregon State
4×100 Relay Arielle Fonrose Pittsburgh
4×100 Relay Cambrya Jones Pittsburgh
4×100 Relay Jonnique Lawrence Pittsburgh
4×100 Relay Ashley Woodford Pittsburgh
5000 Meters Charlotte FfrenchO’Carroll Providence
3000 Meter Steeplechase Nicol Traynor Richmond
1500 Meters Nicole Bowler San Francisco
1500 Meters Sophie Curl San Francisco
3000 Meter Steeplechase Eva Krchova San Francisco
Hammer Latifah Johnson South Alabama
4×100 Relay Amber Allen South Carolina
4×100 Relay Vashti Bandy South Carolina
4×100 Relay Asia Delaney South Carolina
4×100 Relay Kelsey McCorkle South Carolina
100 Meter Hurdles Lauren Blackburn Southern California
Triple Jump Alitta Boyd Southern California
Hammer Jade Niemeyer Southern California
100 Meters Tori Bowie Southern Miss
Discus Rachel Polk Southern Miss
400 Meter Hurdles Kori Carter Stanford
200 Meters Shataya Hendricks Stanford
Long Jump Arantxa King Stanford
100 Meters Katie Nelms Stanford
3000 Meter Steeplechase Katie Hursey Syracuse
10,000 Meters Sarah Pagano Syracuse
5000 Meters Lauren Penney Syracuse
4×400 Relay Ashley Collins TCU
200 Meters Chaniqua Corinealdi TCU
4×400 Relay Chaniqua Corinealdi TCU
4×400 Relay Nefertari Hall TCU
4×400 Relay Briyanni Thomas TCU
100 Meters Lorraine Ugen TCU
Long Jump Lorraine Ugen TCU
Pole Vault Linda Hadfield Tennessee
1500 Meters Brittany Sheffey Tennessee
100 Meters Chalonda Goodman Texas
1500 Meters Marielle Hall Texas
400 Meters Kanika Beckles Texas A&M
Long Jump Kassandrea Son Texas A&M-Corpus Christi
100 Meters Terra Evans Texas Tech
10,000 Meters Rose Tanui Texas Tech
200 Meters Cierra White Texas Tech
200 Meters Sheila Paul UCF
4×400 Relay Ally Courtnall UCLA
4×400 Relay Breyonna Hunter UCLA
4×400 Relay Katherine Reid UCLA
4×400 Relay Tatum Souza UCLA
Shot Put Vanessa Henry UMES
High Jump Brianna LeRoy Utah
100 Meter Hurdles Janice Jackson UTEP
3000 Meter Steeplechase Kirsten Weberg Vermont
5000 Meters Bogdana Mimic Villanova
5000 Meters Chelsea Ley Virginia
5000 Meters Kathleen Stevens Virginia
3000 Meter Steeplechase Samantha Dow Virginia Tech
Pole Vault Georgia Reynolds Washington
Javelin Anna Adamko Washington State
400 Meters Shawna Fermin Washington State
4×100 Relay Chanel James Washington State
4×100 Relay Shaquana Logan Washington State
4×100 Relay Candii McFarland Washington State
4×100 Relay Cindy Robinson Washington State
Javelin Courtney Simmons Washington State
5000 Meters Jessica O’Connell West Virginia
400 Meter Hurdles Iris Campbell Western Michigan
Heptathlon Tanya Friesen Wichita State
High Jump J’Lynn Ledesma Wichita State
10,000 Meters Elaina Balouris William and Mary
Triple Jump Jordan Helgren Wisconsin
High Jump Monika Jakutyte Wisconsin
Shot Put Taylor Smith Wisconsin
100 Meter Hurdles Cassandra Lloyd Wright State