DII Men’s Track & Field Scholar Athletes of the Year, All-Academic Individuals Announced

By Kyle Terwillegar, USTFCCCA

July 24, 2013   

Men’s Scholar Athlete
AWARD HISTORY

Indoor Track
2013: Tabor Stevens, Adams State
2012: Akino Ming, Johnson C. Smith
2011: Leford Green, Johnson C. Smith
2010: Aaron Braun, Adams State
2009: Aaron Braun, Adams State
2008: Chris Cummings, Mansfield
 
Indoor Field
2013: Brent Vogel, Central Missouri
2012: Shawn Boss, Central Missouri
2011: Brent Vogel, Central Missouri
2010: Christopher Copeland, Saint Augustine’s
2009: Matthew Gersick, Adams State
2008: Matthew Gersick, Adams State
 
Indoor Track & Field
2007: Kim Hogarth, Western State
 
Outdoor Track
2013: Vegard Olstad, Western State
2012: Akino Ming, Johnson C. Smith
2011: Leford Green, Johnson C. Smith
2010: Mark Husted, Colorado Mines
2009: Joshua Streeter, Adams State
2008: Aaron Braun, Adams State
 
Outdoor Field
2013: Garrett Grey, Ashland
2012: Derrick Vicars, Findlay
2011: Brent Vogel, Central Missouri
2010: Mike Beeler, Pittsburg State
2009: Camille Vandendriessche, Abilene Christian
2008: Camille Vandendriessche, Abilene Christian
 
Outdoor Track & Field
2007: Aaron Braun, Adams State

NEW ORLEANS – Tabor Stevens of Adams State, Brent Vogel of Central Missouri, Vegard Olstad of Western State and Garrett Grey of Ashland have been named the Scholar Athletes of the Year in Division II for the 2013 men’s track & field season by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA), the association announced Wednesday.

PDF Release

Of the 210 DII men who earned USTFCCCA All-Academic honors for the 2013 track & field season — find the full list below — these four men achieved the greatest combination of academic achievement and athletic prowess during the 2013 indoor and outdoor seasons.

Stevens, a sophomore geology major with a 3.43 cumulative grade point average, has earned the indoor track Scholar Athlete of the Year award. The native of Canon City, Colo., won the mile at the NCAA Division II Indoor Track & Field Championships in a personal-best 4:04.10.

Adams State has now claimed three of the past five indoor track Scholar Athletes of the Year, with Aaron Braun winning the award in consecutive seasons in 2009 and 2010.

A senior biology major with a 3.78 cumulative GPA, Vogel is the indoor field Scholar Athlete of the Year for 2013 with his win in the heptathlon at the NCAA indoor championships. His winning score of 5760 set a new Division II record and obliterated by more than 300 points the previous meet record of 5456 set by Brad Gamble of Chadron State in 2011.

Vogel, a native of Jefferson City, Mo., swept the indoor and outdoor field Scholar Athlete of the Year awards in 2011, part of a three-year run by Central Missouri in the indoor field athlete category — teammate Shawn Boss was the indoor field Scholar Athlete of the Year in 2012.

Olstad, a sophomore business major with a 3.89 cumulative GPA, is the outdoor track Scholar Athlete of the Year. The native of Gjovik, Norway, won the NCAA DII outdoor title at 1500 meters in 3:55.26, edging out a field of seven that all finished within two seconds of his winning time.

A Masters of Business Administration student with a 3.532 cumulative GPA, Grey is the outdoor field Scholar Athlete of the Year. At the NCAA DII outdoor championships the native of Grahamsville, N.Y., became just the third man in DII history to record a hammer throw mark of 230 feet or more when he launched a title-winning 231-3 (70.49m) for No. 3 all-time in Division history.

Scholar Athlete of the Year Awards are determined from among those who earned All-Academic status and placed highest in individual events at the most recent NCAA Championships. Those who earn multiple individual championship titles rank higher in the tie-breaking process, and cumulative GPA is weighed as the final tiebreaker to establish a winner. Separate awards are given to track athletes and field athletes for the indoor and outdoor seasons, resulting in four categories.

Grand Valley State Tops All-Academic Individuals List with 12 Honorees; GLIAC is the Top Conference

Including to the Scholar Athletes of the Year, a total of 210 men from 74 institutions earned USTFCCCA All-Academic honors for their combined efforts in competition and in the classroom. Grand Valley State is the best-represented school with 12 men who earned All-Academic honors, and the only team with double-digit recipients. Findlay, Slippery Rock and Central Missouri each had eight student-athletes earn All-Academic.

Speaking in terms of conferences, the GLIAC led all leagues with 43 total selections. The MIAA was next with 33 and the RMAC rounded out the top three with 26.

To qualify for the USTFCCCA All-Academic Track and Field Team, the student-athlete must have compiled a cumulative grade point average of 3.25 and have reached a provisional or automatic qualifying standard for the NCAA Championships in either indoor or outdoor seasons.

The full list of All-Academic selections is provided below, arranged alphabetically by team name.

 

Name School
Cumulative
GPA
Major
Erik Piedad Academy of Art
3.45
Interior Architecture & Design
Stephen Emery Adams State
3.63
MBA: Leadership
Alex Estes Adams State
3.36
Buisness Admin/Management
Jacob Krolick Adams State
3.25
HPPE/Exercise Science
Kyle Masterson Adams State
3.67
HPPE: Exercise Science
Andrew Roberts Adams State
3.55
Mathmatics
Justin Smit Adams State
3.39
HPPE/Exercise Science
Tabor Stevens Adams State
3.43
Geology
Walter Brennan Parks Alabama-Huntsville
3.41
Business Management
Franz Burghagen Alaska Anchorage
3.62
Business Administration
Alfred Kangogo Alaska Anchorage
3.34
Nursing and Nutrition
Cody Thomas Alaska Anchorage
3.28
Business Administration
Nick Alejandro Angelo State
3.40
Animal Science
Seth Pearson Angelo State
3.26
Physics
Brian Baum Ashland
3.36
Exercise Science
Jacob Cook Ashland
3.37
Psychology
Garrett Grey Ashland
3.53
Grad. School – MBA, undergrad – Sports Marketing
Joe  Horn Ashland
3.55
Grad. School – Executive Management, Undergrad – Sports Marketing
Colton Johnson Ashland
3.48
Exercise Science
Kyle Steinhauser Ashland
3.79
Sports Management
Jacob  Sussman Ashland
3.25
Athletic Training
Adam Braun Augustana (S.D.)
3.47
Business Communications
Tyler Gleason Augustana (S.D.)
3.33
Exercise Science
Henrik Holmberg Augustana (S.D.)
3.25
Economics
Nate Dotterweich Bellarmine
3.47
Psychology
Jared Findlater Bellarmine
3.57
Chemistry
Ben Kolb Bellarmine
3.34
Psychology
Nate McKinney Bellarmine
3.53
Exercise Science
Robert Sandlin Bellarmine
3.93
Exercise Science
Eric Kennedy Bentley
3.29
Management
Matthew  Harmon Cal State LA
3.26
Business
Dawson Vorderbruegge Cal State Stanislaus
4.00
English: Rhetoric & Teaching Writing
Aaron Dinzeo California (Pa.)
3.84
Dual – Archeology and Forensic Anthropology 
James Blackwell Cedarville
3.44
Nursing
Matt Brooker Cedarville
3.26
computer science
Cole Davis Central Missouri
3.32
Health Studies
Kellin Loch Central Missouri
3.38
Physical Education
Ross Lorber Central Missouri
3.90
Business
Daniel McCarty Central Missouri
3.33
Health Studies
Dalton Moberly Central Missouri
3.94
Education
Meelis Siimson Central Missouri
3.70
Physical Education
Chris Swearingin Central Missouri
3.51
Safety Sciences
Brent Vogel Central Missouri
3.78
Biology
Gavan Archibald Chadron State
3.69
Business
Barrett Browne Chadron State
3.58
Business
Dean Francis Chadron State
3.40
Business
Alex Graham Chadron State
3.52
Business
Kyle McCarthy Chadron State
3.85
Business
Lanar Newman Chadron State
3.50
Business
Brandon Segelke Chadron State
3.44
Business
Andrew Kokinakes Chico State
3.36
Communications
Russell Drummond Colorado Mines
3.77
Civil Engineeing
Ryan Ewen Colorado Mines
3.41
Petroleum Engineering
Philip Schneider Colorado Mines
3.30
Chemistry – Biochem Specialty
Austin Shaffer Colorado Mines
3.98
Petroleum Engineering
Ben Timmer Colorado Mines
3.76
Chemical & Biochemical Engineering
Jeff Fertig Concord
3.45
Pre-Medicine
Tory Groover Drury
3.36
Exercise Physiology
Seth Bailey East Stroudsburg
3.31
Physics
Will  Berry East Stroudsburg
3.85
Exercise Science
Damien Boham East Stroudsburg
3.41
Nursing
Josh Hontz East Stroudsburg
3.33
Chemistry
James Romano East Stroudsburg
3.28
Management
Matt  Tholis East Stroudsburg
3.91
Exercise Science
Payson Maydew Emporia State
4.00
Accounting
Lucas San Martin Emporia State
3.44
Political Science
Tyler Swalley Emporia State
3.32
Business
Donald Wilcox Emporia State
3.82
Biology
Lucas Johnson Ferris State
3.83
Welding Engineering
Justin Eilerman Findlay
3.85
Physical Therapy and Physical Education
John Guagenti Findlay
3.87
Business Administration
Tim Majoy Findlay
3.56
Business Management and Marketingy
Taylor Miller Findlay
3.50
Business Management
Colin Thomas Findlay
3.59
Pharmacy
Michael Travis Findlay
3.98
Physical Therapy
Derrick Vicars Findlay
3.42
Education
Marcus Vicars Findlay
3.37
Strength & Conditioning and Physical Therapy
Jordan Carlisle Fort Hays State
3.39
Tourism and Hospitality
Cory Keehn Fort Hays State
3.34
Health & Human Performance
Brady Tien Fort Hays State
3.66
Justice Studies
Ramon Cooper Grand Canyon
3.64
Business Administration
Ethan Barnes Grand Valley State
3.82
Elementary Education with Science Emphasis
Nathan Fraeyman Grand Valley State
3.65
Accounting
Jake Isaacson Grand Valley State
3.54
Sport Leadership – Administration & Music
Jay Lechner Grand Valley State
3.41
Biomedical Sciences
Tendo Lukwago Grand Valley State
3.77
Finance & Business Economics
Spencer Pageau Grand Valley State
3.91
Biomedical Science
Alan Peterson Grand Valley State
3.70
Exercise Science with Clinical Emphasis
Daniel Pung Grand Valley State
3.73
Physical Education
Casey Routledge Grand Valley State
3.72
English Secondary Education
Jesse  Schwartz Grand Valley State
3.66
Exercise Science
Brent VanEnk Grand Valley State
3.61
Exercise Science
Jeremy Wilk Grand Valley State
3.66
Marketing & Finance
Corey Bassett Harding
3.27
Accounting
Landon Belcher Harding
3.66
Biology
Andrew Evans Harding
3.38
Mechanical Engineering
Kevin Naceanceno Harding
3.92
Middle Level-Math/Science
Joshua Mirth Hillsdale
3.83
Math & Pyysics
Matthew  Perkins Hillsdale
3.58
Economics
Matthew Raffin Hillsdale
3.55
Econimics & Mathematics
Jared Van Dyke Hillsdale
3.81
Marketing Management & Spanish
Austin Huff Humboldt State
3.38
Anthropology
Christopher DeWitt Incarnate Word
4.00
Business Managament
Matthew  Harris Incarnate Word
3.40
Engineering Management
Adan Narvaez Incarnate Word
3.49
Rehabilitative Science/Physical Therapy
Jacob Ulbricht Incarnate Word
3.63
History
Clint Keller Indiana (Pa.)
3.43
Education
Jared Long Indiana (Pa.)
3.70
SAFETY SCIENCE
Winston Brown Johnson C. Smith
3.82
Communications
Patrick Campbell Johnson C. Smith
3.41
Management Information Systems
Andre Collins Johnson C. Smith
3.74
Business Management
Waynee Hyman Johnson C. Smith
3.32
Physical Education
Akino Ming Johnson C. Smith
3.81
Communications
Spencer Frantom King College
3.37
English/History
Kori Meshaw Kutztown
3.33
Business Marketing
Hans Riedel Lake Superior State
3.28
Fire Science
Andrew McLain Lewis
3.84
Sport Management
Sean Smith Lewis
4.00
Mathematics
Jack Felt Lock Haven
3.34
Sports Administration
Nathan Saliga Michigan Tech
3.88
Mechanical Engineering
Kirk Capdeville Minot State
3.47
Criminal Justice
Tyler Flatland Minot State
3.90
Biology
Adriel Hawkins Missouri S&T
3.43
Engineering Management
Joseph Vellella Missouri S&T
3.37
Chemical Engineering
Jeff Fraley Missouri Southern
3.44
Biology
Seth Hackney Missouri Southern
3.25
Marketing Management
Nicklas Polizzi Missouri Southern
3.48
Biochemistry
Dylan Buehler Montana St.-Billings
3.78
Education
Drew Galahan Montana St.-Billings
3.54
Business Finance
Chase  Robinson Montana St.-Billings
3.27
Mass Communications
Tyson Vanderby Montana St.-Billings
3.31
Exercise Science
Derek Bredy  MSU Moorhead
3.26
Exercise Science 
Clayton  Foster  MSU Moorhead
3.37
Exercise Science 
Jackson  Henrich  MSU Moorhead
3.48
Earth Science Education
Tanner Fruit Neb.-Kearney
3.93
Physical Education (Sports Administration)
Nick Knudson Neb.-Kearney
3.61
Construction Management
Scott Nannen Neb.-Kearney
3.38
Elementary Education
Dillon Schrodt Neb.-Kearney
3.88
Math Education
Michael Thalken Neb.-Kearney
3.35
Exercise Science
David Thomas New Haven
3.30
Criminal Justice
Luke Hauert Northern State
3.75
Accounting
Andrew  Curtis Northwest Nazarene
3.82
Mass Communication
Stephen Larlee Northwest Nazarene
3.87
Nursing
Jacob Hurrell Northwood (Mich.)
3.75
Marketing
Douglas Ladner Northwood (Mich.)
3.44
Accounting
Derek Base Pittsburg State
3.89
Chemistry
Jeff Piepenbrink Pittsburg State
3.26
Physical Education
John Talbert Pittsburg State
3.35
Manufacturing Engineering Technology
Joshua Arnold Saginaw Valley State
3.47
Criminal Justice
Devonte’ Jenkins Saint Augustine’s
3.92
English
Macky Lloyd Saint Rose
3.83
Childhood Education
Aron  Kurzinski Seton Hill
3.53
Business Management
Dan Dreeman Shippensburg
3.26
Finance
Joel Flott Shippensburg
3.60
Marketing
Ryan Spangler Shippensburg
3.79
Biology
Nathan Bridgman Sioux Falls
3.93
Business and Psychology
Robert Brockmueller Sioux Falls
3.96
Computer Science
William Brockmueller Sioux Falls
4.00
Physics and Mathmatics
Andrew Ellsworth Sioux Falls
3.60
Business
Colin Koth Sioux Falls
3.52
Communications and Theatre
Jonathan Boyd Slippery Rock
3.72
Public Health
Eric  Geddis Slippery Rock
3.35
Management
Ethan Geisler Slippery Rock
3.79
Environmental Geography
Dan  Hedglin Slippery Rock
3.33
Post Bac – Physical Education
Kevin Jewel Slippery Rock
3.66
Health and Physical Education
Trevor Miller Slippery Rock
3.74
Safety
David Reinhardt Slippery Rock
4.00
Exercise Science
Kyle  Toms Slippery Rock
3.29
Geography
Logan Sharpe Southern Connecticut
3.50
Exercise Science
Tyler Pence Southern Indiana
3.36
Education
Tyler Schickel Southern Indiana
3.60
Engineering
Landon Cole Southwest Baptist
3.83
Exercise Sicence
Mitchell Furtkamp Southwest Baptist
3.61
Health and Physical Education
JT Goins Southwest Baptist
3.48
Athletic Training
Derek Lee Southwest Baptist
3.85
Accounting
Trenton Morris Southwest Baptist
3.29
Pre-Engineering
William  Shell Southwest Baptist
4.00
Athletic Training
Ethan Ward Southwest Baptist
3.33
Exercise Science
Timothy Johnson Stonehill
3.26
Marketing
Shaun Borland Tiffin
3.83
Forensic Psychology
Emmanuel  Grembo Tiffin
3.29
 International Business
Connor Kibler Tiffin
3.48
Forensic Science
Ralph Robinson Tiffin
3.33
Marketing
James Schafer Tiffin
3.75
Accounting
Sylvester Watts Tiffin
3.46
Computer and Information Technology
Matthew Schaefer Truman State
3.51
Exercise Science
Benjamin Berthet UC San Diego
3.35
Physiology & Neuroscience
Clint Rosser UC San Diego
3.96
Environmental Engineering
Mike English UC-Colorado Springs
3.40
Business
Scott Boiko UMass Lowell
3.38
Biology
Pardon Ndhlovu UNC Pembroke
3.43
Business Administration
Matthew Peter Wayne State (Neb.)
3.43
Health & Physical Education K-12
Paul Alongo West Texas A&M
3.33
Business
Dylan Doss West Texas A&M
3.85
Business
Alexander  Korn West Texas A&M
3.57
Business
Lucas Marquez West Texas A&M
3.40
Undecided
Baptiste Moreu West Texas A&M
3.82
Business
Eric Myers West Virginia Wesleyan
3.51
Exercise Science
Josh Hanna Western Oregon
3.58
Undecided
Chris Olsen Western Oregon
3.32
Interdisciplinary Studies
Luke Arnold Western State
3.87
Business Administration
Michael Cernioa Western State
3.28
Chemistry
Vegard Olstad Western State
3.89
Business Administration
Krzysztof Szczepinski Western State
3.52
Business Administration and Accounting
Ieuan Thomas Western State
4.00
Exercise and Sport Science
Garrett Wilson Western State
3.30
History
Timothy Clendaniel Western Washington
3.76
Kinesiology / Pre Med
Jonathon Poolman Western Washington
3.65
Accounting
Devon Smith Western Washington
3.51
History
Luke Holubeck Wheeling Jesuit
4.00
Biology
James Robinson Wingate
3.63
Master of Accounting