DII Women’s Track & Field Scholar Athletes of the Year, All-Academic Individuals Announced

By Kyle Terwillegar, USTFCCCA

July 24, 2013   

Women’s Scholar Athlete
AWARD HISTORY

Indoor Track
2013: Helen Crofts, Simon Fraser
2012: Amanda Putt, Hillsdale
2011: Shannon Gagne, New Haven
2010: Jessica Pixler, Seattle Pacific
2009: Jessica Pixler, Seattle Pacific
 
Indoor Field
2013: Erin Alewine, Central Missouri
2012: Kristen Hixson, Grand Valley State
2011: Shannon Gagne, New Haven
2010: Darcie Schmitz, Fort Hays State
2009: Jenna Schmidt, Central Missouri
 
Indoor Track & Field
2008: Sheena Devine, Bemidji State
            Katelin Rains, Minnesota State
2007: Jessica Pixler, Seattle Pacific
 
Outdoor Track
2013: Danielle Williams, Johnson C. Smith
2012: Rachel Patterson, Grand Valley State
            Betsy Graney, Grand Valley State
            Kristen McGlynn, Adams State
2011: Shannon Gagne, New Haven
2010: Jessica Pixler, Seattle Pacific
2009: Ashley Puga, Northwest Nazarene
2008: Nandelle Cameron, Lincoln (Mo.)
            Emma Erickson, South Dakota
 
Outdoor Field
2013: Mallory Sanner, Seton Hill
2012: Calista Lyon, Cal State LA
2011: Jillisa Grant, New Mexico Highlands
2010: Amanda Madden, Northern State
2009: Linda Rainwater, UC San Diego
2008: Jessica Selby-Tallman, Missouri Southern
 
Outdoor Track & Field
2007: Jessica Pixler, Seattle Pacific

NEW ORLEANS – Helen Crofts of Simon Fraser, Erin Alewine of Central Missouri, Danielle Williams of Johnson C. Smith and Mallory Sanner of Seton Hill have been named the Scholar Athletes of the Year in Division II for the 2013 women’s track & field season by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA), the association announced Wednesday.

PDF Release

These four women achieved the greatest combination of academic achievement and athletic accomplishment during the 2013 indoor and outdoor seasons of the 384 DII women who earned USTFCCCA All-Academic honors. The full list of All-Academic individuals can be found below.

Crofts, a senior biomedical physiology major with a 3.94 cumulative grade point average, is the indoor track Scholar Athlete of the Year. A native of West Vancouver, British Columbia (Canada), Crofts won the women’s 800 meters at the NCAA Division II Indoor Track & Field Championships in an indoor season-best 2:05.96 with only one runner within four seconds of her.

A junior dietetics major with a 3.55 cumulative GPA, Alewine is the indoor field Scholar Athlete of the Year. The Jefferson City, Mo., native claimed the NCAA DII indoor pentathlon title by more than 100 points with a score of 3925. She is the second UCM student-athlete to earn indoor field Scholar Athlete of the Year honors, joining Jenna Schmidt from 2009.

Williams, a junior business management major with a cumulative 3.85 GPA, has earned the outdoor track Scholar Athlete of the Year award. The native of St. Andrew, Jamaica, took home individual crowns at both 100 and 200 meters from the NCAA Division II Outdoor Track & Field Championships, and finished runner-up in the 100 hurdles. Her blazing 22.62 (-0.7m/s) at 200 meters set a new Division II record, and her winning 11.24 (-0.7m/s) was among the fastest in Division history.

Carrying a 3.77 cumulative GPA as a sophomore elementary education major with a specialization in special education, Sanner is the outdoor field Scholar Athlete of the Year. The Uniontown, Pa., native defeated the defending champion to win the javelin title with a mark of 162-2 (49.43m) — a mark that places her in the top 10 all-time in Division history.

Scholar Athlete of the Year Awards are determined from among those who earned All-Academic status and placed highest in individual events at the most recent NCAA Championships. Those who earn multiple individual championship titles rank higher in the tie-breaking process, and cumulative GPA is weighed as the final tiebreaker to establish a winner. Separate awards are given to track athletes and field athletes for the indoor and outdoor seasons, resulting in four categories.

Grand Valley State Tops All-Academic Individuals List with 21 Honorees; PSAC is the Top Conference

Including to the Scholar Athletes of the Year, a total of 384 women from 92 institutions earned USTFCCCA All-Academic honors for their combined efforts in competition and in the classroom. Grand Valley State is the best-represented school with 21 women who earned All-Academic honors, and is the only team with 20 or more recipients. Winona State was next with 14, while Shippensburg and Adams State are both represented by 11 honorees. West Texas A&M and Findlay both have 10 apiece.

The PSAC led all leagues with 59 total selections. The GLIAC and NSIC tied for the second-most with 54, followed closely by the MIAA with 51.

To qualify for the USTFCCCA All-Academic Track and Field Team, the student-athlete must have compiled a cumulative grade point average of 3.25 and have reached a provisional or automatic qualifying standard for the NCAA Championships in either indoor or outdoor seasons.

The full list of All-Academic selections is provided below, arranged alphabetically by team name.

 

Name School
Cumulative
GPA
Major
Jenny Bergren Academy of Art
3.54
Interior Architecture & Design
Megan Hannafious Adams State
3.80
HPPE-Exercise science
Kaitlyn Kruger Adams State
3.52
History/Government
Katie Kruger Adams State
3.52
History/Government
Kelly Lamb Adams State
3.94
Buisness Admin/Accounting
Lauren Martin Adams State
3.76
Government
Kristen McGlynn-Arendt Adams State
4.00
Graduate Student-HPPE
Alicia Nelson Adams State
3.64
Bachelor of Fine Arts: Painting
Melissa Roberts Adams State
3.74
HPPE-Exercise Science/Sport Admin
Alyssa  Selve Adams State
3.42
Psychology
Sunayna Wahi Adams State
3.41
Geology
Tayler Warren Adams State
3.42
HPPE-Exercise Science
Jacqueline Kaste Adelphi
3.41
Exercise Science
Katelin Barber Alabama-Huntsville
3.87
Math
Karolin Anders Alaska Anchorage
3.77
Undeclared
Ruth Keino Alaska Anchorage
3.35
Nursing and Nutrition
Katie Krehlik Alaska Anchorage
3.57
Psychology
Haleigh Lloyd Alaska Anchorage
3.63
Nursing
Jessica Pahkala Alaska Anchorage
3.34
Undeclared
Emeline Crutcher Angelo State
3.83
Biochemistry
Ashlie Francis Angelo State
3.75
Kinesiology
Jordan Gray Angelo State
3.54
english
Kati  Holly Angelo State
3.68
Management
Chesney Neely Angelo State
3.70
math
Jaylen Rodgers Angelo State
3.70
Kinesiology
Kimberly  Williams Angelo State
3.42
Kinesiology
Kendra Bassitt Ashland
3.78
Middle Grade Education
Macy Caldwell Ashland
3.48
Exercise Science
Kim Habegger Ashland
3.48
Marketing
Jamie Sindelar Ashland
3.64
Toxicology
Shaunisha Winter Ashland
3.75
Exercise Science
Colleen Everson Augustana (S.D.)
3.69
Elementry Education
Katie Guse Augustana (S.D.)
3.86
Communications
Kayla Mescher Augustana (S.D.)
3.44
Nursing
Nora Bowe Bellarmine
3.54
Nursing
Emily Frith Bellarmine
3.98
Exercise Science
Kristin Hamrick Bellarmine
3.60
Physical Therapy
Jenna Lee Bellarmine
3.56
Exercise Science
Angela Musk Bellarmine
3.66
Art
Maggie Wagner Bellarmine
3.26
Nursing
Caitlin Fahey Bentley
3.62
Corporate Finance and Accounting
Amy Varsell Bentley
3.83
Corporate Finance and Accounting
Kelsey Davis Bloomsburg
3.29
Exercise Science
Victoria Davis Bloomsburg
3.76
History/Secondary Education
Lauren Lehman Bloomsburg
3.30
Undeclared
Alexis Rankin Bloomsburg
3.85
Early Childhood Education
Lisa Ohberg Cal State LA
3.66
Business Administration
Courtney Anderson Cal State Stanislaus
3.47
History
Marina Ghabbour Cal State Stanislaus
3.37
Criminal Justice: Corrections
Aman Hundal Cal State Stanislaus
3.46
Pre-Nursing
Channing Wilson Cal State Stanislaus
4.00
Kinesiology: Health Wellness & Promotion
Sandra Estep California (Pa.)
3.50
Exercise Science
Imani Shell California (Pa.)
3.97
Athletic Training
Erin Alewine Central Missouri
3.55
Dietitics
Nicole Douglass Central Missouri
3.72
Speech Pathology
Brittany Kallenberger Central Missouri
3.57
Drafting
Mary Riley Central Missouri
3.71
Education
Brooke Swearingin Central Missouri
3.60
Health Studies
Mel Herl Chadron State
3.48
Undecided
Kaelie Jelden Chadron State
3.89
Education
Chelsea Murray Chadron State
3.71
Sports Management
Alyssa Norton Chadron State
3.33
Recreation
Emily Bokanovich Charleston (W.Va.)
3.35
Radiology
Kasey Barnett Chico State
3.94
Recreation
Kelly  Gundert Chico State
3.62
Spanish/Communication Sciences
Robin Hannah Chico State
3.32
Kinesiology/Adapted Physical Education
Paige Henker Chico State
3.56
Interior Design
Bridget McClarrinon Chico State
3.73
Pre Nursing/Communications
Sara Mikesell Chico State
3.68
Exercise Physiology
Hayley Swanson Chico State
3.88
Criminal Justice/Psychology
Olivia Watt Chico State
3.36
Communication Sciences & Disorders
Megan Toddy Clarion
3.48
BS – Secondary Education, Social Studies
Hannah Cooling Colorado Mines
3.76
Chemical & Biochemical Engineering
Chloe Gustafson Colorado Mines
3.81
Geophysical Engineering
Ann Miller Colorado Mines
3.69
Mechanical Engineering
Hannah Schuster Colorado Mines
3.56
Biochemistry
Esther Jandrich Concordia-St. Paul
3.58
Graphich Design
Corinne Fitzgerald East Stroudsburg
3.90
Psychology
Rosie Mascoli East Stroudsburg
3.97
Exercise Science
Christina O’Connor East Stroudsburg
3.78
Biology
Rachel Pierantozzi East Stroudsburg
3.58
Athletic Training/ Sports Medicine
Danielle Smith East Stroudsburg
3.47
Sociology /Social Work
Tabitha Bemis Edinboro
3.89
Education
Brianne Dietrich Edinboro
3.26
Special Education
Mary ‘Cat’  Faller Edinboro
3.65
early Childhood Ed
Allison  Gibbens Edinboro
3.81
Psychology
Sarah Krolick Edinboro
3.95
Education
Mia  Sember Edinboro
3.70
Education
Stephanie Smigiera Edinboro
3.93
Education
Sara Dunkin Emporia State
3.65
Business
Alaina Fairbanks Emporia State
3.50
Physical Education
Jackie Jacobs Emporia State
3.55
Counseling
Carmen King Emporia State
3.70
Biology
Lindsay Kunkel Emporia State
3.66
Health Promotion
Dominique Staats Emporia State
3.70
Psychology
Peyton Weiss Emporia State
3.99
Psychology
Maggie Wilson Emporia State
3.45
Recreation
Anna Rudd Ferris State
3.84
Nursing
Kendra Averesch Findlay
3.34
Occupational Therapy
Erica Bettac Findlay
4.00
Equine Business Management
Kirsten Gaerke Findlay
3.78
Occupational Therapy
Lydia Guagenti Findlay
3.25
Social Work
Jessica Rowland Findlay
3.29
Health Studies
Kayla Sendelbach Findlay
3.55
Biology
Pam Showman Findlay
3.88
Animal Science
Alexa Stults Findlay
3.26
Business Management
Shelby Stump Findlay
3.72
Psychology
Christine Zimmermann Findlay
3.74
Physical Therapy
Carman Hill Fort Hays State
3.52
Elementary Education
Makayla McPhail Fort Hays State
3.97
Health & Human Performance
Savannah Rose Fort Hays State
3.30
Tourism and Hospitality
Gabriella Saravia Fort Hays State
3.45
Graphic Arts
Samantha Szczublewski Fort Hays State
3.56
Health & Human Performance
Whitney Taylor Fort Hays State
3.67
Biology
Lauren Calorel Georgian Court
3.67
Exercise Science
Shavine Hodges Grand Canyon
3.48
Biology (Pre-Med)
Brianne Kee Grand Canyon
3.99
Finance & Economics
Courtney Brewis Grand Valley State
3.91
Clinical Exercise Science
Katelyn Cliff Grand Valley State
3.69
Nursing
Caley Faulkner Grand Valley State
3.29
Physical Education – Professional Instruction
Katelyn Fox Grand Valley State
3.54
Therapeutic Recreation
Lisa Galasso Grand Valley State
3.97
Biomedical Science
Leiah Hess Grand Valley State
3.45
Supply Chain Management
Kristen Hixson Grand Valley State
3.97
Finance
Brittney Jackson Grand Valley State
3.57
Health Professions
Jessica Janecke Grand Valley State
3.81
Biomedical Science
Monica Kinney Grand Valley State
3.74
Nursing
Jordyn Kiser Grand Valley State
3.43
International Business
Krista Nauseda Grand Valley State
3.43
Biomedical Science
Natalie Nelson Grand Valley State
3.61
Biomedical Science
Amy Reynolds Grand Valley State
3.60
Exercise Science
Jennifer Schornak Grand Valley State
3.44
Exercise Science
Laura Schroeder Grand Valley State
3.91
Biomedical Sciences
Carly Scott Grand Valley State
3.37
Mathematics
Kelcie Severson Grand Valley State
3.78
Clinical Exercise Science
Molly Slavens Grand Valley State
3.57
English & Elementary Education
Alisha Weaver Grand Valley State
3.28
Health Communication
Alison Work Grand Valley State
3.76
Film/Video
Dallis Bailey Harding
3.89
Family and Consumer Science
Kristen Celsor Harding
3.90
Communication Sciences and Disorders
Tiffany Chambers Harding
3.57
Kinesiology
Ewa Zaborowska Harding
4.00
Accounting
Erin Benjamin Hillsdale
3.82
Marketing Management
Amy Kerst Hillsdale
3.50
Physics/Mathematics
Shannon Neby Hillsdale
3.54
Psychology
Corinne Zehner Hillsdale
3.75
Undecided
Daniela Anane-Bediakoh Incarnate Word
3.70
Biology
Shaneve Swift Incarnate Word
3.87
Accounting
Jasmine Waring Incarnate Word
3.83
Rehabilitative Science/Physical Therapy
Stephanie Beaudette Indiana (Pa.)
3.53
EXERCISE SCIENCE
Krista Matsko Indiana (Pa.)
3.41
EXERCISE SCIENCE
Jessica Rocco Indiana (Pa.)
4.00
HOSPITALITY MANAGEMENT
Alyssa Taddie Indiana (Pa.)
3.97
NATURAL SCIENCE
Samantha Thompson Indiana (Pa.)
3.87
BIOLOGY
Marina Wareham Indiana (Pa.)
4.00
HEALTH AND PHYSICAL EDUCATION
Naffene Briscoe Johnson C. Smith
3.74
Sports Management
Samantha Elliott Johnson C. Smith
3.57
Busines Administration/Management Information Systems
Trudy-Ann Richards Johnson C. Smith
3.65
History
Danielle Williams Johnson C. Smith
3.85
Business Management
Maegan Henry King College
3.87
Biology
Hannah Witt King College
3.94
Biology
Marie Borland Kutztown
3.91
Business Marketing
Stephanie Borland Kutztown
3.84
Business Marketing
April Doyle Kutztown
3.37
Criminal Justice
Rachel Eshleman Kutztown
3.63
Accounting Finance
Emma Sullivan Kutztown
3.85
Communication and Design
Mikaila White Kutztown
3.73
Communication Design
Destiny Prusky Lake Erie
3.40
Early Childhood Education
Amber Cook Lewis
3.37
Undecided
Kayla King Lewis
3.81
Criminal/Social Justice
Juneille Barker Lincoln (Mo.)
3.70
Wellness
Jonelle Campbell Lincoln (Mo.)
3.80
Biology
Michelle Cumberbatch Lincoln (Mo.)
3.60
Business Administration
Anna-Kay James Lincoln (Mo.)
3.80
Business Administration
Tamara Keane Lincoln (Mo.)
3.30
Wellness
Lindsey Carney Lock Haven
3.50
Health & Physical Education/Grad Student Sports Administration
Fallon Heddings Lock Haven
3.86
Pre-Physical Therapy
Savanah Boucher Mansfield
3.30
Social Work
Brenae Edwards Mansfield
3.75
Math Education
Jessic Scordino Mansfield
3.61
Dietetics 
Briana Devereaux Merrimack
3.36
Human Development
Ann Kovacs Millersville
3.97
Mathmatics
Erin Madison Millersville
3.60
Psychology
Kirsten Bjork Minnesota Duluth
3.51
Early childhood Education
Amelia Maher Minnesota Duluth
3.95
Psychology
Chanel  Miller Minnesota Duluth
3.34
Elementary Education
Alexandra Rudin Minnesota Duluth
3.27
Marketing
Kayla  Wiltrout Minnesota Duluth
4.00
Bio chemistry and chemistry
Sarah Bowler Minnesota State
3.29
Mass Media
Annie Dahl Minnesota State
3.29
Health and Physical Education
Jessie DeJong Minnesota State
3.47
Community Health
Bonnie Pickford Minnesota State
3.58
Pre Physical Therapy and Physical Education
Anna Ryan Minnesota State
3.68
Physical Education
Kate Sanft Minnesota State
4.00
Mental Health Counseling
Bryanna  Sudman Minnesota State
3.87
Earth Science
Faryn Wirkus Minnesota State
3.45
Sports Management
Taylor Cipicchio Missouri S&T
3.60
Applied Math
Molly Clement Missouri S&T
3.75
Mechanical Engineering
Rachel Ederle Missouri S&T
3.95
Mechanical Engineering
Kaitlyn Belisle Missouri Southern
3.78
Health Promotion and Wellness
Kylie Cornman Missouri Southern
3.26
Health Promotion and Wellness
Jasmin  Hughes Missouri Southern
3.65
Dental Hygiene
Ashleigh McFarland Missouri Southern
3.96
Physical Education
Taitum  Mead Missouri Southern
3.46
Physical Education
Sydney  Potts Missouri Southern
3.90
Nursing
Brittani  Reagan Missouri Southern
3.89
Physical Education
Rachel Schrader Missouri Southern
3.46
Nursing
Kara Nygaard MSU Moorhead
3.58
Biology 
Heather  Schultz  MSU Moorhead
3.66
Exercise Science 
Marissa Bongers Neb.-Kearney
3.67
Exercise Science
Stephanie Hutsell Neb.-Kearney
3.60
Pre-Nursing
Briana Conyers New Haven
3.32
Enviromental Science
Shraya  Manick New Haven
3.52
Criminal Justice
Ada  Udaya New Haven
3.34
Biology/Pre-Med
Ivy Watts New Haven
3.99
Psychology
Monica Yanez New Haven
3.69
Chemical Engeneering
Maria Elena (CiCi) Cordova New Mexico Highlands
3.65
Elementary Education
Danisha Phipps New Mexico Highlands
3.82
Accounting
Jaime Roberts Northern Michigan
3.43
Clinical Laboratory Science
Yvonne  Freese Northern State
3.32
Music Education
Jill Schaefer Northern State
3.72
Accounting
Alexandra Webster Northern State
3.65
Sports Marketing
Megan Elder Northwest Missouri
3.39
Biology
Anne Herbert Northwest Missouri
3.94
Biology
Ashton Nibert Northwest Missouri
3.92
Zoology
Chloe Wichman Northwest Missouri
3.32
Corporate Recreation
Natalie Evans Northwest Nazarene
3.38
Nursing
Anna Marie Forza Northwest Nazarene
3.47
Graphic Design
Melissa Grammer Merioles Northwest Nazarene
3.86
Social Work
Madison Pines Northwood (Mich.)
4.00
Accounting
Quannisha Allen Nova Southeastern
3.56
Pre-Law
Peri Bowman Nova Southeastern
4.00
Biology
Monica Sapp Nova Southeastern
3.26
Education
Johniqua Stafford Nova Southeastern
3.58
Education
Emily Ballock Pittsburg State
3.95
Recreation
Aimi Orton Pittsburg State
3.76
Biology
Tessa Westhoff Pittsburg State
3.92
Exercise Science
Monica Wuertz Pittsburg State
4.00
Construction Engineering Technology
Emilia Skolubowicz Queens (N.C.)
3.47
Interior Design
Mathilde Timboni Queens (N.C.)
3.33
Spanish
Mackenzie Frodle Saginaw Valley State
4.00
Undecided
Lauren  Hill Saginaw Valley State
3.77
Kinesiology
Emerald  Joiner Saginaw Valley State
3.80
Music Education
Ashley  Meyer Saginaw Valley State
3.93
Secondary Education
Emily  Short Saginaw Valley State
3.93
Nursing
Diamond Taylor Saginaw Valley State
3.92
Biology
Brittany  Brown Saint Augustine’s
3.97
Communication
Brittni Finch Saint Augustine’s
3.50
Communication
Cherrisse  Lynch Saint Augustine’s
3.83
Biology
McKayla Fricker Seattle Pacific
3.26
Integrated Studies
Katy Gross Seattle Pacific
3.93
General Engineering
Maliea Luquin Seattle Pacific
3.76
English
Ali Worthen Seattle Pacific
3.56
Exercise Science / Education Certification
Calsie Boyd Seton Hill
3.49
Pre law/political science
Jeannie Bujdos Seton Hill
3.88
Biology/Osteopastic Medicine
Megan Cala Seton Hill
3.96
Biology/Osteopastic Medicine
Meagen Carter Seton Hill
3.95
Chemistry/Pre Med
Chelsea Cavanaugh Seton Hill
3.52
Psychology
Mallory Sanner Seton Hill
3.77
Elementary Education/Special Education
Kaylie Belk SF State
3.69
Health Education
Megan Breski Shippensburg
3.67
Biology
Sarah Brotzman Shippensburg
3.48
Art/Graphic Design
Lauren Ellsworth Shippensburg
3.77
Management Information Systems
Erin Flick Shippensburg
3.68
Communication/Journalism
Megan Lundy Shippensburg
4.00
ECH Elem Ed: PreK-4
Stephanie Pryor Shippensburg
3.63
Communication/Journalism
Ellie Ressler Shippensburg
3.73
Finance
Reynah Spence Shippensburg
3.68
Interdisciplinary Arts
Katie Spratford Shippensburg
3.56
Exercise Science
Caitlin Stuetz Shippensburg
3.28
Exercise Science
Heather Weiss Shippensburg
3.91
Exercise Science
Helen Crofts Simon Fraser
3.94
Biomedical Physiology
Kayla Coffee Sioux Falls
3.97
Business
Brigitte Gross Sioux Falls
3.42
Music education
Sophie  Harano Sioux Falls
3.55
Undeclared
Kendra Knight Sioux Falls
3.98
Art
Samantha Koch Sioux Falls
3.93
Englisha and Theology
Kristin Majerus Sioux Falls
3.70
Exercise Science
Chelsey Schenavar Sioux Falls
3.65
Exercise Science
Kirsten Townley Sioux Falls
3.57
Exercise Science
Marissa Whipple Sioux Falls
3.43
Elementary Education
Alexandra Arnold Slippery Rock
3.66
Health and Physical Education
Angelica Bagwell Slippery Rock
3.36
Exercise Science
Julia Cain Slippery Rock
3.50
Psychology
Stephanie Case Slippery Rock
3.80
Biology
Tara Catone Slippery Rock
3.91
Health and Physical Education
Kim Goth Slippery Rock
3.45
Therapeutic Recreation
Angela Schroeder Slippery Rock
3.75
Elementary/Special Education
Samantha  Taylor Slippery Rock
3.42
Elementary/Special Education
Katelyn Wetzel Slippery Rock
3.46
Math Education
Emma Crowcroft Southern Connecticut
3.94
Exercise Science
Sarah Hill Southern Connecticut
3.55
Social Work
Titilayo Vanriel Southern Connecticut
3.41
Nursing
Lauren Minor Southern Indiana
3.86
Education
Erika Wilson Southern Indiana
3.26
Biology
Corie Chuning Southwest Baptist
3.98
Health and Physical Education
Elizabeth Luckel Southwest Baptist
3.53
Exercise Science
Krenda McClure Southwest Baptist
3.47
Political Science
Emma Shell Southwest Baptist
3.92
Enviromental Biology
Katherine Sitzes Southwest Baptist
3.51
Intercultural Studies
Maria Curit Stonehill
3.35
Interdisciplinary Studies
Elizabeth LaRegina Stonehill
3.82
Psychology
Katie Polakowski Stonehill
3.65
Biochemistry
Sarah Wilson Stonehill
3.63
Mathematics
Sarah Clow Tiffin
3.80
Forensic Psychology
Miranda  Mondozzi Tiffin
3.96
Homeland Security/Terrorism
Theresa Scott Tiffin
3.70
Sports and Recreation Management
Karen Grauel Truman State
3.72
Justice Systems
Rachel McCarroll Truman State
3.55
Physics
Dimonique McGruder Truman State
3.50
History
Lorato Anderson UC San Diego
3.76
Literature/Writing
Sydney Blakeley UC San Diego
3.26
Communication
Chantia Justice UC San Diego
3.57
Psychology
Sabrina Pimentel UC San Diego
3.35
Human Biology
Kristin Sato UC San Diego
3.47
Cognitive Science/Neuroscience
Alyssa  Andrews UC-Colorado Springs
3.56
Psychology
Megan  Burrell UC-Colorado Springs
3.78
Strength & Conditioning Masters
Alex  Colvin  UC-Colorado Springs
3.86
Biology – Pre Med
Melanie  Diep UC-Colorado Springs
4.00
Health Sciences
Angie  Martell UC-Colorado Springs
3.53
Geography/Environmental Science
Jerily Benjamin UDC
3.63
Health Education
Kaydian Jones UDC
3.37
Mass Media-Journalism
Jennifer Agnew U-Mary
3.77
Exercise Science
Melissa Agnew U-Mary
3.80
Exercise Science
Kayla Carlson U-Mary
3.86
Respiratory Therapy
Brienna Lynch U-Mary
3.48
Exercise Science
Alicia Nehl U-Mary
3.54
Athletic Training
Dakota Wolf U-Mary
3.40
Secondary Education
Kaitlyn Wurning U-Mary
3.81
Exercise Science
Shannon Cunningham UMass Lowell
3.25
Criminal Justice
Diamond Jones UMass Lowell
3.65
Exercise Physiology
Karie Judge UMass Lowell
3.27
Business Administration
Elisabeth Monty UMass Lowell
3.39
Nursing
Kelsey O’Driscoll UMass Lowell
3.79
Nursing
Kelly Walton UMass Lowell
3.56
Civil Engineering
Kelsey Steenstrup UW-Parkside
3.67
Undecided
Jessica Watychowicz UW-Parkside
3.32
Business
Amanda Zittleman UW-Parkside
3.63
Applied Health Science
Kayla Gagnon Wayne State (Mich.)
3.53
Nursing
Sidney Blum Wayne State (Neb.)
3.84
Life Sciences/Biology
Mackenzie Masching Wayne State (Neb.)
3.55
Math Education
Nicole Smith West Chester
3.76
Health & Physical Education
Rhemecka Graham West Texas A&M
3.68
Undecided
Mireia Guarner West Texas A&M
3.62
Athletic Training
Marisa Holiwell West Texas A&M
3.66
Art
Bri Leeper West Texas A&M
4.00
Mass Communications
Casey  Nelson West Texas A&M
3.51
Education
Morgan Shelton West Texas A&M
3.32
Business – Accounting
Brenda Sindet West Texas A&M
3.40
Nursing
Sarah Snider West Texas A&M
3.33
Sports and Exercise Science
Libby  Strickland West Texas A&M
3.77
Pre-Med
Jessie Thomas West Texas A&M
3.50
Sports and Exercise Science
Ashli Knotts West Virginia Wesleyan
3.75
Communications
Alexis Anderson Western Oregon
3.88
Biology
Emmi Collier Western Oregon
3.52
Undecided
Amanda  Schumaker Western Oregon
3.40
Pre-Nursing
Melanie Becic Western State
3.65
English
Dominika Kaszuba Western State
3.92
Mathmatics
Anna  Marshall Western State
3.77
Biology
Sophie McNeely Western State
3.77
Exercise and Sport Science
Julie Pack Western State
3.89
Exercise and Sport Science
Tara Richardson Western State
3.93
Exercise and Sport Science and Biology
Jennifer Swartwood Western State
3.43
Art
Torie Weprin Western State
3.36
Exercise and Sport Science
Bethany Drake Western Washington
3.76
Art
Olivia Lent Wheeling Jesuit
3.55
Athletic training
Lindsey Mills Wheeling Jesuit
3.60
Nursing
Megan Truelove Wheeling Jesuit
3.40
Communications
Jessica Borey William Jewell
3.90
Elementary Education
Katie Bagley Winona State
3.56
Athletic Training
Kelsey Bethke Winona State
3.62
Elementary Education
Anna Blaske Winona State
3.78
Social Work
Sarah Finley Winona State
3.96
Movement Science
Kayla Gudmundson Winona State
3.62
Nursing
Kassi Kamps Winona State
3.87
Nursing
Ashton Lamp Winona State
3.70
Cardiac Rehabilitation
Elisa Moenkedick Winona State
3.64
Nursing
Hannah Mueller Winona State
3.78
Nursing
Alissa Rausch Winona State
3.25
Physical Education
Brittney Rynda Winona State
3.95
Nursing
Jordan Skelly Winona State
3.38
Human Resource Mgt
Catherine Whitcomb Winona State
3.94
Nursing
Jessica Young Winona State
4.00
Movement Science