Division II Cross Country Men’s Scholar Athlete of the Year and Individual All-Academic Awards Announced

By Kyle Terwillegar, USTFCCCA

February 14, 2014   

NEW ORLEANS – Tabor Stevens of Adams State has been named the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) Division II Men’s Scholar Athlete of the Year for the 2013 cross country season among 212 who earned USTFCCCA All-Academic honors.

Stevens, the individual champion at the 2013 NCAA Division II Cross Country Championships, earned Scholar Athlete of the Year status as the best individual finisher at the NCAA Championships who earned a cumulative grade point average of 3.25.

The junior exercise science and sport administration major from Canon City, Colo., with a 3.42 GPA dominated the second half of the 10K race at the Plantes Ferry Complex in Spokane, Wash., to earn his national title. His individual win in 29:50.10 led Adams State to the national team title.

Past Winners

2013: Tabor Stevens, Adams State
2012: Micah Chelimo, Alaska Anchorage
2011: Ryan Haebe, Western State
2010: Jeff Veiga, UMass Lowell
2009: Reuben Mwei, Adams State
2008: Aaron Braun, Adams State
2007: Aaron Braun, Adams State
2006: Kim Hogarth, Western State

He finished no worse than fourth in any of his races during the 2013 season, including third-place finishes at the RMAC Championships and the Minnesota Roy Griak Invitational in the Division I field.

He is the third man from Adams State to earn the award since it began in 2006. He joined two-time winner Aaron Braun and Reuben Mwei.

Stevens was one of 212 men in Division II who earned USTFCCCA All-Academic honors for the 2013 cross country season. Honorees must have compiled a cumulative GPA or 3.25 or greater and must have finished among the top 30 percent of total eligible runners at his regional championship (total Division II teams in the region multiplied by seven runners per team) or in the top half of the field at the NCAA Championships.

Those 212 men hail from 96 different institutions and 22 different conferences. Indiana (Pa.) was the best represented program with six individual earning All-Academic honors, followed by Saint Leo and Tampa with five apiece.

The PSAC led the way in conference representation with 31 total honorees, followed by the GLIAC with 22 and the Northeast-10 with 17.

Twelve student-athletes reported 4.0 cumulative GPAs.

Of the 40 All-Americans, 21 earned All-Academic honors; as did 12 of the top 25 finishers.

2013 Division II Men’s Cross Country Individual All-Academic Honorees

Full Name Institution GPA Athlete’s Major
Tabor Stevens Adams State 3.42 HPPE: Exercise Science and Sport Administration
Kyle Masterson Adams State 3.60 HPPE: Exercise Science
Naseem Haje Adams State 3.40 Psychology
Julian Florez Adams State 3.53 Art Education K-12
Ryan Healy Adelphi 3.48 Exercise Science
Matt Ursprung Alabama-Huntsville 3.61 Mechanical Engineering
Joey Bemowski Alabama-Huntsville 3.35 Biological Sciences
Alex Gilliland Alabama-Huntsville 3.27 Biological Sciences
Dylan Anthony Alaska Anchorage 3.33 History
Victor Samoei Alaska Anchorage 3.27 Engineering
Kevin Rooke Alaska Anchorage 3.57 Finance
Peter Gatundu American International 3.62 Economics
Conor Cashin American International 3.31 Sport & Recreation Management
Mike Biwott American International 3.29 Accounting
John Chirchir American International 3.54 Accounting
Parks Edwards Anderson (S.C.) 3.80 Christian Ministries
Charlie Michel Ashland 3.81 Mathematics
Brian Baum Ashland 3.42 Exercise Science
Taylor Day-Merrill Assumption 3.37 Biology
Tom Karbo Augustana (S.D.) 3.31 Economy
Tyler Gleason Augustana (S.D.) 3.36 Exercise Science
Adam Braun Augustana (S.D.) 3.49 Business
Robert Sandlin Bellarmine 3.91 Exercise Science
Ryan Caulley Belmont Abbey 3.86 Business
Tim Gill Belmont Abbey 3.28 Elementary Education
Nik Haas Bentley 3.88 Finance
Sean Nee Bentley 3.63 Economics/Finance
Kyle Phillips Bloomsburg 3.83 History
Tyler Dutchover Cal Baptist 3.78 Spanish
Sergio Rodriguez Cal Baptist 3.32 Contruction Management
Mitchell Moore Cal Baptist 3.37 Communications
Mark Huizar Cal Poly Pomona 4.00 Business
Ryan Carrell Cal Poly Pomona 3.47 Business Administration
Aiden Irish Cal Poly Pomona 3.95 Regenerative Studies
Brandon Haugen Cal Poly Pomona 3.68 Mechanical Engineering
Aaron Dinzeo California (Pa.) 3.88 Dual: Forensic anthropology and Archaeology
Morgan Huegel California (Pa.) 4.00 Secondary Ed. Math
Nicholas Pezza California (Pa.) 3.64 Computer Science
Cole Vandenberg California (Pa.) 3.63 Sports Management
Matthew Brooker Cedarville 3.28 Computer programming
Ben Tuttle Cedarville 3.35 Engineering
Neil Klinger Cedarville 3.28 Pharmacy
Matthew Cheney Cedarville 3.58 Geology
Tyler Stuber Central Missouri 3.62 Aviation
Ben Barrows Central Missouri 4.00 Mathematics
Adam Tredway Central Missouri 3.56 Criminal Justice
Philip Graber Chico State 3.42 English
Phil Schneider Colorado Mines 3.26 Chemical & Biological Engineering
Seth Topper Colorado Mines 3.70 Chemical & Biochemical Engineering
Jacob Dirkman Columbus State 3.89 Biology
Stephen Bowers Columbus State 3.35 Exercise Science
Jordan Weitzel Concord 3.47 History 
Justin Valdez Dominican (Calif.) 3.46 nursing
Aaron Tucker Drury 3.43 International Political Studies
Richard Mora East Central (Okla.) 3.63 Graphic Arts
Alexander Zubko East Stroudsburg 3.90 Exercise Science
Anthony Ruiz East Stroudsburg 3.90 Political Science
Chris Ott East Stroudsburg 3.60 Sports Management
Matthew Link Edinboro 3.31 Middle Level Education
Bryan Diebel Edinboro 3.77 Journalism/Mass Communication
Dustin Thomas Edinboro 3.97 Health and Physical Education
Mike Thielman Edinboro 3.25 Social Studies-Secondary Education
Brandon Cushman Ferris State 3.52 Pharmacy
Andrew Harper Ferris State 3.43 Construction Management
Chris Yanichko Florida Southern 3.92 Biochemistry & Molecular Biology
David Tomchinsky Florida Southern 3.56 Broadcast, Print and Online Media
Jonathan Moses Florida Southern 3.71 Business Administration
Daniel Schultz Florida Tech 4.00 Mechanical Engineering
Justin McMaster Florida Tech 3.62 Aeronautical Science, Flight
Jameson Wren Florida Tech 3.58 Chemical Engineering
Cory Keehn Fort Hays State 3.34 Health & Human Performance
Ryan Hopkins Fort Hays State 3.35 Graphic Design
Jon Holmes Franklin Pierce 3.93 Graphic Communications
BJ Smith Franklin Pierce 3.27 Health Science
Adam Walker Gannon 3.67 physical therapy
James Ryden Georgia College 4.00 Psychology: Pre-Med
Paul McNeil Georgia College 3.34 Undecided
Stewart Reich Goldey-Beacom 3.53 Accounting
Brent Showerman Grand Valley State 3.80 Psychology/Social Work
Alan Peterson Grand Valley State 3.69 Clinical Exercise Major
Christopher May Grand Valley State 3.28 Biomedical Sciences
Spencer Pageau Grand Valley State 3.78 Biomedical Sciences
Jaiden Brandt GRU Augusta 3.75 Music
Preston Jones GRU Augusta 3.76 Pre-Med
Matthew Johnson GRU Augusta 3.40 Communications
Matthew Cumpian Harding 3.53 Physics and Mathematics
Lajos Farkas Harding 3.41 Management
Andrew Evans Harding 3.29 Mechanical Engineering
Joshua Mirth Hillsdale 3.84 Physics & Mathematics
John Butler Hillsdale 3.54 Political Economy
Luke Hickman Hillsdale 3.51 Economics & Politics
Alex Hampel Indiana (Pa.) 4.00 Biology
Greg Beaudette Indiana (Pa.) 3.73 Pre-Physical Therapy
Tim Lynch Indiana (Pa.) 3.71 Criminology
Victor Costello Indiana (Pa.) 3.47 Criminology
Clint Keller Indiana (Pa.) 3.46 Education
Nick Patton Indiana (Pa.) 3.25 Sociology
Alex Cushman Indianapolis 3.36 Earth Space and Environmental Science
Craig Jordan Indianapolis 3.88 Masters in Education
Spencer Frantom King 3.42 English/History
Dickson Kurgat King 3.27 Nursing
Jacob Austin Kutztown 3.31 Professional Writing
Dalton Graham Lake Erie 3.46 Sports Management 
Michael Marrero Le Moyne 3.79 Pre-Law/Political Science
Andrew McLain Lewis 3.87 Sports Management
Sean Smith Lewis 3.98 mathematics
Brandon Ward Lincoln Memorial 3.67 Criminal Justice
Bradley Maldonado Lincoln Memorial 3.65 Pre-Med/Biology
Ryan Mecca Lincoln Memorial 3.25 Kinesiology
Joseph Lasher LIU Post 3.87 Computer Science
Benjamin Robinson Lock Haven 3.54 Business Administration
Tyler Hileman Lock Haven 3.50 Environmental Biology
Scott Whitaker Malone 3.86 communications
Ryan Roush Malone 3.78 Exercise Science
Drew Trusty Malone 3.77 Exercise Science
jarod willams Malone 3.28 accounting
Joshua Adcock Mars Hill 3.88 Religion and Business
Derek Gibson Mars Hill 3.86 Philosophy
David Jones Mars Hill 3.56 Biology
Kiel Bollero Mars Hill 3.38 Busines Administration
Kyle Deeken Maryville (Mo.) 3.81 Psycology/Sociology
Jacob Griffin Mercyhurst 3.95 Forensics
Anthony Amroski Mercyhurst 3.70 Business
Jacob Eneix Mercyhurst 3.50 Intelligence Studies
Luis Cruz Merrimack 3.33 Human Development
Kirk Harvey Metro State 3.84 Biology
Chris Davis Metro State 3.73 Political Science/Philosophy
Kyle Hanson Michigan Tech 4.00 Mechanical Engineering
Jani Lane Michigan Tech 3.96 Mechanical Engineering
Jason Saliga Michigan Tech 3.81 Chemical Engineering
Dan Nielsen Minnesota Duluth 3.37 Cellular Biology
Jacob Ball Minnesota State 3.95 Biochemistry / Biology: Human Biology 
Josiah Swanson Minnesota State 3.80 Economics
Jake Benton Missouri Southern 4.00 Biology
Colton Wooldridge Missouri Southern 3.79 Education
Ryan Jackson Missouri Southern 3.75 Occupational Therapy
Adrian Todd Missouri Southern 3.60 Kinesiology
Chase Robinson Montana St.-Billings 3.37 Communications
Nicholas Hall Morehouse 3.94 Business Administration
Kasahun Neselu Morehouse 3.48 Biology
Christopher Wilder Morehouse 3.27 Biology
Kevin Carder Neb.-Kearney 3.99 Political Science
Nick Knudson Neb.-Kearney 3.60 Construction Management
Jahn Landrigan Neb.-Kearney 3.62 Pre-Medicine
Jesus Mendoza New Mexico Highlands 3.36 Pre-engineering
Stephen Carbajal New Mexico Highlands 3.39 Exercise Science
Kit Anderson Northwest Missouri 3.44 Elementary Education
Silas Dekalita Northwood (Mich.) 3.85 Accounting/Finance
Curran Kneebone Philadelphia 3.93 Mechanical Engineering
Eric Lacy Philadelphia 3.87 Graphic Design
Tim Malloy Philadelphia 3.29 Finance
Felix Duchampt Queens (N.C.) 3.67 Communication
Matt Phillips Saint Joseph’s (Ind.) 3.85 Biology
Valentin Lenz Saint Leo 3.84 Accounting
Carl Dunne Saint Leo 3.99 Accounting
Niclas Bez Saint Leo 3.50 Sports Business
Rafal Matuszczak Saint Leo 3.91 Business Management
Rafael Lohner Saint Leo 3.93 MBA
Andrew Reifman-Packett Saint Rose 3.47 Computer Science
Stephen Lafferty Seton Hill 3.39 Exercise Science
Cameron Proceviat Simon Fraser 3.50 Kinesiology
Robert Brockmueller Sioux Falls 3.96 Computer Science, Business
William Brockmueller Sioux Falls 4.00 Applied Mathematics, Computer Science
Matt Horan Sioux Falls 4.00 Accounting
Ryan McGuire Slippery Rock 3.60 Helath and Physical Education
Morgan Elliott Slippery Rock 3.40 Park and Resource Managemnet
Mike Beegle Slippery Rock 3.36 Exercise Science
Paul Ryskowski Southern Connecticut 3.61 Education
Derek Lee Southwest Baptist 3.86 Accounting
Lance Knight Southwest Baptist 3.73 Economics/Finance
Trenton Morris Southwest Baptist 3.36 Pre-Engineering
Michael Galonski St. Thomas Aquinas 3.40 Graphic Design
Trent Fontanella Stonehill 3.71 Criminology
Bryan Wilcox Stonehill 3.65 Accounting
Stephen Leonard Stonehill 3.37 Biology
Lars Benner Tampa 4.00 BioChem
Steven Dennig Tampa 3.65 Marine & Science Biology
Jessie Boria Tampa 3.50 Criminalogy
Michael Zwijacz Tampa 3.43 Sports Management
Matthew Hoffman Tampa 3.37 Government World Affair
Dylan Willett Tarleton State 3.88 Family and Consumer Sciences, Agricultural and Consumer Science
Dorian McCradic Texas A&M-Commerce 3.88 Biological Science
Everett Wilder Texas A&M-Commerce 3.32 Kinesiology & Sports Studies
Kellen Levy UC San Diego 3.76 English Literature (Writing)
Matt Lenehan UC San Diego 3.42 Computer Science Engineering
Luke Dakin UC-Colorado Springs 3.55 MBA
Chris Jessop U-Mary 3.36 Elementary Education
Joel Johnston UNC Pembroke 3.74 Exercise and Sports Science
Justin Groubert Walsh 3.34 Mathematics/Accounting
Naimbai Njerakey Walsh 3.30 International Relations
Chris Bucci West Chester 3.35 Exercise Science
Zack Musselman West Chester 3.29 Business Management
Nick Merrett West Florida 3.50 Exercise Science
Dylan Doss West Texas A&M 3.40 Management
Brett Villarreal West Texas A&M 3.80 Finance
Lucas Marquez West Texas A&M 3.30 Engineering
Derrick Chaffin West Virginia Wesleyan 3.48 Criminal Justice
Vegard Olstad Western State 3.87 Business Administration
Garrett Wilson Western State 3.30 History and Chemistry
Michael Schmidt Western State 3.79 Psychology and Sociology
Michael Cernoia Western State 3.25 Chemistry
Charles "Chip" Jackson Western Washington 3.91 Mathematics and Computer Science
Nathaniel Richards Western Washington 3.42 Biology/Anthropology
Luke Holubeck Wheeling Jesuit 4.00 Biology/Chemistry
Matt Riffle Wheeling Jesuit 3.79 Business
Jesus Amezquita Wilmington (Del.) 3.63 Business
Ken Fontal Wilmington (Del.) 3.92 Accounting & Finance
Marshall Hawkins Wilmington (Del.) 3.40 Business
Michael O’Brian Wilmington (Del.) 3.80 Business
James Lawson Wingate 3.95 English
Alex Craig Wingate 3.53 Nursing
Shane Carlson Winona State 3.31 Undeclared