DII Cross Country Scholar Athletes of the Year Stevens & Janecke Headline All-Academic Individuals

By Kyle Terwillegar, USTFCCCA

February 11, 2015   

NEW ORLEANS – Not only did Tabor Stevens of Adams State defend his individual NCAA Division II Cross Country title this year, he also earned his second consecutive DII Men’s Scholar Athlete of the Year award from the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA).

Stevens was joined by DII women’s winner Jessica Janecke of Grand Valley State as this year’s recipients of the awards, which were given to the top individual male and female finishers at the NCAA Championships who earned at least a cumulative grade point average of 3.25.

The NCAA Championships were contested December 6 in Louisville, Kentucky, as part of the Division II Fall Sports Festival.

The two were among 208 men and 355 women in Division II who earned USTFCCCA All-Academic honors for the 2014 cross country season.


2014: Tabor Stevens, Adams State
2013: Tabor Stevens, Adams State
2012: Micah Chelimo, Alaska Anchorage
2011: Ryan Haebe, Western State
2010: Jeff Veiga, UMass Lowell
2009: Reuben Mwei, Adams State
2008: Aaron Braun, Adams State
2007: Aaron Braun, Adams State
2006: Kim Hogarth, Western State

Stevens, a senior physical geography major with a cumulative 3.41 GPA, won his second consecutive national title in Louisville this past fall with what has became a signature second-half surge. Running with the lead pack through the first half of the 10-kilometer race (shortened to 9860m due to course conditions), the Canon City, Colorado, native busted the contest wide open in the second 5k, cruising to a 17-second win over Aaron Dinzeo of California (Pa.) in 30:02.0.

The winning effort spearheaded Adams State’s third consecutive team title and its sixth in the past seven seasons, and capped a legendary individual career for Stevens that includes two national titles, a third-place finish and a sixth-place showing.

Janecke, a junior who has earned a 3.53 cumulative GPA as a double-major in biomedical sciences and allied health science, finished third at the NCAA Championships as part of a 1-2-3 individual sweep by the Grand Valley State women en route to a team title. Few athletes closed the final 780 meters of the six-kilometer race (shortened to 5780m due to course conditions) faster than Janecke’s 2:43.5, and she gained two spots over that distance as a result.

Her effort contributed to Grand Valley State’s third consecutive national title and its fourth in five years.


2014: Jessica Janecke, GVSU
2013: Jennifer Agnew, U-Mary
2012: Alicia Nelson, Adams State
2011: Neely Spence, Shippensburg
2010: Neely Spence, Shippensburg
2009: Jessica Pixler, Seattle Pacific
2008: Jessica Pixler, Seattle Pacific
2007: Jessica Pixler, Seattle Pacific
2006: Esther Komen, Western State

Stevens and Janecke were chief among 208 men and 355 women in Division II who earned USTFCCCA All-Academic honors for the 2014 cross country season.

Honorees must have compiled a cumulative GPA or 3.25 or greater and must have finished among the top 30 percent of total eligible runners at his or her regional championship (total Division II teams in the region multiplied by seven runners per team) or in the top half of the field at the NCAA Championships.

The 208 men were representative of 97 institutions and 21 conferences. Topping the list of schools with six All-Academic individuals were eighth-place Sioux Falls and 28th-place Roberts Wesleyan. Five more schools each had five athletes earn the honor: Alaska Anchorage, Stonehill, Mars Hill, Saint Leo and Indiana (Pa.).

Nineteen men carried a perfect 4.0 cumulative grade point average through the cross country season.

Those 355 women hail from 122 different institutions and 22 conferences. Leading the nation with seven All-Academic individuals were ninth-place finisher Roberts Wesleyan, 16th-place Western State and Northern Michigan. Eight more teams were represented by six All-Academic individuals apiece: Minnesota Duluth, Adams State, Bloomsburg, Montevallo, Union (Tenn.), Indiana (Pa.), West Virginia Wesleyan and Wingate.

Forty-three women checked in with perfect 4.0 cumulative grade point averages.

At the conference level, the PSAC led all men’s conferences with 31 selections, followed by the Northeast-10 with 22. On the women’s side, the PSAC accounted for 50 honorees, followed by the NE-10 with 30 and the GLIAC with 29.

The full All-Academic individual lists for men and women are below.

2015 Division II Men’s All-Academic Individuals

Athlete Name Institution Athlete’s Major
Valentin Pepiot Academy of Art Music Production & Sound Design for Visual Media
Jack Espeset Adams State Exercise Science
Tabor Stevens Adams State Physical Geography
Chad Palmer Adams State Exercise Science
Jackson  Sayler Adams State Interdisciplinary Studies
jose Velasquez Adelphi Engineering
Anthony Coccia Adelphi Accounting
Branden Warders Adelphi Exercise Science/Pre-Physical Therapy
Myles Scarano Alabama-Huntsville Industrial & Systems Engineering
Dylan Anthony Alaska Anchorage History
Henry Cheseto Alaska Anchorage Nursing
Kevin Rooke Alaska Anchorage Finance
Nathan Kipchumba Alaska Anchorage Nursing
Edwin Kangogo Alaska Anchorage Business
Donald Shelton Armstrong State Nursing
Henning  Schein Armstrong State Rehabilitation Sciences
Brian Baum Ashland Exercise Science
Glen Ellingson Augustana (S.D.) Communication Business
Keegan Carda Augustana (S.D.) Government & International Affairs  +  Business Administration  (Double Major)
TJ Gleason Augustana (S.D.) Exercise Science  +  Modern Foreign Languages  (Double Major)
Adam Braun Augustana (S.D.) Communication Business
Jeremy Porter Azusa Pacific Business Management
Cody Drisko Azusa Pacific Pre-Engineering
Dessie Demlew Benedict Public Health
Ryan Cadorette Bentley Corporate Finance and Accounting
David Cooper Bentley Accountancy
Cullen McHale Bentley Finance
Nik Haas Bentley Finance
Kyle Phillips Bloomsburg Education – History
Troy Stechmann Cal Poly Pomona Mechanical engineering
Brandon Haugen Cal Poly Pomona Mechanical Engineering
Ben Garland Cal State Monterey Bay Human Communications
Michael  Mrgudic Cal State Stanislaus Business Administration
Nicholas Pezza California (Pa.) Computer Science
Neftali Jimenez California (Pa.) Graphics and Multimedia
Aaron Dinzeo California (Pa.) Anthropology with concentrations in archaeology and forensics
Morgan Huegel California (Pa.) Mathematics
Matthew Jordan-Steele Catawba Biology
Adam Tredway Central Missouri Crimianl Justice
Michael Gawlick Central Missouri History
Kaleb Javier Central Washington Economics
Johnny Sanchez Chico State Kinesiology
Shelley DeHarte Christian Brothers Mechanical Engineering
Nicholas Pinarski Christian Brothers Business 
Dylan Bates Coker Mathematics
Evan Verbal Colorado Christian Business/Political Science
Phil Schneider Colorado Mines Biochemistry/Biochemical Engineering
Seth Topper Colorado Mines Chemical & Biochemical Engineering
Hussen Sadik Columbus State Engineering
Stephen  Starliper  Concord Physical Education 
Jordan  Weitzel  Concord History 
Richard Mora East Central (Okla.) Art
Cale Eidson East Central (Okla.) MA in Sports Administration
Kyle Reese East Stroudsburg Exercise Science
Anthony Ruiz East Stroudsburg Political Science
Kevin  Roa Eastern New Mexico Criminal Justice
Matt  Link Edinboro Middle Level Education
Corey  Wefing Edinboro Communication Studies
Jon Gusew Edinboro History
Daniel Schultz Florida Tech Mechanical Engineering
Justin McMaster Florida Tech Space Systems
Isaac Williams Fort Hays State Accounting
Troy Wineinger Fort Hays State Business
Devin Nelson Francis Marion Visual Arts
Dage Minors Franklin Pierce Sports Management 
Jon Holmes Franklin Pierce Graphic Design
Brian  Svoboda Gannon environmental engineering
Robert  Danielson Gannon sport and exercise science
Eric Boring Gannon mechanical engineering
Paul McNeil Georgia College Community Health
James Ryden Georgia College Psychology: Pre-Med
Chandler  Brooks Goldey-Beacom Business 
Logan  Jones Goldey-Beacom Criminal justice
Aaron  Easter Goldey-Beacom Criminal Justice 
Nate Orndorf Grand Valley State Double Major in Math and Physics
Chris May Grand Valley State Biomedical Sciences
Alan Peterson Grand Valley State Higher Education
Jackson Jacobs GRU Augusta Psychology
Boyd Guttery GRU Augusta Clinical Nurse Leader
Logan Green Harding Exercise Science
Lucas Goodspeed Harding Accounting
Luke Hickman Hillsdale Economics, Politics
Jack Butler Hillsdale Political Economy
Caleb Gatchell Hillsdale Undecided
Joshua Mirth Hillsdale Mathematics
Austin Cooper Indiana (Pa.) Accounting
Caleb Cordell Indiana (Pa.) Computer Science
Tim Lynch Indiana (Pa.) Criminology
Greg Beaudette Indiana (Pa.) Pre-Physical Therapy
Alexander Hampel Indiana (Pa.) Biology
O’Brien Sean Indianapolis Math Education
Ryan Rogers Lake Superior State Secondary Education- Mathmatics
Asher Scott Lewis Computer Science
James Frederickson Lewis Athletic Training
Matthew Guiod Lock Haven Sports Administration
Ben Robinson Lock Haven Business Administration
Vince Fadale Lock Haven Health & Physical Education
Jacob Fetterman Lock Haven Biology/Enviornmental Science
Brandon Beard Mars Hill Busines Administration
James Gilreath Mars Hill Elementary Education
David Jones Mars Hill Math
Derek Gibson Mars Hill Religion
Garrett Farrimond Mars Hill Biology
Zach  Boyle Maryville (Mo.) Physical Therapy
Andy Moore Maryville (Mo.) Education
Benjamin Richter McKendree Fine Art
Anthony  Amroski Mercyhurst Econmics and Finance
Luis Cruz Merrimack Human Development
Phil Harris Merrimack Romance Languages
Evan  Vadenais Merrimack Computer Science
Michael Warburton Metro State Management
Jason  Saliga Michigan Tech Chemical Engineering
Jani  Lane Michigan Tech Physics
Josiah Swanson Minnesota State Economics
Colton Wooldridge Missouri Southern Education
Spencer  Ruebke  MSU Moorhead Elementary Inclusive Education
Cody  Christ  MSU Moorhead Exercise Science 
Jahn  Landrigan Neb.-Kearney Pre-Nursing
Andrew Fields Neb.-Kearney Chemistry
Jacob Wallace Newman Accounting
Wick Cunningham Northwest Missouri Middle School
Ryan Cox Northwest Missouri Accounting
Benjamin Manuel Nova Southeastern Business
Eric Lacy Philadelphia Graphic Design Communication
Curran  Kneebone Philadelphia Mechanical Engineering
Austin Bogina Pittsburg State Early Childhood/Late Childhood 
Ren Bean Pittsburg State Polymer Chemistry
Andrew Rodgers Pittsburg State Marketing
Avery Cypress Queens (N.C.) Undecided
Felix Duchampt Queens (N.C.) Communication
Keith Pease Roberts Wesleyan Criminal Justice
Matthew Watson Roberts Wesleyan Biology/Pre-Physical Therapy
Justin Bender Roberts Wesleyan Mathematics
Kevin Brown Roberts Wesleyan Cross-Disciplinary Studies
Thomas Rodger Roberts Wesleyan Business
Aaron Bellomo Roberts Wesleyan Communication
Joey Southgate Saginaw Valley State Mechanical Engineering
Justin Hays Saint Joseph’s (Ind.) Psychology
Niclas Bez Saint Leo University  
Valentin Lenz Saint Leo University  
Adam Urbaniak Saint Leo University  
Carl  Dunne Saint Leo University  
Rafal Matuszcak Saint Leo University  
Andrew Reifman-Packett Saint Rose Computer Science
Nathan Yost Saint Rose Biology
Logan Smith SF State Creative Writing
Benji Preciado SF State Kinesiology
Ryan Spangler Shippensburg Biology
Cameron Proceviat Simon Fraser Biochem
Jase Kraft Sioux Falls Exercise Science, Youth Ministry
Jacob Benson Sioux Falls Undeclared
Ethan Tabbert Sioux Falls Biology, Music
Bobby Brockmueller Sioux Falls Business, Computer Science
Billy Brockmueller Sioux Falls Computer Science, Business, Applied Mathematics
Matt Horan Sioux Falls Accounting
Jeremy Parsons Slippery Rock Athletic Training
Ryan McGuire Slippery Rock English Education
Tyler Melius Slippery Rock Safety Management
Jaron Martin Slippery Rock Math Education
Travis Buse South Dakota Mines Chemical Engineering
Samuel Partons Southern Connecticut Exercise Science
Sunil Kates Southern Connecticut Exercise Science
Tyler Pence Southern Indiana  
Johnnie Guy Southern Indiana  
Michael  Bisbee Southern New Hampshire Accounting/Finance
Drew Cargill Southwest Baptist Sports Management
Joseph Chegwidden St. Thomas Aquinas  
Michael Gendron Stonehill Environmental Studies
Tyler Henseler Stonehill History
Joseph Santo Stonehill Marketing
Bryan Wilcox Stonehill Accounting
Trent Fontanella Stonehill Criminology
Tyler Blackburn Tampa Athletic Training
Cory Munsch Tampa Business
Matthew Hoffman Tampa Government World Affair
Lars Benner Tampa Bio/Chem
Brent Hunter Tiffin Business Administration
Brad Hart Truman Math
Jordan Wheeler Truman Math
Luke Dakin UC-Colorado Springs Business
Ryder Tam UC-Colorado Springs Mechanical Engineering
Tyler Moore UNC Pembroke Nursing
Jacob Whitney Union (Tenn.) Pre-Medicine
Bailey Bell Union (Tenn.) Business
Will Donelson Union (Tenn.) Pre-Medicine
KJ Matuszak UW-Parkside Business
Jacob Dubnicka UW-Parkside Undecided
Ben Lehotay Walsh Computer Science
Dan Siebenaller Walsh Biology – Pre – PT
Chris Bucci West Chester Exercise Science
James Vadas West Chester Geography: Urban/Regional Planning
Zack Musselman West Chester Business Management
Nick Merrett West Florida Exercise Science
Brett Villarreal West Texas A&M Finance
Armando Rueda West Texas A&M Sports & Exercise Science
Baptiste Moreu West Texas A&M Finance
Zach Daniel West Texas A&M Sports & Exercise Science
Matt Dearth West Virginia Wesleyan Exercise Science
John Patterson Western State Mathematics and Physics
Tyler Gates Western State Communication Arts
Matt Lutz Western Washington Geophysics
Jonathan Quimby Western Washington Environmental Policy
Matt Riffle Wheeling Jesuit Business
Colin Radabaugh Wheeling Jesuit Engineering
Tyler Muse Wilmington (Del.) Marketing
Mark Hannagan Wilmington (Del.) Education
Andrew Milham Wilmington (Del.) Educational Studies
Alex Craig Wingate Nursing


2015 Division II Women’s All-Academic Individuals

Athlete Name Institution Athlete’s Major
McKaela Christenson Academy of Art Fashion Design
Rachel Kresl Adams State Art Education
Maura O’Brien Adams State Political Science
Tayler Warren Adams State Exercise Science
Jenna Thurman Adams State Biology
Lauren Martin Adams State MBA Health Administration/ Leadership
Melissa  Roberts Adams State Exercise Science
Nicole Elarde Adelphi Speech Pathology
Cecelia Capozzoli Adelphi Biology
Annalese Coogan Adelphi Social Work
Michelle Kruse Alabama-Huntsville Nursing
Kailey Williams Alabama-Huntsville Accounting
Chloe Whitworth Alabama-Huntsville Biology
Jessica Pahkala Alaska Anchorage Legal Studies
Caroline Kurgat Alaska Anchorage Nursing
Beatrice Decker Alaska Anchorage MS-Civil Engineering
Bryn Haebe Alaska Anchorage Nursing
Jenny Brewer Alderson Broaddus Biology
Bari Robinson Anderson (S.C.) History
Haylee Love Anderson (S.C.) Graphic Design
Mia Swiersz Anderson (S.C.) Physical Education K-12
Amber Worthy Anderson (S.C.) Elementary Education
Marissa Sinko Ashland Early Childhood Education
Delainey Phelps Ashland Nursing
Kylee Bernthisel Ashland Athletic Training
Jillian Bajaksouzian Ashland Business Management
Mikaela Bush Ashland Family Consumer Science
Nicole Massoud Assumption Human Services
Rachel Avard Assumption Biology
Cassie Lincoln Assumption Psychology/Human Services
Gabi Swoboda Augustana (S.D.) Communication Disorders
Kaitlyn Yoerg Augustana (S.D.) Exercise Science
Annie Kruse Augustana (S.D.) Undeclared
Leah Seivert Augustana (S.D.) Elementary Education
Kylie Betts Azusa Pacific Communication
Eileen Stressling Azusa Pacific Music
Caitlin Carroll Bellarmine Nursing
Flannery Musk Bellarmine Secondary Education – Mathematics
Emily Frith Bellarmine Exercise Science
Jonnise  Pierce Benedict Criminal Justice
Danielle Coskren Bentley Economics/Finance
Sarah Brennan Bentley Corporate Finance and Accounting
Kate Dodds Bloomsburg Psychology
Lauren  Lehman Bloomsburg Mass Communication
Keelan McDonald Bloomsburg Mass Communication
Marina Eberhart Bloomsburg Psychology
Melanie Hanover Bloomsburg Nursing
Hannah Boudreau Bloomsburg Special Education
Veronica Hall Cal Baptist Kinesiology
Katie  Deimling Cal Baptist Pre-Nursing
Alicia Williams Cal Baptist Pre-Nursing
Lizette Huerta Cal Poly Pomona Kinesiology 
Calene Morris Cal Poly Pomona Animal Science 
Hannah Bell Cal State Monterey Bay Kinesiology
Kaitlyn Timmermans Cal State Stanislaus Kinesiology
Marissa Jimenez Cal State Stanislaus Political Science
Gina Wood Cal State Stanislaus Social Sciences
Sarah Miranda Cal State Stanislaus Nursing
Julie Friend California (Pa.) Biology
Shannon Marsteller California (Pa.) Early Childhood Education
Allison Hall California (Pa.) Criminal Justice
Carsyn Koch Cedarville Biology/Pre-Medicine
Olivia Esbenshade Cedarville Nursing
Kristen  Laaman Cedarville Molecular and Cellular Biology
Megan Glamann Central Missouri Nursing
Allie Rexroat Central Missouri Actuarial Science
Nicole  Svendsen Central Missouri Exercise Science
Madison Brown Central Oklahoma undecided
Dani Eggleston Central Washington Exercise Science
Megan Rogers Central Washington Elementary Education
Hannah Dowdell Central Washington Undeclared
Connie Morgan Central Washington Communications / PR
Alexandra  Burkhart Chico State Exercise Physiology
Bailey Henshaw Chico State Nutrition
Lora James Chico State Exercise Physiology
Hannah Owen Christian Brothers Business 
Taylor Galvin Clayton State Sociology
Jessica Smith Clayton State Nursing
Brooke Genovese Colorado Christian Education
Hanna Barringer Colorado Mines Engineering Physics
Kirsten Farquhar Colorado Mines Chemistry – Biochem Specialty
Ann Miller Colorado Mines Mechanical Engineering
Chloe Gustafson  Colorado Mines Geophysical Engineering
Molly  Reicher Colorado Mines Undecided
Renee Usher Columbus State Psychology
Rayna Green Columbus State Exercise Science
Kaitlynn Howard Columbus State Communications
Ashly Sutherland Converse Psychology 
Marisa Meza East Central (Okla.) Nursing
ReGina  Germaine East Central (Okla.) Exercise Science
Mel Riley East Stroudsburg Management
Chelsea Conover East Stroudsburg Psychology
Sam Young East Stroudsburg Athletic Training
Lauren Monteith East Stroudsburg Special Education
Amber  Saiz Eastern New Mexico Biology
Megan  Maffett Edinboro Nursing
Anna Hoesl Edinboro Communication Studies
Rebekkah Bond Edinboro Health and Physical Education
Emily  Ahrens Edinboro Communication Studies
Emma  Sullivan  Edinboro Early Ch(P-4) & Sp Ed(P-8)
Emily Schoenfeld Emporia State Psychology
Taylor Bolinger Findlay Animal Science
Erica Bettac Findlay Psychology
Erika  Neave Florida Tech Marine Biology
Ellyn Willse Florida Tech Marine Biology
Michaela Krzesinski Fort Hays State Political Science
Alexander Keehn Fort Hays State Health & Human Performance
Sydney Lower Fort Hays State Physics
Chelsea Jackson Fort Hays State Health & Human Performance
Natalie Davies Franklin Pierce Undeclared
Shannon Lozier Franklin Pierce Health Science
Doria Brown Franklin Pierce Environmental Science 
Kailyn Bentley Gannon physical therapy
Veronica Bujdos Gannon pre-med
Rachel Pasko Georgia College Biology: Pre-Vet
Rebecca Winslow Georgia College Spanish
Hannah Osborn Grand Valley State Clinical Exercise Science
Kelly Haubert Grand Valley State Business
Jessica Janecke Grand Valley State Double major in Biomedical Sciences and Allied Health Science
Jordan Chester Grand Valley State Double major in Medical Laboratory Science and Allied Health Science
Jordan Humphrey GRU Augusta Kinesiology
Kelsey Taylor Harding Athletic Training
Sylvie Mueller Harding Exercise Science
Dallis Bailey Harding Kinesiology
Emily Oren Hillsdale Economics
Hannah McIntyre Hillsdale Philosophy/French
Chelsea Kilgore Hillsdale English/History/Exercise Science
Molly Oren Hillsdale Undecided
Kathryn Royer Hillsdale Chemistry
Imogene Carson Humboldt State Environmental Engineering
Megan Alfi Humboldt State Environmental Science
Riva Walker Indiana (Pa.) Pre-Dental
Rachel Magliane Indiana (Pa.) Dietetics
Yelena Share Indiana (Pa.) Dietetics
Allyson Dryer Indiana (Pa.) Fashion Merchandising
Elizabeth Trowbridge Indiana (Pa.) Criminology
Makena Felts Indiana (Pa.) Nursing
Haley Havert Indianapolis nursing
Kieran Casey Indianapolis Pre-med
Jacklyn Howland Indianapolis Pre-PT
Shania Hayward Le Moyne Biology
Jeanette Cudney Le Moyne Biology
Anna Curtin Le Moyne Biology
Paige Smith Lenoir-Rhyne Health and Exercise Science
Kristen  Bonsor Lewis Social Work
Amanda Farrough Lewis Nursing
Jaime Hershfang Lewis Sports Management
Madison Holley Limestone Sports Management
Corina Robbins Lock Haven Health & Physical Education
Ashley Daniels Lock Haven Early Childhood/Special Education
Sarah Wirth Lock Haven Secondary Education Biology
Courtney Capper Lock Haven Bio Chem/Pre-Med
Shakim Blackwell Mansfield University  
Sarah Morin Mansfield University  
Jessica Viscusi Mars Hill Chemisty
Justine Eckhoff Maryville (Mo.) Occupational Therapy
Elizabeth  Kiblinger Maryville (Mo.) Education
Hannah Inyart McKendree Psychology
Mary Jaskowak Mercyhurst Math
Emily Francis Mercyhurst Research and Intelligence and Public Health
Robyn Hoover Mercyhurst Research Intelligence Analysis Program
Claire Aalerud Merrimack Business
Kelsey Grimmer Merrimack Accounting
Kerry Phelan Merrimack Public Health
Breanna Hemming Metro State Human Development, Psychology
Deedra Irwin Michigan Tech Exercise Science
Michelle  Krezonoski Midwestern State Pre-Medicine
Brittany Adams Midwestern State Nursing
Abbey Daley Millersville Biology
Emilee Trost Minnesota Duluth  
McKenzie Holt Minnesota Duluth  
Alexandra Rudin Minnesota Duluth  
Amber Seidenkranz Minnesota Duluth  
Hannah Olson Minnesota Duluth  
Breanna Colbenson Minnesota Duluth  
Erica Hauf Minnesota State Interdisciplinary Studies
Erin Baker Minnesota State Zoology
Stephanie Steenhoek Minnesota State Exercise Science
Catie LeDesma Minot State Biology & Chemistry
Adelene Mengwasser Missouri Southern Paramedic and EMT
Dana Roberson Missouri Southern Health Promotion and Wellness
Kaitlyn  Belisle Missouri Southern Health Promotion and Wellness
Emily Harris Missouri Southern Communications
Sierra  Gray Missouri Southern Undecided
Rio Frame Montana St.-Billings English
Nocona Frame Montana St.-Billings History Education
Renae Hepfner Montana St.-Billings Chemistry
Hannah Evans Montevallo Biology
Katherine Terino Montevallo Mathematics
Anna Leinheiser Montevallo Theatre
Cheyenne Thompson Montevallo Chemistry
Katelin Nelson Montevallo Chemistry
Sierra Millsaps Montevallo Kinesiology
Savannah  Link MSU Moorhead Elementary Education
Emily Mammenga  MSU Moorhead Biology 
MaKenzie  Smith  MSU Moorhead Biology & Chemistry
Molly  Montonye  MSU Moorhead Medical Technology
Erin Fox New Haven Criminal Justice
Danielle Sorrentino New Haven Psychology
Sabrina  Hudgins North Alabama Exercise Science
Stephanie Simpson North Alabama Social work
Olivia Brady North Alabama Secondary Education
Brittany Truitt North Georgia Physical Education
Caitlin Connell North Georgia Undecided
Alyssa Sale North Georgia Physical Education w/ Leadership
Maggie Tindol North Georgia Nursing
Ellie Tanner North Georgia Marketing
Megan  Edic Northern Michigan Biology/Physiology
Olivia Howard Northern Michigan Social Work
Kameron Burmeister Northern Michigan Nursing
Xavier Donajkowski Northern Michigan Environmental Science
Larissa Halonen Northern Michigan Nursing
Caroline Brisbois Northern Michigan Environmental Science
Vivian Hett Northern Michigan Undeclared
Lindsey Gast Northern State Biology
Sasha Hovind Northern State Elementary Education
Anne Herbert Northwest Missouri Applied Health/Sport Sciences
Aimee Sims Nova Southeastern Biology
Rachel Zachar Nova Southeastern Clinical Neuro Psychology
Emilie Barton Philadelphia Business
Taylor Falvey Philadelphia Health Sciences
Alex Moase Pittsburg State Exercise Science
Paige Denton Pittsburg State Early/Late childhood development
Paige  White Pittsburg State Early/Late childhood development
Hannah DeVries Pittsburg State Biology
Katren Rienbolt Pittsburg State Accounting
Summer McFadden Queens (N.C.) Interdisciplinary Health Services
Megan Delamer Queens (N.C.) Biology
Rachel Prutsman Roberts Wesleyan Cross-Disciplinary Studies
Megan Hulton Roberts Wesleyan Nursing
Rachel Hust Roberts Wesleyan Biology/Communication
April  Sablan Roberts Wesleyan Physical Education
Brittany Ward Roberts Wesleyan Nursing
Elizabeth Valento Roberts Wesleyan Elementary/Special Education
Rachel Hutchinson Roberts Wesleyan Mathematics
Taylor Stepanski Saginaw Valley State Management
Emily Short Saginaw Valley State Chemistry
Christina Micale Saginaw Valley State Psychology
Erika Pakalnis Saint Anselm Education
Natalie McCormick Saint Leo University  
Kylie Fagan Saint Leo University  
Jelena Tancic Saint Leo University  
Kari Grippo Saint Leo University  
Colett Rampf Saint Leo University  
Kristen Harrington Saint Rose English
Sarah Macdonald Seattle Pacific Applied Human Biology
Anna Patti Seattle Pacific Accounting
Jessica Rawlins Seattle Pacific Applied Human Biology
Deirdre Sheets Seton Hill Biology
Chelsia Poole Seton Hill Accounting
Sarah Taylor Seton Hill Exercise Science
Meagen Carter Seton Hill Chemistry
Lindsey Ragas SF State Broadcast Communications
Cori Harral SF State Undeclared
Patricia Reis Shippensburg Biology
Elizabeth Manickas Shippensburg Chemistry
Casey Norton Shippensburg Human Communication Studies
Natalie Eastwood Shippensburg Communications/Journalism
Brittany  Evans Simon Fraser Kinesiology
Jennifer Johnson Simon Fraser Linguistics
Jessica Bennett Slippery Rock Psychology
Angie Bagwell Slippery Rock Psychology
Brittany  Fagan Slippery Rock Physical Activity and Fitness Management
Jenny Picot Slippery Rock Physical Therapy
Rebekah Zee Slippery Rock Biology
Virginia Ney Southern Arkansas Mass Communications-Dig. Cinema
Caylee Richardson Southern Connecticut Communication
Sarah Vaughan Southern Connecticut Mathematics
Cathryn Peter  Southern Indiana  
Jamie Adkins Southern Indiana  
Julia Kohnen Southern Indiana  
Emily Roberts Southern Indiana  
Abigail MacBeth Southern New Hampshire Criminal Justice
Stacey Wojcik Southern New Hampshire Business Administration 
Elizabeth Luckel Southwest Baptist Exercise Science / Intercultural Studies 
Katherine Sitzes Southwest Baptist Intercultrual Studies
Rachel Wheeler Southwest Baptist Art Education
Alexis Lindemann Southwest Baptist Mathematics 
Ashley Lawson Southwest Baptist Art Education
Samantha Sunstrom St. Cloud State Community Health
Kristen Borriello St. Thomas Aquinas  
Allison Borriello St. Thomas Aquinas  
Emily Knox Stonehill Biology
Alexandra Buonfiglio Stonehill Psychology
Aisha McAdams Stonehill Communications
Emily Anderson Stonehill Education
Erin Rielly Stonehill Education
 Aislinn Sroczynski Tampa Government World Affair
Kayla Sullivan Tampa communications
Danielle Kissel Tampa Graphic Arts
Jessica  Kern Tiffin Criminal Justice/Forensic Psychology 
Emma Trenhaile Truman Communication Disorders
Laura Tarantino Truman Nursing
Chandler Colquitt UC San Diego English Literature (Writing)
Madison Tanner UC San Diego Political Science
Corinne Hinkle UC San Diego Public Health
Paige Hughes UC San Diego Chemical Engineering
Michelle LeRoux UC San Diego Biology
Sarah Treese UC-Colorado Springs HealthCare Science: Nutrition
Melanie Diep UC-Colorado Springs HealthCare Science: Pre- Professional
Natalie Polei UC-Colorado Springs HealthCare Science: Nutrition
Alexis Zeis U-Mary Athletic Training
Kennedy Robbins U-Mary Nursing
Katelynn Engh U-Mary Exercise Science
Lea Tardanico UNC Pembroke Psychology
Sarah Fickley Union (Tenn.) Accounting
Lindsey Jakeman Union (Tenn.) Business
BethAnne Davis Union (Tenn.) Nursing
Abigail Berends Union (Tenn.) Honors
Amy McKelvey Union (Tenn.) Undecided
Janey Berends Union (Tenn.) Honors
Kourtney Willey University of Charleston (WV)  
Brianna Ligotski USciences Physical Therapy (Doctor of Physical Therapy Program)
Kelsey Dickey Walsh Education
Amanda Eisman West Chester English
Leigh Manning-Smith West Chester Health Sciences
Laurel Jones West Chester Higher Education Counseling
Kelly Arsenault West Georgia Education
Taylor Dove West Georgia Geography
Casey Brown West Georgia Chemistry
Morgan Laushey West Georgia Early Childhood Education
Chloe Camp West Georgia Early Childhood Education
Leah Figurski West Liberty State Biology
Lauren Laisure West Texas A&M Nursing
Emma Love West Texas A&M Sports & Exercise Science
Rachel Pinto West Virginia Wesleyan Nursing
Sydney Pineault West Virginia Wesleyan Biology
Brianna Waybright West Virginia Wesleyan Nursing
Kaylee Williams West Virginia Wesleyan Elementary Education
Loren McDaniel West Virginia Wesleyan Biology
Ali Cunningham West Virginia Wesleyan Business Administration
Torie Weprin Western State Exercise and Sport Science
Sophie Seward Western State Exercise and Sport Science
Brenda  Suarez Western State Art
Amy Penn Western State Accounting and Economics
Cali Antolini Western State Biology and Mathematics
Dominika  Kaszuba Western State Mathematics and Accounting
Alicja Konieczek Western State Exercise and Sport Science
Sofia Marikis Western Washington Kinesiology
Taylor Guenther Western Washington Multidisciplinary Studies
Victoria Fluharty Wheeling Jesuit Athletic Training & History
Jenna Furr Wheeling Jesuit Physical Therapy
Kaitlyn Workman Wheeling Jesuit Biology
SaraBeth Oppermann Wilmington (Del.) Education
Austin Hoffman Wingate Chemistry Business
Morgan Neher Wingate Biology
Brianna  Stevens Wingate Sports Management
Samantha Haering Wingate Biology
Alyssa Johnson Wingate Elementary Education
Valerie Griesche Wingate Biology
McKenzie Carper Winona State Education: History
Jordan Skelly Winona State Human Resource Mgt
Chelsea Schrubbe Winona State Nursing
Jordan Paschke Winona State Elementary Education
Amanda Kaiser Winona State Nursing