DII Men’s Track & Field Scholar Athletes of the Year & All-Academic Individuals Announced
Award History
NCAA DII mTF All-Academic Athletes

DII Men’s Track & Field Scholar Athletes of the Year & All-Academic Individuals Announced

NEW ORLEANS – Tyler Pence of Southern Indiana, Tabor Stevens of Adams State, and the Texas A&M-Kingsville duo of Lutalo Boyce & Javan Gray have been named the men’s Scholar Athletes of the Year in NCAA Division II for the 2014-15 track & field season by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA), the association announced Friday.

MEN’S SCHOLAR ATHLETE
AWARD HISTORY

Indoor Track
2015: Tyler Pence, Southern Indiana
2014: Brayden Burleigh, Shippensburg
2013: Tabor Stevens, Adams State
2012: Akino Ming, Johnson C. Smith
2011: Leford Green, Johnson C. Smith
2010: Aaron Braun, Adams State
2009: Aaron Braun, Adams State
2008: Chris Cummings, Mansfield
 
Indoor Field
2015: Lutalo Boyce, TAMU-Kingsville
2014: Jeff Peipenbrink, Pittsburg State
2013: Brent Vogel, Central Missouri
2012: Shawn Boss, Central Missouri
2011: Brent Vogel, Central Missouri
2010: Christopher Copeland, Saint Augustine’s
2009: Matthew Gersick, Adams State
2008: Matthew Gersick, Adams State
 
Indoor Track & Field
2007: Kim Hogarth, Western State
 
Outdoor Track
2015: Tabor Stevens, Adams State
2014: Johnnie Guy, Southern Indiana
2013: Vegard Olstad, Western State
2012: Akino Ming, Johnson C. Smith
2011: Leford Green, Johnson C. Smith
2010: Mark Husted, Colorado Mines
2009: Joshua Streeter, Adams State
2008: Aaron Braun, Adams State
 
Outdoor Field
2015: Javan Gray, TAMU-Kingsville
2014: Kyle Steinhauser, Ashland
2014: David Reinhardt, Slippery Rock
2013: Garrett Grey, Ashland
2012: Derrick Vicars, Findlay
2011: Brent Vogel, Central Missouri
2010: Mike Beeler, Pittsburg State
2009: Camille Vandendriessche, Abilene Christian
2008: Camille Vandendriessche, Abilene Christian
 
Outdoor Track & Field
2007: Aaron Braun, Adams State

Taking into account both their accomplishments in the classroom and in competition during the recently completed academic year, these five men were the most exceptional among a group of 239 men who earned USTFCCCA All-Academic honors. The full breakdown of All-Academic selections can be found below.

PDF Release

Scholar Athletes of the Year were selected as the highest-finishing performers at the NCAA Indoor & Outdoor Championships who also achieved USTFCCCA All-Academic Individual status. Those who earned multiple individual championship titles ranked higher in the tie-breaking process, and cumulative GPA is weighed as the final tiebreaker to establish a winner.

Separate awards are given to track athletes and field athletes for the indoor and outdoor seasons, resulting in four categories.

Pence, a junior elementary education major with a 3.473 cumulative GPA, was named the indoor track honoree, marking his first Scholar Athlete award. The native of Springfield, Illinois, claimed the 5000 meters national title at the NCAA Indoor Championships, running an indoor career-best 14:13.33.

Southern Indiana has now been represented by a track Scholar Athlete for two consecutive seasons, as Pence joined 2014 outdoor track Scholar Athlete Johnnie Guy as an award winner.

Stevens, a senior earth science/physical geography major with a 3.27 cumulative GPA, is a track Scholar Athlete for the second time in his career, having earned the honor indoors in 2013. He’s also a two-time winner of the award in cross country. During this 2015 outdoor season, he broke the NCAA DII steeplechase record with a time of 8:26.81 before going on to win NCAA DII titles both in the steeplechase and at 5000 meters.

His award is the ninth men’s track & field Scholar Athlete honor for Adams State.

Boyce, a sophomore kinesiology major with a 3.30 cumulative GPA during his time at Texas A&M-Kingsville, was named the indoor field honoree, marking his first career Scholar Athlete award. The native of Westbury, New York, claimed the indoor national title in the long jump with a leap of 25-7¼ (7.80m) and the competition’s three farthest jumps.

Gray, a senior management major with a 3.79 cumulative GPA, was named the outdoor field honoree during his time at TAMU-Kingsville, marking his first career Scholar Athlete award. The native of Springfield, Oregon, won the NCAA title in the javelin with a career-best heave of 233-7 (71.21m) on his final throw.

Boyce and Gray are the first two men from Texas A&M-Kingsville to earn Scholar Athlete of the Year honors.

All-Academic Individuals

GVSU Tops the Team List; MIAA Leads All Conferences

Including the Scholar Athletes of the Year, a total of 239 men from 76 institutions earned USTFCCCA All-Academic honors for their combined academic and athletic accomplishments.

To qualify for the USTFCCCA All-Academic Track and Field Team, the student-athlete must have compiled a cumulative grade point average of 3.25 and have reached a provisional or automatic qualifying standard for the NCAA Championships in either indoor or outdoor seasons.

Grand Valley State led all teams with 13 honorees, topping Colorado Mines by two. Rounding out the top five was a three-way tie at eight honorees apiece between Shippensburg, Alaska Anchorage and Central Missouri.

On the conference level, it was the MIAA that cmae out on top with 43 honorees between its member institutions. Next up were the GLIAC with 30 and the RMAC with 29.

Eight different men recorded a cumulative GPA of 4.0.

The full list of All-Academic selections is provided below, arranged alphabetically by team name.

2015 USTFCCCA All-Academic Individuals
NCAA Division II Men’s Track & Field

Name Institution Athlete’s Major
Valentin Pepiot Academy of Art Music Production & Sound Design for Visual Media
Oliver Aitchison Adams State Business Administration 
Zach Baxter Adams State Business Administration 
Jackson Espeset Adams State Human Performance & Physical Education
Chad Palmer Adams State Human Performance & Physical Education
Jackson Sayler Adams State Interdiciplinary Studies
Henry Stevens Adams State Earth Science/Physical Geography
Zach Switaj Adams State Human Performance & Physical Education
Ryan Healy Adelphi Exercise Physiology
Elliott Bauer Alaska Anchorage Construction Management
Franz Burghagen Alaska Anchorage Management and Marketing
Joseph Day Alaska Anchorage Psychology
Edwin Kangogo Alaska Anchorage Econmics
Nathan Kipchumba Alaska Anchorage Nursing
Liam Lindsay Alaska Anchorage Physical Education
Michael Mendenhall Alaska Anchorage Physical Education
Cody Thomas Alaska Anchorage Management and Marketing
Michael  Biwott American International Accounting
Horatio  Pinnock American International Psychology
Asael Arad Angelo State International Business
Seth Pearson Angelo State Physics
Drew Windle Ashland UG.BA.HIST
Adam Braun Augustana (S.D.) Communication Business
Glen Ellingson Augustana (S.D.) Communication Business
Ryan Heuer Augustana (S.D.) Psychology, Journalism
Chris Sharpe Augustana (S.D.) Government & International Affairs, Philosophy
Zach Tuschen Augustana (S.D.) Biology
Peter Buscheck Azusa Pacific Applied Exercise Science
Ben Byer Azusa Pacific Applied Health
Cory Crawford Azusa Pacific Applied Health
Tomek Czerwinski Azusa Pacific Physical Education
Matt Nash Azusa Pacific Buisness Administration
Davis Hallberg Bellarmine Exercise Science
Ben Kolb Bellarmine Educcation
Brian Ullrich Bellarmine Psychology
Mitch Kraft Black Hills State Physical Science/Business Administration
Abdel El-Hajjami Cal Baptist Business Administration
Taylor Guske Cal Baptist Exercise Science
William Ebiner Cal Poly Pomona Business Marketing
Justin Ellerbee Cal Poly Pomona Aerospace Engineering
Kyle Goodenough Cal Poly Pomona Kinesiology
Adrian Ramirez Cal Poly Pomona Graphic Design
Abraham Alvarado Cabezas Cal State Stanislaus
Aaron Morgan California (Pa.) Computer engineering technology
Tanner  Stepp Carson-Newman Liberal Arts
Ben  Tuttle Cedarville Engineering
Osvaldo Granillo Central Missouri Comupter Information Systems
Hassan Ilyas Central Missouri Psychology
Marquis Jones Central Missouri Broadcasting
Jace Kaleikau Central Missouri Business
Seth Kendrick Central Missouri Finance
Kellin Loch Central Missouri Exercise Science
Jacob Randle Central Missouri Finance
Adam Tredway Central Missouri Criminal Justice
Justin Peterson Central Washington Clinical Physiology
Kevin Stanley Central Washington Business Administration
Brian Egge Chico State Criminal Justice
Sean Goetzl Chico State Mechatronic Engineering
Omar Pulido Chico State Biology
Roy Bowling Colorado Mines Geophysical Engineering
Garrett Hoch Colorado Mines Electrical Engineering
Jacob Hollister Colorado Mines Electrical Engineering
Joshua Hoskinson Colorado Mines Statistics
Michael Lanahan Colorado Mines Mechanical Engineering
Ryan Morningstar Colorado Mines Metallurgical & Materials Engineering
Ian Rozier Colorado Mines Mechanical Engineering
Phil Schneider Colorado Mines Chemistry
Jeff Stephens Colorado Mines Electrical Engineering
Ben Timmer Colorado Mines Chemical Engineering
Seth Topper Colorado Mines Chemical & Biochemical Engineering
Zerek Jones Chadron State Business
Kyle McCarthy Chadron State Business
Dante Carter CSU-Pueblo Computer Science
Christopher Contreras CSU-Pueblo Criminology
Dueth Vassell CSU-Pueblo Biology
Derrick Williams CSU-Pueblo Pre- Med
William Berry East Stroudsburg Exercise Science
Damien  Bohan East Stroudsburg Nursing
Colin Coleman Emporia State Accounting
Nick Klenda Emporia State Crime & Delinquency Studies
Maydew Payson Emporia State Accounting
Kyle Pfizenmaier Emporia State Business Management
Wyatt Sander Emporia State Health Promotion
Jordan Smith Emporia State Health Promotion
Donald Wilcox Emporia State Biology
Ben Hahler Findlay Healthcare Management
Jacob Miller Findlay Physical Therapy
Taylor Miller Findlay Business Management and Business Administration
Matias Trampe-Kindt Findlay Accounting
Cory Keehn Fort Hays State Professional Studies
Jake Morrow Fort Hays State Elementary Education
Brady Tien Fort Hays State Justice Studies
Ethan Barnes Grand Valley State Integrated Science and Education
TJ Burnett Grand Valley State Sports Leadership
Patrick Fisch Grand Valley State Criminal Justice
Jay Lechner Grand Valley State Biomedical Science
Michael Matusiak Grand Valley State Mechanical Engineering
Christopher May Grand Valley State Biomedical Science
Odell Mcfarland Grand Valley State International Buisness
Samora Nesbitt Grand Valley State Clinical Exercise Science
Zakry O’Brien Grand Valley State Buisness Entrepreneurship
Nathaniel  Orndorf Grand Valley State Mathematics
Dan Pung Grand Valley State Sports Management
Joel Rietsema Grand Valley State Health Administration
Chris Saikalis Grand Valley State Psychology
Kevin Naceanceno Harding Biochemistry and Molecular Biology
Jared Parker Harding Athletic Training
John Butler Hillsdale Political Economy
Ty Etchemendy Hillsdale Economics
Caleb Gatchell Hillsdale Accounting
Luke Hickman Hillsdale Economics, Politics
Joshua Mirth Hillsdale Mathematics
Austin Cooper Indiana (Pa.) Accounting
Alexander Cushman Indianapolis Exercise Science
Austin Hogan Indianapolis Chemistry
Patrick Campbell Johnson C. Smith Management Information Systems
David Ellis Johnson C. Smith Communications
Waynee Hyman Johnson C. Smith Physical Education
Rajiv Service Johnson C. Smith Biology
Jared  Harkness Lewis Air Traffic Control Management
Dan  Lentz Lewis Biology
Andrew McLain Lewis Graduate Organizational Leadership
Shawn  Milhauser Lewis Biology
Brock Robertsen Lewis Accounting
Asher Scott Lewis Computer Science
Wesley Best Lincoln (Mo.) Wellness
Sedeekie Edie Lincoln (Mo.) Civil Engineering
Jeromia Riley Lincoln (Mo.) Physical Education
Owen Smith Lincoln (Mo.) Civil Engineering
Orneldo Thomas Lincoln (Mo.) Liberal Studies
Xavier Boland Lindenwood Business Administration
Michael Mlambo Lindenwood Business Administration
Brannon Wright Lindenwood Exercise Science
Ben Robinson Lock Haven Business Administration~Marketing
Ryan Roush Malone Exercise Science
Andrew Trusty Malone Exercise Science
Scott Whitaker Malone Communication Arts
Jani Lane Michigan Tech Mathematics and Mechanical Engineering
Jason Saliga Michigan Tech Chemical Engineering
Dan Nielsen Minnesota Duluth Cell Biology
Austin O’Brien Minnesota State Sport and Exercise Psychology/Sports Management
Richard Wilhite Minnesota State Exercise Science
Tyler Flatland Minot State Biology Education
Phillip Streccius Minot State Secondary Education / Corporate Fitness
Lucas Rosenbaum Missouri S&T Freshman Engineering
Jeff Fraley Missouri Southern Biology
Morgan Hold Missouri Southern Business
Nicklas Polizzi Missouri Southern Biochemistry
Zach Williams Missouri Southern Accounting
Cody  Christ  MSU Moorhead Exercise Science 
Spencer  Ruebke  MSU Moorhead Elementary Inclusive Education
Beau  Scheving MSU Moorhead physics and astronomy 
Tayler James Neb.-Kearney Exercise Science
Nick Knudson Neb.-Kearney Construction Management
Taylor Neff Neb.-Kearney Business Administration
J.P. Rech Neb.-Kearney Exercise Science
Dillon Schrodt Neb.-Kearney Sports Administration (Master’s)
Wick Cunningham Northwest Missouri Middle Schoole Ed.
Peyton Mizera Northwest Missouri Undec.
Eli Smith Northwest Missouri Ag. Science
Jared Webster Northwest Nazarene Nursing
Anthony Franklin Nova Southeastern Business
Ryan Jerothe Nova Southeastern Business
Bo Farrow Pittsburg State Education
Jordan Morton Pittsburg State Exercise Science
Slade Nordic Pittsburg State Undecided
Florian Bergs Queens (N.C.) buisness administration
James Hollingsworth  Queens (N.C.) Undecided
Johannes Riemann Queens (N.C.) Business
Yannick Stubbe Queens (N.C.) Grad Student
Kevin Brown Roberts Wesleyan Cross-Disciplinary Studies
Aaron McGinnis Roberts Wesleyan Communication
Burkheart Ellis, Jr. Saint Augustine’s Sport Management
Kevaughn Hewitt Saint Augustine’s Human Performance & Wellness
Taffawee Johnson Saint Augustine’s Human Performance & Wellness
Omar Johnson Saint Augustine’s Human Performance & Wellness
Eric Bologa Shippensburg Sociology (Comm/Journ minor)
Brayden Burleigh Shippensburg English/Mathematics (Secondary Ed. Cert.)
Dan Dreeman Shippensburg Business
Nick Gibson Shippensburg Management
Chris Mullin Shippensburg Exercise Science
Ryan Spangler Shippensburg Biology (Biotechnology & Biochemistry)
Jacob Sunday Shippensburg Organizational Development & Leadership (Grad School)
Tim Usher Shippensburg Criminal Justice
Cameron  Proceviat Simon Fraser Biology
Robert Brockmueller Sioux Falls Business, Computer Science
William Brockmueller Sioux Falls Applied Mathematics
Trey Furgeson Sioux Falls Undeclared
Matt Horan Sioux Falls Accounting
Chase Jensen Sioux Falls Youth Ministry
Brandon Rogers Sioux Falls Education
Taylor Wensmann Sioux Falls Business
Dean Bhatt Southern Connecticut Exercise Science
Luke Velez Southern Connecticut business administration
Chase Broughton  Southern Indiana Elementary Education
Josh  Guy Southern Indiana Engineering
Johnnie  Guy Southern Indiana Engineering
Tyler  Pence Southern Indiana Elementary Education
Levar Russell Southwest Baptist Athletic Training
Niall Thomas Southwest Baptist Undecided
Isaiah  Pitchford St. Cloud State Pre Business – Marketing, Mass Communications
Marcus  Welk St. Cloud State Pre-Businesss – Marketing
Matthew Baldasare Stonehill Business
Jason Dimmick Stonehill Mathematics
Nicholas Kirkpatrick Stonehill Engineering
Andrew Cobos Texas A&M-Commerce Marketing
Chase Graham Texas A&M-Commerce Technology Management
Dexter Lee Texas A&M-Commerce Management
Dorian McCradic Texas A&M-Commerce Biology & Chemistry
Hendrik Nungess Texas A&M-Commerce Environmental Science
Lutalo Boyce Texas A&M-Kingsville Kinesiology
Javan Grey Texas A&M-Kingsville Management
Michal Idziak Texas A&M-Kingsville Criminology
Bryce Martin Texas A&M-Kingsville Civil Engineering
Michael King Tiffin Business  Administration/Accounting 
Ralph Robinson Tiffin Business Administration / Marketing 
Dominic Kacich Truman State Business
Mario Flores UC San Diego Nanoengineering
Clint Rosser UC San Diego Environmental Engineering
Jay Cooper U-Mary Nursing
Travis Gavin U-Mary Mass Communication
Aaron Teigen U-Mary Physical Therapy
Jacob Dubnicka UW-Parkside Geography
Derek Lahm Wayne State (Neb.) Pre-Med/Chemistry/Health Sciences
Joseph DeCecco West Chester Special Education and Early Childhood Educatio
Paul  Alongo West Texas A&M Marketing
Damien  Bourguin West Texas A&M Athletic Training
Arnau Erta West Texas A&M Mass Communication/Broadcasting
Baptiste  Moreu West Texas A&M Finance
Josh Hanna Western Oregon Communication Studies
Luke  Arnold Western State Business Administration
Bryant Byrd Western State Exercise and Sport Science
Ryan Haebe Western State History
John Patterson Western State Mathmatics
Zach Wood Western State Biology
Noah Zorsky Western State Geology
Gordon Kordas Western Washington Physics
Alec Whiteside William Jewell Physical Education
Nathanael Patterson Wingate Accounting

 

GenderStudent-AthleteInstitutionMajor