DIII Women’s Track & Field Scholar Athletes of the Year & All-Academic Individuals Announced
Award History
NCAA DIII wTF All-Academic Athletes

DIII Women’s Track & Field Scholar Athletes of the Year & All-Academic Individuals Announced

NEW ORLEANS – Lucy Cheadle of Washington (Mo.), Alison Maxwell of Middlebury and Bria Halama of UW-La Crosse have been named the female Scholar Athletes of the Year in Division III for the 2014-15 track & field season by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA), the association announced Friday.

WOMEN’S SCHOLAR ATHLETE
AWARD HISTORY

Indoor Track
2015: Lucy Cheadle, Washington (Mo.)
2015: Alison Maxwell, Middlebury
2014: Christy Cazzola, UW-Oshkosh
2013: Christy Cazzola, UW-Oshkosh
2012: Laura Sigmund, Wartburg
2011: Keelie Finnel, Coe
2010: Emily Schudrowitz, St. Norbert
2009: Ayla Mitchell, UW-Oshkosh
2008: Rachel Anderson, Illinois Wesleyan
 
Indoor Field
2015: Bria Halama, UW-La Crosse
2014: Bria Halama, UW-La Crosse
2013: Michelle Favre, Ramapo
2012: Catherine Street, Linfield
2011: Emma Dewart, Ithaca
2010: Kristen Bates, Messiah
2009: Caitlin Schetter, UW-La Crosse
2008: Morgen Leonard-Fleckman, Washington (Mo.)
 
Outdoor Track
2015: Lucy Cheadle, Washington (Mo.)
2014: Christy Cazzola, UW-Oshkosh
2013: Christy Cazzola, UW-Oshkosh
2012: Alana Enabnit, Wartburg
2011: Jennifer Gossels, Williams
2010: Marie Borner, Bethel (Minn.)
2009: Sumer Rohrs, Frostburg State
2008: Rachel Anderson, Illinois Wesleyan
 
Outdoor Field
2015: Bria Halama, UW-La Crosse
2014: Alexis Appezzato, Ramapo
2013: Michelle Favre, Ramapo
2012: Aubree Jones, Mount Union
2011: Kelly Lovett, Carleton
2010: Holly Ozanich, UW-Oshkosh
2009: Caitlin Schetter, UW-La Crosse
2008: Natalie Calderon, Redlands
 
Outdoor Track & Field
2007: Terri Schwamb, UW-Oshkosh

Based on their accomplishments both in the classroom and in competition during the recently completed academic year, these three women were exceptional among a group of 420 who earned USTFCCCA All-Academic honors. The full breakdown of All-Academic selections can be found below.

PDF Release

Scholar Athletes of the Year were selected as the highest-finishing performers at the NCAA Indoor & Outdoor Championships who also achieved USTFCCCA All-Academic Individual status. Those who earned multiple individual championship titles ranked higher in the tie-breaking process, and cumulative GPA is weighed as the final tiebreaker to establish a winner.

Separate awards are given to track athletes and field athletes for the indoor and outdoor seasons, resulting in four categories.

Cheadle and Maxwell were named co-winners for the indoor track award, Cheadle claimed the outdoor track honor outright, and Halama swept both the indoor and outdoor field awards.

Cheadle, a senior chemical engineering major with a cumulative 3.80 grade point average, claimed a pair of national titles in 2015 en route to her first Scholar Athlete awards. Indoors, she was declared the national champion at 5000 meters in a controversial finish marred by miscounted laps and finished sixth at 3000 meters. Outdoors, she won the NCAA steeplechase title in 10:25.32 to defend her national title.

She is the second woman from Washington (Mo.) to earn Scholar Athlete of the Year honors in track & field.

Maxwell, a senior chemistry major with a cumulative 3.80 grade point average, claimed the indoor national title in the mile en route to her first career Scholar Athlete award. She emerged victorious in the indoor mile national championship by the slimmest of margins, running 4:56.17 to win by approximately a third of a second. She also ran a leg of the fourth-place distance medley relay.

Her award is the first Scholar Athlete honor for the Middlebury women’s program.

Halama, a junior therapeutic recreation/pre-occupational therapy major with a cumulative 3.85 GPA, became the first woman to sweep the indoor and outdoor field Scholar Athlete awards since Michelle Favre of Ramapo in 2013. Her 2015 awards bring her career total of Scholar Athlete awards to three after winning in 2014.

Outdoors, she won the triple jump with a career-best leap of 42-2¾ (12.87m) to go along with a third-place finish at 400 meters. Indoors, she won the triple jump with an indoor career-best mark of 40-9½ (12.43m) and ran a leg of the winning 4×400 relay.

With her two awards this season, The UW-La Crosse women have now won a total of five awards.

All-Academic Individuals

UW-La Crosse Earns the Most All-Academic Awards; WIAC Tops the List of Conferences

Including the Scholar Athletes of the Year, a total of 420 women from 127 institutions earned USTFCCCA All-Academic honors for their combined academic and athletic accomplishments.

To qualify for the USTFCCCA All-Academic Track and Field Team, the student-athlete must have compiled a cumulative grade point average of 3.30 and have met either of the following athletic standards:

  • Competed in an NCAA Indoor or Outdoor Championship
  • Finished the regular season ranked in the national top 35 in an individual event or ranked in the national top 25 (collective listing) in a relay event on the official NCAA POP list provided by TFRRS.org

UW-La Crosse earned 15 All-Academic awards to lead all women’s teams, followed by UW-Stout with 12, UW-Eau Claire and Washington (Mo.) with 11, and the trio of Illinois Wesleyan, Williams and Mount Union with 10 each.

The WIAC topped the list of conferences with 55 total awards earned by its member institutions, followed by the NESCAC with 41.

Fifteen different women recorded a cumulative GPA of 4.0.

The full list of All-Academic selections is provided below, arranged alphabetically by team name.

2015 USTFCCCA All-Academic Individuals
NCAA Division III Women’s Track & Field

Name Institution Athlete’s Major
Jessica Shaw Albion Biology, Psychology
Karen Blake Amherst Sociology
Elizabeth Briskin Amherst English
Savanna Gornisiewicz Amherst Psychology
Kiana Herold Amherst Law, Jurisprudence and Social Thought
Alexis Sinclair Amherst English
Callie Jones Augsburg Film Studies
Jessica Bacon Augustana (Ill.) Elementary Education
Annie Martines Augustana (Ill.) Communication Sciences & Disorders
Liz Canaday Aurora Nursing
Loretta Johnson Aurora Communications
Brit March Aurora Coaching and Youth Sport Development
Emily Paull Aurora Exercise Science
Lisa Rodriguez Aurora Education
Talia Sheedlo Aurora Nursing
Deterrica Simpkins Aurora Mathematics
Marina Capalbo Babson Finance
Melanie Winters Baldwin Wallace Public Relations
Colby  Gail Bates Rhetoric & American Cultural Studies
Elena Jay Bates Sociology
Jessica Wilson Bates Environmental Science
Whitney Martin Bethany (W.Va.) Pre-Physical Therapy
Annika Halverson Bethel (Minn.) Business
Alyssa Solberg Bethel (Minn.) Education
Jothani Dixon Birmingham-Southern Accounting
Mary Ellen Hauver Bridgewater (Va.) Nutrition and Wellness
Katelyn  Senger Bridgewater (Va.) Psychology/Sociology
Catarra Burroughs  Buffalo State Early childhood Ed 
Jazlyn Porter Buffalo State Communications
Sasa Vann Buffalo State Psychology
Allie Hadley Cal Lutheran Exercise Science
Amanda Hamilton Cal Lutheran Exercise Science
Kate Ardinger Calvin Math
Sarah Danner Calvin English/Chinese
Kimby Penning Calvin Education
Lauren Strohbehn Calvin Exercise Science
Amelia Campbell Carleton Biology
Collette Celichowski Carleton Biology
Emma Grisanzio Carleton Sociology
Ruth Steinke Carleton Mathematics
Ellie Wilson Carleton Biology
Erin Kiekhaefer Carnegie Mellon Global Studies
Sasha Spallding Carnegie Mellon Business Administration
Krista Greene Carroll (Wis.) Nursing
Lindsey Thomas Carroll (Wis.) Business
Jessica Wiegert Carroll (Wis.) Physical Therapy
Rebecca  McMullin Carthage English
Elanta Slowek Carthage Marketing / Graphic Design
Morgan Young Carthage Computer Science
Kelsey Aamoth Case Western Reserve Biomedical Engineering 
Kristen Ruckstuhl Case Western Reserve Nutritional BioChemistry
Emma Drees Central (Iowa) Accounting
Camie Kibbee Central (Iowa) Exercise science
Morgan Koenigs Central (Iowa) Elementary education
Allie McBroom Central (Iowa) Elementary education
Kate Patton Central (Iowa) Undeclared
Monica  Ruiz Central (Iowa) Exercise science
Meredith  Zimmerman Central (Iowa) Exercise science
Ade Ayoola Chicago Undeclared
Michelle Dobbs Chicago Undeclared
Mikaela Hammel Chicago Psychology
Brianna Hickey Chicago Chemistry/Bio Sciences
Eleanor Kang Chicago Public Policy
Alison Pildner Chicago Comparative Human Development
Jennifer Uehling Chicago Biology
Megan Verner-Crist Chicago Undeclared
Pam Yu Chicago Economics
Enuma Ezenwa Christopher Newport Cell, Molecular & Phys Biology
Leah Richardson Christopher Newport Cell, Molecular & Phys Biology
Jennifer Westerholm Christopher Newport Marketing
Bridget Blum Claremont-Mudd-Scripps Psychology
Aiyanna Cameron-Lewis Claremont-Mudd-Scripps Anthropology
Brina Jablonski Claremont-Mudd-Scripps Management Engineering
Carmen Mejia Claremont-Mudd-Scripps Undeclared
Sara Mostatabi Claremont-Mudd-Scripps Economics & Math
Vaiva Palunas Claremont-Mudd-Scripps Undeclared
Kaitlyn Spees Claremont-Mudd-Scripps Biology
Bethany Gollin Coast Guard Civil Engineering
Melissa Alger Coe Elementary Education
Michaela Athanasopoulos Colby Psychology with a minor in Human Development
Jenna Athanasopoulos Colby Psychology with a concentration in Neuroscience
McKayla Blanch Colby Art and Psychology
Taylor Kennedy Colby Biology with a concentration in Neuroscience
Emily Tolman Colby Biology and Russian
Hillary Birchem Concordia Moorhead Accounting
Mikayla Forness Concordia Moorhead Biology
Olivia  Johnson Concordia Moorhead Mathematical Finance
Kim Bolick Connecticut College Biological Sciences
Ashley Curran Connecticut College Behavioral Neuroscience
Amanda Jacobsen Connecticut College Environmental Studies
Abrah Masterson Cornell College Biochemistry/Molecular Biology/French
Aedin Brennan Denison Biology
Hannah Hall Denison Biology
Rachel Gutish DePauw Psychology
Tanasha Atwater Dubuque Pre-Professional Health
Amanda Sinkler Dubuque Sports Management and Marketing
Hannah  Chappell-Dick Eastern Mennonite Biology 
Katerine Lehman Eastern Mennonite Biology
Casey Meier Elizabethtown biology
Caitlin Cheeseboro Emory Undecided
Erica Goldman Emory Undecided
Electra Korn Emory Pre-Med
Julia Leventhal Emory International Studies
Daniel Pietch Emory Economics
Hannah Smith Emory Business
Julie Williamson Emory Pre-Med
Anna Murdock Franklin International Business
Alexis Bush Frostburg State Early Childhood/Elementary Education
Dakota  Buhler George Fox English
Rachael Kraske George Fox English, Spanish Double Major
Dannah Martin George Fox Social Wokr
Sierra Robertson George Fox Biology
Katherine Cavanaugh Gettysburg Environmental Studies
Kaitlin McCoubrie Gettysburg Health Sciences
Chelsea Gilles Greenville Physical Education
Eloise Miller Grinnell History
Eliza Lowe Grove City History 
Emily Rabenold Grove City Biology
Jessica Putland Hamline Religion
Carolyn Saulsberry Hamline Environmental Studies
Erin Urbanowicz Hamline Premed
Kelley Riffenburgh Haverford Languages
Nora Weathers Haverford Chemistry
Erin Herrmann Hope Special Education – Learning Disabled
Jane Pearson Hope Math Education
Alison Rich Hope Exercise Science
Julia Stock Hope Biology
Meridith Beird Illinois Wesleyan Anthropology
Allie Boudreau Illinois Wesleyan Accounting
Emily Diaz Illinois Wesleyan Psychology
Amelia Glueck Illinois Wesleyan Undecided
Maddie Greybar Illinois Wesleyan Business 
Jill Harmon Illinois Wesleyan Mathmatics
Angela Herrmann Illinois Wesleyan Elementary Education
Kristen Johnson Illinois Wesleyan Business Administration
Nia Joiner Illinois Wesleyan Biology
Maddison Zimmer Illinois Wesleyan Sociology
Christine  Benway Ithaca Integrated Marketing Communications
Taryn Cordani Ithaca Integrated Marketing Communications
Leigh Martino Ithaca Integrated Marketing Communications
Natalie Meyer Ithaca Integrated Marketing Communications
Alex  Rechen Ithaca Clinical Exercise Science
Alexa Rick Ithaca Clinical Health Studies
Brandy Smith Ithaca Business Administration
Bridget Gottlieb Johns Hopkins Undecided
Ingrid Johnson Johns Hopkins Public Health Studies
Frances Loeb Johns Hopkins Psychology
Ashley Murphy Johns Hopkins International Studies
Caroline Smith Johns Hopkins Undecided
Katelyn Terry Keene State Film Production
Lindsey Terry Keene State Film Production
Kaitlin Wheeler Keene State Psychology
Tiahna Gillon La Verne Kinesiology
Cynthia Adams Lebanon Valley Physical Therapy
Maggie Saenz Ruiz Loras Sports Science
Maggie Saenz-Ruiz Loras Sports Science
Morgan Steere Loras Education
Leah Broderick Luther Art and Mangement
Anna Burke Luther Biology
Jackie Hoyme Luther Physical Education and Health
Anna Lampe Luther Biology
Tricia Serres Luther Biology
Claire Lawson McDaniel Foreign Studies/Arabic
Carly Anderson Middlebury English
Katie Carlson Middlebury English and American Studies
Paige Fernandez Middlebury Biology
Sarah Guth Middlebury Biology
Alison Maxwell Middlebury Chemistry
Alex Morris Middlebury International Politics and Economics
Erzsie Nagy Middlebury Chemistry
Summer Spillane Middlebury Neuoscience
Robin Vincent Middlebury Undecided
Melanie Fry Misericordia Physical Therapy
Amy Viti Misericordia Speech Language Pathology
Melissa Cheong Moravian Pre Med / Biology
Mary Kate Duncan Moravian Public Health
Brielle  Sutter Moravian Nursing
Lauren White Moravian Nursing
Maya Brown Mount Union Music
Catie  Campbell Mount Union Athletic Training
Veronica Clutter Mount Union Exercise Science
Abbey Eisenbrown Mount Union Education
Goedecke Katie Mount Union Mathematics
Brooke Mathie Mount Union Biology
Courtney Reese Mount Union Business/Marketing
Marisa Rinaldi Mount Union Psychology **This is a duplicate.. I put the wrong major on the other one**
Jocelyn Sefick Mount Union Communications
Marrianna White Mount Union Psychology
Hannah Brackley Nazareth Business Finance
Samantha Dolezal Nebraska Wesleyan Health & Fitness Studies
Brittany Edson Nebraska Wesleyan Exercise Science
Abbie Hunke Nebraska Wesleyan History
Gabi Jenkins Nebraska Wesleyan Exercise Science
Katie Krick Nebraska Wesleyan Communication
Ashton Steckelberg Nebraska Wesleyan Health & Fitness Studies
Lina Baker North Central (Ill.) Exercise Science
Elizabeth Composto North Central (Ill.) Interactive Media Studies
Sade Gant North Central (Ill.) Physical Education
Kelsey Kirk North Central (Ill.) Elementary Education
Brittny Olson North Central (Ill.) Accounting
Brooke Patterson North Central (Ill.) Entrepreneurship/Marketing
Lilah Drafts-Johnson Oberlin Undecided
Sarah Jane Kerwin Oberlin English-History
Carey Lyons Oberlin Neuroscience
Katy Galli Oglethorpe Business administration
Sarah Ballmer Ohio Northern Pharmacy
Rebecca Carman Ohio Northern Graphic Design
Gabrielle Metzner Ohio Northern Environment and Field Biology
Emily Richards Ohio Northern  Biochemistry
MaryKate Caja Ohio Wesleyan International studies
Amanda Clay Ohio Wesleyan Pre Med
Sarah Fowler Ohio Wesleyan Health and Human Kinetics
Karli Sturgill Ohio Wesleyan Chemistry
Abbey Warth Ohio Wesleyan Psychology
Jenna D’Errico Otterbein Allied Health
Natasha Shorts Otterbein Journalism and Media Communications
Emily Sproul Pacific (Ore.) special education
Ailene Nguyen Pomona-Pitzer Molecular Biology
Maya Weigel Pomona-Pitzer Biology
Lyssa Winslow Principia Mass Communication
Alexis  Appezzato Ramapo Psychology
Cristina Cristea Ramapo Business Administration
Vanessa Blanchard Redlands Biology
Lauren Roberts Redlands Sociology
Maddie Smith Redlands Business Administration
Alison Smith Redlands Business Administration
Alice Fugate Rhodes Biology
Kendall Reed Rhodes Biology
Chelsea Temple Rhodes Economics
Sadie Yanckello Rhodes Art History
Hailey Burkhart RIT Mechanical Engineering
Amanda White RIT Metals & Jewelry Design
Alexis Janney Roanoke Biology
Becky Galasso Rochester Computer Science
Lexxus Matos Rowan Law & Criminal Justice
Melirah Searcy Rowan Psychology
Jessalynn Wright Rowan Civil Engineering
Maddie Dery RPI Chemical Engineering 
Jaime Lord RPI Aeronautical Engineering
Shannon Trant RPI Environmental Engineering
Mercedes Glover Rutgers-Newark Public Administration Master’s Program
Paige Wilson Saint John Fisher Business
Taylor Youngkrans Saint John Fisher Education
Meghan McGowan Salisbury Social Work
Jaclyn Mohlmann Shenandoah Masters of Business Administration
Nicole Kirk Southern Maine Nursing
Emily Panciera Southern Maine Health Sciences
Anna Whitaker Southern Maine Bio/Chem
Amanda Martin Springfield (Mass.) Physical Therapy
Olivia Dengel St. Benedict Pre-med
Manon Gammon-Deering St. Benedict Elementary Education
Allison Kosobud St. Benedict Pre-med
jenna O’Donnell St. Benedict Nursing
Alyssa Besch St. Catherine (Minn.) Exercise & Sport Science
Divya Biswal St. Lawrence Biology
Lisa Grohn St. Lawrence Biology
Cassia  Hameline St. Lawrence English Writing
Megan Kellogg St. Lawrence Undeclared
Ashley Leta St. Lawrence Undeclared
Carly Stine St. Lawrence Communication and Performance Arts
Marisa Turner St. Lawrence Anthropology and Psychology
Erin Artz St. Norbert Accounting
Clarissa Jauregui St. Norbert Business Administration & Economics
Brittany Kozlowski St. Norbert Biology
Liz LeCaptain St. Norbert Business
Mallory Nickerson St. Norbert Mathematics
Piper Bain St. Olaf Economics
Brianna Buske St. Scholastica Major Psychology Minor Biology
Melissa Engstrom St. Thomas (Minn.) Business/Accounting
Emily  Gapinski St. Thomas (Minn.) Business/Accounting
Kayla Goeman St. Thomas (Minn.) Business Marketing
Gabrielle Pepin St. Thomas (Minn.) Economics/Math
Megan Terukina St. Thomas (Minn.) Health Promotion
Angela Tipp St. Thomas (Minn.) Biology
Erika Tipp St. Thomas (Minn.) Exercise Science
Amira Dardir Stevens Chemistry
Amy  Regan Stevens Engineering Management
Kayla Blomback SUNY Cortland Exercise Science
Melissa Emilio SUNY Cortland Elementary Education
Kayla Koelbel SUNY Cortland Coaching
Morrison Laura SUNY Fredonia Music Therapy/Psychology
Ashton Hughes SUNY Geneseo Geography
Elyssa Slawinski SUNY Geneseo Secondary Education 
Keira Wood SUNY Geneseo Secondary Education – Math
Kaitlyn Kieser SUNY Oneonta Psychology
Rachael Shine SUNY Oneonta Psychology
Amanda Gadway SUNY Plattsburgh Childhood Education/Special Education
Jess Huber SUNY Plattsburgh Magazine Journalism
Gabrielle Alguire Susquehanna Accounting
Lulu Allen-Waller Swarthmore Biology
Osazenoriuwa Ebose Swarthmore Sociology and Anthropology
Sarah Nielsen Swarthmore Math and Education
Katelyn Ary TCNJ Nursing
Brigit Roemer TCNJ Health and Exercise Science  
Sarah Pickett Trinity (Texas) Biology
Britney Sullivan Trinity (Texas) Spanish and Business
Rita Donohoe Tufts Philosophy and Spanish
Lauren Gormer Tufts Engineering Science
Keren Hendel Tufts Quantitative Economics and Community Health
Sydney Smith Tufts Civil Engineering
Sarah Wiatr Utica Occupational Therapy 
Stephanie Dunlavy UW-Eau Claire Kinesiology, Movement Studies
Marina Eggen UW-Eau Claire Kinesiology, Human Performance
Monica Emerson UW-Eau Claire Special Education
Lindsey Laufenberg UW-Eau Claire Education
Brooke Patterson UW-Eau Claire Nursing
Lucy Ramquist UW-Eau Claire Biology
Jessie Reineck UW-Eau Claire Athletic Training
Steph Rouse UW-Eau Claire Social Work
Jess Rupnow UW-Eau Claire Pre-Dentistry
Katryna Williams UW-Eau Claire Kinesiology, Human Performance
Kelsey Worachek UW-Eau Claire Communication Science and Disorders
Bailey Alston UW-La Crosse Interpersonal Communications
Kendra Antony UW-La Crosse Psychology
Claire Gordee UW-La Crosse English Education
Bria Halama UW-La Crosse Therapeutic Recreation Pre-Occupational Therapy
Mallory Hall UW-La Crosse Physical Education 
Meg Heafy UW-La Crosse Therapeutic Recreation
Meaghan Howell UW-La Crosse Exercise and Sport Science Pre-Physical Therapy
Valerie Jones UW-La Crosse Accounting
Addie Korb UW-La Crosse Clinical Lab Science
Marissa Mahr UW-La Crosse Biology
Erin McCauley UW-La Crosse Biology
Laura Mead UW-La Crosse Art and Psychology
Julianne Merkes UW-La Crosse Biology
Amber Pethke UW-La Crosse Marketing
Sabrina Wolter UW-La Crosse Exercise and Sport Science Pre-Physical Therapy
Cassanda Hemmen UW-Oshkosh Environmental Studies
Stephanie Jahn UW-Oshkosh Business Administration
Caitlyn McCormick UW-Oshkosh Nursing
Alyssa Iserman UW-Platteville Biology
Emily Kjos UW-Platteville Criminal Justice
Ana Breit UW-Stevens Point Biology and Wildlife Ecology
Jacklyn Butler UW-Stevens Point Psychology
Abby Clement UW-Stevens Point Biology
Kadie Flynn UW-Stevens Point Biology
Cara Jansen UW-Stevens Point Interior Architecture
Stephanie Neilson UW-Stevens Point Communicative Disorders
Michelle Brandt UW-Stout Cross Media Graphics
Molly Brion UW-Stout Early Childhood Education
Cheyenne Gray UW-Stout Psychology
Jada Hamilton UW-Stout Special Education
Jordan Kelch UW-Stout Business Administration
Heidi Lieffort UW-Stout Environmental Science
Lydia Meier UW-Stout Graphic Design
Laura Mesenburg UW-Stout Health, Wellness, and Fitness
Kathleen Thorn UW-Stout Business Administration
Laurisa Titterud UW-Stout Technical Communications
Meagan Ward UW-Stout Business Administration
Sarah Willett UW-Stout Food Science and Technology
Victoria Vinokur UW-Superior Excercise Science
Amanda Brom UW-Whitewater Physical Education
Megan Buse UW-Whitewater Finance
Tyler Henderson UW-Whitewater Sociology
Shelby Mahr UW-Whitewater Special Education
Leah Richter UW-Whitewater Biology
Heather Ingraham Vassar Science, Technology & Society
Rachael Cheeseman Wartburg Elementary Education 
Tessa Helmle Wartburg Biology 
Kayla Hemann Wartburg Accounting 
Kayla Kregel Wartburg Fitness Management 
Taylor Moore Wartburg Elementary Education 
Taylor Officer Wartburg Elementary Education 
Lucy Cheadle Washington (Mo.) Chemical Engineering
Melissa  Gilkey Washington (Mo.) Economics, marketing strategy 
Kelli Hancock Washington (Mo.) Biomedical Engineering 
Alison Lindsay Washington (Mo.) Psychology
Daisy Ogede Washington (Mo.) Biology-neuroscience
Lane Porter Washington (Mo.) Chemistry, Political science 
Rebecca Ridderhoff Washington (Mo.) Architecture, English Literature
Claire Simons Washington (Mo.) Chemistry
Ellen Toennies Washington (Mo.) Mechanical Engineering
Annalise Wagner Washington (Mo.) Environmental policy
Audrey Western Washington (Mo.) Communication Design
Janey Fugate Washington and Lee Journalism & Mass Communication 
Jillian Katterhagen Washington and Lee Politics
Taylor Bickford Wellesley Art History/Chinese Language & Culture
Priyanka Fouda Wellesley Economics
Isabella Narvaez Wellesley Biological Sciences
Rosemary Martin Wesleyan (Conn.) Anthropology / Hispanic Studies
Molly Schassberger Wesleyan (Conn.) Anthropology
Ashley Craig Westfield State Movement Science
Naloti Palma Westfield State Criminal Justice
Marissa Kalsey Westminster (Pa.) Elementary Education
Cassidy Shepherd Westminster (Pa.) Elementary Education
Rosalie Dillon Wheaton (Ill.) Biology
Rachel Holzrichter Wheaton (Ill.) Psychology
Erin  Mock Wheaton (Ill.) Psychology and Spanish
Bailey Wysocki Wheaton (Ill.) Elementary Education
Kayla Brase Whitworth Education
Dakota Kliamovich Whitworth Biology/Psychology
Kelee Lambert Whitworth Biology/Psychology
Kayla Leland Whitworth Health Science
Katie McKay Whitworth Community Health
Kellyn Roiko Whitworth Psychology/Art
Kierstie Shellman Whitworth Elementary Education
Hannah Bressler Willamette Exercise Science
Michaela Freeby Willamette Biology
Olivia Mancl Willamette Biology
Taylor Ostrander Willamette Exercise Science
Hannah Cole Williams Chemistry
Anna Harleen Williams Undeclared
Kate Kennedy Williams Undeclared
Victoria Kingham Williams Undeclared
Jessica O’Brien Williams Chemistry
Chloe Rogers Williams Biology
Lacey Serletti Williams Biology
Emily Sundquist Williams Undeclared
Laney Teaford Williams Mathematics
Grace Weatherall Williams English & Environmental Policy
Hilary Coady Wooster Religious Studies
Paris Nahas Wooster Anthropology
Alyssa Jasper Worcester State Nursing
Anne Harris WPI Biomedical Engineering
Liz Pellegrini WPI Biomedical Engineering
Alex Price WPI Biomedical Engineering
Laura Pumphrey WPI Biomedical Engineering
Maya Rhinehart WPI Civil Engineering
Lea Strangio WPI Chemical Engineering
Jessica Miller York (Pa.) Nursing

 

GenderStudent-AthleteInstitutionMajor