NCAA DI Indoor T&F All-Americans For 2018 Season

NEW ORLEANS – All-Americans for the 2018 NCAA Division I Indoor Track & Field season were announced Monday by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA).

Athletes of member institutions who finished in the top-8 of their respective individual events and relays at the 2018 NCAA Division I Indoor Track & Field Championships this past weekend took home First-Team All-American honors, while those who placed ninth through 16th were named Second-Team All-Americans. The remaining athletes were bestowed with Honorable Mention.

QUICK LINKS: USTFCCCA All-American History
MEET RECAP: Records Broken In College Station

The Florida men and Georgia women captured their respective gender’s team titles. For the Gators, it was their first indoor title since 2012, while the Bulldogs won their first track & field championship in program history.

Georgia was one of five teams with double-digit First-Team All-Americans. The Bulldogs tallied 10, as did the women from Kentucky, LSU, Oregon and Stanford.

No men’s team earned more than nine First-Team All-Americans. Florida and Georgia tied atop the heap with nine, while Southern California, Texas A&M and Virginia Tech each had eight.

Only three athletes landed three First-Team All-American nods: Florida’s Grant Holloway (60 hurdles, long jump, 4×400 relay) and the Kentucky duo of Jasmine Camacho-Quinn (60 hurdles, 200 and 4×400) and Sydney McLaughlin (200, 400, 4×400 relay).

No team had more overall All-Americans than the Ducks. Oregon athletes combined for 27 All-American honors – First-Team and Second-Team included.

Arkansas and Southern California finished in a tie for second with 24.

No conference had more overall All-Americans than the SEC, which nabbed 181 honors. The MPSF was a distant second with 104, followed by the Big Ten (92), Big 12 (81) and the ACC (79).

See below for a full list of NCAA Division I Indoor Track & Field All-Americans.

USTFCCCA MEN’S FIRST-TEAM ALL-AMERICANS – 2018 NCAA DIVISION I INDOOR TRACK & FIELD

Name Institution Year Event
Matthew Ludwig Akron JR Pole Vault
Kord Ferguson Alabama JR Shot Put
Daniel Haugh Alabama JR Weight Throw
Vincent Kiprop Alabama JR 5000 Meters
Shelby McEwen Alabama SO High Jump
Jordan Geist Arizona FR Shot Put
Kenzo Cotton Arkansas SR 200 Meters
Roy Ejiakuekwu Arkansas JR 4×400 Relay
Cameron Griffith Arkansas SO 3000 Meters
Obi Igbokwe Arkansas JR 4×400 Relay
Gabe Moore Arkansas JR Heptathlon
Kemar Mowatt Arkansas SR 4×400 Relay
Jamarco Stephen Arkansas SR 4×400 Relay
Jaylen Bacon Arkansas State SR 60 Meters
Nathon Allen Auburn FR 400 Meters
Nathon Allen Auburn FR 4×400 Relay
Akeem Bloomfield Auburn SO 400 Meters
Akeem Bloomfield Auburn SO 4×400 Relay
Joshua Burks Auburn SO 4×400 Relay
Randall Ceneus Auburn JR 4×400 Relay
Raheem Chambers Auburn SO 60 Meters
Abraham Alvarado BYU SR 800 Meters
Rory Linkletter BYU JR 5000 Meters
Ashtyn Davis California SR 60 Meter Hurdles
McKay Johnson California FR Shot Put
Tuomas Kaukolahti California JR Triple Jump
Amon Kemboi Campbell SO 5000 Meters
Adrian Valles Cincinnati SR Pole Vault
John Lewis Clemson JR 800 Meters
Mostafa Hassan Colorado State SR Shot Put
Cole Rockhold Colorado State JR Mile
Tequan Claitt Eastern Kentucky JR High Jump
KeAndre Bates Florida SR Long Jump
KeAndre Bates Florida SR Triple Jump
Clayton Brown Florida SO Triple Jump
Kunle Fasasi Florida JR 4×400 Relay
Grant Holloway Florida SO 60 Meter Hurdles
Grant Holloway Florida SO 4×400 Relay
Grant Holloway Florida SO Long Jump
Chantz Sawyers Florida FR 4×400 Relay
Benjamin Vedel Florida FR 4×400 Relay
Trey Cunningham Florida State FR 60 Meter Hurdles
Austin Droogsma Florida State SR Shot Put
Andre Ewers Florida State JR 200 Meters
Kenneth Fisher Florida State SR Long Jump
Darius Carbin Georgia SO High Jump
Denzel Comenentia Georgia JR Shot Put
Denzel Comenentia Georgia JR Weight Throw
Johannes Erm Georgia FR Heptathlon
Cejhae Greene Georgia SR 60 Meters
Keenon Laine Georgia JR High Jump
Michael Nicholls Georgia JR 60 Meter Hurdles
Karl Saluri Georgia SR Heptathlon
Kendal Williams Georgia JR 60 Meters
Elijah Hall Houston SR 60 Meters
Elijah Hall Houston SR 200 Meters
Nathaniel Mechler Houston SO Heptathlon
Kahmari Montgomery Houston JR 400 Meters
Teddy Browning Indiana FR Distance Medley Relay
Daniel Kuhn Indiana SR 800 Meters
Kyle Mau Indiana SO Distance Medley Relay
Zubin Muncherji Indiana FR Distance Medley Relay
Joseph Murphy Indiana JR Distance Medley Relay
Barden Adams Kansas SR Triple Jump
Hussain Alhizam Kansas JR Pole Vault
Bryce Hoppel Kansas SO 800 Meters
TJ Lawson Kent State SO Heptathlon
Tim Duckworth Kentucky SR Heptathlon
Jacob Thomson Kentucky SR 5000 Meters
Jovaine Atkinson Liberty SO 60 Meter Hurdles
Javen Reeves Louisville SR High Jump
Jaron Flournoy LSU JR 200 Meters
Jaron Flournoy LSU JR 4×400 Relay
Renard Howell LSU SR 4×400 Relay
Correion Mosby LSU JR 4×400 Relay
Damion Thomas LSU FR 60 Meter Hurdles
Jahnoy Thompson LSU JR 4×400 Relay
Joseph Ellis Michigan JR Weight Throw
Dejon Devroe Mississippi State JR 800 Meters
Ja’Mari Ward Missouri FR Long Jump
Josh Davis NC State SR Weight Throw
Antoine Lloyd Nebraska SR 60 Meter Hurdles
Michael Shanahan New Hampshire SR Weight Throw
Josh Kerr New Mexico SO Mile
Jaylan Mitchell North Carolina A&T SO 60 Meters
Andy Trouard Northern Arizona SR 3000 Meters
Andy Trouard Northern Arizona SR 5000 Meters
Edward Cheatham Notre Dame JR Distance Medley Relay
Jacob Dumford Notre Dame SR Distance Medley Relay
Yared Nuguse Notre Dame FR Distance Medley Relay
Elijah Silva Notre Dame SR Distance Medley Relay
Zack Bazile Ohio State SR Long Jump
Drelan Bramwell Ohio State FR 4×400 Relay
Asa Burke Ohio State SO 4×400 Relay
Nick Gray Ohio State JR 4×400 Relay
Andre Jeff Ohio State FR 4×400 Relay
Vernon Turner Oklahoma FR High Jump
Hassan Abdi Oklahoma State SR 5000 Meters
Reed Brown Oregon FR Mile
Blake Haney Oregon JR Distance Medley Relay
Sam Prakel Oregon SR Mile
Mick Stanovsek Oregon SO Distance Medley Relay
Cameron Stone Oregon SO Distance Medley Relay
James West Oregon JR 3000 Meters
James West Oregon JR Distance Medley Relay
Isaiah Harris Penn State JR 800 Meters
David Lucas Penn State SO Weight Throw
Tyler Adams Sam Houston State SR Heptathlon
Tray Oates Samford SR Pole Vault
Josh Awotunde South Carolina SR Shot Put
Ncincilili Titi South Carolina SR 200 Meters
Demek Kemp South Carolina State SR 60 Meters
Chris Nilsen South Dakota SO Pole Vault
Rai Benjamin Southern California JR 200 Meters
Rai Benjamin Southern California JR 4×400 Relay
Randall Cunningham Southern California SR High Jump
Ricky Morgan Jr Southern California SR 4×400 Relay
Michael Norman Southern California SO 400 Meters
Michael Norman Southern California SO 4×400 Relay
Zach Shinnick Southern California FR 400 Meters
Zach Shinnick Southern California FR 4×400 Relay
John Warren Southern Miss JR Triple Jump
Kasey Knevelbaard Southern Utah SO Mile
Mike Tate Southern Utah SR 5000 Meters
Julian Body Stanford SO Distance Medley Relay
Grant Fisher Stanford SO 3000 Meters
Grant Fisher Stanford SO Distance Medley Relay
Brandon McGorty Stanford FR Distance Medley Relay
Sean McGorty Stanford Distance Medley Relay
Justyn Knight Syracuse JR 3000 Meters
Justyn Knight Syracuse JR 5000 Meters
Jostyn Andrews TCU SO 4×400 Relay
Chengetayi Mapaya TCU FR Triple Jump
Kevin McClanahan TCU SR 4×400 Relay
Derrick Mokaleng TCU SO 400 Meters
Derrick Mokaleng TCU SO 4×400 Relay
Scotty Newton TCU SR Triple Jump
Emmanuel Ogwo TCU SO 4×400 Relay
Nathan Strother Tennessee SR 400 Meters
Steffin McCarter Texas JR Long Jump
Adrian Piperi Texas FR Shot Put
O’Brien Wasome Texas SO Triple Jump
Alan Zapalac Texas SR Weight Throw
Devin Dixon Texas A&M SO 4×400 Relay
Robert Grant Texas A&M SR 4×400 Relay
Ilolo Izu Texas A&M JR 4×400 Relay
Mylik Kerley Texas A&M SR 400 Meters
Mylik Kerley Texas A&M SR 4×400 Relay
Will Williams Texas A&M SR Long Jump
Jacob Wooten Texas A&M JR Pole Vault
Audie Wyatt Texas A&M SR Pole Vault
Charles Brown Texas Tech JR Long Jump
Trey Culver Texas Tech SR High Jump
Andrew Hudson Texas Tech JR 200 Meters
Divine Oduduru Texas Tech RS FR 60 Meters
Divine Oduduru Texas Tech RS FR 200 Meters
Alton Clay ULM SR Weight Throw
Jordan Beutler Utah State SR Distance Medley Relay
Clay Lambourne Utah State SR Distance Medley Relay
Dillon Maggard Utah State SR 3000 Meters
Dillon Maggard Utah State SR Distance Medley Relay
Brady Martin Utah State JR Distance Medley Relay
Michael Saruni UTEP SO 800 Meters
Casey Comber Villanova SO Distance Medley Relay
Brian Faust Villanova FR Distance Medley Relay
Ben Malone Villanova SR Distance Medley Relay
Harry Purcell Villanova JR Distance Medley Relay
Gregory Chiles Virginia Tech SR Distance Medley Relay
Vincent Ciattei Virginia Tech SR Mile
Vincent Ciattei Virginia Tech SR Distance Medley Relay
Neil Gourley Virginia Tech SR Mile
Neil Gourley Virginia Tech SR Distance Medley Relay
Patrick Joseph Virginia Tech SR Mile
Patrick Joseph Virginia Tech SR Distance Medley Relay
Deakin Volz Virginia Tech JR Pole Vault
Robert Heppenstall Wake Forest JR 800 Meters
Colby Gilbert Washington SR 3000 Meters
Hunter Veith Wichita State SR Heptathlon
Eric Brown Wisconsin JR Distance Medley Relay
Corbin Ellis Wisconsin SR Distance Medley Relay
Joe Hardy Wisconsin SR Distance Medley Relay
Oliver Hoare Wisconsin SO 3000 Meters
Oliver Hoare Wisconsin SO Distance Medley Relay
Chad Zallow Youngstown State JR 60 Meter Hurdles

 

USTFCCCA WOMEN’S FIRST-TEAM ALL-AMERICANS – 2018 NCAA DIVISION I INDOOR TRACK & FIELD

Name Institution Year Event
Shelley Spires Air Force SR High Jump
Lucy Bryan Akron SO Pole Vault
Jaclyn Siefring Akron SR Pentathlon
Stacey Destin Alabama JR High Jump
Maggie Ewen Arizona State SR Shot Put
Maggie Ewen Arizona State SR Weight Throw
Taliyah Brooks Arkansas SR Pentathlon
Janeek Brown Arkansas FR 60 Meter Hurdles
Payton Chadwick Arkansas JR 60 Meter Hurdles
Desiree Freier Arkansas JR Pole Vault
Nikki Hiltz Arkansas SR Mile
Victoria Hoggard Arkansas JR Pole Vault
Alexis Jacobus Arkansas JR Pole Vault
Jonielle Smith Auburn SR 60 Meters
Natalliah Whyte Auburn FR 60 Meters
Kiana Horton Baylor JR 400 Meters
Alexis Fuller Boise State JR Distance Medley Relay
Allie Ostrander Boise State SO 3000 Meters
Allie Ostrander Boise State SO Distance Medley Relay
Amy Pfaff Boise State SR Distance Medley Relay
Chelsea Walker Boise State FR Distance Medley Relay
Madelyn Brooks BYU SR Distance Medley Relay
Whittni Orton BYU SO Mile
Brenna Porter BYU JR Distance Medley Relay
Kristi Rush BYU SR Distance Medley Relay
Ashleigh Warner BYU SR Distance Medley Relay
Sabina Allen Campbell SR Triple Jump
Loretta Blaut Cincinnati JR High Jump
Annette Echikunwoke Cincinnati SR Weight Throw
Erin Clark Colorado SR 5000 Meters
Dani Jones Colorado JR Mile
Madison Heath Duke SR Pole Vault
Alsu Bogdanova Eastern Michigan SR Distance Medley Relay
Natalie Cizmas Eastern Michigan SR Distance Medley Relay
Jasmine Jones Eastern Michigan SR Distance Medley Relay
Jenna Wyns Eastern Michigan SR Distance Medley Relay
Sharrika Barnett Florida JR 400 Meters
Sharrika Barnett Florida JR 4×400 Relay
Lloydricia Cameron Florida SR Shot Put
Yanis David Florida JR Long Jump
Yanis David Florida JR Triple Jump
Lauryn Ghee Florida FR 4×400 Relay
Brandee Johnson Florida SO 4×400 Relay
Taylor Manson Florida FR 4×400 Relay
Darrielle McQueen Florida SR Long Jump
Clarissa Cutliff Florida International JR High Jump
Gleneve Grange Florida State SR Shot Put
Cortney Jones Florida State SO 60 Meter Hurdles
Ka’Tia Seymour Florida State FR 200 Meters
Tara Davis Georgia FR 60 Meter Hurdles
Tara Davis Georgia FR Long Jump
Jessica Drop Georgia SO 5000 Meters
Louisa Grauvogel Georgia SO Pentathlon
Kate Hall Georgia JR 60 Meters
Kate Hall Georgia JR Long Jump
Lynna Irby Georgia FR 200 Meters
Lynna Irby Georgia FR 400 Meters
Keturah Orji Georgia SR Long Jump
Keturah Orji Georgia SR Triple Jump
Gabrielle Thomas Harvard JR 200 Meters
Brenna Calder Indiana SR Distance Medley Relay
Kelsey Harris Indiana JR Distance Medley Relay
Natalie Price Indiana FR Distance Medley Relay
Katherine Receveur Indiana JR Distance Medley Relay
Briana Guillory Iowa JR 400 Meters
Jahisha Thomas Iowa SR Long Jump
Jhoanmy Luque Iowa State FR Long Jump
Jhoanmy Luque Iowa State FR Triple Jump
Sharon Lokedi Kansas SR 3000 Meters
Sharon Lokedi Kansas SR 5000 Meters
Laura Taylor Kansas SR Pole Vault
Nina Schultz Kansas State SO Pentathlon
Jasmine Camacho-Quinn Kentucky JR 200 Meters
Jasmine Camacho-Quinn Kentucky JR 60 Meter Hurdles
Jasmine Camacho-Quinn Kentucky JR 4×400 Relay
Kayelle Clarke Kentucky SR 4×400 Relay
Marie-Josee Ebwea-Bile Kentucky JR Triple Jump
Olivia Gruver Kentucky JR Pole Vault
Sydney McLaughlin Kentucky FR 200 Meters
Sydney McLaughlin Kentucky FR 400 Meters
Sydney McLaughlin Kentucky FR 4×400 Relay
Faith Ross Kentucky SO 4×400 Relay
Emmonnie Henderson Louisville SR Shot Put
Mikiah Brisco LSU SR 60 Meters
Zakiya Denoon LSU JR 4×400 Relay
Cassondra Hall LSU SO 60 Meters
Cassondra Hall LSU SO 4×400 Relay
Aleia Hobbs LSU SR 60 Meters
Kortnei Johnson LSU JR 60 Meters
Kortnei Johnson LSU JR 200 Meters
Tonea Marshall LSU SO 60 Meter Hurdles
Rachel Misher LSU JR 4×400 Relay
Kymber Payne LSU SR 4×400 Relay
Michelle Atherley Miami (Fla.) JR Pentathlon
Kaitlyn Long Minnesota SR Weight Throw
Kiley Sabin Minnesota JR Shot Put
Logan Boss Mississippi State SR High Jump
Rhianwedd Price-Weimer Mississippi State SR Mile
Karissa Schweizer Missouri SR 3000 Meters
Karissa Schweizer Missouri SR 5000 Meters
Elly Henes NC State SO 5000 Meters
Elinor Purrier New Hampshire SR Mile
Weini Kelati New Mexico FR 3000 Meters
Weini Kelati New Mexico FR 5000 Meters
Ednah Kurgat New Mexico JR 3000 Meters
Ednah Kurgat New Mexico JR 5000 Meters
Nicole Greene North Carolina JR High Jump
Kayla White North Carolina A&T JR 60 Meter Hurdles
Ashley Taylor Northern Arizona SR 800 Meters
Jehvania Whyte Northern Illinois JR Triple Jump
Jessica Harris Notre Dame SR Mile
Sade Olatoye Ohio State JR Weight Throw
Ama Pipi Oklahoma SR 400 Meters
Jessica Woodard Oklahoma SR Shot Put
Ariane Ballner Oklahoma State SO Distance Medley Relay
Kaylee Dodd Oklahoma State JR Distance Medley Relay
Abbie Hetherington Oklahoma State JR Distance Medley Relay
Ambra Wesley Oklahoma State SR Distance Medley Relay
Janeah Stewart Ole Miss SR Weight Throw
Shae Anderson Oregon FR 4×400 Relay
Lilli Burdon Oregon JR Distance Medley Relay
Venessa D’Arpino Oregon SR Distance Medley Relay
Briyahna DesRosiers Oregon JR 4×400 Relay
Makenzie Dunmore Oregon SO 4×400 Relay
Susan Ejore Oregon SO Distance Medley Relay
Jessica Hull Oregon JR 3000 Meters
Jessica Hull Oregon JR Distance Medley Relay
Sabrina Southerland Oregon SR 800 Meters
Sabrina Southerland Oregon SR 4×400 Relay
Madeline Holmberg Penn State SO Pentathlon
Danae Rivers Penn State SO 800 Meters
Millie Paladino Providence JR Mile
Chloe Abbott Purdue SO 4×400 Relay
Carmiesha Cox Purdue SR 4×400 Relay
Sarah Loesch Purdue JR Weight Throw
Jahneya Mitchell Purdue SR 4×400 Relay
Brionna Thomas Purdue SR 400 Meters
Brionna Thomas Purdue SR 4×400 Relay
Ashley Henderson San Diego State SR 60 Meters
Ashley Henderson San Diego State SR 200 Meters
Rougui Sow South Carolina JR Long Jump
Anna Cockrell Southern California SO 60 Meter Hurdles
Anna Cockrell Southern California SO 4×400 Relay
Kendall Ellis Southern California SR 400 Meters
Kendall Ellis Southern California SR 4×400 Relay
Deanna Hill Southern California SR 4×400 Relay
Kaelin Roberts Southern California 4×400 Relay
Valarie Allman Stanford SR Weight Throw
Christina Aragon Stanford FR 3000 Meters
Christina Aragon Stanford FR Distance Medley Relay
Olivia Baker Stanford SR 800 Meters
Elise Cranny Stanford SR Mile
Elise Cranny Stanford SR Distance Medley Relay
Vanessa Fraser Stanford SR 3000 Meters
Vanessa Fraser Stanford SR Distance Medley Relay
Lena Giger Stanford JR Shot Put
Missy Mongiovi Stanford SO Distance Medley Relay
Paige Stoner Syracuse JR 5000 Meters
Stamatia Scarvelis Tennessee JR Weight Throw
Mariam Abdul-Rashid Texas JR 4×400 Relay
Serenity Douglas Texas SO 4×400 Relay
Zola Golden Texas JR 4×400 Relay
Ariel Jones Texas SR 4×400 Relay
Lajarvia Brown Texas A&M SO Triple Jump
Glorilisha Carter Texas A&M JR 4×400 Relay
Jazmine Fray Texas A&M JR 800 Meters
Jazmine Fray Texas A&M JR 4×400 Relay
Tyra Gittens Texas A&M FR Pentathlon
Jarra Owens Texas A&M JR 4×400 Relay
Sammy Watson Texas A&M FR 800 Meters
Danyel White Texas A&M SO 200 Meters
Danyel White Texas A&M SO 4×400 Relay
Chelsie Decoud Texas State SR High Jump
Zarriea Willis Texas Tech JR High Jump
Ashlie Blake UCLA JR Shot Put
Jessie Maduka UCLA SR Triple Jump
Siofra Cleirigh Buttner Villanova SR 800 Meters
Laurie Barton Virginia Tech SO Distance Medley Relay
Courtney Blanden Virginia Tech SR Distance Medley Relay
Sarah Edwards Virginia Tech SO Distance Medley Relay
Lisa Gunnarsson Virginia Tech FR Pole Vault
Katie Kennedy Virginia Tech SR Distance Medley Relay
Rachel Pocratsky Virginia Tech JR 800 Meters
Georgia Ellenwood Wisconsin SR Pentathlon

 

USTFCCCA MEN’S SECOND-TEAM ALL-AMERICANS – 2018 NCAA DIVISION I INDOOR TRACK & FIELD

Name Institution Year Event
Michael Rhoads Air Force SO 800 Meters
Jordan Latimer Akron JR Long Jump
Gilbert Kigen Alabama JR 5000 Meters
Ruebin Walters Alabama SR 60 Meter Hurdles
Carlos Villarreal Arizona SO Mile
Jack Bruce Arkansas SR 5000 Meters
Kenzo Cotton Arkansas SR 60 Meters
Obi Igbokwe Arkansas JR 400 Meters
Laquan Nairn Arkansas SO Long Jump
Itamar Levi Arkansas State SR Shot Put
Wil London Baylor JR 400 Meters
Zachery Emrich Brown SR Distance Medley Relay
Zachary Lanigan Brown SO Distance Medley Relay
Martin Martinez Brown SR Distance Medley Relay
Oluwatosin Oyewole Brown SR Distance Medley Relay
Daniel Carney BYU JR 5000 Meters
Connor McMillan BYU JR 5000 Meters
Lawrence Kipkoech Campbell JR 3000 Meters
Lawrence Kipkoech Campbell JR 5000 Meters
Alex Bloom Cincinnati SR Heptathlon
Jeremiah Green Clemson SR Triple Jump
Cordell Lamb Clemson SR 200 Meters
Zach Perrin Colorado SR Mile
Ben Saarel Colorado SR 3000 Meters
Grant Fischer Colorado State SR 5000 Meters
Cole Rockhold Colorado State JR 3000 Meters
Steven Solomon Duke SR 400 Meters
Benjamin Johnson ETSU JR Weight Throw
Thomas Mardal Florida FR Weight Throw
AJ McFarland Florida JR Weight Throw
Corion Knight Florida State SR Long Jump
Armani Wallace Florida State JR Triple Jump
Amos Bartelsmeyer Georgetown SR Mile
Amos Bartelsmeyer Georgetown SR Distance Medley Relay
Spencer Brown Georgetown JR Distance Medley Relay
Rey Rivera Georgetown FR Distance Medley Relay
Kenneth Rowe Georgetown SO Distance Medley Relay
Avery Bartlett Georgia Tech JR 800 Meters
Scott Marshall Grand Canyon SR Pole Vault
Myles Marshall Harvard JR 800 Meters
Mario Burke Houston JR 4×400 Relay
Elijah Hall Houston SR 4×400 Relay
Amere Lattin Houston JR 4×400 Relay
Kahmari Montgomery Houston JR 4×400 Relay
Jonathan Davis Illinois FR 3000 Meters
David Kendziera Illinois SR 60 Meter Hurdles
Jaylan McConico Illinois State SO 60 Meter Hurdles
Kentre Patterson Illinois State FR 60 Meter Hurdles
Derrius Rodgers Illinois State SO 60 Meters
Treyton Harris Indiana JR Long Jump
Kyle Mau Indiana SO 3000 Meters
Andrew Miller Indiana SR Weight Throw
Chris Douglas Iowa JR 60 Meter Hurdles
DeJuan Frye Iowa JR 4×400 Relay
Bradford Garron Iowa FR 4×400 Relay
Mar’yea Harris Iowa JR 400 Meters
Mar’yea Harris Iowa JR 4×400 Relay
Collin Hofacker Iowa SO 4×400 Relay
Nicolai Ceban Kansas SR Shot Put
Isaiah Cole Kansas SO 4×400 Relay
Tre Daniels Kansas SR 4×400 Relay
Jaron Hartley Kansas SR 4×400 Relay
Ivan Henry Kansas JR 4×400 Relay
Terrell Smith Kansas State SR 200 Meters
Craig Stevens Jr Kent State JR Triple Jump
Daniel Roberts Kentucky SO 60 Meter Hurdles
Dwight St Hillaire Kentucky FR 200 Meters
Jeryl Brazil Louisiana SR 60 Meters
Jerin Allen Louisville SR High Jump
Joe Delgado Louisville SR Heptathlon
JuVaughn Blake LSU FR High Jump
JuVaughn Blake LSU FR Long Jump
Correion Mosby LSU JR 200 Meters
Brenton Foster Manhattan SO High Jump
Daniel Armstrong Marquette SO High Jump
Grant Cartwright Michigan SR Weight Throw
Andrew Liskowitz Michigan SO Shot Put
Tim Ehrhardt Michigan State SR Pole Vault
Nick Guerrant Michigan State SO Heptathlon
Kigen Chemadi Middle Tennessee JR 3000 Meters
Matthew Baker Minnesota SO 4×400 Relay
Teddy Frid Minnesota JR Heptathlon
Ryan Lockard Minnesota SR High Jump
Ben Psicihulis Minnesota FR 4×400 Relay
Jonathan Webb Minnesota SO 4×400 Relay
Jack Wellenstein Minnesota JR 4×400 Relay
Marco Arop Mississippi State FR 800 Meters
Dylan Capwell Monmouth SR 800 Meters
Diego Leon Montana State SR Mile
Grant Anderson Nebraska SR High Jump
Landon Bartel Nebraska SR High Jump
Kaiwan Culmer Nebraska SR Triple Jump
Ian Crowe-Wright New Mexico JR Distance Medley Relay
Josh Kerr New Mexico SO Distance Medley Relay
Carlos Salcido New Mexico JR Distance Medley Relay
Michael Wilson New Mexico JR Distance Medley Relay
Rodney Rowe North Carolina A&T JR 200 Meters
Matthew Baxter Northern Arizona SR 3000 Meters
Nicholas Demaline Ohio State SR Shot Put
Nick Gray Ohio State JR 200 Meters
Papay Glaywulu Oklahoma FR Triple Jump
Robert Domanic Ole Miss SR Distance Medley Relay
Waleed Suliman Ole Miss FR Distance Medley Relay
Sean Tobin Ole Miss SR Mile
Sean Tobin Ole Miss SR Distance Medley Relay
Alvin Westbrook Ole Miss SO Distance Medley Relay
Tanner Anderson Oregon SO 5000 Meters
Mick Stanovsek Oregon SO Mile
Terrance Laird Penn State FR 200 Meters
Morgan Shigo Penn State JR Weight Throw
Bryce Williams Penn State JR Triple Jump
Scott Filip Rice SR Heptathlon
Tyler Adams Sam Houston State SR High Jump
Yann Randrianasolo South Carolina SR Long Jump
Alexander Barnum Southern California SO 60 Meters
Ricky Morgan Jr. Southern California SR 400 Meters
Jared Kern Southern Illinois SR Shot Put
Mike Tate Southern Utah SR 3000 Meters
Steven Fahy Stanford JR 5000 Meters
Antonio Ruiz Stephen F. Austin JR Pole Vault
Angelo Goss Syracuse SR 60 Meter Hurdles
Matt Moore Syracuse SO 60 Meter Hurdles
Emeilo Ferguson TCU SR 60 Meters
Jalen Miller TCU SR 60 Meters
Scotty Newton TCU SR Long Jump
Darryl Harris Tennessee JR 4×400 Relay
Kwantreyl McConico Tennessee JR 4×400 Relay
Nathan Strother Tennessee SR 4×400 Relay
Mustaqeem Williams Tennessee JR 200 Meters
Mustaqeem Williams Tennessee JR 4×400 Relay
George Patrick Texas SO Heptathlon
O’Brien Wasome Texas SO Long Jump
Sam Worley Texas FR Mile
Devin Dixon Texas A&M SO 800 Meters
Robert Grant Texas A&M SR 400 Meters
Brandon Bray Texas Tech SO Pole Vault
Charles Brown Texas Tech JR Triple Jump
Vincent Crisp Texas Tech JR 800 Meters
Andrew Hudson Texas Tech JR 60 Meters
Drew McMichael Texas Tech JR Pole Vault
Nate Esparza UCLA FR Shot Put
Dotun Ogundeji UCLA JR Shot Put
Clay Lambourne Utah State SR 800 Meters
Jonah Koech UTEP JR Mile
Jordan Scott Virginia SO Triple Jump
Torben Laidig Virginia Tech SR Pole Vault
Chase Smith Washington JR Pole Vault
Zachary Lorbeck Wisconsin SO Heptathlon
Trent Nytes Wisconsin JR Heptathlon

 

USTFCCCA WOMEN’S SECOND-TEAM ALL-AMERICANS – NCAA DIVISION I INDOOR TRACK & FIELD

Name Institution Year Event
Tamara Clark Alabama FR 4×400 Relay
Symone Darius Alabama SO 4×400 Relay
Stacey Destin Alabama JR Pentathlon
Daija Lampkin Alabama FR 200 Meters
Daija Lampkin Alabama FR 4×400 Relay
Mauricia Prieto Alabama JR 4×400 Relay
Portious Warren Alabama JR Shot Put
Claire Green Arizona SR Mile
Jada Baylark Arkansas SO 60 Meters
Taliyah Brooks Arkansas SR Long Jump
Morgan Burks Magee Arkansas FR 400 Meters
Payton Chadwick Arkansas JR 200 Meters
Payton Chadwick Arkansas JR Long Jump
Jakayla Hand Auburn SR Triple Jump
Quamecha Morrison Bethune-Cookman JR High Jump
Keishorea Armstrong Binghamton SR Long Jump
Sadi Henderson Boise State SR 800 Meters
Clare O’Brien Boise State SO 5000 Meters
Paige Duca Boston College JR Mile
Aliyah Gustafson Bowling Green SR Shot Put
Andrea Stapleton BYU JR High Jump
Bethan Knights California SR 5000 Meters
Lauren Martinez California JR Pole Vault
Grace Barnett Clemson SR Mile
Grace Barnett Clemson SR Distance Medley Relay
Kendra Clarke Clemson JR 4×400 Relay
Fellan Ferguson Clemson SR 800 Meters
Fellan Ferguson Clemson SR 4×400 Relay
Fellan Ferguson Clemson SR Distance Medley Relay
Olivia James Clemson SR 4×400 Relay
Olivia James Clemson SR Distance Medley Relay
Kamryn McIntosh Clemson FR 800 Meters
Kamryn McIntosh Clemson FR 4×400 Relay
Kamryn McIntosh Clemson FR Distance Medley Relay
Erin Clark Colorado SR 3000 Meters
Makena Morley Colorado SO 5000 Meters
Sarah Hardie Columbia SR Mile
Brittany Aveni Duke SO 4×400 Relay
MacKenzie Kerr Duke JR 4×400 Relay
India Lowe Duke JR 4×400 Relay
Madeline Price Duke SR 4×400 Relay
Haleigh Knapp Eastern Illinois SR High Jump
Alsu Bogdanova Eastern Michigan SR 3000 Meters
Amanda Froeynes Florida FR Pentathlon
Shauna Helps Florida State JR 200 Meters
Jayla Kirkland Florida State FR 60 Meters
Ka’Tia Seymour Florida State FR 60 Meters
Madeline Fagan Georgia SR High Jump
Jeanine Williams Georgia Tech JR 60 Meter Hurdles
Gabrielle Thomas Harvard JR 60 Meters
Brittany Brown Iowa SR 200 Meters
Brittany Brown Iowa SR 4×400 Relay
Sheridan Champe Iowa SR 4×400 Relay
Briana Guillory Iowa JR 4×400 Relay
Sarah Plock Iowa JR 4×400 Relay
Jasmine Staebler Iowa State JR 800 Meters
Courtney Coppinger Kansas SR Distance Medley Relay
Hannah Dimmick Kansas SR Distance Medley Relay
Marleena Eubanks Kansas JR Distance Medley Relay
Honour Finley Kansas FR 4×400 Relay
Mariah Kuykendoll Kansas SO 4×400 Relay
Megan Linder Kansas SR 4×400 Relay
Nicole Montgomery Kansas JR 4×400 Relay
Nicole Montgomery Kansas JR Distance Medley Relay
Nina Schultz Kansas State SO Long Jump
Gabrielle Figueroa Kent State SR Weight Throw
Kayelle Clarke Kentucky SR 200 Meters
Latavia Coombs Kentucky JR Triple Jump
Marie-Josee Ebwea-Bile Kentucky JR Long Jump
Makenli Forrest Louisville FR Weight Throw
Alexis Gibbons Louisville SO Long Jump
Holly Hankenson Louisville JR Pentathlon
Mikiah Brisco LSU SR 200 Meters
Brittley Humphrey LSU SO 60 Meter Hurdles
Aaron Howell Michigan SR Pentathlon
Claire Kieffer-Wright Michigan SR High Jump
Haley Meier Michigan SR Mile
Gina Sereno Michigan SR 3000 Meters
Agnes Abu Middle Tennessee SR 800 Meters
Abike Egbeniyi Middle Tennessee JR 800 Meters
Nayoka Clunis Minnesota JR Weight Throw
Agnes Esser Minnesota SR Weight Throw
Karlie Place Minnesota SR Pole Vault
Tiffany Flynn Mississippi State SR Triple Jump
Gabriele Cunningham NC State JR 60 Meter Hurdles
Angela Mercurio Nebraska JR Triple Jump
Elinor Purrier New Hampshire SR 3000 Meters
Kieran Casey New Mexico JR Distance Medley Relay
Shalom Keller New Mexico FR Distance Medley Relay
Alondra Negron New Mexico FR Distance Medley Relay
Charlotte Prouse New Mexico SO Distance Medley Relay
Alice Wright New Mexico SR 5000 Meters
Brooke Andersen Northern Arizona SR Weight Throw
Paige Gilchrist Northern Arizona SR 5000 Meters
Jasmine Malone Northern Arizona JR 400 Meters
Kelly Hart Notre Dame JR Distance Medley Relay
Annasophia Keller Notre Dame FR Distance Medley Relay
Samantha Murray Notre Dame SR Distance Medley Relay
Jordan Shead Notre Dame SR Distance Medley Relay
Maggie Barrie Ohio State SR 400 Meters
Maggie Barrie Ohio State SR 4×400 Relay
Beatrice Hannan Ohio State SR 4×400 Relay
Sade Olatoye Ohio State JR Shot Put
Syaira Richardson Ohio State FR 4×400 Relay
Karrington Winters Ohio State JR 4×400 Relay
Evette Blanks Oklahoma FR 4×400 Relay
Ashley Bryant Oklahoma SR Weight Throw
Mia Mukes Oklahoma SR 4×400 Relay
Ama Pipi Oklahoma SR 4×400 Relay
Medinah Spencer Oklahoma SR 4×400 Relay
Kaylee Dodd Oklahoma State JR 800 Meters
Molly Sughroue Oklahoma State JR Mile
Lindsey Murray Ole Miss SR Pole Vault
Janeah Stewart Ole Miss SR Shot Put
Shae Anderson Oregon FR 400 Meters
Lilli Burdon Oregon JR 3000 Meters
Chaquinn Cook Oregon JR Triple Jump
Briyahna DesRosiers Oregon JR 400 Meters
Makenzie Dunmore Oregon SO 60 Meters
Susan Ejore Oregon SO Mile
Alaysha Johnson Oregon JR 60 Meter Hurdles
Hannah Waller Oregon SO 400 Meters
Chloe Abbott Purdue SO 400 Meters
Selena Popp Samford JR Pentathlon
Bonnie Draxler San Diego State JR Pole Vault
Hanifah Abdulqadir South Carolina JR Triple Jump
Jordan Fields South Carolina SO High Jump
Lissa Labiche South Carolina SO High Jump
Shanice Cannigan South Dakota SR Pentathlon
Helen Falda South Dakota SO Pole Vault
Chanel Brissett Southern California FR 60 Meter Hurdles
Kyra Constantine Southern California SO 400 Meters
Dior Hall Southern California JR 60 Meter Hurdles
Deanna Hill Southern California SR 200 Meters
Breana Jemison Southern California SR Shot Put
Margaux Jones Southern California JR Long Jump
Twanisha Terry Southern California FR 60 Meters
Ky Westbrook Southern California JR 60 Meters
Fiona O’Keeffe Stanford FR 3000 Meters
Brooklynn Broadwater Tennessee SO 4×400 Relay
Shania Collins Tennessee SR 200 Meters
Shania Collins Tennessee SR 4×400 Relay
Lenysse Dyer Tennessee JR 4×400 Relay
Felecia Majors Tennessee SR 4×400 Relay
Stamatia Scarvelis Tennessee JR Shot Put
Rushelle Burton Texas SO 60 Meter Hurdles
Teahna Daniels Texas JR 60 Meters
Kally Long Texas SR Pole Vault
Pedrya Seymour Texas SR 60 Meter Hurdles
Alison Ondrusek Texas A&M SR Weight Throw
Ciynamon Stevenson Texas A&M SO Triple Jump
Hope Bender UC Santa Barbara JR Pentathlon
Alyssa Wilson UCLA FR Shot Put
Avi’ Tal Perteete UNLV FR 800 Meters
Alexus Henry UT Arlington JR High Jump
Grayson Murphy Utah SR 5000 Meters
Rachel Baxter Virginia Tech FR Pole Vault
Amy-Eloise Neale Washington SR 3000 Meters
Alissa Brooks-Johnson Washington State SR Pentathlon
Amy Cashin West Virginia SR Mile
Maddie Gardner West Virginia JR Pole Vault
Amy Davis Wisconsin JR 5000 Meters
Alicia Monson Wisconsin SO 5000 Meters
Banke Oginni Wisconsin JR Shot Put
Banke Oginni Wisconsin JR Weight Throw

 

USTFCCCA HONORABLE MENTION – 2018 NCAA DIVISION I INDOOR TRACK & FIELD

Name Institution Year Event
Rhayko Schwartz Arkansas JR 400 Meters
Jeffrey Green Clemson SR 400 Meters
Andre Ewers Florida State JR 60 Meters
Sam Bransby Nebraska SR 4×400 Relay
Elijah Lucy Nebraska JR 4×400 Relay
Moujtaba Mohammed Nebraska SR 4×400 Relay
Andrew Neal Nebraska SR 4×400 Relay
Cole Gorski Ohio State SR Pole Vault
Dan Chisena Penn State JR 4×400 Relay
Isaiah Harris Penn State JR 4×400 Relay
Kier Miner Penn State SO 4×400 Relay
Xavier Smith Penn State SR 4×400 Relay
Adam Kelly Princeton JR Weight Throw
Nicholas Ponzio Southern California SR Shot Put
Isaac Ingram Southern Illinois SR Weight Throw
Steven Champlin Texas Tech SR 4×400 Relay
Sean Hooper Texas Tech 4×400 Relay
Charles Jones Texas Tech SR 4×400 Relay
Tyreek Mathis Texas Tech SO 4×400 Relay
Jahisha Thomas Iowa SR Triple Jump
Ayesha Champagnie Minnesota JR Long Jump