Conference Championships

Watch-Live-Now-Conference.png
NCAA DII: Northeast-10

Top-10 NCAA DII Marks Of The Collegiate Weekend: February 4-10, 2019

Quick List Navigation

Men’s Events: H55m | 55m | 60m | 200m | 400m | 500m | y600 | 600m | 800m | 1000m | Mile | 3000m | 5000m | 60H | 4×200 | 4×400 | 4×800 | DMR | HJ | PV | LJ | TJ | SP | WT | HEPT
Women’s Events: H55m | 55m | 60m | 200m | 400m | 500m | y600 | 600m | 800m | 1000m | Mile | 3000m | 5000m | 60H | 4×200 | 4×400 | 4×800 | DMR | HJ | PV | LJ | TJ | SP | WT | PENT

Men’s 55 Meter Hurdles

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Paris VAUGHAN SR Indiana (Pa.) 7.97

Men’s 55 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Andre CARR
Week’s Best Among All Divisions
FR Indiana (Pa.) 6.48
2 — CARR {2} Indiana (Pa.) 6.52
3 (2) Eric WESTRAY FR Indiana (Pa.) 6.60
4 (3) Noah SHANNON-HATCHETT FR Indiana (Pa.) 6.69
5 (4) Cameron GRAY SO Indiana (Pa.) 6.70
6 — WESTRAY {2} Indiana (Pa.) 6.71
7 — SHANNON-HATCHETT {2} Indiana (Pa.) 6.73
8 — GRAY {2} Indiana (Pa.) 7.45

Men’s 60 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Luxon GLOR SR U-Mary 6.74
2 (2) Lamar HARGROVE SR Tiffin 6.75
3 (3) Jonte BAKER JR Tiffin 6.76
4 (4) Isaac GRIMES SO Chadron State 6.79
5 — GLOR {2} U-Mary 6.81
6 (5) Tajarie ARTHURTON FR Tiffin 6.82
7 — GRIMES {2} Chadron State 6.83
8 (6) P.J. LOTHARP SO Lenoir-Rhyne 6.84
8 (6) Jordan JOHNSON SR Grand Valley State 6.84
10 — HARGROVE {2} Tiffin 6.86

Men’s 200 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Trevor BASSITT SO Ashland 21.20
2 (2) Mobolade AJOMALE SR Academy of Art 21.27
3 (3) Ian KERR SR Adams State 21.43
4 (4) Jae’Len MEANS SR California (Pa.) 21.49
5 (5) Alfred THOMAS SR Rogers State 21.52
6 (6) Nigel GREEN SO Southern Connecticut 21.53
7 (7) Raymone CAMPBELL FR Lincoln (Mo.) 21.58
8 (8) Luxon GLOR SR U-Mary 21.61
9 (9) Jordan JOHNSON SR Grand Valley State 21.64
10 (10) Rashard CLARK SR Texas A&M-Commerce 21.65

Men’s 400 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Mobolade AJOMALE SR Academy of Art 46.78
2 (2) Omar AUSTIN FR Northwest Missouri 47.62
3 (3) Thomas CAPERS SR Grand Valley State 47.66
4 (4) Dontay JACOBS SR Seton Hill 47.68
5 (5) Samuel YARO JR Lindenwood 47.84
6 (6) John SCHUSTER SR Minnesota State 47.85
7 (7) Chad MILLER SR American International 47.93
8 (8) Patrick FORREST SO Merrimack 48.17
9 (9) Josh PHELPS SO Minnesota State 48.20
10 (10) D’Lance SHARP SR Texas A&M-Commerce 48.35

Men’s 500 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Trevor ARMES SO Concord 1:07.62
2 (2) Tim JONES JR Mount Olive 1:07.77
3 (3) Montrell PERRY SO Mount Olive 1:08.31
4 (4) Demond COOPER JR Mount Olive 1:08.80
5 (5) Tyquandarius WILLIAMSON FR Catawba 1:10.54
6 (6) Matthew WOTTAWA SO Roberts Wesleyan 1:10.71
7 (7) Joseph DESTEFANO FR Adelphi 1:11.09
8 (8) Raheim STAFFORD SO Concord 1:12.32
9 (9) Dave LAUSCAR SR Bloomsburg 1:16.43
10 (10) Hank ANDERSON FR Bloomsburg 1:16.90

Men’s 600 Yards

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Chris DONALD JR Central Missouri 1:11.99
2 (2) Parker EVANS SR Emporia State 1:12.48
3 (3) Seth SIMONSON FR Neb.-Kearney 1:12.50
4 (4) Ouekie WRIGHT FR Lincoln (Mo.) 1:12.71
5 (5) Max LINDGREN SO Neb.-Kearney 1:12.83
5 (5) Chris STANLEY SO Missouri Western 1:12.83
7 (7) Javier HERNANDEZ SO Oklahoma Christian 1:12.92
8 (8) Alex STAPLES JR Missouri S&T 1:13.33
9 (9) Matt SCALETTY SR Central Missouri 1:13.53
10 (10) Daylen FOSTER SO Central Missouri 1:13.56

Men’s 600 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Trey FURGESON SR Sioux Falls 1:20.16
2 (2) Andrew FERRIS SO South Dakota Mines 1:21.08
3 (3) David SUPINSKI SR Minnesota Duluth 1:21.79
4 (4) Itoitz RODRIGUEZ SR Northern State 1:22.10
5 (5) Isaiah NICHOLAS SO Malone 1:22.23
6 (6) Leroy KWATEH JR Minnesota State 1:22.33
7 (7) Ty TRAINOR FR U-Mary 1:22.71
8 (8) Keegan HER MANY HORSES SR Black Hills State 1:23.74
9 (9) Samuel HIGGINS JR Lubbock Christian 1:24.68
10 (10) Bryce HOLCOMB SO Wayne State (Neb.) 1:24.86

Men’s 800 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Thomas STAINES JR CSU-Pueblo 1:46.27
2 (2) Dennis MBUTA SO Grand Valley State 1:49.24
3 (3) Devundrick WALKER SR CSU-Pueblo 1:50.00
4 (4) Juman RANDALL JR Western Colorado 1:50.17
5 (5) Seb ANTHONY FR Queens (N.C.) 1:50.40
6 (6) Nick SALOMON SR Grand Valley State 1:51.13
7 (7) Jonathon GROENDYK FR Grand Valley State 1:51.36
8 (8) David JONES SR Grand Valley State 1:51.40
9 (9) Ayman ZAHAFI SO Texas A&M-Kingsville 1:51.67
10 (10) John PARTEE JR Lewis 1:51.75

Men’s 1000 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) DaJhon GRAVES
Week’s Best Among All Divisions
SO Bloomfield 2:25.49
2 (2) Mason PHILLIPS SR Sioux Falls 2:25.92
3 (3) Jordan THEISEN JR Black Hills State 2:27.02
4 (4) Zach LUNDBERG JR Sioux Falls 2:27.35
5 (5) Levi FRIED JR Black Hills State 2:27.50
6 (6) Jacob WAHLERS SO Minnesota State 2:28.70
7 (7) Billy BESEMAN SR Sioux Falls 2:29.08
8 (8) Aaron MAYFIELD FR Minnesota State 2:29.27
9 (9) Jase KRAFT SR Sioux Falls 2:29.42
10 (10) William MARDO JR Assumption 2:31.34

Men’s Mile

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Elias GEDYON SR Adams State 4:01.47
2 (2) Austin ANAYA SR Adams State 4:03.12
3 (3) Felix WAMMETSBERGER JR Queens (N.C.) 4:06.06
4 (4) Daniel WALLIS SO Queens (N.C.) 4:06.64
5 (5) Zach LUNDBERG JR Sioux Falls 4:07.76
6 (6) Austin PASCH SR Minnesota State 4:09.02
7 (7) Woodrow MURRAY-WOOD JR Western Colorado 4:09.42
8 (8) Jonah THEISEN SR Black Hills State 4:09.90
9 (9) Justin CROSSWHITE JR Western Oregon 4:10.47
10 (10) Jordan THEISEN JR Black Hills State 4:12.70

Men’s 3000 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Zach PANNING SR Grand Valley State 8:01.12
2 (2) Josh HOSKINSON SR Colorado Mines 8:08.00
3 (3) Kale ADAMS SR Adams State 8:10.34
4 (4) Victor MOREAU SR Academy of Art 8:11.88
5 (5) Luke JULIAN SO Colorado Mines 8:13.14
6 (6) Rowan DOHERTY JR Simon Fraser 8:14.22
7 (7) Joseph HUMES JR Hillsdale 8:14.26
8 (8) Pierre-Louis DETOURBE SO Simon Fraser 8:14.88
9 (9) Freddie HESSIAN SR Academy of Art 8:14.98
10 (10) Jonah THEISEN SR Black Hills State 8:19.33

Men’s 5000 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Taylor STACK SO Western Colorado 14:06.65
2 (2) Dalton GRAHAM SR Adams State 14:09.25
3 (3) Jacob KLEMZ JR Washburn 14:12.49
4 (4) Charlie SWEENEY FR Western Colorado 14:13.02
5 (5) Dane BLOMQUIST JR Adams State 14:16.70
6 (6) Luke GREER SR Carson-Newman 14:16.82
7 (7) Jack MASTANDREA JR Charleston (W.Va.) 14:17.20
8 (8) George MCCARTNEY SR Malone 14:23.32
9 (9) Derek MYERS SR U-Mary 14:26.64
10 (10) Stetson RAYAS SR Dallas Baptist 14:27.90

Men’s 60 Meter Hurdles

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Trevor BASSITT SO Ashland 7.94
2 (2) Rami GHARSALLI SR Northwood (Mich.) 7.99
2 (2) Juan SCOTT JR Central State 7.99
4 (4) Lorenzo JOHNSON SR West Texas A&M 8.03
5 — BASSITT {2} Ashland 8.04
6 — GHARSALLI {2} Northwood (Mich.) 8.06
7 (5) Sydne DAVIS SR Minnesota State 8.07
8 (6) Errik SNELL SR Tiffin 8.09
9 — DAVIS {2} Minnesota State 8.10
10 (7) Tyrin LEWIS JR West Texas A&M 8.13

Men’s 4×200 Relay

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) Southwest Minnesota State 1:31.86
2 (2) Wheeling Jesuit 1:33.88

Men’s 4×400 Relay

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) Texas A&M-Commerce 3:10.44
2 (2) Lee (Tenn.) 3:12.00
3 (3) Central Missouri 3:13.01
4 (4) West Texas A&M 3:13.14
5 (5) Northwest Missouri 3:13.29
6 (6) Lincoln (Mo.) 3:13.51
7 (7) Shippensburg 3:13.69
8 (8) Grand Valley State 3:14.49
9 (9) Seton Hill 3:14.67
10 (10) CSU-Pueblo 3:14.73

Men’s 4×800 Relay

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) Oklahoma Baptist 7:56.06
2 (2) Southwest Baptist 8:02.21

Men’s Distance Medley Relay

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) Grand Valley State
Week’s Best Among All Divisions
9:47.55
2 (2) Queens (N.C.) 9:52.12
3 (3) American International 9:52.93
4 — Grand Valley State {2} 9:53.05
5 (4) Northwood (Mich.) 9:53.12
6 (5) Western Oregon 9:54.85
7 (6) Walsh 9:55.57
8 (7) Lindenwood 9:58.20
9 (8) Missouri Southern 10:04.38
10 (9) Neb.-Kearney 10:06.49

Men’s High Jump

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Tyler CRONK FR Saint Martin’s 2.16m
7-1
2 (2) Kevin SCHULTZ SR Northwest Missouri 2.14m
7-¼
3 — CRONK {2} Saint Martin’s 2.11m
6-11
3 — SCHULTZ {2} Northwest Missouri 2.11m
6-11
3 (3) Tom HAUG SO Washburn 2.11m
6-11
6 (4) Ethan HARRIS FR Colorado Mesa 2.10m
6-10¾
7 — SCHULTZ {3} Northwest Missouri 2.08m
6-9¾
7 — HAUG {2} Washburn 2.08m
6-9¾
9 — HARRIS {2} Colorado Mesa 2.06m
6-9
9 — CRONK {3} Saint Martin’s 2.06m
6-9

Men’s Pole Vault

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Nolan ELLIS SR Colorado Mesa 5.25m
17-2¾
2 (2) Kai MILLER SR Pittsburg State 5.16m
16-11
3 (3) Davis BOWERS SR Tiffin 5.13m
16-10
4 (4) Vincent HOBBIE FR Central Missouri 5.11m
16-9¼
4 (4) Jan JANSKY JR Central Missouri 5.11m
16-9¼
6 — MILLER {2} Pittsburg State 5.06m
16-7¼
6 (6) Hudson HALL JR Texas A&M-Commerce 5.06m
16-7¼
8 (7) Derek HORTON SR Indiana (Pa.) 5.05m
16-6¾
9 — BOWERS {2} Tiffin 5.03m
16-6
9 (8) Colin BORNER SR Western Colorado 5.03m
16-6

Men’s Long Jump

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Isaac GRIMES SO Chadron State 7.82m
25-7¾
2 — GRIMES {2} Chadron State 7.75m
25-5
3 — GRIMES {3} Chadron State 7.71m
25-3½
4 (2) Bjoern KLEHN SO Christian Brothers 7.61m
24-11½
5 — KLEHN {2} Christian Brothers 7.48m
24-6½
6 — GRIMES {4} Chadron State 7.46m
24-5¾
7 (3) Brendan WATKINS JR Missouri Southern 7.44m
24-4¾
8 (4) Kizan DAVID SO Lincoln (Mo.) 7.37m
24-2
9 — KLEHN {3} Christian Brothers 7.34m
24-1
10 — WATKINS {2} Missouri Southern 7.33m
24-½

Men’s Triple Jump

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Ryan BROWN FR Lincoln (Mo.) 15.52m
50-11
2 (2) Kizan DAVID SO Lincoln (Mo.) 15.46m
50-8½
3 (3) Martin ETSEY SO Findlay 15.42m
50-7
4 — BROWN {2} Lincoln (Mo.) 15.41m
50-6¾
5 (4) Brad JENKINS JR Central Missouri 15.26m
50-¾
6 — JENKINS {2} Central Missouri 15.24m
50-0
7 (5) Adrian BROADUS SO Missouri Southern 15.21m
49-10¾
8 — BROADUS {2} Missouri Southern 15.20m
49-10½
9 — BROWN {3} Lincoln (Mo.) 15.16m
49-8¾
10 — ETSEY {2} Findlay 15.14m
49-8

Men’s Shot Put

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Nathan CUMMINGS JR Central Missouri 18.74m
61-5¾
2 — CUMMINGS {2} Central Missouri 18.43m
60-5½
3 (2) Nikolas CURTISS SO Tiffin 18.31m
60-¾
4 (3) Samuel REID SR Adams State 18.28m
59-11¾
5 — CURTISS {2} Tiffin 18.24m
59-10
6 — CURTISS {3} Tiffin 18.14m
59-6¼
7 (4) Richard CERVANTES SR Texas A&M-Kingsville 18.06m
59-3
7 (4) Jabari BENNETT FR Tiffin 18.06m
59-3
9 (6) Austin HOGAN SR Indianapolis 18.00m
59-½
9 — CURTISS {4} Tiffin 18.00m
59-½

Men’s Weight Throw

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Brent FAIRBANKS SO Ashland 22.27m
73-¾
2 — FAIRBANKS {2} Ashland 21.78m
71-5½
3 — FAIRBANKS {3} Ashland 21.40m
70-2½
4 — FAIRBANKS {4} Ashland 21.33m
69-11¾
5 (2) Nick ZAK JR Ashland 20.74m
68-½
6 — FAIRBANKS {5} Ashland 20.60m
67-7
7 (3) Alex HILL JR Ashland 20.56m
67-5½
8 — HILL {2} Ashland 20.42m
67-0
9 — FAIRBANKS {6} Ashland 20.37m
66-10
10 (4) Toryko GRACE SR Tiffin 20.23m
66-4½

Men’s Heptathlon

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) D’Angelo FOSTER SR Colorado Mesa 5043
2 (2) AJ CROWLEY FR Colorado Mesa 4502
3 (3) Phil ELLIOTT JR Northwest Missouri 4346
4 (4) Drew KOWALSKI JR Maryville (Mo.) 4330
5 (5) Ryan HOFFMAN JR William Jewell 4306
6 (6) Dawson HEIDE FR Colorado Mesa 4176
7 (7) Nolan SMITH FR Northwest Missouri 3945
8 (8) Nick PULOS SR Colorado Mesa 3850
9 (9) Arik JOHNSON FR Concordia-St. Paul 3718
10 (10) Spencer MORRISON SO Northwest Missouri 3681

Women’s 55 Meter Hurdles

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Cyann MOYER SO Ursuline 8.55
2 — MOYER {2} Ursuline 8.58
3 (2) Carrie D’ANDRE JR Indiana (Pa.) 9.63
4 — D’ANDRE {2} Indiana (Pa.) 9.83
5 (3) Miranda MOWREY FR Ursuline 9.90

Women’s 55 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Raven RUSSELL JR Indiana (Pa.) 7.33
2 — RUSSELL {2} Indiana (Pa.) 7.38
3 (2) Cyann MOYER SO Ursuline 7.44
4 — MOYER {2} Ursuline 7.47
5 (3) Toni ALLEN SO Ursuline 7.54
6 — ALLEN {2} Ursuline 7.55
7 (4) Sugar HENRY SO Ursuline 7.61
8 — HENRY {2} Ursuline 7.62
9 (5) KeAnna BLUE FR Indiana (Pa.) 7.66
10 — BLUE {2} Indiana (Pa.) 7.69

Women’s 60 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Kandace THOMAS SR Adams State 7.29
2 (2) Rene MEDLEY JR Lincoln (Mo.) 7.44
3 (3) Kayla ZINK SO UC-Colorado Springs 7.50
4 — MEDLEY {2} Lincoln (Mo.) 7.51
4 — ZINK {2} UC-Colorado Springs 7.51
6 (4) Angelica FLOYD SO Grand Valley State 7.53
6 (4) Jasmine DECKARD SO Missouri Southern 7.53
8 — FLOYD {2} Grand Valley State 7.54
9 (6) Ombretta MINKUE MEYE JR Academy of Art 7.58
10 — DECKARD {2} Missouri Southern 7.60

Women’s 200 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Rene MEDLEY JR Lincoln (Mo.) 24.09
2 (2) Allie HEINZER JR Lewis 24.36
3 (3) Ariel JACKSON SR Lindenwood 24.43
4 (4) Jasmine DECKARD SO Missouri Southern 24.47
5 (5) Valda KABIA SR West Texas A&M 24.54
6 (6) Monisha LEWIS JR SF State 24.62
6 (6) Dianna JOHNSON SR Adams State 24.62
8 (8) Hanna WILLIAMS SO Missouri Western 24.73
9 (9) Ombretta MINKUE MEYE JR Academy of Art 24.79
10 (10) Danielle KOHLWEY SR Minnesota Duluth 24.80

Women’s 400 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Renea AMBERSLEY JR Lincoln (Mo.) 53.75
2 (2) Hanna WILLIAMS SO Missouri Western 54.37
3 (3) Cameka WITTER SO Oklahoma Baptist 54.88
4 (4) Alexis HENRY SO SF State 54.90
5 (5) Mckae MITCHELL SR Oklahoma Baptist 55.01
6 (6) Timarya BAYNARD JR SF State 55.19
7 (7) Jazmine SMITH SO SF State 55.42
8 (8) Abbey ZASTROW SO U-Mary 55.45
9 (9) Kissi-Ann BROWN JR Lincoln (Mo.) 55.52
10 (10) Brittany SCHYVINCK SR Winona State 56.12

Women’s 500 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Morgan FOSTER SO Indiana (Pa.) 1:23.26
2 (2) Taylor HAMM SR Concord 1:24.30
3 (3) Dajour JONES SO Indiana (Pa.) 1:24.63
4 (4) Ciani KENSEY FR Ursuline 1:25.73
5 (5) Aisha DOZIER SO UDC 1:26.92
6 (6) Jordan HIGGINS JR Shippensburg 1:27.23
7 (7) Lindsey CUMMINGS SO Concord 1:27.50
8 (8) Lauren O’MALLEY FR Bloomsburg 1:28.61
9 (9) Dabrin SNORTON SR UDC 1:34.64

Women’s 600 Yards

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Brianna SCHMITZ SR Emporia State 1:25.43
2 (2) Addie PALSER FR Northwest Missouri 1:25.49
3 (3) Shanice CLARKE SR Lincoln (Mo.) 1:26.25
4 (4) Grace RISENHOOVER FR Southwest Baptist 1:26.50
5 (5) Destiney NASH SO Central Missouri 1:26.71
6 (6) Rachel RAY SR Missouri Southern 1:27.38
7 (7) Jenny KRAUSE JR Washburn 1:27.69
8 (8) Katie HASTINGS SO Neb.-Kearney 1:28.14
9 (9) Kelsey GRABER SR Emporia State 1:28.29
10 (10) Rebekah ROH FR Neb.-Kearney 1:28.34

Women’s 600 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Rachael WALTERS
Week’s Best Among All Divisions
JR Grand Valley State 1:28.84
2 (2) Haleigh REINDL FR Minnesota Duluth 1:35.09
3 (3) Nelecia RICHARDS JR U-Mary 1:35.55
4 (4) Bobbi PATRICK SR Minnesota State 1:35.97
5 (5) Courtney DEMBROWSKI FR U-Mary 1:36.00
6 (6) Kali RYAN SO Augustana (S.D.) 1:37.14
7 (7) Cailey ROTH SR Black Hills State 1:37.51
8 (8) Erica DYKSTRA FR Black Hills State 1:37.95
9 (9) Caroline FODOR FR Wheeling Jesuit 1:38.23
10 (10) Erica WESTERMAN SR South Dakota Mines 1:38.58

Women’s 800 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Allie LUDGE JR Grand Valley State 2:08.91
2 (2) Carsyn KOCH-JOHNSON SR Cedarville 2:08.93
3 (3) Olivia WOODS SR Western Oregon 2:09.35
4 (4) Stephanie COTTER FR Adams State 2:09.49
5 (5) Bailey SHARON JR Western Colorado 2:09.60
6 (6) Andra LEHOTAY JR Walsh 2:10.61
7 (7) Monique MCPHERSON SR U-Mary 2:11.12
8 (8) Abbie PORTER SO Hillsdale 2:11.23
9 (9) Bianca BRYANT JR SF State 2:11.62
10 (10) Shayla HUEBNER SR Northern Michigan 2:11.93

Women’s 1000 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Abigail GOSTOMSKI FR Roberts Wesleyan 2:58.73
2 (2) Elizabeth KYES JR Minnesota Duluth 3:01.82
3 (3) Abbie FREDRICK JR Black Hills State 3:02.18
4 (4) Meagan SCHENK SO Augustana (S.D.) 3:03.11
5 (5) Amanda MONTPLAISIR FR Minnesota State 3:04.13
6 (6) Ryne PRIGGE FR Bemidji State 3:04.64
7 (7) Isabelle BREZINKA SO Minnesota Duluth 3:05.14
8 (8) Erin GRAHAM JR Roberts Wesleyan 3:06.01
9 (9) Megan STUART SR Minnesota Duluth 3:06.45
10 (10) Megan SERRATORE SR Minnesota State 3:07.80

Women’s Mile

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Stefanie PARSONS SO Edinboro 4:48.51
2 (2) Elysia BURGOS FR Southwest Baptist 4:50.74
3 (3) Allysen EADS SR Hillsdale 4:52.10
4 (4) Leah HANLE JR Mount Olive 4:52.81
5 (5) Abby CROUCH JR Grand Valley State 4:54.39
6 (6) Bree ERICKSON JR U-Mary 4:56.92
7 (7) Taryn CEGLOWSKI SO Sioux Falls 4:57.74
8 (8) Anna ROGAHN JR Winona State 4:58.73
9 (9) Madison GOEN JR Grand Valley State 4:59.08
10 (10) Jordan PUVOGEL SR Pittsburg State 4:59.65

Women’s 3000 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Roisin FLANAGAN SR Adams State 9:18.24
2 (2) Tiffany CHRISTENSEN JR Adams State 9:33.39
3 (3) Hannah THOMPSON SR Malone 9:40.06
4 (4) Hanna GROEBER JR Grand Valley State 9:41.11
5 (5) Jessica GOCKLEY SO Grand Valley State 9:41.40
6 (6) Stacey METZGER JR Grand Valley State 9:45.02
7 (7) Hasna KAAROUR JR Academy of Art 9:48.45
8 (8) Jaiden SCHUETTE SR U-Mary 9:50.45
9 (9) Stefanie PARSONS SO Edinboro 9:53.06
10 (10) Kathryn ETELAMAKI JR Ferris State 9:59.29

Women’s 5000 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Eilish FLANAGAN SR Adams State 16:19.45
2 (2) Emily ROBERTS SR U-Mary 16:37.74
3 (3) Malena GROVER SR Adams State 16:38.88
4 (4) Kennedy RUFENER SR Western Colorado 16:39.26
5 (5) Kaylee BOGINA JR Adams State 16:40.74
6 (6) Gina PATTERSON SR Grand Valley State 16:42.50
7 (7) Sophie SEWARD SR Western Colorado 16:47.16
8 (8) Alexa SHINDRUK SR Central Washington 16:48.43
9 (9) Madison GOEN JR Grand Valley State 16:53.46
10 (10) Allison DORR SR Saginaw Valley State 16:53.60

Women’s 60 Meter Hurdles

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Monisha LEWIS JR SF State 8.21
2 — LEWIS {2} SF State 8.31
3 (2) Danielle KOHLWEY SR Minnesota Duluth 8.35
4 — KOHLWEY {2} Minnesota Duluth 8.36
5 — KOHLWEY {3} Minnesota Duluth 8.44
6 (3) Erin HODGE SR Lindenwood 8.53
7 (4) Leah MOLTER SR Oklahoma Baptist 8.54
8 — HODGE {2} Lindenwood 8.58
9 (5) Morgan SMITH SR Missouri Southern 8.59
10 (6) Oweneika WATSON JR Adams State 8.60

Women’s 4×200 Relay

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) UDC 1:44.55
2 (2) Southwest Minnesota State 1:51.73
3 — UDC {2} 1:53.09
4 (3) Kentucky Wesleyan 1:54.40

Women’s 4×400 Relay

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) SF State 3:39.15
2 (2) West Texas A&M 3:42.81
3 (3) Oklahoma Baptist 3:44.43
4 (4) Grand Valley State 3:44.78
5 (5) Angelo State 3:48.88
6 (6) Northwest Missouri 3:49.92
7 (7) CSU-Pueblo 3:50.91
8 (8) Winona State 3:51.30
9 (9) Cedarville 3:51.45
10 (10) Northern Michigan 3:51.54

Women’s 4×800 Relay

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) Oklahoma Christian 9:27.61
2 (2) Harding 9:30.13

Women’s Distance Medley Relay

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) Grand Valley State 11:27.31
2 (2) Southwest Baptist 11:37.16
3 (3) CSU-Pueblo 11:37.93
4 (4) Walsh 11:43.70
5 (5) Malone 11:44.54
6 (6) Cal State Stanislaus 11:51.86
7 (7) SF State 11:52.33
8 (8) Saginaw Valley State 11:57.11
9 (9) Hillsdale 11:58.93
10 (10) Oklahoma Baptist 12:04.51

Women’s High Jump

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Skyler RUSZKOWSKI SR Missouri S&T 1.80m
5-10¾
2 — RUSZKOWSKI {2} Missouri S&T 1.77m
5-9¾
3 (2) Yashira RHYMER-STUART SR Bellarmine 1.75m
5-8¾
4 — RUSZKOWSKI {3} Missouri S&T 1.74m
5-8½
5 — RHYMER-STUART {2} Bellarmine 1.72m
5-7¾
5 (3) Ellie JINDRA JR Ashland 1.72m
5-7¾
7 — RUSZKOWSKI {4} Missouri S&T 1.71m
5-7¼
7 (4) LaGae BRIGANCE SR Texas A&M-Kingsville 1.71m
5-7¼
9 — JINDRA {2} Ashland 1.69m
5-6½
9 (5) Michelle JUERGEN SR Northern Michigan 1.69m
5-6½

Women’s Pole Vault

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Haven LANDER SO Pittsburg State 4.10m
13-5¼
2 (2) Ellianne KIMES SO Grand Valley State 4.07m
13-4¼
3 (3) Allexis MENGHINI SR Washburn 3.97m
13-¼
3 — KIMES {2} Grand Valley State 3.97m
13-¼
5 — LANDER {2} Pittsburg State 3.94m
12-11
6 — MENGHINI {2} Washburn 3.87m
12-8¼
6 — KIMES {3} Grand Valley State 3.87m
12-8¼
6 (4) Anna MASSA SO Wheeling Jesuit 3.87m
12-8¼
6 (4) Anna MASSA SO Wheeling Jesuit 3.87m
12-8¼
6 (4) Courtney MCQUAIDE SR Slippery Rock 3.87m
12-8¼

Women’s Long Jump

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Sarah HERRON SR Concordia (Calif.) 6.15m
20-2
2 — HERRON {2} Concordia (Calif.) 6.02m
19-9
3 — HERRON {3} Concordia (Calif.) 6.01m
19-8½
4 (2) Kandace THOMAS SR Adams State 5.96m
19-6½
5 — THOMAS {2} Adams State 5.89m
19-3¾
6 (3) Kaija CROWE SO UC-Colorado Springs 5.88m
19-3½
6 (3) Angelica FLOYD SO Grand Valley State 5.88m
19-3½
8 — HERRON {4} Concordia (Calif.) 5.84m
19-1¾
8 — THOMAS {3} Adams State 5.84m
19-1¾
10 (5) Lauren FAIRCHILD JR CSU-Pueblo 5.82m
19-1

Women’s Triple Jump

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Fatim AFFESSI JR West Texas A&M 12.88m
42-3
2 — AFFESSI {2} West Texas A&M 12.73m
41-9¼
3 (2) Diana CAULDWELL SR Lincoln (Mo.) 12.59m
41-3½
4 — AFFESSI {3} West Texas A&M 12.58m
41-3¼
5 (3) Abby WAGNER SR Shippensburg 12.31m
40-4½
6 — CAULDWELL {2} Lincoln (Mo.) 12.29m
40-3¾
7 — CAULDWELL {3} Lincoln (Mo.) 12.25m
40-2¼
8 (4) Rusheda BLAKE SO Lincoln (Mo.) 12.21m
40-¾
9 (5) Meleah RIDENOUR SO Southwest Baptist 12.14m
39-10
10 — CAULDWELL {4} Lincoln (Mo.) 12.13m
39-9½

Women’s Shot Put

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Sunflower GREENE SR Millersville 16.00m
52-5¾
2 (2) Lindsay BAKER FR Ashland 15.95m
52-4
3 — BAKER {2} Ashland 15.86m
52-¼
4 (3) Katie MONK SR Indianapolis 15.72m
51-6¾
5 (4) Ashlan BURTON SO Central Missouri 15.57m
51-1
6 — GREENE {2} Millersville 15.51m
50-10½
7 — GREENE {3} Millersville 15.42m
50-7
8 (5) Jena BLACK SR Pittsburg State 15.33m
50-3½
8 — BAKER {3} Ashland 15.33m
50-3½
10 — MONK {2} Indianapolis 15.29m
50-2

Women’s Weight Throw

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Katie MONK SR Indianapolis 20.01m
65-7¾
2 — MONK {2} Indianapolis 19.91m
65-3¾
2 — MONK {2} Indianapolis 19.91m
65-3¾
4 (2) Natalie HELENTHAL SR Ashland 19.84m
65-1
5 — MONK {4} Indianapolis 19.76m
64-10
6 — MONK {5} Indianapolis 19.75m
64-9½
7 — HELENTHAL {2} Ashland 19.72m
64-8¼
8 — HELENTHAL {3} Ashland 19.63m
64-4¾
9 — MONK {6} Indianapolis 19.50m
63-11¾
10 — MONK {7} Indianapolis 19.41m
63-8¼

Women’s Pentathlon

WEEK’S NCAA DIVISION II TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Casey BERBERICH SO Maryville (Mo.) 3315
2 (2) Ellen FOSTER SR Maryville (Mo.) 3078
3 (3) Randi OVERKAMP FR Northwest Missouri 3062
4 (4) Savannah REYNOLDS FR Central Oklahoma 3012
5 (5) Mackenzie DAFFER JR Northwest Missouri 2959
6 (6) Alyssa SCHLAHT FR Neb.-Kearney 2880
7 (7) Courtney CROY SR Maryville (Mo.) 2875
8 (8) Jessica MADDING FR Maryville (Mo.) 2596
9 (9) Gina WILSON FR Northwestern Oklahoma State 2420
10 (10) Hannah KEENEY JR William Jewell 2244