Top-10 NCAA DIII Marks Of The Collegiate Weekend: February 4-10, 2019

Quick List Navigation

Men’s Events: H55m | 55m | 60m | 200m | 300m | 400m | 500m | y600 | 600m | 800m | 1000m | Mile | 3000m | 5000m | 60H | 4×200 | 4×400 | 4×800 | SMR | DMR | HJ | PV | LJ | TJ | SP | WT | HEPT
Women’s Events: H55m | 55m | 60m | 200m | 300m | 400m | 500m | 600m | 800m | 1000m | Mile | 3000m | 5000m | 60H | 4×200 | 4×400 | 4×800 | SMR | DMR | HJ | PV | LJ | TJ | SP | WT | PENT

Men’s 55 Meter Hurdles

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Malik BECKFORD FR Thiel 8.17
2 (2) Derek BOSWORTH JR Elizabethtown 8.28
3 (3) Zach ANGSTMAN FR Hamline 8.29
3 — BOSWORTH {2} Elizabethtown 8.29
5 (4) Nevin STAMBAUGH JR McDaniel 8.34
6 (5) Michael DREITLEIN SO Catholic (D.C.) 8.35
7 — DREITLEIN {2} Catholic (D.C.) 8.44
8 (6) Caleb WHITE JR McDaniel 8.53
8 — STAMBAUGH {2} McDaniel 8.53
10 (7) Ben BRANDEIS FR Dickinson 8.56

Men’s 55 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Cameron DOBBINS SR Rutgers-Camden 6.56
2 — DOBBINS {2} Rutgers-Camden 6.57
3 (2) Ean MANN SO Elizabethtown 6.62
4 — MANN {2} Elizabethtown 6.65
5 (3) Andrew WOLF SO Washington & Jefferson 6.66
6 (4) Alijah JOHNSON FR Eastern Mennonite 6.68
7 — WOLF {2} Washington & Jefferson 6.73
8 (5) Coy JIMENEZ FR Eastern Mennonite 6.74
9 — JOHNSON {2} Eastern Mennonite 6.75
10 — JIMENEZ {2} Eastern Mennonite 6.81

Men’s 60 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Justin PERCIVAL JR Farmingdale State 6.89
2 (2) Dereck DAVIS SO Stevenson 6.90
2 — PERCIVAL {2} Farmingdale State 6.90
4 (3) Kai COLE FR Wesley 6.91
4 (3) Justin FREEMAN SR Hope 6.91
6 (5) Josh KOENECKE SO UW-La Crosse 6.92
7 (6) Ryan MILLER SO Saint John’s (Minn.) 6.93
8 — FREEMAN {2} Hope 6.94
9 (7) Robert OGBULI SO UW-Oshkosh 6.96
10 — DAVIS {2} Stevenson 6.97

Men’s 200 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Antoine HARRIS SR WPI 21.58
2 (2) Alex KAINER SR Stevens 21.65
3 (3) Kai COLE FR Wesley 21.82
3 (3) Benton WILSON SO MIT 21.82
5 (5) Tyler HANSEN JR Springfield (Mass.) 21.91
6 (6) Jeremiah DAVIS JR Greenville 21.93
7 (7) Calden WOJT JR UW-Stevens Point 21.94
8 (8) Jared MARSHALL JR Southern Maine 22.05
9 (9) Davonta WOMACK SR Bridgewater (Va.) 22.07
10 (10) Zach RICHARDSON SR UT Tyler 22.11

Men’s 300 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Michael GALLAGHER JR McDaniel 37.58
2 (2) Mikyas KISI JR McDaniel 37.86
3 (3) Marc BROWN JR DeSales 38.13
4 (4) Patrick MAXWELL FR Catholic (D.C.) 38.22
5 (5) Evan ELLINGTON FR Hood 38.57
6 (6) Jared STAUSS SO SUNY Oneonta 38.58
7 (7) Harley WEDHOLM SO Franklin & Marshall 39.06
8 (8) Kai SAMUELS SO McDaniel 39.50
9 (9) Skye COZAD FR Franklin & Marshall 40.03
10 (10) Drew O’HERN SO Franklin & Marshall 40.35

Men’s 400 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Thomas KALIETA JR SO Wesley 47.97
2 (2) Malcolm MONTILUS SR NYU 48.02
3 (3) Jimmy MARTINEZ SR Middlebury 48.69
4 (4) Chris POLK SR George Fox 48.87
5 (5) Cole O’FLAHERTY SO Williams 48.94
6 (6) James ROTH JR Mount Union 48.98
7 (7) Peyton PIRON SR North Central (Ill.) 49.01
8 (8) Kurt WALLER JR Christopher Newport 49.04
9 (9) Alex RUS JR WPI 49.19
10 (10) Sage BAILIN JR Colby 49.20

Men’s 500 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Tom DOYLE SR Tufts 1:04.49
2 (2) Kristian RHIM SO Springfield (Mass.) 1:06.43
3 (3) Alex HARDMAN JR Salisbury 1:06.64
4 (4) Elijah AKINDOLIE FR Wheaton (Mass.) 1:06.72
5 (5) Dean HOWARD JR Utica 1:06.96
6 (6) Derek SWARTHOUT SR RIT 1:07.10
7 (7) Jordan DILLARD SR Wesley 1:07.96
8 (8) Ethan BINNIX SO Salisbury 1:08.01
9 (9) Brandon RIZZO JR Montclair State 1:08.06
10 (10) Jeffrey MEYER FR Coast Guard 1:08.07

Men’s 600 Yards

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Aaron MARTINEZ FR Hardin-Simmons 1:13.01
2 (2) Malik PRATT FR Hardin-Simmons 1:14.89

Men’s 600 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Joey COOK-GALLARDO JR Carleton 1:22.81
2 (2) David PALMER JR Macalester 1:23.13
3 (3) Stefan PRINCE SR Bethany Lutheran 1:23.59
4 (4) Keegan GREANEY SO Macalester 1:24.71
5 (5) Spencer LYMAN SR Franklin & Marshall 1:24.87
6 (6) Jacob BURNAM FR Transylvania 1:25.65
7 (7) Benjamin SCOTT JR St. Olaf 1:25.77
8 (8) Vincent AVALLONE SO Tufts 1:26.17
9 (9) Jack HIRSCH FR Tufts 1:26.19
10 (10) Marco DA CUNHA FR Carleton 1:26.29

Men’s 800 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Ryan WITTENBERG SR WPI 1:49.89
2 (2) George PAPOULIS JR UMass Dartmouth 1:52.44
3 (3) Josiah DAVIS SO Coast Guard 1:52.55
4 (4) Zachariah HOYLE SO Southern Maine 1:52.74
5 (5) Gillan FAULKNER SR SUNY Geneseo 1:53.07
6 (6) Tristan COLAIZZI JR Williams 1:53.17
7 (7) Kyler LUECK JR UW-Eau Claire 1:53.89
8 (8) Richard SAMUELS SO SUNY Cortland 1:53.98
9 (9) Zach LEE SR UW-Platteville 1:54.02
10 (10) Casey ROBERTS SR Wartburg 1:54.06

Men’s 1000 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Jack PINHO SR Springfield (Mass.) 2:25.61
2 (2) Simon ALFORD JR MIT 2:30.07
3 (3) Ryan WATSON FR Williams 2:30.95
4 (4) Dylan WELCH SO Bowdoin 2:31.09
5 (5) Billy WOLTZ JR MIT 2:32.02
6 (6) Jackson ELKINS FR Bates 2:32.96
7 (7) Jacob HEDGEPETH SO Emory 2:33.74
8 (8) Aaron LANNOY JR Rose-Hulman 2:33.91
9 (9) Travis DOLCINE JR UMass Dartmouth 2:34.48
10 (10) Ryan BRAUN SO Franklin & Marshall 2:35.42

Men’s Mile

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Greg MORGAN SR Haverford 4:05.01
2 (2) Colin RAPOSO SR Tufts 4:09.82
3 (3) Warren BARTLETT SR Plymouth State 4:11.07
4 (4) Aidan GILSON SR MIT 4:12.38
5 (5) Jon PERLMAN SR Middlebury 4:13.69
6 (6) Ryan NEALIS SO Bates 4:13.81
7 (7) Aidan RYAN SO Williams 4:14.27
8 (8) Lucas MUELLER SO Carleton 4:14.62
9 (9) Kent SLANEY SO MIT 4:14.86
10 (10) Billy MASSEY SO Amherst 4:14.87

Men’s 3000 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Sam BRUNNETTE SR Plymouth State 8:16.84
2 (2) Ian MCVEY SR Ohio Northern 8:16.99
3 (3) Danny ASCHALE JR Connecticut College 8:18.90
4 (4) Sean MCANENY JR SUNY Geneseo 8:20.34
5 (5) Logan MCKENZIE JR Berea (Ky.) 8:25.89
6 (6) Alex DORAN SR Johns Hopkins 8:26.90
7 (7) PJ MURRAY JR Johns Hopkins 8:28.84
8 (8) Miles CHRISTENSEN FR Claremont-Mudd-Scripps 8:29.48
9 (9) William MITCHELL SR Carnegie Mellon 8:30.36
10 (10) Chase GARDNER SO Chicago 8:31.52

Men’s 5000 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Dhruvil PATEL SR North Central (Ill.) 14:00.07
2 (2) Grant O’CONNOR SR RPI 14:17.84
3 (3) Al BALDONADO JR North Central (Ill.) 14:24.71
4 (4) Matthew NORVELL SR North Central (Ill.) 14:27.55
5 (5) Tyler JOHNSON JR Calvin 14:33.53
6 (6) Joshua SCHRAEDER JR UW-La Crosse 14:34.03
7 (7) Henry JAQUES SO RPI 14:34.18
8 (8) Brad HODKINSON JR Washington (Mo.) 14:35.54
9 (9) Franklin LIVOLSI JR Widener 14:36.45
10 (10) Nolan MCKENNA SR North Central (Ill.) 14:36.62

Men’s 60 Meter Hurdles

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Mason PLANT JR Mount Union 8.12
2 — PLANT {2} Mount Union 8.13
3 (2) Eddie MAHANA JR St. John Fisher 8.17
4 (3) Denzel TINSLEY SO Adrian 8.20
5 (4) Charlie GIFFORD JR UW-Platteville 8.21
5 (4) Oliver THOMAS SO WPI 8.21
5 (4) RaShawn JONES JR Wabash 8.21
8 — JONES {2} Wabash 8.23
8 — GIFFORD {2} UW-Platteville 8.23
10 (7) Alex DIMON SO Marietta 8.24

Men’s 4×200 Relay

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) Illinois College
Week’s Best Among All Divisions
1:30.78
2 (2) Ohio Wesleyan 1:31.02
3 (3) Carleton 1:31.29
4 (4) Otterbein 1:31.31
5 (5) Monmouth (Ill.) 1:31.68
6 (6) Salisbury 1:31.73
7 (7) Simpson (Iowa) 1:32.78
8 (8) DePauw 1:32.89
9 (9) Greenville 1:33.32
10 (10) Nebraska Wesleyan 1:33.82

Men’s 4×400 Relay

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) SUNY Cortland 3:18.30
2 (2) RIT 3:18.31
3 (3) WPI 3:18.39
4 (4) Southern Maine 3:19.30
5 (5) Washington (Mo.) 3:19.77
6 (6) NYU 3:19.82
7 (7) UW-Oshkosh 3:20.40
8 (8) Coast Guard 3:20.48
9 (9) Bethel (Minn.) 3:20.52
10 (10) Stevens 3:20.58

Men’s 4×800 Relay

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) McDaniel 9:35.06

Men’s Sprint Medley Relay

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) McDaniel
Week’s Best Among All Divisions
3:55.27
2 (2) Goucher 4:21.04

Men’s Distance Medley Relay

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) SUNY Geneseo 10:06.86
2 (2) Christopher Newport 10:09.64
3 (3) Ramapo 10:10.18
4 (4) Williams 10:10.84
5 (5) Hope 10:18.26
6 (6) SUNY Oswego 10:20.91
7 (7) Stevens 10:22.69
8 (8) Tufts 10:23.09
9 (9) Union (N.Y.) 10:30.35
10 (10) Hanover 10:30.45

Men’s High Jump

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Wes FRITZ SR Heidelberg 2.07m
6-9½
2 (2) Jacoby WOLFE JR George Fox 2.06m
6-9
3 (3) Dylan FERGER SR UW-Whitewater 2.05m
6-8¾
3 — WOLFE {2} George Fox 2.05m
6-8¾
3 (3) Robert STARNES JR UW-Whitewater 2.05m
6-8¾
6 — FRITZ {2} Heidelberg 2.04m
6-8¼
6 (5) Evan HERSHBERGER SO Mount Union 2.04m
6-8¼
6 (5) Donavan BRYAN-FRANK JR Stockton 2.04m
6-8¼
6 (5) Valiant MCKEE SO Widener 2.04m
6-8¼
10 (8) Chandler PETERSEN SR Nebraska Wesleyan 2.02m
6-7½

Men’s Pole Vault

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Luke WINDER SR North Central (Ill.) 5.40m
17-8½
2 — WINDER {2} North Central (Ill.) 5.30m
17-4½
3 — WINDER {3} North Central (Ill.) 5.20m
17-¾
4 (2) Zach JASINSKI JR UW-Whitewater 5.03m
16-6
5 — WINDER {4} North Central (Ill.) 5.02m
16-5½
6 (3) Ron HELDERMAN SR Southern Maine 4.95m
16-2¾
7 (4) Dylan KUIPERS SR North Central (Ill.) 4.92m
16-1¾
8 — JASINSKI {2} UW-Whitewater 4.83m
15-10
8 (5) Joe VILS JR UW-Oshkosh 4.83m
15-10

Men’s Long Jump

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) George ALEXANDRIS SR Montclair State 7.31m
23-11¾
2 — ALEXANDRIS {2} Montclair State 7.26m
23-9¾
3 — ALEXANDRIS {3} Montclair State 7.23m
23-8½
4 — ALEXANDRIS {4} Montclair State 7.20m
23-7½
5 (2) Josh FREYHOLTZ SR UW-Stout 7.11m
23-3¾
6 (3) Samuel SADOWSKI JR UW-La Crosse 7.10m
23-3½
6 (3) Conor WHITE SR St. Thomas (Minn.) 7.10m
23-3½
8 — SADOWSKI {2} UW-La Crosse 7.02m
23-¼
8 — WHITE {2} St. Thomas (Minn.) 7.02m
23-¼
10 (5) Nicholas SPANN SR St. Thomas (Minn.) 7.00m
22-11½

Men’s Triple Jump

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Sean GERMANY SO McMurry 14.66m
48-1
2 (2) Joshua SILVESTER SO Springfield (Mass.) 14.43m
47-4
3 — GERMANY {2} McMurry 14.40m
47-3
4 (3) Jonathan WILBURN FR UW-Oshkosh 14.39m
47-2½
4 — GERMANY {3} McMurry 14.39m
47-2½
6 — GERMANY {4} McMurry 14.33m
47-¼
7 — WILBURN {2} UW-Oshkosh 14.31m
46-11¼
8 (4) Chaheen PAYNE SR Rutgers-Newark 14.27m
46-9¾
9 — WILBURN {3} UW-Oshkosh 14.25m
46-9
10 (5) DJ ANDERSON SO Benedictine (Ill.) 14.16m
46-5½

Men’s Shot Put

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) David KORNACK SR UW-Eau Claire 17.50m
57-5
2 — KORNACK {2} UW-Eau Claire 17.23m
56-6¼
3 — KORNACK {3} UW-Eau Claire 17.06m
55-11½
4 — KORNACK {4} UW-Eau Claire 16.92m
55-6
5 (2) Blaze MURFIN SR Dubuque 16.65m
54-7½
6 (3) Sean SHERMAN JR Mount Union 16.63m
54-6¾
7 — SHERMAN {2} Mount Union 16.48m
54-¾
8 (4) David DANHAUER SR St. Thomas (Minn.) 16.38m
53-8¾
9 — MURFIN {2} Dubuque 16.37m
53-8½
10 — DANHAUER {2} St. Thomas (Minn.) 16.29m
53-5¼

Men’s Weight Throw

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Andrew JARRETT JR UW-La Crosse 20.32m
66-8
2 (2) Blaze MURFIN SR Dubuque 19.99m
65-7
3 — JARRETT {2} UW-La Crosse 19.91m
65-3¾
4 — JARRETT {3} UW-La Crosse 19.79m
64-11
5 — JARRETT {4} UW-La Crosse 19.74m
64-9
6 — JARRETT {5} UW-La Crosse 19.68m
64-6¾
7 (3) Zak DYSERT SR Baldwin Wallace 19.43m
63-9
8 — DYSERT {2} Baldwin Wallace 19.25m
63-1¾
9 (4) John HINTZ SR Monmouth (Ill.) 19.05m
62-6
10 — MURFIN {2} Dubuque 18.84m
61-9¾

Men’s Heptathlon

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Mackenzie CONLON JR Otterbein 4390
2 (2) Joa KENNEDY SO MIT 4384
3 (3) Henry HINTERMEISTER SR Tufts 4071
4 (4) Jack DUFTON JR Amherst 4010
5 (5) Adam FOX JR Muskingum 3995
6 (6) Cooper BERRY FR Ohio Wesleyan 3511
7 (7) Jayson BLANKENSHIP JR Ohio Wesleyan 3442
8 (8) Joey VERDUGO FR Ohio Wesleyan 3083

Women’s 55 Meter Hurdles

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Gabrielle BROWN
Week’s Best Among All Divisions
SR Hamline 8.39
2 (2) Tori VALACHOVIC JR Allegheny (Pa.) 8.77
3 — VALACHOVIC {2} Allegheny (Pa.) 9.11
4 (3) Maryellen HEEBNER SR Case Western Reserve 9.30
5 (4) Megan GRIMES SR St. Olaf 9.31
6 (5) Antonia PIAZZA JR John Carroll 9.39
7 (6) Laura KAMMER JR St. Olaf 9.40
8 (7) Jasmin RUSSO SO Scranton 9.41
9 (8) Elizabeth PETERSON SO Hamline 9.47
9 (8) Kayla JOHNSON FR Baldwin Wallace 9.47

Women’s 55 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Jada LEWIS SO Augsburg 7.35
2 (2) Briana BERNINGHAUS JR Hamline 7.40
2 (2) Gabrielle BROWN SR Hamline 7.40
4 (4) Naji THOMPSON SR Dickinson 7.46
5 (5) Izzie PENNA SO John Carroll 7.59
6 — PENNA {2} John Carroll 7.62
7 (6) Maya KHAWAM FR John Carroll 7.65
8 — KHAWAM {2} John Carroll 7.68
9 (7) Grace BORAS JR Catholic (D.C.) 7.73
10 (8) Liliana OLSON FR Hamline 7.76

Women’s 60 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Evelina SLOBOH JR Wesley 7.60
2 (2) Savannah RYGIEWICZ SO UW-La Crosse 7.73
2 (2) Gabrielle NOLAND JR Loras 7.73
4 (4) Michaela BURRELL JR Rochester (N.Y.) 7.74
5 (5) Kennedy TAUBE SO George Fox 7.76
5 — RYGIEWICZ {2} UW-La Crosse 7.76
7 — TAUBE {2} George Fox 7.77
8 (6) Terrianna BLACK JR Loras 7.80
9 (7) Alison BEEMAN JR Dubuque 7.82
10 (8) Favor EZEWUZIE JR Wheaton (Ill.) 7.83

Women’s 200 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Sarah KING SR George Fox 24.34
2 (2) Gina DELLO RUSSO JR Stevens 24.92
3 (3) Gabrielle NOLAND JR Loras 25.14
4 (4) Alison BEEMAN JR Dubuque 25.15
5 (5) Kennedy TAUBE SO George Fox 25.29
6 (6) Sophie STOKES CERKVENIK SR Colby 25.38
7 (7) Michaela BURRELL JR Rochester (N.Y.) 25.40
7 (7) Dani BLAND SR Emory 25.40
9 (9) Favor EZEWUZIE JR Wheaton (Ill.) 25.42
10 (10) Emma LANDROCHE JR Rhode Island College 25.44

Women’s 300 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Kaitlin MUCCIO SR Franklin & Marshall 43.01
2 (2) Grace BORAS JR Catholic (D.C.) 45.38
3 (3) Sarah ROSS SO King’s College (Pa.) 45.90
4 (4) Kiiantay DARRELL FR DeSales 46.32
5 (5) Anna WALCUTT FR Catholic (D.C.) 48.72
6 (6) Christina FABER FR Catholic (D.C.) 48.76
7 (7) Olivia CRAIG SO DeSales 49.12
8 (8) Morgan MARKLE SO Susquehanna 49.57
9 (9) Ogechi ANYANWU SO Catholic (D.C.) 49.88
10 (10) Rachel SEILER SO Susquehanna 50.68

Women’s 400 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Sarah KING SR George Fox 54.27
2 (2) Gina DELLO RUSSO JR Stevens 56.02
3 (3) Alexa POPP SR Westfield State 56.70
4 (4) Kaylee JONES SR Nebraska Wesleyan 56.86
5 (5) Harley WILSON SO RIT 56.89
6 (6) Marissa JONES JR SUNY Plattsburgh 57.44
7 (7) Morgan HALLOW SR Trinity (Conn.) 57.48
8 (8) Elizabeth JONES SR Nebraska Wesleyan 57.54
9 (9) Abbie FELTON JR UW-Whitewater 57.74
10 (10) Adora LAWRENCE JR Coast Guard 57.75

Women’s 500 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Luana MACHADO FR Tufts 1:17.19
2 (2) Nicole DE ALMEIDA JR Keene State 1:19.44
3 (3) Alanna MCGILL SO Hamilton 1:20.77
4 (4) Eliazabeth DONAHOE SR Grove City 1:21.98
5 (5) Alainna SCHMIDT SR John Carroll 1:22.59
6 (6) Shea MCCLOSKEY JR Salisbury 1:22.69
7 (7) Rebecca PENROSE SO Baldwin Wallace 1:23.25
8 (8) Alyssa MCCLOSKEY FR Salisbury 1:23.34
9 (9) Bridget MCKIERNAN FR Trinity (Conn.) 1:23.80
10 (10) Juliana ANCALMO FR Salisbury 1:24.01

Women’s 600 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Mallory ADAMSON SR St. Thomas (Minn.) 1:38.11
2 (2) Haley BANTZ SR Southern Maine 1:41.44
3 (3) Amy KROPP FR Carleton 1:41.77
4 (4) Miriah FORNESS JR Concordia Moorhead 1:42.33
5 (5) Lily ANDERSON JR Gustavus Adolphus 1:42.44
6 (6) Isabel FREDRICKSON FR Concordia Moorhead 1:42.83
7 (7) Katie LINGEN FR Amherst 1:42.89
8 (8) Megan HILL JR Gustavus Adolphus 1:44.99
9 (9) Laura MITCH FR St. Benedict 1:45.60
10 (10) Claire MELVIN FR MIT 1:45.74

Women’s 800 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Sydney PACKARD JR WPI 2:10.52
2 (2) Ashley RYNARD JR Texas Lutheran 2:13.62
3 (3) Doyin OGUNDIRAN SR Brandeis 2:14.12
4 (4) Carly DANOSKI JR Moravian 2:14.13
5 — RYNARD {2} Texas Lutheran 2:14.68
6 (5) Kathleen JAEGER SR TCNJ 2:14.71
7 (6) Bailey TREGONING SR MIT 2:15.10
7 (6) Erin BRUSH SR Johns Hopkins 2:15.10
9 (8) Mary LUNDIN SR Hamilton 2:15.54
10 (9) Claire TRAUM SO Bowdoin 2:15.72

Women’s 1000 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Margaret TRAUTNER JR MIT 2:54.92
2 (2) Anita GREEN SR Coast Guard 2:58.97
3 (3) Anna BARNES SR Trinity (Conn.) 2:59.01
4 (4) Annie RODENFELS SR Centre 3:00.31
5 (5) Keely NISTLER SO WPI 3:01.03
6 (6) Vanessa PAOLELLA SO Bates 3:02.14
7 (7) Kira BUTTREY FR MIT 3:02.37
8 (8) Katerina SALCEDO FR SUNY Delhi 3:04.12
9 (9) Abigael OSMANSKI SO Bowdoin 3:04.37
10 (10) Callie SCHADT JR WPI 3:04.76

Women’s Mile

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Emily BRYSON SR Brandeis 4:48.36
2 (2) Hannah ROESKE SO Wheaton (Ill.) 4:52.35
3 (3) Katherine DIEKEMA SR Calvin 4:52.80
4 (4) Evonne BULTEMEYER SO Trine 4:54.06
5 (5) Marissa MCPHILLIPS JR MIT 4:55.05
6 (6) Emily MANFRA SO Suffolk 4:56.89
7 (7) Christina SCARTELLI SR Amherst 4:57.05
8 (8) Rhemi TOTH JR Tufts 4:57.39
9 (9) Therese OLSHANSKI SO Johns Hopkins 4:59.02
10 (10) Elise RAMIREZ SR SUNY Geneseo 5:00.74

Women’s 3000 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Caelyn REILLY JR Johns Hopkins 9:37.70
2 (2) Emily FORNER SR Allegheny (Pa.) 9:41.15
3 (3) Natalie COOPER SR TCNJ 9:58.37
4 (4) Katie BARKER SR Bates 10:01.74
5 (5) Genny CORCORAN SO SUNY Geneseo 10:02.09
6 (6) Emily STAHL SR Johns Hopkins 10:04.06
7 (7) Lauren PERKOWSKI JR Keene State 10:05.27
8 (8) Isabel CARDI SO Dickinson 10:05.57
9 (9) Claire LAMB SR Otterbein 10:06.09
10 (10) Laura BARRECA SR SUNY Geneseo 10:10.08

Women’s 5000 Meters

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Kaitlyn MOONEY SO Coast Guard 16:27.30
2 (2) Cassie VINCE SR Albion 16:27.99
3 (3) Aly WAYNE SR Washington (Mo.) 16:58.97
4 (4) Katie COLLINS FR MIT 17:01.78
5 (5) Carina COLLET SO Wartburg 17:13.77
6 (6) Jenna MELANSON JR MIT 17:21.95
7 (7) Aryn EMBRETSON SR Wheaton (Ill.) 17:23.07
8 (8) Sophie WATTERSON JR Washington (Mo.) 17:24.67
9 (9) Ellie CLAWSON SR Johns Hopkins 17:27.87
10 (10) Ashley WALKER FR St. Lawrence 17:41.17

Women’s 60 Meter Hurdles

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Sophie STOKES CERKVENIK SR Colby 8.81
2 (2) Caira WATSON-HAYNES SO Washington (Mo.) 8.92
2 (2) Gabrielle BROWN SR Hamline 8.92
4 — BROWN {2} Hamline 8.94
4 — STOKES CERKVENIK {2} Colby 8.94
6 — WATSON-HAYNES {2} Washington (Mo.) 8.95
7 (4) Favor EZEWUZIE JR Wheaton (Ill.) 8.97
8 (5) Aspen MCMILLAN SR Rowan 8.98
9 — EZEWUZIE {2} Wheaton (Ill.) 8.99
10 (6) Annie WRIGHT SR George Fox 9.04

Women’s 4×200 Relay

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) St. Thomas (Minn.) 1:46.01
2 (2) Ohio Wesleyan 1:46.28
3 (3) Mount Union 1:47.22
4 (4) Illinois College 1:47.82
5 (5) Heidelberg 1:47.93
6 (6) Salisbury 1:48.14
7 (7) Baldwin Wallace 1:48.27
8 (8) Beloit 1:49.07
9 (9) Case Western Reserve 1:49.22
10 (10) Monmouth (Ill.) 1:49.42

Women’s 4×400 Relay

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) Tufts 3:55.53
2 (2) Bowdoin 3:55.62
3 (3) SUNY Geneseo 3:56.61
4 (4) Chicago 3:56.72
5 (5) Bethel (Minn.) 3:57.61
6 (6) Williams 3:58.07
7 (7) TCNJ 3:58.86
8 — SUNY Geneseo {2} 3:59.57
9 (8) Rhode Island College 3:59.91
10 (9) Bates 4:00.46

Women’s 4×800 Relay

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) Mount Holyoke 10:11.51
2 — Mount Holyoke {2} 10:49.71
3 (2) Montclair State 11:17.00
4 — Mount Holyoke {3} 11:49.99
5 (3) McDaniel 12:56.78

Women’s Sprint Medley Relay

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) Catholic (D.C.)
Week’s Best Among All Divisions
4:34.84
2 (2) Frostburg State 4:43.05
3 (3) Goucher 5:13.40

Women’s Distance Medley Relay

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Team Mark
1 (1) MIT 11:41.25
2 (2) Williams 11:50.34
2 (2) Brandeis 11:50.34
4 (4) Bates 11:50.86
5 (5) Coast Guard 11:52.52
6 (6) Johns Hopkins 11:55.02
7 (7) Bowdoin 11:56.58
8 (8) SUNY Geneseo 12:03.56
9 (9) Amherst 12:14.16
10 (10) La Verne 12:15.02

Women’s High Jump

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Cirrus ROBINSON JR Ohio Wesleyan 1.72m
5-7¾
1 (1) Laura PULLINS FR Marietta 1.72m
5-7¾
3 (3) Emma EGAN JR Williams 1.70m
5-7
4 — ROBINSON {2} Ohio Wesleyan 1.69m
5-6½
4 — PULLINS {2} Marietta 1.69m
5-6½
6 (4) Grace BORDSON SR St. Thomas (Minn.) 1.68m
5-6
7 — ROBINSON {3} Ohio Wesleyan 1.66m
5-5¼
7 — PULLINS {3} Marietta 1.66m
5-5¼
7 (5) Tiffany MOORE JR Ohio Wesleyan 1.66m
5-5¼
10 — EGAN {2} Williams 1.65m
5-5

Women’s Pole Vault

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Heidi NASSOS SR Washington (Mo.) 3.83m
12-6¾
2 (2) Carley DYKSTRA SR WPI 3.81m
12-6
3 (3) Morgan GOSSARD FR Westminster (Pa.) 3.75m
12-3½
3 (3) Maggie KRAUSE JR Ohio Northern 3.75m
12-3½
3 (3) Allison STEVENS JR Ohio Northern 3.75m
12-3½
6 (6) Mackenzie BUTCHER SR Augustana (Ill.) 3.73m
12-2¾
7 — GOSSARD {2} Westminster (Pa.) 3.68m
12-¾
7 — NASSOS {2} Washington (Mo.) 3.68m
12-¾
7 (7) Julia DANNENBAUM SO Washington (Mo.) 3.68m
12-¾
7 (7) Sophia SCHUESSLER SR UW-La Crosse 3.68m
12-¾

Women’s Long Jump

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Lauren WRENSCH SR UW-Oshkosh 5.73m
18-9½
2 (2) Nicole WEENINK JR Eastern (Pa.) 5.63m
18-5½
3 (3) Elyse ACOMPANADO JR Loras 5.61m
18-4¾
4 (4) Isabel MALETICH FR Chicago 5.60m
18-4½
4 — WRENSCH {2} UW-Oshkosh 5.60m
18-4½
4 — WEENINK {2} Eastern (Pa.) 5.60m
18-4½
7 (5) Adrienne LEWIS SO UW-Stevens Point 5.59m
18-4
8 — MALETICH {2} Chicago 5.58m
18-3¾
9 — LEWIS {2} UW-Stevens Point 5.56m
18-2¾
10 — MALETICH {3} Chicago 5.55m
18-2½

Women’s Triple Jump

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Eka JOSE SO Washington (Mo.) 11.95m
39-2½
2 — JOSE {2} Washington (Mo.) 11.70m
38-4½
3 (2) Kelsey MCLAURIN SO North Central (Ill.) 11.66m
38-3
4 (3) Callista DECRAMER JR Ripon 11.65m
38-2½
5 — MCLAURIN {2} North Central (Ill.) 11.62m
38-1½
6 (4) Sarah LEHMAN SO Penn State Harrisburg 11.60m
38-¾
7 — MCLAURIN {3} North Central (Ill.) 11.54m
37-10¼
8 — MCLAURIN {4} North Central (Ill.) 11.52m
37-9½
9 (5) Isabel MALETICH FR Chicago 11.51m
37-9
10 — LEHMAN {2} Penn State Harrisburg 11.50m
37-8¾

Women’s Shot Put

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Erica OAWSTER SR UW-Eau Claire 14.32m
46-11¾
2 — OAWSTER {2} UW-Eau Claire 14.21m
46-7½
3 — OAWSTER {3} UW-Eau Claire 14.20m
46-7
4 — OAWSTER {4} UW-Eau Claire 13.96m
45-9½
5 (2) Anna REHBERG JR Wartburg 13.83m
45-4½
6 (3) Lillian ALBAUGH FR Olivet 13.65m
44-9¼
7 (4) Dayton DOLINCHECK JR Nebraska Wesleyan 13.58m
44-6½
8 (5) Karen WETHAL SR UW-Stevens Point 13.53m
44-4¾
9 (6) Skye DIGMAN FR UW-La Crosse 13.49m
44-3
10 — DIGMAN {2} UW-La Crosse 13.48m
44-2¾

Women’s Weight Throw

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Elizabeth WILLIS JR Carthage 18.07m
59-3¼
2 — WILLIS {2} Carthage 18.06m
59-3
3 (2) Cassandra LAIOS SR Case Western Reserve 18.05m
59-2½
4 — WILLIS {3} Carthage 17.90m
58-8¾
5 (3) Ivie UZAMERE SO Wesleyan (Conn.) 17.88m
58-8
6 — LAIOS {2} Case Western Reserve 17.68m
58-0
7 (4) Katie WEEKS SR Stevens 17.66m
57-11¼
8 (5) Rebecca BURMAHL SR Dubuque 17.55m
57-7
9 — BURMAHL {2} Dubuque 17.50m
57-5
10 (6) Chelsea YANG SO Rhode Island College 17.45m
57-3

Women’s Pentathlon

WEEK’S NCAA DIVISION III TOP 10
Mark
Rank
(Rank) Athlete Year Team Mark
1 (1) Emily HILT JR Capital 3191
2 (2) Alexis SNYDER SR Otterbein 2893
3 (3) Rian BOELTER JR Transylvania 2703
4 (4) Abigail MCCARTY FR Kenyon 2636
5 (5) Stevie PLIKERD FR Wittenberg 2511
6 (6) Kimberly TAYLOR SR Muskingum 2189
7 (7) Ashley SCHMOLL FR Denison 2137
8 (8) Meagan TRIMPEY SO Defiance 2027
9 (9) Hannah LACEY JR Washington & Jefferson 1940