Collegians From 2019 Competing At XVIII Pan American Games

CLICK HERE TO READ OUR RECAP OF THE MEET

The XVIII Pan American Games are currently underway in Lima, Peru!

Athletes from nations of the Americas compete for international glory every four years in the year before the Summer Olympics, which means the 2019 version of the Pan American Games is right on time with the Olympics set for 2020 in Tokyo, Japan.

While the Pan American Games started on July 24 with beach volleyball and handball, the heart of the championships – at least according to us – didn’t begin until August 6. That’s because we’ll see six consecutive days of exciting track & field action at the Athletic Stadium in Villa Deportiva Nacional Videna from August 6 until August 11.

We are especially interested to see how collegians who competed during the 2019 track & field seasons fare against the best of the Americas.

By our count, there are 83 collegians from 54 different programs champing at the bit to take a medal home from the fourth most populated country in South America.

CLICK HERE TO SEE THE FULL LIST OF COLLEGIANS

Here is a FULL LIST of those 83 athletes, parsed alphabetically by collegiate institution.

Collegians From 2019 Entered In XVIII Pan American Games

Institution Athlete Name Event Country
Academy of Art Mobolade Ajomale Men’s 100m Canada
Academy of Art Mobolade Ajomale Men’s 4x100m Relay Canada
Alabama Santiago Basso Men’s Shot Put Chile
Alabama Natassha McDonald Women’s 400m Canada
Alabama Natassha McDonald Women’s 4x400m Relay Canada
Alabama Mauricia Prieto Women’s 200m Trinidad and Tobago
Alabama Mauricia Prieto Women’s 4x100m Relay Trinidad and Tobago
Alabama Portious Warren Women’s Discus Throw Trinidad and Tobago
Alabama Portious Warren Women’s Shot Put Trinidad and Tobago
Arizona Jordan Geist Men’s Shot Put USA
Arizona Karla Teran Women’s High Jump Mexico
Arizona Carlos Villarreal Men’s 1500m Mexico
Arizona State William Paulson Men’s 1500m Canada
Arkansas Kiara Parker Women’s 4x100m Relay USA
ASA Miami Nercely Soto Women’s 200m Venezuela
ASA Miami Nercely Soto Women’s 4x100m Relay Venezuela
Barton (Kan.) CC Jermaine Francis Men’s High Jump Saint Kitts and Nevis
Barton (Kan.) CC Yoveinny Mota Women’s 100m Hurdles Venezuela
Barton (Kan.) CC Yoveinny Mota Women’s 4x100m Relay Venezuela
Baylor Wil London Men’s 4x400m Relay USA
Baylor Wil London Men’s 400m USA
Boise State Allie Ostrander Women’s 3000m Steeplechase USA
BYU Rory Linkletter Men’s 10,000m Canada
California Camryn Rogers Women’s Hammer Throw Canada
Colorado Gabby Scott Women’s 400m Puerto Rico
Colorado Gabby Scott Women’s 400m Hurdles Puerto Rico
Colorado Gabby Scott Women’s 4x400m Relay Puerto Rico
Findlay Eldred Henry Men’s Shot Put Virgin Islands, British
Florida Doneisha Anderson Women’s 400m Bahamas
Florida Clayton Brown Men’s High Jump Jamaica
Florida State Andre Ewers Men’s 200m Jamaica
Florida State Andre Ewers Men’s 4x100m Relay Jamaica
Florida State Shanice Love Women’s Discus Throw Jamaica
Florida State Laura Paredes Women’s Javelin Throw Paraguay
Georgia Lynna Irby Women’s 200m USA
Georgia Lynna Irby Women’s 400m USA
Georgia Lynna Irby Women’s 4x400m Relay USA
Georgia Keenon Laine Men’s High Jump USA
Georgia Aliyah Whisby Women’s Long Jump USA
Georgia Tech Bria Matthews Women’s Triple Jump USA
Houston Brianne Bethel Women’s 100m Bahamas
Houston Brianne Bethel Women’s 4x100m Relay Bahamas
Houston Mario Burke Men’s 100m Barbados
Houston Mario Burke Men’s 200m Barbados
Houston Tristan Evelyn Women’s 100 Meters Barbados
Houston Trumaine Jefferson Men’s Long Jump USA
Houston Amere Lattin Men’s 400m Hurdles USA
Idaho Zack Short Men’s Shot Put Honduras
Indian Hills (Iowa) CC Kenny Bednarek Men’s 200m USA
Indian Hills (Iowa) CC Kenny Bednarek Men’s 4x400m Relay USA
Iowa Mar’yea Harris Men’s 4x400m Relay USA
Iowa State Keira Christie-Galloway Women’s 100m Hurdles Canada
Kansas Bryce Hoppel Men’s 800m USA
Kentucky Dwight St. Hillaire Men’s 4x400m Relay Trinidad and Tobago
Kentucky Dwight St. Hillaire Men’s 400m Trinidad and Tobago
Liberty Alejandro Zapata Men’s 4x400m Relay Colombia
Liberty Alejandro Zapata Men’s 400m Colombia
Lindenwood Ariel Jackson Women’s 100m Barbados
LSU Akanni Hislop Men’s 100m Trinidad and Tobago
LSU Akanni Hislop Men’s 4x100m Relay Trinidad and Tobago
Minnesota Nayoka Clunis Women’s Hammer Throw Jamaica
Mississippi State Marco Arop Men’s 800m Canada
Mississippi State Anderson Peters Men’s Javelin Throw Grenada
Mississippi State Curtis Thompson Men’s Javelin Throw USA
Missouri Roberto Vilches Men’s High Jump Mexico
North Carolina Nicole Greene Women’s High Jump USA
Northern Arizona Tyler Day Men’s 5000m USA
Oklahoma State Ryan Smeeton Men’s 3000m Steeplechase Canada
Oregon Cravon Gillespie Men’s 100m USA
Oregon Cravon Gillespie Men’s 4x100m Relay USA
Purdue Samson Colebrooke Men’s 100m Bahamas
Rice Natan Rivera Men’s Pole Vault El Salvador
Rutgers Reanda Richards Women’s 400m Hurdles Saint Kitts and Nevis
Saint Augustine’s Brandon Parris Men’s 200m St Vincent and the Grenadines
Saint Augustine’s Brandon Parris Men’s 400m St Vincent and the Grenadines
Sam Houston State Clayton Fritsch Men’s Pole Vault USA
South Carolina Aliyah Abrams Women’s 200m Guyana
South Carolina Aliyah Abrams Women’s 400m Guyana
South Dakota Chris Nilsen Men’s Pole Vault USA
South Plains (Texas) Markim Felix Men’s Javelin Throw Grenada
Southeastern Louisiana Cliff Resias Men’s 200m Bahamas
Southern California Angie Annelus Women’s 200m USA
Southern California Chanel Brissett Women’s 100m Hurdles USA
Southern California Anna Cockrell Women’s 400m Hurdles USA
Southern California Kyra Constantine Women’s 400m Canada
Southern California Kyra Constantine Women’s 4x400m Relay Canada
Southern California Ayden Owens Men’s Decathlon Puerto Rico
Southern California Twanisha Terry Women’s 100m USA
Southern California Twanisha Terry Women’s 4x100m Relay USA
Stanford Ashlan Best Women’s 4x100m Relay Canada
Stephen F. Austin Antonio Ruiz Men’s Pole Vault Mexico
Texas Teahna Daniels Women’s 100m USA
Texas Teahna Daniels Women’s 4x100m Relay USA
Texas Jonathan Jones Men’s 400m Barbados
Texas A&M Jazmine Fray Women’s 800m Jamaica
Texas A&M Tyra Gittens Women’s Heptathlon Trinidad and Tobago
Texas A&M Nathan Hite Men’s Decathlon USA
Texas A&M Brenessa Thompson Women’s 100m Guyana
Texas A&M Brenessa Thompson Women’s 200m Guyana
Texas A&M-Commerce Josh Boateng Men’s Discus Throw Grenada
Texas A&M-Corpus Christi Sashane Hanson Women’s High Jump Jamaica
Texas Tech Norman Grimes Men’s 400m Hurdles USA
Texas Tech Andrew Hudson Men’s 200m USA
UTEP Maribel Caicedo Women’s 100m Hurdles Ecuador
UTEP Maribel Caicedo Women’s 4x100m Relay Ecuador
Virginia Halle Hazzard Women’s 100m Grenada
Virginia Halle Hazzard Women’s 200m Grenada
Virginia Kelly McKee Women’s Triple Jump USA
Virginia Jordan Scott Men’s Triple Jump Jamaica
Washington Olivia Gruver Women’s Pole Vault USA

 

If you take a closer look at that list, you’ll see 10 athletes who won individual titles at national meets during the outdoor track & field season.

  • NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
    • Allie Ostrander, Boise State – Women’s Steeplechase
    • Camryn Rogers, California – Women’s Hammer
    • Bryce Hoppel, Kansas – Men’s 800 Meters
    • Anderson Peters, Mississippi State – Men’s Javelin
    • Chris Nilsen, South Dakota – Men’s Pole Vault
    • Angie Annelus, Southern California – Women’s 200 Meters
    • Anna Cockrell, Southern California – Women’s 400 Hurdles
    • Jazmine Fray, Texas A&M – Women’s 800 Meters
  • NCAA Division II Outdoor Track & Field Championships
    • Mobolade Ajomale, Academy of Art – Men’s 200 Meters
    • Eldred Henry, Findlay – Men’s Shot Put

With that kind of pedigree in Peru, we fully expect to see some medals being won.