NJCAA Coaches Association Hall of Fame

YearNameTeamCategory
1987Reggie Macafee Brevard (N.C.)Athlete
1987Carvel Jackson Mesa (AZ) Coach
1988Mark Murro Mesa (AZ) Athlete
1988Jeff Scuffins Hagerstown (Md.) CCAthlete
1988Mickey Doane Golden Valley Lutheran (MN) Athlete
1988Conny Silfers Ricks (ID) Athlete
1988Jed Gibson Ricks (ID) Coach
1988Ernie Bullard Mesa (AZ) Coach
1988Red Lewis Howard (Md.) CCCoach
1988Joe Abbey Parkland (IL) Contributor
1989Trina Leopold Phoenix (AZ) Athlete
1989Andrea Kern Macomb (Mich.) CCAthlete
1989David Cole CCBC Catonsville (Md.)Athlete
1989George Haley Lincoln Land CCAthlete
1989John Roscoe Southwestern Michigan Athlete
1989Maynard Clark Mohawk Valley (NY)/SUNY Cobleskill (NY)/Fulton-Montgomery (NCoach
1989Norm Witek Brevard (N.C.)Coach
1989James Segrest Odessa (TX) Coach
1989Neil Cohen CC of Allegheny County (PA) Coach
1989Dale Meadors Garden City (Kan.) CCContributor
1989L. W. (Bill) Miller St. Louis-Florissant Valley (MO) Contributor
1990Mickey Doane Golden Valley Lutheran (MN) Athlete
1990Clarence Taylor St. Louis-Forest Park (MO) Athlete
1990Art Redhair Central ArizonaAthlete
1990Bob Gray Brevard (N.C.)Athlete
1990Russ Rogers Essex County (N.J.)Coach
1990Ron Renko Golden Valley Lutheran Coach
1991Dick Beardsley Minnesota-Waseca (MN) Athlete
1991Emmit King Essex County (N.J.)Athlete
1991Julie Lantis Southwestern Michigan Athlete
1991Jeff Phillips Vincennes (Ind.)Athlete
1991Liz Lynch Ricks (ID) Athlete
1991Dick Coleman Mohawk Valley (N.Y.) CCCoach
1991Pat Henry BlinnCoach
1991J. Fred Duckett Championship Official Contributor
1992Ralph Haynie Central ArizonaAthlete
1992Ralph Spry Anne Arundel (Md.) CCAthlete
1992Gena Kornell Hagerstown (Md.) CCAthlete
1992Patrick Hageman Minnesota-Waseca Athlete
1992Nelson Sorem Hutchinson (Kan.) CCCoach
1992Jerry IsomMiami Dade (FL) Coach
1993Dawn Campbell Danville Area (Ill.) CCAthlete
1993Leogard Martin South Plains (Texas)Athlete
1993George Davis Phoenix (AZ) Athlete
1993Monica Hayes San Jacinto-SouthAthlete
1993Rod Ottoson DuPage (Ill.)Coach
1993Edward Brandt Northeastern (CO) Coach
1993Red Lewis Howard (Texas)Coach
1993Ollie Isom Butler (KS) Coach
1993Ron Gunn Southwestern Michigan Coach
1994Mark Roberts Central ArizonaAthlete
1994Todd Ashley CCBC Catonsville (Md.)Athlete
1994Julie Odgen Alfred StateAthlete
1994Dennis Schmidt Dodge City (Kan.) CCCoach
1994James Cranfield Cayuga (NY) Coach
1994Bill Dyer Macomb (Mich.) CCCoach
1995Brian Abshire Clackamas (Ore.) CCAthlete
1995Don Sturgal Lincoln Land CCAthlete
1995Terry Baker Hagerstown (Md.) CCAthlete
1995Monroe Northcutt Victoria (TX) Coach
1995E.P. Baruth McCook (NE) Coach
1996Dave Patrick Parkland (IL) Athlete
1996Tony Pettigrew Miami Dade (FL) Athlete
1996Marti Cisper Johnson County (Kan.) CCAthlete
1996George Young Central ArizonaCoach
1996Judy Harrison San Jacinto-SouthCoach
1996Glen Stone Eastern Oklahoma StateCoach
1997Vinny “Que” Harbor Danville Area (Ill.) CCAthlete
1997Tim James South Plains (Texas)Athlete
1997Tom Pukstys DuPage (Ill.)Athlete
1997Renee Zellner Harper (Ill.)Coach
1997Rick Neill Spike & Bar Contributor
1998Steve Fritz Hutchinson (Kan.) CCAthlete
1998Dave Petersen Central Oregon Athlete
1998Inez Turner Barton (Kan.) CCAthlete
1998William Roberts Phoenix (AZ) Coach
1998Johnny Gann Ranger (Texas)Coach
1998Ron Buss Parkland (IL) Coach
1998Dee Jensen North Dakota SCS Coach
1998Clyde Neff South Plains (Texas)Contributor
1999Bonnie Ramsdell Florida State-JacksonvilleAthlete
1999Bill Lundberg Jackson (MI) Athlete
1999David Rinker Brevard (N.C.)Coach
1999David Burgess Johnson County (Kan.) CCCoach
2000Katie Panek Johnson County (Kan.) CCAthlete
2000Dennis Shaver Barton (Kan.) CCCoach
2000James Morris South Plains (Texas)Coach
2001Randy Cole Barton (Kan.) CCCoach
2003Kurt Van Hazel Central ArizonaCoach
2003Fred Moore Phoenix (AZ) Coach
2003Lance Brauman Barton (Kan.) CCCoach
2003Owen Jensen North Dakota SCS Coach
2004Demetria Castille Eastern Oklahoma StateAthlete
2004Harry (Butch) ReynoldsButler (KS) Athlete
2004Sara Wells Colby (Kan.) CCAthlete
2005Terry Hill Danville Area (Ill.) CCCoach
2006Kyle O’Brien Danville Area (Ill.) CCAthlete
2008Bob BackusSUNY DelhiCoach
2009Colleen PetersonMohawk Valley (N.Y.) CCAthlete
2009Stan Narewski Wallace State (Ala.) CCCoach
2010Jackie NunezSuffolk County (N.Y.) CCAthlete
2010Justin WoodSUNY DelhiAthlete
2012Ryan AstaHarper (Ill.)Athlete
2012Sernnah HyattNassau (N.Y.) CCAthlete
2013Alleyne FranciqueEssex County (N.J.)Athlete
2013Sally KipyegoSouth Plains (Texas)Athlete
2013Melaine WalkerEssex County (N.J.)Athlete
2013John FryDuPage (Ill.)Athlete
2013Savannah BoucherMohawk Valley (N.Y.) CCAthlete
2013Clint RamseySouth Plains (Texas)Coach
2013Ralph NeighborsGlendale (Ariz.) CCCoach
2013Gary MooreAlfred StateCoach
2013Gary ParkerMohawk Valley (N.Y.) CCCoach
2014Lyles LashleyBarton (Kan.) CCCoach
2014Nicole BelcherEssex County (N.J.)Athlete
2014Phillamon HanneckSouth Plains (Texas)Athlete
2014Kerron StewartEssex County (N.J.)Athlete
2014Novlene Williams-Mills Essex County (N.J.)Athlete
2014Lisa DaleyBronx CCAthlete
2014Phillippe DeRosierHoward CCAthlete
2014Julie JestusHarper (Ill.)Athlete
2014Chuck Block Lansing (MI) Coach
2016Michael Dilley Central Oregon Coach
2016Don BozzoneBergenCoach
2016Alfred ShirleyCentral ArizonaCoach
2016Albert HobsonKansas City CCCoach
2016Lance BinghamSouth Plains (Texas)Athlete/Coach
2016Jeff HendersonHinds (Miss.) CCAthlete
2017Stanley KebeneiIowa Central CCAthlete
2017Alan A.J. MooreSouth Plains (Texas)Athlete
2017Alison DotsonEastern Oklahoma StateAthlete
2017Fred CarnahanPlatte CollegeAthlete
2017Harry KitchenerCloud County (Kan.) CCCoach
2017Pat BecherHutchinson (Kan.) CCCoach
2018Bryce RoderickKJCCC Commissioner / NJCAA RepresentativeContributor
2018Kirk HunterColby – ButlerCoach
2019Natalia Bartnovskaya Vincennes (Ind.)Athlete
About the Award