USTFCCCA NJCAA Indoor Track & Field Regional Athletes of the Year

Regional Athlete of the Year Archive

NJCAA Indoor T&F Regional Athlete of the Year History Quick Links

Current

Regional Athletes of the Year – Current Regions

The following awards listings are a work in progress. If you have additions to make to these lists, please contact Director of Media Tom Lewis.

Atlantic Region

Year
Men’s Track
Women’s Track
2021 Sidney Littlejohn, Louisburg (N.C.) Tania Dunbar, Bryant & Stratton (Va.)
2020 Geoffrey Bwalley, Monroe Joanna Archer, Monroe
2019 Kyle Hinson, Louisburg CC Faten Laribi, Monroe
2018 Kasique Oliver, Monroe Dawnel Collymore, Monroe
2017 Kasique Oliver, Monroe Zakiya Denoon, Monroe
2016 Jaymes Dennison, Monroe Susan Ejore, Monroe
2015
Ronaldo Ball, Monroe
Stephanie Boucher, Mohawk Valley
Year
Men’s Field
Women’s Field
2021 Laterrion Johnson, Louisburg (N.C.) Jada Venters, Bryant & Stratton (Va.)
2020 Lloyd McCurdy, Monroe Elizabeth Taylor, Bryant & Stratton (Va.)
2019 Lloyd McCurdy, Monroe Elisia Lancaster, Rowan-Gloucester CC
2018 Chisom Enekwechi, Monroe Natricia Hooper, Essex County CC
2017 Brendon Perez, Monroe Keziann Jones, Kingsborough (N.Y.)
2016 Torry Miller, Richard Bland Breaisha Morton, Monroe
2015
Keimon Barrow, SUNY Delhi
Breaisha Morton, ASA College

Central Region

Year
Men’s Track
Women’s Track
2021 Vincent Nchogu, Northwest Kansas Tech Mercy Ntia-Obong, Cloud County CC
2020 Wesley Banguria, Colby (Kan.) CC Mercy Ntia-Obong, Cloud County CC
2019 Santino Kenyi, Cloud County CC Coshan Campbell, Highland CC
2018 Thobile Mosito, Cloud County CC Jatoria McGirt, Cloud County CC
2017 Thobile Mosito, Cloud County CC Kaitlyn Shoemaker, Allen (Kan.) CC
2016 Quintaveon Poole, Butler (Kan.) CC Tasha Frazier, Barton County CC
2015
Sampson Laari, Barton County CC
Lydia Mato, Barton County CC
Year
Men’s Field
Women’s Field
2021 Courtney Lawrence, Cloud County CC Ana da Silva, Barton (Kan.) CC
2020 Shakwon Coke, Barton (Kan.) CC Fiona Richards, Barton (Kan.) CC
2019 Dodley Thermitus, Coffeyville CC Grace Chinonyelum, Cloud County
2018 Sanjae Lawrence, Barton CC Gabbriel Harris, Cloud County
2017 Rajindra Campbell, Cloud County (Kan.) CC Adriana Janic, Hutchinson (Kan.) CC
2016 Landon Cuskelly, Butler (Kan.) CC Angelica Collins, Coffeyville CC
2015
Johnnie Jackson, Coffeyville CC Tayla Greene, Coffeyville CC

Midwest Region

Year
Men’s Track
Women’s Track
2021 Jackson Burnett, Indian Hills (Iowa) CC Nickisha Pryce, Iowa Western CC
2020 Kelvin Bungei, Iowa Central CC Elanora Curtabbi, Iowa Central CC
2019 Kenny Bednarek, Indian Hills CC Florance Uwajeneza, Iowa Central CC
2018 Malik Beverly, Iowa Central CC Adva Cohen, Iowa Central CC
2017 Wal Khat, North Iowa Area CC Agnes Mansaray, Iowa Central CC
2016 Sylvester Barus, Iowa Western Danielle Riggins, Iowa Central CC
2015
Robert Murphy, Vincennes
Destiny Carter, Iowa Central CC
Year
Men’s Field
Women’s Field
2021 Matteo Capello, Vincennes Vicki (Victoria) Adu, Iowa Central CC
2020 Matteo Capello, Vincennes Lea Grady, Iowa Central CC
2019 Silas Ristl, Vincennes Lea Grady, Iowa Central CC
2018 Travis Petersen, Iowa Central CC Michelle Tomlin, Iowa Central CC
2017 Jared Seay, Iowa Central CC Annastacia Forrester, Iowa Central CC
2016 Jacob Barents, Iowa Western Janeah Stewart, Iowa Central CC
2015
Isaiah Thomas, Vincennes Martiesha Caines, Iowa Central CC

West Region

Year
Men’s Track
Women’s Track
2021 Seydi Sall, South Plains (Texas) Rosemary Chukwuma, South Plains (Texas)
2020 Moitalel Mpoke, South Plains (Texas) Flomena Asekol, New Mexico JC
2019 Emmanuel Yeaboah, Western Texas Mariya Hudson, Western Texas
2018 Mason Weh, South Plains (Texas) Esther Gitahi, New Mexico JC
2017 Gilbert Kigen, Central Arizona Esther Gitahi, New Mexico JC
2016 Festus Lagat, Gillette Medinah Spencer, South Plains (Texas)
2015
Harry Mulenga, Central Arizona Chrisann Gordon, South Plains (Texas)
Year
Men’s Field
Women’s Field
2021 Romaine Beckford, South Plains (Texas) Onaara Obamuwagun, South Plains (Texas)
2020 Andrei Romanov, New Mexico JC Onaara Obamuwagun, South Plains (Texas)
2019 Asani Hylton, South Plains (Texas) Kristal Liburd, New Mexico JC
2018 Connor Williamson, Paradise Valley Jelena Rowe, South Plains (Texas)
2017 Laquan Narin, South Plains (Texas) Latavia Coombs, New Mexico JC
2016 Fabian Edoki, South Plains (Texas) Portious Warrren, Central Arizona
2015
Eldred Henry, Central Arizona Morgan Hartsell, South Plains (Texas)
About the Award

NJCAA Indoor T&F Regional Athlete of the Year History Quick Links Current ATL C MW W Regional Athletes of the Year – Current Regions The following awards listings are a work in progress. If you have additions to make to these lists, please contact Director of Media Tom Lewis. Atlantic Region Year Men’s Track Women’s […]