USTFCCCA Division III Track & Field Athlete Hall of Fame by Name

List of Inductees by Year

NCAA DIII Track & Field Athlete Hall of Fame Nomination Form

Name
School
Induction Year
Derick Adamson Rowan University 2004
Tracey Armstead SUNY Cortland 2014
Ngozi (Mwanamwambwa) Asinga Principia College 2006
Ambo Bati Augustana College 2015
Joan Benoit Samuelson Bowdoin College 2004
Missy Buttry Wartburg College 2016
Jan Cado North Central College 2016
Al Carius* North Central College 2006
David Coates University of Wisconsin, La Crosse 2006
Dave Cooper University of Mount Union 2014
Kelly (Wood) Copps University of St. Thomas 2014
Kathy Darling Rowan/Johns Hopkins 2015
Jacqui Dent Occidental College 2007
Rich Dixon Rowan College 2014
Geneshia Eddins University of Massachusetts, Boston 2010
Gwen Hardesty-Coogan Smith College 2004
Dan Henderson Wheaton College 2011
John Homon* Mount Union College 2007
Laura Horejs-Lambert University of Wisconsin, Oshkosh 2006
Arif Husain Gettysburg College 2005
Kip Janvrin Simpson College 2004
Brandon Jones Lincoln University (Pennsylvania) 2010
Leonard Jones University of St. Thomas 2012
Rhondale Jones Lincoln University (Pennsylvania) 2012
Mike Juskus Rowan University 2005
Julia Kirtland Macalester College 2013
Dale Kramer Carleton College 2013
Kris Kuehl Concordia College, Moorhead 2004
Michelle LaFleur SUNY Cortland 2015
Kristy Laramee Middlebury College 2016
Mike Manders Hamline University 2006
Dan Mayer North Central College 2008
Tim McCrossen St. Lawrence University 2015
Seamus McElligott Haverford College 2013
Vicki Mitchell SUNY Cortland 2011
Oscar Moore* Rowan University 2005
Edwin Moses Morehouse College 2004
Melanie Mueller University of Wisconsin, Oshkosh 2004
Tori Neubauer-Muesing University of Wisconsin, LaCrosse 2013
Kim Oden Nebraska Wesleyan University 2005
Karl Paranya Haverford College 2010
Kiyomi (Parish) Griffey Pomona-Pitzer Colleges 2009
Veronika Platzer Grinnell College 2008
Doug Porter Occidental College 2007
Sandu Rebenciuc Augustana College (Illinois) 2009
Stephanie Resch-Bostwick University of Wisconsin, Oshkosh 2007
Derrick Rippy Mount Union College 2009
Andrew Rock University of Wisconsin, La Crosse 2016
Keith Rucker Ohio Wesleyan University 2006
Bill Schroeder University of Wisconsin, La Crosse 2007
Mike Spangler Susquehanna University 2008
Vera Stenhouse Tufts University 2012
Terry Strouf University of Wisconsin, La Crosse 2005
Melissa (Oleson) Tassone University of Wisconsin, Oshkosh 2010
Clive Terrelonge Lincoln University (Pennsylvania) 2005
Sheila Trice-Myers Christopher Newport University 2009
Shawn Watson University of Mount Union 2011
Gary Wasserman Nebraska Wesleyan University 2012
Stan Watson Pomona-Pitzer Colleges 2008
Eleena Zhelezov Brandeis University 2011
*Denotes a coach inducted into the USTFCCCA Division III Track & Field Athlete Hall of Fame.