NCAA DIII Indoor T&F Regional Assistant Coach of the Year History

Last updated: March 30, 2018

Regional Coaches of the Year Archive - DI

DIII Indoor T&F Regional Assistant Coach of the Year History Quick Links

Current

Regional Coaches of the Year – Current Regions

The following awards listings are a work in progress. If you have additions to make to these lists, please contact Director of Media Tom Lewis.

Atlantic Region

Year
Men
Women
2018
Norman Tate, Rowan
Ed Jaskulski, Brockport
2017
John Lynch, RPI
Matthew Scheffer, Ithaca
2016
Jay Petsch, Rochester (N.Y.)
Matthew Scheffer, Ithaca
2015
Jay Petsch, Rochester (N.Y.)
Markus Allen, Buffalo State
2014
Marques Dexter, SUNY Cortland
Eric Flores, RPI
2013
Norman Tate, Rowan
Mike Woods, SUNY Geneseo
2012
Joe Reed, SUNY Oneonta
Markus Allen, Buffalo State
2011
Markus Allen, Buffalo State
Markus Allen, Buffalo State
2010
Mike Woods, SUNY Geneseo
Mary Wallenbeck, Ithaca

 

Central Region

Year
Men
Women
2018
Jim Fuller, Central (Iowa)
Derek Frese, Nebraska Wesleyan
2017
Jake Malm, Dubuque
Jake Malm, Dubuque
2016
Todd Bouchie, St. Scholastica
Rich Maleniak, St. Thomas (Minn.)
2015
Melissa Norton, Wartburg
Rich Maleniak, St. Thomas (Minn.)
2014
Patrick Lockington, Dubuque
Melissa Norton, Wartburg
2013
Erik Diley, St. Thomas (Minn.)
Melissa Norton, Wartburg
2012
Pete Wareham, St. Thomas (Minn.)
Steve Johnson, Wartburg
2011
Guy Mosher, Central (Iowa)
Derek Frese, Nebraska Wesleyan
2010
Guy Mosher, Central (Iowa)
Dave Sage, Wartburg

 

Great Lakes Region

Year
Men
Women
2018
Nate Heddleston, Mount Union
John Hepp, Oberlin
2017
Nate Heddleston, Mount Union
John Hepp, Oberlin
2016
Tyler Mettille, Mount Union
Julius Higginbotham, Wooster
2015
Keith Reiter, Mount Union
Ashley Shaffer, Denison
2014
Roger Busch, Wabash
Todd Swisher, Baldwin Wallace
2013
Brian Diemer, Calvin
Matthew Cole, Rose-Hulman
2012
Roger Busch, Wabash
Kevin Phipps, Baldwin Wallace
2011
Jarrod Davis, Baldwin Wallace
Matthew Cole, Rose-Hulman
2010
Matthew Cole, Rose-Hulman
Ken Ciolek, Marietta

 

Mideast Region

Year
Men
Women
2018
Alex Jebb, Johns Hopkins
Alex Jebb, Johns Hopkins
2017
Alex Jebb, Johns Hopkins
Roger Erricker, Stevenson
2016
Jim Townsend, Johns Hopkins
Brandi Rhoades, Westminster (Pa.)
2015
Norman Ayen, Johns Hopkins
Kimberly Lewnes, Johns Hopkins
2014
Nick Price, Widener
Kimberly Standrige, Johns Hopkins
2013
Judy Bataille, Salisbury
Eric Price, Salisbury
2012
Gary Aldrich, Carnegie Mellon
Gary Aldrich, Carnegie Mellon
2011
Jason Headman, Allegheny
Ryan Orner, Johns Hopkins
2010
Tyler Hohman, Salisbury
Doug Mason, Haverford

 

Midwest Region

Year
Men
Women
2018
Al Carius, North Central (Ill.)
Greg Raimondi, Carthage
2017
Justin Kinseth, Benedictine (Ill.)
Lane Lohr, Washington (Mo.)
2016
Dan Schwamberger, UW-Eau Claire
Mahesh Narayanan, North Central (Ill.)
2015
Jeremy Deterville, UW-Eau Claire
Katie Wagner, UW-La Crosse
2014
Al Carius, North Central (Ill.)
Katie Wagner, UW-La Crosse
2013
Derek Stanley, UW-La Crosse
Jake Gabrilska, UW-Oshkosh
2012
Pat Ebel, UW-Oshkosh
Brian Woodard, Monmouth (Ill.)
2011
Tim Winder, North Central (Ill.)
Dennis Rue, UW-Whitewater
2010
Tim Winder, North Central (Ill.)
Katie Wagner, UW-La Crosse

 

New England Region

Year
Men
Women
2018
Derek Rousseau, MIT
Ethan Barron, Williams
2017
Michael Schmidt, Tufts
Arthur Feeley, Bates
2016
Michael Schmidt, Tufts
Sarah Lagasse, Williams
2015
Michael Hulme, Bridgewater State
Nicole Wilkerson, Middlebury
2014
Matt Swett, Worcester State
Elaina Zizza, Amherst
2013
Todd Goewey, Bates
Lisa Wallin-LeClair, Tufts
2012
Nicole Wilkerson, Middlebury
Nicole Wilkerson, Middlebury
2011
John Adamson, Amherst
Nicole Wilkerson, Middlebury
2010
Katherine Bright, MIT
Joe Woodhead, Bates

 

South/Southeast Region

Year
Men
Women
2018
Sarah Lagasse, Christopher Newport
Denver Davis, Bridgewater (Va.)
2017
Brandon Spalding, Washington and Lee
Denver Davis, Bridgewater (Va.)
2016
Matthew Barreau, Christopher Newport
Denver Davis, Bridgewater (Va.)
2015
Michael Hanks, Christopher Newport
Denver Davis, Bridgewater (Va.)
2014
Brian Flynn, Bridgewater (Va.)
Carl Blickle, Roanoke
2013
Emily Krizmanic, UT Tyler
Carl Blickle, Roanoke
2012
Denver Davis, Bridgewater (Va.)
Maddy Outman, Emory
2011
Patty Ley, Christopher Newport
Patty Ley, Christopher Newport
2010
Brad Parris, McMurry
Kevin Semanick, Emory

 

West Region

Year
Men
Women
2018
Adam Haldorson, George Fox
Adam Haldorson, George Fox
2017
Adam Haldorson, George Fox
Adam Haldorson, George Fox
2016
Tramaine Payne, Linfield
Shannon Winant, Whitworth
2015
Randy Dalzell, George Fox
Adam Haldorson, George Fox
2014
Randy Dalzell, George Fox
Adam Haldorson, George Fox
2013
Kelly Beck, Claremont-Mudd-Scripps
Doug Beatty, George Fox
2012
Derek DeWindt, Whitworth
Bob Omlin, Whitworth
2011
Jeff Rahn, Whitworth
Jeff Rahn, Whitworth
2010
Travis Olson, Linfield
Travis Olson, Linfield