DI Outdoor T&F Regional Coach of the Year History

Last updated: March 29, 2018

Regional Coaches of the Year Archive - DI

DI Outdoor Track & Field Regional Coaches of the Year History Quick Links

NOTE: Regions are abbreviated, so "GL" is Great Lakes, "MA" is Mid-Atlantic…
Current

Regional Coaches of the Year – Current Regions

The following awards listings are a work in progress. If you have additions to make to these lists, please contact Director of Media Tom Lewis.

Great Lakes Region

Year
Men
Women
2018
2017
Dennis Mitchell, Akron
Lonnie Greene, Purdue
2016
Jerry Clayton, Michigan
Sue Parks, Eastern Michigan
2015
John Goodridge, Eastern Michigan
Walt Drenth, Michigan State
2014
Lonnie Greene, Purdue
Bill Lawson, Kent State
2013
John McNichols, Indiana State
Angela Martin, Indiana State
2012
Ed Nuttycombe, Wisconsin
Karen Dennis, Ohio State
2011
Dennis Mitchell, Akron
Karen Dennis, Ohio State
2010
Joe Piane, Notre Dame
Bill Lawson, Kent State
2009
Dennis Mitchell, Akron
James Henry, Michigan
2008
Rod Warhurst, Michigan
Dennis Mitchell, Akron
2007
Brad Fairchild, Eastern Michigan
Joe Piane, Notre Dame

 

Mid-Atlantic Region

Year
Men
Women
2018    
2017 John Gondak, Penn State Steve Dolan, Penn
2016 Joe Compagni, Monmouth Kevin Donner, Bucknell
2015 Marcus O’Sullivan, Villanova Gina Procaccio, Villanova
2014
Marcus O’Sullivan, Villanova Beth Alford-Sullivan, Penn State
2013 Fred Samara, Princeton Beth Alford-Sullivan, Penn State
2012
Fred Samara, Princeton
Joe Compagni, Monmouth
2011
Fred Samara, Princeton
Sean Cleary, West Virginia
2010
Mike Mulqueen, Rutgers
Beth Alford-Sullivan, Penn State
2009
Joe Compagni, Monmouth
Beth Alford-Sullivan, Penn State
2008
Steve Cooksey, Navy
Beth Alford-Sullivan, Penn State
2007
Joe Compagni, Monmouth
Beth Alford-Sullivan, Penn State

 

Midwest Region

Year
Men
Women
2018    
2017 Stanley Redwine, Kansas Cliff Rovelto, Kansas State
2016 Gary Pepin, Nebraska Matt Bingle, Minnesota
2015 Mike Turk, Illinois Cliff Rovelto, Kansas State
2014
Mike Turk, Illinois Ryun Godfrey, North Dakota State
2013 Gary Pepin, Nebraska Stanley Redwine, Kansas
2012
Steve Rainbolt, Wichita State
Stanley Redwine, Kansas
2011
Larry Wieczorek, Iowa
Steve Rainbolt, Wichita State
2010
Gary Pepin, Nebraska
Corey Ihmels, Iowa State
2009
Gary Pepin, Nebraska
Tonja Buford-Bailey, Illinois
2008
Joey Haines, SE Missouri
Chris Bucknam, Northern Iowa
2007
Martin Smith, Oklahoma
Gary Winckler, Illinois

 

Mountain Region

Year
Men
Women
2018    
2017 Ralph Lindeman, Air Force Mike Smith, Northern Arizona
2016 Ralph Lindeman, Air Force Wes Kittley, Texas Tech
2015 Wes Kittley, Texas Tech Brian Bedard, Colorado State
2014
Wes Kittley, Texas Tech Wes Kittley, Texas Tech
2013 Ralph Lindeman, Air Force Brian Bedard, Colorado State
2012
Ralph Lindeman, Air Force
Wes Kittley, Texas Tech
2011
Mark Robinson, BYU
Patrick Shane, BYU
2010
Joe Franklin, New Mexico
Bob Kitchens, UTEP
2009
Mark Robinson, BYU
Wes Kittley, Texas Tech
2008
Mark Wetmore, Colorado
Brian Bedard, Colorado State
2007
Greg Gensel, Utah State
Dave Nielsen, Idaho State

 

Northeast Region

Year
Men
Women
2018    
2017 Adrian Durant, Cornell Jason Saretsky, Harvard
2016 Adrian Durant, Cornell Jason Saretsky, Harvard
2015 Simon Hodnett, LIU Brooklyn Jason Saretsky, Harvard
2014
Nathan Taylor, Cornell Jason Saretsky, Harvard
2013 Nathan Taylor, Cornell Rich Bowman, Cornell
2012
Nathan Taylor, Cornell
Rich Bowman, Cornell
2011
Nathan Taylor, Cornell
Bill Morgan, Connecticut
2010
Nathan Taylor, Cornell
Bill Morgan, Connecticut
2009
Nathan Taylor, Cornell
Bill Morgan, Connecticut
2008
Nathan Taylor, Cornell
Robyne Johnson, Boston
2007
John Copeland, Rhode Island
Lou Duesing, Cornell

 

South Region

Year
Men
Women
2018    
2017 Dan Waters, Alabama Petros Kyprianou, Georgia
2016 Dean Hayes, Middle Tennessee Bob Braman, Florida State
2015 Mike Holloway, Florida Amy Deem, Miami (Fla.)
2014
Mike Holloway, Florida Wayne Norton, Georgia
2013 Bob Braman, Florida State Caryl Smith Gilbert, UCF
2012
Bob Braman, Florida State
Caryl Smith Gilbert, UCF
2011
Mike Holloway, Florida
Caryl Smith Gilbert, UCF
2010
Mike Holloway, Florida
Mike Holloway, Florida
2009
Sean Brady, SE Louisiana
Caryl Smith Gilbert, UCF
2008
Bob Braman, Florida State
Ron Grigg, Jacksonville
2007
Bob Braman, Florida State
Bill Webb, Tennessee
Wayne Norton, Georgia

 

South Central Region

Year
Men
Women
2018    
2017 Pat Henry, Texas A&M Lance Harter, Arkansas
2016 Chris Bucknam, Arkansas Lance Harter, Arkansas
2015 Mario Sategna, Texas Lance Harter, Arkansas
2014
Pat Henry, Texas A&M Lance Harter, Arkansas
Mario Sategna, Texas
2013 Chris Bucknam, Arkansas Pat Henry, Texas A&M
2012
Pat Henry, Texas A&M
Dennis Shaver, LSU
2011
Pat Henry, Texas A&M
Dennis Shaver, LSU
2010
Pat Henry, Texas A&M
Pat Henry, Texas A&M
2009
Chris Bucknam, Arkansas
Jim Bevan, Rice
2008
John McDonnell, Arkansas
Pat Henry, Texas A&M
Dennis Shaver, LSU
2007
John Sauerhage, UT Arlington
Pat Henry, Texas A&M
Dennis Shaver, LSU

 

Southeast Region

Year
Men
Women
2018    
2017 Dave Cianelli, Virginia Tech Dave Cianelli, Virginia Tech
2016 Dave Cianelli, Virginia Tech Edrick Floreal, Kentucky
2015 Erik Jenkins, Western Kentucky Edrick Floreal, Kentucky
2014
Erik Jenkins, Western Kentucky Curt Kraft, East Carolina
2013 Dave Cianelli, Virginia Tech Shawn Cobey, Clemson
2012
Dave Cianelli, Virginia Tech
Lawrence Johnson, Clemson
2011
Dave Cianelli, Virginia Tech
Lawrence Johnson, Clemson
2010
Robert Olsen, Charlotte
Lawrence Johnson, Clemson
2009
Jason Vigilante, Virginia
Erik Jenkins, Western Kentucky
2008
John Weaver, Appalachian State
Dave Cianelli, Virginia Tech
2007
Ron Mann, Louisville
Dave Cianelli, Virginia Tech

 

West Region

Year
Men
Women
2018    
2017 Robert Johnson, Oregon Shelia Burrell, San Diego State
2016 Greg Metcalf, Washington Robert Johnson, Oregon
2015 Robert Johnson, Oregon Caryl Smith Gilbert, Southern California
2014
Robert Johnson, Oregon Caryl Smith Gilbert, Southern California
2013 Robert Johnson, Oregon Fred Harvey, Arizona
2012
Pete Dolan, UC Santa Barbara
Robert Johnson, Oregon
2011
Fred Harvey, Arizona
Fred Harvey, Arizona
2010
Vin Lananna, Oregon
Fred Harvey, Arizona
2009
Ron Allice, Southern California
Dan Steele, Oregon
2008
Greg Kraft, Arizona State
Greg Kraft, Arizona State
2007
Don Strametz, Cal State Northridge
Greg Kraft, Arizona State