DII Cross Country Region Athlete of the Year History

Last updated: November 8, 2017

Regional Athlete of the Year Archive

DII Cross Country Regional Athlete of the Year History Quick Links

Current
Past

Looking for the DII Regional Coaches of the Year?

Regional Athletes of the Year – Current Regions

The following awards listings are a work in progress. If you have additions to make to these lists, please contact Director of Media Tom Lewis.

Atlantic Region

Year
Men
Women
2017 Robert Moser, Shippensburg Julie Friend, California (Pa.)
2016 Addison Monroe, Lock Haven Casey Norton, Shippensburg
2015
Dylan Mountain, Lock Haven
Ida Narbuvoll, Edinboro
2014
Aaron Dinzeo, California (Pa.)
Kasey Jones, Edinboro
2013
Alex Monroe, Lock Haven
Vicki Davis, Bloomsburg
2012
Alex Monroe, Lock Haven
Katie Spratford, Shippensburg
2011
Alex Monroe, Lock Haven
Neely Spence, Shippensburg
2010
Nathan Zondlo, Lock Haven
Neely Spence, Shippensburg
2009
Ben Hahn, Edinboro
Neely Spence, Shippensburg
2008
Chris Clark, California (Pa.)
Neely Spence, Shippensburg

 

Central Region

Year
Men
Women
2017 Mason Phillips, Sioux Falls Alexis Zeis, U-Mary
2016 Vincent Kiprop, Missouri Southern Alexis Zeis, U-Mary
2015
Vincent Kiprop, Missouri Southern
Alexis Zeis, U-Mary
2014
Harald Karbo, Augustana (S.D.)
Smantha Rivard, Minnesota Duluth
2013 Paul Yak, Augustana (S.D.) Jennifer Agnew, U-Mary
2012
Travis Beniak, Augustana (S.D.)
Runa Falch, Augustana (S.D.)
2011
Gabriel Proctor, Western State
Lauren Kleppin, Western State
2010
Ben Zywicki, Colorado Mines
Kristen McGlynn, Adams State
2009
Reuben Mwei, Adams State
Morgan Place, Minnesota Duluth
2008
Aaron Braun, Adams State
Shannon Payne, UC-Colorado Springs

 

East Region

Year
Men
Women
2017 Leakey Kipkosgei, American International Emily Knox, Stonehill
2016 Leakey Kipkosgei, American International Nicole Borofski, Stonehill
2015
John Chirchir, American International
Nicole Borofski, Stonehill
2014
Mike Biwott, American International
Rachel Prutsman, Roberts Wesleyan
2013 Mike Biwott, American International Tara Dooley, Bentley
2012
Jeff Veiga, UMass Lowell
Jeptui Cherutich, American International
2011
Glarius Rop, American International
Jeptui Cherutich, American International
2010
Jeff Veiga, UMass Lowell
Jeptui Cherutich, American International
2009
Glarius Rop, American International
Erin Carmone, Stonehill
2008
Ruben Sanca, UMass Lowell
Christina Dalomba, UMass Lowell

 

Midwest Region

Year
Men
Women
2017 James Ngandu, Tiffin Sarah Berger, Walsh
2016 James Ngandu, Tiffin Jessica Reeves, Southern Indiana
2015
Benjamin Tuttle, Cedarville
Emily Oren, Hillsdale
2014
Tyler Pence, Southern Indiana
Emily Oren, Hillsdale
2013 Johnnie Guy, Southern Indiana Samantha Johnson, Ferris State
2012
Matt Brooker, Cedarville
Allyson Winchester, Grand Valley State
2011
Anthony Witt, Grand Valley State
Amanda Putt, Hillsdale
2010
Tyler Emmorey, Grand Valley State
Christina Muir, Ferris State
2009
Tyler Emmorey, Grand Valley State
Christina Muir, Ferris State
2008
Chris Hammer, Grand Valley State
Rachelle Malette, Wayne State (Mich.)

 

South Region

Year
Men
Women
2017 Ronald Cheserek, Saint Leo Colett Rampf, Saint Leo
2016 Alfred Chelanga, Shorter Colett Rampf, Saint Leo
2015
Alfred Chelanga, Shorter
Colett Rampf, Saint Leo
2014
Dessie Demlew, Benedict
Kelley Bahn, West Florida
2013 Valentine Lenz, Saint Leo Vicky Winslow, Alabama-Huntsville
2012
Blaise Binns, Alabama-Huntsville
Kelly Hagan, Tampa
2011
Moses Kirui, Florida Tech
Heather Nicolosi, Tampa
2010
Daniel Kirwa, Harding
Heather Nicolosi, Tampa
2009
Daniel Kirwa, Harding
Sara Trane, Florida Tech
2008
Daniel Kirwa, Harding
Jessica Forrester, Tampa

 

South Central Region

Year
Men
Women
2017 Lucio Ramirez, Adams State Malena Grover, Adams State
2016 Sydney Gidabuday, Adams State Mercy Rotich, Eastern New Mexico
2015
Keifer Johnson, Western State
Kelsey Bruce, Dallas Baptist
2014
Tabor Stevens, Adams State
Lauren Martin, Adams State
2013 Vegard Olstad, Western State Lauren Martin, Adams State
2012
Kevin Batt, Adams State
Alicia Nelson, Adams State
2011
Laban Sialo, Central Missouri
Chloe Susset, Abilene Christian
2010
Amos Sang, Abilene Christian
Anais Belledant, Abilene Christian
2009
Amos Sang, Abilene Christian
Kimi Shank, Missouri Southern
2008
Julius Nyango, Abilene Christian
Kimi Shank, Missouri Southern

 

Southeast Region

Year
Men
Women
2017 Silus Kipkoech, UNC Pembroke Leah Hanle, Mount Olive
2016 Adam Craig, Mount Olive Leah Hanle, Mount Olive
2015
Alex Griggs, Mars Hill
Catie Byrd, Queens (N.C.)
2014
Ahmad Nesbitt, North Greenville
Catie Byrd, Queens (N.C.)
2013 Dylan Lafond, Mount Olive Hannah Witt, King
2012
Pardon Ndhlovu, UNC Pembroke
Kaley Glover, Montevallo
2011
Pardon Ndhlovu, UNC Pembroke
Kate Griewisch, Lenoir-Rhyne
2010
Meshack Koyiaki, Columbus State
Kate Griewisch, Lenoir-Rhyne
2009
Oscar Ogwaro, Queens (N.C.)
Kate Griewisch, Lenoir-Rhyne
2008
Oscar Ogwaro, Queens (N.C.)
Allison Kreutzer, Clayton State

 

West Region

Year
Men
Women
2017 David Ribich, Western Oregon Caroline Kurgat, Alaska Anchorage
2016 William Reyes, Chico State Laura Aceves, Cal State Bernardino
2015
Henry Cheseto, Alaska Anchorage
Joyce Chelimo, Alaska Anchorage
2014
Henry Cheseto, Alaska Anchorage
Katelyn Steen, Western Washington
2013 Isaac Chavez, Chico State Susan Tanui, Alaska Anchorage
2012
Micah Chelimo, Alaska Anchorage
Susan Tanui, Alaska Anchorage
2011
Micah Chelimo, Alaska Anchorage
Ruth Keino, Alaska Anchorage
2010
Marko Cheseto, Alaska Anchorage
Sarah Porter, Western Washington
2009
Marko Cheseto, Alaska Anchorage
Jessica Pixler, Seattle Pacific
2008
Scott Bauhs, Chico State
Jessica Pixler, Seattle Pacific

 

Region Athletes of the Year – Past Regions

The following awards listings are a work in progress. If you have additions to make to these lists, please contact Director of Media Tom Lewis.

Central Region

Year
Men
Women
1993
(missing information)
(missing information)

 

East Region

Year
Men
Women
2007
Jeff Weiss, Slippery Rock
Rachel Lanzel, Edinboro
2006
Ryan Blood, Lock Haven
Nicole Blaesser, Indiana (Pa.)
2005
Jeff Weiss, Slippery Rock Pennsylvania
Mindy Sawtelle, Indiana Pennsylvania
2004
(missing information)
(missing information)
2003
(missing information)
(missing information)
2002
Mark Stallings, Millersville Pennsylvania
Sara Raschiatore, Indiana Pennsylvania
– more years coming soon –

 

Great Lakes Region

Year
Men
Women
2007
Nate Peck, Grand Valley State
Rachelle Malette, Wayne State University
2006
Nate Peck, Grand Valley State
Laura Aderman, Grand Valley State
2005
Nate Peck, Grand Valley State
Mandi Zemba, Grand Valley State
2004
(missing information)
(missing information)
2003
(missing information)
(missing information)
2002
Nick Cordes, Ashland
Caitlin Compton, Northern Michigan
– more years coming soon –

 

New England Region

Year
Men
Women
2001
(missing information)
(missing information)

 

North Central Region

Year
Men
Women
2007
Laurent Ngirakamaro, New Mexico Highlands
Tanya Gaurmer, Adams State
2006
Kim Hogarth, Western State
Esther Komen, Western State
2005
Kelly Christensen, Western State Colorado
Victoria Martinez, Adams State
2004
(missing information)
(missing information)
2003
(missing information)
(missing information)
2002
Rubin McRae, Western State Colorado
Zoila Gomez, Adams State
– more years coming soon –

Northeast Region

Year
Men
Women
2007
Evans Kigen, New York Institute of Technology
Nicole Radzik, Bryant
2006
Chris Croff, Southern Connecticut
Nicole Plante, UMass Lowell
2005
Ryan Agnew, Bentley
Nicole Plante, Massachusetts
2004
(missing information)
(missing information)
2003
(missing information)
(missing information)
2002
Carl Mease, Massachusetts
Meghann Shanahan, Stonehill
– more years coming soon –

 

South Region

Year
Men
Women
2007
Emmanuel Kirwa, Benedict
Janee Jones, Harding
2006
Julius Kosgei, Harding
Emry McKay, North Alabama
2005
James Cheruiyot, Harding
Aoife Cooke, Arkansas Tech
2004
(missing information)
(missing information)
2003
(missing information)
(missing information)
2002
Zepherinus Joseph, North Florida
Janet Kogo, Harding
– more years coming soon –

 

South Central Region

Year
Men
Women
2007
Serge Gasore, Abilene Christian
Jonel Rossbach, Emporia State
2006
Nicodemus Naimadu, Abilene Christian
Jacquie Faust, Truman State
2005
Nicodemus Naimadu, Abilene Christian
Trina Cox, Abilene Christian
2004
(missing information)
(missing information)
2003
(missing information)
(missing information)
2002
Alfred Rugema, Abilene Christian
Kadri Kelve, Emporia State
– more years coming soon –

 

Southeast Region

Year
Men
Women
2007
Daniel Kanyaruhuru, Queens University of Charlotte
Stellah Sang, District of Columbia
2006
Jon Stoehr, Mars Hill
Aubrey Morris, Carson-Newman
2005
(missing information)
(missing information)
2004
(missing information)
(missing information)
2003
(missing information)
(missing information)
2002
(missing information)
(missing information)
– more years coming soon –

 

West Region

Year
Men
Women
2007
John Riak, Saint Martin’s
Jessica Pixler, Seattle Pacific
2006
Todd Iacovelli, Hawaii Pacific
Jessica Pixler, Seattle Pacific
2005
Patrick Boivin, California State, Chico
Mimi Hodgins, California, San Diego
2004
(missing information)
(missing information)
2003
(missing information)
(missing information)
2002
Paul Kezes, Western Washington
Annmarie Housen, California State, Los Angeles
– more years coming soon –