DII Cross Country Region Coach of the Year History

Last updated: April 6, 2017

Regional Coaches of the Year Archive - DI

DII Cross Country Regional Athlete of the Year History Quick Links

Current

Looking for DII Regional Athletes of the Year?

Regional Coaches of the Year – Current Regions

The following awards listings are a work in progress. If you have additions to make to these lists, please contact Director of Media Tom Lewis.

Atlantic Region

Year
Men
Women
2016 Mike Cox, Concord Steve Spence, Shippensburg
2015 Steve Spence, Shippensburg Daniel Caulfield, California (Pa.)
2014
Aaron Russell, Lock Haven Rick Hammer, Edinboro
2013
Aaron Russell, Lock Haven
Mike Rohl, Mansfield
2012
Doug Watts, Edinboro
Steve Spence, Shippensburg
2011
Doug Watts, Edinboro
Steve Spence, Shippensburg
2010
Aaron Russell, Lock Haven
Steve Spence, Shippensburg
2009
Steve Spence, Shippensburg
Steve Spence, Shippensburg
2008
Aaron Russell, Lock Haven
Steve Spence, Shippensburg

 

Central Region

Year
Men
Women
2016 Tracy Hellman, Augustana (S.D.) Dennis Newell, U-Mary
2015 Tracy Hellman, Augustana (S.D.) Corey McElhaney, Southwest Baptist
2014
Tracy Hellman, Augustana (S.D.) Joanna Warmington, Minnesota Duluth
2013
Tracy Hellman, Augustana (S.D.)
Joanna Warmington, Minnesota Duluth
2012
Tracy Hellman, Augustana (S.D.)
Tracy Hellman, Augustana (S.D.)
2011
Damon Martin, Adams State
Jennifer Michel, Western State
2010
Damon Martin, Adams State
Damon Martin, Adams State
2009
Damon Martin, Adams State
Damon Martin, Adams State
2008
Damon Martin, Adams State
Damon Martin, Adams State

 

East Region

Year
Men
Women
2016 Leo Mayo, American International Karen Boen, Stonehill
2015 Kevin Curtin, Bentley Karen Boen, Stonehill
2014
Lee Mayo, American International Andrew Dorr and Jennifer Dorr, Roberts Wesleyan
2013
Karen Boen, Stonehill
Karen Boen, Stonehill
2012
Kevin Curtin, Bentley
Katie Rees, Adelphi
2011
Gary Gardner, UMass Lowell
Karen Boen, Stonehill
2010
Gary Gardner, UMass Lowell
Andrew Rickert, Saint Rose
2009
Gary Gardner, UMass Lowell
Karen Boen, Stonehill
2008
Gary Gardner, UMass Lowell
Gary Gardner, UMass Lowell

 

Midwest Region

Year
Men
Women
2016 Jerry Baltes, Grand Valley State Jeff Bolender, Cedarville
2015 Jerry Baltes, Grand Valley State James Kearney, Lewis
2014
Jerry Baltes, Grand Valley State Jerry Baltes, Grand Valley State
2013
Jerry Baltes, Grand Valley State
Dana Schwarting, Lewis
2012
Steve Picucci, Ferris State
Jerry Baltes, Grand Valley State
2011
Jerry Baltes, Grand Valley State
Rod Cowan, Saginaw Valley State
2010
Jerry Baltes, Grand Valley State
Jerry Baltes, Grand Valley State
2009
Jenny Bellsky, Saginaw Valley State
Jerry Baltes, Grand Valley State
2008
Jerry Baltes, Grand Valley State
Jerry Baltes, Grand Valley State

 

South Region

Year
Men
Women
2016 Caleb Morgan, Lee (Tenn.) Kent Reiber, Saint Leo
2015 Kent Reiber, Saint Leo
Jarrett Slaven, Tampa
2014
Ben Martucci, Florida Southern
Jarrett Slaven, Tampa
2013 Ben Martucci, Florida Southern
Jarrett Slaven, Tampa
2012
Bryan Hagopian, Nova Southeastern
Jarrett Slaven, Tampa
2011
David Cain, Alabama-Huntsville
Jarrett Slaven, Tampa
2010
Steve Guymon, Harding
Jarrett Slaven, Tampa
2009
Steve Guymon, Harding
Jarrett Slaven, Tampa
2008
Steve Guymon, Harding
Jarrett Slaven, Tampa

 

South Central Region

Year
Men
Women
2016 Chris Siemers, Colorado Mines Damon Martin, Adams State
2015 Damon Martin, Adams State Jacob Phillips, Dallas Baptist
2014
Damon Martin, Adams State Damon Martin, Adams State
2013
Damon Martin, Adams State
Damon Martin, Adams State
2012
Damon Martin, Adams State
Damon Martin, Adams State
2011
Mike Harney, Eastern New Mexico
Koby Styles, Midwestern State
2010
Kirk Pedersen, Central Missouri
Russ Jewett, Pittsburg State
2009
Tom Rutledge, Missouri Southern
Patty Vavra, Missouri Southern
2008
Sam Burroughs, Abilene Christian
Koby Styles, Midwestern State

 

Southeast Region

Year
Men
Women
2016 Matt Van Lierop, Mount Olive Julia Marquardt, Montevallo
2015 Matt Van Lierop, Mount Olive Julia Marquardt, Montevallo
2014
Mike Owens, Mars Hill Tommy Bardsdale, Montevallo
2013 Matt Van Lierop, Mount Olive Joe Soehnlen, Wingate
2012
J.D. Evilsizer, Columbus State
J.D. Evilsizer, Columbus State
2011
Scott Simmons, Queens (N.C.)
Tommy Barksdale, Montevallo
2010
Mike Owens, Mars Hill
Scott Simmons, Queens (N.C.)
2009
Scott Simmons, Queens (N.C.)
J.D. Evilsizer, Columbus State
2008
Scott Summers, Queens (N.C.)
Craig McPhail, Lees-McRae

 

West Region

Year
Men
Women
2016 Gary Towne, Chico State Gary Towne, Chico State
2015 Michael Friess, Alaska Anchorage Gary Towne, Chico State
2014
Gary Towne, Chico State Brit Townsend, Simon Fraser
2013 Gary Towne, Chico State
Michael Friess, Alaska Anchorage
2012
Gary Towne, Chico State
Gary Towne, Chico State
2011
Michael Friess, Alaska Anchorage
Michael Friess, Alaska Anchorage
2010
Michael Friess, Alaska Anchorage
Michael Friess, Alaska Anchorage
2009
Gary Towne, Chico State
Michael Friess, Alaska Anchorage
2008
Gary Towne, Chico State
Gary Towne, Chico State

 

Region Coaches of the Year – Past Regions

The following awards listings are a work in progress. If you have additions to make to these lists, please contact Director of Media Tom Lewis.

Central Region

Year
Men
Women
1993
Mark Schuck, Minnesota State, Mankato
Jerry Gores, North Dakota State

 

East Region

Year
Men
Women
2007
Doug Watts, Edinboro
Karen Brandt, Bloomsburg
2006
Aaron Russell, Lock Haven
Ray Hoffman, Kutztown
2005
Doug Watts, Edinboro Pennsylvania
Doug Watts, Edinboro Pennsylvania
2004
(missing information)
(missing information)
2003
Aaron Russell, Lock Haven Pennsylvania
(missing information)
2002
(missing information)
(missing information)
2001
Doug Watts, Edinboro Pennsylvania
Ed Fry, Indiana Pennsylvania
2000
Doug Watts, Edinboro Pennsylvania
Doug Watts, Edinboro Pennsylvania
1999
Doug Watts, Edinboro Pennsylvania
Doug Watts, Edinboro Pennsylvania
1998
(missing information)
(missing information)
1997
(missing information)
(missing information)
1996
(missing information)
(missing information)
1995
Doug Watts, Edinboro Pennsylvania
John Papa, Slippery Rock Pennsylvania
1994
Will Wright, Southern Connecticut State
Doug Watts, Edinboro Pennsylvania
1993
John Papa, Slippery Rock Pennsylvania
Doug Watts, Edinboro Pennsylvania
– more years coming soon –

 

Great Lakes Region

Year
Men
Women
2007
Jerry Baltes, Grand Valley State
Jerry Baltes, Grand Valley State
2006
Steve Kruse, Northern Kentucky
Marc Arce, Findlay
2005
Rick Cummins, Wayne State (Michigan)
Jerry Baltes, Grand Valley State
2004
(missing information)
(missing information)
2003
Jerry Baltes, Grand Valley State
(missing information)
2002
(missing information)
(missing information)
2001
Jeff DeGraw, Lewis
Jerry Baltes, Grand Valley State
2000
Bill Lundberg, Hillsdale
Stan Fjeldheim, Northern Michigan
1999
Kirk Pedersen, Central Missouri
Mike Hillyard, Southern Indiana
1998
(missing information)
(missing information)
1997
(missing information)
(missing information)
1996
(missing information)
(missing information)
1995
Ed Schneider, Truman State
Mike DeWitt, Wisconsin, Parkside
1994
Bill Gallagher, Ashland
Bill Gallagher, Ashland
1993
Jeff DeGraw, Lewis
Mike Dewitt, Wisconsin, Parkside
– more years coming soon –

 

New England Region

Year
Men
Women
2001
George Davis, Massachusetts at Lowell
Karen Boen, Stonehill

 

North Central Region

Year
Men
Women
2007
Jennifer Michel, Western State
Damon Martin, Adams State
2006
Damon Martin, Adams State
Duane Vandenbusche, Western State
2005
Damon Martin, Adams State
Damon Martin, Adams State
2004
(missing information)
(missing information)
2003
Damon Martin, Adams State
(missing information)
2002
(missing information)
(missing information)
2001
Duane Vandenbusche, Western State of Colorado
Duane Vandenbusche, Western State of Colorado
2000
(missing information)
(missing information)
1999
(missing information)
(missing information)
1998
(missing information)
(missing information)
1997
(missing information)
(missing information)
1996
(missing information)
(missing information)
1995
Scott Munson, South Dakota
Scott Stuernagel, Minnesota State, Mankato
1994
Scott Munsen, South Dakota
Dick Clay, North Dakota
1993
(missing information)
(missing information)
– more years coming soon –

Northeast Region

Year
Men
Women
2007
Gary Gardner, UMass Lowell
Karen Boen, Stonehill
2006
Aaron Russell, Lock Haven
Ray Hoffman, Kutztown
2005
Karen Boen, Stonehill
Gary Gardner, Massachusetts at Lowell
2004
(missing information)
(missing information)
2003
Gary Gardner, Massachusetts at Lowell
(missing information)
2002
(missing information)
(missing information)
– more years coming soon –

 

South Region

Year
Men
Women
2007
Rick Moody, Florida Southern
Jarett Slaven, Tampa
2006
Steve Guymon, Harding
Steve Guymon, Harding
2005
Steve Guymon, Harding
Steve Guymon, Harding
2004
(missing information)
(missing information)
2003
Steve Guymon, Harding
(missing information)
2002
(missing information)
(missing information)
2001
Bryan Phillips, Harding
Bryan Phillips, Harding
– more years coming soon –

 

South Central Region

Year
Men
Women
2007
Tom Rutledge, Missouri Southern State
Patty Vavra, Missouri Southern State
2006
Derek Hood, Abilene Christian
Russ Jewett, Pittsburg State
2005
Susan Payne, East Central
Kirk Pedersen, Central Missouri
2004
(missing information)
(missing information)
2003
Jon Murray, Abilene Christian
(missing information)
2002
(missing information)
(missing information)
2001
Jon Murray, Abilene Christian
Kirk Pedersen, Central Missouri
2000
Dave Harris, Emporia State
Kirk Pedersen, Central Missouri
1999
Duane Vandenbusche, Western State of Colorado
Damon Martin, Adams State
1998
(missing information)
(missing information)
1997
(missing information)
(missing information)
1996
(missing information)
(missing information)
1995
Duane Vandenbusche, Western State of Colorado
Damon Martin, Adams State
1994
John Kernan, Adams State
Duane Vandenbusche, Western State of Colorado
1993
Joe Vigil, Adams State
Damon Martin, Adams State
– more years coming soon –

 

Southeast Region

Year
Men
Women
2007

Scott Simmons, Queens University of Charlotte

Craig McPhail, Lees-McRae
2006
Gary Aycock, St. Andrews Presbyterian
Mike Lawson, North Carolina Central
2005
Mike Owens, Mars Hill
Mike Owens, Mars Hill
2004
(missing information)
(missing information)
2003
Mike Owens, Mars Hill
(missing information)
2002
(missing information)
(missing information)
2001
Karla Sanford, Mount Olive
Craig McPhail, Lees-McRae
2000
Harry Freeman, Saint Augustine’s
Mike Owens, Mars Hill
1999
Stan Sims, Kennesaw State
Mark VanAlstyne, North Florida
1998
(missing information)
(missing information)
1997
(missing information)
(missing information)
1996
(missing information)
(missing information)
1995
Stan Sims, Kennesaw State
Mark VanAlstyne, North Florida
1994
Stan Sims, Kennesaw State
Mark VanAlstyne, North Florida
1993
Mark VanAlstyne, North Florida
Walter Tullis, Alabama A&M
– more years coming soon –

 

West Region

Year
Men
Women
2007
Gary Towne, Chico State
Doris Heritage, Seattle Pacific
2006
Gary Towne, Chico State
Chris Asher, Cal State Los Angeles
2005
Gary Towne, California State, Chico
Gary Towne, California State, Chico
2004
(missing information)
(missing information)
2003
Gary Towne, California State, Chico
(missing information)
2002
(missing information)
(missing information)
2001
Jim Hunt, California, Davis
Sue Williams, California, Davis
2000
Jim Hunt, California, Davis
Kevin Atkinson, Central Washington
1999
Sue Williams, California, Davis
Sue Williams, California, Davis
1998
(missing information)
(missing information)
1997
(missing information)
(missing information)
1996
(missing information)
(missing information)
1995
Chris Rinne, California, Riverside
Sue Williams, California, Davis
1994
Jim Sacket, California State Polytechnic, Pomona
Greg Ryan, California State, Los Angeles
1993
Terry Crawford, California Polytechnic State
Terry Crawford, California Polytechnic State
– more years coming soon –