DIII Cross Country Region Coach of the Year History

Last updated: April 6, 2017

Regional Coaches of the Year Archive - DI

DII Cross Country Regional Coach of the Year History Quick Links

Current

Looking for DIII Regional Athletes of the Year?

Regional Coaches of the Year – Current Regions

The following awards listings are a work in progress. If you have additions to make to these lists, please contact Director of Media Tom Lewis.

Atlantic Region

Year
Men
Women
2016 Dan Moore, SUNY Geneseo Dan Moore, SUNY Geneseo
2015 Brett Hull, Hamilton Dan Moore, SUNY Geneseo
2014
John Newman, St. Lawrence Mike Howard, St. Lawrence
2013
Steve Patrick, Cortland State
Nick McDonough, NYU
2012
Nick McDonough, NYU
Mike Howard, St. Lawrence
2013
Steve Patrick, Cortland State
Nick McDonough, NYU
2012
Nick McDonough, NYU
Mike Howard, St. Lawrence
2011
John Newman, St. Lawrence
Mike Howard, St. Lawrence
2010
Mike Woods, SUNY Geneseo
Mike Howard, St. Lawrence
2009
Steve Patrick, Cortland State
Mike Howard, St. Lawrence
2008
Steve Patrick, Cortland State
Mike Howard, St. Lawrence
2007
Nick McDonough, NYU
John Lynch, SUNY Plattsburgh
2006
Nick McDonough, NYU
Mike Woods, SUNY Geneseo
2005
Phil Jennings, TCNJ
Mike Woods, SUNY Geneseo
2004
(missing information)
(missing information)
2003
Tim Collins, TCNJ
Mike Woods, SUNY Geneseo
2002
(missing information)
(missing information)
2001
Jim Nichols, Ithaca
William Ware, Ithaca
2000
Mike Howard, St. Lawrence
Mike Woods, SUNY Geneseo
1999
Scott Slade, SUNY Plattsburgh
Ellen Hull, Hamilton
1998
(missing information)
(missing information)
1997
(missing information)
(missing information)
1996
(missing information)
(missing information)
– More years to come –

 

Central Region

Year
Men
Women
2016 Bob Schutlz, Loras Chris Daymont, St. Olaf
2015 Phil Lundin, St. Olaf Joe Sweeney, St. Thomas (Minn.)
2014
Phil Lundin, St. Olaf Donna Ricks, Carleton
2013
Phil Lundin, St. Olaf
Steve Johnson, Wartburg
2012
Phil Lundin, St. Olaf
Steve Johnson, Wartburg
2011
Ted Bulling, Nebraska Wesleyan
Steve Johnson, Wartburg
2010
Will Freeman, Grinnell
Yarrow Pasche, Luther
2009
Peter Wareham, St. Thomas (Minn.)
Donna Ricks, Carleton
2008
Ted Bulling, Nebraska Wesleyan
Steven Johnson, Wartburg
2007
Ted Bulling, Nebraska Wesleyan
Yarrow Pasche, Luther
2006
Paul Schmaedeke, Hamline
Evelyn Freeman, Grinnell
2005
Ted Bulling, Nebraska Wesleyan
Steve Johnson, Wartburg
2004
(missing information)
(missing information)
2003
Steve Johnson, Wartburg
Ted Bulling, Nebraska Wesleyan
2002
(missing information)
(missing information)
2001
Pete Wareham, St. Thomas (Minn.)
Steve Johnson, Wartburg
2000
Ted Bulling, Nebraska Wesleyan
Betsy Emerson, Luther
1999
Ted Bulling, Nebraska Wesleyan
Chris Daymont, St. Olaf
1998
(missing information)
(missing information)
1997
(missing information)
(missing information)
1996
(missing information)
(missing information)
1995
Tim Miles, St. John’s (N.Y.)
Chris Daymont, St. Olaf
1994
Bill Teriquez, Carleton
Ellen Carpenter, St. Benedict
1993
Bill Terriquez, Carleton
Steve Johnson, Wartburg
– More years to come –

 

Great Lakes Region

Year
Men
Women
2016 Brian Diemer, Calvin Brian Diemer, Calvin
2015 Dr. Colin Young, Wabash Mark Northuis, Hope
2014
Roger Busch, Wabash Brian Diemer, Calvin
2013
Roger Busch, Wabash
Brian Diemer, Calvin
2012
Brian Diemer, Calvin
Mark Northuis, Hope
2011
Brian Cashdollar, Manchester
Brian Diemer, Calvin
2010
Roger Busch, Wabash
Brian Diemer, Calvin
2009
Brian Diemer, Calvin 
Brian Diemer, Calvin
2008
Brian Diemer, Calvin
Brian Diemer, Calvin
2007
Brian Diemer, Calvin
Brian Diemer, Calvin
2006
Brian Diemer, Calvin
Kathy Lanese, Case Western
2005
Larry Maddox, Anderson (Ind.)
Pan Fanaritis, Denison
2004
(missing information)
(missing information)
2003
Brian Diemer, Calvin
Deana Fresenko, Mount Union
2002
(missing information)
(missing information)
2001
Brian Diemer, Calvin
Al Hoekstra, Calvin
Deanna Fresenko, Mount Union
2000
Brian Diemer, Calvin
Nancy Meyer, Calvin
1999
Brian Diemer, Calvin
Nancy Meyer, Calvin
1998
(missing information)
(missing information)
1997
(missing information)
(missing information)
1996
(missing information)
(missing information)
1995
Rob Johnson, Wabash
Nancy Meyer, Calvin
1994
Brian Diemer, Calvin
Nancy Meyer, Calvin
1993
Brian Diemer, Calvin
Nancy Meyer, Calvin
– More years to come –

 

Mideast Region

Year
Men
Women
2016 Bobby Van Allen, Johns Hopkins Bobby Van Allen, Johns Hopkins
2015 Tom Donnelly, Haverford Bobby Van Allen, Johns Hopkins
2014
Dario Donatelli, Carnegie Mellon Bobby Van Allen, Johns Hopkins
2013
Bobby Van Allen, Johns Hopkins

Kevin Borrelli, Marywood

2012
Tom Donnelly, Haverford
Bobby Van Allen, Johns Hopkins
2011
Tom Donnelly, Haverford
Bobby Van Allen, Johns Hopkins
2010
Tom Donnelly, Haverford
Bobby Van Allen, Johns Hopkins
2009
Bill Ross, Allegheny
Bobby Van Allen, Johns Hopkins
2008
Dario Donatelli, Carnegie Mellon
Bobby Van Allen, Johns Hopkins
2007
Tom Donnelly, Haverford
Don Nichter, Dickinson
2006
Bill Ross, Allegheny
Don Nichter, Dickinson
2005
Tom Donnelly, Haverford
Don Nichter, Dickinson
2004
(missing information)
(missing information)
2003
Dario Donatelli, Carnegie Mellon
Don Nichter, Dickinson
2002
(missing information)
(missing information)
2001
Tom Donnelly, Haverford
Don Nichter, Dickinson
2000
Tom Donnelly, Haverford
Mark Will-Weber, Moravian
1999
Don Nichter, Dickinson
Tom Donnelly, Haverford
1998
(missing information)
(missing information)
1997
(missing information)
(missing information)
1996
(missing information)
(missing information)
1995
Tom Donnelly, Haverford
Fran Rizzo, Haverford
1994
Tom Donnelly, Haverford
Bill Fritz, Rowan
1993
Tom Donnelly, Haverford
Mark Will-Weber, Moravian
– More years to come –

 

Midwest Region

Year
Men
Women
2016 Al Carius, North Central (Ill.) Jeff Stiles, Washington (Mo.)
2015 Dan Schwamberger, UW-Eau Claire Jeff Stiles, Washington (Mo.)
2014
Al Carius, North Central (Ill.) Jeff Stiles, Washington (Mo.)
2013
Al Carius, North Central (Ill.)
Chris Hall, Chicago
2012
Al Carius, North Central (Ill.)
Dan Schwamberger, UW-Eau Claire
2011
Al Carius, North Central (Ill.)
Jeff Stiles, Washington (Mo.)
2010
Al Carius, North Central (Ill.)
Dan Schwamberger, UW-Eau Claire
2009
Al Carius, North Central (Ill.)
Dan Schwamberger, UW-Eau Claire
2008
Al Carius, North Central (Ill.)
Scott Bradley, Wheaton (Ill.)
2007
Rick Witt, Wisconsin-Stevens Point
Jeff Stiles, Washington (Mo.)
2006
Mahesh Narayanan, North Central
Jeff Stiles, Washington (Mo.)
2005
Don Fritsch, UW-La Crosse
Jeff Stiles, Washington (Mo.)
2004
(missing information)
(missing information)
2003
John Zupanc, UW-Oshkosh
Len Hill, UW-Stevens Point
2002
(missing information)
(missing information)
2001
Don Fritsch, UW-La Crosse
Pat Healy, UW-La Crosse
2000
Tom Antczak, UW-Platteville
Mahesh Narayanan, North Central (Ill.)
1999
Al Carius, North Central (Ill.)
Rick Witt, UW-Stevens Point
Sue Addison, Wheaton (Ill.)
1998
(missing information)
(missing information)
1997
(missing information)
(missing information)
1996
(missing information)
(missing information)
1995
Al Carius, North Central (Ill.)
Pat Healy, UW-La Crosse
Deb Vercauteren, UW-Oshkosh
1994
Al Carius, North Central (Ill.)
Deb Vercauteren, UW-Oshkosh
1993
Al Carius, North Central (Ill.)
Pat Healy, UW-La Crosse
– More years to come –

 

New England Region

Year
Men
Women
2016 Halston Taylor, MIT Halston Taylor, MIT
2015 Pete Farwell, Williams Kristen Morwick, Tufts
2014
Jared Beers, Colby Halston Taylor, MIT
2013
Pete Farwell, Williams
Pete Farwell, Williams
2012
Nicole Wilkerson, Middlebury
Halston Taylor, MIT
2011
Nicole Wilkerson, Middlebury
Nicole Wilkerson, Middlebury
2010
Halston Taylor, MIT
Terry Aldrich, Middlebury
2009
Pete Farwell, Williams
Halston Taylor, MIT
2008
Peter Farwell, Williams
Terry Aldrich, Middlebury
2007
Erik Nedeau, Amherst
Erik Nedeau, Amherst
2006
Peter Farwell, Williams
Terry Aldrich, Middlebury
2005
John Crooke, Wesleyan (Conn.)
Peter Farwell, Williams
2004
(missing information)
(missing information)
2003
Connie Putnam, Tufts
George Suitor, Trinity (Conn.)
2002
(missing information)
(missing information)
2001
Peter Thomas, Keene State
Terry Aldrich, Middlebury
2000
Peter Thomas, Keene State
Terry Aldrich, Middlebury
1999
Peter Thomas, Keene State
Branwen King, Tufts
1998
(missing information)
Kristen Morwick, Williams
1997
(missing information)
(missing information)
1996
(missing information)
Kristen Morwick, Williams
1995
Connie Putnam, Tufts
Carolyn Court, Bates
1994
See Past Regions
See past Regions
1993
Elmer Swanson, Wesleyan (Conn.)
Debbie Aitken, Colby
– More years to come –

 

South/Southeast Region

Year
Men
Women
2016 Matthew Barreau, Christopher Newport John Curtin, Emory
2015 John Curtain, Emory John Curtin, Emory
2014
John Curtain, Emory Matthew Barreau, Christopher Newport
2013 Brian Flynn, Bridgewater (Va.)
Derick Lawrence, Trinity (Texas)
2012
Doug Thomasey, Lynchburg
Derick Lawrence, Trinity (Texas)
2011
Doug Thomasey, Lynchburg
John Curtin, Emory
2010
Doug Thomasey, Lynchburg
Robert Shankman, Rhodes
2009
John Curtin, Emory
Robert Shankman, Rhodes
2008
Lisa Owens, Centre
Jenny Breuer, Trinity (Texas)
2007
Robert Shankman, Rhodes
John Curtin, Emory
2006
Lisa Owens, Centre
John Curtin, Emory
2005
Lisa Owens, Centre
John Curtin, Emory
2004
(missing information)
(missing information)
2003
John Curtin, Emory
John Curtin, Emory
2002
(missing information)
(missing information)
2001
John Curtin, Emory
John Curtin, Emory
2000
John Curtin, Emory
John Curtin, Emory
1999
John Curtin, Emory
John Curtin, Emory
1998
(missing information)
(missing information)
1997
(missing information)
(missing information)
1996
(missing information)
(missing information)
– More years to come –

 

West Region

Year
Men
Women
2016 John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps Toby Schwarz, Whitworth
2015 John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps Matt McGuirk, Willamette
2014
John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps Matt McGuirk, Willamette
2013 Tony Boston, Pomona-Pitzer
John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps
2012
John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps
John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps
2011
Robert Bartlett, Occidental
John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps
2010
Matt McGuirk, Willamette
John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps
2009
John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps
Toby Schwarz, Whitworth
2008
Toby Schwarz, Whitworth
John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps
2007
Robert Bartlett, Occidental
Matt McGuirk, Willamette
2006
Troy Engle, Occidental
Matt McGuirk, Willamette
2005
Matt McGuirk, Willamette
Matt McGuirk, Willamette
2004
(missing information)
(missing information)
2003
Matt McGuirk, Willamette
Kelly Sullivan, Willamette
2002
(missing information)
(missing information)
2001
John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps
John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps
2000
John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps
Kelly Sullivan, Willamette
1999
Sam Ring, Puget Sound
Mick Gieskes, UC San Diego
1998
(missing information)
(missing information)
1997
(missing information)
(missing information)
1996
(missing information)
(missing information)
1995
Ted Van Arsdale, California, San Diego
John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps
1994
Ted Van Arsdale, California, San Diego
Greg Phillips, Whittier
1993
John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps
John Goldhammer, Claremont-Mudd-Scripps
– More years to come –

 

Regional Coaches of the Year – Past Regions

The following awards listings are a work in progress. If you have additions to make to these lists, please contact Director of Media Tom Lewis.

New York Region

Year
Men
Women
1995
Tim Hale, Rochester
Mike Howard, St. Lawrence
1994
Scott Slade, SUNY Plattsburgh
Tim Hale, Rochester
Jack Daniels, SUNY Cortland
1993
Roberto Vives, at Albany
Jack Daniels, SUNY Cortland

 

Northeast Region

Year
Men
Women
1994
Peter Farwell, Williams
Monica Ebnounu, Williams

 

South Region

Year
Men
Women
1995
John Tucker, Washington and Lee
John Curtin, Emory
1994
Dave Sobal, Christopher Newport
John Curtin, Emory
1993
Jack Toms, Lynchburg
John Curtin, Emory