NAIA Outdoor T&F Regional Athletes Award History

Last updated: November 1, 2018

Athletes of the Year Presented by Pro From Sports

visit Pro Form Sports

Regional Athlete of the Year Archive

NAIA Outdoor T&F Regional Athlete of the Year History Quick Links

Current

Regional Athletes of the Year – Current Regions

The following awards listings are a work in progress. If you have additions to make to these lists, please contact Director of Media Tom Lewis.

Great Lakes Region

Year
Men’s Track
Women’s Track
2018 Joey DeBoer, Cornerstone (Mich.) Anna Shields, Point Park (Pa.)
2017 Trevor Stanley, Indiana Tech Adri Sigfoose, Aquinas (Mich.)
2016 Deshawn Woods, Indiana Tech Brianna Woods, Indiana Tech

 

Year
Men’s Field
Women’s Field
2018 Eric Escobedo, Bethel (Ind.) Danielle Wojciechowski, Bethel (Ind.)
2017 Curtis Bell, Aquinas (Mich.) Danielle Wojciechowski, Bethel (Ind.)
2016 Alain Dixon, Indiana Tech Erin Drouillard, Aquinas (Mich.)

 

Midwest Region

Year
Men’s Track
Women’s Track
2018 Caleb Drake, Dordt (Iowa) Michelle Mumm, Morningside (Iowa)
2017 Daniel Garcia, Cardinal Stritch (Wis.) Marissa DeWispelare, Doane (Neb.)
2016 Robert Ironshell, Briar Cliff (Iowa) Jenna Moody, St. Francis (Ill.)

 

Year
Men’s Field
Women’s Field
2018 Alex Wellington, Hastings (Neb.) Kate Grint, Doane (Neb.)
2017 Zach Lurz, Concordia (Neb.) Raven Kelly, St. Francis (Ill.)
2016 Jacob Armburst, Olivet Nazarene (Ill.) Liz King, Concordia (Neb.)

 

South Region

Year
Men’s Track
Women’s Track
2018 Geoffrey Kipchumba, William Carey (Miss.) Shadae Hylton, Southern-New Orleans
2017 Jahnoy Thompson, Southern-New Orleans Hannah Segrave, Milligan (Tenn.)
2016 Geoffrey Kipchumba, William Carey (Miss.) Orenthia Bennett, Southern-New Orleans

 

Year
Men’s Field
Women’s Field
2018 Qua Stocks, Reinhardt (Ga.) Felicia Frimpong, Keiser (Fla.)
2017 Thobias Nilsson Montler, Keiser (Fla.) Jonina Brinson, Mobile (Ala.)
2016 Dequan Harvin, Webber International Jonina Brinson, Mobile (Ala.)

 

South Central Region

Year
Men’s Track
Women’s Track
2018 Oraine Palmer, Wiley (Texas) Aminat Olowara, Oklahoma City
2017 Marbeq Edgar, Wiley (Texas) Taylor Needham, Southwestern (Kan.)
2016 Tre Hinds, Wayland Baptist Natali Engle, Friends (Kan.)

 

Year
Men’s Field
Women’s Field
2018 Leon Boyd, Wayland Baptist Chelsea Baker, Friends (Kan.)
2017 Isaac Zitterkopf, Mid-America Nazarene (Kan.) Chelsea Baker, Friends (Kan.)
2016 Wayne Northover, Wayland Baptist Chelsea Baker, Friends (Kan.)

 

 

West Region

Year
Men’s Track
Women’s Track
2018 John Gay, British Columbia Jessa Perkinson, Southern Oregon
2017 John Gay, British Columbia Lyndee Dawson, Biola (Calif.)
2016 Sam Atkin, Lewis-Clarke State Tiana Thomas, College of Idaho

 

Year
Men’s Field
Women’s Field
2018 Seth Gretz, Oregon Tech Hayley Morse, College of Idaho
2017 Pancho Saldana, Eastern Oregon Becky Collier, Westmont (Calif.)
2016 Eric England, Eastern Oregon Becky Collier, Westmont (Calif.)