National Athletes of the Week – Cross Country

Last updated: October 19, 2019

Here is a complete list of those athletes who have been named Cross Country National Athletes of the Week by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) since 2014.

QUICK LINKS: NCAA Division I | NCAA Division II | NCAA Division III | NJCAA DI | NJCAA DIII

Scroll below to find out the names of those athletes!

NCAA Division I

2019

Date
Men
Women
September 3 Amon Kemboi, Campbell Scholasticah Kemei, Elon
September 9 Paul Roberts, Wyoming Abby Caldwell, Iowa State
September 16
Kigen Chemadi, Middle Tennessee Bailey Hertenstein, Indiana
September 23
Edwin Kurgat, Iowa State Taylor Werner, Arkansas
September 30 Conner Mantz, BYU Ericka VanderLande, Michigan
October 7
Vincent Kiprop, Alabama Weini Kelati, New Mexico
October 14
Thomas Chaston, Colorado State Jessica Pascoe, Florida
October 21
   
October 28
   

2018

Date
Men
Women
September 4 Garrett Corcoran, California Jaci Smith, Air Force
September 10 Colin Abert, Penn State Susan Ejore, Oregon
September 17
Azaria Kirwa, Liberty Dorcas Wasike, Louisville
September 24
Amon Kemboi, Campbell Abbey Wheeler, Providence
October 1 Morgan McDonald, Wisconsin Alicia Monson, Wisconsin
October 8
Clayton Young, BYU Kate Hunter, BYU
October 15
Grant Fisher, Stanford Weini Kelati, New Mexico
October 22
Jack Shea, Northern Arizona Abbey Wheeler, Providence
October 29
James Sugira, Eastern Kentucky Jessica Pascoe, Florida

2017

Date
Men
Women
September 5
Kigen Chemadi, Middle Tennessee State
Militsa Mircheva, Florida State
September 11
Jacob Thomson, Kentucky
Jillian Hunsberger, Penn State
September 18
Ryan Thomas, Columbia
Karissa Schweizer, Missouri
September 25
Jerrell Mock, Colorado State
Elinor Purrier, New Hampshire
October 2
Dillon Maggard, Utah State

Ednah Kurgat, New Mexico

October 9
Jonah Koech, UTEP
Heather MacLean, UMass Amherst
October 16
Justyn Knight, Syracuse

Ednah Kurgat, New Mexico

October 30
Grant Fisher, Stanford Dani Jones, Colorado

2016

Date
Men
Women
September 7 Harry Mulenga, Florida State Heather MacLean, UMass Amherst
September 12 Erick Rotich, Eastern Kentucky Tessa Barrett, Penn State
September 19
Lawrence Kipkoech, Campbell Elinor Purrier, New Hampshire
September 26
Justyn Knight, Syracuse Brenna Peloquin, Boise State
October 3 Sean Tobin, Ole Miss Anna Rohrer, Notre Dame
October 10
Kyle Hauser, Illinois-Chicago Anne-Marie Blaney, UCF
October 17
Justyn Knight, Syracuse Brenna Peloquin, Boise State
October 24
Adam Palamar, Syracuse
Ariel Michalek, Illinois State
October 31
Edward Cheserek, Oregon
Amy-Eloise Neale, Washington

2015

Date
Men
Women
September 8 Antibahs Kosgei, Alabama Hannah Everson, Air Force
September 14 Colin Bennie, Syracuse Tori Gerlach, Penn State
September 21
John Mascari, Indiana State Ryen Frazier, NC State
September 28
Erik Peterson, Butler Christina Melian, Stony Brook
October 5 Mason Ferlic, Michigan Ryen Frazier, NC State
October 12
Robert Allen, UMass Lowell Laura Hottenrott, Boston College
October 19
Marc Scott, Tulsa
Allie Ostrander, Boise State
October 26
Hassan Chepkwony, Grambling
Paige Rankine, Alabama State
November 2
Thomas Curtin, Virginia Tech
Dominique Scott, Arkansas

2014

Date
Men
Women
September 2 Damian Roszko, Mississippi State Raquel Hefflin, UC Riverside
September 8 Anthony Rotich, UTEP Rachele Schulist, Michigan State
September 15
John Mascari, Indiana State Courtney Frerichs, UMKC
September 22
Robert Allen, UMass Lowell Dominique Scott, Arkansas
September 29 Nate Jewkes, Southern Utah Shelby Houlihan, Arizona State
October 6
Patrick Tiernan, Villanova Charlotte Arter, New Mexico
October 13
Quincy O’Connor, Fordham Elinor Purrier, New Hampshire
October 20
Maksim Korolev, Stanford
Crystal Nelson, Iowa State
October 27
Sarone Batiste, Prairie View A&M
Brianna Ilarda, Providence
November 3
Edward Cheserek, Oregon
Liv Westphal, Boston College

NCAA Division II

2019

Date
Men
Women
September 3 Award Not Given Award Not Given
September 9 Joseph Humes, Hillsdale Ida Narbuvoll, U-Mary
September 16
Samuel Blake, UC San Diego Hannah Wolkenhauer, Queens (N.C.)
September 23
Gidieon Kimutai, Missouri Southern Elysia Burgos, Southwest Baptist
September 30 Tanner Chada, Grand Valley State Ida Narbuvoll, U-Mary
October 7
Taylor Stack, Western Colorado Eilish Flanagan, Adams State
October 14
Gidieon Kimutai, Missouri Southern Allie Ludge, Grand Valley State
October 21
   
October 28
   

2018

Date
Men
Women
September 4 Mason Phillips, Sioux Falls Kayla Wooten, UC-Colorado Springs
September 10 Jared Hallow, Edinboro Megan Wenham, Colorado Mines
September 17
Jacob Klemz, Washburn Sarah Berger, Grand Valley State
September 24
Stetson Rayas, Dallas Baptist Claire McCune, Drury
October 1 Sydney Gidabuday, Adams State Kayla Wooten, UC-Colorado Springs
October 8
Austin Nolan, Southern Indiana Sophie Seward, Western State
October 15
Zach Panning, Grand Valley State Sadie Baker, Adams State
October 22
Grant Colligan, Colorado Mines Emmanuelah Chelimo, Alaska Anchorage
October 29
Baron Freeman, Saint Augustine’s Kendall Fitzgerald, Post
November 5
Sydney Gidabuday, Adams State Alicja Konieczek, Western State

2017

Date
Men
Women
September 5
Collins Kurui, New Mexico Highlands
Caroline Kurgat, Alaska Anchorage
September 11
Armando Torres, UW-Parkside
Leah Hanle, Mount Olive
September 18
Kyle Medina, Chico State
Hannah Wolkenhauer, Queens (N.C.)
September 25
Mason Phillips, Sioux Falls
Alexis Zeis, U-Mary
October 2
Leakey Kipsogei, American International
Colett Rampf, Saint Leo
October 9
Gatien Airiau, Academy of Art
Caroline Kurgat, Alaska Anchorage
October 16
Jereamy Hall, Mount Olive
Leah Hanle, Mount Olive
October 23
Grant Colligan, Colorado Mines
Caroline Kurgat, Alaksa Anchorage

2016

Date
Men
Women
September 7 Vincent Kiprop, Missouri Southern Nicole Borofski, Stonehill
September 12 Nathanael Williams, Colorado Mines Alexis Zeis, U-Mary
September 19
Chris Striegel, Bellarmine Kendra Foley, GVSU
September 26
Ronald Cheserek, Saint Leo Alexis Zeis, U-Mary
October 3 Vincent Kiprop, Missouri Southern Colett Rampf, Saint Leo
October 10
Leakey Kipkosgei, American International Emi Trost, Minnesota-Duluth
October 17
Alfred Chelanga, Shorter Sophie McDonald, Northern Michigan
October 24
James Ngandu, Tiffin
Emi Trost, Minnesota-Duluth
October 31
Luis Nieves, Virginia Union
Domtilla Kiplaget, Winston-Salem State

2015

Date
Men
Women
September 8 Alex Cushman, Indianapolis Ewa Zaborowska, Harding
September 14 Derrick Williams, CSU-Pueblo Molly Montonye, MSU-Moorhead
September 21
Nathanael Williams, Colorado Mines Kelsey Bruce, Dallas Baptist
September 28
Alec Baldwin, Black Hills State Alexis Zeis, U-Mary
October 5 Johnnie Guy, Southern Indiana Emily Oren, Hillsdale
October 12
Collins Kirui, New Mexico Highlands Amanda Farrough, Lewis
October 19
Dessie Demlew, Benedict
Emily Roberts, Southern Indiana
October 26
James Ngandu, Tiffin
Alexis Zeis, U-Mary

2014

Date
Men
Women
September 8 Keifer Johnson, Western State Delainey Phelps, Ashland
September 15
Mike Biwott, American International
Brian Baum, Ashland
Amanda Eisman, West Chester
September 22
Brayden Burleigh, Shippensburg Emily Frith, Bellarmine
September 29 Valentin Pepiot, Academy of Art Samantha Rivard, Minnesota-Duluth
October 6
Mike Biwott, American International Allyson Winchester, GVSU
October 13
Mike Biwott, American International Emily Short, Saginaw Valley State
October 20
Alan Peterson, GVSU
Samantha Rivard, Minnesota-Duluth
October 27
Silas Too, Shorter
Emily Oren, Hillsdale
November 3
Henry Cheseto, Alaska Anchorage
Katelyn Steen, Western Washington

NCAA Division III

2019

Date
Men
Women
September 3 Aleksi Bingham, RIT Ciara Knott, SUNY Geneseo
September 9 Nate Romberger, Messiah Evie Bultemeyer, Trine
September 16
Danny Aschale, Connecticut College Genny Corcoran, SUNY Geneseo
September 23
Ryan Cutter, UChicago Anastasia Tucker, Hope
September 30 Aidan Ryan, Williams Sabrina Gornisiewicz, Tufts
October 7
Tyler Nault, UW-La Crosse Paige Lawler, Washington (Mo.)
October 14
Dadley Ogetii, St. Lawrence Parley Hannan, Ithaca
October 21
   
October 28
   

2018

Date
Men
Women
September 4 Langston Gash, Stevenson Clare Schoen, Misericordia
September 10 Ian McVey, Ohio Northern Cassandra Vince, Albion
September 17
Dhruvil Patel, North Central (Ill.) Sam Slattery, UW-Eau Claire
September 24
Sean O’Connor, RPI Natalie Bettez, Tufts
October 1 Dhruvil Patel, North Central (Ill.) Sam Slattery, UW-Eau Claire
October 8
Otto Kingstedt, RIT Natalie Bettez, Tufts
October 15
Dhruvil Patel, North Central (Ill.) Claire Lamb, Otterbein
October 22
Benjamin White, Whittier Amelia Morrow, Luther
October 29
Eric Herrmann, Dickinson Sophia Gorman, Colby

2017

Date
Men
Women
September 5
Mark Fairley, Central College
Clare Schoen, Misericordia
September 11
Ian Kellogg, Otterbein
Ashlyn Bagge, Wartburg
September 18
Darin Lau, UW-Eau Claire
Casey Hovland, St. Scholastica
September 25
Isaac Garcia-Cassani, SUNY Geneseo
Taryn Cordani, Ithaca
October 2
Darin Lau, UW-Eau Claire
Kaitlyn Mooney, Coast Guard
October 9
Otto Kingstedt, RIT
Veronica Wheeler, DeSales
October 16
Isaac Garcia Cassani, SUNY Geneseo
Taryn Cordani, Ithaca
October 30
Kevin Veltre, Rowan Nicky Roberts, Amherst

2016

Date
Men
Women
September 7 Damon Kilgore, Gordon Abrah Masterson, Cornell College
September 12 Jorge Maldonado, NYU Erin Herrmann, Hope College
September 19
Darin Lau, UW-Eau Claire Felicia Koerner, Johns Hopkins
September 26
Isaac Garcia-Cassani, SUNY Geneseo Maya Weigel, Pomona-Pitzer
October 3 Ian LaMere, UW Platteville Amy Regan, Stevens
October 10
Mohamed Hussein, Amherst Erin Artz, St. Norbert
October 17
Isaac Garcia-Cassani, SUNY Geneseo Amy Regan, Stevens
October 24
Jack Pierce, Hamilton
Kaitlyn Stinson, Utica
October 31
Ian LaMere, UW-Platteville
Amy Regan, Stevens

2015

Date
Men
Women
September 8 Hart Hornor, Carleton Kelsey Patrick, Lebanon Valley
September 14 Mohamed Hussein, Amherst Lauren Strohbehn, Calvin
September 21
Jake Campbell, St. Olaf Sophia Meehan, Johns Hopkins
September 28
Mohamed Hussein, Amherst Lacey Serletti, Williams
October 5 Bijan Mazaheri, Williams Sophia Meehan, Johns Hopkins
October 12
Mohamed Hussein, Amherst Abigail Nadler, Middlebury
October 19
Josh Thorson, UW-Eau Claire
Megan Kellogg, St. Lawrence
October 26
Charles Pfander, Hamilton
Michelle Fish, Hamilton
November 2
Ian LaMere, UW-Platteville
Emily Bryson, Brandeis

2014

Date
Men
Women
September 2 Dillon Farrell, Moravian Brianna Hickey, Chicago
September 8 Hart Hornor, Carleton Erin Statz, St. Thomas (Minn.)
September 15
Colin Cotton, Williams Amy Regan, Stevens
September 22
Drew Padgett, Washington (Mo.) Lucy Cheadle, Washington (Mo.)
September 29 David Chelimo, Colby Sarah Quinn, MIT
October 6
Grant Wintheiser, St. Olaf Sophia Meehan, Johns Hopkins
October 13
Wilder Schaaf, Middlebury Alison Maxwell, Middlebury
October 20
Troy Kelleher, North Central (Ill.)
Lucy Cheadle, Washington (Mo.)
October 27
Dawson Miller, UW-Whitewater
Cassia Hameline, St. Lawrence
November 3
Josh Thorson, UW-Eau Claire
Lucy Cheadle, Washington (Mo.)

NJCAA Division I

2019

Date
Men
Women
September 3 Dais Malebana, Cloud County CC Lubna Suied, Cowley County CC
September 9 Dais Malebana, Cloud County CC Faith Linga, Iowa Western CC
September 16
Wesley Banguria, Colby CC Sharon Chumo, Monroe College
September 23
Dais Malebana, Cloud County CC Faith Linga, Iowa Western CC
September 30 Wesley Banguira, Colby CC Flomena Asekol, New Mexico JC
October 7
Dais Malebana, Cloud County CC Flomena Asekol, New Mexico JC
October 14
Wesley Banguira, Colby CC Faith Linga, Iowa Western CC
October 21
   
October 28
   

2018

Date
Men
Women
September 4 Andrew Kibet, Hutchinson CC Aminata Kenyawani, Pratt CC
September 10 Dennis Kiptoo, Cloud County CC Abeba Sullivan, Iowa Central
September 17
Dennis Kiptoo, Cloud County CC Gladys Jermaiyo, South Plains
September 24
Dennis Kiptoo, Cloud County CC Winrose Chesang, Iowa Central
October 1 Andrew Bosquez, South Plains Everlyn Kemboi, El Paso CC
October 8
Andrew Kibet, Hutchinson CC Katherine Bruno, Pima CC
October 15
Ezekiel Kipchirchir, Iowa Central Benadine Chelimo, Trinidad State
October 22
Jesus Aldana, Central Arizona Alliana Atencio, Central Arizona
October 29
Andrew Kibet, Hutchinson CC Abeba Sullivan, Iowa Central

2017

Date
Men
Women
September 5
Karim Achengli, Iowa Central
Adva Cohen, Iowa Central
September 11
Alex Masai, Monroe College
Esther Gitahi, New Mexico JC
September 18
Karim Achengli, Iowa Central
Adva Cohen, Iowa Central
September 25
Ayrton Ledesma, Gillette
Sandra Szpott, Garden City CC
October 2
Karim Achengli, Iowa Central
Winnie Kibet, Colby CC
October 9
Ayrton Ledesma, Gillette
Katherine Bruno, Pima CC
October 16
Karim Achengli, Iowa Central
Adva Cohen, Iowa Central
October 23
James Majenge, Monroe College
Claudrice McKoy, Monroe College

2016

Date
Men
Women
September 7 Wal Khat, North Iowa Area Mirena Goncalves, Barton CC
September 12 Wal Khat, North Iowa Area Susan Ejore, Monroe College
September 19
Gilbet Kigen, Central Arizona Leanne Pompeani, Iowa Central
September 26
Moses Dirane, Cloud County Susan Ejore, Monroe College
October 3 Moses Dirane, Cloud County Leanne Pompeani, Iowa Central
October 10
Moses Dirane, Cloud County Susan Ejore, Monroe College
October 17
Omer Almog, Iowa Central Leanne Pompeani, Iowa Central
October 24
Moses Dirane, Cloud County
Shanieke Watson, Iowa Western
October 31
Gilbert Kigen, Central Arizona
Leanne Pompeani, Iowa Central

2015

Date
Men
Women
September 14 Gilbert Kigen, Central Arizona Leanne Pompeani, Iowa Central
September 21
Andrew Ronoh, Iowa Central Leanne Pompeani, Iowa Central
September 28
Sylvester Barus, Iowa Western Rose Jebet, New Mexico JC
October 5 Andrew Ronoh, Iowa Central Susan Ejore, Monroe
Leanne Pompeani, Iowa Central
October 12
Sylvester Barus, Iowa Western Lydia Mato, Barton CC
October 19
Festus Lagat, Gillette
Leanne Pompeani, Iowa Central
October 26
Chris Vitek, Harford CC
Annie Noffsinger, Hagerstown CC
November 2
Gilbert Kigen, Central Arizona
Leanne Pompeani, Iowa Central

NJCAA Division III

2019

Date
Men
Women
September 3 Award Not Given Award Not Given
September 9 Award Not Given Award Not Given
September 16
Luis Antonio Fernandez, Suffolk CC Alexandra Smith, Suffolk CC
September 22
Jacob Melgosa, Harper Alexandra Smith, Suffolk CC
September 30 Edwin Kipainoi, St. Charles CC Katie Dorton, Oxford College
October 7
Christopher Benitez, Bergen CC Alexandra Smith, Suffolk CC
October 14
Luis Antonio Fernandez, Suffolk CC Alexandra Smith, Suffolk CC
October 21
   
October 28
   

2018

Date
Men
Women
September 10 Tony Espinoza, Harper College Haley Weidner, Sauk Valley CC
September 17
Michael Sisko, Harper College Tyesha James, Kingsborough (N.Y.)
September 24
Jonathan Gonzalez, Suffolk CC Sara Loew, Camden County
October 1 Daniel Taylor, Sandhills CC Lyndsay Boyd, Rowan-Gloucester
October 8
Mike Dowd, Rowan-Gloucester Rachel Temple, Harper College
October 15
Mike Dowd, Rowan-Gloucester Tyesha James, Kingsborough (N.Y.)
October 22
Jared Craw, Hudson Valley Emily Elder, Oxford College
October 29
Jared Craw, Hudson Valley Mercedes Planavsky, Hudson Valley

2017

Date
Men
Women
September 5
Aaron Kennelley, Columbus State CC
Elizabeth Finley, Columbus State CC
September 11
Sean Sanaghan, Harper College
Misbah Baig, Harper College
September 18
Jake Caruso, Rowan-Gloucester
Tyesha James, Kingsborough (N.Y.)
September 25
Daniel Taylor, Sandhills CC
Chyanna Bernier, Herkimer County
October 2
Jake Caruso, Rowan-Gloucester
Misbah Baig, Harper College
October 9
Sean Sanaghan, Harper College
Chyanna Bernier, Herkimer County
October 16
Humberto Wallace, Kingsborough (N.Y.)
Abbey Starks, Howard (Md.)
October 23
Mike Dowd, Rowan-Gloucester
Olivia Mullins, Northern Essex

2016

Date
Men
Women
September 7 Ryan Evans, Suffolk County Justine Conca, Bergen CC
September 12 Adam Glass, Columbus State Ali Gutt, Harper College
September 19
Ilya Wilson, Suffolk County Ali Gutt, Harper College
September 26
Christopher Loughman, Bergen CC Abbey Starks, Howard (Md.)
October 3 Scott Williams, Harper College Jordan Austin, Rowan-Gloucester
October 10
Scott Williams, Harper College Ali Gutt, Harper College
October 17
Corey Young, Howard (Md.) Ali Gutt, Harper College
October 24
Adam Dougherty, Georgia Military
Abbey Starks, Howard (Md.)
October 31
Jason Linendoll, SUNY Arirondack
Ali Gutt, Harper College

2015

Date
Men
Women
September 14 Zakaria Djouma, Mohawk Valley Ryleigh Donegan, Suffolk County
September 21
Martin Maldonado, Rowan-Gloucester Shannen Gallardo, FIT
September 28
Zakaria Djouma, Mohawk Valley Mesert Hart, Northampton CC
October 5 Zakaria Djouma, Mohawk Valley Ryleigh Donegan, Suffolk County
October 12
Zakaria Djouma, Mohawk Valley Ali Gutt, Harper College
October 19
Christopher Swenson, Suffolk CC
Sarah Meighan, Rowan-Gloucester
October 26
Jared Hallow, Potomac State
Mesert Hart, Northampton CC
November 2
Christopher Swenson, Suffolk CC
Leana Wiebelt, Suffolk CC