NCAA DI Outdoor Track & Field Regional Assistant Coach of the Year History

Last updated: March 30, 2018

Regional Coaches of the Year Archive - DI

DI Outdoor Track & Field Regional Assistant Coaches of the Year History Quick Links

NOTE: Regions are abbreviated, so "GL" is Great Lakes, "MA" is Mid-Atlantic…
Current

Regional Assistant Coaches of the Year – Current Regions

The following awards listings are a work in progress. If you have additions to make to these lists, please contact Director of Media Tom Lewis.

Great Lakes Region

Year
Men
Women
2018 Coming Soon Coming Soon
2017 Joel Brown, Ohio State Mike McGuire, Michigan
2016 Tomasz Smialek, Akron Mike McGuire, Michigan
2015
Dave Astrauskas, Wisconsin
Angela Goodman, Purdue
2014
Sterling Roberts, Eastern Michigan
Alan Turner, Notre Dame
2013
Alan Turner, Notre Dame
Alan Turner, Notre Dame
2012
Jeff Huntoon, Indiana
Nate Davis, Wisconsin
2011
Ed Beathea, Ohio State
John Newell, Michigan State
2010
Adam Beltran, Notre Dame
Nate Davis, Wisconsin
2009
Rodney Zuyderwyk, Purdue
Brian Forrester, Akron
2008
Fred LaPlante, Michigan
Rodney Zuyderwyk, Purdue

 

Mid-Atlantic Region

Year
Men
Women
2018 Coming Soon Coming Soon
2017
Lucais MacKay, Penn State
Fritz Spence, Penn State
2016
Tony Tenisci, Penn
Julie Culley, Georgetown
2015
Robert Farrell, Rutgers
Dan Frake, Bucknell
2014
Kevin Kelly, Penn State
Randy Bungard, Penn State
2013
John Gondak, Penn State
Willie Johnson, Marshall
2012
Chris Johnson, Penn State
Chris Miltenberg, Georgetown
2011
Steve Dolan, Princeton
Chris Miltenberg, Georgetown
2010
John Gondak, Penn State
Chris Johnson, Penn State
2009
Shelia Burrell, Georgetown
Chris Miltenberg, Georgetown
2008
Drew Hardyk, Penn State
Chris Johnson, Penn State

 

Midwest Region

Year
Men
Women
2018 Coming Soon Coming Soon
2017 Andy Kokhanovsky, Kansas Greg Watson, Kansas State
2016 Justin St. Clair, North Dakota State Carjay Lyles, Missouri
2015
Adrian Wheatley, Illinois
John Smith, Southern Illinois
2014
Billy Maxwell, Nebraska
Carrie Lane, Nebraska
2013
Joey Woody, Iowa
Wayne Pate, Kansas
2012
Erik Whitsitt, Illinois State
Wayne Pate, Kansas
2011
Joey Woody, Iowa
Dana Boone, Oklahoma
2010
Matt Kane, Oklahoma
Brian Blutreich, Oklahoma
2009
Billy Maxwell, Nebraska
Marc Burns, Wichita State
2008
Travis Geophert, Northern Iowa
Chris Brown, Oral Roberts
Kris Grimes, Nebraska

 

Mountain Region

Year
Men
Women
2018 Coming Soon Coming Soon
2017 Paul Ereng, UTEP Lacena Golding-Clarke, UTEP
2016 Giles McDonnell, Utah State Cliff Felkins, Texas Tech
2015
James Thomas, Texas Tech
James Thomas, Texas Tech
2014
James Thomas, Texas Tech
Lacena Golding-Clarke, UTEP
2013
Scott Steffan, Air Force
Dion Miller, Texas Tech
2012
Scott Steffan, Air Force
Paul Pilkington, Weber State
2011
Dion Miller, Texas Tech
Cliff Felkins, Texas Tech
2010
Dion Miller, Texas Tech
Scott Irving, Air Force
2009
Dion Miller, Texas Tech
Scott Irving, Air Force
2008
Dion Miller, Texas Tech
Cliff Felkins, Texas Tech

 

Northeast Region

Year
Men
Women
2018 Coming Soon Coming Soon
2017 Deshaya Williams, Albany Kebba Tolbert, Harvard
2016 Zeb Lang, Cornell Kebba Tolbert, Harvard
2015
Megan Johnson, Cornell
Robert Hoppler, New Hampshire
2014
Megan Johnson, Cornell
Mark Coogan, Dartmouth
2013
Megan Johnson, Cornell
Artie Smith, Cornell
2012
Annette Acuff, Binghamton
Mark Coogan, Dartmouth
2011
James Garnham, Buffalo
James Garnham, Buffalo
2010
James Garnham, Buffalo
Clive Terrelonge, UConn
2009
Michelle Eisenreich, Brown
Clive Terrelonge, UConn
2008
Kenneth Franklin, Sacred Heart
Clive Terrelonge, UConn

 

South Region

Year
Men
Women
2018 Coming Soon Coming Soon
2017 Tim Hall, Tennessee Dorian Scott, Florida State
2016 Tim Hall, Tennessee Steve Lemke, Florida
2015
Ryan Vanhoy, Ole Miss
Petros Kyprianou, Georgia
2014
Doug Reynolds, Alabama
Petros Kyprianou, Georgia
2013
Matt Kane, Alabama
Karen Harvey, Florida State
2012
Ken Harnden, Florida State
Karen Harvey, Florida State
2011
Dick Booth, Florida
Adrian Ghioroaie, Southern Miss
2010
Dick Booth, Florida
Steve Lemke, Florida
2009
Don Babbit, Georgia
Karen Harvey, Florida State
2008
Jerry Clayton, Auburn
Karen Harvey, Florida State

 

South Central Region

Year
Men
Women
2018 Coming Soon Coming Soon
2017 Alleyne Francique, Texas A&M Chris Johnson, Arkansas
2016 Kris Grimes, Texas A&M Chris Johnson, Arkansas
2015
Kris Grimes, Texas A&M
Tonja Buford-Bailey, Texas
2014
Michael Ford, Baylor
Tonja Buford-Bailey, Texas
2013
Sean Lonergan, Stephen F. Austin
Vince Anderson, Texas A&M
2012
Mario Sategna, Texas
Rolando Greene, Arkansas
2011
Mario Sategna, Texas
Rolando Greene, Arkansas
2010
Jim VanHootegem, Texas A&M
Vince Anderson, Texas A&M
2009
Dick Booth, Arkansas
Vince Anderson, Texas A&M
2008
Shawn Jackson, Louisiana Tech
Vince Anderson, Texas A&M

 

Southeast Region

Year
Men
Women
2018 Coming Soon Coming Soon
2017 Ben Thomas, Virginia Tech Marvin Gibson, Clemson
2016 Bob Phillips, Virginia Tech Shawn Wilbourn, Duke
2015
Martin Maric, Virginia
Shawn Wilbourn, Duke
2014
Andrew Ninow, Kentucky
Ashley Duncan, Western Kentucky
2013
Tim Hall, Clemson
Tim Vaught, Coastal Carolina
2012
Adigi Id-Deen, George Mason
Tim Hall, Clemson
2011
Greg Jack, Virginia Tech
Kevin Jermyn, Duke
2010
Greg Jack, Virginia Tech
Charles Foster, Virginia Tech
2009
Tim Hall, Clemson
Carrie Lane, Virginia
2008
Lance Bingham, Liberty
Lawrence Johnson, Virginia Tech

 

West Region

Year
Men
Women
2018 Coming Soon Coming Soon
2017 Andy Powell, Oregon Curtis Taylor, Oregon
2016 John Frazier, UCLA Curtis Taylor, Oregon
2015
Andy Powell, Oregon
Curtis Taylor, Oregon
2014
Andy Powell, Oregon
Curtis Taylor, Oregon
2013
John Henry Johnson, Southern California
Carjay Lyles, San Diego State
2012
Jason Dunn, Stanford
Dan Lange, Southern California
2011
Jason Dunn, Stanford
Craig Carter, Arizona
2010
David Dumble, Arizona State
Robert Johnson, Oregon
2009
Mark MacDonald, Washington State
Robert Johnson, Oregon
2008
Raul Sheen, Long Beach State
Dave Dumble, Arizona State