Displaying 1 - 1 of 1
Collection:  NCAA DIII Men's Outdoor Track & Field Conference TFRI
Sport:  Men's Outdoor Track & Field
Type:  Conference TFRI: Track & Field Rating Index
Group:  NCAA DIII
Year:  2021
Subgroup:  ASC (American Southwest)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
McMurry 1 1 1 1 1
Hardin-Simmons 2 2 2 2 2
LeTourneau 3 3 3 3 3
East Texas Baptist 4 4 4 4 4
Concordia Texas 5 5 5 5 5
Univ. of the Ozarks 6 8 8 8 6
Belhaven (Miss.) RV 6 6 6 RV
UT Dallas RV 7 7 7 RV
Summary for Subgroup - 8 records total
Subgroup:  CAC (Capital Athletic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Southern Virginia
Christopher Newport 1 1 1 1 1
Salisbury 2 2 2 2 2
York (Pa.) 3 3 3 3 3
Mary Washington 4 4 4 4 4
Southern Virginia 5 5 5 5 5
Summary for Subgroup - 6 records total
Subgroup:  CCIW
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Augustana (Ill.)
Carroll (Wis.)
Carthage
Illinois Wesleyan
Millikin
North Park
Wheaton (Ill.)
North Central (Ill.)
Elmhurst
North Central (Ill.) 1 1 1 1 1
Wheaton (Ill.) 2 2 2 2 2
Augustana (Ill.) 6 5 5 3 3
Carroll (Wis.) 3 3 3 4 4
Millikin 7 6 6 5 5
Carthage 4 4 4 6 6
Illinois Wesleyan 5 7 7 7 7
Elmhurst 8 8 8 8 8
North Park 9 9 9 9 9
Summary for Subgroup - 18 records total
Subgroup:  Centennial Conference
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Johns Hopkins 2 1 1 1 1
Ursinus 1 2 2 2 2
Dickinson 3 3 3 3 3
Muhlenberg 4 4 4 4 4
McDaniel 6 6 5 5 5
Gettysburg 5 5 6 6 6
Franklin & Marshall 7 7 7 7 7
Haverford 8 8 8 8
Summary for Subgroup - 8 records total
Subgroup:  CSAC (Colonial States)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Penn State Behrend RV 1 1 1 1
Alfred State 1 2 2 2 2
Keystone RV 3 3 3 RV
Summary for Subgroup - 3 records total
Subgroup:  CCC (Commonwealth Coast)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Wentworth (Mass.) 1 1 1
Summary for Subgroup - 1 records total
Subgroup:  Empire 8
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
St. John Fisher 1 1 1 1 1
Utica 2 2 2 2
Nazareth 2 3 3 3 3
Houghton 4 4 4 4 4
Alfred 3 5 5 5 5
Summary for Subgroup - 5 records total
Subgroup:  GNAC (Great Northeast)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Suffolk 2 3 2 2 1
Saint Joseph's (Maine) 1 2 3 3 2
Lasell 3 4 4 4 3
Regis (Mass.) RV 1 1 1 RV
Emmanuel (Mass.) 5 5 5 RV
Summary for Subgroup - 5 records total
Subgroup:  HCAC (Heartland Collegiate)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Anderson (Ind.)
Bluffton
Defiance
Earlham
Franklin
Manchester
Mount St. Joseph
Rose-Hulman
Transylvania
Hanover
Rose-Hulman 1 1 1 1 1
Manchester 2 2 2 2 2
Hanover 3 3 3 3 3
Franklin 4 4 4 4 4
Transylvania 5 6 5 5 5
Earlham 8 5 6 6 6
Anderson (Ind.) 7 8 7 7 7
Bluffton 6 7 8 8 8
Mount St. Joseph 9 10 10 10 9
Defiance RV 9 9 9 RV
Summary for Subgroup - 20 records total
Subgroup:  ARC (American Rivers)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Dubuque
Loras
Nebraska Wesleyan
Wartburg
Simpson (Iowa)
Luther
Coe
Central (Iowa)
Buena Vista
Wartburg 1 1 1 1 1
Loras 2 2 2 2 2
Central (Iowa) 5 3 3 3 3
Dubuque 3 4 4 4 4
Nebraska Wesleyan 4 5 5 5 5
Simpson (Iowa) 8 8 8 7 6
Luther 6 6 6 6 7
Buena Vista 7 7 7 8 8
Coe 9 9 9 9 9
Summary for Subgroup - 18 records total
Subgroup:  Independent (NCAA DIII)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Belhaven (Miss.)
Birmingham-Southern
Fontbonne
Hardin-Simmons
LeTourneau
McMurry
Pfeiffer
Piedmont
Mississippi Univ. for Women
Methodist
Berry
UC Santa Cruz 5 5 3 2 1
Methodist 2 2 2 1 2
Gordon (Mass.) 3 3 5 4 3
William Peace 6 7 6 5 4
Covenant 4 6 8 7 5
Lancaster Bible 7 8 9 8 6
Berea (Ky.) 8 11 10 9 7
Pfeiffer 9 9 11 10 8
Brevard (N.C.) 12 12 11 9
UMaine Presque Isle 10 13 13 12 10
Roger Williams RV 4 4 3 RV
Nichols 10 7 6 RV
SUNY Cobleskill RV
Piedmont 1 1 1
Belhaven (Miss.)
Berry
Birmingham-Southern
Fontbonne
Hardin-Simmons
LeTourneau
McMurry
Mississippi Univ. for Women
Summary for Subgroup - 33 records total
Subgroup:  Landmark Conference
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Susquehanna 1 1 1 1 1
Moravian 2 2 2 2 2
Elizabethtown 3 3 3 3 3
Catholic (D.C.) 4 4 4 4 4
Scranton 5 5 5 5 5
Juniata 6 6 6 6 6
Goucher 7 7 7 7 7
Summary for Subgroup - 7 records total
Subgroup:  Liberty League
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Rochester (N.Y.) 1 1 1 1 1
Ithaca 2 2 2 2 2
RIT 3 3 3 3 3
RPI 6 4 4
St. Lawrence 4 4 4 5 5
Vassar 5 6 7 7 6
Union (N.Y.) RV 5 5 6 RV
Summary for Subgroup - 7 records total
Subgroup:  LEC (Little East)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Eastern Connecticut State 2 2 1 1 1
Southern Maine 1 1 2 2 2
UMass Dartmouth 3 3 3 3 3
Plymouth State 4 5 5 5 4
Castleton 5 7 7 7 5
Keene State RV 4 4 4 RV
Rhode Island College 6 6 6 RV
UMass Boston 8 8 8 RV
Summary for Subgroup - 8 records total
Subgroup:  MASCAC (Massachusetts State Collegiate)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Bridgewater State 1 1 1 1 1
Westfield State 2 2 2 2 2
Fitchburg State 3 3 3 3 3
Worcester State 4 4 4 4 4
Massachusetts Maritime Academy RV 5 5 5 RV
Summary for Subgroup - 5 records total
Subgroup:  MIAC (Minnesota Intercollegiate)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Bethel (Minn.)
Hamline
St. Thomas (Minn.)
Saint John's (Minn.)
Gustavus Adolphus
Concordia Moorhead
Augsburg
St. Thomas (Minn.) 4 2 1 1 1
Saint John's (Minn.) 1 1 2 2 2
St. Olaf 6 3 4 5 3
Bethel (Minn.) 3 4 3 3 4
Gustavus Adolphus 5 6 5 4 5
Concordia Moorhead 2 5 6 6 6
Carleton RV 7 7 7 7
Saint Mary's (Minn.) 8 9 8 8 8
Hamline 7 8 9 9 9
Macalester 10 10 10 10 10
Augsburg 9 11 11 11 11
Summary for Subgroup - 18 records total
Subgroup:  MIAA (Michigan Intercollegiate)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Adrian
Calvin
Hope
Olivet
Trine
Albion
Trine 1 1 1 1 1
Calvin 2 2 2 2 2
Hope 3 3 3 3 3
Albion 4 4 5 5 4
Olivet 5 5 4 4 5
Adrian 6 6 6 6 6
Alma 7 7 7 7 7
Summary for Subgroup - 13 records total
Subgroup:  MAC (Middle Atlantic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
DeSales 2 1 1 1 1
Lebanon Valley RV 3 3 2 2
Messiah 1 2 2 3 3
Widener RV 4 4 4 4
Stevenson 3 5 5 5 5
Misericordia 4 6 6 6 6
King's College (Pa.) 5 8 8 7 7
Alvernia 6 9 7 8 8
Stevens 7 7 9 9 9
Eastern (Pa.) 8 10 10 10 10
Arcadia 10 11 12 11 11
Hood 9 12 11 12 12
Albright 11 13 13 13 13
Delaware Valley 12 14 14 14 14
Summary for Subgroup - 14 records total
Subgroup:  MWC (Midwest Conference)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Cornell College
St. Norbert 1 2 2 1 1
Monmouth (Ill.) 2 1 1 2 2
Ripon 3 3 3 3 3
Illinois College 5 5 4 4 4
Lawrence 8 8 7 6 5
Cornell College 4 4 5 5 6
Knox 7 6 6 7 7
Grinnell 9 8 8 8
Beloit 6 7 9 9 9
Lake Forest 9 10 10 10 10
Summary for Subgroup - 11 records total
Subgroup:  NACC (Northern Athletics)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Concordia Chicago
Concordia Wisconsin
MSOE 1 1 1 1 1
Aurora 4 3 2 2 2
Wisconsin Lutheran 3 2 3 3 3
Concordia Wisconsin 2 4 4 4 4
Benedictine (Ill.) RV 5 5 5 5
Illinois Tech 8 8 6 6
Concordia Chicago 5 7 6 8 7
Edgewood 6 9 9 9 8
Lakeland (Wis.) RV 6 7 7 RV
Marian (Wis.) RV 10 10 10 RV
Summary for Subgroup - 12 records total
Subgroup:  NCAC (North Coast)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
DePauw
Wabash 1 1 1 1 1
Ohio Wesleyan 2 3 3 2 2
DePauw 3 2 2 3 3
Denison 5 5 4 4 4
Wittenberg 4 4 5 5 5
Allegheny (Pa.) 6 6 6 6 6
Wooster 7 7 7 7 7
Oberlin 8 8 8 8 8
Kenyon 9 9 9 9
Summary for Subgroup - 10 records total
Subgroup:  NESCAC (New England Small College)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Williams 3 2 1
Tufts 1 1 1 1 2
Bates 2 2 3 3
Middlebury 5 4 4
Amherst 9 9 6 5
Trinity (Conn.) 3 4 5 6
Connecticut College 2 5 6 8 7
Hamilton 8 8 9 8
Wesleyan (Conn.) 6 11 10 9
Colby 7 10 11 10
Bowdoin 4 7 7 RV
Summary for Subgroup - 11 records total
Subgroup:  NEWMAC (New England Women's & Men's)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
WPI 1 1 1 1 1
Springfield (Mass.) 2 2 2 2 2
Coast Guard 5 3 3 3 3
Wheaton (Mass.) 4 5 4 4 4
Babson 3 4 5 5 5
Summary for Subgroup - 5 records total
Subgroup:  NJAC (New Jersey)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Rowan 1 1 1 1 1
TCNJ 2 2 2 2 2
Stockton 3 3 3 3 3
Ramapo 7 5 5 5 4
Penn State Harrisburg 4 6 6 6 5
New Jersey City 6 7 8 7 6
Rutgers-Newark 5 8 7 8 7
Rutgers-Camden RV 10 10 9 8
Montclair State RV 4 4 4 RV
Farmingdale State 9 9
Summary for Subgroup - 10 records total
Subgroup:  NAC (North Atlantic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Husson 1 1 1 1 1
UMaine Farmington 2 2 2 2 2
Thomas (Maine) RV 3 3 3 RV
Summary for Subgroup - 3 records total
Subgroup:  NWC (Northwest Conference)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
George Fox 1 1 1 1 1
Whitworth 2 2 2 2 2
Linfield 4 3 4 3 3
Pacific Lutheran 3 4 3 4 4
Lewis & Clark 6 5 5 5 5
Pacific (Ore.) 5 6 6 6 6
Willamette 8 7 8 7 7
Puget Sound 7 8 7 8 8
Whitman 9 9 9 9 9
Summary for Subgroup - 9 records total
Subgroup:  OAC (Ohio Athletic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Baldwin Wallace
Capital
Heidelberg
John Carroll
Marietta
Muskingum
Ohio Northern
Otterbein
Wilmington (Ohio)
Mount Union
Mount Union 1 1 1 1 1
John Carroll 2 2 2 2 2
Ohio Northern 3 3 3 3 3
Otterbein RV 4 4 4 4
Wilmington (Ohio) 4 5 5 5 5
Capital 5 6 6 6 6
Muskingum 6 7 7 7 7
Heidelberg 7 9 9 8 8
Baldwin Wallace 8 8 8 9 9
Marietta 9 10 10 10 10
Summary for Subgroup - 20 records total
Subgroup:  ODAC (Old Dominion)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Bridgewater (Va.)
Eastern Mennonite
Lynchburg
Roanoke
Shenandoah
Virginia Wesleyan
Lynchburg 1 1 1 1 1
Washington and Lee 3 2 2 2 2
Shenandoah 2 3 3 3 3
Roanoke 4 5 5 5 4
Bridgewater (Va.) 5 4 4 4 5
Virginia Wesleyan 6 6 6 6 6
Eastern Mennonite 7 7 7 7 7
Ferrum 9 9 8 8 8
Emory and Henry 8 8 9 9 9
Guilford 11 11 10 10 10
Randolph 10 10 11 11 11
Hampden-Sydney RV 12 12 12 RV
Summary for Subgroup - 18 records total
Subgroup:  PAC (Presidents' Athletic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Franciscan
Geneva
Westminster (Pa.)
Geneva 1 1 1 1 1
Grove City 3 3 2 2 2
Saint Vincent 4 5 5 5 3
Thiel 2 4 4 4 4
Washington & Jefferson 5 6 6 6 5
Franciscan 8 8 7 7 6
Bethany (W.Va.) 7 9 8 8 7
Waynesburg 6 7 9 9 8
Chatham 9 10 10 10 9
Westminster (Pa.) RV 2 3 3 RV
Summary for Subgroup - 13 records total
Subgroup:  SAA (Southern Athletic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Centre 1 1 1 1 1
Berry 2 2 2 2 2
Rhodes 3 3 3 3 3
Birmingham-Southern 4 4 4 4 4
Oglethorpe 5 5 5 5 5
Millsaps 6 6 6 6 6
Hendrix 7 7 7 7 7
Univ. of the South 8 8 8 8 8
Summary for Subgroup - 8 records total
Subgroup:  SCAC (Southern Collegiate)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Trinity (Texas) 1 1 1 1 1
Texas Lutheran 2 2 2 2 2
Colorado College 3 3 3 3 3
Southwestern (Texas) 4 4 4 4 4
Dallas 5 7 7 7 5
Schreiner RV 5 5 5 RV
Austin RV 6 6 6 RV
Centenary (La.) RV 8 8 8 RV
Summary for Subgroup - 8 records total
Subgroup:  SCIAC (Southern California)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Cal Lutheran 1 1 1 1
Redlands (Calif.) 2 2 2 2
Chapman 3 3 3 3
La Verne 4 4
Summary for Subgroup - 4 records total
Subgroup:  Skyline Conference
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Merchant Marine Academy 3