Displaying 1 - 1 of 1
Collection:  NCAA DIII Women's Outdoor Track & Field Conference TFRI
Sport:  Women's Outdoor Track & Field
Type:  Conference TFRI: Track & Field Rating Index
Group:  NCAA DIII
Year:  2021
Subgroup:  ASC (American Southwest)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
McMurry 2 2 1 1 1
Hardin-Simmons 1 1 2 2 2
LeTourneau 4 3 3 3 3
East Texas Baptist 3 4 4 4 4
Concordia Texas 5 5 5 5 5
Univ. of the Ozarks 6 8 8 8 6
Belhaven (Miss.) RV 6 6 6 RV
UT Dallas RV 7 7 7 RV
Summary for Subgroup - 8 records total
Subgroup:  CAC (Capital Athletic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Southern Virginia
Christopher Newport 1 1 1 1 1
Mary Washington 2 2 2 2 2
York (Pa.) 3 3 4 3 3
Southern Virginia 4 4 3 4 4
Salisbury 5 5 5 5 5
Summary for Subgroup - 6 records total
Subgroup:  CCIW
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Augustana (Ill.)
Carroll (Wis.)
Carthage
Illinois Wesleyan
Millikin
North Park
Wheaton (Ill.)
North Central (Ill.)
Elmhurst
North Central (Ill.) 1 1 1 1 1
Wheaton (Ill.) 3 3 5 2 2
Illinois Wesleyan 2 2 2 3 3
Millikin 5 5 3 4 4
Elmhurst 4 6 6 5 5
Augustana (Ill.) 8 7 7 7 6
Carroll (Wis.) 6 4 4 6 7
Carthage 7 8 8 8 8
North Park 9 9 9 9 9
Summary for Subgroup - 18 records total
Subgroup:  Centennial Conference
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Johns Hopkins 1 1 1 1 1
Dickinson 3 2 2 2 2
Ursinus 2 3 3 3 3
Gettysburg 4 4 4 4 4
Franklin & Marshall 5 6 5 5 5
Muhlenberg 6 5 6 6 6
McDaniel 7 7 7 7 7
Haverford 8 8 8 8
Summary for Subgroup - 8 records total
Subgroup:  CSAC (Colonial States)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Alfred State 1 1 1 1 1
Penn State Behrend RV 2 2 2 2
Cedar Crest 2 3 3 3 3
Notre Dame (Md.) 5 5 5 4
Keystone RV 4 4 4 RV
Summary for Subgroup - 5 records total
Subgroup:  CCC (Commonwealth Coast)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Univ. of New England 1 1 1 1 1
Wentworth (Mass.) 2 2 2
Summary for Subgroup - 2 records total
Subgroup:  Empire 8
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
St. John Fisher 2 1 1 1 1
Nazareth 1 2 2 2 2
Utica 3 3 3 3
Alfred 3 4 4 4 4
Houghton 4 5 5 5 5
Summary for Subgroup - 5 records total
Subgroup:  GNAC (Great Northeast)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Saint Joseph's (Maine) 1 1 1 1 1
Suffolk 2 3 3 3 2
Lasell 3 4 4 4 3
Regis (Mass.) RV 2 2 2 RV
Emmanuel (Mass.) 5 5 5 RV
Summary for Subgroup - 5 records total
Subgroup:  HCAC (Heartland Collegiate)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Anderson (Ind.)
Bluffton
Defiance
Earlham
Franklin
Manchester
Mount St. Joseph
Rose-Hulman
Transylvania
Hanover
Rose-Hulman 1 1 1 1 1
Manchester 2 2 2 2 2
Hanover 3 3 3 3 3
Anderson (Ind.) 4 4 4 4 4
Transylvania 5 6 5 5 5
Earlham 8 5 6 6 6
Franklin 6 8 7 7 7
Bluffton 7 7 8 8 8
Mount St. Joseph 9 9 9 9 9
Defiance RV 10 10 10 RV
Summary for Subgroup - 20 records total
Subgroup:  ARC (American Rivers)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Dubuque
Loras
Nebraska Wesleyan
Wartburg
Simpson (Iowa)
Luther
Coe
Central (Iowa)
Buena Vista
Wartburg 2 2 1 1 1
Loras 1 1 2 2 2
Nebraska Wesleyan 3 3 3 3 3
Dubuque 4 4 5 4 4
Central (Iowa) 5 5 4 5 5
Buena Vista 6 6 6 6 6
Luther 7 7 7 7 7
Simpson (Iowa) 8 8 8 8 8
Coe 9 9 9 9 9
Summary for Subgroup - 18 records total
Subgroup:  Independent (NCAA DIII)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Belhaven (Miss.)
Birmingham-Southern
Fontbonne
Greenville
Hardin-Simmons
LeTourneau
McMurry
Pfeiffer
Piedmont
Mississippi Univ. for Women
Methodist
Berry
UC Santa Cruz 3 4 2 1 1
Gordon (Mass.) 6 5 5 4 2
Pfeiffer 2 3 6 5 3
Covenant 4 7 7 6 4
Meredith 5 8 8 7 5
Salve Regina 10 9 8 6
Methodist 9 9 10 9 7
William Peace 7 12 12 10 8
Lancaster Bible 8 11 11 11 9
Brevard (N.C.) 15 13 12 10
Berea (Ky.) 10 14 15 13 11
UMaine Presque Isle 11 16 17 16 12
Roger Williams RV 2 3 2 RV
Endicott RV 6 4 3 RV
Wesleyan (Ga.) RV 13 14 14 RV
Nichols 17 16 15 RV
SUNY Cobleskill 18 18 17 RV
Piedmont 1 1 1
Fontbonne
Greenville
Hardin-Simmons
LeTourneau
McMurry
Mississippi Univ. for Women
Belhaven (Miss.)
Berry
Birmingham-Southern
Summary for Subgroup - 39 records total
Subgroup:  Landmark Conference
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Moravian 1 1 1 1 1
Susquehanna 2 2 2 2 2
Elizabethtown 3 3 3 3 3
Scranton 4 4 4 4 4
Catholic (D.C.) 5 5 5 5 5
Juniata 6 6 6 6 6
Goucher 7 7 7 7 7
Summary for Subgroup - 7 records total
Subgroup:  Liberty League
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Ithaca 1 1 1 1 1
Rochester (N.Y.) 2 2 2 2 2
RIT 3 3 3 3 3
St. Lawrence 4 4 4 4 4
RPI 6 5 5
Vassar 5 6 7 7 6
Union (N.Y.) RV 5 5 6 RV
Summary for Subgroup - 7 records total
Subgroup:  LEC (Little East)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Southern Maine 1 1 1 1 1
Eastern Connecticut State 2 2 2 2 2
Plymouth State 4 5 4 4 3
UMass Dartmouth 3 4 5 5 4
Castleton 5 6 6 6 5
Keene State RV 3 3 3 RV
UMass Boston 8 7 7 RV
Rhode Island College 7 8 8 RV
Summary for Subgroup - 8 records total
Subgroup:  MASCAC (Massachusetts State Collegiate)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Bridgewater State 1 1 1 1 1
Westfield State 2 2 2 2 2
Worcester State 3 3 3 3 3
Fitchburg State 4 4 4 4 4
Framingham State RV 5 5 5 RV
Massachusetts Maritime Academy RV 6 6 6 RV
Summary for Subgroup - 6 records total
Subgroup:  MIAC (Minnesota Intercollegiate)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Bethel (Minn.)
Hamline
St. Thomas (Minn.)
Saint Benedict
Gustavus Adolphus
Concordia Moorhead
Augsburg
St. Thomas (Minn.) 5 1 2 1 1
Gustavus Adolphus 1 2 1 2 2
Bethel (Minn.) 3 4 4 4 3
Hamline 2 3 3 3 4
St. Olaf 8 7 7 5 5
Concordia Moorhead 6 6 6 7 6
Saint Benedict 4 5 5 6 7
Carleton 10 8 8 8 8
St. Catherine (Minn.) 9 10 9 9 9
Saint Mary's (Minn.) 7 9 10 10 10
Macalester 11 11 11 11 11
Augsburg 12 12 12 12 12
Summary for Subgroup - 19 records total
Subgroup:  MIAA (Michigan Intercollegiate)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Adrian
Calvin
Hope
Olivet
Trine
Albion
Hope 1 1 1 1 1
Calvin 3 3 3 3 2
Trine 2 2 2 2 3
Albion 4 4 4 4 4
Alma 6 5 5 5 5
Adrian 5 6 6 6 6
Olivet 7 7 7 7 7
Summary for Subgroup - 13 records total
Subgroup:  MAC (Middle Atlantic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Messiah 1 1 1 1 1
Misericordia 2 2 2 2 2
Widener 3 3 4 4 3
Alvernia 4 4 3 3 4
Stevens 5 6 5 5 5
Eastern (Pa.) 6 7 7 7 6
Lebanon Valley RV 5 8 8 7
King's College (Pa.) 7 9 9 9 8
Stevenson 8 10 10 10 9
Albright 9 11 11 11 10
Delaware Valley 10 12 12 12 11
Arcadia 11 13 13 13 12
Hood 12 14 14 14 13
DeSales RV 8 6 6 RV
Summary for Subgroup - 14 records total
Subgroup:  MWC (Midwest Conference)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Cornell College
St. Norbert 1 1 1 1 1
Ripon 2 2 2 2 2
Monmouth (Ill.) 3 3 3 3 3
Illinois College 4 4 4 4 4
Beloit 5 5 5 5 5
Lawrence 8 8 7 6 6
Cornell College 6 6 6 7 7
Grinnell 10 10 9 8
Knox 9 7 8 8 9
Lake Forest 7 9 9 10 10
Summary for Subgroup - 11 records total
Subgroup:  NACC (Northern Athletics)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Concordia Chicago
Concordia Wisconsin
Aurora 3 2 3 1 1
Concordia Wisconsin 1 3 1 2 2
Wisconsin Lutheran 2 1 2 3 3
Concordia Chicago 6 4 4 4 4
MSOE 4 5 5 5 5
Edgewood 5 6 6 6 6
Benedictine (Ill.) RV 7 7 7 7
Illinois Tech 9 9 9 8
Lakeland (Wis.) RV 8 8 8 RV
Marian (Wis.) RV 10 10 10 RV
Summary for Subgroup - 12 records total
Subgroup:  NCAC (North Coast)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
DePauw
Allegheny (Pa.) 1 1 1 1 1
Ohio Wesleyan 3 3 2 2 2
DePauw 4 2 3 3 3
Denison 2 4 4 4 4
Wittenberg 7 7 6 5 5
Oberlin 5 5 5 6 6
Wooster 6 6 7 7 7
Kenyon 8 8 8 8
Summary for Subgroup - 9 records total
Subgroup:  NESCAC (New England Small College)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Tufts 1 1 1 1 1
Williams 6 2 2
Amherst 5 2 3 3
Middlebury 9 4 4
Colby 3 3 5 5
Connecticut College 2 2 4 7 6
Bates 7 7 8 7
Wesleyan (Conn.) 6 8 9 8
Trinity (Conn.) 8 10 10 9
Hamilton 9 11 11 10
Bowdoin 4 5 6 RV
Summary for Subgroup - 11 records total
Subgroup:  NEWMAC (New England Women's & Men's)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
WPI 1 1 1 1 1
Springfield (Mass.) 4 2 2 2 2
Coast Guard 3 3 3 3 3
Wheaton (Mass.) 2 4 4 4 4
Babson 5 5 5 5 5
Summary for Subgroup - 5 records total
Subgroup:  NJAC (New Jersey)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
TCNJ 1 1 1 1 1
Stockton 2 2 2 2 2
Rowan 3 3 3 3 3
Ramapo 4 4 4 4 4
Rutgers-Newark 5 6 7 6 5
New Jersey City 7 7 8 7 6
Penn State Harrisburg 6 8 10 8 7
Rutgers-Camden RV 10 9 9 8
Montclair State RV 5 5 5 RV
Farmingdale State 9 6
Summary for Subgroup - 10 records total
Subgroup:  NAC (North Atlantic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Husson 1 1 1 1 1
UMaine Farmington 2 2 2 2 2
Thomas (Maine) RV 3 3 3 RV
Summary for Subgroup - 3 records total
Subgroup:  NWC (Northwest Conference)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
George Fox 1 1 1 1 1
Whitworth 2 2 2 2 2
Pacific (Ore.) 3 3 3 3 3
Pacific Lutheran 4 4 4 4 4
Linfield 6 5 5 5 5
Lewis & Clark 7 7 7 6 6
Puget Sound 5 6 6 7 7
Willamette 8 8 8 8 8
Whitman 9 9 9 9 9
Summary for Subgroup - 9 records total
Subgroup:  OAC (Ohio Athletic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Baldwin Wallace
Capital
Heidelberg
John Carroll
Marietta
Muskingum
Ohio Northern
Otterbein
Wilmington (Ohio)
Mount Union
Mount Union 1 1 1 1 1
John Carroll 2 2 2 2 2
Otterbein RV 4 4 3 3
Ohio Northern 3 3 3 4 4
Baldwin Wallace 4 5 5 5 5
Muskingum 7 7 7 6 6
Marietta 5 6 6 7 7
Wilmington (Ohio) 6 8 8 8 8
Heidelberg 8 9 9 9 9
Capital 9 10 10 10 10
Summary for Subgroup - 20 records total
Subgroup:  ODAC (Old Dominion)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Bridgewater (Va.)
Eastern Mennonite
Lynchburg
Roanoke
Shenandoah
Virginia Wesleyan
Lynchburg 1 1 1 1 1
Roanoke 2 2 3 2 2
Washington and Lee 3 3 2 3 3
Bridgewater (Va.) 4 4 4 4 4
Shenandoah 5 5 5 5 5
Virginia Wesleyan 6 6 6 6 6
Eastern Mennonite 7 7 7 7 7
Randolph 8 8 8 8 8
Hollins 9 9 9 9 9
Emory and Henry 10 10 10 10 10
Guilford 11 12 11 11 11
Ferrum 12 11 12 12 12
Summary for Subgroup - 18 records total
Subgroup:  PAC (Presidents' Athletic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Franciscan
Geneva
Westminster (Pa.)
Geneva 1 2 2 2 1
Washington & Jefferson 2 3 3 3 2
Waynesburg 4 4 4 4 3
Grove City 3 5 5 5 4
Thiel 6 6 6 6 5
Bethany (W.Va.) 5 7 7 7 6
Chatham 7 8 8 8 7
Franciscan 9 9 9 9 8
Saint Vincent 8 10 10 10 9
Westminster (Pa.) RV 1 1 1 RV
Summary for Subgroup - 13 records total
Subgroup:  SAA (Southern Athletic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Rhodes 1 1 1 1 1
Centre 2 2 2 2 2
Berry 3 3 3 3 3
Hendrix 4 4 4 4 4
Birmingham-Southern 5 5 5 5 5
Millsaps 6 6 6 6 6
Oglethorpe 7 7 7 7 7
Univ. of the South 8 8 8 8 8
Summary for Subgroup - 8 records total
Subgroup:  SCAC (Southern Collegiate)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Trinity (Texas) 1 1 1 1 1
Texas Lutheran 2 2 2 2 2
Colorado College 3 3 3 3 3
Southwestern (Texas) 4 4 4