Displaying 1 - 1 of 1
Collection:  594
Sport:  Women's Indoor Track & Field
Type:  Conference TFRI: Track & Field Rating Index
Group:  NCAA DIII
Year:  2021
Subgroup:  CAC (Capital Athletic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Southern Virginia 1 1 1 1
Southern Virginia 1 1 1 1 1
Summary for Subgroup - 2 records total
Subgroup:  CCIW
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
North Central (Ill.) 7 1 1 1
Illinois Wesleyan 1 2 2 2
Wheaton (Ill.) 4 3 3 3
Millikin 2 5 4 4
Elmhurst 5 4 5 5
Carroll (Wis.) 8 6 6 6
Augustana (Ill.) 3 7 7 7
Carthage 6 8 8 8
North Park 9 9 9 9
North Central (Ill.) 7 1 1 1 1
Illinois Wesleyan 1 2 2 2 2
Wheaton (Ill.) 4 3 3 3 3
Millikin 2 5 4 4 4
Elmhurst 5 4 5 5 5
Carroll (Wis.) 8 6 6 6 6
Augustana (Ill.) 3 7 7 7 7
Carthage 6 8 8 8 8
North Park 9 9 9 9 9
Summary for Subgroup - 18 records total
Subgroup:  Empire 8
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Nazareth 1 1 1
Utica 2 2 4
Nazareth 1 1 1 1
St. John Fisher 2 2
Utica 2 2 4 3
Houghton 3 4
Alfred RV RV
Summary for Subgroup - 7 records total
Subgroup:  GNAC (Great Northeast)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Saint Joseph's (Maine) 1 1 1
Saint Joseph's (Maine) 1 1 1 1
Summary for Subgroup - 2 records total
Subgroup:  HCAC (Heartland Collegiate)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Rose-Hulman 1 1 1 1
Manchester 2 2 2 2
Hanover 4 3 3 3
Bluffton 3 4 4 4
Franklin 5 5 5 5
Anderson (Ind.) 7 6 6 6
Transylvania 6 7 7 7
Mount St. Joseph 8 8 8 8
Defiance RV RV RV RV
Earlham RV RV RV RV
Rose-Hulman 1 1 1 1 1
Manchester 2 2 2 2 2
Hanover 4 3 3 3 3
Bluffton 3 4 4 4 4
Franklin 5 5 5 5 5
Anderson (Ind.) 7 6 6 6 6
Transylvania 6 7 7 7 7
Mount St. Joseph 8 8 8 8 8
Defiance RV RV RV RV RV
Earlham RV RV RV RV RV
Summary for Subgroup - 20 records total
Subgroup:  ARC (American Rivers)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Wartburg 1 1 1 1
Loras 2 2 2 2
Nebraska Wesleyan 5 5 3 3
Dubuque 3 4 4 4
Central (Iowa) 4 3 5 5
Luther 7 7 6 6
Buena Vista 6 6 7 7
Simpson (Iowa) 9 9 8 8
Coe 8 8 9 9
Wartburg 1 1 1 1 1
Loras 2 2 2 2 2
Dubuque 3 4 4 4 3
Central (Iowa) 4 3 5 5 4
Nebraska Wesleyan 5 5 3 3 5
Luther 7 7 6 6 6
Buena Vista 6 6 7 7 7
Simpson (Iowa) 9 9 8 8 8
Coe 8 8 9 9 9
Summary for Subgroup - 18 records total
Subgroup:  Independent (NCAA DIII)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Coast Guard 1 1 1
LeTourneau 2 3 2 2
Piedmont 1 4 3 3
Hardin-Simmons 4 5 4 4
Fontbonne 7 7 7 5
Principia 8 6 6
Husson 6 5 7
Berry 6 9 8 8
Pfeiffer 5 10 9 9
Birmingham-Southern 9 11 10 10
McMurry 8 12 11 11
Centre 13 12 12
UMaine Farmington 14 13 13
William Peace 16 15 14
Methodist 10 15 14 15
Mississippi Univ. for Women 11 17 16 16
Spalding 18 17 17
Belhaven (Miss.) RV RV RV RV
Westminster (Mo.) RV RV RV
Greenville 3 2
Coast Guard 1 1 1 1
LeTourneau 2 3 2 2 2
Piedmont 1 4 3 3 3
Hardin-Simmons 4 5 4 4 4
Fontbonne 7 7 7 5 5
Principia 8 6 6 6
Husson 6 5 7 7
Birmingham-Southern 9 11 10 10 8
Berry 6 9 8 8 9
Pfeiffer 5 10 9 9 10
McMurry 8 12 11 11 11
Centre 13 12 12 12
Alfred State 13
UMaine Farmington 14 13 13 14
Methodist 10 15 14 15 15
William Peace 16 15 14 16
Mississippi Univ. for Women 11 17 16 16 17
Spalding 18 17 17 18
Belhaven (Miss.) RV RV RV RV RV
Westminster (Mo.) RV RV RV RV
Greenville 3 2
Summary for Subgroup - 41 records total
Subgroup:  Liberty League
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Rochester (N.Y.) 1 2
Ithaca 1 1
Rochester (N.Y.) 1 2 2
Summary for Subgroup - 3 records total
Subgroup:  LEC (Little East)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Southern Maine 1 1 1
Eastern Connecticut State RV RV RV
Southern Maine 1 1 1 1
Eastern Connecticut State RV RV RV RV
Summary for Subgroup - 4 records total
Subgroup:  MIAC (Minnesota Intercollegiate)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
St. Thomas (Minn.) 4 3 2 1
Bethel (Minn.) 1 1 1 2
Gustavus Adolphus 3 2 3 3
Hamline 2 4 4 4
Saint Benedict 6 5 5 5
Concordia Moorhead 5 6 6 6
St. Catherine (Minn.) 7 7
Augsburg 7 7 8 9
Bethel (Minn.) 1 1 1 2 1
St. Thomas (Minn.) 4 3 2 1 2
Gustavus Adolphus 3 2 3 3 3
Hamline 2 4 4 4 4
Saint Benedict 6 5 5 5 5
Concordia Moorhead 5 6 6 6 6
St. Catherine (Minn.) 7 7 7
Saint Mary's (Minn.) 8 8
Augsburg 7 7 8 9 9
Summary for Subgroup - 17 records total
Subgroup:  MIAA (Michigan Intercollegiate)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Hope 1 1 1 1
Trine RV 2 2 2
Calvin 5 4 4 3
Albion 2 3 3 4
Alma 5 5 5
Adrian 3 7 7 6
Olivet 4 6 6 7
Kalamazoo 8 8 8
Hope 1 1 1 1 1
Trine RV 2 2 2 2
Calvin 5 4 4 3 3
Albion 2 3 3 4 4
Alma 5 5 5 5
Olivet 4 6 6 7 6
Adrian 3 7 7 6 7
Kalamazoo 8 8 8 8
Summary for Subgroup - 16 records total
Subgroup:  MAC (Middle Atlantic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Eastern (Pa.) 1 1 1
Eastern (Pa.) 1 1 1 1
Summary for Subgroup - 2 records total
Subgroup:  MWC (Midwest Conference)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Ripon 1 1 1
Illinois College 2 2 3
Cornell College 1 3 3 4
Knox 4 4 6
Lake Forest 5 5 7
Ripon 1 1 1 1
St. Norbert 2 2
Illinois College 2 2 3 3
Cornell College 1 3 3 4 4
Lawrence 5 5
Knox 4 4 6 6
Lake Forest 5 5 7 7
Summary for Subgroup - 12 records total
Subgroup:  NACC (Northern Athletics)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Concordia Wisconsin 1 1 1 1
Concordia Chicago 2 2 2 2
Aurora 3 3
Wisconsin Lutheran 4 4
Edgewood 5 5
Benedictine (Ill.) RV RV
Lakeland (Wis.) RV RV
Concordia Wisconsin 1 1 1 1 1
Aurora 3 3 2
Concordia Chicago 2 2 2 2 3
Wisconsin Lutheran 4 4 4
Edgewood 5 5 5
Benedictine (Ill.) RV RV RV
Lakeland (Wis.) RV RV RV
Summary for Subgroup - 14 records total
Subgroup:  NCAC (North Coast)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Wittenberg 3 2 1
Ohio Wesleyan 1 1 2
DePauw 1 2 3 3
Denison 4 4 4
Wooster 5 5
Wittenberg 3 2 1 1
Ohio Wesleyan 1 1 2 2
DePauw 1 2 3 3 3
Denison 4 4 4 4
Wooster 5 5 5
Summary for Subgroup - 10 records total
Subgroup:  OAC (Ohio Athletic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
John Carroll 1 1 1 1
Mount Union 2 2 2 2
Ohio Northern 3 4 3 3
Baldwin Wallace 4 3 4 4
Marietta 5 5 5 5
Heidelberg 6 6 6 6
Wilmington (Ohio) 7 7 7 7
Muskingum 8 8 8 8
Capital 9 9 9 9
Otterbein RV RV RV RV
John Carroll 1 1 1 1 1
Mount Union 2 2 2 2 2
Ohio Northern 3 4 3 3 3
Baldwin Wallace 4 3 4 4 4
Marietta 5 5 5 5 5
Heidelberg 6 6 6 6 6
Wilmington (Ohio) 7 7 7 7 7
Muskingum 8 8 8 8 8
Capital 9 9 9 9 9
Otterbein RV RV RV RV RV
Summary for Subgroup - 20 records total
Subgroup:  ODAC (Old Dominion)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Lynchburg 2 1 2 1
Roanoke 1 2 1 2
Bridgewater (Va.) 4 3 3 3
Shenandoah 3 4 4 4
Virginia Wesleyan 5 5 5 5
Eastern Mennonite 6 6 6 6
Ferrum 7 7 7
Roanoke 1 2 1 2 1
Lynchburg 2 1 2 1 2
Bridgewater (Va.) 4 3 3 3 3
Shenandoah 3 4 4 4 4
Virginia Wesleyan 5 5 5 5 5
Eastern Mennonite 6 6 6 6 6
Ferrum 7 7 7 7
Summary for Subgroup - 14 records total
Subgroup:  PAC (Presidents' Athletic)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Geneva 1 1 1 1
Franciscan 2 2 2 2
Westminster (Pa.) RV RV RV RV
Geneva 1 1 1 1 1
Franciscan 2 2 2 2 2
Westminster (Pa.) RV RV RV RV RV
Summary for Subgroup - 6 records total
Subgroup:  SLIAC (St. Louis Intercollegiate)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Greenville 1 1
Webster RV RV 2
Iowa Wesleyan 1 1 2 3
Greenville 1 1 1
Webster RV RV 2 2
Iowa Wesleyan 1 1 2 3 3
Summary for Subgroup - 6 records total
Subgroup:  SUNYAC
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
SUNY Geneseo 1
Summary for Subgroup - 1 records total
Subgroup:  UMAC (Upper Midwest)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
Minnesota Morris 1 1 1 1
St. Scholastica 2 2 2 2
Bethany Lutheran 4 3 3 3
Northwestern-St. Paul RV RV 4 4
UW-Superior 5 4 5 5
Crown 3 5 6 6
North Central (Minn.) RV RV RV
Minnesota Morris 1 1 1 1 1
St. Scholastica 2 2 2 2 2
Bethany Lutheran 4 3 3 3 3
Northwestern-St. Paul RV RV 4 4 4
UW-Superior 5 4 5 5 5
Crown 3 5 6 6 6
North Central (Minn.) RV RV RV RV
Summary for Subgroup - 14 records total
Subgroup:  WIAC (Wisconsin Intercollegiate)
Team PreS Wk1 Wk2 Wk3 Wk4 Wk5 Wk6 Wk7 Wk8 Wk9 Wk10 FINAL
UW-La Crosse 1 1 1 1
UW-Eau Claire 2 2 2 2
UW-Oshkosh 3 3 3 3
UW-Stevens Point 4 4 4 4
UW-Stout 6 5 5 5
UW-Whitewater 5 7 7 6
UW-River Falls 7 6 6 7
UW-Platteville 8 8 8 8
UW-La Crosse 1 1 1 1 1
UW-Eau Claire 2 2 2 2 2
UW-Oshkosh 3 3 3 3 3
UW-Stevens Point 4 4 4 4 4
UW-Stout 6 5 5 5 5
UW-Whitewater 5 7 7 6 6
UW-River Falls 7 6 6 7 7
UW-Platteville 8 8 8 8 8
Summary for Subgroup - 16 records total
Summary for Collection - 263 records total