Hundreds of Collegians Set to Compete at USA Outdoor Championships Beginning Today

Hundreds of Collegians Set to Compete at USA Outdoor Championships Beginning Today

NEW ORLEANS – The 2014 collegiate track & field season may have come to a close, but many of the nation’s top collegians are slated to continue their personal campaigns at the U.S. Outdoor Championships in Sacramento, Calif., beginning Wednesday and running through Sunday.

Among those competing for the title of top American in their respective events are 150 men who were collegians in 2013-14 from 96 different programs and 132 collegiate women from 76 programs.

A schedule for the meet can be found here, while the broadcast schedule for the meet can be found here. The meet can be viewed on USATF.tv, NBC Sports Network and Universal Sports at various points throughout the week.

Full meet entries can be found here.

Eighteen collegiate men are seeded among the top five entries, including top seeds in the discus by Kentucky’s Andrew Evans and the long jump with Arkansas’ Jarrion Lawson.

 

2013-14 Collegiate Men – Top Five Seeds

Name Affiliation Event Seed
Andrew Evans Kentucky Discus 1
Jarrion Lawson Arkansas Long jump 1
Devon Allen Oregon 110 hurdles 2
Dedric Dukes Florida 200 meters 2
Aleec Harris Southern California 110 hurdles 3
Michael Berry Oregon 400 meters 3
Zachery Ziemek Wisconsin Decathlon 3
Tavis Bailey Tennessee Discus 3
Ricky Robertson Jr Ole Miss High jump 3
Jeron Robinson Tex. A&M-Kingsville High jump 3
Nick Ross Arizona High jump 3
Sam Kendricks Ole Miss Pole vault 3
Brycen Spratling Pittsburgh 400 meters 4
Alex McCune Akron Decathlon 4
Corey Crawford Rutgers Long jump 4
Dentarius Locke Florida St. 100 meters 5
Daniel Gooris UNI Decathlon 5
Matthias Tayala Kent St. Hammer throw 5

 

Thirteen female collegians are part of their respective events’ top fives, based on seed marks. Texas’ Kendall Baisden is No. 2 at 400 meters, representing the highest-ranked collegiate woman.

 

2013-14 Collegiate Women – Top Five Seeds

Name Affiliation Event Seed
Kendall Baisden Texas 400 meters 2
Phyllis Francis Oregon 400 meters 3
Shelbi Vaughan Texas A&M Discus 3
Ciarra Brewer Florida Triple jump 3
Sami Spenner Neb. Omaha Heptathlon 4
Tynita Butts East Carolina High jump 4
Kaitlin Petrillose Texas Pole vault 4
Emma Bates Boise St. 10,000 meters 5
Sharika Nelvis Arkansas State 100 hurdles 5
Morolake Akinosun Texas 100 meters 5
Erica Bougard Mississippi St. Heptathlon 5
Susan Jackson Western State High jump 5
Shalaya Kipp Colorado 3000 steeplechase 5

 

The 2014 NCAA Division I Outdoor men’s team champion Oregon Ducks will be the best-represented men’s program in Sacramento with seven entries scheduled to compete. NCAA Championships 110-meter record-holder Devon Allen is seeded second in his signature event to lead the Ducks.

Also well represented on the men’s side are Arkansas with six entries and both Florida and Wisconsin with five each.

Texas will send the most collegiate women of any program in the country, also with seven entries. In addition to Biasden, indoor pole vault collegiate record-holder Kaitlin Petrillose is seeded fourth and sprinter Morolake Akinosun is fifth at 100 meters.

Kentucky is next with six entries, while Penn State and Florida both have five apiece.

This top-level competition isn’t limited to just Division I, however.

Division II will be represented by 17 men and seven women, including seven men and four women who won national titles in 2014. Chief among them from a national descending order list perspective is Texas A&M-Kingsville’s Jeron Robinson, who tied the Division II high jump record and is seeded equal to third.

Christy Cazzola of UW-Oshkosh will once again take on the nation’s best at 800 and/or 1500  meters after competing in this meet a year ago. This year at the DIII Championships she won three individual distance titles in the span of three hours – for the second year in a row.

Among the six NAIA athletes at the meet will be Hillary Holt, which could set up a DIII vs. NAIA battle between their biggest middle-distance stars: Holt and Cazzola.

Additionally, two NJCAA athletes have declared.

Declarations by 2013-14 Collegiate Men

Name Affiliation Event
Dentarius Locke Florida St. Men’s 100 meters
DionDre Batson Alabama Men’s 100 meters
Clayton Vaughn Texas-Arlington Men’s 100 meters
Remontay McClain Azusa-Pacific Men’s 100 meters
Reggie Lewis Clemson Men’s 100 meters
Teven Hester Clemson Men’s 100 meters
Justin Walker Northwestern St. Men’s 100 meters
Christopher Royster South Carolina Men’s 100 meters
Johnathan Smith Georgia Men’s 100 meters
Everett Walker Baylor Men’s 100 meters
Antwan Wright Florida Men’s 100 meters
Ronnie Baker TCU Men’s 100 meters
Darrell Wesh Virginia Tech Men’s 100 meters
Desmond Lawrence N.C. A&T Men’s 100 meters
Dedric Dukes Florida Men’s 200 meters
Aaron Ernest LSU Men’s 200 meters
Remontay McClain Azusa-Pacific Men’s 200 meters
Justin Walker Northwestern St. Men’s 200 meters
Bryce Robinson Tulsa Men’s 200 meters
Everett Walker Baylor Men’s 200 meters
Kirk Wilson Jr Shorter Men’s 200 meters
Ceo Ways North Carolina Men’s 200 meters
Timothy Faust Ohio St. Men’s 200 meters
Ronnie Baker TCU Men’s 200 meters
Michael Berry Oregon Men’s 400 meters
Brycen Spratling Pittsburgh Men’s 400 meters
Vernon Norwood LSU Men’s 400 meters
Najee Glass Florida Men’s 400 meters
Chris Giesting Notre Dame Men’s 400 meters
Patrick Feeney Notre Dame Men’s 400 meters
Zack Bilderback Texas Men’s 400 meters
Je’von Hutchison Hampton Men’s 400 meters
Aldrich Bailey Jr Texas A&M Men’s 400 meters
Neil Braddy Arkansas Men’s 400 meters
Clayton Gravesande South Carolina Men’s 400 meters
Ryan Schnulle Florida Men’s 800 meters
Drew Windle Ashland Men’s 800 meters
Brandon Lasater Georgia Tech Men’s 800 meters
Jesse Garn Binghamton Men’s 800 meters
Nick Hartle UCLA Men’s 800 meters
Christopher Low Long Beach St. Men’s 800 meters
Samuel Ellison Villanova Men’s 800 meters
Lucas Lefebure Stanford Men’s 800 meters
Shawn Roberts Georgia Tech Men’s 800 meters
William Ledder Georgetown Men’s 800 meters
Derrick Daigre Jr Washington Men’s 800 meters
Matthew Hillenbrand Kentucky Men’s 800 meters
Robin Butler Western St. Men’s 800 meters
Trevor Dunbar Oregon Men’s 1500 meters
Chad Noelle Oklahoma St. Men’s 1500 meters
Austin Mudd Wisconsin Men’s 1500 meters
Reed Connor Wisconsin Men’s 1500 meters
John Simons Minnesota Men’s 1500 meters
Michael Atchoo Stanford Men’s 1500 meters
Eric Avila Southern Oregon State Men’s 1500 meters
Matthew Hillenbrand Kentucky Men’s 1500 meters
Trevor Dunbar Oregon Men’s 5000 meters
Erik Olson Stanford Men’s 5000 meters
Joe Bosshard Colorado Men’s 5000 meters
Parker Stinson Oregon Men’s 5000 meters
Parker Stinson Oregon Men’s 10,000 meters
Aaron Dinzeo California (PA) Men’s 10,000 meters
Christopher Bendtsen Princeton Men’s 10,000 meters
Christopher Enriquez Long Beach St. Men’s 10,000 meters
Nick Christie Missouri Baptist Men’s 20km Racewalk
Alejandro Chavez Missouri Baptist Men’s 20km Racewalk
Devon Allen Oregon Men’s 110 hurdles
Aleec Harris Southern California Men’s 110 hurdles
Vincent Wyatt Radford Men’s 110 hurdles
Brandon Winters Purdue Men’s 110 hurdles
Jermaine Collier South Carolina Men’s 110 hurdles
Tremayne Banks Bethune-Cookman Men’s 110 hurdles
Freddie Crittenden III Syracuse Men’s 110 hurdles
Donald Pollitt II Syracuse Men’s 110 hurdles
Ty-Reak Murray Saint Augustine’s Men’s 110 hurdles
Michael Stigler Kansas Men’s 400 hurdles
Keyunta Hayes UTSA Men’s 400 hurdles
Trevor Brown Colorado St. Men’s 400 hurdles
Quincy Downing LSU Men’s 400 hurdles
Jordin Andrade Boise St. Men’s 400 hurdles
Andrew Branch Georgia Men’s 400 hurdles
Jermel Kindred Indianapolis Men’s 400 hurdles
William Tuttle Indiana St. Men’s 400 hurdles
Korey Smith BYU Men’s 400 hurdles
Jordan Rispress Ohio St. Men’s 400 hurdles
Josh Taylor Stephen F. Austin Men’s 400 hurdles
Tabor Stevens Adams St. Men’s 3000 steeplechase
Mason Ferlic Michigan Men’s 3000 steeplechase
Alex Brill Wisconsin Men’s 3000 steeplechase
Edward Owens Princeton Men’s 3000 steeplechase
Dylan Sorensen Georgetown Men’s 3000 steeplechase
Tyler Curtis Colorado Mines Men’s 3000 steeplechase
Alex McGuirk Cal St. Chico Men’s 3000 steeplechase
Ricky Robertson Jr Ole Miss Men’s High jump
Jeron Robinson Tex. A&M-Kingsville Men’s High jump
Nick Ross Arizona Men’s High jump
Bryan McBride Arizona St. Men’s High jump
JaCorian Duffield Texas Tech Men’s High jump
Edward Dudley III Lake Erie Men’s High jump
Bradley Adkins Texas Tech Men’s High jump
Anthony May Arkansas Men’s High jump
Dakarai Hightower Lane CC Men’s High jump
Justin Fondren Alabama Men’s High jump
Sam Kendricks Ole Miss Men’s Pole vault
Jacob Blankenship Tennessee Men’s Pole vault
Michael Woepse UCLA Men’s Pole vault
Andrew Irwin Arkansas Men’s Pole vault
Peter Geraghty Eastern Ill. Men’s Pole vault
Chase Wolfle Texas A&M Men’s Pole vault
Jarrion Lawson Arkansas Men’s Long jump
Corey Crawford Rutgers Men’s Long jump
La’Derrick Ward SIU Edwardsville Men’s Long jump
Ted Hooper UC Riverside Men’s Long jump
Dejon Wilkinson Saint Augustine’s Men’s Long jump
Anthony May Arkansas Men’s Long jump
Devin Field Kansas St. Men’s Long jump
Jamal Peden Stephen F. Austin Men’s Long jump
Willie Alexander Long Beach St. Men’s Long jump
Braxton Drummond Charleston So. Men’s Long jump
Dejon Wilkinson Saint Augustine’s Men’s Triple jump
Eric Sloan III San Joaquin Delta CC Men’s Triple jump
Devin Field Kansas St. Men’s Triple jump
Matthew O’Neal USF Men’s Triple jump
Anthony May Arkansas Men’s Triple jump
Jason Harper Mississippi State Men’s Triple jump
Shane Lewis USF Men’s Triple jump
Darrell Hill Penn St. Men’s Shot put
Nick Vena Georgia Men’s Shot put
Curtis Jensen Illinois St. Men’s Shot put
Jonathan Jones University at Buffalo Men’s Shot put
Richard Garrett Jr UTSA Men’s Shot put
Joshua Weldon Texas Tech Men’s Shot put
Christopher Reed Minn. St. Mankato Men’s Shot put
Richard Chavez Arkansas State Men’s Shot put
Andrew Evans Kentucky Men’s Discus
Tavis Bailey Tennessee Men’s Discus
Rodney Brown LSU Men’s Discus
Mason Finley Wyoming Men’s Discus
Hayden Reed Alabama Men’s Discus
Gabe Hull Iowa Men’s Discus
Joshua Weldon Texas Tech Men’s Discus
Nathaniel Moses Concordia (Ore.) Men’s Discus
Cody Snyder South Dakota Men’s Discus
Matthias Tayala Kent St. Men’s Hammer throw
Justin Welch Findlay Men’s Hammer throw
Remy Conatser Southern California Men’s Hammer throw
Michael Lihrman Wisconsin Men’s Hammer throw
Greg Skipper Oregon Men’s Hammer throw
Chukwuebuke Enekwechi Purdue Men’s Hammer throw
Kyle Strawn Florida Men’s Hammer throw
Darien Thornton Grand Valley St. Men’s Hammer throw
Caleb Stuart UC Riverside Men’s Hammer throw
Christopher Carper Robert Morris Men’s Javelin
Michael Shuey Penn St. Men’s Javelin
Tom Carr Rutgers Men’s Javelin
Zachery Ziemek Wisconsin Men’s Decathlon
Alex McCune Akron Men’s Decathlon
Daniel Gooris UNI Men’s Decathlon
Devin Dick Kansas St. Men’s Decathlon
Austin Bahner Wichita St. Men’s Decathlon
J Patrick Smith Cal St. Chico Men’s Decathlon
Chase Dalton BYU Men’s Decathlon

Declarations by 2013-14 Collegiate Women

Name Affiliation Event
Morolake Akinosun Texas Women’s 100 meters
Jenna Prandini Oregon Women’s 100 meters
Shayla Sanders Florida Women’s 100 meters
Cierra White Texas Tech Women’s 100 meters
Katie Wise Indiana St. Women’s 100 meters
Tristie Johnson Bethune-Cookman Women’s 100 meters
Mahagony Jones Penn St. Women’s 100 meters
Ashton Purvis Texas A&M Women’s 100 meters
Ahtyana Johnson South Carolina Women’s 100 meters
Jenna Prandini Oregon Women’s 200 meters
Ashton Purvis Texas A&M Women’s 200 meters
Ashley Fields Baylor Women’s 200 meters
Mahagony Jones Penn St. Women’s 200 meters
Cierra White Texas Tech Women’s 200 meters
Ahtyana Johnson South Carolina Women’s 200 meters
Kendall Baisden Texas Women’s 400 meters
Phyllis Francis Oregon Women’s 400 meters
Briana Nelson Texas Women’s 400 meters
Ashley Spencer Texas Women’s 400 meters
Michelle Brown Notre Dame Women’s 400 meters
Margaret Bamgbose Notre Dame Women’s 400 meters
Kiara Porter VCU Women’s 400 meters
Quanera Hayes Livingstone Women’s 400 meters
Kala Funderburk Florida St. Women’s 400 meters
Shapri Romero Arizona Women’s 400 meters
Ebony Eutsey Florida Women’s 400 meters
Taylor Ellis-Watson Arkansas Women’s 400 meters
Briana Haith South Carolina Women’s 400 meters
Laura Roesler Oregon Women’s 800 meters
Megan Malasarte Georgia Women’s 800 meters
Shelby Houlihan Arizona St. Women’s 800 meters
Christina Cazzola UW-Oshkosh Women’s 800 meters
Allison Peare Kentucky Women’s 800 meters
Sabrina Southerland Georgetown Women’s 800 meters
Rosalie Waller Utah Women’s 800 meters
Brigitte Mania Connecticut Women’s 800 meters
Stephanie Brown Arkansas Women’s 1500 meters
Cory McGee Florida Women’s 1500 meters
Hillary Holt College of Idaho Women’s 1500 meters
Christina Cazzola UW-Oshkosh Women’s 1500 meters
Emily Lipari Villanova Women’s 1500 meters
Allison Peare Kentucky Women’s 1500 meters
Aisling Cuffe Stanford Women’s 5000 meters
Marielle Hall Texas Women’s 5000 meters
Abbey D’Agostino Dartmouth Women’s 5000 meters
Jessica Tonn Stanford Women’s 5000 meters
Emma Bates Boise St. Women’s 5000 meters
Katrina Coogan Georgetown Women’s 5000 meters
Juliet Bottorff Duke Women’s 5000 meters
Emma Bates Boise St. Women’s 10,000 meters
Juliet Bottorff Duke Women’s 10,000 meters
Kelsey Santisteban California Women’s 10,000 meters
Molly Josephs Missouri Baptist Women’s 20km Racewalk
Sharika Nelvis Arkansas State Women’s 100 hurdles
Bridgette Owens Florida Women’s 100 hurdles
Jasmin Stowers LSU Women’s 100 hurdles
Tiffani McReynolds Baylor Women’s 100 hurdles
Kendra Harrison Kentucky Women’s 100 hurdles
LeTristan Pledger Texas Tech Women’s 100 hurdles
Jade Barber Notre Dame Women’s 100 hurdles
Kayla Parker Kentucky Women’s 100 hurdles
Lauren Blackburn Southern California Women’s 100 hurdles
Evonne Britton Penn St. Women’s 100 hurdles
Erica Twiss Kansas St. Women’s 100 hurdles
Kiah Seymour Penn St. Women’s 400 hurdles
Alexis Franklin Ohio St. Women’s 400 hurdles
Tyler Brockington South Carolina Women’s 400 hurdles
Autumne Franklin Harvard Women’s 400 hurdles
Leah Nugent Kentucky Women’s 400 hurdles
Nnenya Hailey Arizona Women’s 400 hurdles
Stephanie Jolley Utah Women’s 400 hurdles
Erica Twiss Kansas St. Women’s 400 hurdles
Shalaya Kipp Colorado Women’s 3000 steeplechase
Marisa Howard Boise St. Women’s 3000 steeplechase
Rachel Johnson Baylor Women’s 3000 steeplechase
Courtney Frerichs UMKC Women’s 3000 steeplechase
Grace Heymsfield Arkansas Women’s 3000 steeplechase
Alicia Nelson Adams St. Women’s 3000 steeplechase
Liberty Miller Washington Women’s 3000 steeplechase
Tynita Butts East Carolina Women’s High jump
Susan Jackson Western State Women’s High jump
Allison Barwise Boston U. Women’s High jump
Tiana Wills San Francisco State Women’s High jump
Shanay Briscoe Texas Women’s High jump
Megan Glisar South Dakota Women’s High jump
Courtney Anderson USF Women’s High jump
Ronea Saunders Central Conn. St. Women’s High jump
Alexis Walker UCLA Women’s High jump
Kaitlin Petrillose Texas Women’s Pole vault
Sandi Morris Arkansas Women’s Pole vault
Kristen Hixson Grand Valley St. Women’s Pole vault
Megan Clark Duke Women’s Pole vault
Kelsie Ahbe Indiana Women’s Pole vault
Shakeela Saunders Kentucky Women’s Long jump
Erica Twiss Kansas St. Women’s Long jump
Malaina Payton California Women’s Long jump
Ciarra Brewer Florida Women’s Triple jump
Tori Franklin Michigan St. Women’s Triple jump
Ellie Ewere Nebraska Women’s Triple jump
Lynnika Pitts LSU Women’s Triple jump
Christina Epps Coppin St. Women’s Triple jump
Julienne McKee Georgia Tech Women’s Triple jump
Stormy Nesbit West Virginia Women’s Triple jump
Jasia Richardson Marshall Women’s Triple jump
Alyssa Hasslen Arizona Women’s Shot put
Kearsten Peoples Missouri Women’s Shot put
Christina Hillman Iowa St. Women’s Shot put
Jillian Rushin Missouri Women’s Shot put
Tremanisha Taylor North Carolina St. Women’s Shot put
Jessica Ramsey Western Ky. Women’s Shot put
Tori Bliss LSU Women’s Shot put
Daniella Bunch Purdue Women’s Shot put
Kelsey Card Wisconsin Women’s Shot put
Mary Theisen Indiana St. Women’s Shot put
Cassandra Wertman Tennessee Women’s Shot put
Kyla Buckley Indiana Women’s Shot put
Shelbi Vaughan Texas A&M Women’s Discus
Jessica Maroszek Kansas Women’s Discus
Kelsey Card Wisconsin Women’s Discus
Jessica Sharbono Colorado St. Women’s Discus
Alexis Cooks Akron Women’s Discus
Jaleesa Williams VCU Women’s Discus
Tera Novy Southern California Women’s Discus
Valarie Allman Stanford Women’s Discus
Alex Collatz Southern California Women’s Discus
Brooke Pleger Bowling Green Women’s Hammer throw
Denise Hinton LSU Women’s Hammer throw
Brittany Funk Akron Women’s Hammer throw
Emily Hunsucker Colorado Women’s Hammer throw
Hayli Bozarth Boise St. Women’s Hammer throw
Fawn Miller Florida Women’s Javelin
Elizabeth Herrs Oklahoma Women’s Javelin
Victoria Paterra Miami (OH) Women’s Javelin
Margaret Malone Nebraska Women’s Javelin
Laura Loht Penn St. Women’s Javelin
Hannah Carson Texas Tech Women’s Javelin
Jessie Merckle Wake Forest Women’s Javelin
Nicolle Murphy Minnesota Women’s Javelin
Bethany Drake Western Wash. Women’s Javelin
Katie Reichert Western Wash. Women’s Javelin
Sami Spenner Neb. Omaha Women’s Heptathlon
Erica Bougard Mississippi St. Women’s Heptathlon
Allison Reaser San Diego St. Women’s Heptathlon
Deanna Latham Wisconsin Women’s Heptathlon