DII Women’s Track & Field Scholar Athletes of the Year & All-Academic Individuals Announced

By Kyle Terwillegar, USTFCCCA

July 22, 2014   

NEW ORLEANS – Danielle Williams of Johnson C. Smith, Erin Alewine of Central Missouri and Bethany Drake of Western Washington have been named the women’s Scholar Athletes of the Year in Division II for the 2013-14 track & field season by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA), the association announced Tuesday.

Women’s Scholar Athlete
AWARD HISTORY

Indoor Track
2014: Danielle Williams, Johnson C. Smith
2013: Helen Crofts, Simon Fraser
2012: Amanda Putt, Hillsdale
2011: Shannon Gagne, New Haven
2010: Jessica Pixler, Seattle Pacific
2009: Jessica Pixler, Seattle Pacific
 
Indoor Field
2014: Erin Alewine, Central Missouri
2013: Erin Alewine, Central Missouri
2012: Kristen Hixson, GVSU
2011: Shannon Gagne, New Haven
2010: Darcie Schmitz, Fort Hays State
2009: Jenna Schmidt, Central Missouri
 
Indoor Track & Field
2008: Sheena Devine, Bemidji State
            Katelin Rains, Minnesota State
2007: Jessica Pixler, Seattle Pacific
 
Outdoor Track
2014: Danielle Williams, Johnson C. Smith
2013: Danielle Williams, Johnson C. Smith
2012: Rachel Patterson, GVSU
            Betsy Graney, GVSU
            Kristen McGlynn, Adams State
2011: Shannon Gagne, New Haven
2010: Jessica Pixler, Seattle Pacific
2009: Ashley Puga, Northwest Nazarene
2008: Nandelle Cameron, Lincoln (Mo.)
            Emma Erickson, South Dakota
 
Outdoor Field
2014: Bethany Drake, Western Washington
2013: Mallory Sanner, Seton Hill
2012: Calista Lyon, Cal State LA
2011: Jillisa Grant, New Mexico Highlands
2010: Amanda Madden, Northern State
2009: Linda Rainwater, UC San Diego
2008: Jessica Selby-Tallman, Missouri Southern
 
Outdoor Track & Field
2007: Jessica Pixler, Seattle Pacific

Considering both their accomplishments in the classroom and in competition during the recently completed academic year, these three women were the most exceptional among a class of 422 who earned USTFCCCA All-Academic honors. The full breakdown of All-Academic selections can be found below.

PDF Release

Scholar Athlete of the Year Awards are determined from among those who earned All-Academic status and placed highest in individual events at the NCAA Championships. Those who earn multiple individual championship titles rank higher in the tie-breaking process, and cumulative GPA is weighed as the final tiebreaker to establish a winner.

Separate awards are given to track athletes and field athletes for the indoor and outdoor seasons, resulting in four categories.

Williams, a senior business administration major with a 3.89 cumulative GPA, swept both the indoor and outdoor track Scholar Athlete of the Year awards following a season in which she won five individual national titles – defending her outdoor track award from 2013. The native of St. Andrew, Jamaica, is the third woman to have won the track award for both seasons since it first began in 2007, and is the first to have won the outdoor track award in two consecutive seasons.

She won indoor national titles at both 60 and 200 meters and in the 60-meter hurdles, and claimed the 100 and 200 meters crowns at the outdoor championships. She was also just fractions of a second away from a 100-meter hurdles title.

Alewine, a senior dietetics major with a 3.56 cumulative GPA, also repeated as a Scholar Athlete of the Year for the indoor field category. The Jefferson City, Mo., native won her second consecutive heptathlon title at the NCAA Indoor Championships to become the first woman to earn the indoor field award in two consecutive seasons.

Drake, a sophomore art major with a 3.83 cumulative GPA, not only claimed the NCAA Outdoor Championships javelin title from Seton Hill’s Mallory Sanner, but also the outdoor field Scholar Athlete of the Year honor. She is the first woman from Western Washington to have earned Scholar Athlete of the Year honors.

All-Academic Individuals

GVSU Runs Away With the Team Race; MIAA Tops the List by Conferences

Including the Scholar Athletes of the Year, a total of 422 women from 99 institutions earned USTFCCCA All-Academic honors for their combined academic and athletic accomplishments.

To qualify for the USTFCCCA All-Academic Track and Field Team, the student-athlete must have compiled a cumulative grade point average of 3.25 and have reached a provisional or automatic qualifying standard for the NCAA Championships in either indoor or outdoor seasons.

Grand Valley State led all teams by a wide margin with 21 honorees, ahead of indoor national champion Adams State and Minnesota State with 12 each. Five more teams reached double-digits in All-Academic representation.

The MIAA led the way on the conference side with 70 awards won by its member institutions, followed closely by the duo of the NSIC and GLIAC with 66 and 64, respectively.

Twenty-five different women recorded a cumulative GPA of 4.0.

The full list of All-Academic selections is provided below, arranged alphabetically by team name.

Name Institution GPA Major
Jasmin Guinn Academy of Art 3.30 Animation & Visual Effects
Mikaela Hoelsken McDonald Adams State 3.59 Business Admin/Health Care Admin
Katie Kruger Adams State 3.61 History/Politcal Science
Kelly Lamb Adams State 3.93 Business Admin/ Accounting
Lauren Martin Adams State 3.78 Political Science
Alicia Nelson Adams State 3.54 Art/Painting
Maura O’Brien Adams State 3.51 Political Science
Heather Scheetz Adams State 3.37 Political Science
Jessica Scherrer Adams State 3.50 Business Admin/ Finance
Alyssa Selve Adams State 3.30 Psychology
Jenna Thurman Adams State 3.68 Biology
Sunayna Wahi Adams State 3.48 Geology
Tayler Warren Adams State 3.43 HPPE: Exercise Science
Katelin Barber Alabama-Huntsville 3.92 Mathematics
Vicky Winslow Alabama-Huntsville 3.34 Biology
Karolin Anders Alaska Anchorage 3.70 English
Jamie Ashcroft Alaska Anchorage 4.00 Health Sciences
Susan Bick Alaska Anchorage 3.28 Physical Education
Sasha Halfyard Alaska Anchorage 3.60 Early Childhood Education
Makenzie Harsch Alaska Anchorage 3.51 Early Childhood Education
Haleigh Lloyd Alaska Anchorage 3.65 Nursing
Jessica Pahkala Alaska Anchorage 3.28 Legal Studies
Alexandra Stasiuk American International 3.74 Physical Therapy
Kinsey Coppedge Angelo State 3.34 Athletic Training
Ashlie Francis Angelo State 3.73 Exercise Sport Science
Amber Graham Angelo State 3.55 Psychology
Jordan Gray Angelo State 3.52 English
Hannah Hartman Angelo State 3.25 Interdisciplinary Studies
Chelsea Moore Angelo State 3.50 Nursing
Chesney Neely Angelo State 3.55 Interdisciplinary Studies
Jaylen Rodgers Angelo State 3.60 Exercise Sport Science
Emma Thompson Angelo State 3.40 Undeclared
Kylee Bernthisel Ashland 3.83 Athletic Training
Jennifer Bjelac Ashland 3.78 Biology
Macy Caldwell Ashland 3.49 Exercise Science
Jennifer Foster Ashland 3.33 Biology
Kimberly  Habegger Ashland 3.54 Marketing
Anna Mion Ashland 3.73 Foods and Nutrition
Delainey Phelps Ashland 3.43 Nursing
Jamie Sindelar Ashland 3.64 Toxicology
Abigail Strock Ashland 3.57 Early Childhood Education
Shaunisha Winter Ashland 3.79 Exercise Science
Charissa Etrheim Augustana (S.D.) 3.97 Biology
Colleen Everson Augustana (S.D.) 3.72 Elementary Education
Kelsey Kaufmann Augustana (S.D.) 3.71 Exercise Science
Kayla Mescher Augustana (S.D.) 3.52 Nursing
Anne Parsley Augustana (S.D.) 3.67 Nursing
Emily Frith Bellarmine 3.99 Exercise Science
Courtney McIntyre Bellarmine 3.27 Psychology
Angela  Musk Bellarmine 3.70 Art
Flannery Musk Bellarmine 3.92 Mathematics
Rachel Rawson Bellarmine 3.95 Exercise Science
Madison Roark Bellarmine 3.34 Psychology
Ashley Nichols Bentley 3.64 Computer Information Systems
Amy Varsell Bentley 3.48 Masters, Accountancy
Kaylee Caruso Bloomsburg 3.50 Communications
Kelsey Davis Bloomsburg 3.34 Exercise Science
Victoria Davis Bloomsburg 4.00 Curriculum and Instruction M.Ed
Lauren Lehman Bloomsburg 3.27 Communications
Veronica Hall Cal Baptist 3.42 Exercise Science
Naomi VanSetten Cal Baptist 3.49 Pre Physical Therapy
Lauren McGlory Cal State East Bay 3.35 Health Administration/Nursing
Courtney Anderson Cal State Stanislaus 3.48 History
Aman Hundal Cal State Stanislaus 3.61 Kinesiology
Sian Morgan Cal State Stanislaus 3.82 Child Development
Alyssa Thiele Cal State Stanislaus 3.87 Business Administration
Marina Vorderbruegge Cal State Stanislaus 3.48 Criminal Justice
Channing Wilson Cal State Stanislaus 3.99 Kinesiology
Julie Friend California (Pa.) 3.43 Biology
Summer Hill California (Pa.) 4.00 Exercise Science
Alexandra Zanella California (Pa.) 3.96 Elementary Education
Erin Alewine Central Missouri 3.56 Dietetics
Nikki Douglas Central Missouri 3.59 Speech Pathology
Kailey Fuchs Central Missouri 3.76 Undecided
Megan Glamann Central Missouri 3.94 Nursing
Mary Riley Central Missouri 3.73 Education
Madison Smith Central Missouri 3.34 Public Relations
Chris Swearingin Central Missouri 3.46 Undecided
Brooke Swearingin Central Missouri 3.61 Health Studies
Heavin Warner Central Missouri 3.78 Criminal Justice
Mel Herl Chadron State 3.69 Sports and Recreation Managment
Alyssa Norton Chadron State 3.39 Sports and Recreation Managment
Stachia Reuwsaat Chadron State 4.00 Criminal Justice
Ashley Riesen Chadron State 3.33 Organizational Managment
Cyndi Thomas Chadron State 3.97 Family and Consumer Science
Rebecca Volf Chadron State 3.54 Biology
Emily Bokanovich Charleston (W.Va.) 3.34 Radiology
Kasey  Barnett Chico State 3.96 Recreation Administration
Aja Erskine Chico State 3.39 Cellular and Molecular Biology
Bailey Henshaw Chico State 3.59 Nutrition
Olivia Watt Chico State 3.39 Communication Sciences and Disorders
Brooke Whitburn Chico State 3.36 Excercise Physiology
Ciara Shorts Clarion 3.61 Bachelor of Science in Biology
Megan Toddy Clarion 3.55 Secondary Education – Social Studies
Brianna Heilsnis Clayton State 4.00 Biology
Chloe Gustafson Colorado Mines 3.84 Geophysical Engineering
Kayla Johnson Colorado Mines 4.00 Materials Science
Hannah Schuster Colorado Mines 3.27 Chemistry
Shawnee  Carnett Concord 3.25 Health and Physical Education 
Esther Jandrich Concordia-St. Paul 3.61 Studio Art, Graphic Design
Maya Rugg CSU-Pueblo 3.54 Mass Communications
Theresa Horn East Stroudsburg 3.55 Exercise Science
Christina O’Connor East Stroudsburg 3.74 Bio-Chemistry
Danielle Smith East Stroudsburg 3.45 Siociology- Social Work
Emily Ahrens Edinboro 4.00 Communication and Media Studies
Tabitha  Bemis Edinboro 3.92 Sports and Recreation Administration 
Brianne Dietrich Edinboro 3.25 Early Childhood/Special Education 
Kat Faller Edinboro 3.72 Early Childhood and Special Education 
Allison Gibbens Edinboro 3.84 Speech & Hearing / Psychology 
Sarah Krolick Edinboro 3.95 Human Performance 
Sophie Zielonka Edinboro 3.60 Human Performance 
Shelby Buster Emporia State 3.41 Nursing
Sara Dunkin Emporia State 3.67 Business Administration
Alaina Fairbanks Emporia State 3.63 Physical Education
Morgan Flowers Emporia State 3.68 Business Administration
Morgan Gilliland Emporia State 3.59 Physical Education
Carmen King Emporia State 3.63 Biology
Lindsey Kunkel Emporia State 3.67 Health Promotion
Dominique Staats Emporia State 3.42 Psychology
Peyton Weiss Emporia State 4.00 Psychology
Maggie Wilson Emporia State 3.54 Recreation
Zoey Hohmann Ferris State 3.61 Computer Information Systems
Anna Rudd Ferris State 3.80 Nursing
Kendra Averesch Findlay 3.37 Pre-Occupational Therapy and Strength & Conditioning
Erica Bettac Findlay 4.00 Psychology
Alex DeVincentis Findlay 3.35 Accounting
Kirsten Gaerke Findlay 3.78 Pre-Occupational Therapy
Samantha Grippe Findlay 3.72 Health Sciences and English/Literature
Maud Sanmiquel Findlay 3.65 Marketing
Pam Showman Findlay 3.88 Pre-Physical Therapy
Liz Streacker Findlay 3.68 Pre-Nursing
Alexa Stults Findlay 3.31 Business Management and Human Resource Management
Shelby Stump Findlay 3.76 Psychology
Connor Ahlborn Florida Tech 4.00 Science Education
Kathryn Doll Fort Hays State 3.57 Nursing
Anna Eigruber Fort Hays State 3.42 Medical Imaging
Janessa Kobza Fort Hays State 3.26 Nursing
Lexi Riedel Fort Hays State 3.84 Nursing
Savannah Rose Fort Hays State 3.34 Tourism
Gaby Saravia Fort Hays State 3.35 Art/Graphic Design
Whitney Taylor Fort Hays State 4.00 Biology
Madison Wolf Fort Hays State 3.69 Chemistry
Amy Berry Georgian Court 3.54 Exercise Science
Courtney  Brewis Grand Valley State 3.89 Physical Therapy 
Jordan Chester Grand Valley State 3.54 Medical Laboratory Science and Allied Health Science
Katelyn Cliff Grand Valley State 3.58 nursing
Caley Faulkner Grand Valley State 3.43 Physical Education Professional Instruction
Lisa Galasso Grand Valley State 3.96 Biomedical Sciences
Brittney Jackson Grand Valley State 3.46 Allied Health Science
Jessica Janecke Grand Valley State 3.73 biomedical science and allied health
Andrea Kober Grand Valley State 3.39 Therapeutic Recreation
Rebecca Leppelmeier Grand Valley State 3.82 Mechanical Engineering 
Janae Linville Grand Valley State 3.95 biochemistry
Krista Nauseda Grand Valley State 3.42 Biomedical Sciences
Natalie Nelson Grand Valley State 3.63 biomedical science 
Hannah  Osborn Grand Valley State 3.26 Clinical Exercise Science
Madeline Rodts Grand Valley State 3.35 Exercise Science 
Skylar Schoen Grand Valley State 4.00 Clinical Exercise Science 
Jennifer Schornak Grand Valley State 3.34 Exercise science
Laura Schroeder Grand Valley State 3.79 Biomedical Science 
Carly Scott Grand Valley State 3.45 Mathematics Elementary Education 
Molly Slavens Grand Valley State 3.64 English 
Sarah Talbott Grand Valley State 3.51 Allied Health Science
Taylor VanPutten Grand Valley State 3.26 Athletic Training
Kristen Celsor Harding 3.91 Communication Sciences and Disorders
Rachael Domeyer Harding 3.86 Psychology
Rachael Price Harding 3.72 Nursing
Kelsey Taylor Harding 3.63 Athletic Training
Ewa Zabrowska Harding 4.00 Accounting
Amy Kerst Hillsdale 3.45 Physics
Grace Leutheuser Hillsdale 3.84 History/French
Amber Mueller Hillsdale 3.49 Accounting
Emily Oren Hillsdale 3.39 Economics
Kathryn Royer Hillsdale 3.83 Chemistry/Spanish
Corinne Zehner Hillsdale 3.63 Biochemistry
Katie Koenig Indiana (Pa.) 3.70 Exercise Science
Rachel Magliane Indiana (Pa.) 3.83 Nutrition 
Krista Matsko Indiana (Pa.) 3.51 Exercise Science
Samantha Thompson Indiana (Pa.) 3.89 Biology
Camille Edwards Indianapolis 3.48 Community Health Education
Farin Hickman Indianapolis 3.55 Operations and Supply Chain Management
Samantha Elliott Johnson C. Smith 3.71 Business Administration
Tovea Jenkins Johnson C. Smith 3.94 Business Administration
Domenique Julius-Williams Johnson C. Smith 3.37 Biology
Shamaz Quince Johnson C. Smith 3.52 Sports Management
Trudy-Ann Richards Johnson C. Smith 3.80 History & Psychology
Danielle Williams Johnson C. Smith 3.89 Business Administration
Rachel Eshleman Kutztown 3.50 Business Accounting
Ariana Jorgensen Lake Erie 3.34 Business Administration
Nadia Lee Lake Erie 3.96 Political Science
Destiny Prusky Lake Erie 3.54 Early Childhood Education
Amber  Cook Lewis 3.59 Marketing
Jaime  Hershfang Lewis 3.85 Athletic Training
Kayla King Lewis 3.74 Criminal/Social Justice
Megan  Marchildon Lewis 3.28 Mathematics
Stephanie  Nielsen Lewis 3.31 Biology
Kayla Patterson Lewis 3.40 Nursing
Rebecca Prieseler Lewis 3.90 Environmental Science
Phoenix  Smallwood Lewis 3.49 Undecided
Chantel Stennis Lewis 3.64 Psychology
Rosyln Summerville Lewis 3.84 Mass Communication
Genae  Butler Lincoln (Pa.) 3.32 Health Science
Lindsey Blackwell Lindenwood 3.34 Exercise Science
Clare Buckman Lindenwood 3.85 Exercise Science
Terah Fullman-Ege Lindenwood 3.51 Exercise Science
Jerelle Jones Lindenwood 3.73 Elementary Education
Brittany Whitmer Lock Haven 3.30 Health & Physical Education
Sara Polatas Malone 3.83 Exercise Science
Mattison Rankin Malone 3.51 Business
Kelsey Carlsen Mansfield 3.94 Envrionmental Science
Lauren Norton Mansfield 3.75 Biology
Jessica Scordino Mansfield 3.60 Nutrition
Kristy Scordino Mansfield 3.60 Elemantary Education
Alexis Montgomery Mars Hill 3.76 Athletic Training
Elizabeth Kiblinger Maryville (Mo.) 4.00 Elementary Education
LaTia  Jefferson McKendree 3.48 NA
Irma  Maciukaite McKendree 3.73 NA
Briana Devereaux Merrimack 3.50 Human Development
Carly  Muscaro Merrimack 3.96 Criminal Justice
Ashley Flores Midwestern State 3.72 Sociology
Vanessa Hower Millersville 3.57 Meteorology
Ann Kovacs Millersville 3.95 Math
Erin Madison Millersville 3.61 Psychology
Breanna Colbenson Minnesota Duluth 3.62 Exercise Science
Jennifer  Hitchcock Minnesota Duluth 3.42 Accounting
Amelia Maher Minnesota Duluth 3.96 Psychology
Chanel Miller Minnesota Duluth 3.41 Elementry Education
Hannah Olson Minnesota Duluth 3.34 English
Cassandra  Ortberg Minnesota Duluth 3.69 Pre Chem Engineering
Alexandra  Rudin Minnesota Duluth 3.31 Marketing
Kayla Wiltrout Minnesota Duluth 3.88 Bio-Chem double major
Madison  Alexander Minnesota State 3.92 Nursing
Taylor Glover Minnesota State 3.79 Pre-Nursing
Grady Keding Minnesota State 3.39 Undecided
Nicole Larson Minnesota State 3.55 Undecided
Taylor Naatz Minnesota State 3.27 Exercise Science
Anna Ryan Minnesota State 3.70 Exercise Science
Maddi Sjelin Minnesota State 3.69 Pre-Nursing
Morgan Stampley Minnesota State 3.31 Special Education
Bryanna Sudman Minnesota State 3.89 Earth Science
Jenni Vanttinen Minnesota State 3.77 Social Work
Anna Veroeven Minnesota State 3.42 Recreation, Parks and Leisure Services
Faryn Wirkus Minnesota State 3.45 Sports Management
Sienna Dailey Minot State 3.63 Elementary Education
Mary Ann Bradshaw Missouri S&T 3.96 GE Engineering
Taylor Cipicchio Missouri S&T 3.56 Math
Rachel Ederle Missouri S&T 3.96 Mech Engineering
Kaitlyn Belisle Missouri Southern 3.65 Kinesiology
Kylie Cornman Missouri Southern 3.41 Kinesiology
Emily Harris Missouri Southern 3.66 Communications
Jasmin Hughes Missouri Southern 3.58 Health Sciences
Ashleigh McFarland Missouri Southern 3.98 Education
Shelby Newell Missouri Southern 3.56 Education
Sydney Potts Missouri Southern 3.66 Nursing
Brittani Reagan Missouri Southern 3.89 Education
Corrie Holm Montana St.-Billings 3.82 Exercise Science
Chelsea  Klemetson  MSU Moorhead 3.57 Biology 
Molly  Montonye  MSU Moorhead 3.93 Medical Technology
Kara  Nygaard  MSU Moorhead 3.63 Biology 
MaKenzie  Smith  MSU Moorhead 3.88 Biology/Chemistry
Marissa Bongers Neb.-Kearney 3.71 Exercise Science
Liz Damman Neb.-Kearney 3.69 Communication Disorders
Jordan Hopkins Neb.-Kearney 3.45 Psychobiology
Stephanie Hutsell Neb.-Kearney 3.45 Nursing
Abagayle Spilinek Neb.-Kearney 3.37 Visual Communication and Design
Chelsea Wickard Neb.-Kearney 3.41 Exercise Science
Jackie Ziemke Neb.-Kearney 3.94 Business Administration
Briana Conyers New Haven 3.33 Communication
Ada Udaya New Haven 3.35 Biology
Ivy Watts New Haven 3.99 Psychology
CiCi Cordova New Mexico Highlands 3.68 Exercise Science
Charmaine Delotch New Mexico Highlands 3.31 Exercise Science
Destiny Dilworth New Mexico Highlands 3.48 Exercise Science
Lindsay Hayes New Mexico Highlands 3.73 Marketing
Michelle Traynham New Mexico Highlands 3.34 Exercise Science
Keosha Whitted New Mexico Highlands 3.93 Education
Gena Burley Northern State 3.57 Business
Breann Jackson Northern State 3.28 Business
Hannah Treinen Northern State 3.63 Education
Alexandra Webster Northern State 3.70 Sports Marketing
Audrey  Bolinger Northwest Missouri 3.61 Finance
Alexis Boyd Northwest Missouri 3.80 Dietetics
Hannah Churchman Northwest Missouri 3.63 Finance
Anne Herbert Northwest Missouri 3.90 Biology
Haley Manning Northwest Missouri 3.85 Physical Ed.
Ashton Nibert Northwest Missouri 3.94 Zoology
Courtney Powell Northwest Missouri 3.25 Mass Media
Chloe Wichmann Northwest Missouri 3.35 Corporate Wellness
Natalie Evans Northwest Nazarene 3.48 Social Work
Anna Marie Forza Northwest Nazarene 3.47 Graphic Design
Marie Smith Northwest Nazarene 3.49 Nursing
Madison Pines Northwood (Mich.) 3.90 Accounting
Peri Bowman Nova Southeastern 4.00 Biology / Marine Biology
Laruschka Joubert Nova Southeastern 3.54 Undecided
Cassie Caswell Pittsburg State 3.58 Nursing
Emilyn Dearman Pittsburg State 3.71 Biology
Heather Glenn Pittsburg State 4.00 Nursing
Jessica Macy Pittsburg State 3.82 English
Sarah Talbert Pittsburg State 3.95 Political Science
Tessa Westhoff Pittsburg State 3.94 Exercise Science
Ella  Fox Queens (N.C.) 3.41 Communication
Shelby  Kennard Queens (N.C.) 3.77 Psychology 
Anna Fochesato Saginaw Valley State 3.98 Accounting
Emerald Joiner Saginaw Valley State 3.82 Music Education
Emily Short Saginaw Valley State 3.80 Chemistry
Brittany Brown Saint Augustine’s 4.00 Communications
Fanta Fofana Saint Augustine’s 3.79 Business Administration
Cherrisse Lynch Saint Augustine’s 3.83 Biology
Kyra Brannan Seattle Pacific 3.32 General Engineering
Lynelle Decker Seattle Pacific 3.28 Applied Human Biology
McKayla Fricker Seattle Pacific 3.34 Integrated Studies
Maddi Hommes Seattle Pacific 3.83 Nursing
Anna Patti Seattle Pacific 3.64 Accounting
BryAnne Wochnick Seattle Pacific 3.30 Psychology
Jenna Bracken Seton Hill 3.64 Exercise Science
Jeannie Bujdos Seton Hill 3.87 Biology
Megan  Cala Seton Hill 3.94 Biology
Meagen Carter Seton Hill 3.96 Chemistry/Pre Med
Mallory Sanner Seton Hill 3.78 Elementary Education with Special Education
Leah Schott Seton Hill 4.00 Elementary Education Pre K to Grade School
Hilary King SF State 3.52 Criminal Justice
Kellie Bresz Shippensburg 3.95 Mathematics
Dhayana de los Santos Rodriguez Shippensburg 3.68 Management
Lauren Ellsworth Shippensburg 3.76 Management Information Systems
Megan Lundy Shippensburg 4.00 Early Childhood Education (preK-4)
Ellie Ressler Shippensburg 3.64 Finance
Brigitte Gross Sioux Falls 3.45 Music Education
Sophie  Harano Sioux Falls 3.33 Exercise Science
Kendra Knight Sioux Falls 3.98 Art/Business
Hannah Linder Sioux Falls 3.59 Pre-Med
Katlyn Sawtelle Sioux Falls 3.27 Education
Samantha Slaubaugh Sioux Falls 3.94 Theology
Kirsten Townley Sioux Falls 3.50 Exercise Science
Marissa Whipple Sioux Falls 3.56 Education
Sabrina Anderson Slippery Rock 4.00 Exercise Science
Julia Cain Slippery Rock 3.52 Psychology
Tara Catone Slippery Rock 3.60 Post Bac – Physical Education
Jenny Picot Slippery Rock 3.61 Exercise Science
Samantha Taylor Slippery Rock 3.26 Elementary Education
Crystle Hill Southern Connecticut 3.67 Mathematics
Kiara Kallaway Southern Connecticut 3.85 Biology
Mary Bergman Southwest Baptist 3.46 Exercise Science 
Tori Declue Southwest Baptist 3.58 Nursing
Elizabeth Luckel Southwest Baptist 3.45 Exercise Science
Natalie O’Keefe Southwest Baptist 4.00 Undecided
Christina Owensby Southwest Baptist 3.66 Biology
Emma  Shell Southwest Baptist 3.90 Enviromental Biology
Katherine Sitzes Southwest Baptist 3.42 Intercultural Studies
Staci Wickersham Southwest Baptist 3.26 Undecided
Emily Anderson Stonehill 3.62 Education
Chelsea Bishop Stonehill 3.26 Psychology
Maria Curit Stonehill 3.29 Interdisciplinary Studies
Elizabeth LaRegina Stonehill 3.85 Psychology
Emily Regan Stonehill 3.30 Interdisciplinary Studies
Sarah Wilson Stonehill 3.51 Mathematics
Aly Couglin Tarleton State 3.92 Kinesiology
Danyelle Dillard Tarleton State 3.26 Kinesiology
Shelby Terry Tarleton State 3.78 Biomedical Science
Brikel Bailey Texas A&M-Commerce 3.36 Human Performance
Deborah Brodersen Tiffin 3.70  Business Administration
Sarah Clow Tiffin 3.90  Psychology
Morgan Horn Tiffin 4.00 Criminal Justice
Miranda Mondozzi Tiffin 3.97 Homeland Security / Terrorism
Theresa Scott Tiffin 3.65 Business Administration
Emma Burditt Truman 3.44 Communications Disorders
Jessica Katzer Truman 4.00 Exercise Science
Jackie Chalmers UC San Diego 3.72 Physiology & Neuroscience
Chantia Justice UC San Diego 3.62 Psychology 
Anneke Kakebeen UC San Diego 3.26 Biochemistry/Chemistry
Haley Libuit UC San Diego 3.34 Human Development
Lauren Lopez UC San Diego 3.42 Nano-Engineering
Kristin Sato UC San Diego 3.45 Pre-Human Development
Makenzie  Urban UC-Colorado Springs 3.90 Biology – Pre-Med
Jerily Benjamin UDC 3.58 Health Education
Kaydian Jones UDC 3.53 Journalism
Megan Beam U-Mary 3.32 Nursing
Kayla Carlson U-Mary 3.89 Respiratory Therapy
Davina Carr U-Mary 3.63 Nursing
Josie Guptill U-Mary 3.33 Radiological Technician
Crystal Hovland U-Mary 3.62 Math
Brienna Lynch U-Mary 3.59 Business
Molly McDonald U-Mary 3.94 Exercise Science
Melanie Rodriquez U-Mary 4.00 Computer Science
Kathryn Stewart U-Mary 3.67 Business
Nicole Burlinson Ursuline 3.80 Sports Management
Jessica Watychowicz UW-Parkside 3.64 MBA
Stephanie  Foster Walsh 3.67 Physical Therapy
Michaela Dendinger Wayne State (Neb.) 3.84 Psychology
Mackenzie Masching Wayne State (Neb.) 3.61 Math Education
Jessica Pongratz Wayne State (Neb.) 3.42 Undeclared
Emily Dusellier West Chester 3.40 Criminal Justice
Amanda  Eisman West Chester 3.43 English
Leigh Manning-Smith West Chester 3.77 Physical Therapy
Rhemecka Graham West Texas A&M 3.71 Business Management
Mireia Guarner West Texas A&M 3.63 Sports & Exercise Science
Marisa Holiwell West Texas A&M 3.68 Graphic Design
Bri Leeper West Texas A&M 4.00 Mass Communications-Broadcasting
Malika Ouedraogo West Texas A&M 3.60 Mass Communications-Public Relations
Libby Strickland West Texas A&M 3.88 Pre-Nursing
Jessie Thomas West Texas A&M 3.53 Health Sciences
Melanie Becic Western State 3.70 English
Josefin Edwall Western State 3.47 Undeclared
Dominika Kaszuba Western State 3.95 Mathmatics and Accounting
Anna Marshall Western State 3.75 Biology
Cassandra Ortiz Western State 3.81 Biology and Exercise & Sport Science
Justine Podvin Western State 3.75 Accounting and Business Administration
Tara Richardson Western State 3.93 Biology and Exercise & Sport Science
Toni Stoll Western State 3.96 Undeclared
Bethany Drake Western Washington 3.83 Art
Katie Reichert Western Washington 3.51 Communication
Christina Matheny Wingate 3.64 Human Services
Katie Bagley Winona State 3.63 Exercise Science
Kelsey Bethke Winona State 3.74 Elementary Education
Elisa Kupferschmid Winona State 3.67 Nursing
Delaney Miller Winona State 3.34 Criminal Justice
Hannah Mueller Winona State 3.64 Nursing
Abbey Ristow Winona State 3.93 Movement Science
Jordan Skelly Winona State 3.45 Human Resource Mgt
Taylor Vogel Winona State 3.74 Movement Science
Catherine Whitcomb Winona State 3.87 Nursing
Jessica Young Winona State 3.96 Exercise Science
Caitlyn Zepczyk Winona State 3.50 Exercise Science