Young Collegiate Stars to Compete at USA Junior Championships this Weekend

By Kyle Terwillegar, USTFCCCA

July 3, 2014   

NEW ORLEANS – National titles and the opportunity to represent the United States on the world stage are at stake this weekend for more than 300 young collegians competing at the two-day U.S. Outdoor Junior Championships in Eugene, Ore., beginning Saturday, July 5.

As many as 170 collegiate men and 137 collegiate women are among the 600 young athletes between the ages of 16 and 19 at Historic Hayward Field who will be vying for individual titles and potential berths onto Team USA for the 2014 IAAF World Junior Championships – also to be contested in Eugene from July 22-27.

The full list of entries can be found here, which, in addition to today’s up-and-coming collegiate contenders, includes many of the potential future collegiate stars of tomorrow. Case in point: Six Americans who won individual NCAA titles this year either indoors or outdoors competed at the 2012 U.S. Junior Championships and ultimately the World Junior Championships in Barcelona, Spain.

USATF.tv will stream the meet live online beginning with the first running event of each day. Saturday’s broadcast begins at 5:50 p.m. ET and Sunday’s at 5:45 p.m. ET

Given they’ve met the qualifying standards, the two highest-finishing athletes in each of the individual events this weekend will earn a spot on Team USA for the 2014 edition of the World Junior Championships.

Those finishing outside the top two will still be in consideration for the relay pool – and with the caliber of competition set for this weekend, multiple athletes ranked among the top 10 in the world could be among those on the outside looking in.

Success at the U.S. Junior Championships and qualification to Worlds would be more feathers in the caps of a handful of collegians who have already established themselves as not only among the best in the nation, but the best in the world.

Five first-year collegians are ranked No. 1 in the world in their respective events by the IAAF, with nine others ranked in the top five – including some in the same event.

Name Affiliation Event IAAF Rank
Trayvon Bromell Baylor men’s 100 meters No. 1
Kendall Baisden Texas women’s 400 meters No. 1
Kendell Williams Georgia women’s 100-meter hurdles No. 1
Shamier Little Texas A&M women’s 400-meter hurdles No. 1
Valarie Allman Stanford women’s discus No. 1
Brittany Brown Iowa women’s 200 meters No. 2
Michael Cherry Jr Florida State men’s 400 meters No. 2
Timothy Holmes Baylor men’s 400-meter hurdles No. 2
Shakima Wimbley Miami (FL) women’s 400 meters No. 3
Jade Miller Harvard women’s 400-meter hurdles No. 4
Travonn White Central Arizona College men’s long jump No. 4
Tyler Brown Eastern Michigan men’s 400 meters =No. 5
Dylan Duvio Stanford men’s pole vault No. 5
Lamar Bruton Ohio State men’s 400 meters =No. 5 

 

NCAA Division I Outdoor men’s 100 meters champion Trayvon Bromell of Baylor figures to be one of the headliners of the meet after winning NCAAs in a World-Junior-Record 9.97. He became the first teenager in the history of the world to dip below 10 seconds under wind-legal conditions.

Most U.S. Junior Championship Participants by School

Men’s Teams
1.

Oregon
Texas

6
3. Indiana 4
Ohio State
Stanford
UCLA
     
Women’s Teams
1. LSU 5
2. Nebraska 4
Harvard
4. Akron
Alabama
Arkansas
Baylor
Portland State
South Carolina
Texas State
3

Four of the five fastest wind-legal times on the 2014 World Junior descending order list have Bromell’s name next to them.

Georgia’s Kendell Williams made her mark on the world and collegiate scenes with World Junior and collegiate records in the indoor pentathlon and a U.S. Junior Record outdoors in the heptathlon – both events in which she claimed NCAA titles.

This weekend, however, she will compete exclusively in the 100-meter hurdles, an event in which she ran a 12.99 during the NCAA heptathlon to move to the 2014 World Junior lead and the No. 9 spot in World Junior history.

A teenage woman was also center stage in the open 400-meter hurdles as Texas A&M’s Shamier Little won the NCAA title in the event in 55.07 for the 2014 World Junior lead and the No. 2 spot on the U.S. Junior all-time performers list. She has run each of the six fastest times in the world amongst juniors in 2014.

Though Texas’ Kendall Baisden didn’t claim an individual NCAA title of her own at 400 meters – she was third – the first-year collegian did play a crucial part on the Longhorns’ meet-record 4×400 relay team’s victory.

She is, however, the 2014 World Junior leader at 400 meters in 50.46 with five of the eight best times on the 2014 World Junior descending order list and the No. 2 spot on the all-time U.S. Junior list.

She will have her work cut out for her as three other collegians rank among the world’s top 10 in the event: No. 3 Shakima Wimbley of Miami (Fla.), No. 7 Felicia Majors of Tennessee and No. 8 Aaliyah Barnes of Ohio State.

Also currently sitting at No. 1 in the world among teenage women is discus thrower Valarie Allman of Stanford, whose mark of 167-10 (51.17m) also ranks her No. 6 on the all-time U.S. Junior list.

Bromell’s teammate Tim Holmes of Baylor is No. 2 in the world in the 400-meter hurdles at 45.36, and has three of the world’s four fastest times by juniors in 2014. Among those challenging him for the win will be a pair of worldwide top-11 competitors in No. 8 Desmond Palmer of Pittsburgh and No. 11 Khallifah Rosser of Chaffey College.

Michael Cherry, Jr,. of Florida State, ranked No. 2 in the world among juniors at 400 meters with three of the seven fastest times, will head a field that includes a pair of collegians tied at No. 5 on the world list in Eastern Michigan’s Tyler Brown and Ohio State’s Lamar Bruton, as well as 10th-ranked Byron Robinson of Penn State.

Also No. 2 in the world is Iowa’s Brittany Brown at 200 meters in 22.95.

The list of known collegians competing this weekend can be found below.

Name Affiliation Event
Miles Baldwin Akron men’s 400 meters
Clayton Murphy Akron men’s 1500 meters
Michaela Foisy Akron women’s 5000 meters
Rebecca Szabo Akron women’s pole vault
Daniella Johnson Akron women’s long jump
Phillip Jagers Akron men’s discus
Quanesha Burks Alabama women’s 100 meters
Lakan Taylor Alabama women’s pole vault
Quanesha Burks Alabama women’s long jump
Kingsley Ogbonna Albany men’s high jump
Makayla Roten Appalachian State women’s high jump
Miles Parish Arizona men’s 400 meters
Avery Mickens Arizona men’s long jump
Regine Williams Arkansas women’s 100 meters
Regine Williams Arkansas women’s 200 meters
Victoria Feole Arkansas women’s 800 meters
Clayton Jury Ashland men’s hammer throw
Michael Cheeks Jr Auburn men’s 200 meters
Marshay Ryan Auburn women’s triple jump
Justin Carter Auburn men’s javelin
Trayvon Bromell Baylor men’s 100 meters
Maggie Montoya Baylor women’s 3000 meters
Maggie Montoya Baylor women’s 5000 meters
Timothy Holmes Baylor men’s 400-meter hurdles
Annie Rhodes Baylor women’s pole vault
Seth Derr Bethany (Kansas) men’s javelin
Kenneth Fisher Bethune-Cookman men’s long jump
Eric Holt Binghamton men’s 1500 meters
Peter Fagan Binghamton men’s pole vault
Jordan Ward Boise State women’s high jump
Allison Jeffries Boise State women’s pole vault
Daniel Gagne Bradley men’s 1500 meters
Lauren Cunningham Bradley women’s 3000 meters
Caleb Beck Bradley men’s 5000 meters
Patrick Campbell Bradley men’s 10,000 meters
Martin Martinez Brown men’s 1500 meters
Lucy Vankleunen Brown women’s 1500 meters
Kate Scott Bucknell women’s 5000 meters
Ross Pirnie Bucknell men’s 3000-meter steeplechase
Corinne Birchard Buffalo women’s 1500 meters
Christine Lyttle Buffalo women’s 100-meter hurdles
Alec Peinkofer Buffalo men’s 3000-meter steeplechase
Shea Martinez BYU women’s 800 meters
Abraham Alvarado Cal State Stanislaus men’s 800 meters
Megan Bordes California women’s 5000 meters
Brenden Song California men’s discus
Julie Friend California (Pa.) women’s 3000-meter steeplechase
Travonn White Central Arizona College men’s long jump
Colin Sauter Central Connecticut State men’s 10,000 meters
Doug Hutcherson Central Methodist men’s 10,000-meter race walk
Mackenzi Rickman Cerritos College men’s 110-meter hurdles
Thomas Cheval Cerritos College men’s long jump
Destiny Mack-Talalemotu Cerritos College women’s shot put
Destiny Mack-Talalemotu Cerritos College women’s discus
Matthew-Jonathan Seawright Cerritos College men’s hammer throw
Khallifah Rosser Chaffey College men’s 400-meter hurdles
Brianna Heilsnis Clayton State women’s hammer throw
James Plummer Clemson men’s discus
Marcus Harris Jr Colorado State men’s 100 meters
Aaliyah Pete Colorado State women’s discus
Collin Scheer Colorado State men’s high jump
Aaliyah Pete Colorado State women’s shot put
Chinedu Amonu Connecticut men’s 400 meters
Michael O’Donnell Connecticut men’s 1500 meters
Grant Sisserson Cornell men’s pole vault
Tess Odegard Cornerstone women’s high jump
Timothy Brennan Dartmouth men’s hammer throw
Marissa DeWispelare Doane women’s 3000-meter steeplechase
Christine Streisel Duke women’s javelin
Jasmine Dawson East Carolina women’s 100 meters
Tyler Brown Eastern Michigan men’s 400 meters
Nicholas Ponzio Florida men’s shot put
Sydnee Over Florida State women’s 800 meters
Michael Cherry Jr Florida State men’s 400 meters
Holly Lindoe Franklin Pierce women’s 10,000-meter race walk
Sabrina Southerland Georgetown women’s 800 meters
Nathaniel Gordon III Georgetown men’s 800 meters
Jonathan Green Georgetown men’s 10,000 meters
Kendell Williams Georgia women’s 100-meter hurdles
Alysiah Whittaker Georgia State women’s shot put
Melissa Fairey Georgia Tech women’s 5000 meters
Hayley Keadey Georgia Tech women’s 5000 meters
TJ Burnett Grand Valley State men’s 400-meter hurdles
Sarah Cullip Grand Valley State women’s 3000-meter steeplechase
Kieran Gallagher Harvard women’s 1500 meters
Jackie Modesett Harvard women’s 100-meter hurdles
Jackie Modesett Harvard women’s 400-meter hurdles
Jade Miller Harvard women’s 400-meter hurdles
Josh Whitener Harvard men’s hammer throw
Tyler Brinks Hope men’s 3000-meter steeplechase
Brian Barraza Houston men’s 5000 meters
William Gibbs Houston men’s 110-meter hurdles
Cameron Cornelius Houston men’s shot put
Nicole Choquette Illinois women’s 800 meters
Kandie Bloch-Jones Illinois women’s high jump
Tre’tez Kinnaird Indiana men’s 800 meters
Eric Claxton Indiana men’s 1500 meters
Chanli Mundy Indiana women’s 5000 meters
Eric Claxton Indiana men’s 3000-meter steeplechase
Andrew Miller Indiana men’s hammer throw
DeShawn Woods Indiana Tech men’s 400-meter hurdles
Brittany Brown Iowa women’s 100 meters
Brittany Brown Iowa women’s 200 meters
Carlos Varela-Hernandez Iowa men’s hammer throw
Derek Jones Iowa State men’s 400-meter hurdles
Morgan Crewe James Madison women’s high jump
Ebony Owusu-Sampah James Madison women’s long jump
Tess Meehan Johns Hopkins women’s 5000 meters
Andrew Bartnett Johns Hopkins men’s pole vault
Nick Meyer Kansas men’s pole vault
Rachel Proteau Kansas State women’s high jump
Jason Coon Kansas State men’s shot put
Danielle Plank Kansas State women’s javelin
Nicholas Anderson Kentucky men’s 110-meter hurdles
Justin Kretchmer Kentucky men’s high jump
Madison Jacobs Kentucky women’s discus
Nicole Maurmann Lane women’s 3000 meters
Courtney Avery Lehigh women’s high jump
Mary Witmer Liberty women’s 400-meter hurdles
Oasis Hernandez Liberty women’s triple jump
Phillip Smith Lipscomb men’s triple jump
Rahjeir Miles-Eubanks Lock Haven men’s javelin
William Washington Louisiana Tech men’s shot put
Kyra Burke Loyola Marymount women’s 3000-meter steeplechase
Jada Martin LSU women’s 100 meters
Jada Martin LSU women’s 200 meters
Bryiana Richardson LSU women’s 400-meter hurdles
Nataliyah Friar LSU women’s long jump
Rebekah Wales LSU women’s javelin
Spencer Johnson Marist men’s 10,000 meters
Kristi Licursi Marist women’s 10,000-meter race walk
Heather MacLean Massachusetts women’s 800 meters
Paolo Tavares Massachusetts men’s 3000-meter steeplechase
LaForrest Church Memphis men’s 800 meters
Aaron Persinger Memphis men’s 400-meter hurdles
Carly Muscaro Merrimack women’s 400 meters
Saladin Nasser Mesa Community College men’s long jump
Shakima Wimbley Miami (FL) women’s 400 meters
Katelyn Daniels Michigan State women’s shot put
Katelyn Daniels Michigan State women’s discus
Sean Pengelly Michigan Tech men’s 10,000 meters
Jason Saliga Michigan Tech men’s 3000-meter steeplechase
Bryan Bjerk Minnesota men’s discus
Dylan Capwell Monmouth men’s 800 meters
Tionna Garner Monmouth women’s 800 meters
Timothy Wilson Monmouth men’s hammer throw
Troy Andretta Monmouth men’s hammer throw
Faith Blamon Monmouth women’s javelin
Jenette Northey Montana State women’s 3000-meter steeplechase
Joshua Poole Mt. Saint Mary’s men’s 400 meters
Julian Woods Mt. Saint Mary’s men’s 110-meter hurdles
Julian Woods Mt. Saint Mary’s men’s 400-meter hurdles
Kelly Yanucil Mt. Saint Mary’s women’s javelin
Malcolm Ballard Mt. San Antonio College men’s 100 meters
Anna Peer Nebraska women’s 5000 meters
Joe Harter Nebraska men’s 10,000 meters
Tierra Williams Nebraska women’s long jump
Jazmin McCoy Nebraska women’s long jump
Christopher Daniels Nebraska men’s discus
Cody Walton Nebraska men’s javelin
Sarah Firestone Nebraska women’s javelin
Drew Piazza New Hampshire men’s 800 meters
Elinor Purrier New Hampshire women’s 3000-meter steeplechase
Sarah Keiran New Hampshire women’s 3000-meter steeplechase
Jannell Hadnot New Mexico women’s triple jump
Brooke Andersen Northern Arizona women’s hammer throw
Harvey Smith Notre Dame men’s 400 meters
Bryce Stroede Oakland men’s 5000 meters
Lamar Bruton Ohio State men’s 400 meters
Aaliyah Barnes Ohio State women’s 400 meters
Aaron Zedella Ohio State men’s shot put
Dylan Dyke Ohio State men’s hammer throw
Aaron Zedella Ohio State men’s hammer throw
Hayden McClain Oklahoma men’s triple jump
Noah Gade Oklahoma State men’s 10,000 meters
Jalen Miller Ole Miss men’s 200 meters
Jalen Miller Ole Miss men’s 100 meters
Alec Smith Oregon men’s 800 meters
Maggie Schmaedick Oregon women’s 5000 meters
Chris Mullverhill Oregon men’s 3000-meter steeplechase
Cole Walsh Oregon men’s pole vault
Cullen Prena Oregon men’s shot put
Cullen Prena Oregon men’s discus
Cullen Prena Oregon men’s hammer throw
Melissa Ausman Oregon State women’s discus
Julissa Poullet Otterbein women’s 3000-meter steeplechase
Lyle Wistar Penn men’s 5000 meters
Brendan Shearn Penn men’s 10,000 meters
Nicholas Tuck Penn men’s 3000-meter steeplechase
Byron Robinson Penn State men’s 400 meters
Desmond Palmer Pittsburgh men’s 400-meter hurdles
Jeffrey Thies II Portland men’s 5000 meters
Jeffrey Thies II Portland men’s 10,000 meters
Whitney Diggs Portland State women’s 200 meters
Whitney Diggs Portland State women’s 400 meters
Baileh Simms Portland State women’s long jump
Gifton Okoronkwo Portland State men’s triple jump
Hope Schmelzle Purdue women’s 3000-meter steeplechase
Mahlik Handley Rhode Island men’s hammer throw
Nicholas Danner Rhode Island men’s javelin
Joshua Washington Richard Bland College men’s 200 meters
Ryan Salcido Sacramento State men’s 10,000 meters
Mareena DiMilia Sacred Heart women’s hammer throw
Mitchell Dixon Saddleback College men’s hammer throw
Christina Micale Saginaw Valley women’s 3000-meter steeplechase
Shakinah Brooks Saint Augustine’s women’s long jump
Garrett Larson Sam Houston State men’s pole vault
Simon Imagbe Sam Houston State men’s long jump
Julian Harvey SIU Edwardsville men’s high jump
Julian Harvey SIU Edwardsville men’s long jump
Lezyon Lagarde South Alabama men’s triple jump
Kaitlyn Beans South Alabama women’s triple jump
David Reinhardt South Alabama men’s javelin
Precious Holmes South Carolina women’s 400 meters
Mollie Williams South Carolina women’s 100-meter hurdles
Natasha Dicks South Carolina women’s triple jump
Olayinka Awotunde South Carolina men’s shot put
Olayinka Awotunde South Carolina men’s discus
Emily Brigham South Dakota women’s pole vault
Danielle Waldner South Dakota women’s shot put
Brendan Sage South Dakota State men’s 5000 meters
Trevor Capra South Dakota State men’s 10,000 meters
Fredrick Kerley Jr South Plains College men’s 400 meters
Alex Holden Southeastern La. men’s 800 meters
Valerie Thames Southern women’s 400-meter hurdles
Chase Peterson Southern California men’s 400-meter hurdles
Franklin Adams Southern Illinois men’s long jump
Freya Block Southern Illinois women’s hammer throw
Ryan Njegovan St. Francis (Ill.) men’s discus
Justin Hays St. Joseph’s (Ind.) men’s 10,000 meters
Ali Teliha St. Mary’s (Calif.) women’s 1500 meters
Ryan Trapp St. Thomas (Minn.) men’s 800 meters
Connor O’Neill St. Thomas (Minn.) men’s pole vault
Valarie Allman Stanford women’s discus
Thomas Coyle Stanford men’s 1500 meters
Jack Keelan Stanford men’s 5000 meters
Sam Wharton Stanford men’s 5000 meters
Dylan Duvio Stanford men’s pole vault
Megan Glasmann Stanford women’s javelin
Anthony Gallardo Stephen F. Austin men’s 5000 meters
Jeffrey Weisheit Jr Stephen F. Austin men’s 10,000 meters
Anthony Gallardo Stephen F. Austin men’s 10,000 meters
Mitchell Ryan SUNY Cortland men’s 3000-meter steeplechase
Regine Hunter Syracuse women’s triple jump
Tiffany Terry TCU women’s 400 meters
Felecia Majors Tennessee women’s 400 meters
Kendall Baisden Texas women’s 400 meters
Carlton Anumnu Texas men’s 100 meters
Charles Anumnu Texas men’s 100 meters
Carlton Anumnu Texas men’s 200 meters
Charles Anumnu Texas men’s 200 meters
Robert Uhr Jr Texas men’s 800 meters
Spencer Dunkerley-Offor Texas men’s 110-meter hurdles
Shamier Little Texas A&M women’s 400-meter hurdles
Cameron Villarreal Texas A&M men’s 1500 meters
Austin Wells Texas A&M men’s 10,000 meters
Jeff Prothro Texas A&M men’s triple jump
Marika Brown Texas State women’s 100 meters
Marika Brown Texas State women’s 200 meters
Aaron George Texas State men’s long jump
Julie Lange Texas State women’s discus
Jocelyn Caro Texas Tech women’s 5000 meters
Janelle Noe Toledo women’s 1500 meters
Janelle Noe Toledo women’s 3000-meter steeplechase
Logan Rodgers Trevecca Nazarene men’s 10,000 meters
Corina Cox Troy women’s discus
Taylor Potts Tulane women’s shot put
Isaiah Thompson UC Irvine men’s 800 meters
Lloyd Sicard UC Irvine men’s 110-meter hurdles
Megan George UC Irvine women’s 100-meter hurdles
Brandon Howard UC Irvine men’s 400-meter hurdles
Richard Ho UCLA men’s 10,000 meters
Max Davis UCLA men’s 3000-meter steeplechase
Emily Scharmann UCLA women’s 3000-meter steeplechase
Braheme Days Jr UCLA men’s shot put
Braheme Days Jr UCLA men’s discus
Landon Carroll UL-Lafayette men’s hammer throw
Nathaniel Keown UMKC men’s 5000 meters
James Barnett UMKC men’s 5000 meters
Bryce Miller UMKC men’s 3000-meter steeplechase
Catherine Blaney USF women’s 3000 meters
Aiyanna Stiverne UTEP women’s 200 meters
Aiyanna Stiverne UTEP women’s 400 meters
Simone Charley Vanderbilt women’s triple jump
Nathan Kiley Virginia men’s 800 meters
Henry Wynne Virginia men’s 1500 meters
Christine Bohan Virginia women’s shot put
Caitlin Mautz Virginia women’s javelin
Jasmine Mitchell Virginia Tech women’s 400 meters
Patrick Joseph Virginia Tech men’s 1500 meters
Vincent Ciattei Virginia Tech men’s 1500 meters
Christine London Virginia Tech women’s 400-meter hurdles
Casidy Callahan Wake Forest women’s discus
Casidy Callahan Wake Forest women’s hammer throw
Charlie Ionata Wake Forest men’s hammer throw
Rose Christen Washington women’s 800 meters
Colby Gilbert Washington men’s 5000 meters
Colby Gilbert Washington men’s 10,000 meters
Ashley Alexander Washington women’s javelin
Margaret Drazba West Virginia women’s 5000 meters
Anisia Starege Western Carolina women’s high jump
Hailey Cook II Western Carolina women’s shot put
Keyera Lige’ Western Michigan women’s 400-meter hurdles
Isaac Poe Wichita State men’s 400-meter hurdles
Ryan Davis Wisconsin men’s 400 meters
Shawn Michels Wisconsin men’s 400-meter hurdles
Riley Budde Wisconsin men’s shot put