T&F Collegians At The 2016 Rio Olympics: By The Numbers

T&F Collegians At The 2016 Rio Olympics: By The Numbers

NEW ORLEANS — The four-year wait is over!

Starting today, the 2016 Rio Olympics get underway in Brazil, but track & field fans must wait until next Friday, August 12, for the start of the athletics portion of the program.

Fret not, fans, because when the best athletes in the world take to the track and the field in a week’s time, a number of collegians from the 2015-16 academic year will join them in the medal hunt.

In fact, 90 collegians from 55 programs — ranging from NCAA Division I champions Arkansas and Florida to NJCAA Central Arizona — will represent 28 countries in Rio.

Twenty-nine of those collegians won individual championships during the 2015-16 academic year, with seven earning indoor and outdoor titles (Devon Allen, Jarrion Lawson, Clayton Murphy, Courtney Okolo, Keturah Orji, Lexi Weeks and Kendell Williams).

The country with the most collegians in Rio is the United States of America with 24, followed by nine from Canada and Jamaica. Twelve different countries have a single collegian competing on their roster.

When it comes to the programs with the most collegians in Rio, it’s a tie between Georgia and Texas A&M with six each. Arkansas and Texas both have five, while Florida State has four.

2015-16 Collegians At The Olympics

Name School Event Country
Mobolade Ajomale Academy of Art 4×100 Relay Canada
Jurgen Themen Adams State 100 meters Suriname
Sunayna Wahi Adams State 100 meters Suriname
Clayton Murphy Akron 800 Meters United States
Ahmed Ali Alabama 200 Meters Sudan
Grace Claxton Albany 400-Meter Hurdles Puerto Rico
Pau Tonnesen Arizona Decathlon Spain
Sage Watson Arizona 400-Meter Hurdles Canada
Sage Watson Arizona 4×400 Relay Canada
Taylor Ellis-Watson Arkansas 4×400 Relay United States
Jarrion Lawson Arkansas Long Jump United States
Dominique Scott Arkansas 10,000 Meters South Africa
Clive Pullen Arkansas Triple Jump Jamaica
Lexi Weeks Arkansas Pole Vault United States
Teray Smith Auburn 200 Meters Bahamas
Tsumba Tsumba BYU 200 Meters Zimbabwe
Eldred Henry Central Arizona Shot Put British Virgin Islands
Brandon Valentine-Parris Claflin 400 Meters St. Vincent & Grenadines
Akua Obeng-Akrofi Columbia 4×100 Relay Ghana
Rudy Winkler Cornell Hammer Throw United States
Arman Hall Florida 4×400 Relay United States
Andres Arroyo Florida 800 Meters Puerto Rico
Stefan Brits Florida State Long Jump South Africa
Kellion Knibb Florida State Discus Jamaica
Shaquania Dorsett Florida State 4×400 Relay Bahamas
Mulern Jean Florida State 100-Meter Hurdles Haiti
Leontia Kallenou Georgia High Jump Cyprus
Maicel Uibo Georgia Decathlon Estonia
Karl Saluri Georgia Decathlon Estonia
Keturah Orji Georgia Triple Jump United States
Cejhae Greene Georgia sprints Antigua
Kendell Williams Georgia Heptathlon United States
Tara-Sue Barnett Grand Canyon Discus Jamaica
Nikki Okwelogu Harvard Shot Put Nigeria
Kendra Clarke Johnson C. Smith 400 Meters Canada
Kendra Clarke Johnson C. Smith 4×400 Relay Canada
Pedrya Seymour Illinois 100-Meter Hurdles Bahamas
Daina Levy Kansas Hammer Throw Jamaica
Akela Jones Kansas State Heptathlon Barbados
Akela Jones Kansas State High Jump Barbados
Shadae Lawrence Kansas State Discus Jamaica
Danniel Thomas Kent State Shot Put Jamaica
Jasmine Camacho-Quinn Kentucky 100-Meter Hurdles Puerto Rico
Brendon Rodney LIU Brooklyn 200 Meters Canada
Brendon Rodney LIU-Brooklyn 4×100 Relay Canada
Chanice Chase LSU 400-Meter Hurdles Canada
Fitzroy Dunkley LSU 400 Meters Jamaica
Fitzroy Dunkley LSU 4×400 Relay Jamaica
Nethaneel Mitchell-Blake LSU 200 Meters Great Britain
Nethaneel Mitchell-Blake LSU 4×100 Relay Great Britain
Alysha Newman Miami (FL) Pole Vault Canada
Cindy Ofili Michigan 100-Meter Hurdles Great Britain
Khadijah Suleman Mississippi 4×100 Relay Nigeria
Raven Saunders Mississippi Shot Put United States
Brandon McBride Mississippi State 800 Meters Canada
Marissa Kurtimah Missouri State 4×100 Relay Canada
John Ampomah MTSU Javelin Ghana
Janet Amponsah MTSU 200 Meters Ghana
Courtney Frerichs New Mexico Steeplechase United States
Erin Teschuk North Dakota State Steeplechase Canada
Margaret Bamgbose Notre Dame 400 Meters Nigeria
Nick Miller Oklahoma State Hammer Throw Great Britain
Ingeborg Lovnes Oklahoma State Steeplechase Norway
Devon Allen Oregon 110-Meter Hurdles United States
Deajah Stevens Oregon 200 Meters United States
Ariana Washington Oregon 4×100 Relay United States
Burkheart Ellis, Jr. Saint Augustine’s 200-Meter Dash Barbados
Tia-Adana Belle Saint Augustine’s 400-Meter Hurdles Barbados
Josh Ilustre Portland 800 Meters Guam
Carmiesha Cox Purdue 4×400 Relay Bahamas
Aliyah Abrams South Carolina 400 Meters Guyana
Tynia Gaither Southern California 100 Meters Bahamas
Tynia Gaither Southern California 200 Meters Bahamas
Amalie Iuel Southern California 400-Meter Hurdles Norway
DeAnna Price Southern Illinois Hammer Throw United States
Kali Davis-White Tennessee 200 Meters Jamaica
Christian Coleman Tennessee 4×100 Relay United States
Morolake Akinosun Texas 4×100 Relay United States
Ryan Crouser Texas Shot Put United States
Courtney Okolo Texas 4×400 Relay United States
Byron Robinson Texas 400-Meter Hurdles United States
Chrisann Gordon Texas 4×400 Relay Jamaica
Latario Collie Texas A&M Triple Jump Bahamas
Shelbi Vaughan Texas A&M Discus United States
Maggie Malone Texas A&M Javelin United States
Jennifer Madu Texas A&M 4×100 Relay Nigeria
Lindon Victor Texas A&M Decathlon Grenada
Brenessa Thompson Texas A&M 100 meters Guyana
Brenessa Thompson Texas A&M 200 meters Guyana
Bradley Adkins Texas Tech High Jump United States
Nicholas Scarvelis UCLA Shot Put Greece
Tobi Amusan UTEP 100-Meter Hurdles Nigeria
Patrick Tiernan Villanova 5000 Meters Australia
Filip Mihaljevic Virginia Shot Put Croatia
Emmanuel Dasor Western Kentucky 200 Meters Ghana
Zach Ziemek Wisconsin Decathlon United States
Kelsey Card Wisconsin Discus United States