NCAA Division I All-Americans For 2017 Indoor Season

By Tyler Mayforth, USTFCCCA

March 13, 2017   

NEW ORLEANS – When the dust settled after an incredible two days at the 2017 NCAA Division I Indoor Track & Field Championships in College Station, Texas, the Texas A&M men and Oregon women stood tall.

The host Aggies won the title after their 4×400 team beat Florida in the final race of the night, while the Ducks never broke a sweat and scored the most points in meet history for a women’s team (84).

QUICK LINKS: Day 2 Team Recap | Day 2 Individual Recap
Men’s All-Americans: First Team | Second Team
Women’s All-Americans: First Team | Second Team

It should come as no surprise that Oregon had the most All-Americans out of any team when they were announced Monday by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA). The Ducks racked up 20 total honors with 18 of them being first-team nods.

Texas A&M only had nine All-Americans, but they were all of the first-team variety. Fred Kerley and Mylik Kerley were both honored twice, while unsung heroes Will Williams and Audie Wyatt received the recognition they deserved.

The men’s team with the most All-Americans was Arkansas. The Razorbacks, who didn’t make the podium after a 5th-place finish, had 18 nods with 15 of them on the First Team.

The Arkansas women also brought home a bunch of honors – 19, to be exact. Out of those 19, 11 were on the Second Team.

Tying the Razorbacks with 19 on the women’s side was LSU. The Tigers had 15 honorees on the Second Team and just four on the First Team.

Florida, the runner-up to Texas A&M, had 14 All-Americans with 11 of them on the First Team.

Oregon star Edward Cheserek, who fell short in his pursuit to win three individual titles at the same meet, was the only NCAA DI athlete to earn three All-America honors. Cheserek won the 3000 and 5000 and placed 2nd in the mile.

No conference had more All-Americans than the SEC, which nabbed 87 honors. The MPSF had 51. Coming in 3rd was the Big 12 with 41.

See below for the full list of NCAA Division I All-Americans.

USTFCCCA Men’s First-Team All-Americans – 2017 NCAA Division I Indoor Track & Field

Name Institution Class Event
Matthew Ludwig Akron SO Pole Vault
Terrell McClain Akron JR Long Jump
Skyler Bowden Alabama SO 4×400 Relay
Alfred Chelanga Alabama JR 5000 Meters
Steven Gayle Alabama SR 400 Meters
Steven Gayle Alabama SR 4×400 Relay
Jacopo Lahbi Alabama SR 4×400 Relay
Jereem Richards Alabama JR 200 Meters
Jereem Richards Alabama JR 4×400 Relay
Ruebin Walters Alabama JR 60 Meter Hurdles
Aaron Castle Arizona SR Shot Put
Justice Summerset Arizona FR High Jump
Jack Bruce Arkansas JR Distance Medley Relay
Kenzo Cotton Arkansas JR 60 Meters
Kenzo Cotton Arkansas JR 200 Meters
Obi Igbokwe Arkansas SO 4×400 Relay
Eric Janise Arkansas SR 400 Meters
Eric Janise Arkansas SR 4×400 Relay
Ethan Moehn Arkansas SO Distance Medley Relay
Kemar Mowatt Arkansas JR 4×400 Relay
Carlton Orange Arkansas SO Distance Medley Relay
Clive Pullen Arkansas SR Triple Jump
Jamarco Stephen Arkansas JR 4×400 Relay
Jamarco Stephen Arkansas JR Distance Medley Relay
Andreas Trajkovski Arkansas SR Long Jump
Josh Washington Arkansas SR 200 Meters
Travonn White Arkansas JR Long Jump
Jaylen Bacon Arkansas State JR 60 Meters
Maxwell Willis Baylor FR 200 Meters
Erik Peterson Butler SR 5000 Meters
Ashtyn Davis California JR 60 Meter Hurdles
Amon Terer Campbell SR 5000 Meters
Adrian Valles Cincinnati JR Pole Vault
John Dressel Colorado SO 3000 Meters
John Dressel Colorado SO 5000 Meters
Joe Klecker Colorado SO 3000 Meters
Ben Saarel Colorado SR Mile
Mostafa Hassan Colorado State JR Shot Put
Hunter Price Colorado State JR Heptathlon
Cole Rockhold Colorado State SO 3000 Meters
Rudy Winkler Cornell SR Weight Throw
KeAndre Bates Florida JR Long Jump
KeAndre Bates Florida JR Triple Jump
Clayton Brown Florida FR High Jump
Clayton Brown Florida FR Triple Jump
Ryan Clark Florida SO 4×400 Relay
Kunle Fasasi Florida SO 400 Meters
Kunle Fasasi Florida SO 4×400 Relay
Eric Futch Florida SR 400 Meters
Eric Futch Florida SR 4×400 Relay
Grant Holloway Florida FR 60 Meter Hurdles
Grant Holloway Florida FR 4×400 Relay
Montel Nevers Florida State SO Triple Jump
Spencer Brown Georgetown Distance Medley Relay
Scott Carpenter Georgetown JR Distance Medley Relay
Darren Fahy Georgetown Distance Medley Relay
Joseph White Georgetown JR 800 Meters
Quincey Wilson Georgetown FR Distance Medley Relay
Darius Carbin Georgia FR High Jump
Denzel Comenentia Georgia SO Shot Put
Keenon Laine Georgia SO High Jump
Karl Saluri Georgia JR Heptathlon
Devon Williams Georgia SR Heptathlon
Kendal Williams Georgia SO 60 Meters
Brian Barraza Houston SR 3000 Meters
Mario Burke Houston SO 60 Meters
Cameron Burrell Houston SR 60 Meters
David Kendziera Illinois SR 60 Meter Hurdles
Jonathan Wells Illinois JR Heptathlon
Daniel Kuhn Indiana JR 800 Meters
Daniel Kuhn Indiana JR Distance Medley Relay
Kyle Mau Indiana FR Distance Medley Relay
Joseph Murphy Indiana SO Distance Medley Relay
Markevious Roach Indiana SO Distance Medley Relay
Liam Dee Iona SO Mile
DeJuan Frye Iowa SO 4×400 Relay
Mar’yea Harris Iowa SO 4×400 Relay
Collin Hofacker Iowa SO 4×400 Relay
Aaron Mallett Iowa SR 60 Meter Hurdles
Emmanuel Ogwo Iowa FR 4×400 Relay
Barden Adams Kansas JR Triple Jump
Cole Ceban Kansas JR Shot Put
Gleb Dudarev Kansas FR Weight Throw
Christoff Bryan Kansas State JR High Jump
Nick Anderson Kentucky SR 60 Meter Hurdles
Tim Duckworth Kentucky JR Heptathlon
Lamar Bruton LSU SR 4×400 Relay
Michael Cherry LSU SR 400 Meters
Michael Cherry LSU SR 4×400 Relay
Jaron Flournoy LSU 4×400 Relay
Blair Henderson LSU SR 800 Meters
Johnnie Jackson LSU SR Weight Throw
Nethaneel Mitchell-Blake LSU SR 200 Meters
Nethaneel Mitchell-Blake LSU SR 4×400 Relay
Grant Cartwright Michigan JR Weight Throw
Joseph Ellis Michigan SO Weight Throw
Tim Ehrhardt Michigan State JR Pole Vault
Sampson Laari Middle Tennessee SR Mile
Josh Davis NC State JR Weight Throw
Kaiwan Culmer Nebraska JR Triple Jump
Josh Kerr New Mexico FR Mile
Tyler Day Northern Arizona SO 5000 Meters
Nate Richartz Notre Dame SR Pole Vault
Nicholas Demaline Ohio State JR Shot Put
Hayden McClain Oklahoma SR Triple Jump
Hassan Abdi Oklahoma State JR Distance Medley Relay
Bradley Johnson Oklahoma State SR Distance Medley Relay
Craig Nowak Oklahoma State SR Distance Medley Relay
Brandon Singleton Oklahoma State JR Distance Medley Relay
Joshua Thompson Oklahoma State SR Mile
Nick DeRay Ole Miss FR Distance Medley Relay
Robert Domanic Ole Miss JR Distance Medley Relay
Craig Engels Ole Miss Distance Medley Relay
MJ Erb Ole Miss SR 5000 Meters
Sean Tobin Ole Miss JR Distance Medley Relay
Marcus Chambers Oregon SR Distance Medley Relay
Edward Cheserek Oregon SR Mile
Edward Cheserek Oregon SR 3000 Meters
Edward Cheserek Oregon SR 5000 Meters
Blake Haney Oregon SO Distance Medley Relay
Kyree King Oregon SR 60 Meters
Damarcus Simpson Oregon JR Long Jump
Mick Stanovsek Oregon FR Distance Medley Relay
Austin Tamagno Oregon FR Distance Medley Relay
Isaiah Harris Penn State SO 800 Meters
Jermaine Griffith Rutgers SR 400 Meters
Tray Oates Samford JR Pole Vault
Julian Harvey SIUE SR Long Jump
Josh Awotunde South Carolina JR Shot Put
Ncincilili Titi South Carolina JR 200 Meters
Chris Nilsen South Dakota FR Pole Vault
Randall Cunningham II Southern California JR High Jump
Just’N Thymes Southern California SR 200 Meters
Jared Kern Southern Illinois JR Shot Put
Kyle Landon Southern Illinois SR High Jump
Harrison Williams Stanford JR Heptathlon
Freddie Crittenden III Syracuse SR 60 Meter Hurdles
Justyn Knight Syracuse SO 3000 Meters
Adam Palamar Syracuse SR Mile
Christian Coleman Tennessee JR 60 Meters
Christian Coleman Tennessee JR 200 Meters
Aldrich Bailey Jr. Texas 4×400 Relay
Senoj-Jay Givans Texas SR 60 Meters
Senoj-Jay Givans Texas 4×400 Relay
Christopher Irvin Texas SR 4×400 Relay
Wolf Mahler Texas JR Heptathlon
Steffin McCarter Texas SO Long Jump
Byron Robinson Texas 4×400 Relay
O’Brien Wasome Texas FR Triple Jump
Devin Dixon Texas A&M FR 4×400 Relay
Robert Grant Texas A&M JR 4×400 Relay
Fred Kerley Texas A&M SR 400 Meters
Fred Kerley Texas A&M SR 4×400 Relay
Mylik Kerley Texas A&M JR 400 Meters
Mylik Kerley Texas A&M JR 4×400 Relay
Lindon Victor Texas A&M SR Heptathlon
Will Williams Texas A&M JR Long Jump
Audie Wyatt Texas A&M JR Pole Vault
Steven Champlin Texas Tech JR 4×400 Relay
Kyle Collins Texas Tech SR 4×400 Relay
Trey Culver Texas Tech JR High Jump
Andrew Hudson Texas Tech SO 4×400 Relay
Charles Jones Texas Tech 4×400 Relay
Marc Scott Tulsa SR 3000 Meters
Marc Scott Tulsa SR 5000 Meters
Emmanuel Korir UTEP FR 800 Meters
Michael Saruni UTEP FR 800 Meters
Ville Lampinen Villanova SO Distance Medley Relay
Harry Purcell Villanova SO Distance Medley Relay
Elliot Slade Villanova Distance Medley Relay
Logan Wetzel Villanova SO Distance Medley Relay
Oghenakpobo Efekoro Virginia JR Shot Put
Jordan Young Virginia SR Weight Throw
Gregory Chiles Virginia Tech JR Distance Medley Relay
Kevin Cianfarini Virginia Tech SO Distance Medley Relay
Vincent Ciattei Virginia Tech JR Distance Medley Relay
Neil Gourley Virginia Tech JR Mile
Daniel Jaskowak Virginia Tech JR Distance Medley Relay
Torben Ladig Virginia Tech JR Pole Vault
Drew Piazza Virginia Tech SR 800 Meters
Robert Heppenstall Wake Forest SO 800 Meters
Colby Gilbert Washington JR 3000 Meters
Riley Budde Wisconsin JR Weight Throw
Chad Zallow Youngstown State SO 60 Meter Hurdles

 

USTFCCCA Women’s First-Team All-Americans – NCAA Division I Indoor Track & Field

Name Institution Class Event
Shelley Spires Air Force JR High Jump
Lucy Bryan Akron FR Pole Vault
Quanesha Burks Alabama SR 60 Meters
Quanesha Burks Alabama SR Long Jump
Stacey Destin Alabama SO High Jump
Stacey Destin Alabama SO Pentathlon
Diamond Gause Alabama SR 4×400 Relay
Alex Gholston Alabama SR 400 Meters
Alex Gholston Alabama SR 4×400 Relay
Takyera Roberson Alabama FR 4×400 Relay
Lakan Taylor Alabama SR Pole Vault
Domonique Williams Alabama SR 4×400 Relay
Lisanne Hagens Arizona SR High Jump
Sage Watson Arizona SR 400 Meters
Maggie Ewen Arizona State JR Shot Put
Maggie Ewen Arizona State JR Weight Throw
Taliyah Brooks Arkansas JR Pentathlon
Leigha Brown Arkansas SR Pentathlon
Desiree Freier Arkansas SO Pole Vault
Therese Haiss Arkansas SR Mile
Daina Harper Arkansas SR 400 Meters
Nikki Hiltz Arkansas JR Mile
Lexi Weeks Arkansas SO Pole Vault
Tori Weeks Arkansas SO Pole Vault
Jasmine Manigault Auburn SR Weight Throw
Marshay Ryan Auburn SR Triple Jump
Taylor Bennett Baylor SO 4×400 Relay
Leticia De Souza Baylor JR 4×400 Relay
Kiana Hawn Baylor JR 4×400 Relay
Kiana Horton Baylor SO 4×400 Relay
Annie Rhodes Baylor SR Pole Vault
Erica Birk BYU JR Distance Medley Relay
Shea Collinsworth BYU SR 800 Meters
Brenna Porter BYU SO Distance Medley Relay
Kristi Rush BYU JR Distance Medley Relay
Ashleigh Warner BYU JR Distance Medley Relay
Victoria Merriweather Charlotte SR Weight Throw
Annette Echikunwoke Cincinnati JR Weight Throw
Erin Clark Colorado SR 3000 Meters
Sage Hurta Colorado Distance Medley Relay
Dani Jones Colorado SO 3000 Meters
Dani Jones Colorado Distance Medley Relay
Elissa Mann Colorado SO Distance Medley Relay
Tabor Scholl Colorado Distance Medley Relay
Jordann McDermitt Eastern Michigan JR 5000 Meters
Sharrika Barnett Florida SO 4×400 Relay
Lloydrecia Cameron Florida SO Shot Put
Yanis David Florida SO Triple Jump
Destinee Gause Florida SR 4×400 Relay
Brandee Johnson Florida FR 4×400 Relay
Darrielle McQueen Florida JR Long Jump
Taylor Sharpe Florida JR 4×400 Relay
Allie Buchalski Furman JR 3000 Meters
Allie Buchalski Furman JR 5000 Meters
Madeline Fagan Georgia JR High Jump
Tatiana Gusin Georgia SR High Jump
Kate Hall Georgia SO Long Jump
Keturah Orji Georgia JR Long Jump
Keturah Orji Georgia JR Triple Jump
Kendell Williams Georgia SR Long Jump
Kendell Williams Georgia SR Pentathlon
LaPorscha Wells Georgia State SR Weight Throw
Gabby Thomas Harvard SO 200 Meters
Pedrya Seymour Illinois SO 60 Meter Hurdles
Katherine Receveur Indiana SO 3000 Meters
Brittany Brown Iowa JR 200 Meters
Jasmine Staebler Iowa State SO 800 Meters
Whitney Adams Kansas SR Distance Medley Relay
Riley Cooney Kansas SO Distance Medley Relay
Nicole Montgomery Kansas SO Distance Medley Relay
Hannah Richardson Kansas SR Distance Medley Relay
Nina Schultz Kansas State FR Pentathlon
Kim Williamson Kansas State SR High Jump
Danniel Thomas Kent State FR Shot Put
Jasmine Camacho-Quinn Kentucky SO 60 Meter Hurdles
Olivia Gruver Kentucky SO Pole Vault
Javianne Oliver Kentucky SR 60 Meters
Sha’Keela Saunders Kentucky SR Long Jump
Emmonnie Henderson Louisville JR Shot Put
Dolly Nyemah Louisville SR Weight Throw
Mikiah Brisco LSU JR 60 Meters
Kortnei Johnson LSU SO 60 Meters
Jada Martin LSU SR 200 Meters
Ruby Stauber LSU FR 800 Meters
Michelle Atherley Miami (Fla.) SO 4×400 Relay
Michelle Atherley Miami (Fla.) SO Pentathlon
Brittny Ellis Miami (Fla.) SO 400 Meters
Brittny Ellis Miami (Fla.) SO 4×400 Relay
Aiyanna Stiverne Miami (Fla.) SR 4×400 Relay
Shakima Wimbley Miami (Fla.) SR 400 Meters
Shakima Wimbley Miami (Fla.) SR 4×400 Relay
Erin Finn Michigan JR 5000 Meters
Jade Harrison Michigan FR Distance Medley Relay
Jamie Morrissey Michigan SR Distance Medley Relay
Jaimie Phelan Michigan JR Distance Medley Relay
Gina Sereno Michigan JR Distance Medley Relay
Abike Egbeniyi Middle Tennessee SO 800 Meters
Logan Boss Mississippi State JR High Jump
Tiffaney Flynn Mississippi State JR Triple Jump
Karissa Schweizer Missouri JR 3000 Meters
Karissa Schweizer Missouri JR 5000 Meters
Elinor Purrier New Hampshire JR Mile
Nicole Greene North Carolina SO High Jump
Rose Jackson North Dakota State SR Pentathlon
Jessica Harris Notre Dame JR Distance Medley Relay
Kelly Hart Notre Dame SO Distance Medley Relay
Jamie Marvil Notre Dame SR Distance Medley Relay
Payton Miller Notre Dame JR Distance Medley Relay
Anna Rohrer Notre Dame SO 5000 Meters
Aaliyah Barnes Ohio State SR 4×400 Relay
Maggie Barrie Ohio State JR 4×400 Relay
Beatrice Hannan Ohio State JR 4×400 Relay
Sade Olatoye Ohio State SO Weight Throw
Karrington Winters Ohio State SO 4×400 Relay
Jessica Woodard Oklahoma JR Shot Put
Kaela Edwards Oklahoma State SR Mile
Raven Saunders Ole Miss JR Shot Put
Raven Saunders Ole Miss JR Weight Throw
Jeneah Stewart Ole Miss JR Shot Put
Lilli Burdon Oregon SO Distance Medley Relay
Hannah Cunliffe Oregon JR 60 Meters
Hannah Cunliffe Oregon JR 200 Meters
Makenzie Dunmore Oregon FR 4×400 Relay
Brooke Feldmeier Oregon JR Distance Medley Relay
Elexis Guster Oregon SR 4×400 Relay
Ashante Horsley Oregon SR Distance Medley Relay
Alaysha Johnson Oregon SO 60 Meter Hurdles
Samantha Nadel Oregon SR 3000 Meters
Katie Rainsberger Oregon FR 3000 Meters
Katie Rainsberger Oregon FR Distance Medley Relay
Raevyn Rogers Oregon JR 800 Meters
Raevyn Rogers Oregon JR 4×400 Relay
Deajah Stevens Oregon SO 60 Meters
Deajah Stevens Oregon SO 4×400 Relay
Sasha Wallace Oregon SR 60 Meter Hurdles
Ariana Washington Oregon JR 60 Meters
Ariana Washington Oregon JR 200 Meters
Rachel Banks Penn State FR Distance Medley Relay
Tessa Barrett Penn State SO 5000 Meters
Dannielle Gibson Penn State SR Triple Jump
Julie Kocjancic Penn State SR Distance Medley Relay
Tichina Rhodes Penn State Distance Medley Relay
Danae Rivers Penn State FR Mile
Danae Rivers Penn State FR Distance Medley Relay
Brianna Ilarda Providence JR 5000 Meters
Millie Paladino Providence JR Mile
Savannah Carson Purdue SR Long Jump
Devynne Charlton Purdue SR 60 Meter Hurdles
Karisa Nelson Samford JR Mile
Ashley Henderson San Diego State JR 60 Meters
Ashley Henderson San Diego State JR 200 Meters
Natasha Dicks South Carolina SR Triple Jump
Rougui Sow South Carolina JR Long Jump
Anna Cockrell Southern California FR 60 Meter Hurdles
Kendall Ellis Southern California JR 400 Meters
Kendall Ellis Southern California JR 4×400 Relay
Deanna Hill Southern California JR 200 Meters
Deanna Hill Southern California JR 4×400 Relay
Amalie Iuel Southern California SR 4×400 Relay
Brittany Mann Southern California SR Shot Put
Cameron Pettigrew Southern California SR 4×400 Relay
Olivia Baker Stanford JR 800 Meters
Elise Cranny Stanford JR Distance Medley Relay
Vanessa Fraser Stanford JR 3000 Meters
Vanessa Fraser Stanford JR Distance Medley Relay
Missy Mongiovi Stanford FR Distance Medley Relay
Malika Waschmann Stanford SR Distance Medley Relay
Rushelle Burton Texas FR 60 Meter Hurdles
Zola Golden Texas SO 400 Meters
Chrisann Gordon Texas SR 400 Meters
Briyahna Desrosiers Texas A&M SO 4×400 Relay
Jazmine Fray Texas A&M SO 800 Meters
Jazmine Fray Texas A&M SO 4×400 Relay
Jaevin Reed Texas A&M FR 4×400 Relay
Diamond Spaulding Texas A&M SO 200 Meters
Danyel White Texas A&M FR 4×400 Relay
Viershanie Latham Texas Tech SR Triple Jump
Zarriea Willis Texas Tech SO High Jump
Anne-Marie Blaney UCF SR 5000 Meters
Tobi Amusan UTEP SO 60 Meter Hurdles
Simone Charley Vanderbilt SR Triple Jump
Siofra Cleirigh Buttne Villanova JR Mile
Hanna Green Virginia Tech SR 800 Meters
Elizabeth Quick Washington SR Pole Vault
Georgia Ellenwood Wisconsin JR Pentathlon

 

USTFCCCA Men’s Second-Team All-Americans – NCAA Division I Indoor Track & Field

Name Institution Class Event
Kyle Pater Air Force SR Pole Vault
Jamiel Trimble Air Force JR 200 Meters
Kyle Felpel Alabama SR Shot Put
Angelo Goss Alabama JR 60 Meter Hurdles
Elias Hakansson Alabama SR Weight Throw
Daniel Haugh Alabama JR Weight Throw
Matthew Campbell Albany SR High Jump
Obi Igbokwe Arkansas SO 400 Meters
Ken LeGassey Arkansas SR High Jump
Gabe Moore Arkansas SO Heptathlon
Akeem Bloomfield Auburn FR 400 Meters
Teray Smith Auburn SR 200 Meters
Welington Zaza Auburn SR 60 Meter Hurdles
George Caddick Baylor SR 400 Meters
Michael Tiller Bethune-Cookman SR Triple Jump
David Oluwadara Boston University SR Triple Jump
Cameron Williams Boston University SR 200 Meters
Erik Peterson Butler SR 3000 Meters
Abraham Alvarado BYU SR 800 Meters
Zachary Blackham BYU SR High Jump
Rory Linkletter BYU SO 5000 Meters
Kevin Nielsen BYU JR Heptathlon
Clayton Young BYU SO 3000 Meters
Garrett Corcoran California SO 3000 Meters
Thomas Joyce California SR Mile
Amon Terer Campbell SR 3000 Meters
Jeffrey Green Clemson JR 400 Meters
Chris McBride Clemson SO Long Jump
Zach Perrin Colorado JR Mile
Ben Saarel Colorado SR 3000 Meters
Grant Fischer Colorado State JR 5000 Meters
Jerrell Mock Colorado State SR 5000 Meters
Austin Jamerson Cornell SR Heptathlon
Andres Arroyo Florida SR 800 Meters
Grant Holloway Florida FR Long Jump
AJ McFarland Florida SO Weight Throw
Austin Droogsma Florida State JR Shot Put
Darryl Haraway Florida State SO 60 Meters
John Seals George Mason JR Heptathlon
Scott Carpenter Georgetown JR 3000 Meters
Jonathan Green Georgetown JR 5000 Meters
Alex Poursanidis Georgia SR Weight Throw
Avery Bartlett Georgia Tech SO 800 Meters
Amere Lattin Houston SO 60 Meter Hurdles
Derrius Rodgers Illinois State FR 60 Meters
Eric Bethea Indiana SO Triple Jump
Willie Morrison Indiana SO Shot Put
Mar’yea Harris Iowa SO 400 Meters
Carter Lilly Iowa JR 800 Meters
O’Shea Wilson Iowa SO Long Jump
Jake Albright Kansas SR Pole Vault
Paulo Benavides Kansas SO Pole Vault
Tre Daniels Kansas JR 4×400 Relay
Jaron Hartley Kansas JR 4×400 Relay
Ivan Henry Kansas SO 4×400 Relay
Strymar Livingston Kansas SR 4×400 Relay
Nick Maestretti Kansas SR Pole Vault
Reggie Jagers Kent State SR Weight Throw
James Hubbard Long Beach State SR Weight Throw
Damar Robinson Louisville SR High Jump
Damar Robinson Louisville SR Triple Jump
Steven Bastien Michigan SR Heptathlon
Ned Willig Michigan SR Mile
Eliud Rutto Middle Tennessee SR 800 Meters
Nate Pozolinski Milwaukee SR 60 Meter Hurdles
Mitch Hechsel Minnesota SR Distance Medley Relay
Shane Streich Minnesota SO Distance Medley Relay
Jack Wellenstein Minnesota SO Distance Medley Relay
Derek Wiebke Minnesota JR Distance Medley Relay
Elmar Engholm New Mexico Distance Medley Relay
Kristian Hansen New Mexico FR Distance Medley Relay
Mark Haywood New Mexico JR Distance Medley Relay
Graham Thomas New Mexico SR Distance Medley Relay
Christopher Belcher North Carolina A&T SR 60 Meters
Christopher Belcher North Carolina A&T SR 200 Meters
Alex Renner North Dakota State SR Shot Put
Matthew Baxter Northern Arizona JR 5000 Meters
Brandon Carnes Northern Iowa SR 60 Meters
Deshawn Marshall Ohio State SR 200 Meters
Matthew Fayers Oklahoma State JR Mile
Jacob Fincham-Dukes Oklahoma State SO Long Jump
Craig Engels Ole Miss SR 800 Meters
Ryan Manahan Ole Miss SR 800 Meters
Brian Williams Ole Miss JR Shot Put
Braxton Canady Oregon FR 60 Meter Hurdles
Marcus Chambers Oregon SR 200 Meters
Tim Gorman Oregon SR Mile
Matthew Maton Oregon SO Mile
Matthew Maton Oregon SO 3000 Meters
Mitch Modin Oregon SR Heptathlon
Dan Chisena Penn State SO 4×400 Relay
Isaiah Harris Penn State SO 4×400 Relay
Malik Moffett Penn State JR 200 Meters
Samuel Reiser Penn State 4×400 Relay
Xavier Smith Penn State JR 4×400 Relay
Adam Kelly Princeton SO Weight Throw
Alex Short San Francisco SR 5000 Meters
Julian Harvey SIUE SR High Jump
Rafael Scott South Alabama JR 60 Meters
Devin King Southeastern Louisiana JR Pole Vault
Zyaire Clemes Southern California SO 4×400 Relay
Matthew Katnik Southern California SO Shot Put
Ricky Morgan Jr Southern California 4×400 Relay
Marquis Morris Southern California JR 4×400 Relay
Just’N Thymes Southern California SR 4×400 Relay
Warren Hazel Southern Illinois SO 400 Meters
Tai Dinger Stanford SO Distance Medley Relay
Jack Keelan Stanford JR 3000 Meters
Jack Keelan Stanford JR Distance Medley Relay
Jackson Shumway Stanford SR Distance Medley Relay
Brian Smith Stanford FR Distance Medley Relay
Scotty Newton TCU JR Triple Jump
Darryl Sullivan Tennessee FR High Jump
Mustaqeem Williams Tennessee SO 60 Meters
Spencer Dunkerley-Offor Texas JR 60 Meter Hurdles
Steele Wasik Texas JR Heptathlon
Charles Brown Texas Tech SO High Jump
Charles Brown Texas Tech SO Long Jump
Charles Brown Texas Tech SO Triple Jump
Andrew Hudson Texas Tech SO 200 Meters
Aleks Rapp Tulsa FR Weight Throw
Michael Burke UCLA FR High Jump
Austin Hazel UCLA SR Long Jump
Dotun Ogundeji UCLA SO Shot Put
Dillon Maggard Utah State JR Mile
Cosmas Boit UTEP SR Distance Medley Relay
Asa Guevara UTEP JR Distance Medley Relay
Jonah Koech UTEP SO Mile
Jonah Koech UTEP SO Distance Medley Relay
Michael Saruni UTEP FR Distance Medley Relay
Zach Herriott Virginia SR 5000 Meters
Jordan Scott Virginia FR Triple Jump
Patrick Joseph Virginia Tech JR 800 Meters
Deakin Volz Virginia Tech SO Pole Vault
Colby Gilbert Washington JR 5000 Meters
Chase Smith Washington SO Pole Vault
Ventavius Sears Western Kentucky SR Long Jump
Hunter Veith Wichita State JR Heptathlon

 

USTFCCCA Women’s Second-Team All-Americans – NCAA Division I Indoor Track & Field

Name Institution Class Event
Nikki Manson Akron SR High Jump
Jaclyn Siefring Akron JR Pentathlon
Vanessa Clerveaux Alabama SR 60 Meter Hurdles
Haley Teel Alabama JR Shot Put
Grace Claxton Albany SR 400 Meters
Claire Green Arizona JR 3000 Meters
Taliyah Brooks Arkansas JR Long Jump
Daina Harper Arkansas 4×400 Relay
Kelsey Herman Arkansas SO Pentathlon
Sunkietra McCallister Arkansas JR 4×400 Relay
Brianna Swinton Arkansas SR 4×400 Relay
Brianna Swinton Arkansas SR Distance Medley Relay
Regan Ward Arkansas SR Distance Medley Relay
Ceara Watson Arkansas SO 4×400 Relay
Ceara Watson Arkansas SO Distance Medley Relay
Taylor Werner Arkansas FR 3000 Meters
Taylor Werner Arkansas FR Distance Medley Relay
Erin Farmer Arkansas State SR Shot Put
Taylor Bennett Baylor SO 200 Meters
Leticia De Souza Baylor JR 400 Meters
Cion Hicks Baylor SR Shot Put
Sadi Henderson Boise State JR 800 Meters
Olivia Pratt Butler SR 5000 Meters
Andrea Stapleton BYU SO High Jump
Iana Amsterdam Clemson SR Triple Jump
Grace Barnett Clemson JR Mile
Sabria Hadley Clemson SR 200 Meters
Makena Morley Colorado FR 5000 Meters
Lorenda Holston Colorado State SR 60 Meter Hurdles
Aaliyah Pete Colorado State SR Shot Put
Madison Heath Duke JR Pole Vault
Madeline Kopp Duke SR 800 Meters
Sharrika Barnett Florida SO 400 Meters
Darrielle McQueen Florida JR Triple Jump
Clarissa Cutliff Florida International SO High Jump
Melissa-Maree Farrington Florida State SR Pentathlon
Eleonora Omoregie Florida State FR High Jump
Jogaile Petrokaite Florida State JR Long Jump
Kennedy Weisner Georgetown JR Mile
Shelby Ashe Georgia FR Weight Throw
Louisa Grauvogel Georgia FR Pentathlon
Zoe Hughes Harvard FR Pentathlon
Nikki Okwelogu Harvard SR Shot Put
Brenna Calder Indiana JR Distance Medley Relay
Olivia Hippensteel Indiana SR Distance Medley Relay
Katherine Receveur Indiana SO Distance Medley Relay
Taylor Williams Indiana SO Distance Medley Relay
Jahisha Thomas Iowa JR Long Jump
Jhoanmy Luque Iowa State JR Long Jump
Jhoanmy Luque Iowa State JR Triple Jump
Michelle Howell Jacksonville JR 800 Meters
Sydney Conley Kansas SR Long Jump
Janee’ Kassanavoid Kansas State SR Weight Throw
Shardia Lawrence Kansas State SO Triple Jump
Jasmine Camacho-Quinn Kentucky SO 200 Meters
Destiny Carter Kentucky SR Long Jump
Kianna Gray Kentucky SO 60 Meters
Kianna Gray Kentucky SO 200 Meters
Sha’Keela Saunders Kentucky SR Triple Jump
Holly Hankenson Louisville SO Pentathlon
Mikiah Brisco LSU JR 60 Meter Hurdles
Cassondra Hall LSU FR 60 Meters
Aleia Hobbs LSU JR 60 Meters
Kortnei Johnson LSU SO 200 Meters
Travia Jones LSU SR 4×400 Relay
Travia Jones LSU SR Distance Medley Relay
Erika Lewis LSU SO Distance Medley Relay
Jada Martin LSU SR 60 Meters
Jada Martin LSU SR 4×400 Relay
Jordan McClendon LSU SO Weight Throw
Rachel Misher LSU SO 4×400 Relay
Kymber Payne LSU JR 4×400 Relay
Morgan Schuetz LSU SR 800 Meters
Morgan Schuetz LSU SR Distance Medley Relay
Ruby Stauber LSU FR Distance Medley Relay
Micha Powell Maryland SR 400 Meters
Ebony Morrison Miami (Fla.) SR 60 Meter Hurdles
Amelia Strickler Miami (Ohio) SR Shot Put
Gina Sereno Michigan JR 3000 Meters
Agnes Abu Middle Tennessee JR 800 Meters
Emerald Egwim Minnesota JR 400 Meters
Kimberly Golding Minnesota SR 60 Meter Hurdles
Kiley Sabin Minnesota SO Shot Put
Emma Spagnola Minnesota JR 60 Meter Hurdles
Erika Kemp NC State JR 5000 Meters
Rachel Koon NC State SO 3000 Meters
Megan Moye NC State SR Mile
Sophie Connor New Mexico SR Mile
Jannell Hadnot New Mexico SR Triple Jump
Alice Wright New Mexico JR 5000 Meters
Brooke Andersen Northern Arizona JR Weight Throw
Jessica Harris Notre Dame JR Mile
Rachel Weber Ohio State SR 800 Meters
Ama Pipi Oklahoma JR 200 Meters
Baileh Simms Oklahoma SR Long Jump
Kaylee Dodd Oklahoma State JR 800 Meters
Lindsey Murray Ole Miss JR Pole Vault
Jeneah Stewart Ole Miss JR Weight Throw
Ali Cash Oregon JR 3000 Meters
Maggie Schmaedick Oregon JR 5000 Meters
Tessa Barrett Penn State SO 3000 Meters
Lauren LaRocco Portland SO 5000 Meters
Allison Harris Princeton SR Pole Vault
Chloe Abbott Purdue FR 4×400 Relay
Symone Black Purdue JR 400 Meters
Symone Black Purdue JR 4×400 Relay
Devynne Charlton Purdue SR 60 Meters
Jahneya Mitchell Purdue 4×400 Relay
Janae Moffitt Purdue SO High Jump
Brionna Thomas Purdue JR 400 Meters
Brionna Thomas Purdue JR 4×400 Relay
Katie Jensen Rice JR 3000 Meters
Micha Auzenne San Diego State SR 60 Meter Hurdles
Aliyah Abrams South Carolina SO 4×400 Relay
Tyler Brockington South Carolina 4×400 Relay
Briana Haith South Carolina SR 4×400 Relay
Precious Holmes South Carolina JR 4×400 Relay
Samara Spencer South Dakota FR Long Jump
Dior Hall Southern California SO 60 Meter Hurdles
Deanna Hill Southern California JR 60 Meters
Cameron Pettigrew Southern California SR 400 Meters
Elise Cranny Stanford JR 3000 Meters
Stamatia Scarvelis Tennessee SO Weight Throw
Amber Hughes Tennessee State SR Triple Jump
Teahna Daniels Texas SO 60 Meters
Kally Long Texas JR Pole Vault
Shay Petty Texas JR Pole Vault
Emily Gunderson Texas A&M JR Pole Vault
Danyel White Texas A&M FR 200 Meters
Torie Owers UCLA SR Shot Put
Destiny Smith-Barnett UNLV SO 60 Meters
Grayson Murphy Utah JR 5000 Meters
Sarah Bell Vanderbilt JR Pole Vault
Courtney Clayton Vanderbilt JR 800 Meters
Sammy Bockoven Villanova SO Distance Medley Relay
Kaley Ciluffo Villanova SO Distance Medley Relay
Nicole Hutchinson Villanova SO Mile
McKenna Keegan Villanova FR Distance Medley Relay
Amari Onque-Shabazz Villanova FR Distance Medley Relay
Amy-Eloise Neale Washington JR Mile
Breanne Borman Wichita State SR Pentathlon
Nikki Larch-Miller Wichita State SR Pentathlon
Marthaline Cooper Winthrop SR Weight Throw
Banke Oginni Wisconsin SO Weight Throw
Frances Schmiede Yale SR Mile