Top-10 Marks Of The Collegiate Weekend: February 12-18, 2018

Based on all of the data collected by TFRRS.org from this past weekend’s college track & field contests from all levels (NCAA, NAIA, NJCAA, etc.), the following lists represent the top performances by collegians in each event over the course of the past week. All marks were counted: all rounds of running events, and each attempt in field event series. For indoor races on an oval, races were held on a banked track unless marked: OT – oversized (over 200m), f – flat 200m, u – undersized (under 200m). Performances occurring in a non-final are marked with a “q”.

Posted: Monday, February 19

Men’s 55 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Davon DEMOSS JR Memphis 6.30
2 Davon DEMOSS JR Memphis 6.31q
3 Calvin AUSTIN FR Memphis 6.36q
4 Calvin AUSTIN FR Memphis 6.39
5 Andrew BISHOP JR Memphis 6.41q
6 Jamal WATKINS SR Birmingham-Southern 6.42q
7 Andrew BISHOP JR Memphis 6.46
8 Cadarius HARRIS SR Tennessee Wesleyan 6.47q
8 Michael JOHNSON SO Augustana (Ill.) 6.47
8 Dreux STAMFORD SO Shippensburg 6.47

Men’s 60 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Emmanuel YEBOAH FR Western Texas College 6.62
2 Kendall SHEFFIELD SO Ohio State 6.63
3 Demek KEMP SR South Carolina St. 6.65
3 Isaiah KENNEDY SR Northern Arizona 6.65
3 Hakim MONTGOMERY JR Troy 6.65q
6 Jaylan MITCHELL SO N. Carolina A&T 6.66
6 McKinely WEST JR Southern Miss. 6.66
8 McKinely WEST JR Southern Miss. 6.67q
9 Eli MINOR SR Western Kentucky 6.68q
10 Cra’Vorkian CARSON SR Southern Miss. 6.69

Men’s 200 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Rai BENJAMIN JR USC 20.55
2 Obi IGBOKWE JR Arkansas 20.69
3 Kenzo COTTON SR Arkansas 20.72
4 McKinely WEST JR Southern Miss. 20.85
5 Roy EJIAKUEKWU JR Arkansas 20.89
6 Julius MORRIS SR Western Kentucky 20.92
7 Josh DAVIS JR Alabama State 20.94
8 Julius MORRIS SR Western Kentucky 20.96q
9 Josh DAVIS JR Alabama State 21.04q
10 Maxwell WILLIS SO Baylor 21.08

Men’s 300 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Brennan O’CONNOR JR Princeton 35.58f
2 Austin CARBONE FR Princeton 35.66f
3 Jamil ADAMS FR Syracuse 36.05f
3 Justice DIXON SO Princeton 36.05f
5 Jalen RACINE FR Syracuse 36.22f
6 Michael SALVATI FR Fredonia 36.39f
7 Ross CLARKE SR Cornell 36.55f
8 Trevor ARMES FR Concord 36.86f
9 Devin LOW FR Winthrop 37.36f
10 Damon AKERS JR Concord 37.75f

Men’s 400 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Rhayko SCHWARTZ JR Arkansas 46.08
2 Ricky MORGAN JR SR USC 46.14
3 Zach SHINNICK FR USC 46.32
4 Kemar MOWATT SR Arkansas 46.35
5 Kyree JOHNSON FR Texas A&M 47.13
6 Alex WARD SO Alabama A&M 47.19
7 Taylor MCLAUGHLIN JR Michigan 47.26
8 Bryce DEADMON SO Texas A&M 47.29
9 Myles PRINGLE JR Ashland 47.30 OT
10 Desmond JEFFERSON JR UTSA 47.35

Men’s 500 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Tyler BENSON SO George Mason 1:03.88f
2 Braylon WILKERSON SO LIU Brooklyn 1:03.96
3 Tyrell MADDOX SO Army West Point 1:04.68f
4 DeShawn BUNION JR LIU Brooklyn 1:04.77q
5 Kasique OLIVER SO Monroe College 1:04.97f
6 Braylon WILKERSON SO LIU Brooklyn 1:05.00q
7 Eric HUGHEY FR Navy 1:05.14f
8 Tyler BENSON SO George Mason 1:05.15qf
9 Max HAENSEL SR Brown 1:05.24f
10 Kenny EVELY SR St. Joseph’s (Pa.) 1:05.26qf

Men’s 600 Yards

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Alex STAPLES SO Missouri S&T 1:14.26f
2 Andre WILLIAMS FR Central Missouri 1:14.80f
3 Matt SCALETTY JR Central Missouri 1:14.83f
4 Jason MATTHEWS SR Missouri Valley 1:16.17f
5 Derek NUGENT FR Central Missouri 1:16.28f
6 Gawayne PORTER FR Lincoln (Mo.) 1:17.03f
7 Zac REED FR Southwestern (Kan.) 1:17.48f
8 Tanner HAYNES FR Emporia St. 1:17.59f
9 Christopher ESSMAN SR Missouri Valley 1:20.58f
10 Jacob GERBER SO Emporia St. 1:22.29f

Men’s 600 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Tre HINDS JR Wayland Baptist 1:16.99
2 Ben PSICIHULIS FR Minnesota 1:18.15f
3 Jonah WARWICK SR North Dakota State 1:18.22 OT
4 Jordan MAKINS SR Penn State 1:18.58
5 Gary ROSS FR Penn State 1:18.59
6 Ty MOSS JR Nebraska 1:18.67
7 Josh TRACY SO Minnesota 1:18.83f
8 Decano CRONIN SR Fort Hays St. 1:18.97
9 Samuel REISER JR Penn State 1:19.47
10 Montel HOOD SO South Plains 1:19.65

Men’s 800 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Charles JONES SR Texas Tech 1:48.98
2 Dylan CAPWELL SR Monmouth 1:49.01q
3 Abraham ALVARADO SR BYU 1:49.40 OT
4 Sam WORLEY FR Texas 1:50.35 OT
5 JaQwae ELLISON JR Texas A&M 1:50.49
6 Ian CAZARES SR Texas A&M 1:50.51
7 Jordan HUNTOON SR Indiana 1:50.77 OT
8 David RIBICH SR Western Oregon 1:50.83
9 Kieran TAYLOR FR Arkansas 1:50.84
10 Blaine LACEY JR George Mason 1:50.95f

Men’s 1000 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Nathan SCHULTE SR George Mason 2:25.24f
2 Logan MILLER SR George Mason 2:27.12f
3 Niclas BEZ SR Saint Leo 2:27.31 OT
4 Anthony HAWTHORNE SO La Salle 2:28.15f
5 Ifa EADO SR UMBC 2:28.57
6 Scott GREEVES JR Nova Southeastern 2:28.62 OT
7 Trevor DILLEY JR Otterbein 2:28.66 OT
8 Sean PHILLIPS JR Fordham 2:29.02f
9 Lucas MUELLER FR Carleton 2:29.21f
10 Nathan SCHULTE SR George Mason 2:29.35qf

Men’s Mile

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Bastian GRAU SR Southern Indiana 4:04.51
2 Diego LEON SR Montana State 4:05.70f
3 Liam DEE JR Iona 4:05.92
4 Chartt MILLER SR Iona 4:06.12
5 Sean TORPY SO Miami (Ohio) 4:06.29 OT
6 Ehab EL-SANDALI FR Iona 4:07.04
7 Colin ABERT JR Penn State 4:07.27 OT
8 Christopher MARCO SR Monmouth 4:07.56
9 Mason COPPI SO Furman 4:07.57 OT
10 Akis MEDRANO JR Indiana State 4:07.67 OT

Men’s 3000 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Nehemia TOO FR Harding 8:07.77
2 Timothy MCGOWAN JR Penn State 8:10.32
3 Jacob CHOGE SO Mid. Tenn. State 8:14.15
4 Johannes MOTSCHMANN JR Iona 8:14.80
5 Mihret COULTER JR Charlotte 8:17.98
6 Will MCDERMOTT SR Widener 8:18.14f
7 Kigen CHEMADI JR Mid. Tenn. State 8:18.16
8 Benjamin PETRELLA SO Army West Point 8:18.74f
9 Carter DAY SR George Washington 8:18.93f
10 Manuel DE BACKER JR Saint Louis 8:19.14f

Men’s 3200 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Joel HAAS FR South Dakota Mines 10:12.92f
2 George BEDDOW FR Rocky Mountain 10:12.99f
3 Sage WANNER FR Providence (Great Falls) 10:35.37f
4 Keegan COUNCIL SO Rocky Mountain 10:37.36f
5 Theron SINGLETON SO South Dakota Mines 10:45.93f
6 Logan CLEMENTS FR Rocky Mountain 10:48.26f
7 Tim MYERS FR South Dakota Mines 10:49.93f
8 Matthew HOLTER FR Providence (Great Falls) 11:27.72f
9 Brandon WYGANOWSKI FR South Dakota Mines 11:55.15f
10 Taylor HENSLEY JR Providence (Great Falls) 12:19.78f

Men’s 5000 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Kigen CHEMADI JR Mid. Tenn. State 14:17.10
2 Jacob CHOGE SO Mid. Tenn. State 14:17.28
3 Johannes MOTSCHMANN JR Iona 14:20.97
4 Tom NOBLES JR Charlotte 14:22.96
5 Gilbert KIRUI JR Iona 14:24.69
6 Benjamin PETRELLA SO Army West Point 14:28.96f
7 Alaeldin TIRBA SR American 14:29.44f
8 Patrick REILLY SR Lehigh 14:33.41f
9 Mike LOWE SR North Texas 14:34.77
10 Jeffrey KIRSHENBAUM SO Lehigh 14:35.50f

Men’s 55 Meter Hurdles

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Christian CASTRO SR East Stroudsburg 7.54
2 Denim ROGERS SO Garden City CC 7.60
3 Christian CASTRO SR East Stroudsburg 7.61q
4 Aaron PERSINGER SR Memphis 7.67q
5 Kelshawn JOHNSON FR Dubuque 7.69
6 Gerrand MOODY SR Loras 7.70
7 Aaron PERSINGER SR Memphis 7.72
8 Charlie GIFFORD SO Wis.-Platteville 7.74
9 Dylan KALINAY SR Simpson (Iowa) 7.76q
10 Charlie GIFFORD SO Wis.-Platteville 7.78q

Men’s 60 Meter Hurdles

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Larry DONALD SR Arkansas 7.81
2 Larry DONALD SR Arkansas 7.82q
2 Juan SCOTT SO Central State 7.82
4 Malik BEVERLY SO Iowa Central CC 7.83
4 Michael DICKSON JR N. Carolina A&T 7.83q
6 Trey CUNNINGHAM FR Florida State 7.85
6 Michael DICKSON JR N. Carolina A&T 7.85
8 DaJuan SEWARD JR Ohio State 7.86
9 Chad ZALLOW JR Youngstown St. 7.87
10 Aaron LEWIS SO Coppin State 7.88

Men’s 4×200 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Dallas Baptist 1:30.06f
2 Simpson (Iowa) 1:30.13f
3 Anderson (Ind.) 1:30.31f
3 Augustana (Ill.) 1:30.31f
5 Utica 1:30.79f
6 Bethel (Ind.) 1:30.86f
7 York (Neb.) 1:30.93f
8 Rose-Hulman 1:31.85f
9 Manchester 1:31.99f
10 St. Lawrence 1:32.47f

Men’s 4×400 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Kansas 3:06.76 OT
2 Miss State 3:07.33 OT
3 Eastern Michigan 3:08.06 OT
4 Charlotte 3:11.01
5 UTSA 3:11.22
6 Southern Miss. 3:11.86
7 Oklahoma Christian 3:12.20
8 Oklahoma State 3:12.68
9 South Plains 3:12.87
10 Prairie View 3:13.60

Men’s 4×440 Yard Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 UC-Colo. Spgs. 3:16.52 OT
2 Colorado Mines 3:16.73 OT
3 Air Force 3:19.04 OT
4 UC-Colo. Spgs. 3:33.55 OT
5 Johnson & Wales (Colo.) 3:44.83 OT

Men’s 4×800 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 George Mason 7:36.40f
2 Navy 7:39.29f
3 American 7:39.71f
4 St. Joseph’s (Pa.) 7:40.23f
4 Meridian CC 7:40.23q???
6 Saint Louis 7:40.70f
7 Lehigh 7:41.46f
8 Monmouth 7:41.79
9 Boston U. 7:42.82f
10 Iona 7:45.93

Men’s Distance Medley Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Stanford 9:26.91 OT
(a-c 5, 6 C)
2 Oregon 9:27.17 OT
(a-c x, 8 C)
3 Wisconsin 9:27.72 OT
(a-c =10, x C)
4 Indiana 9:28.62 OT
5 Notre Dame 9:28.79 OT
6 Texas 9:31.80 OT
7 Iowa State 9:32.14 OT
8 Bradley 9:32.31 OT
9 Texas A&M 9:32.99 OT
10 Iowa 9:33.90 OT

Men’s High Jump

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Jah-Nhai PERINCHIEF JR Arkansas 2.22m/7-3¼
2 Brenton FOSTER SO Manhattan 2.18m/7-1¾
2 Jacob PATTEN JR Mid. Tenn. State 2.18m/7-1¾
2 Myles PRINGLE JR Ashland 2.18m/7-1¾
5 Jah-Nhai PERINCHIEF JR Arkansas 2.17m/7-1½
6 Kyle ALCINE FR Cloud County CC 2.16m/7-1
6 Jacob MILTON SO Norfolk State 2.16m/7-1
6 Garth WARNER SO Norfolk State 2.16m/7-1
9 Caleb PARKER SO Southern Miss. 2.15m/7-½
9 Jacob PATTEN JR Mid. Tenn. State 2.15m/7-½

Men’s Pole Vault

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Chris NILSEN SO South Dakota 5.80m/19-¼
(=5, =9 C)
2 Chris NILSEN SO South Dakota 5.71m/18-8¾
3 Tray OATES SR Samford 5.63m/18-5½
4 Chris NILSEN SO South Dakota 5.60m/18-4½
5 Matthew LUDWIG JR Akron 5.58m/18-3¾
6 Tray OATES SR Samford 5.53m/18-1¾
7 Drew MCMICHAEL JR Texas Tech 5.50m/18-½
7 Chris NILSEN SO South Dakota 5.50m/18-½
9 Coty COBB JR Ohio State 5.42m/17-9¼
9 Drew MCMICHAEL JR Texas Tech 5.42m/17-9¼

Men’s Long Jump

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Ja’Mari WARD FR Missouri 7.97m/26-1¾
2 JuVaughn BLAKE FR LSU 7.81m/25-7½
3 Lloyd HYLTON SR Morgan State 7.75m/25-5¼
4 Yann RANDRIANASOLO SR South Carolina 7.69m/25-2¾
5 JuVaughn BLAKE FR LSU 7.66m/25-1¾
6 JuVaughn BLAKE FR LSU 7.64m/25-¾
7 Lawrence RUSSELL JR. JR Barton 7.63m/25-½
8 Vincent VOGEL FR Tiffin 7.62m/25-0
9 Jalen SEALS FR Baylor 7.60m/24-11¼
10 Yann RANDRIANASOLO SR South Carolina 7.59m/24-11

Men’s Triple Jump

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 John WARREN JR Southern Miss. 16.34m/53-7½
2 John WARREN JR Southern Miss. 16.07m/52-8¾
3 Jah-Nhai PERINCHIEF JR Arkansas 16.00m/52-6
4 Jah-Nhai PERINCHIEF JR Arkansas 15.95m/52-4
5 Jah-Nhai PERINCHIEF JR Arkansas 15.81m/51-10½
6 Rubin OWENS SR Arkansas 15.78m/51-9¼
7 Jah-Nhai PERINCHIEF JR Arkansas 15.76m/51-8½
8 Rubin OWENS SR Arkansas 15.75m/51-8¼
9 Rubin OWENS SR Arkansas 15.71m/51-6½
10 Laquan NAIRN SO Arkansas 15.64m/51-3¾

Men’s Shot Put

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Austin DROOGSMA SR Florida State 20.10m/65-11½
2 Jared KERN SR Southern Illinois 19.95m/65-5½
3 Austin DROOGSMA SR Florida State 19.91m/65-4
4 Nicholas DEMALINE SR Ohio State 19.88m/65-2¾
5 Austin DROOGSMA SR Florida State 19.81m/65-0
6 Austin DROOGSMA SR Florida State 19.80m/64-11½
7 Nicholas DEMALINE SR Ohio State 19.64m/64-5¼
8 Austin DROOGSMA SR Florida State 19.62m/64-4½
9 Jared KERN SR Southern Illinois 19.39m/63-7½
10 Nicholas DEMALINE SR Ohio State 19.26m/63-2¼

Men’s Weight Throw

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Josh DAVIS SR North Carolina St. 22.92m/75-2½
2 Josh DAVIS SR North Carolina St. 22.20m/72-10
3 Andrew MILLER SR Indiana 22.10m/72-6¼
4 Josh DAVIS SR North Carolina St. 22.06m/72-4½
5 Josh DAVIS SR North Carolina St. 21.97m/72-1
6 Josh DAVIS SR North Carolina St. 21.75m/71-4¼
7 Adam KELLY JR Princeton 21.73m/71-3½
8 Aaron ZEDELLA SR Ohio State 21.34m/70-¼
9 Aaron ZEDELLA SR Ohio State 21.28m/69-9¾
10 Adam KELLY JR Princeton 21.21m/69-7

Men’s Heptathlon

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Scott FILIP SR Rice 5725
2 Adrian RILEY SR UTSA 5332
3 Trevor KNOWLES SR Lehigh 5313
4 Denim ROGERS SO Garden City CC 5226
5 Jonathan COLLINS JR UMass Amherst 5214
6 Paris WILLIAMS SO Kennesaw State 5167
7 Drew NEALEY SO Rhode Island 5119
8 Jason BIESMA JR Boston U. 5041
9 Ben STEWART JR Navy 5039
10 Braydon MAIER FR Central Washington 5006

Women’s 55 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Karmin SHUTE SR Birmingham-Southern 7.19
2 Loushanya NEMOUR JR Memphis 7.20q
3 Karmin SHUTE SR Birmingham-Southern 7.23q
4 Loushanya NEMOUR JR Memphis 7.27
5 Kayla TRICE SO Oglethorpe 7.28
5 Hannah WILLHITE SO Augustana (Ill.) 7.28
7 Kelly GROTH SO Kutztown 7.30
8 Dani BLAND JR Emory 7.31q
9 Dani BLAND JR Emory 7.32
9 Gabrielle NOLAND SO Loras 7.32

Women’s 60 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Teahna DANIELS JR Texas 7.22
2 Kortnei JOHNSON JR LSU 7.23q
3 Kortnei JOHNSON JR LSU 7.25
4 Teahna DANIELS JR Texas 7.27q
5 Cassondra HALL SO LSU 7.32q
6 Jayla KIRKLAND FR Florida State 7.34
7 Brena ANDREWS JR Arizona 7.35
7 Rachel MISHER JR LSU 7.35
9 Maya CODY JR Missouri 7.36
9 Ka’Tia SEYMOUR FR Florida State 7.36

Women’s 200 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Hannah JACKSON SO Rice 23.25
1 Twanisha TERRY FR USC 23.25
3 Anglerne ANNELUS SO USC 23.32
3 Kiana HORTON JR Baylor 23.32
5 Jada BAYLARK SO Arkansas 23.43
6 Diamond SPAULDING JR Texas A&M 23.46
7 Amber IVY SO Texas A&M 23.53
8 Hannah JACKSON SO Rice 23.60q
9 Charminiqu HACKNEY SO Alabama State 23.61
10 Alexis GRAY JR Texas Southern 23.66

Women’s 300 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Corinne KENNEDY FR Cornell 40.86f
2 Martha SAM JR Cornell 41.05f
3 Brittany FELDMAN SR Fredonia 41.30f
4 Emilee HENRY JR Concord 41.37f
5 Kayla BRATHWAITE SO Lock Haven 43.06f
6 Heather CHERNUTAN JR Concord 43.18f
7 Jordan SHEETS SO Randolph 44.27f
8 Morgan SUTTON JR Lock Haven 44.39f
9 Madeeah ORANCHAK SO SUNY Delhi 44.59f
10 Andrea POLVERE FR Oneonta 45.41f

Women’s 400 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Abike EGBENIYI JR Mid. Tenn. State 52.77
2 Kyra CONSTANTINE SO USC 53.02
3 NaAsha ROBINSON JR Tennessee Tech 53.08
4 Tatum WAGGONER JR Arizona 53.27 OT
5 Abike EGBENIYI JR Mid. Tenn. State 53.89q
6 Joycelyn ASSAFUAH JR Mid. Tenn. State 54.12
7 Shawkia IDDRISU SO Central Arizona 54.53 OT
8 Beatrice HANNAN SR Ohio State 54.69f
9 Kayla SMITH SO VCU 54.76f
10 Courtney BLANDEN SR Virginia Tech 54.85f

Women’s 500 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Bethany EVANKOVICH SO Duquesne 1:12.73f
2 Sharon DORSEY SR George Mason 1:12.80f
3 Brooke FAZIO FR Richmond 1:13.67qf
4 Leah FOWLKES SO Boston U. 1:13.86f
5 Brooke FAZIO FR Richmond 1:13.98f
6 Senna OHLSSON FR Loyola (Md.) 1:14.19f
7 Sharon DORSEY SR George Mason 1:14.27qf
8 Amanda AGANA JR Navy 1:14.31f
9 Bethany EVANKOVICH SO Duquesne 1:14.72qf
10 Brooke SCHAEFFER SO Lehigh 1:15.17f

Women’s 600 Yards

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Taylor NEEDHAM SR Southwestern (Kan.) 1:27.14f
2 Dorothy ADAMS SR Missouri Valley 1:27.35f
3 Danielle JAMES SO Lincoln (Mo.) 1:27.41f
4 Mariah ELMORE FR Central Missouri 1:27.59f
5 Kari BLATTNER JR Southwestern (Kan.) 1:27.79f
6 Shanice CLARKE JR Lincoln (Mo.) 1:28.29f
7 Linnea MEIER FR Emporia St. 1:35.38f
8 Desreen MONTAQUE JR Lincoln (Mo.) 1:35.85f
9 Gwen KIBBE FR Drury 1:41.65f

Women’s 600 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Kristen METCALFE JR Embry-Riddle 1:31.55 OT
2 Courtney CLODY SR Ohio State 1:32.24f
3 Michaela PESKOVA SO Nebraska 1:32.36
4 Ja’Ianna WILLIAMS SR Wayland Baptist 1:32.85
5 Bianca STUBLER FR Wisconsin 1:33.73f
6 Faith ROBERSON FR Texas Tech 1:34.68
7 Mary FIGLER FR Ohio State 1:34.76f
8 Sara O’MALLEY SO Cornell 1:34.80f
9 Mallory FINE JR South Dakota 1:35.03
10 Latoya STEWART SO Barton County CC 1:35.22f

Women’s 800 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Erinn STENMAN-FAHEY JR Iowa State 2:07.46f
2 Larkin CHAPMAN SO Iowa State 2:07.52f
3 Brette CORREY SR Northern Iowa 2:07.66f
4 Anna SHIELDS JR Point Park 2:07.68 OT
5 Agnes ABU SR Mid. Tenn. State 2:07.85
6 Elizabeth ENDY SR DePaul 2:08.40 OT
7 Tamara PEREZ SR Alaska Anchorage 2:08.65q
8 Olivia WOODS JR Western Oregon 2:09.10q
9 Marleena EUBANKS JR Kansas 2:09.13 OT
10 Danielle MCCORMICK JR Alaska Anchorage 2:09.19

Women’s 1000 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Elizabeth MCGROARTY SR Delaware 2:49.16f
2 Abby HALBROOK JR Army West Point 2:51.47f
3 Esther GITAHI SO New Mexico JC 2:51.54
4 Silvia SOSA SR Wayland Baptist 2:51.85
5 Adva COHEN FR Iowa Central CC 2:53.23f
5 Haley PRESCHUTTI SR Richmond 2:53.23f
7 Samantha COLETTI SO Army West Point 2:53.91f
8 Rachel FAIRBANKS JR Navy 2:54.48f
9 Ifetayo TYLER SR La Salle 2:54.86f
10 Maddie HUNTER SO Davidson 2:55.29qf

Women’s Mile

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Amy CASHIN SR West Virginia 4:39.63f
2 Sarah HARDIE SR Columbia 4:40.69f
3 Grace BARNETT SR Clemson 4:41.10f
4 Micayla RENNICK SR Tennessee Tech 4:42.45f
5 Kristlin GEAR FR Furman 4:44.26f
6 Emily RICHARDS SR Ohio Northern 4:46.11
7 Devin CLARK SO Arkansas 4:46.21
8 Dominique CLAIRMONTE FR North Carolina St. 4:47.64f
9 Sydney BROWN JR Arkansas 4:48.62
10 Rachel KING JR South Dakota St. 4:48.94 OT

Women’s 3000 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Caroline SANG JR Charlotte 9:20.29
2 Erika KEMP SR North Carolina St. 9:30.63f
3 Claudia JALON SR North Florida 9:35.66
4 Lisa BENNATAN SR Penn State 9:36.83
5 Winny KOECH JR UTEP 9:39.05
6 Lilian KOECH SR UTEP 9:39.56
7 Susannah LYNCH SR North Texas 9:39.85
8 Taylor VERNOT JR Dayton 9:40.89f

Women’s 5000 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Elly HENES SO North Carolina St. 15:43.84f
2 Caroline SANG JR Charlotte 15:57.54
3 Tessa BARRETT JR Penn State 16:28.11
4 Sarah SEARS SR Davidson 16:28.31f
5 Winny KOECH JR UTEP 16:33.39
6 Caroline YARBROUGH JR Davidson 16:35.38f
7 Taylor VERNOT JR Dayton 16:40.21f
8 Courtney BRENNER SO Lipscomb 16:50.58
9 Colleen CARNEY JR Richmond 16:53.91f
10 Colleen BUCKLEY JR Bucknell 16:55.89f

Women’s 55 Meter Hurdles

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Tonaya GULLEY SR Memphis 7.93q
2 Danielle SCIREMAMMANO SR Shippensburg 8.05q
3 Tonaya GULLEY SR Memphis 8.15
3 Adriana JANIC SO Hutchinson CC 8.15
5 Sofia WAJNER SO Augustana (Ill.) 8.43
6 Brittany BURKS JR Dubuque 8.44
7 Kira WILLIAMS SO Highland CC 8.45
8 Sofia WAJNER SO Augustana (Ill.) 8.50q
9 Brittany BURKS JR Dubuque 8.51q
10 Nikki KRAAIJEVELD FR Cloud County CC 8.56

Women’s 60 Meter Hurdles

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Kayla WHITE JR N. Carolina A&T 8.09
2 Janeek BROWN FR Arkansas 8.15
3 Brittley HUMPHREY SO LSU 8.18
4 Brittley HUMPHREY SO LSU 8.19q
5 Janeek BROWN FR Arkansas 8.20q
6 Milan YOUNG FR LSU 8.22q
7 Milan YOUNG FR LSU 8.26
8 Jessica LEE SR Quinnipiac 8.29q
8 Deshaunda MORRISON JR Arizona State 8.29
8 Chantel RAY SR Ohio State 8.29q

Women’s 4×200 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Southern Maine 1:45.32f
2 Bloomsburg 1:46.37f
3 Williams 1:46.45f
4 Plattsburgh St. 1:47.03f
5 RIC 1:47.11f
6 Middlebury 1:47.12f
7 Bates 1:47.44f
8 Rose-Hulman 1:47.95f
9 Tufts 1:48.19f
10 McMurry 1:48.20f

Women’s 4×400 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Kansas 3:33.53 OT
2 Mid. Tenn. State 3:39.76
3 Charlotte 3:42.47
3 Tulsa 3:42.47
5 Oklahoma State 3:43.22
6 UTSA 3:43.52
7 Miami (Ohio) 3:43.62 OT
8 N. Carolina A&T 3:44.22f
9 Southern Miss. 3:44.83
10 UTEP 3:44.90

Women’s 4×800 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Bucknell 8:55.57f
2 Lehigh 8:57.78f
3 Richmond 9:02.73f
4 Army West Point 9:02.80f
5 Monmouth 9:05.53
6 Navy 9:06.36f
7 Fordham 9:10.31f
8 Lafayette 9:10.92f
9 Marist 9:12.78
10 Iona 9:13.30

Women’s Distance Medley Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Eastern Michigan 11:00.51 OT
2 Indiana 11:00.77 OT
3 Kansas 11:01.19 OT
4 Oklahoma State 11:01.55 OT
5 BYU 11:01.77 OT
6 Arkansas 11:02.31 OT
7 Texas A&M 11:03.10 OT
8 Notre Dame 11:03.38 OT
9 Michigan 11:05.63 OT
10 Virginia Tech 11:08.48f

Women’s High Jump

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Nicole GREENE JR North Carolina 1.88m/6-2
2 Nicole GREENE JR North Carolina 1.85m/6-¾
2 Quamecha MORRISON JR Bethune-Cookman 1.85m/6-¾
4 Clarissa CUTLIFF JR FIU 1.84m/6-½
5 Valeria KOSTIUK JR Missouri 1.83m/6-0
6 Nicole GREENE JR North Carolina 1.82m/5-11½
6 Quamecha MORRISON JR Bethune-Cookman 1.82m/5-11½
6 Jelena ROWE FR South Plains 1.82m/5-11½
9 Clarissa CUTLIFF JR FIU 1.81m/5-11¼
10 Valeria KOSTIUK JR Missouri 1.80m/5-10¾

Women’s Pole Vault

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Lucy BRYAN SO Akron 4.29m/14-¾
2 Karlie PLACE SR Minnesota 4.26m/13-11¾
3 Lucy BRYAN SO Akron 4.19m/13-9
4 Madeline HOLLAND FR Nebraska 4.18m/13-8½
5 Karlie PLACE SR Minnesota 4.16m/13-7¾
6 Hannah MULHERN SR Penn State 4.14m/13-7
7 Madeline HOLLAND FR Nebraska 4.13m/13-6½
8 Katherine PITMAN SR Ithaca 4.12m/13-6¼
9 Brooke CATHERINE JR Cincinnati 4.11m/13-5¾
9 Elise MACHEN SO BYU 4.11m/13-5¾

Women’s Long Jump

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Cayla CAREY SR Kent State 6.18m/20-3½
2 Michelle FOKAM SO Rice 6.13m/20-1½
3 Cayla CAREY SR Kent State 6.11m/20-½
4 Jonina BRINSON SR Bethune-Cookman 6.09m/19-11¾
5 Cayla CAREY SR Kent State 6.04m/19-9¾
6 Madeleine AKOBUNDU SO N. Carolina A&T 6.02m/19-9
7 Aliyah WHISBY FR Kennesaw State 6.01m/19-8¾
7 Asia YOUNG SO Rider 6.01m/19-8¾
9 Michelle FOKAM SO Rice 6.00m/19-8¼
10 Aliyah WHISBY FR Kennesaw State 5.99m/19-8

Women’s Triple Jump

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Tiffany FLYNN SR Miss State 13.26m/43-6
2 Tiffany FLYNN SR Miss State 13.15m/43-1¾
3 Kala PENN FR ASA Miami 13.06m/42-10¼
4 Tiffany FLYNN SR Miss State 12.85m/42-2
5 Tiffany FLYNN SR Miss State 12.76m/41-10½
6 Jasmine MCMULLIN SR Western Washington 12.68m/41-7¼
7 Brittany BOWALD JR Jacksonville 12.65m/41-6
7 Chinne OKORONKWO SO Wisconsin 12.65m/41-6
9 Brianna JOHNSON FR Texas Tech 12.62m/41-5
10 Stormm PHILLIPS SR Jacksonville 12.59m/41-3¾

Women’s Shot Put

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Gleneve GRANGE SR Florida State 17.24m/56-6¾
2 Gleneve GRANGE SR Florida State 17.23m/56-6½
3 Gleneve GRANGE SR Florida State 17.19m/56-4¾
4 Kiley SABIN JR Minnesota 16.96m/55-7¾
5 Banke OGINNI JR Wisconsin 16.90m/55-5½
6 Sade OLATOYE JR Ohio State 16.78m/55-¾
7 Samantha NOENNIG FR Arizona State 16.71m/54-10
8 Sade OLATOYE JR Ohio State 16.64m/54-7¼
9 Sade OLATOYE JR Ohio State 16.53m/54-2¾
10 Sophia RIVERA FR Wisconsin 16.47m/54-½

Women’s Weight Throw

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Annette ECHIKUNWOKE SR Cincinnati 24.78m/81-3¾
(2, 4 C)
Best collegiate throw since 2008
2 Annette ECHIKUNWOKE SR Cincinnati 23.54m/77-2¾
3 Annette ECHIKUNWOKE SR Cincinnati 23.31m/76-5¾
4 Kaitlyn LONG SR Minnesota 23.14m/75-11
(8, x C)
5 Sade OLATOYE JR Ohio State 22.61m/74-2¼
6 Annette ECHIKUNWOKE SR Cincinnati 22.49m/73-9½
7 Sade OLATOYE JR Ohio State 22.43m/73-7¼
8 Sade OLATOYE JR Ohio State 22.35m/73-4
9 Kaitlyn LONG SR Minnesota 21.96m/72-¾
10 Banke OGINNI JR Wisconsin 21.90m/71-10¼

Women’s Pentathlon

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Lucia MOKRASOVA SR UTEP 3964
2 Frida THORSΣS SR Florida Atlantic 3774
3 Qetuwrah ABDULLAH-MUHAMMAD SR Mid. Tenn. State 3768
4 Bridget DEVEAU JR UMass Amherst 3760
5 Elizabeth DADZIE SR Mid. Tenn. State 3758
6 Gabby TORRES JR UTSA 3645
7 Scout CAI SO Seattle Pacific 3610
8 Adriana JANIC SO Hutchinson CC 3602
9 Abigail JONES JR Assumption 3597
10 HarLee ORTEGA JR Central Washington 3584