Top-10 Marks Of The Collegiate Weekend: March 26-April 1, 2018

Based on all of the data collected by TFRRS.org from this past weekend’s college track & field contests from all levels (NCAA, NAIA, NJCAA, etc.), the following lists represent the top performances by collegians in each event over the course of the past week. All marks were counted: all rounds of running events, and each attempt in field event series. WIND-LEGAL MARKS ONLY

Posted: Monday, April 2

Men’s 100 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Chris JEFFERSON JR Sam Houston St. 10.16 (2.0)q
2 Devin QUINN JR Illinois 10.20 (1.4)
3 Micah LARKINS JR Northwestern St. 10.23 (2.0)q
4 Christian LYON JR Barton County CC 10.27 (2.0)q
5 Kendal WILLIAMS JR Georgia 10.30 (1.8)q
6 Khance MEYERS FR Hinds CC 10.31 (1.1)
7 Qawtavis JOHNSON JR Central Christian 10.34 (1.1)
8 Jaylan MITCHELL SO N. Carolina A&T 10.35 (1.4)
9 Mobolade AJOMALE JR Academy of Art 10.37 (0.2)
9 Marcus PARKER SO Eastern New Mexico 10.37 (1.0)

Men’s 200 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Elijah HALL SR Houston 20.11 (1.6)
2 Ncincilili TITI SR South Carolina 20.36 (0.9)
3 Terrance LAIRD FR Penn State 20.41 (0.9)
4 Riak REESE SR Kent State 20.43 (0.9)
5 Devin QUINN JR Illinois 20.45 (1.5)
6 Mustaqeem WILLIAMS JR Tennessee 20.50 (0.9)
7 Kwantreyl MCCONICO JR Tennessee 20.56 (1.6)
8 Rodney ROWE JR N. Carolina A&T 20.58 (0.7)
9 Micaiah HARRIS FR Texas 20.64 (1.6)
10 Malik MOFFETT SR Penn State 20.66 (0.9)

Men’s 400 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Nathan STROTHER SR Tennessee 45.46
2 Dwight ST HILLAIRE FR Kentucky 45.62
3 Kunle FASASI JR Florida 45.83
4 Chantz SAWYERS FR Florida 45.88
5 Khallifah ROSSER SR Cal St. Los Angeles 46.19
5 Khallifah ROSSER SR Cal St. Los Angeles 46.19
7 Benjamin VEDEL FR Florida 46.20
8 Taj BURGESS FR Rutgers 46.31
9 Trevor STEWART FR N. Carolina A&T 46.61
10 Daniel PIETSCH JR Georgia Tech 46.67

Men’s 800 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Avery BARTLETT JR Georgia Tech 1:47.76
2 Isaiah HARRIS JR Penn State 1:47.90
3 Dejon DEVROE JR Miss State 1:47.97
4 David RIBICH SR Western Oregon 1:48.09
5 Jeramey HAMPTON JR Georgia 1:48.39
6 Thomas STAINES SO CSU-Pueblo 1:48.54
7 Bryce HOPPEL SO Kansas 1:48.69
8 Shaquille DILL SR St. Augustine’s 1:48.70
9 Dage MINORS SR Franklin Pierce 1:48.99
10 Kyren HOLLIS JR Florida 1:49.00

Men’s 1500 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Sam PRAKEL SR Oregon 3:39.75
2 Mick STANOVSEK SO Oregon 3:39.96
3 Reed BROWN FR Oregon 3:40.28
4 Sean MCGORTY SR Stanford 3:40.57
5 Abraham ALVARADO SR BYU 3:41.17
6 Jacob DUMFORD SR Notre Dame 3:42.04
7 Benjamin YOUNG SO Kentucky 3:42.75
8 Chandler TEIGEN JR Washington St. 3:43.13
9 Jack ANSTEY SO Illinois State 3:43.22
10 Jack GUYTON JR Florida 3:43.57

Men’s Mile

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Jonah KOECH JR UTEP 4:01.94
2 Bryan KAMAU SR Georgia 4:02.42
3 Henry DWYER SR Georgia 4:02.73
4 Shane STREICH JR Minnesota 4:04.35
4 Shane STREICH JR Minnesota 4:04.35
6 Patrick BOURKE SR UC Santa Barbara 4:05.28
6 Patrick BOURKE SR UC Santa Barbara 4:05.28
8 George GLEASON JR UCLA 4:05.69
8 George GLEASON JR UCLA 4:05.69
10 Charles MILLS JR Texas 4:05.89

Men’s 3000 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Alex LUCKING SR Richmond 8:27.53
2 Louis COLSON SR Harvard 8:34.78
3 Sebastian CURTIN JR Pittsburgh 8:34.94
4 Tyler MARSHALL FR Vermont 8:38.12
5 George HARTER JR Carnegie Mellon 8:38.39
6 Neville CAULFIELD SO Vermont 8:40.54
7 William MITCHELL JR Carnegie Mellon 8:40.63
8 Jared MOORE JR Carnegie Mellon 8:41.11
9 Aaron LUCCI SR Vermont 8:41.70
10 Patrick WALSH FR Rutgers 8:41.82

Men’s Steeplechase

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Yusuke UCHIKOSHI SR Boise State 8:38.32
2 Matt OWENS FR BYU 8:39.41
3 Daniel CARNEY JR BYU 8:42.17
4 Jamaine COLEMAN SR Eastern Kentucky 8:42.21
5 Simon GRANNETIA JR Portland 8:42.91
6 Jacob HESLINGTON SO BYU 8:43.41
7 Kyle MEDINA SR Chico State 8:44.40
8 John RICE SO Texas 8:46.52
9 Dylan HODGSON JR Kansas 8:47.81
10 Nathan MYLENEK SO Iowa 8:48.66

Men’s 3200 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Isaac GARCIA-CASSANI SR SUNY Geneseo 9:11.96
2 Christopher SIMS SO Roberts Wesleyan 9:25.07
3 Matt JORGENSEN SR SUNY Geneseo 9:30.84
4 Alex BURKS SR SUNY Geneseo 9:36.39
5 Sean WELCH JR SUNY Geneseo 9:38.56
6 Matthew SAYRE FR SUNY Geneseo 9:41.44
7 Sean MCANENY SO SUNY Geneseo 9:42.25
8 Bradley FARNHAM FR SUNY Geneseo 10:00.79
9 Joshua BODNAR SO Daemen 10:02.60
10 Abshir YEROW SO Onondaga CC 10:06.75

Men’s Two Miles

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Manuel CARRANZA SO Fresno Pacific 9:58.32
2 Patrick QUIRE SO Kentucky Wesleyan 10:04.95
3 Dante DE LOS SANTOS FR UC Santa Cruz 10:11.74
4 Josh FRITZ FR College of Idaho 10:12.14
5 Ryan HANKS FR William Jessup 10:13.80
6 Chris GOERTZEN SO Fresno Pacific 10:14.28
7 Noah GORDON FR Holy Names 10:15.41
8 Aydan PEREZ FR William Jessup 10:21.41
9 Jiovanni RIVERA SO Campbellsville 10:24.36
10 Ross ALLEN SR Campbellsville 10:27.84

Men’s 5000 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Zach LONG JR Tennessee 13:39.22
2 Tyler DAY SO Northern Arizona 13:40.22
3 Cole ROCKHOLD JR Colorado St. 13:40.29
4 Edwin KURGAT SO Iowa State 13:41.94
5 Luis GRIJALVA FR Northern Arizona 13:49.75
6 Philo GERMANO SR Syracuse 13:50.48
7 Ben VEATCH FR Indiana 13:50.49
8 Nahom SOLOMON SR Georgia Tech 13:51.92
9 James WEST JR Oregon 13:52.29
10 Aidan TOOKER SO Syracuse 13:52.92

Men’s 10,000 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Vincent KIPROP JR Alabama 28:19.07
2 Gilbert KIGEN JR Alabama 28:27.31
3 Clayton YOUNG JR BYU 28:27.48
4 Alfred CHELANGA JR Alabama 28:32.66
5 Noah SCHUTTE JR Portland 28:34.51
6 Colin BENNIE SR Syracuse 28:37.04
7 James NGANDU SR Tiffin 28:45.96
8 Jerrell MOCK SR Colorado St. 28:46.86
9 Lawrence KIPKOECH JR Campbell 28:48.26
10 Grant FISCHER SR Colorado St. 28:54.19

Men’s 110 Meter Hurdles

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Grant HOLLOWAY SO Florida 13.45 (0.7)
2 Damion THOMAS FR LSU 13.68 (1.0)q
3 Trey CUNNINGHAM FR Florida State 13.70 (0.7)
4 Javier LOPEZ SR TAMU-Kingsville 13.72 (2.0)q
5 Dayo AKINDELE JR Kennesaw State 13.74 (2.0)q
6 Jovaine ATKINSON SO Liberty 13.79 (1.0)q
6 Shakiel CHATTOO SO Arkansas 13.79 (1.2)q
8 Michael NICHOLLS JR Georgia 13.80 (1.2)q
9 Daniel ROBERTS SO Kentucky 13.91 (-0.2)
10 Patrick PRINCE JR UTSA 13.92 (1.0)q

Men’s 400 Meter Hurdles

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Ilolo IZU JR Texas A&M 50.00
2 Amere LATTIN JR Houston 50.29
3 Cory POOLE FR Florida 50.35
4 Kemar MOWATT SR Arkansas 50.49
5 Amere LATTIN JR Houston 50.71q
6 Jaelen WILLIAMS SO Hampton 50.73
7 Gregory CHILES SR Virginia Tech 50.77
8 David KENDZIERA SR Illinois 50.82
9 Deron GORDON SR Clemson 50.88
10 Ilolo IZU JR Texas A&M 50.95q

Men’s 4×100 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 LSU 38.92
1 Houston 38.92
3 N. Carolina A&T 39.15
3 Florida 39.15
5 Northwestern St. 39.45
6 Georgia 39.50
7 Arkansas 39.52
8 Baylor 39.57
9 Houston 39.62q
10 Texas A&M 39.65

Men’s 4×200 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Houston 1:21.20
2 LSU 1:21.48
3 Florida 1:21.63
4 Arkansas 1:22.00
5 Coppin State 1:24.39
6 George Mason 1:24.45
7 Bethune-Cookman 1:24.79
8 Liberty 1:25.00
9 Boston U. 1:25.08
10 Pittsburgh 1:25.12

Men’s 4×400 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Florida 3:01.00
2 Texas A&M 3:02.74
3 Iowa 3:04.38
4 TCU 3:04.90
5 Baylor 3:05.09
6 Clemson 3:05.11
7 Miss State 3:07.01
8 Western Kentucky 3:07.10
9 Wiley 3:07.15
10 Air Force 3:07.33

Men’s 4×800 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Indiana 7:20.23
2 Florida 7:22.41
3 Miss State 7:22.43
4 Texas A&M 7:25.17
5 Clemson 7:26.88
6 Georgia Tech 7:28.84
7 Providence 7:31.62
8 Arkansas 7:36.14
9 Akron 7:37.11
10 North Carolina 7:37.88

Men’s 4×1500 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Duke 15:55.33
2 Eastern Kentucky 15:57.74
3 Michigan State 16:04.32
4 Appalachian State 16:05.12
5 Loyola (Ill.) 16:16.11
6 Penn 16:17.79
7 Michigan State 16:21.29
8 Akron 16:27.42
9 Duke 16:33.02
10 Iona 16:34.48

Men’s Sprint Medley Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Texas Tech 3:14.20
2 Texas A&M 3:16.06
3 Miss State 3:18.57
4 Clemson 3:18.78
5 TCU 3:19.65
6 LSU 3:19.85
7 TAMU-Kingsville 3:19.96
8 Liberty 3:20.65
9 Air Force 3:21.04
10 Hampton 3:21.49

Men’s Distance Medley Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Texas 9:43.99
2 Texas A&M 9:44.29
3 Arkansas 9:44.54
4 Houston 9:47.21
5 Boston U. 9:49.51
6 Connecticut 9:51.29
7 Miss State 9:53.48
8 Texas Tech 9:54.80
9 Florida 9:55.57
10 Incarnate Word 9:55.85

Men’s Shuttle Hurdle Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Miss State 57.16
2 N. Carolina A&T 57.47
3 Charlotte 59.14
4 South Carolina 1:00.46
5 Samford 1:00.62
6 Iowa Western CC 1:10.44

Men’s High Jump

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Matthew CAMPBELL SR Albany 2.26m/7-5
2 Clayton BROWN SO Florida 2.23m/7-3¾
2 Matthew CAMPBELL SR Albany 2.23m/7-3¾
2 Trey CULVER SR Texas Tech 2.23m/7-3¾
2 Samuel SHOULTZ JR Maryland 2.23m/7-3¾
2 Vernon TURNER FR Oklahoma 2.23m/7-3¾
7 Caleb PARKER SO Southern Miss. 2.21m/7-3
8 Clayton BROWN SO Florida 2.20m/7-2½
8 Matthew CAMPBELL SR Albany 2.20m/7-2½
8 Samuel SHOULTZ JR Maryland 2.20m/7-2½

Men’s Pole Vault

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Devin KING SR SE Louisiana 5.80m/19-¼
(=7,x C)
1 Chris NILSEN SO South Dakota 5.80m/19-¼
(=7,x C)
3 Devin KING SR SE Louisiana 5.70m/18-8¼
3 Chris NILSEN SO South Dakota 5.70m/18-8¼
5 Tray OATES SR Samford 5.66m/18-6¾
6 Hussain AL HIZAM JR Kansas 5.60m/18-4½
6 Devin KING SR SE Louisiana 5.60m/18-4½
6 Chris NILSEN SO South Dakota 5.60m/18-4½
6 Audie WYATT SR Texas A&M 5.60m/18-4½
10 Nate RICHARTZ SR Notre Dame 5.55m/18-2½

Men’s Long Jump

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Charles BROWN JR Texas Tech 7.90m (1.9)/25-11
2 Jacob FINCHAM-DUKES JR Oklahoma State 7.89m (1.0)/25-10¾
3 Odaine LEWIS JR Texas Tech 7.88m (1.2)/25-10¼
4 Jordan LATIMER JR Akron 7.83m (1.3)/25-8¼
5 Hunter VEITH SR Wichita State 7.78m (0.9)/25-6¼
6 Steven CHILDS JR UC Davis 7.75m (0.8)/25-5¼
7 Jordan LATIMER JR Akron 7.71m/25-3½
8 Rayvon GREY SO LSU 7.70m (1.5)/25-3¼
9 KeAndre BATES SR Florida 7.69m (0.9)/25-2¾
10 Odaine LEWIS JR Texas Tech 7.68m (1.6)/25-2½

Men’s Triple Jump

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 KeAndre BATES SR Florida 16.14m (-0.3)/52-11½
1 Scotty NEWTON SR TCU 16.14m (1.2)/52-11½
3 Armani WALLACE JR Florida State 16.07m (0.6)/52-8¾
4 KeAndre BATES SR Florida 16.05m (1.4)/52-8
4 Armani WALLACE JR Florida State 16.05m/52-8
6 Chengetayi MAPAYA FR TCU 15.82m (0.7)/51-11
7 Eric BETHEA JR Indiana 15.76m (-1.2)/51-8½
8 Da’Quan BELLARD JR LSU 15.71m (2.0)/51-6½
8 Chengetayi MAPAYA FR TCU 15.71m (0.8)/51-6½
10 DeVontae STEELE SR TAMU-Commerce 15.67m (2.0)/51-5

Men’s Shot Put

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Austin DROOGSMA SR Florida State 20.32m/66-8
2 Payton OTTERDAHL JR North Dakota State 19.97m/65-6¼
3 McKay JOHNSON SO California 19.80m/64-11½
4 Josh AWOTUNDE SR South Carolina 19.78m/64-10¾
5 Adrian PIPERI Texas 19.60m/64-3¾
6 Austin DROOGSMA SR Florida State 19.54m/64-1¼
7 Austin DROOGSMA SR Florida State 19.44m/63-9½
8 Adrian PIPERI Texas 19.42m/63-8¾
9 Payton OTTERDAHL JR North Dakota State 19.32m/63-4¾
10 McKay JOHNSON SO California 19.25m/63-2

Men’s Discus

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Marek BARTA SR Virginia Tech 61.13m/200-6
2 Marek BARTA SR Virginia Tech 59.31m/194-7
3 Reno TUUFULI JR Iowa 59.03m/193-8
4 Nicholas PERCY SR Nebraska 58.91m/193-3
5 Richard CERVANTES JR TAMU-Kingsville 58.73m/192-8
6 Reno TUUFULI JR Iowa 58.59m/192-2
7 Greg THOMPSON JR Maryland 57.99m/190-3
8 Ryan CAMP SO TCU 57.96m/190-2
9 Noah CASTLE JR Kentucky 57.95m/190-1
10 Nicholas PERCY SR Nebraska 57.89m/189-11

Men’s Hammer

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Denzel COMENENTIA JR Georgia 76.29m/250-3
(7,x C)
2 Denzel COMENENTIA JR Georgia 76.11m/249-8
3 Denzel COMENENTIA JR Georgia 74.34m/243-10
4 Anders ERIKSSON JR Florida 73.31m/240-6
5 Denzel COMENENTIA JR Georgia 73.25m/240-4
6 Anders ERIKSSON JR Florida 72.34m/237-4
7 Anders ERIKSSON JR Florida 72.24m/237-0
8 Thomas MARDAL FR Florida 71.88m/235-10
9 Rudy WINKLER SR Rutgers 71.76m/235-5
10 Rudy WINKLER SR Rutgers 71.26m/233-9

Men’s Javelin

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Anderson PETERS JR Miss State 81.57m/267-7
2 Anderson PETERS JR Miss State 79.18m/259-9
3 Anderson PETERS JR Miss State 78.33m/257-0
4 Sindri GUDMUNDSSON SO Utah State 78.04m/256-0
5 Nicolas QUIJERA SR Miss State 75.78m/248-7
6 Anderson PETERS JR Miss State 75.59m/248-0
7 Anderson PETERS JR Miss State 75.58m/247-11
8 Fabian DOHMANN Se Texas 74.13m/243-2
9 Sindri GUDMUNDSSON SO Utah State 73.59m/241-5
10 Markim FELIX FR South Plains 73.23m/240-3

Men’s Decathlon

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Hunter VEITH SR Wichita State 8046
2 Scott FILIP SR Rice 7876
3 Florian OBST SO TAMU-Commerce 7681
4 Joe DELGADO SR Louisville 7655
5 Markus BALLENGEE SO Liberty 7537
6 Nathan HITE JR Texas A&M 7491
7 Chris STONE SO Auburn 7229
8 William DOUGHERTY SR Iowa 7222
9 Eric FOX SR Louisville 7141
10 Ben JOHNSON JR Wichita State 6946

Women’s 100 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Teahna DANIELS JR Texas 11.22 (1.7)q
2 Leya BUCHANAN SR Oklahoma 11.29 (1.7)q
3 Rebekah SMITH SO Clemson 11.36 (1.7)q
4 Bethany WHITE JR N.C. Central 11.41 (1.4)
5 Hannah JACKSON JR Rice 11.45 (1.7)q
6 Chelsea FRANCIS SO SMU 11.51 (0.5)q
7 Aneikeme ETIM FR Oral Roberts 11.52 (0.1)
8 Chelsea FRANCIS SO SMU 11.53 (0.5)
8 Destiny SMITH-BARNETT SR UNLV 11.53 (-1.4)
10 Chelsea FRANCIS JR South Florida 11.55 (0.5)q

Women’s 200 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Sydney MCLAUGHLIN FR Kentucky 22.39 (1.5)
2 Kianna GRAY JR Kentucky 22.96 (1.5)
2 Ka’Tia SEYMOUR FR Florida State 22.96 (0.5)
4 Katara NELSON SR New Mexico St. 23.04 (1.4)
5 Shania COLLINS SR Tennessee 23.08 (0.5)
6 Ashley HENDERSON JR San Diego St. 23.13 (0.8)
6 Ashley HENDERSON JR San Diego St. 23.13 (0.8)
8 Aneikeme ETIM FR Oral Roberts 23.20
9 Alfreda STEELE FR Miami 23.22 (0.5)
10 Maia MCCOY JR Tennessee 23.30 (0.6)

Women’s 400 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Sydney MCLAUGHLIN FR Kentucky 50.07
(2,3 C)
All-Time Collegiate Freshman Best
old: Kendall Baisden, Texas, 50.46, 2014
2 Sharrika BARNETT JR Florida 50.93
3 Brionna THOMAS SR Purdue 51.72
4 Taylor MANSON FR Florida 52.43
5 Jahneya MITCHELL SR Purdue 52.68
6 Akua OBENG-AKROFI SR Columbia 52.75
7 Aliyah ABRAMS SO South Carolina 52.91
8 Chloe ABBOTT SO Purdue 53.08
9 Jasmine MALONE JR Northern Arizona 53.12
10 Abike EGBENIYI JR Mid. Tenn. State 53.14

Women’s 800 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Emily RICHARDS SR Ohio Northern 2:03.63
2 Kayla JOHNSON FR Miami 2:03.92
3 Michelle HOWELL SR Jacksonville 2:04.61
4 Susan ANENO JR Connecticut 2:04.79
5 Siofra CLEIRIGH BUTTNER SR Villanova 2:05.13
6 Kendell WILES SR Indiana 2:05.44
7 Rosie CHAMBERLAIN SR UCF 2:05.46
8 Kristen METCALFE JR Embry-Riddle 2:05.76
9 McKenna KEEGAN SO Villanova 2:06.20
10 Darroneshia LOTT SR Coker 2:06.21

Women’s 1500 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Rhianwedd PRICE-WEIMER SR Miss State 4:10.31
2 Danae RIVERS SO Penn State 4:10.82
3 Dillon MCCLINTOCK SO Michigan State 4:13.82
4 Emily RICHARDS SR Ohio Northern 4:15.77
5 Natalie CIZMAS SR Eastern Michigan 4:16.83
6 Alexis FULLER JR Boise State 4:17.80
7 Erika KEMP SR North Carolina St. 4:17.93
8 Martina RODRIGUEZ SR Memphis 4:17.99
9 Paige DUCA SO Boston College 4:18.04
10 Janelle NOE JR Toledo 4:18.56

Women’s Mile

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Miranda SALVO JR Pittsburgh 4:51.89
2 Amy KELLY SR Pittsburgh 4:57.16
3 Ally GINTHER SR Simon Fraser 4:57.37
4 Rebecca PETERS SR Pittsburgh 5:02.94
5 Jordan LINSKY SR San Francisco St. 5:12.59
6 Alexis BALLMAN FR UC Davis 5:13.32
7 Jamie MORRIS SR Academy of Art 5:16.80
8 Chelsea RIBEIRO JR Simon Fraser 5:19.38
9 Madeline DIGNADICE SR Academy of Art 5:23.10
10 Emily WYLIE SO Pacific 5:23.90

Women’s 3000 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Eryn MILLS JR Richmond 9:49.27
2 Colleen CARNEY JR Richmond 9:57.08
3 Jenny DELSIGNORE SR Duquesne 10:01.99
4 Hannah BRANCH FR Utah Valley 10:05.12
5 Savannah BERRY SR Utah Valley 10:06.90
6 Kaitlin POIESZ JR La Salle 10:07.74
7 Kylie REGAN SR Richmond 10:08.60
8 Fiona DAVIS SR Harvard 10:09.96
9 Courtney THOMPSON JR Richmond 10:10.17
10 Abby HOGAN JR UMass Lowell 10:14.07

Women’s Steeplechase

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Allie OSTRANDER SO Boise State 9:38.57
(8,x C)
2 Marie BOUCHARD SR San Francisco 9:47.03
3 Grayson MURPHY SR Utah 9:51.36
4 Taylor AUSTIN SR Indiana State 9:54.01
5 Rachel KING JR South Dakota St. 10:01.14
6 Emma Grace HURLEY SO Furman 10:06.35
7 Courtney COPPINGER SR Kansas 10:09.74
8 Logan MORRIS SO Clemson 10:11.02
9 Kristlin GEAR FR Furman 10:12.72
10 Maddie CANNON JR BYU 10:12.76

Women’s Two Miles

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Gracielita BASTIDAS SO Fresno Pacific 11:49.41
2 Saira PURHAR FR Pacific 11:50.74
3 Karina VIDRIOS SO Fresno Pacific 11:56.67
4 Brittany SLOAN JR Indiana Kokomo 11:57.76
5 Liliana VARGAS JR Cal St. Monterey Bay 11:59.83
6 Molly MULAY SO Cal St. Monterey Bay 12:04.47
7 Kathryn CRAIG SO College of Idaho 12:05.39
8 Kelsey RIJ SR Fresno Pacific 12:10.95
9 Dana POLLARD SR Cal St. East Bay 12:15.87
10 Ariana JASSO JR Fresno Pacific 12:22.16

Women’s 5000 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Lilli BURDON JR Oregon 15:42.65
2 Katherine RECEVEUR JR Indiana 15:43.26
3 Nicole HUTCHINSON JR Villanova 15:46.22
4 Kaitlyn BENNER SR Colorado 15:47.23
5 Clare O’BRIEN SO Boise State 15:48.74
6 Emily VENTERS FR Boise State 15:49.12
7 Taryn RAWLINGS JR Portland 15:49.38
8 Elly HENES SO North Carolina St. 15:49.51
9 Savannah CARNAHAN SO Furman 15:49.89
10 Margaret ALLEN JR Indiana 15:51.73

Women’s 10,000 Meters

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Karissa SCHWEIZER SR Missouri 32:00.55
(8,9 C)
2 Alice WRIGHT SR New Mexico 32:15.73
3 Sharon LOKEDI JR Kansas 32:21.19
4 Paige STONER JR Syracuse 32:23.38
5 Caroline KURGAT JR Alaska Anchorage 32:33.24
6 Samantha NADEL SR Oregon 33:01.82
7 Shannon MALONE SR Syracuse 33:13.16
8 Dorcas WASIKE FR Louisville 33:30.33
9 Militsa MIRCHEVA JR Florida State 33:33.70
10 Carmela CARDAMA BAEZ SO Oregon 33:36.73

Women’s 100 Meter Hurdles

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Jasmine CAMACHO-QUINN JR Kentucky 12.77 (-0.8)
2 Jeanine WILLIAMS JR Georgia Tech 13.15 (-0.3)
3 Taliyah BROOKS SR Arkansas 13.28 (1.6)
4 Kayla WHITE JR N. Carolina A&T 13.30 (-0.8)
5 Devynne CHARLTON SR Purdue 13.41 (-0.8)
5 Jacklyn HOWELL SR Kentucky 13.41 (-0.8)
5 Summer THORPE SO Notre Dame 13.41 (2.0)
8 Alexis DUNCAN SO Tennessee 13.44 (-0.3)
9 Courtney NELSON SR Pittsburg St. 13.47 (0.7)
10 Jasmyne GRAHAM JR UNLV 13.49 (-1.4)

Women’s 400 Meter Hurdles

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Kymber PAYNE SR LSU 55.92
2 Kymber PAYNE SR LSU 56.74q
3 Deonca BOOKMAN SR Prairie View 56.78
4 Shannon KALAWAN SO St. Augustine’s 56.99
5 Symone BLACK SR Purdue 57.03
6 Deonca BOOKMAN SR Prairie View 57.16q
7 Jocselyn POWELL SR Kennesaw State 57.28q
8 Brenna PORTER JR BYU 57.33q
9 Mariam ABDUL-RASHID JR Texas 57.40q
10 Kiana HAWN SR Baylor 57.60q

Women’s 4×100 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 LSU 42.66
2 LSU 42.97q
3 Kentucky 43.13
4 Texas A&M 43.28
5 Arkansas 43.71
6 Miami 43.76
7 Tennessee 43.96
8 Arkansas 44.32q
9 Texas A&M 44.43q
10 Iowa 44.44

Women’s 4×200 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Purdue 1:32.38
2 Nebraska 1:34.07
3 Iowa 1:35.11
4 South Carolina 1:35.59
5 Oklahoma 1:35.99
6 East Carolina 1:36.06
7 George Mason 1:36.63
8 Maryland 1:36.74
9 Morgan State 1:36.81
10 Bethune-Cookman 1:36.97

Women’s 4×400 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Kentucky 3:26.92
(10,x C)
2 Purdue 3:28.52
3 Baylor 3:31.93
4 Florida 3:31.95
5 Texas A&M 3:33.15
6 Miami 3:33.19
7 Minnesota 3:33.98
8 Tennessee 3:34.13
9 LSU 3:34.70
10 Clemson 3:34.96

Women’s 4×800 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Texas A&M 8:29.25
2 Clemson 8:30.58
3 Indiana 8:38.26
4 Michigan State 8:44.98
5 Connecticut 8:45.52
6 Baylor 8:48.44
7 UCF 8:49.87
8 Vanderbilt 8:51.03
9 Wayland Baptist 8:56.26
10 N. Carolina A&T 8:59.80

Women’s 4×1500 Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Michigan State 18:10.94
2 Eastern Kentucky 18:50.04
3 Xavier (Ohio) 19:06.65
4 Iona 19:11.60
5 Ohio 19:12.33
6 Boston College 19:13.28
7 James Madison 19:18.00
8 Youngstown St. 19:32.83
9 East Carolina 20:17.21
10 West Virginia 20:33.13

Women’s Sprint Medley Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Baylor 3:43.87
2 LSU 3:47.00
3 Texas A&M 3:47.10
4 Georgia 3:48.51
5 Duke 3:49.04
6 Indiana 3:49.09
7 Kansas 3:51.17
8 George Mason 3:51.42
9 Purdue 3:51.96
10 Hampton 3:52.54

Women’s Distance Medley Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Clemson 11:08.71
2 Texas A&M 11:09.43
3 Florida 11:27.35
4 Oklahoma 11:27.52
5 Monmouth 11:28.87
6 Vanderbilt 11:31.65
7 Texas 11:35.52
8 Indiana 11:38.53
9 Kansas 11:40.14
10 LSU 11:46.89

Women’s Shuttle Hurdle Relay

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Team Mark
1 Georgia Tech 53.16
(5,9 C)
2 Purdue 54.85
3 South Carolina 54.99
4 Miss State 56.01
5 Florida 56.44
6 Albany 56.68
7 Troy 56.87
8 Boston U. 56.89
9 Bethune-Cookman 57.12
10 Florida A&M 58.38

Women’s High Jump

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Shelley SPIRES SR Air Force 1.83m/6-0
2 Loretta BLAUT JR Cincinnati 1.82m/5-11½
3 Clarissa CUTLIFF JR FIU 1.81m/5-11¼
3 Alexus HENRY JR UT-Arlington 1.81m/5-11¼
5 Shelley SPIRES SR Air Force 1.80m/5-10¾
5 Zarriea WILLIS JR Texas Tech 1.80m/5-10¾
7 Loretta BLAUT JR Cincinnati 1.78m/5-10
7 Ellen DIPIETRO JR Michigan State 1.78m/5-10
7 Alexus HENRY JR UT-Arlington 1.78m/5-10
7 LaTyria JEFFERSON JR Kansas 1.78m/5-10

Women’s Pole Vault

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Lisa GUNNARSSON FR Virginia Tech 4.60m/15-1
(=7,x C)
2 Lisa GUNNARSSON FR Virginia Tech 4.55m/14-11
2 Alexis JACOBUS JR Arkansas 4.55m/14-11
4 Lisa GUNNARSSON FR Virginia Tech 4.50m/14-9
4 Victoria HOGGARD JR Arkansas 4.50m/14-9
4 Alexis JACOBUS JR Arkansas 4.50m/14-9
7 Lisa GUNNARSSON FR Virginia Tech 4.45m/14-7¼
7 Madison HEATH SR Duke 4.45m/14-7¼
7 Victoria HOGGARD JR Arkansas 4.45m/14-7¼
7 Alexis JACOBUS JR Arkansas 4.45m/14-7¼

Women’s Long Jump

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Darrielle MCQUEEN SR Florida 6.39m/20-11¾
2 Darrielle MCQUEEN SR Florida 6.30m (0.2)/20-8
3 Darrielle MCQUEEN SR Florida 6.28m (0.3)/20-7¼
4 Darrielle MCQUEEN SR Florida 6.25m/20-6¼
5 Jhoanmy LUQUE SR Iowa State 6.22m (0.1)/20-5
6 Jhoanmy LUQUE SR Iowa State 6.17m/20-3
7 Daryth GAYLES SR Stanford 6.12m (0.9)/20-1
8 Mercy ABIRE SO Oral Roberts 6.11m (1.1)/20-½
8 Marie-Josee EBWEA-BILE JR Kentucky 6.11m (0.2)/20-½
10 Marie-Josee EBWEA-BILE JR Kentucky 6.10m/20-¼

Women’s Triple Jump

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Jhoanmy LUQUE SR Iowa State 13.65m (-0.5)/44-9½
2 Yanis DAVID JR Florida 13.57m (-1.3)/44-6¼
3 Jhoanmy LUQUE SR Iowa State 13.27m (-0.3)/43-6½
4 Ja’la HENDERSON JR Wyoming 13.12m (1.0)/43-½
5 Hanifah ABDULQADIR JR South Carolina 13.10m (-0.1)/42-11¾
6 Yanis DAVID JR Florida 13.07m/42-10¾
6 Simi FAJEMISIN SO Harvard 13.07m (0.3)/42-10¾
8 Isabella MARTEN JR California 13.05m (1.3)/42-9¾
9 Ja’la HENDERSON JR Wyoming 13.04m (-3.0)/42-9½
9 Jahisha THOMAS SR Iowa 13.04m (-1.5)/42-9½

Women’s Shot Put

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Ashlie BLAKE JR UCLA 17.73m/58-2
1 Ashlie BLAKE JR UCLA 17.73m/58-2
3 Lena GIGER SR Stanford 17.61m/57-9½
4 Breana JEMISON SR USC 17.57m/57-7¾
5 Lena GIGER SR Stanford 17.28m/56-8½
6 Lena GIGER SR Stanford 17.23m/56-6½
6 Jessica WOODARD SR Oklahoma 17.23m/56-6½
8 Lena GIGER SR Stanford 17.08m/56-½
9 Jessica WOODARD SR Oklahoma 17.03m/55-10½
10 Lloydricia CAMERON SR Florida 17.02m/55-10¼

Women’s Discus

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Valarie ALLMAN SR Stanford 60.65m/198-11
2 Serena BROWN SO Texas A&M 60.39m/198-1
3 Tarasue BARNETT SR Grand Canyon 59.19m/194-2
4 Valarie ALLMAN SR Stanford 59.10m/193-10
5 Jessica WOODARD SR Oklahoma 58.14m/190-9
6 Shanice LOVE SO Florida State 57.39m/188-3
7 Laulauga TAUSAGA SO Iowa 57.33m/188-1
8 Shanice LOVE SO Florida State 56.37m/184-11
9 Agnes ESSER SR Minnesota 56.32m/184-9
10 Valarie ALLMAN SR Stanford 56.31m/184-9

Women’s Hammer

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Brooke ANDERSEN SR Northern Arizona 68.63m/225-2
2 Stamatia SCARVELIS JR Tennessee 67.96m/222-11
3 Stamatia SCARVELIS JR Tennessee 67.49m/221-5
4 Stamatia SCARVELIS JR Tennessee 66.61m/218-6
5 Janeah STEWART SR Ole Miss 66.06m/216-8
6 Stamatia SCARVELIS JR Tennessee 65.62m/215-3
7 Brooke ANDERSEN SR Northern Arizona 65.51m/214-11
8 Janeah STEWART SR Ole Miss 65.37m/214-5
9 Temi OGUNRINDE JR Minnesota 64.63m/212-0
10 Ashley BRYANT SR Oklahoma 64.46m/211-5

Women’s Javelin

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Maura FIAMONCINI FR Bucknell 56.21m/184-5
2 Nicolle MURPHY SR Minnesota 56.17m/184-3
3 Mackenzie LITTLE JR Stanford 55.67m/182-7
4 Nicolle MURPHY SR Minnesota 55.27m/181-4
5 Mackenzie LITTLE JR Stanford 53.92m/176-11
5 Alyssa OLIN SR North Dakota State 53.92m/176-11
7 Alyssa OLIN SR North Dakota State 53.90m/176-10
8 Alyssa OLIN SR North Dakota State 53.66m/176-0
9 Maura FIAMONCINI FR Bucknell 53.48m/175-5
10 Sophia RIVERA FR Wisconsin 53.40m/175-2

Women’s Heptathlon

WEEK’S TOP 10 PERFORMANCES
Rank Athlete Year Team Mark
1 Taliyah BROOKS SR Arkansas 5946
2 Tyra GITTENS FR Texas A&M 5700
3 Amanda FROEYNES FR Florida 5546
4 Shaina BURNS SR Texas A&M 5464
5 Migle MURASKAITE FR Lamar 5306
6 Holly HANKENSON JR Louisville 5220
7 Courtney LORD SR Sam Houston St. 5184
8 Jenny KIMBRO SO Iowa 5164
9 Kaitlyn KIRBY FR South Florida 5163
10 Lucia MOKRASOVA SR UTEP 5160