DI Cross Country Region Coaches of the Year History

Last updated: April 6, 2017

Regional Coaches of the Year Archive - DI

DI Cross Country Regional Athlete of the Year History Quick Links

NOTE: Regions are abbreviated, so "GL" is Great Lakes, "MA" is Mid-Atlantic…
Current
Past

Looking for Division I Regional Athletes of the Year?

Regional Coaches of the Year – Current Regions

The following awards listings are a work in progress. If you have additions to make to these lists, please contact Director of Media Tom Lewis.

Great Lakes Region

Year
Men
Women
2016 Mick Byrne, Wisconsin Mike McGuire, Michigan
2015 Kevin Sullivan, Michigan Mike McGuire, Michigan
2014
Mick Byrne, Wisconsin Walt Drenth, Michigan State
2013 Alex Gibby, Michigan Mike McGuire, Michigan
2012
Mick Byrne, Wisconsin
Mike McGuire, Michigan
2011
Mick Byrne, Wisconsin
Mike McGuire, Michigan
2010
Mick Byrne, Wisconsin
Walt Drenth, Michigan State
2009
John McNichols, Indiana State
Tim Connelly, Notre Dame
2008
Mick Byrne, Wisconsin
Mike McGuire, Michigan
2007
Ron Warhurst, Michigan
Rita Arndt-Molis, Michigan State
2006
Jerry Schumacher, Wisconsin, Madison
Rita Arndt-Molis, Michigan State
Walt Drenth, Michigan State
2005
Robert Gary, The Ohio State
Mike McGuire, Michigan
2004
Jerry Schumacher, Wisconsin, Madison
Mike McGuire, Michigan
2003
Jerry Schumacher, Wisconsin, Madison
Tim Connelly, Notre Dame
2002
Craig Fuller, Central Michigan
Tim Connelly, Notre Dame
2001
Joe Piane, Notre Dame
Jim Stintzi, Michigan State
2000
Bob Parks, Eastern Michigan
David Urich, Marquette
1999
Jerry Schumacher, Wisconsin, Madison
Peter Tegen, Wisconsin
1998
Joe Franklin, Butler

 

Mid-Atlantic Region

Year
Men
Women
2016 Al Cantello, Navy John Gondak, Penn State
2015 Steve Dolan, Penn John Gondak, Penn State
2014
Marcus O’Sullivan, Villanova Michael Smith, Georgetown
2013 Marcus O’Sullivan, Villanova Gina Procaccio, Villanova
2012
Patrick Henner, Georgetown
Beth Alford-Sullivan, Penn State
2011
Patrick Henner, Georgetown
Gina Procaccio, Villanova
2010
Steve Dolan, Princeton
Gina Procaccio, Villanova
2009
Patrick Henner, Georgetown
Gina Procaccio, Villanova
2008
Patrick Henner, Georgetown
Sean Cleary, West Virginia
2007
Patrick Henner, Georgetown
Sean Cleary, West Virginia
2006
Matt Centrowitz, American
Charles Torpey, La Salle
2005
Pat Henner, Georgetown
Peter Farrell, Princeton
2004
Matt Centrowitz, American
Sean Cleary, West Virginia
2003
Marcus O’Sullivan, Villanova
Ron Helmer, Georgetown
Peter Farrell, Princeton
2002
Marcus O’Sullivan, Villanova
Ron Helmer, Georgetown
2001
Marcus O’Sullivan, Villanova
Ron Helmer, Georgetown
2000
Kevin Donner, St. Francis (New York)
Marty Pushkin, West Virginia
1999
Pat Henner, Georgetown
Art Gulden, Bucknell
1998
Mike Brady, Princeton

 

Midwest Region

Year
Men
Women
2016 Jake Stewart, Illinois Marc Burns, Missouri
2015 Steve Plasencia, Minnesota Dave Smith, Oklahoma State
2014
Dave Smith, Oklahoma State Andrea Grove-McDonough, Iowa State
2013 Dave Smith, Oklahoma State Andrea Grove-McDonough, Iowa State
2012
Steve Gulley, Tulsa
Corey Ihmels, Iowa State
2011
Dave Smith, Oklahoma State
Corey Ihmels, Iowa State
2010
Martin Smith, Oklahoma
Corey Ihmels, Iowa State
2009
Dave Smith, Oklahoma State
Gary Wilson, Minnesota
2008
Dave Smith, Oklahoma State
Gary Wilson, Minnesota
2007
Dave Smith, Oklahoma State
Gary Wilson, Minnesota
2006
Dave Smith, Oklahoma State
Karen Harvey, Illinois, Champaign
2005
Dick Weis, Oklahoma State
Rene Sepulveda, Oklahoma State
2004
Steve Plasencia, Minnesota, Twin Cities
Rebecca Wilmes, Missouri
2003
Dick Weis, Oklahoma State
Jay Dirksen, Nebraska
2002
Larry Wieczorek, Iowa
Rebecca Wilmes, Missouri
2001
Steve Plasencia, Minnesota, Twin Cities
Catrina Acosta, Oklahoma State
2000
Dick Weis, Oklahoma State
Randy Cole, Kansas State
1999
Steve Plasencia, Minnesota, Twin Cities
Randy Cole, Kansas State
1998
Dick Weis, Oklahoma State

 

Mountain Region

Year
Men
Women
2016 Eric Heins, Northern Arizona Mark Wetmore, Colorado
2015 Mark Wetmore, Colorado Joe Franklin, New Mexico
2014
Mark Wetmore, Colorado Mark Wetmore, Colorado
2013 Eric Heins, Northern Arizona Mark Wetmore, Colorado
2012
Eric Heins, Northern Arizona
Paul Pilkington, Weber State
2011
Ed Eyestone, BYU
Joe Franklin, New Mexico
2010
Joe Franklin, New Mexico
Joe Franklin, New Mexico
2009
Ed Eyestone, BYU
Mark Wetmore, Colorado
2008
Mark Wetmore, Colorado
Jon Murray, Texas Tech
2007
Mark Wetmore, Colorado
Bryan Berryhill, Colorado State
2006
Mark Wetmore, Colorado
Mark Wetmore, Colorado
2005
Mark Wetmore, Colorado
Mark Wetmore, Colorado
2004
Mark Wetmore, Colorado
Mark Wetmore, Colorado
2003
Mark Wetmore, Colorado
Patrick Shane, Brigham Young
2002
Ron Mann, Northern Arizona
Patrick Shane, Brigham Young
2001
Mark Wetmore, Colorado
Patrick Shane, Brigham Young
2000
Mark Wetmore, Colorado
Mark Wetmore, Colorado
1999
Eric Houle, Utah
Patrick Shane, Brigham Young
1998
Ron Mann, Northern Arizona

 

Northeast Region

Year
Men
Women
2016 Chris Fox, Syracuse Ray Treacy, Providence
2015 Chris Fox, Syracuse Ray Treacy, Providence
2014
Chris Fox, Syracuse Ricardo Santos, Iona
2013 Chris Fox, Syracuse Ray Treacy, Providence
2012
Ricardo Santos, Iona
Andrea Grove-McDonough, Connecticut
2011
Chris Fox, Syracuse
Chris Fox, Syracuse
2010
Chris Fox, Syracuse
Andy Ronan, Stony Brook
2009
Chris Fox, Syracuse
Chris Fox, Syracuse
2008
Ricardo Santos, Iona
Ray Tracey, Providence
2007
Mick Byrne, Iona
Andy Ronan, Stony Brook
2006
Mick Byrne, Iona
Randy Thomas, Boston
2005
Mick Byrne, Iona
Randy Thomas, Boston
2004
Ray Treacy, Providence
Ray Treacy, Providence
2003
Mick Byrne, Iona
Ray Treacy, Providence
2002
Mick Byrne, Iona
Craig Lake
2001
Ray Treacy, Providence
Randy Thomas, Boston
2000
Ray Treacy, Providence
Randy Thomas, Boston
1999
Mick Byrne, Iona
Ray Treacy, Providence
1998
Ray Treacy, Providence

 

South Region

Year
Men
Women
2016 Ryan Vanhoy, Mississippi Houston Franks, Mississippi State
2015 Bob Braman, Florida State Steve Keith, Vanderbilt
2014
Brian O’Neal, Mississippi Steve Keith, Vanderbilt
2013 Pat Cuniff, Georgia Karen Harvey, Florida State
2012
Bob Braman, Florida State
Karen Harvey, Florida State
2011
Bob Braman, Florida State
Steve Keith, Vanderbilt
2010
Joe Walker, Alabama
Karen Harvey, Florida State
2009
Joe Walker, Alabama
Todd Morgan, Florida
2008
Joe Walker, Alabama
Karen Harvey, Florida State
2007
Joe Walker, Alabama
Karen Harvey, Florida State
2006
Jeff Pigg, Florida
Dave Hartman, Georgia
2005
Bob Braman, Florida State
J.J. Clark, Tennessee
2004
Bob Braman, Florida State
J.J. Clark, Tennessee
2003
Dan Waters, Georgia
J.J. Clark, Tennessee
2002
George Watts, Tennessee
J.J. Clark, Tennessee
2001
Joe Walker, Alabama
George Watts, Tennessee
Alan Drosky, Georgia Tech
2000
Joe Walker, Alabama
Kelly Phillips, South Florida
1999
David Troy, Alabama
Kelly Phillips, South Florida
1998
Bill Gautier, Tennessee at Chattanooga

 

South Central Region

Year
Men
Women
2016 Chris Bucknam, Arkansas Lance Harter, Arkansas
2015 Chris Bucknam, Arkansas Lance Harter, Arkansas
2014
Chris Bucknam, Arkansas Lance Harter, Arkansas
2013 Chris Bucknam, Arkansas Lance Harter, Arkansas
2012
John Hayes, Texas
Lance Harter, Arkansas
2011
John Hayes, Texas
Lance Harter, Arkansas
2010
Chris Buchnam, Arkansas
Steve Sisson, Texas
2009
Chris Bucknam, Arkansas
Cathy Casey, SMU
2008
Dan Waters, Texas A&M
Lance Harter, Arkansas
2007
John McDonnell, Arkansas
Jim Bevan, Rice
2006
John McDonnell, Arkansas
Lance Harter, Arkansas
2005
John McDonnell, Arkansas
Lance Harter, Arkansas
2004
John McDonnell, Arkansas
John Rembao, Southern Methodist
2003
John McDonnell, Arkansas
John Hayes, Texas
2002
John McDonnell, Arkansas
Lance Harter, Arkansas
2001
John McDonnell, Arkansas
Lance Harter, Arkansas
2000
John McDonnell, Arkansas
Dave Hartman, Texas A&M
1999
John McDonnell, Arkansas
Lance Harter, Arkansas
1998
John McDonnell, Arkansas

 

Southeast Region

Year
Men
Women
2016 Rollie Geiger, NC State Laurie Henes, NC State
2015 Dale Cowper, Louisville Todd Morgan, Virginia
2014
Pete Watson, Virginia Natalie Hall, William and Mary
2013 Rick Erdmann, Eastern Kentucky Todd Morgan, Virginia
2012
Rick Erdmann, Eastern Kentucky
Kevin Jermyn, Duke
2011
Rollie Geiger,
Jason Vigilante, Virginia
2010
Stephen Walsh, William and Mary
Jason Vigilante, Virginia
2009
Alex Gibby, William and Mary
Kevin Jermyn, Duke
2008
Alex Gibby, William and Mary
Jason Vigilante, Virginia
2007
Rollie Geiger,
Laurie Henes, NC State
2006
Rollie Geiger, NC State
Laurie Henes, NC State
2005
Alex Gibby, William and Mary
Kevin Jermyn, Duke
2004
Bob Pollack, Clemson
Kevin Jermyn, Duke
2003
Don Weber, Kentucky
Mike Whittlesey, North Carolina
2002
Rollie Geiger, NC State
Annie Bennett, Wake Forest
2001
Rollie Geiger, NC State
Laurie Henes, NC State
2000
Andy Gerard, William and Mary
Laura Henes, NC State
1999
Rollie Geiger, NC State
Mike Whittlesey, North Carolina
1998
Pat Henner, James Madison

 

West Region

Year
Men
Women
2016 Chris Miltenberg, Stanford Elizabeth Debole, Stanford
2015 Greg Metcalf, Washington Corey Ihmels, Boise State
2014
Rob Conner, Portland Corey Ihmels, Boise State
2013 Chris Miltenberg, Stanford James Li, Arizona
2012
Rob Conner, Portland
Robert Johnson, Oregon
2011
Mark Conover, Cal Poly
Greg Metcalf, Washington
2010
Jason Dunn, Stanford
Greg Metcalf, Washington
2009
Jason Dunn, Stanford
Greg Metcalf, Washington
2008
Vin Lananna, Oregon
Greg Metcalf, Washington
2007
Rob Conner, Portland
Peter Tegen, Stanford
2006
Vin Lananna, Oregon
Pete Dolan, UC Santa Barbara
2005
James Li, Arizona
Peter Tegen, Stanford
2004
Andy Gerard, Stanford
Dena Evans, Stanford
2003
Mark Conover, Cal Poly
Eric Peterson, UCLA
2002
Vin Lananna, Stanford
Dena Evans, Stanford
Vin Lananna, Stanford
2001
Vin Lananna, Stanford
Vin Lananna, Stanford
2000
Mark Conover, Cal Poly
Mike Reilly, Stanford
Walt Drenth, Arizona State
1999
Vin Lananna, Stanford
Vin Lananna, Stanford
1998
Vin Lananna, Stanford
(missing information)

 

Region Coaches of the Year – Past Regions

The following awards listings are a work in progress. If you have additions to make to these lists, please contact Director of Media Tom Lewis.

Region I

Year
Men
1997
Ray Treacy, Providence
(missing information)
1996
Bruce Lehane, Boston
(missing information)
1995
Ray Treacy, Providence
Ray Treacy, Providence
1994
Barry Harwick, Dartmouth
Ray Treacy, Providence
1993
Bruce Lehane, Boston
Ray Treacy, Providence
1992
Bob Rothenberg, Brown
Ray Treacy, Providence
(missing information)
1991
Ray Treacy, Providence
Ray Treacy, Providence
1990
Gregory Roy, Connecticut
(missing information)
1989
Vin Lananna, Dartmouth
(missing information)
1988
Vin Lananna, Dartmouth
Peter Fox Smith, Dartmouth
1987
Bob Rothenberg, Brown
(missing information)
1986
(missing information)
Mark Young, Yale

 

Region II

Year
Men
1997
Mike Brady, Princeton
(missing information)
1996
Jim Hurt, St. John’s (N.Y.)
(missing information)
1995
Walt Drenth, William and Mary
Marty Pushkin, West Virginia
1994
Frank Gagliano, Georgetown
John Marshall, Villanova
1993
Ron Brazil, U.S. Military Academy
Marty Stern, Villanova
1992
Al Cantello, U.S. Naval Academy
(missing information)
1991
Art Gulden, Bucknell
Harry Groves, Penn State
Marty Stern, Villanova
1990
Walt Drenth, College of William and Mary
(missing information)
1989
Frank Gagliano, Georgetown
(missing information)
1988
Harry Groves, Penn State
Frank Gagliano, Georgetown
1987
Harry Groves, Penn State
(missing information)
1986
(missing information)
Marty Stern, Villanova

 

Region III

Year
Men
1997
Rollie Geiger, NC State
(missing information)
1996
Rollie Geiger, NC State
(missing information)
1995
George Watts, Tennessee
Bill Webb, Tennessee
Kelly Sullivan, Auburn
Rollie Geiger, NC State
1994
Doug Williamson, Alabama
Doug Brown, Tennessee
Francie Goodridge, Wake Forest
1993
John Goodridge, Wake Forest
Rollie Geiger, NC State
1992
Dave Walker, East Tennessee State
(missing information)
1991
Dave Walker, East Tennessee State
Rollie Geiger, NC State
1990
John Webb, Florida
(missing information)
1989
John Goodridge, Wake Forest
(missing information)
1988
Doug Brown, Tennessee
Don Weber, Kentucky
1987
Todd Scully, Virginia Tech
(missing information)
1986
(missing information)
David Troy, Alabama

 

Region IV

Year
Men
1997
Ron Warhurst, Michigan
(missing information)
1996
Joe Piane, Notre Dame
(missing information)
1995
Jim Stintzi, Michigan State
Steve Price, Bowling Green
1994
Martin Smith, Wisconsin
Mike McGuire, Michigan
1993
Chuck Zody, Miami (Ohio)
Mike McGuire, Michigan
1992
Martin Smith, Wisconsin
(missing information)
1991
Martin Smith, Wisconsin
Peter Tegen, Wisconsin
1990
Joe Piane, Notre Dame
(missing information)
1989
Walt Drenth, Central Michigan
(missing information)
1988
Joe Piane, Notre Dame
Carl Stevenson, Indiana
1987
Joe Piane, Notre Dame
(missing information)
1986
(missing information)
Peter Tegen, Wisconsin

 

Region V

Year
Men
1997
Dick Weis, Oklahoma State
(missing information)
1996
Dick Weis, Oklahoma State
(missing information)
1995
Dick Weis, Oklahoma State
Jeff Pigg, Missouri
1994
Bill Bergan, Iowa State
Gary Schwartz, Kansas
1993
Bill Bergan, Iowa State
Gary Schwartz, Kansas
1992
John Capriotti, Kansas State
(missing information)
1991
Bill Bergan, Iowa State
Jay Dirksen, Nebraska
1990
John Coughlin, Illinois State
Bill Bergan, Iowa State
(missing information)
1989
Bill Bergan, Iowa State
(missing information)
1988
Bill Bergan, Iowa State
Jay Dirksen, Nebraska
1987
Jerry Quiller, Colorado
(missing information)
1986
(missing information)
Jerry Quiller, Colorado

 

Region VI

Year
Men
1997
John McDonnell, Arkansas
(missing information)
1996
Steve Baker, Texas
(missing information)
1995
John McDonnell, Arkansas
Rene Sepulveda, Southern Methodist
1994
John McDonnell, Arkansas
Lance Harter, Arkansas
1993
John McDonnell, Arkansas
Lance Harter, Arkansas
1992
John McDonnell, Arkansas
(missing information)
1991
John McDonnell, Arkansas
Lance Harter, Arkansas
1990
John McDonnell, Arkansas
(missing information)
1989
Stan Huntsman, Texas
(missing information)
1988
John McDonnell, Arkansas
Bev Rouse, Arkansas
1987
Steve Straub, Rice
(missing information)
1986
(missing information)
Terry Crawford, Texas

 

Region VII

Year
Men
1997
Mark Wetmore, Colorado
(missing information)
1996
Mark Wetmore, Colorado
(missing information)
1995
Mark Wetmore, Colorado
Patrick Shane, Brigham Young
1994
Jerry Quiller, Colorado
Jerry Quiller, Colorado
1993
Sherald James, Brigham Young
Patrick Shane, Brigham Young
1992
Jerry Quiller, Colorado
(missing information)
1991
Chick Hislop, Weber State
Ron Mann, Northern Arizona
1990
Chick Hislop, Weber State
(missing information)
1989
Sherald James, Brigham Young
(missing information)
1988
Ron Mann, Northern Arizona
Warren Mandrell, Northern Arizona
1987
Ron Mann, Northern Arizona
(missing information)
1986
(missing information)
Patrick Shane, Brigham Young

 

Region VIII

Year
Men
1997
Vin Lananna, Stanford
(missing information)
1996
Vin Lananna, Stanford
(missing information)
1995
Vin Lananna, Stanford
Tom Heinonen, Oregon
1994
Dave Murray, Arizona
Vin Lananna, Stanford
1993
Rob Conner, Portland
Sue Parks, Arizona
1992
Bill Dellinger, Oregon
(missing information)
1991
Dave Murray, Arizona
Tom Heinonen, Oregon
1990
Bill Dellinger, Oregon
(missing information)
1989
Bill Dellinger, Oregon
(missing information)
1988
Bill Dellinger, Oregon
Tom Heinonen, Oregon
1987
Mike Johnson, Washington
(missing information)
1986
(missing information)
Bob Messina, UCLA