Regional Award Winners for 2010 Released for Division II Cross Country

By Tom Lewis, USTFCCCA

November 24, 2010   

NEW ORLEANS – The U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) announced on Wednesday the winners of USTFCCCA Region Athletes and Coaches of the Year honors for the 2010 cross country season in Division II as voted by the division’s coaches.

Division II Regional Championship Central (results from all eight regions)

Bellarmine University will host the NCAA Division II Cross Country Championships, December 4, at E.P. “Tom” Sawyer State Park in Louisville, Ky.  The men’s race will begin at 11 a.m., Eastern, followed by the women’s race at noon, Eastern.

2010 USTFCCCA Division II Cross Country Region Award Winners

Men’s Athlete of the Year

 

ATLANTIC REGION – Nathan Zondlo, Lock Haven
Recent Winners:
2009: Ben Hahn, Edinboro
2008: Chris Clark, California (Pa.)

CENTRAL REGION – Ben Zywicki, Colorado Mines
Recent Winners:
2009: Reuben Mwei, Adams State
2008: Aaron Braun, Adams State

EAST REGION – Jeff Veiga, UMass Lowell
Recent Winners:
2009: Glarius Rop, American International
2008: Ruben Sanca, UMass Lowell

MIDWEST REGION – Tyler Emmorey, Grand Valley State
Recent Winners:
2009: Tyler Emmorey, Grand Valley State
2008: Chris Hammer, Grand Valley State
;

SOUTH REGION – Daniel Kirwa, Harding
Recent Winners:
2009: Daniel Kirwa, Harding
2008: Daniel Kirwa, Harding

SOUTH CENTRAL REGION – Amos Sang, Abilene Christian
Recent Winners:
2009: Amos Sang, Abilene Christian
2008: Julius Nyango, Abilene Christian

SOUTHEAST REGION – Meshack Koyiaki, Columbus State
Recent Winners:
2009: Oscar Ogwaro, Queens (N.C.)
2008: Oscar Ogwaro, Queens (N.C.)

WEST REGION – Marko Cheseto, Alaska Anchorage
Recent Winners:
2009: Marko Cheseto, Alaska Anchorage
2008: Scott Bauhs, Chico State

 

Men’s Coaches of the Year

 

ATLANTIC REGION – Aaron Russell, Lock Haven
Recent Winners:
2009: Steve Spence, Shippensburg
2008: Aaron Russell, Lock Haven

CENTRAL REGION – Damon Martin, Adams State
Recent Winners:
2009: Damon Martin, Adams State
2008: Damon Martin, Adams State

EAST REGION – Gary Gardner, UMass Lowell
Recent Winners:
2009: Gary Gardner, UMass Lowell
2008: Gary Gardner, UMass Lowell

MIDWEST REGION – Jerry Baltes, Grand Valley State
Recent Winners:
2009: Jenny Bellsky, Saginaw Valley State
2008: Jerry Baltes, Grand Valley State

SOUTH REGION – Steve Guymon, Harding
Recent Winners:
2009: Steve Guymon, Harding
2008: Steve Guymon, Harding

SOUTH CENTRAL REGION – Kirk Pedersen, Central Missouri
Recent Winners:
2009: Tom Rutledge, Missouri Southern
2008: Sam Burroughs, Abilene Christian

SOUTHEAST REGION – Mike Owens, Mars Hill
Recent Winners:
2009: Scott Simmons, Queens (N.C.)
2008: Scott Summers, Queens (N.C.)

WEST REGION – Michael Friess, Alaska Anchorage
Recent Winners:
2009: Gary Towne, Chico State
2008: Gary Towne, Chico State

 

Women’s Athletes of the Year

 

ATLANTIC REGION – Neely Spence, Shippensburg
Recent Winners:
2009: Neely Spence, Shippensburg
2008: Neely Spence, Shippensburg

CENTRAL REGION – Kristen McGlynn, Adams State
Recent Winners:
2009: Morgan Place, Minnesota Duluth
2008: Shannon Payne, UC-Colorado Springs

EAST REGION – Jeptui Cherutich, American International
Recent Winners:
2009: Erin Carmone, Stonehill
2008: Christina Dalomba, UMass Lowell

MIDWEST REGION – Christina Muir, Ferris State
Recent Winners:
2009: Christina Muir, Ferris State
2008: Rachelle Malette, Wayne State (Mich.)

SOUTH REGION – Heather Nicolosi, Tampa
Recent Winners:
2009: Sara Trane, Florida Tech
2008: Jessica Forrester, Tampa

SOUTH CENTRAL REGION – Anais Belledant, Abilene Christian
Recent Winners:
2009: Kimi Shank, Missouri Southern
2008: Kimi Shank, Missouri Southern

SOUTHEAST REGION – Kate Griewisch, Lenoir-Rhyne
Recent Winners:
2009: Kate Griewisch, Lenoir-Rhyne
2008: Allison Kreutzer, Clayton State

WEST REGION – Sarah Porter, Western Washington
Recent Winners:
2009: Jessica Pixler, Seattle Pacific
2008: Jessica Pixler, Seattle Pacific

 

Women’s Coaches of the Year

 

ATLANTIC REGION – Steve Spence, Shippensburg
Recent Winners:
2009: Steve Spence, Shippensburg
2008: Steve Spence, Shippensburg

CENTRAL REGION – Damon Martin, Adams State
Recent Winners:
2009: Damon Martin, Adams State
2008: Damon Martin, Adams State

EAST REGION – Andrew Rickert, Saint Rose
Recent Winners:
2009: Karen Boen, Stonehill
2008: Gary Gardner, UMass Lowell

MIDWEST REGION – Jerry Baltes, Grand Valley State
Recent Winners:
2009: Jerry Baltes, Grand Valley State
2008: Jerry Baltes, Grand Valley State

SOUTH REGION – Jarrett Slaven, Tampa
Recent Winners:
2009: Jarrett Slaven, Tampa
2008: Jarrett Slaven, Tampa

SOUTH CENTRAL REGION – Russ Jewett, Pittsburg State
Recent Winners:
2009: Patty Vavra, Missouri Southern
2008: Koby Styles, Midwestern State

SOUTHEAST REGION – Scott Simmons, Queens (N.C.)
Recent Winners:
2009: J.D. Evilsizer, Columbus State
2008: Craig McPhail, Lees-McRae

WEST REGION – Michael Friess, Alaska Anchorage
Recent Winners:
2009: Michael Friess, Alaska Anchorage
2008: Gary Towne, Chico State