DIII Cross Country Scholar Athletes of the Year Wintheiser & Regan Headline All-Academic Individuals

Courtesy: Dennis Young, USTFCCCA

February 11, 2015   

NEW ORLEANS—National champions Amy Regan and Grant Wintheiser added Division III Scholar Athlete of the Year awards to the national titles they captured in November. The U.S. Track & Field and Cross Country (USTFCCCA) announced the honors for the 2014 cross country season.

Regan of Stevens Institute and Wintheiser of St. Olaf earned their Scholar Athlete of the Year honors by being the best individual finishers at the 2014 NCAA Division I Cross Country Championships with a cumulative grade point average of 3.30 or higher.

PAST WINNERS

MEN
2014: Grant Wintheiser, St. Olaf
2013: Mike LeDuc, Connecticut College
2012: Tim Nelson, UW-Stout
2011: Ben Sathre, St. Thomas (Minn.)
2010: Anders Hulleberg, Haverford
2009: Ricky Flynn, Lynchburg
2008: Brian Chenoweth, Wartburg
2007: Chris Erichsen, Saint John’s (Minn.)
2006: Will Leer, Pomona-Pitzer

A senior from Sartell, Minnesota, Wintheiser has a 3.98 GPA and is majoring in biology. He’s the first-ever Scholar Athlete of the Year from St. Olaf, but the third in the last nine years from the MIAC.

His female counterpart Regan is a junior from Green Brook, New Jersey with a 4.0 GPA; she’s studying Engineering Management.  This is the first time an athlete from Stevens has won the award.

Beyond the two Scholar Athletes of the Year, 325 women and 246 men in Division III earned USTFCCCA All-Academic honors; honorees must have a cumulative GPA of at least 3.30 and have finished in the top 25 percent of finishers at regionals.

Those honorees came from 100 men’s teams and 124 women’s teams.

PAST WINNERS

WOMEN
2014: Amy Regan, Stevens
2013: Chelsea Johnson, St. Scholastica
2012: Christy Cazzola, UW-Oshkosh
2011: Chiara Del Piccolo, Williams
2010: Jennifer Gossels, Williams
2009: Marie Borner, Bethel (Minn.)
2008: Elise Tropiano, Amherst
2007: Sarah Zerzan, Willamette
2006: Sarah Zerzan, Willamette

Wintheiser’s St. Olaf squad led men’s programs with seven All-Academic Individuals, while three women’s teams were represented by seven honorees each: Calvin, Chicago and Williams.

Nine male athletes had a 4.0 GPA and qualified for the NCAA meet; eight women with a 4.0 ran at nationals.

The NEWMAC was the best-represented conference for both genders, with 35 men’s honorees and 34 women. The UAA had the next-most for the both genders with 21 men and 31 women.

Of the 35 All-American women, 24 earned All-Academic honors, while 26 of the top 35 men were All-Academic.

The full list of All-Academic Individuals can be found below.

2015 Division III Men’s All-Academic Individuals

Athlete Name Institution Athlete’s Major
Thomas Windle Adrian Exercise Science
Dominick Reed Adrian Business Administration-Marketing
Matthew Konieczki Adrian Enviromental Science
Mitch  Clinton Albion Accounting & Business and Organizations
Adam Sanchez Alma Accounting
Mohamed Hussein Amherst undeclared
Greg Turissini Amherst History
Raymond Meijer Amherst undeclared
Romey Sklar Amherst Computer Science
Craig Nelson Amherst undeclared
Keith Sands Augustana (Ill.) Mathmatics education
John Stansel Bates Economics
Evan  Ferguson-Hull Bates Math & Physics
Zach Magin Bates Undeclared
Michael  Creedon Bates English
Allen Sumrall Bates Politics
Sam Berendsen Berry Engineering
Christopher Roberts Birmingham-Southern Biology
Trey Gibson Bridgewater (Va.) Applied Physics and Math
Tim Miller Bridgewater (Va.) Computer Science and Math
Keith Thomas Bridgewater (Va.) Environmental Science
Aditya Bhagavathi Caltech Computer Science
Steven  Haagsma Calvin Social Science Education
Josh  Ferguson Calvin Political Science
Andrew Rylaarsdam Calvin Chem. Engineering
Hart Hornor Carleton Sociology/Anthropology
Joshua Antonson Carnegie Mellon Electrical & Computer Engineering
Eamon Cullinane Carnegie Mellon Chemical Engineering
Marc-Daniel Julien Carnegie Mellon Electrical & COmputer Engineering
George Degen Carnegie Mellon Chemical Engineering
Benjamin Davis Case Western Reserve Pre-Medicine
Samuel Merriman Case Western Reserve Physics
Eli Horton Central (Iowa) Exercise Science
Isaac Steffensmeier Central (Iowa) Undeclared
Jamie Vander Veer Central (Iowa) Mathematics/Secondary Education
Mark Fairley Central (Iowa) Undeclared
Matthew McCurdy Centre Mathematics/Education
Josh Rieskamp Centre Behavioral Neuroscience/Biology
Eric Beyerle Centre Biochemistry & Molecular Biology/Chemical Physics
Zorg Loustalet Claremont-Mudd-Scripps Math/Computer Science
Jack Wilson Claremont-Mudd-Scripps Economics/French
Sam Pitcavage Claremont-Mudd-Scripps Economics/Government
Alex Lombardo Claremont-Mudd-Scripps Literature
Alex Mauro Claremont-Mudd-Scripps Biology
Nick Hall Colorado College Physics
Ben Bosworth Connecticut College Economics
Patrick Dermody Connecticut College Economics
Connor Trapp Connecticut College Undeclared
Eliot Kaufmann Covenant English
Ryan McAnany Dallas History
Will Bond DePauw kinesology
Nate Noll DeSales Medical Studies
Nick Stender Dickinson Classics
David  Klein Dickinson Political Science
Elias Howard Dickinson History
Jacob Landis Eastern Mennonite Biblical Studies
Sam Cooper Elizabethtown LEGAL STUDIES/ENGLISH
Jon Anderson Elizabethtown EDUCATION
Zach Trama Elizabethtown ACTUARIAL SCIENCE
Dan Gresh Elizabethtown  
Will Cross Elmhurst Marketing and International Business
Jordan Flowers Emory Undeclared
Alex Fleischhacker Emory Psychology
Paul Austin Hunt Emory History & Economics
Tyler Cooke Emory Music & Biology
Lukas Mees Emory Psychology
Grant Murphy Emory Chemistry
Bryan Andrews Franklin & Marshall Computer Science
Luk Olenginski Franklin & Marshall Biochemistry
Zakk Hess Fredonia Geology
Paul  Nordquist Gustavus Adolphus Communication
Jack Pierce Hamilton Undecided
Jack Moses Hamilton Math
Daniel Baer Hamilton Economics/Government
Ryan Peterson Hamline Secondary Education and Social Studies
Chris Gill Hamline Math and Economics
Andrea Haus Hamline Anthropology
Joel Christian Haverford Physics
David Roza Haverford English
Jimmy Gorman Haverford Economics
Nick Gandolfo-Lucia Haverford English
Mike Brier Haverford English/Philosophy
Tyler Brinks Hope Economics, Management, Accounting
Zachary Zandbergen Hope Education
Benjamin Zank Hope Economics, Management, Accounting
Dennis Ryan Ithaca Bus Admin/Marketing 
Stephen Gomez Ithaca Music Education, Trumpet
Sean Phillips Ithaca Physical Therapy
Sawyer Hitchcock Ithaca English
Tim Chappell Ithaca Writing
Elliot Thorkelson John Carroll Computer Science
Austin Stecklair Johns Hopkins Mechanical Engineering
Ryan Alvarez Johns Hopkins Chemical and Biomolecular Engineering
Andrew Ceruzzi Johns Hopkins Mechanical Engineering
Schaffer Ochstein Johns Hopkins Biomedical Engineering
Ryan Brady Keene State Economics
Patrick Chabot Keene State Architecture
Phillip Parent Keene State Undecided
Nat Fox Kenyon Biology
Sam Lagasse Kenyon English
Bryan Hayes La Verne Physics
Tanner Long La Verne Biology
John Paul Sevcik Loras Pre-Med & Spanish
Timothy Sevcik Loras Pre-Med & Spanish
Trever Schwichtenberg Luther Chemistry
Scott Mittman Luther Math
Isaac Jensen Luther Biology, Environmental Studies
Kenedi  Hall Lyndon State Psychology and Human Services  
Joe Giamberdino Macalester International Studies
Alex Gudeman Manchester Engineering
Kevin Wood Middlebury Environmental Studies
Wilder Schaaf Middlebury Physics & Computer Science
Sebastian Matt Middlebury Physics
Brian Rich Middlebury History
Jacob Fox Middlebury Biochemistry
Mikael Hause Misericordia Nursing
Matthew Deyo MIT Aerospace Engineering
Benji  Xie MIT Computer Science 
Colin Godwin  MIT Chemical-Biological Engineering
Matt Jordan MIT Mathematics
Rory Beyer  MIT Mechanical Engineering 
Spencer Wenck MIT Chemical Engineering
Dillon Farrell Moravian Nursing
Dylan Garritano Mount Union Political Science
Andrew Nelson Mount Union Media Computing
Matt  O’Neil Mount Union Exercise Science
Ben Miller MSOE Mechanical Engineering
Travis Morrison North Central (Ill.) Physics
Troy Kelleher North Central (Ill.) English Print Journalism
Geno Arthur Oberlin Bio-Chemistry
Colin Smith Occidental Physics
Harrison Luft Occidental Undeclared
John Guzman Occidental Politics/Spanish
Nathan  Rosenbaum Ohio Northern Engineering
John Sotos Ohio Wesleyan Pre Med
Nathan Madonich Ohio Wesleyan Environmental Science
Joseph Montoya Otterbein Physical Education
Alex Kane Penn State Abington Business
Dylan  Buffington Penn State Behrend Undecided
Jake Parsons Penn State Behrend Mechanical Engineering
Adam Hathaway Pomona-Pitzer Math
John Fowler Pomona-Pitzer Math
Pryor Stroud Pomona-Pitzer English and Media Studies
James Kinney Pomona-Pitzer Undeclared
Benjamin Girodias Pomona-Pitzer Physics
Alex Noel Rhodes Environmental Studies
Samuel Mattson Rhodes History & Philosophy
James Stuckey Rhodes Physics
Matthew Giannino RIT Mechanical Engineering
Andrew Bernardo RIT New Media Design
Andrew Zeccola Rochester (N.Y.) Biomedical Engineering
Eric Franklin Rochester (N.Y.) Biochemistry
Tim Dole Rowan Studio Art
Jonathan Sewnig Rowan Mechanical Engineering
Preston Zimny Saint John’s (Minn.) Environmental Studies
Thomas Feichtinger Saint John’s (Minn.) Pre-Veterinary Medicine
Sawyer Palonder Saint Vincent Bachelor of Arts in Politics
Thomas Burke Salisbury Exercise Science
Trevor Bibb St. Lawrence History
Jerus  Campbell St. Olaf Economics
Paul Timm St. Olaf Computer Science
Phillip Meyer St. Olaf Music Education
William Brown St. Olaf Biology
Paul Escher St. Olaf Religion
Grant  Wintheiser St. Olaf Biology
Keith  Ketola St. Olaf Sociology
Chris Lawson St. Scholastica Exercise Physiology
Robby Williams St. Thomas (Minn.) Exercise Science
Brian Anderson St. Thomas (Minn.) Business/Accounting
Dylan Baumann St. Thomas (Minn.) Business/Accounting
Jacob  Gerhartz St. Thomas (Minn.) Exercise Science
Nicholas Zickgraf Stevens Civil Engineering
Alfredo Mazzucca SUNY Geneseo Biology
Isaac Garcia-Cassani SUNY Geneseo Physics
Adam Murphy SUNY Geneseo International Relations
Alexander Burks SUNY Geneseo Biology
Charles Remillard SUNY Oneonta Adolescent Education – Physics
David Busby SUNY Oneonta Environmental Science
John Crowe Susquehanna Sociology
Colin  Eberhardt Susquehanna Physics and Mathematics 
Alex Price Susquehanna Business Administration- Finance Emphasis 
Erick White Swarthmore Ancient History/Biology
Michael McConville Swarthmore Computer Science
Jonas Oppenheimer Swarthmore Biology
Corey Branch Swarthmore Pre-Major
Adam Schaaf Trine Mechanical Engineering
Luke O’Connor Tufts Undecided
Nicholas Guarnaccia Tufts Economics
Marshall Pagano Tufts Mathematics
Gregory Hardy Tufts Biopsychology
Colin McCrory Tufts Biology
Timothy Nichols Tufts Undecided
Theron Carmichael UC Santa Cruz Astrophysics
Hudson Robb Univ. of the South English
Mark McAlister Univ. of the South Undeclared
Nick Nielson University of Chicago  
Michael  Frasco University of Chicago  
Matt Cooper UW-Eau Claire Kinesiology
Ryan Mugan UW-Eau Claire Information Systems
Josh Thorson UW-Eau Claire Graphic Design
Darin Lau UW-Eau Claire Math Education
Alexander Barbeln UW-La Crosse Chemistry
Nathan  Routhier UW-La Crosse Finance
Tom  Linner UW-La Crosse Biology
Cody Artymiuk UW-La Crosse Biology
Roberto Lara UW-Oshkosh Math and Secondary Education
Joe Zack UW-Oshkosh Biology
Michael Foust UW-Oshkosh Accounting and Finance
Charlend Howard UW-Oshkosh Kinesiology and Sociology
Jordan Carpenter UW-Oshkosh Economics
Ian LaMere UW-Platteville Electircal Engineering
Dane Tyler UW-Stevens Point Pre Med
Patrick Jenkins UW-Stout Environmental Science
David Linsmeyer UW-Stout Human Development & Family Studies
Paul Van Grinsven UW-Stout Plastics Engineering
Tony Cass UW-Stout Manufacturing Engineering
Dawson Miller UW-Whitewater Finance
Mason McKinney Wabash Biology
Adam Togami Wabash Biology
Nick Boyce Wabash Biology
Fabian House Wabash English/Political Science
Collin Rinne Wabash Undecided
Billy McManus Wabash Biology
Chase Moser Wartburg Business
Bennett Moser Wartburg Business
Dillon Williams Washington (Mo.) Mechanical engineering
Adam Streicher Washington (Mo.) Biology
Drew Padgett Washington (Mo.) Psychology
Ian Whittall Washington (Mo.) Biology
Garrett Patrick Washington (Mo.) Chemistry
Levi Warring Washington and Lee Chemistry
Mac Strehler Washington and Lee Biochemistry and Chinese
Brendan Keany Waynesburg Communications
Keith Conway Wesleyan (Conn.) Economic and Government
Evan Bieder Wesleyan (Conn.) Government
Eric Arsenault Wesleyan (Conn.) Chemistry
Nathan Knautz Wheaton (Ill.) Math and Economics
Brett Haffner Wheaton (Ill.) Physics
Colin Cotton Williams Economics
Aldis Inde Williams Math & Political Science
Daniel Siegel Williams Economics & Mathematics
Ben Decker Williams Undeclared
Bijan Mazaheri Williams Computer Science & Physics
Chase Robles Wisconsin Lutheran Theology
Jon Osman Wittenberg Biology
Andrew Zayac WPI Electrical and Computer Engineering
Austin Scott WPI Mechanical Engineering

 

 

2015 Division III Women’s All-Academic Individuals

Athlete Name Institution Athlete’s Major
Jessica  Shaw Albion Biology & Psychology
Emily  Allison Albion English
Misty Godley Alma Business Administration
Kaitlyn Arnold Alma Integrative Physiology and Health Science
Andrea Stevko Alvernia Occupational Therapy
Catherine Lowdon Amherst Undeclared
Savanna Gornisiewicz Amherst Undeclared
Elizabeth Briskin Amherst English
Alexis Sinclair Amherst English
Nicole Roberts Amherst Undeclared
Jessica Kaliski Amherst Economics and Environmental Studies
Lizzie Lundine Augustana (Ill.) Music Education
Jessica  Bacon Augustana (Ill.) Elementary Education / Psychology
Taylore Anderson Aurora Nursing
Christina Luptak Aurora Psychology
Emily Paull Aurora Health Sciences
Marina  Capalbo Babson Finance
Jessica Wilson Bates Environmental Studies
Molly Chisholm Bates Econimics and Rhetoric
Elena Jay Bates Sociology
Karen  Jones Beloit Health & Society
Sara Delong Beloit Health & Society / Studio Art
Rachel Dorris Berry Early Childhood Education
Annika Halverson Bethel (Minn.) Undecided
Shannon Walsh Birmingham-Southern Psychology
Lizzie  Styles Bridgewater (Va.) Biology and Veterinary Medicine
Kaylee Kubisiak Bridgewater (Va.) Health and Exercise Science and Nutrition and Wellness
Makenzie McDonald Bridgewater (Va.) Health and Exercise Science and Pre-Physical Therapy
Rachel Malone Brockport Nursing/Biological Science
Hannah Hastings Bryn Mawr Physics
Kim Wiley Bryn Mawr Biology
Paige McGahan Calvin Nursing
Hope Gaffner Calvin Exercise Science –Pre-Professional
Cassie Vince Calvin Nursing
Sarah Danner Calvin Linguistics
Katie Ardinger Calvin Math Education
Kimby Penning Calvin Early Childhood Education
Lauren Strohbehn Calvin Exercise Science–Pre-Professional
Nicole Nipper Carleton Undecided
Sally Donovan Carleton Geology
Colette Celichowski Carleton Biology
Winona Rachel Carleton Undecided
Ruth Steinke Carleton Mathematics
Haley Bryant Carnegie Mellon English
Hailey Brown Carnegie Mellon Biological Sciences
Erin Kiekhaefer Carnegie Mellon Global Studies
Elizabeth Snyder Carnegie Mellon English
Halley Bayer Carnegie Mellon Psychology
Lydia  Greene Case Western Reserve Psychology
Dana Jeter Case Western Reserve Mathematics
Kristen Ruckstuhl Case Western Reserve Nutritional Biochemisty
Kelsey Aamoth Case Western Reserve Bio-medical Engineering
Hannah Ellis Centre Computer Science/Dramatic Arts
Cristin Palmer Centre Biology
Ashley  El Rady Centre Economics/Mathematics
Hannah Bullen Christopher Newport Accounting
Carmen Mejia Claremont-Mudd-Scripps Undeclared
Sara Mostatabi Claremont-Mudd-Scripps Economics/Math
Kaitlyn Spees Claremont-Mudd-Scripps Biology
Caroline Willian Claremont-Mudd-Scripps Economics
Jen Lehr Claremont-Mudd-Scripps Undeclared
Taia Wu Claremont-Mudd-Scripps Chemistry
Bethany Gollin Coast Guard Civil Engineering
Carolyn Smith Coast Guard Marine & Environmental Science
Taylor Kennedy Colby Undeclared
Katherine Metayer Colby Biology: Cell/Molec. Concentration
Leah Wessler Colorado College Biology
Rebecca Lavietes Colorado College Environmental Policy
Anna Guay Connecticut College Undeclared
Emily Winter Connecticut College Psychology
Ashley Curran Connecticut College Behavioral Neuroscience
Abrah Masterson Cornell College Biochemistry/Molecular Biology
Clare Myers Dallas History
Emily Grabauskas Denison Undecided
Emily Lamm Denison Biology
Claudia Monnett DePauw undeclared
Hope Jordan DePauw interdisciplinary
Heather O’Brien DePauw kinesology
Beth Dauer DeSales Medical Studies
Jessica Curry DeSales Nursing
Polly Terzian Dickinson Policy and Management Studies
Claire Brawdy Dickinson History
Kelsey Horowtiz Dickinson undecided
Tabea Zimmerman Dickinson Environmental Studies
Fabiola Ortiz Dubuque Psychology
Adrienne Borrelli Eastern (Pa.) Nursing
Josey Rupert Eastern (Pa.) Exercise Science
Hannah Chappell-Dick Eastern Mennonite Biology
Jolee Paden Eastern Mennonite Business
Katherine Lehman Eastern Mennonite Biology
Amelia Tearnan Elizabethtown EDUCATION
Megan Tursi Elizabethtown OCCUPATIONAL THERAPY
Casey Quinto Elizabethtown EDUCATION
Maria Anderson Elizabethtown EDUCATION
Lydia Dearie Elizabethtown BUSINESS
Halle Markel Emory Undeclared
Tamara Surtees Emory Anthropology & Human Biology
Elise Viox Emory Biology
Stephanie Crane Emory Business Administration
Marissa Gogniat Emory Neuroscience & Behavioral Biology and Psychology
Sophie Cemaj Emory Chemistry
Anna Murdock Franklin International Business
Emma Luhmann Grinnell undeclared
Alosha Southern Grinnell undeclared
Stephanie Huston Grove City Communications
Mackenzie Klinvex Grove City Business Management
Emily Rabenold Grove City Biology
Lauren Shurson Gustavus Adolphus Philosophy
Caitlin  Fermoyle Gustavus Adolphus Biology
Teresa Wiczynski Hanover Kinesiology and Intergrative Physiology
Magdalene Heffernan Haverford English
Nicole Giannetti Haverford Biology
Charlotte Lellman Haverford Languages
Kelley Riffenburgh Haverford Languages
Hayley Cochran Heidelberg Athletic Training
Rachel House Heidelberg Athletic Training
Kylie Reinholz Hilbert Criminal Justice/Forensic Science
Julia Stock Hope Biology
Rachael Webb Hope Chemistry
Erin Herrmann Hope Education
Emily Joosse Hope Education
Michelle Kerr Hope Nursing
Erin McCarey Illinois Wesleyan Accounting
Clare O’Donnell Illinois Wesleyan Business
Kelsey Buerger Illinois Wesleyan Accounting
Allison Bartkowiak Ithaca Physical Therapy (DPT)
Hannah Wright Ithaca Clinical Health Studies
Emily Smith Ithaca Film, Photography, and Visual Art
Michaela Cioffredi Ithaca Clinical Health Studies
Alexa Rick Ithaca Clinical Health Studies
Becky Rohwer John Carroll Biology/Pre-Med
Nicolette Bohrer John Carroll Comprehensive Chemistry
Caroline Powers Johns Hopkins Economic
Ashley Murphy Johns Hopkins International Studies
Bridget Gottlieb Johns Hopkins Behavioral Biology
Frances Loeb Johns Hopkins Psychology
Kaley Mientkiewicz Keene State Chemistry
Carli Davis Keene State Health/Nutrition
Molly Schaefer Keene State Music Education
Lindsay Szuch Keene State Education
Samantha Goldsmith Keene State Education
Erin Schrobilgen Lawrence Undecided
Kelsey Patrick Lebanon Valley Physical Therapy
Brianne Cook Loras Bio/Chem
Tricia Serres Luther Biology
Sarah Jonathan Macalester Geology
Mira Ensley-Field Macalester Biology
Kimber Meyer Macalester Biology
Mariah Jordan Manchester Excersice Science
Victoria Parent Mary Washington English
Emma Doughman Marywood Exercise Science
Summer Spillane Middlebury Neuroscience
Olivia Artaiz Middlebury Neuroscience
Caroline Guiot Middlebury Economics
Caroline Guiot Middlebury Economics
Alison Maxwell Middlebury Biochemistry
Katie Carlson Middlebury English & American Literature
Amanda Peters Minnesota Morris Biology
Bianca Bolton Misericordia Psychology
Alexandria  Miller Misericordia Physical Therapy
Bethany Killmon Misericordia Speech Language Pathology 
Amy Viti Misericordia Speech Language Pathology 
Elaine  McVay  MIT Electrical Engineering and Computer Science
Kali  Benavides MIT Chemical Engineering 
Nicole  Zeinstra MIT Chemical Engineering
Sarah  Quinn MIT Mathematics and Computer Science
Maryann  Gong  MIT Electrical Engineering and Computer Science
Devon Bedell Moravian Art History
Claire DelCasale Moravian Business Management
Megan Brockett Moravian Nursing
Kirsten Lebo Moravian Biology and Secondary Education
Emily Lambright Moravian Economics and Political Science
Catie Campbell Mount Union Athletic Training
Hayley Buzulencia Mount Union Environmental Science
Jana Sleutz Mount Union Exercise Science
Brooke Mathie Mount Union Biology
Miranda  Stockton Mount Union Biology
Gabi Jenkins Nebraska Wesleyan Exercise Science
Jamie Larsen Nebraska Wesleyan Undeclared
Helen Majer North Central (Ill.) Biology
Nora Ferguson North Central (Ill.) MBA
Katelyn Zumpf North Central (Ill.) Math
Erica Morelli Oberlin Geology
Emma Lehmann Oberlin Neuroscience
Carey Lyons Oberlin Neuroscience
Sarah Jane Kerwin Oberlin English-History
Sarah Fowler Ohio Wesleyan Health and Human Kinetics
Kaillie Winston Ohio Wesleyan English
Julissa Poullet Otterbein Zoo and Conservation Science 
Meredith Wesco Otterbein Allied Health
Kierstin Lathrop Otterbein Nursing
Stephenie Spencer Pacific (Ore.) Exercise Science
Camille Matonis Pomona-Pitzer Environmental Analysis
Sarah  Litwiller Principia Global Perspectives
Molly Bradbury Puget Sound Intl. Business
Della Lyle Redlands Psychology & Theatre
Lauren  Roberts Redlands Sociology
Abigail Watkins Rhodes Undecided
Emma ZeeAbrahamsen Rhodes Undecided
Hannah Henderson Rhodes Business
Brittany Alexander Rhodes Psychology
Kristine Reed RIT Nutrition Management
Rebecca Greiner RIT BioTech & Molecular BioScience
Kaylin Beiter RIT Biomedical Sciences
Caity Ashley Roanoke Biology/Sociology
 Brianna Loughran Rochester (N.Y.) Undecided
Catherine Knox Rochester (N.Y.) Mechanical Engineering
Anya Joynt Rochester (N.Y.) Biology/Molecular Genetics
Brittany Beeler Saint Mary’s (Ind.) Biology
Katie Stolz Saint Mary’s (Minn.) Biology
Aubrey Palmquist Salve Regina Nursing
Katherine Quarles Stephens Smith Undeclared
Kathleen Ferrall Smith Government
Danielle Opatovsky Smith Environmental Science/Philosophy
Jenna O’Donnell St. Benedict Nursing
Bailey Drewes St. Benedict Nutrition
Manon Gammon-Deering St. Benedict Elementary Education
Cassia Hameline St. Lawrence Psychology
Carrie Pomainville St. Lawrence Undeclared
Lisa Grohn St. Lawrence Geology/Chemistry
Megan  Kellogg St. Lawrence Undeclared
Anne Martino St. Lawrence Biology
Erin Artz St. Norbert Accounting
Jamie Hoornaert St. Olaf Nursing/Neuroscience Concentration
Amy Waananen St. Olaf Biology
Michaela Banz St. Olaf Psychology/Gender Studies concentration
Piper Bain St. Olaf Economics
Jorden Johnson St. Olaf Chemistry
Emily Gapinski St. Thomas (Minn.) Business/Accounting
Alexandra Fossum St. Thomas (Minn.) Public Health Studies
Melissa Engstrom St. Thomas (Minn.) Business Accounting
Erin Statz St. Thomas (Minn.) Political Science
Bridget McGivern St. Thomas (Minn.) Biochemistry
Amy Regan Stevens Engineering Management
Kate Moyer Stevens Chemical Engineering
Cassandra Hrusko Stockton Health Sciences
Kayla Blomback SUNY Cortland Exercise Science
Allison Schumann SUNY Cortland Exercise Science
Michelyn Little SUNY Cortland Exercise Science
Ameena Dye SUNY Cortland Communications
Kristin Homeyer SUNY Geneseo Biology
Ashton Hughes SUNY Geneseo Biology
Gabby Mancuso SUNY New Paltz History
Rachael Shine SUNY Oneonta Psychology
Marielle Genovesi SUNY Oneonta Anthropology & English
Catherine Ehmann SUNY Plattsburgh Bachelor of Science in Childhood Education/Masters of Science in Special Education
Kate Hannah Swarthmore Pre-Major
Jenna Cody Swarthmore Pre-Major
Indy Reid-Shaw Swarthmore Pre-Major
Sarah Nielsen Swarthmore Math/Education
Elizabeth Tawa Swarthmore Neuroscience/Linguistics
Sara Stokesbury Tufts Undecided
Olivia Beltrani Tufts Italian
Alice Wasserman Tufts Political Science and Community Health
Audrey Gould Tufts International Relations and Spanish
Michele  de Mars Tufts Child Development
Katie Alioto UC Santa Cruz Psychology
Amy Lee Univ. of the South Biology and Anthropology
Isabella Penido University of Chicago  
Catherine Young University of Chicago  
Maggie Cornelius University of Chicago  
Brianna Hickey University of Chicago  
Clair Costelloe University of Chicago  
Cassidy McPherson University of Chicago  
Megan Verner-Crist University of Chicago  
Katie Sheehan UMass-Dartmouth  
Clara Williamson UW-Eau Claire Elementary & Special Education
Kelsey Jaeger UW-Eau Claire Kinesiology
Katryna Williams  UW-Eau Claire Kinesiology
Sydney Pretasky UW-Eau Claire Elementary Education
Monica Emerson UW-Eau Claire Special Education
Rebecca Zych UW-La Crosse ESS – Pre-Professional Track
Karina Nielson UW-La Crosse Biology
Laura  Mead UW-La Crosse Art Therapy
Elizabeth Frick UW-La Crosse Exercise Science – Music
Danica Harrison UW-Oshkosh Education
Anna Breit UW-Stevens Point Biology
Sydnee Braun UW-Stout Human Development & Family Studies
Amy Kahl UW-Whitewater Physical Education
Cassidy Carpenter Vassar Science, Technology & Society, Correlate in Chemistry
Meghan Willcoxon Vassar Undeclared
Elizabeth  Wade Virginia Wesleyan Biology / Hispanic Studies
Dakota Tell Wartburg Psychology & Fitness Management
Morgan Gerdes Wartburg Communication Arts
Erin Sawyers Wartburg Biology
Bri Tiffany Washington (Mo.) Environmental earth science
Sarah Curci Washington (Mo.) Psychology, business
Ellen Toennies Washington (Mo.) Mechanical engineering
Lucy Cheadle Washington (Mo.) Chemical engineering
Kimberly Johnson Washington (Mo.) Psychology, biology
Alison Lindsay Washington (Mo.) Undecided
Rachel Steffen Washington and Lee Undeclared
Julie Gerber Waynesburg Nursing
Elinore Loch Waynesburg Chemistry
Priyanka Fouda Wellesley Economics
Bickford Taylor Wellesley Art History/Chinese Language & Culture
Alice Zhou Wellesley Chemistry
Caroline Elmendorf Wesleyan (Conn.) Undeclared
Molly Schassberger Wesleyan (Conn.) Anthropology
Hannah Barbour Wheaton (Ill.) English Writing
Jessica Hawthorne Wheaton (Ill.) Philosophy and Theology
July Wood Whitman Politics
Jessica Arnzen Whitworth Elementary Education
Kellyn Roiko Whitworth Psychology/Art
Kristen Schoenike Whitworth Biology
Juliet Farnan Willamette PSYC
Hannah Bressler Willamette Exercise Science
Michaela Freeby Willamette Biology
Olivia Mancl Willamette Biology
Taylor Ostrander Willamette Exercise Science
Alyssa Reese Willamette Undeclared
Emma Zehner Williams Undeclared
Hannah Cole Williams Undeclared
Anna Harleen Williams Undeclared
Victoria Kingham Williams Undeclared
Talia Calnek-Sugin Williams Physics
Lacey Serletti Williams Biology
Emily Sundquist Williams Undeclared
Tricia Steffen Wilmington (Ohio) Education & Sport Management
Julie Favorite Wisconsin Lutheran Psychology & Theology
Lauren Buyan Wooster Neuroscience
Kayla Zboran Wooster Music
Lea Strangio WPI Chemical Engineering
Julie Tevenan WPI Biomedical Engineering
Emily Newman WPI Biomedical Engineering