2015 NCAA Division I Outdoor Track & Field All-Americans Announced

By assistedsupport, USTFCCCA

June 15, 2015   

NEW ORLEANS – The U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) announced the 2015 NCAA Division I All-Americans for outdoor track & field on Monday.

The awards were based on the results of the NCAA championships in Eugene, Oregon.

In the sprinting events, the eight finalists were named First-Team All-American; in the distances and field, the top eight finishers were named First-Team.

In all events, finishers 9-16 were named Second-Team All-American, and the rest of the competitors were named Honorable Mention. Those who receive Honorable Mention should not be referred to as All-American.

Schools must be USTFCCCA members for their student-athletes to receive All-America honors.

The Oregon men’s and women’s teams swept the team titles, but two SEC schools had the most All-Americans for each gender. Texas A&M led all women’s teams with 15 First-Teamers, and Florida’s 16 First-Team All-Americans was the most among men’s teams.

All-America Links

First Team: Men | Women
Finishers 1-8 at NCAAs

Second Team: Men | Women
Finishers 9-16 at NCAAs

Honorable Mention:
Men | Women
All other NCAA Qualifiers

PAST ALL-AMERICANS

Texas A&M finished third in the women’s meet with 47 points, while Florida’s men scored 56 points to capture a runner-up finish behind Oregon.

For Pat Henry’s Aggie women, Kamaria Brown and Aaliyah Brown (no relation) were both triple All-Americans. Both women ran on A&M’s seventh place 4×4; Aaliyah was fifth in the 100 and sixth in the 200 while Kamaria was third in the 200 and ran a leg on their runner-up 4×1.

Mike Holloway’s Gator men were led by long and triple jumps champion Marquis Dendy—who graduates with seven NCAA titles—and triple All-American Dedric Dukes. The latter was the runner-up in an epically fast 200 meters and anchored Florida’s sixth-place 4×1.

Oregon won the third most women’s honors with thirteen and the fifth most men’s honors with eleven. The Duck women were anchored by Jenna Prandini, who won the 100 and was a runner-up in the long jump and 200. Though Oregon’s 4×100 was disqualified, they made the final and thus Prandini is one of two quadruple All-American women in 2015, alongside Texas’ Morolake Akinosun.

Two Oregon men were double All-Americans. Sophomore Edward Cheserek and senior Eric Jenkins went 1-2 in both the 5000 and 10,000. That duo finished 1-2 in some order at the NCAA championships in cross country, the indoor 3k, and the outdoor 5k and 10k this school year.

On the women’s side, Southern California was second in All-American honors with fourteen. Arkansas had the second most men’s honors with fourteen, and Texas A&M and LSU also surpassed Oregon with thirteen each.

The SEC had more First-Team All-Americans than the next two conferences combined in both the men’s and women’s championships. In the men’s meet, the SEC had 77 First-Teamers, ahead of the Pac-12’s 30 and the Big Ten’s 26.

Seventy-eight women from the SEC made the First-Team, as did 35 women from the Pac-12 and twenty-seven from the Big 12.

Prandini was one of two women to earn four honors on Saturday. Morolake Akinosun of Texas made the finals in the 100, 200, 4×100, and 4×400, highlighted by a runner-up finish (by a hundredth of a second) behind Prandini in the 100.

Texas A&M’s Kamaria and Aaliyah Brown, Texas’s Kendall Baisden, and Florida’s Kyra Jefferson all had three First-Team finishes.

Arkansas’s Jarrion Lawson was the only man to be named a four-time All-American. He took second in the long jump, third in the 100, and ran legs on the Razorbacks’ winning 4×100 and sixth-place 4×400 relays.

His teammate Omar McLeod was a three-time First-Teamer, along with sprinters DJ Zahn of Illinois, Andre De Grasse of USC, Dedric Dukes of Florida, and Vernon Norwood of LSU.

The full list of USTFCCCA All-America awards is below, separated by sex and split into First-Team, Second-Team, and Honorable Mention.

 

2015 USTFCCCA First-Team All-Americans
NCAA Division I MEN

Student-Athlete Institution Event
Zach Perkins Air Force 1500 Meters
Shawn Barber Akron Pole Vault
Clayton Murphy Akron 800 Meters
Ahmed Ali Alabama 4×100 Relay
Tony Brown Alabama 4×100 Relay
Steven Gayle Alabama 400 Meters
Steven Gayle Alabama 4×100 Relay
Jeremiah Green Alabama Triple Jump
Tadashi Pinder Alabama 4×100 Relay
Collins Kibet Arizona 800 Meters
Pau Tonnesen Arizona Decathlon
Bryan McBride Arizona State High Jump
Michael Ohakwe Arizona State Discus
Kemoy Campbell Arkansas 5000 Meters
Kenzo Cotton Arkansas 4×100 Relay
Kenzo Cotton Arkansas 4×400 Relay
Stanley Kebenei Arkansas Steeplechase
Jarrion Lawson Arkansas 100 Meters
Jarrion Lawson Arkansas 4×100 Relay
Jarrion Lawson Arkansas 4×400 Relay
Jarrion Lawson Arkansas Long Jump
Omar McLeod Arkansas 110 Meter Hurdles
Omar McLeod Arkansas 4×100 Relay
Omar McLeod Arkansas 4×400 Relay
Clive Pullen Arkansas Triple Jump
Marqueze Washington Arkansas 4×100 Relay
Marqueze Washington Arkansas 4×400 Relay
Roelf Pienaar Arkansas State Long Jump
Kahlil Henderson Auburn 200 Meters
Shawn Johnson Auburn High Jump
Trayvon Bromell Baylor 100 Meters
Trayvon Bromell Baylor 200 Meters
Jesse Garn Binghamton 800 Meters
Jordin Andrade Boise State 400 Meter Hurdles
David Elliott Boise State 1500 Meters
Jonathan Jones Buffalo Shot Put
Sean Adams BYU 4×400 Relay
Mario Harper BYU 4×400 Relay
Shaquille Walker BYU 800 Meters
Shaquille Walker BYU 4×400 Relay
Jesse White BYU 4×400 Relay
Jason Witt BYU 10,000 Meters
Walter Jones California Long Jump
Adrian Valles Cincinnati Pole Vault
Tevin Hester Clemson 100 Meters
Tevin Hester Clemson 200 Meters
Justin Johnson Clemson 110 Meter Hurdles
Pierce Murphy Colorado 10,000 Meters
Craig Hunter Connecticut Pole Vault
Rudy Winkler Cornell Hammer
Thomas Lang Duke Javelin
Avion Jones East Carolina High Jump
Ole Hesselbjerg Eastern Kentucky Steeplechase
Donald Scott Eastern Michigan Triple Jump
Andres Arroyo Florida 800 Meters
Marquis Dendy Florida Long Jump
Marquis Dendy Florida Triple Jump
Dedric Dukes Florida 200 Meters
Dedric Dukes Florida 4×100 Relay
Dedric Dukes Florida 4×400 Relay
Eric Futch Florida 400 Meter Hurdles
Eric Futch Florida 4×100 Relay
Najee Glass Florida 400 Meters
Najee Glass Florida 4×400 Relay
Arman Hall Florida 4×100 Relay
Arman Hall Florida 4×400 Relay
Mark Parrish Florida Steeplechase
Nick Uruburu Florida 4×400 Relay
Antwan Wright Florida 4×100 Relay
Stipe Zunic Florida Shot Put
Jonathan Reid Florida State Triple Jump
Zak Seddon Florida State Steeplechase
Kendal Williams Florida State 100 Meters
Kendal Williams Florida State 200 Meters
Maicel Uibo Georgia Decathlon
Nick Vena Georgia Shot Put
Isaac Williams Houston 110 Meter Hurdles
Cole Henderson Illinois 4×100 Relay
David Kendziera Illinois 400 Meter Hurdles
David Kendziera Illinois 4×400 Relay
Dylan Lafond Illinois Steeplechase
Molefi Maat Illinois 4×100 Relay
Joe McAsey Illinois 4×400 Relay
Brandon Stryganek Illinois 4×100 Relay
Cam Viney Illinois 4×400 Relay
DJ Zahn Illinois 400 Meters
DJ Zahn Illinois 4×100 Relay
DJ Zahn Illinois 4×400 Relay
Aaron Mallett Iowa 110 Meter Hurdles
Edward Kemboi Iowa State 800 Meters
Michael Stigler Kansas 400 Meter Hurdles
Matthias Tayala Kent State Hammer
Raymond Dykstra Kentucky Javelin
Ben Williams Louisville Triple Jump
Tremayne Acy LSU 200 Meters
Tremayne Acy LSU 4×100 Relay
Quincy Downing LSU 400 Meter Hurdles
Quincy Downing LSU 4×400 Relay
Fitzroy Dunkley LSU 4×400 Relay
Aaron Ernest LSU 200 Meters
Aaron Ernest LSU 4×100 Relay
Cyril Grayson LSU 4×400 Relay
Vernon Norwood LSU 400 Meters
Vernon Norwood LSU 4×100 Relay
Vernon Norwood LSU 4×400 Relay
Joshua Thompson LSU 110 Meter Hurdles
Joshua Thompson LSU 4×100 Relay
Wally Ellenson Marquette High Jump
Kyle Bynum Memphis Javelin
Pauls Pujats Memphis Pole Vault
Tim Ehrhardt Michigan State Decathlon
Antonio James Michigan State Discus
John Ampomah Middle Tennessee Javelin
Scottie Hearn Mississippi State 4×400 Relay
Marcus Jackson Mississippi State High Jump
Alfred Larry Mississippi State 4×400 Relay
Brandon McBride Mississippi State 800 Meters
Brandon McBride Mississippi State 4×400 Relay
Charles Taylor Mississippi State 4×400 Relay
Curtis Thompson Mississippi State Javelin
Cristian Soratos Montana State 1500 Meters
Jonathan Addison NC State Long Jump
James White Nebraska High Jump
Peter Callahan New Mexico 1500 Meters
Logan Pflibsen New Mexico Pole Vault
Ceo Ways North Carolina 400 Meters
Matti Mortimore North Dakota State Javelin
Matt McElroy Northern Arizona 10,000 Meters
Davon Anderson Ohio State 4×400 Relay
Antonio Blanks Ohio State 4×400 Relay
LaMar Bruton Ohio State 4×400 Relay
JC Murasky Ohio State Shot Put
Champ Page Ohio State 4×400 Relay
Brandon Doughty Oklahoma Steeplechase
Chad Noelle Oklahoma State 1500 Meters
Johnathan Cabral Oregon 110 Meter Hurdles
Marcus Chambers Oregon 400 Meters
Edward Cheserek Oregon 5000 Meters
Edward Cheserek Oregon 10,000 Meters
Sam Crouser Oregon Javelin
Will Geoghegan Oregon 5000 Meters
Blake Haney Oregon 1500 Meters
Eric Jenkins Oregon 5000 Meters
Eric Jenkins Oregon 10,000 Meters
Dakotah Keys Oregon Decathlon
Greg Skipper Oregon Hammer
Sam Mattis Penn Discus
Darrell Hill Penn State Shot Put
Brannon Kidder Penn State 800 Meters
Steve Waithe Penn State Triple Jump
Desmond Palmer Pittsburgh 400 Meter Hurdles
William Kincaid Portland 5000 Meters
Stephen Soerens Princeton Decathlon
Chukwuebuka Enekwechi Purdue Hammer
Matt McClintock Purdue 10,000 Meters
Scott Filip Rice Decathlon
Cameron Hall Savannah State 110 Meter Hurdles
Laderrick Ward SIUE Long Jump
Renaldo Frechou South Alabama Hammer
Jussi Kanervo South Carolina 400 Meter Hurdles
Cody Snyder South Dakota Discus
Randall Cunningham Southern California High Jump
Andre De Grasse Southern California 100 Meters
Andre De Grasse Southern California 200 Meters
Andre De Grasse Southern California 4×100 Relay
Adoree Jackson Southern California 4×100 Relay
Adoree Jackson Southern California Long Jump
Beejay Lee Southern California 4×100 Relay
Conor McCullough Southern California Hammer
Nicholas Ponzio Southern California Shot Put
Just’N Thymes Southern California 4×100 Relay
Josh Freeman Southern Illinois Shot Put
Dylan Duvio Stanford Pole Vault
Sean McGorty Stanford 5000 Meters
Harrison Williams Stanford Decathlon
Justyn Knight Syracuse 5000 Meters
Ronnie Baker TCU 4×100 Relay
Cameron Echols-Luper TCU 4×100 Relay
Kolby Listenbee TCU 100 Meters
Kolby Listenbee TCU 4×100 Relay
Sam Watts TCU 4×100 Relay
Tavis Bailey Tennessee Discus
Jake Blankenship Tennessee Pole Vault
Zack Bilderback Texas 400 Meters
Ryan Crouser Texas Shot Put
Ryan Crouser Texas Discus
Spencer Dunkerley-Offor Texas 110 Meter Hurdles
Senoj-Jay Givans Texas 100 Meters
Craig Lutz Texas 10,000 Meters
Wolf Mahler Texas Decathlon
Gregory Coleman Texas A&M 400 Meter Hurdles
Latario Collie Texas A&M Triple Jump
Shavez Hart Texas A&M 4×100 Relay
Shavez Hart Texas A&M 4×400 Relay
Hector Hernandez Texas A&M 4×400 Relay
Deon Hickey Texas A&M 4×400 Relay
Devin Jenkins Texas A&M 4×100 Relay
Ioannis Kyriazis Texas A&M Javelin
Deon Lendore Texas A&M 400 Meters
Deon Lendore Texas A&M 4×100 Relay
Elijah Morrow Texas A&M 4×100 Relay
Bralon Taplin Texas A&M 4×400 Relay
Audie Wyatt Texas A&M Pole Vault
Bradley Adkins Texas Tech High Jump
Jacorian Duffield Texas Tech High Jump
Clayton Vaughn UT Arlington 100 Meters
Anthony Rotich UTEP Steeplechase
Jordan Williamsz Villanova 1500 Meters
Filip Mihaljevic Virginia Discus
Jordan Young Virginia Discus
Jordan Young Virginia Hammer
Thomas Curtin Virginia Tech 5000 Meters
Tomas Kruzliak Virginia Tech Hammer
Kyle Graves Wake Forest 1500 Meters
Mike Hardy Weber State Steeplechase
Ventavius Sears Western Kentucky Long Jump
Malachy Schrobilgen Wisconsin 10,000 Meters

 

2015 USTFCCCA First-Team All-Americans
NCAA Division I WOMEN

Student-Athlete Institution Event
Alexis Cooks Akron Shot Put
Alexis Cooks Akron Discus
Claudia Garcia Jou Akron High Jump
Quanesha Burks Alabama Long Jump
Nnenya Hailey Arizona 400 Meter Hurdles
Shelby Houlihan Arizona State 1500 Meters
Shelby Houlihan Arizona State 5000 Meters
Taylor Ellis-Watson Arkansas 400 Meters
Taylor Ellis-Watson Arkansas 4×400 Relay
Desiree Freier Arkansas Pole Vault
Sandi Morris Arkansas Pole Vault
Dominique Scott Arkansas 5000 Meters
Dominique Scott Arkansas 10,000 Meters
Brianna Swinton Arkansas 4×400 Relay
Ariel Voskamp Arkansas Pole Vault
Chrishuna Williams Arkansas 800 Meters
Chrishuna Williams Arkansas 4×400 Relay
Regine Williams Arkansas 4×400 Relay
Marshay Ryan Auburn Triple Jump
Rachel Johnson Baylor Steeplechase
Marisa Howard Boise State Steeplechase
Liv Westphal Boston College 5000 Meters
Brooke Pleger Bowling Green Hammer
Anginae Monteverde BYU Pole Vault
Erika Hurd Cincinnati High Jump
Natoya Goule Clemson 800 Meters
Sara Sutherland Colorado 1500 Meters
Nadia Eke Columbia Triple Jump
Claudia Francis Florida 800 Meters
Claudia Francis Florida 4×400 Relay
Destinee Gause Florida 4×100 Relay
Destinee Gause Florida 4×400 Relay
Kyra Jefferson Florida 200 Meters
Kyra Jefferson Florida 4×100 Relay
Kyra Jefferson Florida 4×400 Relay
Fawn Miller Florida Javelin
Bridgette Owens Florida 100 Meter Hurdles
Robin Reynolds Florida 4×100 Relay
Robin Reynolds Florida 4×400 Relay
Shayla Sanders Florida 4×100 Relay
Der’Renae Freeman Florida State Long Jump
Kala Funderburk Florida State 400 Meters
Kala Funderburk Florida State 4×400 Relay
Linden Hall Florida State 1500 Meters
Elizabeth Ichite Florida State 4×400 Relay
Colleen Quigley Florida State Steeplechase
Helene Swanepoel Florida State 4×400 Relay
Sage Watson Florida State 400 Meter Hurdles
Sage Watson Florida State 4×400 Relay
Quintunya Chapman Georgia Heptathlon
Tatiana Gusin Georgia High Jump
Freya Jones Georgia Javelin
Leontia Kallenou Georgia High Jump
Keturah Orji Georgia Long Jump
Keturah Orji Georgia Triple Jump
Chanice Porter Georgia Long Jump
Kendell Williams Georgia Heptathlon
Jade Miller Harvard 400 Meter Hurdles
Stephanie Richartz Illinois Pole Vault
Jianna Williams Illinois State Hammer
Alethia Marrero Indiana State 800 Meters
Kimyanna Rudolph Indiana State Pole Vault
Kate Avery Iona 5000 Meters
Christina Hillman Iowa State Shot Put
Sydney Conley Kansas Long Jump
Daina Levy Kansas Hammer
Akela Jones Kansas State High Jump
Akela Jones Kansas State Heptathlon
Kimberly Williamson Kansas State High Jump
Dani Winters Kansas State Shot Put
Dezerea Bryant Kentucky 100 Meters
Dezerea Bryant Kentucky 200 Meters
Beckie Famurewa Kentucky Discus
Kendra Harrison Kentucky 100 Meter Hurdles
Kendra Harrison Kentucky 400 Meter Hurdles
Leah Nugent Kentucky 400 Meter Hurdles
Sha’Keela Saunders Kentucky Long Jump
Keilah Tyson Kentucky 100 Meters
Emmonnie Henderson Louisville Discus
Tori Bliss LSU Shot Put
Mikiah Brisco LSU 4×100 Relay
Chanice Chase LSU 100 Meter Hurdles
Nataliyah Friar LSU Triple Jump
Daeshon Gordon LSU 100 Meter Hurdles
Rushell Harvey LSU 4×100 Relay
Aleia Hobbs LSU 100 Meters
Aleia Hobbs LSU 4×100 Relay
Jada Martin LSU 200 Meters
Jada Martin LSU 4×100 Relay
Rebekah Wales LSU Javelin
Kelsey Balkwill Miami (Fla.) 4×400 Relay
Taneisha Cordell Miami (Fla.) 4×400 Relay
Anthonia Moore Miami (Fla.) 4×400 Relay
Shakima Wimbley Miami (Fla.) 400 Meters
Shakima Wimbley Miami (Fla.) 4×400 Relay
Erin Finn Michigan 5000 Meters
Brook Handler Michigan 1500 Meters
Cindy Ofili Michigan 100 Meter Hurdles
Tori Franklin Michigan State Triple Jump
Leah O’Connor Michigan State Steeplechase
Jess Herauf Minnesota Heptathlon
Nicolle Murphy Minnesota Javelin
Nicole Henderson Mississippi 4×100 Relay
Jhorden Hunter Mississippi 4×100 Relay
Shannon Ray Mississippi 4×100 Relay
Khadijah Suleman Mississippi 4×100 Relay
Erica Bougard Mississippi State Heptathlon
Rhianwedd Price Mississippi State 1500 Meters
Kearsten Peoples Missouri Hammer
Jill Rushin Missouri Shot Put
Marusa Cernjul Nebraska High Jump
Elinor Purrier New Hampshire Steeplechase
Calli Thackery New Mexico 5000 Meters
Alice Wright New Mexico 10,000 Meters
Xenia Rahn North Carolina Heptathlon
Erin Teschuk North Dakota State Steeplechase
Maddie Van Beek North Dakota State Steeplechase
Margaret Bamgbose Notre Dame 400 Meters
Jade Barber Notre Dame 100 Meter Hurdles
Molly Seidel Notre Dame 10,000 Meters
Elizabeth Herrs Oklahoma Javelin
Julia Reedy Oklahoma Hammer
Daye Shon Roberson Oklahoma 400 Meters
Savannah Camacho Oklahoma State 800 Meters
Natalja Piliusina Oklahoma State 1500 Meters
Molly Grabill Oregon 10,000 Meters
Ashante Horsley Oregon 4×100 Relay
Brittany Mann Oregon Shot Put
Waverly Neer Oregon 10,000 Meters
Jenna Prandini Oregon 100 Meters
Jenna Prandini Oregon 200 Meters
Jenna Prandini Oregon 4×100 Relay
Jenna Prandini Oregon Long Jump
Raevyn Rogers Oregon 800 Meters
Marybeth Sant Oregon 4×100 Relay
Jasmine Todd Oregon 4×100 Relay
Jasmine Todd Oregon Long Jump
Jillian Weir Oregon Hammer
Julia Ratcliffe Princeton Hammer
Emily Sisson Providence 5000 Meters
Symone Black Purdue 4×400 Relay
Savannah Carson Purdue 4×100 Relay
Devynne Charlton Purdue 100 Meter Hurdles
Devynne Charlton Purdue 4×100 Relay
Carmiesha Cox Purdue 4×100 Relay
Carmiesha Cox Purdue 4×400 Relay
Aarin Jones Purdue 4×400 Relay
Brionna Thomas Purdue 4×100 Relay
Brionna Thomas Purdue 4×400 Relay
Daisy Ding Rice Triple Jump
Jeannelle Scheper South Carolina High Jump
Alexandra Collatz Southern California Discus
Kendall Ellis Southern California 4×400 Relay
Alexis Faulknor Southern California 4×100 Relay
Dior Hall Southern California 100 Meter Hurdles
Dior Hall Southern California 4×100 Relay
Deanna Hill Southern California 4×100 Relay
Amalie Iuel Southern California 400 Meter Hurdles
Amalie Iuel Southern California 4×400 Relay
Vanessa Jones Southern California 4×400 Relay
Tera Novy Southern California Discus
Jaide Stepter Southern California 400 Meter Hurdles
Jaide Stepter Southern California 4×400 Relay
Ky Westbrook Southern California 100 Meters
Ky Westbrook Southern California 4×100 Relay
DeAnna Price Southern Illinois Hammer
Raven Saunders Southern Illinois Shot Put
Valarie Allman Stanford Discus
Claudia Saunders Stanford 800 Meters
Jessica Tonn Stanford 5000 Meters
Demi Payne Stephen F. Austin Pole Vault
Margo Malone Syracuse 10,000 Meters
Chelsea Blaase Tennessee 10,000 Meters
Morolake Akinosun Texas 100 Meters
Morolake Akinosun Texas 200 Meters
Morolake Akinosun Texas 4×100 Relay
Morolake Akinosun Texas 4×400 Relay
Kendall Baisden Texas 400 Meters
Kendall Baisden Texas 4×100 Relay
Kendall Baisden Texas 4×400 Relay
Shania Collins Texas 4×100 Relay
Melissa Gonzalez Texas 4×400 Relay
Morgan Snow Texas 4×100 Relay
Ashley Spencer Texas 400 Meters
Ashley Spencer Texas 4×400 Relay
Aaliyah Brown Texas A&M 100 Meters
Aaliyah Brown Texas A&M 200 Meters
Aaliyah Brown Texas A&M 4×100 Relay
Kamaria Brown Texas A&M 200 Meters
Kamaria Brown Texas A&M 4×100 Relay
Kamaria Brown Texas A&M 4×400 Relay
Ebony Crear Texas A&M 4×400 Relay
Olivia Ekpone Texas A&M 4×400 Relay
Jena Hemann Texas A&M Heptathlon
Shamier Little Texas A&M 400 Meter Hurdles
Shamier Little Texas A&M 4×400 Relay
Jennifer Madu Texas A&M 100 Meters
Jennifer Madu Texas A&M 4×100 Relay
Ashton Purvis Texas A&M 4×100 Relay
Shelbi Vaughan Texas A&M Discus
Allie Saunders Texas State Triple Jump
Hannah Carson Texas Tech Javelin
Cierra White Texas Tech 200 Meters
Raquel Lambdin UC Davis 1500 Meters
Courtney Frerichs UMKC Steeplechase
Simone Charley Vanderbilt Triple Jump
Kiara Porter VCU 400 Meters
Stephanie Schappert Villanova 1500 Meters
Hanna Green Virginia Tech 800 Meters
Irena Sediva Virginia Tech Javelin
Jessie Merckle Wake Forest Javelin
Kristina Owsinski Washington Pole Vault
Nikki Larch-Miller Wichita State Heptathlon
Emily Stites William and Mary 10,000 Meters
Kelsey Card Wisconsin Shot Put
Kelsey Card Wisconsin Discus

 

2015 USTFCCCA Second-Team All-Americans
NCAA Division I MEN

Student-Athlete Institution Event
Dylan Bell Air Force Pole Vault
Ahmed Ali Alabama 4×400 Relay
Alex Amankwah Alabama 4×400 Relay
Justin Fondren Alabama High Jump
Steven Gayle Alabama 4×400 Relay
Marlon Humphrey Alabama 4×400 Relay
Hayden Reed Alabama Discus
Aaron Castle Arizona Shot Put
Josh Dixon Arizona State Triple Jump
Bryan McBride Arizona State Long Jump
Nathanael Franks Arkansas Decathlon
Ken LeGassey Arkansas High Jump
Richard Chavez Arkansas State Shot Put
Ethan Sandusky Arkansas State Pole Vault
Torrey Campbell Auburn 4×100 Relay
Joseph Fisher Auburn 4×100 Relay
Kahlil Henderson Auburn 4×100 Relay
Shawn Johnson Auburn Triple Jump
Teray Smith Auburn 200 Meters
Teray Smith Auburn 4×100 Relay
Trayvon Bromell Baylor 4×100 Relay
George Caddick Baylor 400 Meters
George Caddick Baylor 4×400 Relay
KD Cannon Baylor 4×100 Relay
Richard Gary Baylor 4×400 Relay
Bryce Grace Baylor 4×100 Relay
Brandon Moore Baylor 800 Meters
Brandon Moore Baylor 4×400 Relay
Felix Obi Baylor Triple Jump
Chris Platt Baylor 4×400 Relay
Malik Wilson Baylor 4×100 Relay
Kenneth Fisher Bethune-Cookman Long Jump
Ed’Ricus Williams Bethune-Cookman High Jump
Steve Flint BYU Steeplechase
Spencer Gardner BYU 10,000 Meters
Lawrence Kipkoech Campbell 10,000 Meters
Anthony Campbell Charlotte Triple Jump
K’vonte Scott Charlotte Decathlon
Torian Ware Clemson High Jump
Cory Duggan Connecticut Pole Vault
Dedric Dukes Florida 100 Meters
Yanick Hart Florida 110 Meter Hurdles
Stefan Brits Florida State Long Jump
Michael Cherry Florida State 400 Meters
Trentavis Friday Florida State 4×100 Relay
Cejhae Greene Florida State 4×100 Relay
Alistair Moona Florida State 4×100 Relay
Jalen Ramsey Florida State Long Jump
Kendal Williams Florida State 4×100 Relay
Darren Fahy Georgetown Steeplechase
Ryan Gil Georgetown Steeplechase
Collin Leibold Georgetown 5000 Meters
Drew Branch Georgia 400 Meter Hurdles
Drew Branch Georgia 4×400 Relay
Jamario Calhoun Georgia 4×400 Relay
Ayrian Evans Georgia 4×400 Relay
Charles Grethen Georgia 800 Meters
Raytez Jenkins Georgia 4×400 Relay
Alex Larsson Georgia Hammer
Alex Poursanidis Georgia Hammer
Trey Holloway Hampton 110 Meter Hurdles
Chidi Okezie Hampton 400 Meters
Davis Fraker Illinois Hammer
David Kendziera Illinois 110 Meter Hurdles
Cam Viney Illinois 110 Meter Hurdles
Cam Viney Illinois 400 Meter Hurdles
Rorey Hunter Indiana 1500 Meters
David Timlin Indiana State 1500 Meters
Keith Brown Iowa 4×100 Relay
James Harrington Iowa 4×100 Relay
Aaron Mallett Iowa 4×100 Relay
Vinnie Saucer Iowa 4×100 Relay
Mitch Wolff Iowa 400 Meter Hurdles
Jan Jeuschede Iowa State Shot Put
Taylor Sanderson Iowa State Decathlon
Jake Albright Kansas Pole Vault
Mitchell Cooper Kansas Discus
Nick Meyer Kansas Pole Vault
Ifeanyichukwu Otuonye Kansas State Long Jump
Joshua Mulder Kennesaw State Decathlon
Miles Dunlap Kent State 4×400 Relay
Andrew O’Leary Kent State 4×400 Relay
Matthew Tobin Kent State 4×400 Relay
Danny Young Kent State 4×400 Relay
Brad Szypka Kentucky Shot Put
Gemikal Prude Lipscomb High Jump
Mica-Jonathan Petit-Homme LIU Brooklyn 400 Meter Hurdles
Brendon Rodney LIU Brooklyn 200 Meters
Edwin Kibichiy Louisville Steeplechase
Tremayne Acy LSU 100 Meters
Rodney Brown LSU Discus
Aaron Ernest LSU 100 Meters
Jordan Moore LSU 110 Meter Hurdles
Michael Criticos Memphis Javelin
Luke Vaughn Memphis Discus
Mason Ferlic Michigan Steeplechase
Atsu Nyamadi Middle Tennessee Decathlon
Goaner Deng Minnesota 800 Meters
Gian Ferretti Minnesota Hammer
Robert Domanic Mississippi 1500 Meters
Craig Engels Mississippi 800 Meters
Branden Greene Mississippi High Jump
Jalen Miller Mississippi 100 Meters
Scottie Hearn Mississippi State 400 Meter Hurdles
Alfred Larry Mississippi State 400 Meters
Zach Taylor Mississippi State Decathlon
MaCauley Garton Missouri Javelin
John Warren Missouri Triple Jump
Markesh Woodson Missouri 100 Meters
Dylan Capwell Monmouth 800 Meters
Graham Crawford NC State 1500 Meters
Jake Bender Nebraska 4×400 Relay
Steven Cahoy Nebraska Pole Vault
Levi Gipson Nebraska 4×400 Relay
Ricco Hall Nebraska 4×100 Relay
Antoine Lloyd Nebraska 4×100 Relay
Antoine Lloyd Nebraska 4×400 Relay
Will Lohman Nebraska Hammer
Nikita Pankins Nebraska 4×100 Relay
Nicholas Percy Nebraska Discus
Cody Rush Nebraska 4×100 Relay
Cody Rush Nebraska 4×400 Relay
Drew Wiseman Nebraska 400 Meter Hurdles
Javonte Lipsey North Carolina 400 Meter Hurdles
Kenny Selmon North Carolina 400 Meter Hurdles
Austin Schmidt North Dakota State Javelin
Weston Strum Northern Arizona 5000 Meters
Futsum Zienasellassie Northern Arizona 10,000 Meters
Michael Clevenger Notre Dame 5000 Meters
Christopher Giesting Notre Dame 400 Meters
Nate Richartz Notre Dame Pole Vault
Jackson Neff Ohio State Steeplechase
Chase Sammons Oklahoma Shot Put
Tony Brooks-James Oregon 4×100 Relay
Marcus Chambers Oregon 4×400 Relay
Arthur Delaney Oregon 200 Meters
Arthur Delaney Oregon 4×100 Relay
Arthur Delaney Oregon 4×400 Relay
Trevor Ferguson Oregon Long Jump
Johnny Gregorek Oregon 1500 Meters
Russell Hornsby Oregon 4×400 Relay
Jake Leingang Oregon 5000 Meters
Nate Moore Oregon Long Jump
Nate Moore Oregon Triple Jump
Charles Nelson Oregon 4×100 Relay
Tanguy Pepiot Oregon Steeplechase
Ben Thiel Oregon 4×100 Relay
Ben Thiel Oregon 4×400 Relay
Daniel Winn Oregon 1500 Meters
Robby Creese Penn State 1500 Meters
Sam Pons Princeton 10,000 Meters
Matthew Viverette Sam Houston State 110 Meter Hurdles
Ryan Bermudez South Carolina 4×400 Relay
Jermaine Collier South Carolina 4×400 Relay
Clayton Gravesande South Carolina 4×400 Relay
Markus Leemet South Carolina Decathlon
Chris Walker South Carolina 4×400 Relay
Blake Smith Southeast Missouri Long Jump
Jonathan Kinchen Southeastern Louisiana Hammer
Alexander Young Southeastern Louisiana Hammer
Robert Ford Southern California 800 Meters
Beejay Lee Southern California 100 Meters
Beejay Lee Southern California 200 Meters
Nate Jewkes Southern Utah 10,000 Meters
Erik Olson Stanford 5000 Meters
Colin Bennie Syracuse 5000 Meters
Freddie Crittenden III Syracuse 110 Meter Hurdles
Martin Hehir Syracuse 10,000 Meters
Dan Lennon Syracuse 10,000 Meters
Donald Pollitt II Syracuse 110 Meter Hurdles
Ronnie Baker TCU 4×400 Relay
Lavon Collins TCU 4×400 Relay
Cameron Echols-Luper TCU Long Jump
Joshua Washington TCU 4×400 Relay
Sam Watts TCU 4×400 Relay
Christian Coleman Tennessee 100 Meters
Christian Coleman Tennessee 200 Meters
Tyler Porter Tennessee Pole Vault
Carlton Anumnu Texas 4×100 Relay
Charles Anumnu Texas 4×100 Relay
Zack Bilderback Texas 4×100 Relay
Senoj-Jay Givans Texas 200 Meters
Senoj-Jay Givans Texas 4×100 Relay
Clint Harris Texas Discus
Olabanji Asekun Texas A&M Triple Jump
Devin Bogert Texas A&M Javelin
Shavez Hart Texas A&M 200 Meters
Dalton Rowan Texas A&M Discus
Bralon Taplin Texas A&M 400 Meters
Chase Wolfle Texas A&M Pole Vault
Trey Culver Texas Tech High Jump
Kyle Thompson Texas Tech Pole Vault
Kole Weldon Texas Tech Discus
Bryce Robinson Tulsa 200 Meters
Marc Scott Tulsa 10,000 Meters
Derek Eager UCLA Javelin
Nicholas Scarvelis UCLA Shot Put
Steele Wasik UCLA Decathlon
Lane Werley UCLA 5000 Meters
Bryce Miller UMKC Steeplechase
Matthew Oneal USF Triple Jump
David Shepherd USF Pole Vault
Quentin Butler UT Arlington 100 Meters
Cole Lambourne Utah State 400 Meters
Robert Denault Villanova 1500 Meters
Patrick Tiernan Villanova 5000 Meters
Payton Hazzard Virginia 400 Meters
Filip Mihaljevic Virginia Shot Put
Jordan Young Virginia Shot Put
Curtis Clauson Washington Javelin
Izaic Yorks Washington 1500 Meters
Jesse Jorgensen Washington State 800 Meters
Emmanuel Dasor Western Kentucky 4×100 Relay
Tomas Guerra Western Kentucky Javelin
Corey Parks Western Kentucky 4×100 Relay
Ja’Karyus Redwine Western Kentucky 4×100 Relay
Ventavius Sears Western Kentucky 4×100 Relay
Robert Smutsky William and Mary Javelin
Michael Lihrman Wisconsin Hammer
Harry Fisher Wyoming 800 Meters

 

2015 USTFCCCA Second-Team All-Americans
NCAA Division I WOMEN

Student-Athlete Institution Event
Alexis Cooks Akron Hammer
Caroline Hasse Akron Pole Vault
Quanesha Burks Alabama 4×100 Relay
Alex Gholston Alabama 400 Meters
Alex Gholston Alabama 4×100 Relay
Dominique Kimpel Alabama 4×100 Relay
Sarah Thomas Alabama 4×100 Relay
Tatiana Etienne Alabama State 4×400 Relay
Alexis Ferebee Alabama State 4×400 Relay
Kimberly Wedderburn Alabama State 4×400 Relay
Santina Williams Alabama State 4×400 Relay
Elvin Kibet Arizona 10,000 Meters
Maggie Ewen Arizona State Discus
Brianna Tate Arizona State 400 Meters
Amethyst Boyd Arkansas Javelin
Taliyah Brooks Arkansas Heptathlon
Alex Gochenour Arkansas Heptathlon
Diane Robison Arkansas 10,000 Meters
Rebekka Simko Arkansas 800 Meters
Sashel Brown Auburn 400 Meter Hurdles
Rachel Dincoff Auburn Shot Put
Jessie Johnson Auburn Pole Vault
Jonielle Smith Auburn 100 Meters
Cion Hicks Baylor Shot Put
Annie Rhodes Baylor Pole Vault
Raena Rhone Baylor 400 Meters
Brianna Richardson Baylor Triple Jump
Emma Bates Boise State 5000 Meters
Emma Bates Boise State 10,000 Meters
Tessa Murray Boise State 5000 Meters
Josie Natrasevschi Brown Discus
Mara Olson Butler 10,000 Meters
Ashley Windsor Cal Poly 1500 Meters
Bethan Knights California 5000 Meters
Devene Brown Central Michigan Discus
Rebecka Abrahamsson Cincinnati Triple Jump
Iana Amsterdam Clemson Triple Jump
Samantha Elliott Clemson 100 Meter Hurdles
Whitney Fountain Clemson 4×100 Relay
Sabria Hadley Clemson 4×100 Relay
Myasia Jacobs Clemson 4×100 Relay
Deja Parrish Clemson 4×100 Relay
Erin Clark Colorado Steeplechase
Kiah Hicks Colorado State Discus
Kiah Hicks Colorado State Hammer
Udeme Akpaete Cornell 4×400 Relay
Zena Kolliesuah Cornell 4×400 Relay
Taysia Radoslav Cornell 4×400 Relay
Katie Woodford Cornell 4×400 Relay
Kaitlin Whitehorn Dartmouth High Jump
Erin Osment Davidson 10,000 Meters
Carina Schrempf Eastern Kentucky 800 Meters
Sarah Chauchard Eastern Michigan Heptathlon
Dace’ Dreimane Eastern Michigan Triple Jump
Victoria Voronko Eastern Michigan Steeplechase
Destinee Gause Florida 200 Meters
Darrielle McQueen Florida Long Jump
Robin Reynolds Florida 400 Meters
Shayla Sanders Florida 100 Meters
Phillicia Fluellen Florida International Long Jump
Grete Sadeiko Florida State Heptathlon
Sabrina Southerland Georgetown 800 Meters
Chanice Porter Georgia High Jump
Autumne Franklin Harvard 400 Meter Hurdles
Kiersten Brewer Houston 4×100 Relay
Bria Carter Houston 4×100 Relay
Sade Mariah Greenidge Houston 4×100 Relay
Brittany Kinney Houston 4×100 Relay
Jianna Williams Illinois State Shot Put
Katie Wise Indiana State 100 Meters
Rosie Clarke Iona 1500 Meters
Jhoanmy Luque Iowa State Long Jump
Kendra White Iowa State 400 Meters
Shadaey Campbell Jacksonville 4×100 Relay
Ja’Mesha Richard Jacksonville 4×100 Relay
Courtney Walker Jacksonville 4×100 Relay
Shanique Walker Jacksonville 100 Meter Hurdles
Shanique Walker Jacksonville 4×100 Relay
A’Keyla Mitchell Kansas State 200 Meters
Alyx Treasure Kansas State High Jump
Jackie Leppelmeier Kent State Hammer
Danniel Thomas Kent State Shot Put
Jasmine Mitchell Kentucky 4×400 Relay
Leah Nugent Kentucky 4×400 Relay
Morganne Phillips Kentucky 4×400 Relay
Angelica Whaley Kentucky 4×400 Relay
Jocelyn Williams Liberty Hammer
Madelin Talbert Lipscomb Steeplechase
Emmonnie Henderson Louisville Shot Put
Mikiah Brisco LSU 100 Meters
Chanice Chase LSU 400 Meter Hurdles
Chanice Chase LSU 4×400 Relay
Daeshon Gordon LSU 400 Meter Hurdles
Daeshon Gordon LSU 4×400 Relay
Travia Jones LSU 4×400 Relay
Jada Martin LSU 4×400 Relay
Morgan Schuetz LSU 800 Meters
Annie Simoneaux LSU Javelin
Carolina Carmichael Memphis Pole Vault
Sabrina Hochreuther Memphis Pole Vault
Maya Williamson Memphis 800 Meters
Kelsey Balkwill Miami (Fla.) 400 Meter Hurdles
Alysha Newman Miami (Fla.) Pole Vault
Amelia Strickler Miami (Ohio) Shot Put
Katelyn Daniels Michigan State Discus
Alicia Evans Michigan State 4×100 Relay
Lauren Rose Michigan State 4×100 Relay
Rachele Schulist Michigan State 5000 Meters
Cynthia Watt Michigan State Hammer
Jellisa Westney Michigan State 4×100 Relay
TeJuanna Williams Michigan State 4×100 Relay
Emerald Egwim Minnesota 4×400 Relay
Erin Hawkins Minnesota 4×400 Relay
Titania Markland Minnesota 4×400 Relay
Jessica Waldvogel Minnesota 4×400 Relay
Fabia McDonald Mississippi Heptathlon
Shannon Ray Mississippi 200 Meters
Ocian Archer Mississippi State 4×400 Relay
Erica Bougard Mississippi State 100 Meter Hurdles
Marta Freitas Mississippi State 1500 Meters
Cornelia Griesche Mississippi State Steeplechase
Shayla Luckett Mississippi State 4×400 Relay
Kimari Martin Mississippi State 4×400 Relay
Ste’yce McNeil Mississippi State 4×400 Relay
Katrine Haarklau Missouri Pole Vault
Heather Demorest Montana State Steeplechase
Jailah Mason Morgan State High Jump
Alexis Perry NC State 100 Meter Hurdles
Ellie Ewere Nebraska Triple Jump
Mollie Gribbin Nebraska Triple Jump
Tierra Williams Nebraska Long Jump
Laura Rose Donegan New Hampshire Steeplechase
Sarah Howard North Carolina Shot Put
Julia Viberg Northern Arizona Discus
Margaret Bamgbose Notre Dame 4×400 Relay
Jade Barber Notre Dame 4×400 Relay
Amber Lalla Notre Dame 4×400 Relay
Jordan Shead Notre Dame 4×400 Relay
Aaliyah Barnes Ohio State 4×100 Relay
Aisha Cavin Ohio State 200 Meters
Aisha Cavin Ohio State 4×100 Relay
Aliyah Everson Ohio State 4×100 Relay
Chesna Sykes Ohio State 4×100 Relay
Sonikqua Walker Ohio State 400 Meters
Leya Buchanan Oklahoma 4×100 Relay
Erin Jones Oklahoma 4×100 Relay
Ama Pipi Oklahoma 4×100 Relay
Daye Shon Roberson Oklahoma 4×100 Relay
Liz Brenner Oregon Javelin
Lauren Crockett Oregon High Jump
Molly Grabill Oregon 5000 Meters
Nikki Hiltz Oregon 1500 Meters
Annie Leblanc Oregon 800 Meters
Jasmine Todd Oregon 100 Meters
Sasha Wallace Oregon 100 Meter Hurdles
Kelsey Hay Penn Javelin
Rachel Fatherly Penn State Shot Put
Tori Gerlach Penn State Steeplechase
Tori Gerlach Penn State 5000 Meters
Baileh Simms Portland State Long Jump
Megan Curham Princeton 10,000 Meters
Laura Nagel Providence 10,000 Meters
Emily Ritter Rider Steeplechase
Danielle Demas Sam Houston State 100 Meter Hurdles
Ashley Jenkins Sam Houston State Hammer
Isabella Marten SMU Triple Jump
Nakita Gray South Carolina High Jump
Alexis Faulknor Southern California 100 Meters
Deanna Hill Southern California 100 Meters
Deanna Hill Southern California 200 Meters
Vanessa Jones Southern California 400 Meters
Ky Westbrook Southern California 200 Meters
Kayla Kovar Southern Utah Hammer
Olivia Baker Stanford 800 Meters
Olivia Baker Stanford 4×400 Relay
Elise Cranny Stanford 1500 Meters
Michaela Crunkleton-Wils Stanford 4×400 Relay
Vanessa Fraser Stanford 5000 Meters
Gabrielle Gayles Stanford 4×400 Relay
Victoria Smith Stanford Javelin
Kristyn Williams Stanford 4×400 Relay
Blanca Fernandez Temple 1500 Meters
Felicia Brown Tennessee 200 Meters
Clairwin Dameus Tennessee State Long Jump
Mobolaji Adeokun Texas 100 Meter Hurdles
Melissa Gonzalez Texas 400 Meter Hurdles
Ariel Jones Texas 400 Meter Hurdles
Sandie Raines Texas 5000 Meters
Morgan Snow Texas 100 Meter Hurdles
Kristen Clark Texas A&M Javelin
Maggie Malone Texas A&M Javelin
Ashton Purvis Texas A&M 200 Meters
Anicka Newell Texas State Pole Vault
Allie Saunders Texas State Long Jump
Le’Tristan Pledger Texas Tech Long Jump
Montenae Speight Texas Tech 400 Meters
Cierra White Texas Tech 100 Meters
Corina Cox Troy Discus
Zibby Boyer UCLA High Jump
Chari Hawkins Utah State Heptathlon
Samantha Hall UTEP Discus
Whitney Flannel UTSA High Jump
Angel Piccirillo Villanova 1500 Meters
Sabine Kopplin Virginia Tech Javelin
Baylee Mires Washington 800 Meters
Gianna Woodruff Washington 400 Meter Hurdles
Katie Gillespie West Virginia 10,000 Meters
Jasmine Brown Western Illinois Triple Jump
Shanice Andrews Wichita State 4×100 Relay
Nikki Larch-Miller Wichita State 4×100 Relay
Taylor Larch-Miller Wichita State 4×100 Relay
Deja Young Wichita State 4×100 Relay
Marthaline Cooper Winthrop Hammer
Georgia Ellenwood Wisconsin Heptathlon
Molly Hanson Wisconsin 1500 Meters
Deanna Latham Wisconsin Heptathlon

 

2015 USTFCCCA Honorable Mention
NCAA Division I MEN

Student-Athlete Institution Event
Miles Baldwin Akron 4×100 Relay
Phillip Jagers Akron Discus
Jordan Latimer Akron Long Jump
Julius Ruby Akron 4×100 Relay
DJ Williamson Akron 4×100 Relay
Anthony Young Akron 4×100 Relay
Ahmed Ali Alabama 200 Meters
William Buckley Appalachian State 100 Meters
Gerhard De Beer Arizona Discus
Blake Eichler Arizona 4×400 Relay
Bryce Houston Arizona 4×400 Relay
Pete Lauderdale Arizona 4×400 Relay
Miles Parish Arizona 4×400 Relay
Kyle Lillie Arizona State Hammer
Devan Spann Arizona State 400 Meters
William Taylor Arizona State 110 Meter Hurdles
Ty McCormack Auburn 5000 Meters
Ryan Billian Buffalo 100 Meters
Mike Morgan Buffalo Decathlon
Braydon Bringhurst BYU Pole Vault
Mark Carlson BYU 400 Meter Hurdles
Carl Horsley Cal State Northridge 100 Meters
Carl Horsley Cal State Northridge 200 Meters
Ethan Cochran California Discus
Thomas Joyce California 1500 Meters
Cole Walderzak Central Michigan Hammer
Jorel Belafonte Clemson 4×400 Relay
Shai Carpenter Clemson Triple Jump
Michael Cheeks Clemson 4×400 Relay
Jeffrey Green Clemson 4×400 Relay
Cordell Lamb Clemson 4×400 Relay
Reggie Nelson Coastal Carolina High Jump
Morgan Pearson Colorado 5000 Meters
Ben Saarel Colorado 1500 Meters
Connor Winter Colorado Steeplechase
Stephen Mozia Cornell Shot Put
Matt Babicz DePaul Shot Put
Willy Fink Eastern Michigan 5000 Meters
Solomon Ijah Eastern Michigan Decathlon
Ryan Schnulle Florida 800 Meters
Dennis Pugh Florida A&M 400 Meter Hurdles
Paul Madzivire Florida State Long Jump
Tripp Hurt Furman Steeplechase
Jonathan Green Georgetown 10,000 Meters
Joseph White Georgetown 800 Meters
Cole Williams Georgetown 1500 Meters
Brandon Lord Georgia 10,000 Meters
Garrett Scantling Georgia Decathlon
Devon Williams Georgia Decathlon
James Arnett Houston 4×100 Relay
Curtis Brown Houston 4×100 Relay
Leshon Collins Houston 4×100 Relay
Isaac Williams Houston 4×100 Relay
Anderson Devonish Illinois State 400 Meters
Terry Batemon Indiana Pole Vault
Babatunde Amosu Iowa Triple Jump
Nicolai Ceban Kansas Discus
Christoff Bryan Kansas State High Jump
NaTron Gipson Kansas State High Jump
Terrell Smith Kansas State 200 Meters
Drew Duggans Kennesaw State 100 Meters
Terence Boyd Kentucky Long Jump
Ryan Mahalsky Lehigh 10,000 Meters
Tyler Cue LIU Brooklyn 4×100 Relay
Tyquan Dukes LIU Brooklyn 4×100 Relay
Alistair McLean LIU Brooklyn 4×400 Relay
Mica-Jonatha Petit-Homme LIU Brooklyn 4×400 Relay
Brendon Rodney LIU Brooklyn 4×100 Relay
Brendon Rodney LIU Brooklyn 4×400 Relay
Adam Walker-Khan LIU Brooklyn 4×400 Relay
Mikhail Williamson LIU Brooklyn 4×100 Relay
Willie Alexander Long Beach State Triple Jump
Cameron Glasgow Long Beach State 400 Meters
Cameron Glasgow Long Beach State 4×400 Relay
Jahmani Lockett Long Beach State 4×400 Relay
Chris Low Long Beach State 800 Meters
Dylan McCloskey Long Beach State 4×400 Relay
Michael Montgomery Long Beach State Pole Vault
Michael Perez-Rogers Long Beach State 4×400 Relay
Jarrett Samuels Louisiana Tech Long Jump
Jeryl Brazil Louisiana-Lafayette 4×100 Relay
Hanoj Carter Louisiana-Lafayette 4×100 Relay
Devin Davis Louisiana-Lafayette 4×100 Relay
Tyler Hughes Louisiana-Lafayette 4×100 Relay
Ernest Kibet Louisville 10,000 Meters
Jakub Zivec Maryland 1500 Meters
Artie Burns Miami (Fla.) 110 Meter Hurdles
Christian Cook Miami (Fla.) 110 Meter Hurdles
John-Patrick Friday Miami (Fla.) Triple Jump
Morsi Rayyan Michigan 10,000 Meters
Cody Riffle Michigan Shot Put
Vinny Gjokaj Michigan State Hammer
Luke Johnson Minnesota Shot Put
Adam Aguirre Mississippi High Jump
Darryl Brown Mississippi 4×100 Relay
Quintavius Burdette Mississippi 4×100 Relay
Trevor Gilley Mississippi 1500 Meters
Jalen Miller Mississippi 4×100 Relay
Robert Semien Mississippi 110 Meter Hurdles
Robert Semien Mississippi 4×100 Relay
Holland Sherrer Mississippi 800 Meters
Alex Pascal Missouri Javelin
Sean Ferriter Montana State Hammer
Landon Bartel Nebraska High Jump
Ricco Hall Nebraska 200 Meters
Will Lohman Nebraska Shot Put
John Prizzi New Hampshire Steeplechase
Rilwan Alowonle North Carolina 400 Meter Hurdles
Javonte Lipsey North Carolina 4×400 Relay
Cory Nicholls North Carolina 4×400 Relay
Kenny Selmon North Carolina 4×400 Relay
Ceo Ways North Carolina 200 Meters
Ceo Ways North Carolina 4×400 Relay
Maurice Eaddy North Carolina A&T 100 Meters
Maurice Eaddy North Carolina A&T 4×100 Relay
Caleb Gabriel North Carolina A&T 4×100 Relay
Jeffery Lewis North Carolina A&T 4×100 Relay
Marquis Noble North Carolina A&T 4×100 Relay
Justin Baker Northern Iowa Shot Put
Brandon Carnes Northern Iowa 200 Meters
Christopher Giesting Notre Dame 4×400 Relay
Alex Groesch Notre Dame 4×400 Relay
Harvey Smith Notre Dame 4×400 Relay
Eric Ways Notre Dame 4×400 Relay
Zack Bazile Ohio State Long Jump
Antonio Blanks Ohio State 400 Meter Hurdles
LaMar Bruton Ohio State 400 Meters
Timothy Faust Ohio State 200 Meters
Donovan Robertson Ohio State 110 Meter Hurdles
Tyler Jackson Oklahoma State 4×100 Relay
Arlando Johnson Oklahoma State 4×100 Relay
Sharod Selph Oklahoma State 4×100 Relay
Brandon Singleton Oklahoma State 4×100 Relay
Joe Delgado Oregon Decathlon
Mitch Modin Oregon Decathlon
Noah Kennedy-White Penn Discus
Michael Monroe Penn High Jump
Glen Burkhardt Penn State 10,000 Meters
Scott Fauble Portland 10,000 Meters
Korey Thieleke Portland 400 Meters
Michael Prejean Prairie View A&M 110 Meter Hurdles
Michael Prejean Prairie View A&M 400 Meter Hurdles
Chukwuebuka Enekwechi Purdue Shot Put
Thomas Carr Rutgers Javelin
Jermaine Griffith Rutgers 400 Meters
Chris Mirabelli Rutgers Javelin
Keyth Fightmaster Samford High Jump
Brandon Hazouri Samford 800 Meters
Tray Oates Samford Pole Vault
Jan-Louw Kotze South Alabama Discus
Ryan Bermudez South Carolina 4×100 Relay
Clayton Gravesande South Carolina 4×100 Relay
Kendall Kee South Carolina 4×100 Relay
Chris Walker South Carolina 4×100 Relay
Chris Martin Southeast Missouri Triple Jump
Ricky Morgan Southern California 400 Meters
Marquis Morris Southern California 110 Meter Hurdles
Luke James Southern Illinois Triple Jump
Josh Taylor Stephen F. Austin 400 Meter Hurdles
Max Straneva Syracuse 10,000 Meters
Scotty Newton TCU Triple Jump
Sam Watts TCU 200 Meters
Tavis Bailey Tennessee Shot Put
Nathan Strother Tennessee 400 Meters
Shavez Hart Texas A&M 100 Meters
Josh Hernandez Texas A&M 800 Meters
DeQuad Binder Texas State 4×400 Relay
James Hilliard Texas State 4×400 Relay
Anthony Johnson Texas State 4×400 Relay
Demarcus Porter Texas State 4×400 Relay
Steven Champlin Texas Tech 4×400 Relay
Kyle Collins Texas Tech 4×400 Relay
Charles Jones Texas Tech 4×400 Relay
Joseph Richards III Texas Tech 4×400 Relay
Jerome Wilson Texas Tech Long Jump
Devon Breaux Tulane Long Jump
Simon Greiner Tulsa 800 Meters
Lloyd Sicard UC Irvine 110 Meter Hurdles
Thomas Gore-Schreck UC Santa Barbara Javelin
Albert Hughes UC Santa Barbara Hammer
Alec Faldermeyer UCLA Hammer
Nick Hartle UCLA 800 Meters
Vincent Rentzsch UMBC Javelin
Emil Blomberg UT Arlington Steeplechase
Roland Sales UT Arlington High Jump
Trac Norris Utah Valley Steeplechase
Rasmus Maukonen UTEP Javelin
Keyunta Hayes UTSA 400 Meter Hurdles
Jurmarcus Shelvin UTSA 400 Meter Hurdles
Kyle King Virginia Steeplechase
Ryan Satchell Virginia Triple Jump
Kyle Smith Virginia Javelin
Henry Wynne Virginia 1500 Meters
Marek Barta Virginia Tech Discus
Brad Johnson Virginia Tech Pole Vault
Stuart Robertson Virginia Tech Steeplechase
Meron Simon Washington Steeplechase
Izaic Yorks Washington 1500 Meters
Dino Dodig Washington State Decathlon
Kyle Stevens Washington State Javelin
Weston Cottrell Wichita State Hammer
Scott Erickson Wisconsin Hammer
Joe Hardy Wisconsin 1500 Meters
Alex Thompson Wisconsin Discus

 

2015 USTFCCCA Honorable Mention
NCAA Division I WOMEN

Student-Athlete Institution Event
Hannah Everson Air Force 10,000 Meters
Nia Barnes Alabama Hammer
Filippa Fotopoulou Alabama Long Jump
Katelyn Greenleaf Alabama Steeplechase
Danielle McConnell Alabama Hammer
Santina Williams Alabama State 400 Meters
Aleah Hurst Arizona Long Jump
Melese Crozier Arizona State 4×400 Relay
Maggie Ewen Arizona State Shot Put
LaTroya Franklin Arizona State 4×100 Relay
LaTroya Franklin Arizona State 4×400 Relay
Jasmine Gibbs Arizona State 4×100 Relay
Sara McDonald Arizona State 4×100 Relay
Sara McDonald Arizona State 4×400 Relay
Brianna Tate Arizona State 4×100 Relay
Brianna Tate Arizona State 4×400 Relay
Taliyah Brooks Arkansas 100 Meter Hurdles
Alex Gochenour Arkansas 100 Meter Hurdles
Shannon Klenke Arkansas Steeplechase
Rachel Dincoff Auburn Discus
Olicia Williams Baylor 800 Meters
Tristie Johnson Bethune-Cookman 100 Meters
Keishorea Armstrong Binghamton Long Jump
Kelsey Brown-Gilbert BYU 800 Meters
Shea Martinez BYU 800 Meters
Danielle Bryan Cal Poly High Jump
Samantha Dirks Cal State Northridge 4×100 Relay
Monique Griffiths Cal State Northridge Hammer
Lexis Lambert Cal State Northridge 4×100 Relay
Marie Veale Cal State Northridge 4×100 Relay
Leshel Vines Cal State Northridge 4×100 Relay
Kenya Woodall Cincinnati 400 Meters
Samantha Elliott Clemson 400 Meter Hurdles
Nia Fluker Clemson 4×400 Relay
Natoya Goule Clemson 4×400 Relay
Myasia Jacobs Clemson 100 Meters
Olivia James Clemson 4×400 Relay
Deja Parrish Clemson 4×400 Relay
Abrianna Torres Colorado Heptathlon
Aaliyah Pete Colorado State Shot Put
Taysia Radoslav Cornell 400 Meter Hurdles
Dana Giordano Dartmouth 5000 Meters
Erica Brand Duke Discus
Megan Clark Duke Pole Vault
Madison Heath Duke Pole Vault
Teddi Maslowski Duke Decathlon
Aiesha Goggins East Carolina 400 Meters
Sofie Gallein Eastern Michigan Steeplechase
Ciarra Brewer Florida Triple Jump
Taylor Burke Florida High Jump
Jogaile Petrokaite Florida State Long Jump
Nailah Harris-Murillo Fresno State 4×400 Relay
Dezirae Johnson Fresno State 4×400 Relay
Kyra Johnson Fresno State 400 Meter Hurdles
Kyra Johnson Fresno State 4×400 Relay
Njeri Omawahleh Fresno State 4×400 Relay
Sinead Haughey Furman 10,000 Meters
Krista Chauvin Gardner-Webb Hammer
Madeline Chambers Georgetown 5000 Meters
Katrina Coogan Georgetown 1500 Meters
Jenna Wargo Georgia Javelin
Samantha Becker Georgia Tech Pole Vault
Shelby Mills Gonzaga Steeplechase
Le’Quisha Parker Hampton 200 Meters
Hannah Mayer Harvard Javelin
Nikki Okwelogu Harvard Shot Put
Alex Porlier-Langlois Hawai’i Shot Put
Sade Mariah Greenidge Houston 100 Meter Hurdles
Brittany Kinney Houston Triple Jump
Alycia Butterworth Idaho Steeplechase
Kandie Bloch-Jones Illinois High Jump
Amanda Behnke Indiana 10,000 Meters
Brittany Brown Iowa 200 Meters
Elexis Guster Iowa 400 Meters
Katy Moen Iowa State 10,000 Meters
Marine Vallet Iowa State High Jump
Daina Levy Kansas Discus
Hannah Richardson Kansas 1500 Meters
Zainab Sanni Kansas 200 Meters
Lindsey Vollmer Kansas Decathlon
Tia’ Gamble Kansas State 400 Meter Hurdles
Tia’ Gamble Kansas State 4×400 Relay
Sonia Gaskin Kansas State 4×400 Relay
Alyssa Kelly Kansas State Triple Jump
Sarah Kolmer Kansas State 4×400 Relay
A’Keyla Mitchell Kansas State 4×400 Relay
Sara Savatovic Kansas State Hammer
Dior Delophont Kent State High Jump
Dominique Booker Kentucky 4×100 Relay
Kenyattia Hackworth Kentucky 4×100 Relay
Kenyattia Hackworth Kentucky Long Jump
Madison Jacobs Kentucky Discus
Javianne Oliver Kentucky 4×100 Relay
Keilah Tyson Kentucky 200 Meters
Keilah Tyson Kentucky 4×100 Relay
Charla Craddock Louisiana Tech 200 Meters
Chanel Krause Louisville Pole Vault
Alison Szykowny Loyola-Chicago Discus
Precious Ogunleye Miami (Fla.) Hammer
Cindy Ofili Michigan 100 Meters
Sarah Birkmeier Michigan State Pole Vault
Devin Stanford Minnesota Hammer
Brooke Feldmeier Mississippi 800 Meters
Brittany Kelly Mississippi Heptathlon
Erica Bougard Mississippi State High Jump
Ebony Brinker Mississippi State Triple Jump
Stephanie Wells Montana Javelin
Paige Squire Montana State 400 Meter Hurdles
Kenyetta Iyevbele NC State 800 Meters
Erika Kemp NC State 5000 Meters
Tremanisha Taylor NC State Shot Put
Joanna Thompson NC State 10,000 Meters
Sarah Firestone Nebraska Javelin
Danielle Jones Nebraska Triple Jump
Jazmin McCoy Nebraska Long Jump
Lianne Farber North Carolina 1500 Meters
Annie LeHardy North Carolina 5000 Meters
Sierra Rosenau North Dakota State Javelin
Ashley Aldredge Northwestern State Javelin
Emily Morris Notre Dame Shot Put
Aaliyah Barnes Ohio State 400 Meters
Aaliyah Barnes Ohio State 4×400 Relay
Katie Borchers Ohio State 800 Meters
Aisha Cavin Ohio State 4×400 Relay
Beatrice Hannan Ohio State 4×400 Relay
Carly Pendleton Ohio State Discus
Sonikqua Walker Ohio State 4×400 Relay
Payton Baker Oklahoma 4×400 Relay
Daunicia Demerson Oklahoma 4×400 Relay
Erin Jones Oklahoma 4×400 Relay
Mia Mukes Oklahoma 4×400 Relay
Jessica Woodard Oklahoma Discus
Kaela Edwards Oklahoma State 800 Meters
Christian Brennan Oregon 4×400 Relay
Alli Cash Oregon 1500 Meters
Ashante Horsley Oregon 4×400 Relay
Annie Leblanc Oregon 4×400 Relay
Ashley Maton Oregon 1500 Meters
Ashlee Moore Oregon Heptathlon
Katie Porada Oregon 1500 Meters
Raevyn Rogers Oregon 4×400 Relay
Elizabeth Chikotas Penn State 5000 Meters
Evann Thompson Pittsburgh 400 Meter Hurdles
Tansey Lystad Portland 5000 Meters
Jasmine Woods Portland State 100 Meters
Cecilia Barowski Princeton 800 Meters
Elizabeth Bird Princeton Steeplechase
Micaela Hazelwood Purdue Discus
Cybil Obiozor Rice Triple Jump
Kristen Brown San Diego State Pole Vault
Lucija Cvitanovic SMU Javelin
Shahira Ehiemua SMU 4×100 Relay
Stephanie Kalu SMU 4×100 Relay
Rachel Scruggs SMU 4×100 Relay
Craishia Washington SMU 4×100 Relay
Kaitlyn Beans South Alabama Triple Jump
Amber Eichkorn South Dakota 10,000 Meters
Hunter Wilkes South Dakota Pole Vault
Jermisha Frazier Southeastern Louisiana Hammer
Melia Cox Southern California 100 Meter Hurdles
Kendall Ellis Southern California 400 Meters
Brianna McGhee TCU 100 Meter Hurdles
Maria Jimenez Tennessee Javelin
Amber Hughes Tennessee State 100 Meter Hurdles
Caitland Smith Texas 200 Meters
Brea Garrett Texas A&M Shot Put
Hillary Montgomery Texas A&M 10,000 Meters
Ashton Purvis Texas A&M 100 Meters
Gionna Jackson Texas Tech Long Jump
Le’Tristan Pledger Texas Tech 100 Meter Hurdles
Paetyn Revell Texas Tech Triple Jump
Danielle Littleton UC Riverside Long Jump
Jessica Johnson UC Santa Barbara 400 Meters
J’Nea Bellamy UCF 100 Meters
J’Nea Bellamy UCF 200 Meters
J’Nea Bellamy UCF 4×100 Relay
Kirsten Nieuwendam UCF 4×100 Relay
Christal Peterson UCF 4×100 Relay
Briana Vaughn UCF 4×100 Relay
Bronte Golick UCLA 10,000 Meters
Breyonna Hunter UCLA 4×100 Relay
Ashley Lewis UCLA 4×100 Relay
Sydney Lewis UCLA 4×100 Relay
Jessie Maduka UCLA 4×100 Relay
Tatum Souza UCLA Heptathlon
Jallycia Pearson UTEP Heptathlon
Christine Bohan Virginia Shot Put
Jordan Lavender Virginia 400 Meters
Amanda Smith Virginia Tech 1500 Meters
Katie Adair Wake Forest Pole Vault
Maddie Meyers Washington 5000 Meters
Erin Allen Washington State 4×400 Relay
Alissa Brooks-Johnson Washington State 400 Meter Hurdles
Alissa Brooks-Johnson Washington State Heptathlon
Danielle Darden Washington State 4×100 Relay
Christiana Ekelem Washington State 4×100 Relay
Christiana Ekelem Washington State 4×400 Relay
Liz Harper Washington State 400 Meter Hurdles
Liz Harper Washington State 4×400 Relay
Dominique Keel Washington State 4×100 Relay
Dominique Keel Washington State 4×400 Relay
Audrey Ketcham Washington State High Jump
Briauna Watley Washington State 4×100 Relay
Chioma Agwunobi Western Kentucky 100 Meters
Chioma Agwunobi Western Kentucky 200 Meters
Chioma Agwunobi Western Kentucky 4×100 Relay
Sandra Akachukwu Western Kentucky 4×100 Relay
Peli Alzola Western Kentucky 4×100 Relay
Carrol Hardy Western Kentucky 4×100 Relay
Maria McDaniel Western Michigan 5000 Meters
Nikki Larch-Miller Wichita State 100 Meter Hurdles