USTFCCCA Indoor Track & Field All-America Plaudits Awarded to NCAA Division II

By Tom Lewis, USTFCCCA

March 13, 2012   

NEW ORLEANS – The U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) announces the 147 men and 134 women that earned USTFCCCA All-America distinctions for the 2012 NCAA Division II Indoor Track & Field season. A total of 351 awards will be given as a result of performances at the past weekend’s NCAA Indoor Track & Field Championships in Mankato, Minn.

NCAA Championship Scoring Summary | National Rankings Final Week-by-Week

The top-ranked Grand Canyon men and Grand Valley State women each won national titles. Grand Canyon won their first NCAA indoor track & field title in only their second year of existence as a program. GVSU’s women won their second-straight national crown in indoor track & field.

In terms of All-America honors, Ashland led all men’s teams with 14 All-America nods, followed by Southern Connecticut (13), UMass Lowell (10), Grand Canyon (9), and Findlay (9). Grand Valley State notched 20 All-America nods to lead all women’s programs. GVSU was followed by Adams State (16), Lincoln (Mo.) (10), and Grand Canyon (9).

The Northeast-10 had the most men’s All-America honors among conferences with 35, followed by the GLIAC (33) and RMAC (29). The GLIAC, with 48 All-America certificates, led on the women’s side with the RMAC (24), MIAA (24), and CIAA (21) following.

Southern Connecticut’s Selasi Lumax and Saint Augustine’s Josh Edmonds were the only men to earn three All-America certificates. Lumax was a member of Southern Connecticut’s 4×400 and DMR squads and finished third in the 800 meters. Edmonds anchored Saint Augustine’s to a NCAA crown in the 4×400 to add to his third-place finish in the 400 and sixth-place nod in the 200.

Adams State’s Indira Spence was the only woman to notch four All-America honors. Spence led the Grizzlies with 19 team points, earning a trio of third-place finishes in the 60 meters, 200 meters, and 60-meter hurdles to go with a sixth-place showing with the 4×400 relay.

To earn All-America honors, athletes must have scored any portion of a team point at the NCAA Indoor Championships. USTFCCCA membership by a program is required to earn All-America awards.

2012 USTFCCCA Indoor Track & Field All-America – NCAA Division II

MEN

Event Name School
Shot Put Nick Jones Abilene Christian
Heptathlon Parker Petty Abilene Christian
5000 Meters Kevin Batt Adams State
800 Meters Boris Berian Adams State
5000 Meters Matt Bond Adams State
Mile Matt Daniels Adams State
800 Meters Andrew Graham Adams State
Mile Andrew Graham Adams State
Shot Put Wesley Lavong Adams State
Mile Tabor Stevens Adams State
Triple Jump Maurice Calenda American International
4×400 Relay Jonathan Horstman American International
4×400 Relay Curtis Johnson American International
5000 Meters Glarius Rop American International
400 Meters Dominic Smith American International
4×400 Relay Dominic Smith American International
4×400 Relay Dennis Stephenson American International
Distance Medley Relay Brian Baum Ashland
400 Meters Keith Cleveland Ashland
4×400 Relay Keith Cleveland Ashland
4×400 Relay Jacob Cook Ashland
Distance Medley Relay Jacob Cook Ashland
Weight Throw Garrett Grey Ashland
4×400 Relay Cory Lamar Ashland
Weight Throw Ryan Loughney Ashland
Weight Throw Cory Meuleman Ashland
Weight Throw Richard Quick Ashland
Distance Medley Relay Jacob Sussman Ashland
800 Meters Drew Windle Ashland
Distance Medley Relay Drew Windle Ashland
4×400 Relay Damian Winner Ashland
Distance Medley Relay Travis Beniak Augustana (S.D.)
Distance Medley Relay Henrik Hansson Augustana (S.D.)
Distance Medley Relay Tom Karbo Augustana (S.D.)
Distance Medley Relay Khor Kong Augustana (S.D.)
Pole Vault Bryan Gennett Bellarmine
Heptathlon Shawn Boss Central Missouri
Mile Laban Sialo Central Missouri
5000 Meters Laban Sialo Central Missouri
High Jump Leander Toney Central Missouri
60 Meter Hurdles Ralph Watson Central Missouri
60 Meters Alex Graham Chadron State
Shot Put Cody Hunt Chadron State
60 Meter Hurdles Karl McFarlane Chadron State
Mile Russell Drummond Colorado Mines
Distance Medley Relay Russell Drummond Colorado Mines
Distance Medley Relay Garrett Hoch Colorado Mines
Distance Medley Relay Peter Jenkins Colorado Mines
Mile Mack McLain Colorado Mines
Distance Medley Relay Mack McLain Colorado Mines
60 Meters RJ Anderson Concord
60 Meter Hurdles Andrew Etheridge Emporia State
High Jump Briar Ploude Emporia State
400 Meters John Guagenti Findlay
4×400 Relay John Guagenti Findlay
4×400 Relay Timothy Sanders Findlay
Pole Vault Shane Shockey Findlay
4×400 Relay Curtis Smithey Findlay
High Jump Cory Vales Findlay
Shot Put Derrick Vicars Findlay
Weight Throw Derrick Vicars Findlay
4×400 Relay Dillon Webster Findlay
Long Jump Ramon Cooper Grand Canyon
Triple Jump Ramon Cooper Grand Canyon
Pole Vault Vince Frawley Grand Canyon
Long Jump AAron Hill Grand Canyon
60 Meters Dominique Hubert Grand Canyon
Long Jump Kevin Lashley Grand Canyon
Triple Jump Kevin Lashley Grand Canyon
60 Meter Hurdles Tyler Sipes Grand Canyon
Long Jump Karlin Stewart Grand Canyon
5000 Meters Tyler Emmorey Grand Valley State
Pole Vault Bret Myers Grand Valley State
5000 Meters Anthony Witt Grand Valley State
Shot Put Nathan English Hillsdale
400 Meters Maurice Jones Hillsdale
Long Jump Joshua Bass Indianapolis
Long Jump Jerel Flournoy Indianapolis
400 Meters Robert Gardner Indianapolis
Weight Throw Matt Royer Indianapolis
Shot Put Ryan Smith Indianapolis
Weight Throw Ryan Smith Indianapolis
4×400 Relay Rolando Berch Johnson C. Smith
4×400 Relay Winston Brown Johnson C. Smith
60 Meter Hurdles Andre Collins Johnson C. Smith
4×400 Relay Gabriel Franklin Johnson C. Smith
400 Meters Akino Ming Johnson C. Smith
4×400 Relay Akino Ming Johnson C. Smith
High Jump Edward Dudley Lake Erie
Triple Jump Jason Brenton Lake Superior State
Heptathlon Jason Brenton Lake Superior State
60 Meter Hurdles Sabiel Anderson Lincoln (Mo.)
400 Meters Michael Ashley Lincoln (Mo.)
60 Meters Ravel Grey Lincoln (Mo.)
60 Meters Romel Lewis Lincoln (Mo.)
200 Meters Romel Lewis Lincoln (Mo.)
60 Meters Jerrell Hancock Minnesota State
200 Meters Jerrell Hancock Minnesota State
Heptathlon Nathan Hancock Minnesota State
Heptathlon Tandy Juell Minnesota State
Pole Vault Dan Novak Minnesota State
High Jump Keyvan Rudd Minnesota State
Pole Vault Dan Hellwig Missouri S&T
200 Meters Jeffrey Fraley Missouri Southern
4×400 Relay Lincoln Arnold MSU Moorhead
4×400 Relay Aaron Lund MSU Moorhead
4×400 Relay Ryan Olson MSU Moorhead
Heptathlon Laquone Robinson MSU Moorhead
4×400 Relay Cory Shufelt MSU Moorhead
Triple Jump Marty Molina Neb.-Kearney
60 Meter Hurdles Allen Osborn Neb.-Kearney
800 Meters Paul Pape Neb.-Kearney
800 Meters Matt Shipp Neb.-Kearney
60 Meter Hurdles Marcus Bennett Northwood (Mich.)
Pole Vault Colbie Snyder Pittsburg State
Long Jump Keenan Soles Pittsburg State
4×400 Relay Jason Boyd Saint Augustine’s
High Jump Christopher Copeland Saint Augustine’s
200 Meters Josh Edmonds Saint Augustine’s
400 Meters Josh Edmonds Saint Augustine’s
4×400 Relay Josh Edmonds Saint Augustine’s
4×400 Relay Kelly Fisher Saint Augustine’s
4×400 Relay James Quarles Saint Augustine’s
Triple Jump DeJon Wilkinson Saint Augustine’s
Shot Put Kaleb Thompson Saint Joseph’s (Ind.)
800 Meters Josh Wilks Seton Hill
Distance Medley Relay Joel Flott Shippensburg
Distance Medley Relay Matt Gillette Shippensburg
60 Meters Herman Kirkland Shippensburg
Long Jump Herman Kirkland Shippensburg
Distance Medley Relay Stephen Schelander Shippensburg
Distance Medley Relay Eric Wolfe Shippensburg
Heptathlon Connor Coleman Southern Connecticut
4×400 Relay Twayne Forth Southern Connecticut
4×400 Relay Stenson Jean-Baptiste Southern Connecticut
Heptathlon Nick Lebron Southern Connecticut
800 Meters Selasi Lumax Southern Connecticut
4×400 Relay Selasi Lumax Southern Connecticut
Distance Medley Relay Selasi Lumax Southern Connecticut
Mile Josh Perry Southern Connecticut
Distance Medley Relay Josh Perry Southern Connecticut
800 Meters Brian Robbins Southern Connecticut
Distance Medley Relay Brian Robbins Southern Connecticut
4×400 Relay Logan Sharpe Southern Connecticut
Distance Medley Relay Logan Sharpe Southern Connecticut
Distance Medley Relay Justin Blaszczyk Stonehill
Distance Medley Relay Patrick Cooney Stonehill
Distance Medley Relay Sean Hanlon Stonehill
High Jump Corey Thomas Stonehill
Distance Medley Relay Daniel Zawalich Stonehill
Triple Jump CJ Griggs Texas A&M-Kingsville
200 Meters Tim Price Texas A&M-Kingsville
200 Meters Jonathan Woodson Texas A&M-Kingsville
Shot Put John Pemberton Tiffin
4×400 Relay Ryad Bencheikh UMass Lowell
4×400 Relay Craig Bennett UMass Lowell
Distance Medley Relay Scott Boiko UMass Lowell
Distance Medley Relay David Brown UMass Lowell
Mile Angus MacDonald UMass Lowell
Distance Medley Relay Angus MacDonald UMass Lowell
200 Meters Evan White UMass Lowell
4×400 Relay Evan White UMass Lowell
4×400 Relay Jeffrey Wundt UMass Lowell
Distance Medley Relay Jeffrey Wundt UMass Lowell
60 Meters Bryan Gurley Virginia Union
Weight Throw Ross Bunchek Wayne State (Neb.)
Pole Vault Tanner Dennis West Texas A&M
Distance Medley Relay Cree Clark Western State
Distance Medley Relay Henry Cowhick Western State
Triple Jump Akil Gipson Western State
5000 Meters Ryan Haebe Western State
Distance Medley Relay Ryan Haebe Western State
High Jump Oliver Harsanyi Western State
5000 Meters Gabe Proctor Western State
Distance Medley Relay Adam Sinda Western State
200 Meters Micheal Neal Winston-Salem State

 

WOMEN

4×400 Relay Karla Hope Abilene Christian
Triple Jump Amanda Ouedraogo Abilene Christian
4×400 Relay Karolyn Palmer Abilene Christian
4×400 Relay Ayesha Rumble Abilene Christian
4×400 Relay Shennae Steele Abilene Christian
4×400 Relay Lindsey Grasmick Adams State
Distance Medley Relay Lindsey Grasmick Adams State
400 Meters Kaymarie Jones Adams State
60 Meter Hurdles Kaymarie Jones Adams State
4×400 Relay Kaymarie Jones Adams State
5000 Meters Sarah Lange Adams State
5000 Meters Kristen McGlynn Adams State
Distance Medley Relay Kristen McGlynn Adams State
Mile Cassie Mitchell Adams State
Distance Medley Relay Cassie Mitchell Adams State
Distance Medley Relay Alicia Nelson Adams State
4×400 Relay Kayon Robinson Adams State
60 Meters Indira Spence Adams State
200 Meters Indira Spence Adams State
60 Meter Hurdles Indira Spence Adams State
4×400 Relay Indira Spence Adams State
60 Meters Latrice Johnson Alabama-Huntsville
200 Meters Latrice Johnson Alabama-Huntsville
60 Meters Kedeshia Simpson Alabama-Huntsville
Pentathlon Chrystal Ruiz Angelo State
Shot Put Kelly Ash Ashland
Weight Throw Kelly Ash Ashland
Long Jump Cheryl Bourne Ashland
Pentathlon Cheryl Bourne Ashland
Weight Throw Jessica Bridenthal Ashland
Distance Medley Relay Kyle Blakeslee Augustana (S.D.)
Distance Medley Relay Colleen Everson Augustana (S.D.)
Distance Medley Relay Runa Falch Augustana (S.D.)
Distance Medley Relay Kayla Mescher Augustana (S.D.)
Distance Medley Relay Kristin Hamrick Bellarmine
Distance Medley Relay Carissa Martin Bellarmine
Distance Medley Relay Angela Musk Bellarmine
Distance Medley Relay Meghan Shagena Bellarmine
800 Meters Amy Varsell Bentley
60 Meter Hurdles Chanel Parker Cal State Dominguez Hills
Pentathlon Tuekeha Huntley Cal State LA
Mile Valerie Sanchez Cal State LA
Pole Vault Alycia Wagner Cal State Stanislaus
High Jump Erin Alewine Central Missouri
Pentathlon Erin Alewine Central Missouri
High Jump Lindsay Lettow Central Missouri
Long Jump Lindsay Lettow Central Missouri
Pentathlon Lindsay Lettow Central Missouri
Shot Put Kayla Muyskens Central Missouri
High Jump Jenna Schmidt Central Missouri
Pole Vault Kati Davis Central Washington
High Jump Jazmyn Webster Chadron State
Long Jump Tabitha Bemis Edinboro
Triple Jump Tabitha Bemis Edinboro
800 Meters Katelyn Mona Emporia State
Distance Medley Relay Zoey Hohmann Ferris State
Distance Medley Relay Shelby Janutol Ferris State
5000 Meters Christina Muir Ferris State
Distance Medley Relay Christina Muir Ferris State
Distance Medley Relay Alyssa Osika Ferris State
60 Meter Hurdles Raven Clay Findlay
Shot Put Jessica Rowland Findlay
Weight Throw Jessica Rowland Findlay
Long Jump Anna Eigruber Fort Hays State
Long Jump Ann-Marie Duffus Grand Canyon
4×400 Relay Petra Fanty Grand Canyon
60 Meters Shavine Hodges Grand Canyon
200 Meters Shavine Hodges Grand Canyon
4×400 Relay Shavine Hodges Grand Canyon
4×400 Relay Lilian Martinez Grand Canyon
400 Meters Moya Mckenzie Grand Canyon
4×400 Relay Moya Mckenzie Grand Canyon
Triple Jump Amber Yingling Grand Canyon
4×400 Relay Brittney Banister Grand Valley State
Shot Put Lauren Buresh Grand Valley State
800 Meters Chanelle Caldwell Grand Valley State
4×400 Relay Chanelle Caldwell Grand Valley State
60 Meter Hurdles Kalena Franklin Grand Valley State
4×400 Relay Kalena Franklin Grand Valley State
Distance Medley Relay Lisa Galasso Grand Valley State
Mile Betsy Graney Grand Valley State
Distance Medley Relay Betsy Graney Grand Valley State
4×400 Relay Leiah Hess Grand Valley State
Distance Medley Relay Leiah Hess Grand Valley State
Pole Vault Kristen Hixson Grand Valley State
Pole Vault Jocelyn Kuksa Grand Valley State
Shot Put Sam Lockhart Grand Valley State
Weight Throw Sam Lockhart Grand Valley State
Mile Karie McDonald Grand Valley State
Weight Throw Liz Murphy Grand Valley State
5000 Meters Rachel Patterson Grand Valley State
Distance Medley Relay Rachel Patterson Grand Valley State
Weight Throw Jamie Smith Grand Valley State
60 Meters Cathy Ebenja Harding
Pole Vault Kayla Caldwell Hillsdale
Weight Throw Kathy Dirksen Hillsdale
800 Meters Amanda Putt Hillsdale
Mile Amanda Putt Hillsdale
800 Meters Jennifer Shaffer Hillsdale
Pole Vault Chelsea Wackernagel Hillsdale
4×400 Relay Naffene Briscoe Johnson C. Smith
60 Meter Hurdles Rosemarie Carty Johnson C. Smith
60 Meter Hurdles Samantha Elliott Johnson C. Smith
4×400 Relay Samantha Elliott Johnson C. Smith
60 Meters Monique Kelly Johnson C. Smith
4×400 Relay Monique Kelly Johnson C. Smith
4×400 Relay Monique Lovelock Johnson C. Smith
60 Meters Danielle Williams Johnson C. Smith
5000 Meters Kate Griewisch Lenoir-Rhyne
High Jump Samantha Linck Lewis
Long Jump Nickeisha Beaumont Lincoln (Mo.)
400 Meters Michelle Cumberbatch Lincoln (Mo.)
4×400 Relay Michelle Cumberbatch Lincoln (Mo.)
400 Meters Yanique Haye Lincoln (Mo.)
4×400 Relay Yanique Haye Lincoln (Mo.)
60 Meter Hurdles Anna-Kay James Lincoln (Mo.)
400 Meters Tamara Keane Lincoln (Mo.)
4×400 Relay Tamara Keane Lincoln (Mo.)
4×400 Relay Dereka Kelly Lincoln (Mo.)
60 Meters Latoya King Lincoln (Mo.)
400 Meters Quanera Hayes Livingstone
5000 Meters Elicia Anderson Millersville
Shot Put Nicole Green Missouri Southern
Mile Anna VanWechel MSU Moorhead
Pentathlon Jena Isaacson Neb.-Kearney
Triple Jump Kearah Danville New Mexico Highlands
200 Meters Jillisa Grant New Mexico Highlands
Long Jump Jillisa Grant New Mexico Highlands
High Jump Bailey Franklin Northern Michigan
Triple Jump Sherice Hewett Northern Michigan
Pole Vault Jaime Roberts Northern Michigan
Shot Put Lekiesha McKnight Northwest Missouri
Shot Put Heidi Smith Pittsburg State
Distance Medley Relay Ashley Meyer Saginaw Valley State
Distance Medley Relay Megan Pittoors Saginaw Valley State
Distance Medley Relay Diamond Taylor Saginaw Valley State
800 Meters Alycia Wright Saginaw Valley State
Distance Medley Relay Alycia Wright Saginaw Valley State
4×400 Relay Sherri-Ann Ashman Saint Augustine’s
200 Meters Nicketa Bernard Saint Augustine’s
400 Meters Nicketa Bernard Saint Augustine’s
4×400 Relay Nicketa Bernard Saint Augustine’s
4×400 Relay Cherrisse Lynch Saint Augustine’s
4×400 Relay Kelly Shaw Saint Augustine’s
Triple Jump Keenya McDaniel San Francisco State
800 Meters McKayla Fricker Seattle Pacific
Pentathlon Ali Worthen Seattle Pacific
Distance Medley Relay Lindsay Bingaman Shippensburg
Distance Medley Relay Lara Crofford Shippensburg
Distance Medley Relay Lauren Ellsworth Shippensburg
800 Meters Amanda Raudabaugh Shippensburg
5000 Meters Katrina Spratford Shippensburg
Distance Medley Relay Katrina Spratford Shippensburg
Pentathlon Lynzi Daughenbaugh Tiffin
Long Jump Jennifer Zweifel Truman State
Triple Jump Jennifer Zweifel Truman State
Mile Melissa Agnew U-Mary
Distance Medley Relay Melissa Agnew U-Mary
Distance Medley Relay Kayla Carlson U-Mary
Distance Medley Relay Rikki Schmidt U-Mary
200 Meters Kathryn Stewart U-Mary
Mile Dakota Wolf U-Mary
Distance Medley Relay Dakota Wolf U-Mary
200 Meters Samantha Edwards Virginia State
Triple Jump Ashley Potter Western Oregon
High Jump Susan Jackson Western State
5000 Meters Lauren Kleppin Western State
High Jump Barbara Szabo Western State
Pole Vault Karis Anderson Western Washington
Weight Throw Jenny Schuler Winona State
4×400 Relay Kristi Baptiste Winston-Salem State
200 Meters Shanika Lamons Winston-Salem State
4×400 Relay Shanika Lamons Winston-Salem State
4×400 Relay Ashley Lawson Winston-Salem State
4×400 Relay Cruz Vargas-Sullivan Winston-Salem State