Division II USTFCCCA Cross Country All-Americans for 2013 Announced

By Kyle Terwillegar, USTFCCCA

November 25, 2013   

NEW ORLEANS – The U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) announced Monday the 80 student-athletes who earned All-America honors by finishing among the top 40 of the 2013 NCAA Division II Cross Country Championships men’s and women’s races.

All-America Archive
NCAA Championships Central | Final Results

In defending their national title from 2012, the 2013 NCAA Division II women’s champion Grand Valley State Lakers placed six individuals on the USTFCCCA All-America list — the most of any NCAA program this year regardless of division or gender — while the Adams State men, led by individual champion junior Tabor Stevens, earned five All-America nods en route to winning its fifth national title in the past six seasons.

Led by third-place junior Allyson Winchester, ninth-place sophomore Jessica Janecke and 11th-place freshman Kendra Foley, the Lakers posted a team score of 54 — the lowest by a women’s DII champion since Adams State posted the same score in 2005 –to Adams State’s 91. Rounding out the honorees for GVSU were senior Courtney Brewis (17th), junior Hannah Osborn (31st) and sophomore Jordan Chester (40th) The Lakers nearly put all seven runners on the All-America list, as their seventh crossed the line in 48th.

Runner-up Adams State was represented on the All-America list by four honorees. Third-place Western State, fourth-place Alaska Anchorage rounded out the podium with a pair of All-Americans each. Fifth-place Augustana (S.D.), seventh-place Simon Fraser, eighth-place Metro State, ninth-place Mansfield and 23rd-place Bentley also earned two All-America plaudits apiece.

Individual champ Tabor Stevens paced the Adams State men to the team title and five All-America selections as the Grizzlies took down Grand Valley State, 54-104. Senior Jovanny Godinez (10th), sophomore Kevin Batt (12th), sophomore Kyle Masterson (18th) and senior Naseem Haje (30th) also made the list of All-America honorees, with their sixth runner finished just outside the top-40 cutoff in 46th.

GVSU earned four All-America nods as the runner-up, while third-place Augustana (S.D.), fifth-place Colorado Mines and seventh-place Alaska Anchorage each put three on the list.

Fourth-place Western State, sixth-place Chico State, 13th-place Metro State and 18th-place Sioux Fall State were all represented by pairs of All-Americans.

Led by the Adams State men’s five honorees, the RMAC led all conferences in the NCAA in representation, regardless of division or gender, with a total 13 honorees. Western State sophomore Vegard Olstad was runner-up to Stevens, while Colorado Mines’ trio of senior Andrew Epperson (13th) and juniors Derek Alcorn (33rd) and Phil Schneider (34th) earned All-America honors for the second straight season. Metro State’s junior Nick Kadlec (20th) and senior Kirk Harvey (27th) and Black Hills State senior Mitch Kraft (29th) rounded out the list for the RMAC.

Next in line was the GLIAC and NSIC with five apiece.

GVSU’s six honorees boosted the GLIAC to a women’s best 10 total All-America nods. Ferris State senior Samantha Johnson finished fifth to join GVSU’s Winchester and Janecke in the top 10. Saginaw Valley State junior Emily Short (18th), first-year Ashland runner Delainey Phelps (25th) and Malone senior Tina Oprean (38th) rounded out the conference’s All-Americans.

The RMAC was represented by eight honorees, while the GNAC had six and individual champion senior Jennifer Agnew of U-Mary headlined the NSIC’s five All-Americans.

National Athletes and Coaches of the Year will be announced Tuesday.

Men’s USTFCCCA All-America Honorees

Athlete Name Institution Year Place
Jovanny Godinez Adams State Sr.  10
Kevin Batt Adams State So. 12
Kyle Masterson Adams State So.  18
Naseem Haje Adams State Sr.  30
Tabor Stevens Adams State Jr.  1
Dylan Anthony Alaska Anchorage Jr.  25
Isaac Kangogo Alaska Anchorage Jr.  40
Victor Samoei Alaska Anchorage Fr.  32
Mike Biwott American International So.  4
Harald Karbo Augustana (S.D.) So.  19
Paul Yak Augustana (S.D.) Sr.  6
Tom Karbo Augustana (S.D.) Sr.  11
Mitch Kraft Black Hills State Sr.  29
Bryton Reim Cal Baptist Jr.  36
John Carrell Cal Poly Pomona Sr.  38
Aaron Dinzeo California (Pa.) Jr.  5
Matt Brooker Cedarville Sr.  28
Tyler Stuber Central Missouri Sr.  35
Isaac Chavez Chico State Sr.  8
Johnny Sanchez Chico State Jr.  23
Andrew Epperson Colorado Mines Sr.  13
Derek Alcorn Colorado Mines Jr.  33
Phil Schneider Colorado Mines Jr.  34
David Silversmith Ferris State Sr.  31
Alan Peterson Grand Valley State Jr.  16
Brent Showerman Grand Valley State Sr.  14
Chad Cini Grand Valley State So.  22
Josh Moskalewski Grand Valley State Sr.  26
Andrew McLain Lewis Sr.  21
Alex Monroe Lock Haven Sr.  3
Blake Delong McKendree Sr.  17
Kirk Harvey Metro State Sr.  27
Nick Kadlec Metro State Jr.  20
Adam Volkert Pittsburg State Sr.  7
Felix Duchampt Queens (N.C.) Jr.  24
Robert Brockmueller Sioux Falls Jr.  37
William Brockmueller Sioux Falls Jr.  39
Johnnie Guy Southern Indiana So.  9
Garrett Wilson Western State Sr.  15
Vegard Olstad Western State So.  2

 

Women’s USTFCCCA All-America Honorees

Athlete Name Institution Year Place
Jesse Brunett Adams State Jr.  32
Kelly Lamb Adams State Sr.  20
Lauren Martin Adams State Jr.  6
Maura O’Brien Adams State Fr.  15
Joyce Kipchumba Alaska Anchorage So.  13
Susan Tanui Alaska Anchorage Sr.  16
Alexandra Stasiuk American International Jr.  27
Delainey Phelps Ashland Fr.  25
Kristin Brondbo Augustana (S.D.) Sr.  10
Runa Falch Augustana (S.D.) Sr.  24
Amy Varsell Bentley Sr.  39
Tara Dooley Bentley Jr.  4
Victoria Davis Bloomsburg Sr.  22
Connie Morgan Central Washington Jr.  33
Ayla Granados Chico State Sr.  26
Sarah Krolick Edinboro Sr.  23
Samantha Johnson Ferris State Sr.  5
Allyson Winchester Grand Valley State Jr.  3
Courtney Brewis Grand Valley State Sr.  17
Hannah Osborn Grand Valley State Jr.  31
Jessica Janecke Grand Valley State So.  9
Jordan Chester Grand Valley State So.  40
Kendra Foley Grand Valley State Fr.  11
Amanda Farrough Lewis Fr.  21
Tina Oprean Malone Sr.  38
Jessica Scordino Mansfield Sr.  29
Lauren Norton Mansfield Sr.  30
Breanna Hemming Metro State Fr.  7
Janelle Lincks Metro State So.  14
Samantha Rivard Minnesota Duluth Fr.  8
Jessica Macy Pittsburg State Sr.  2
Emily Short Saginaw Valley State Jr.  18
Kirsten Allen Simon Fraser Sr.  37
Lindsey Butterworth Simon Fraser Sr.  12
Chelsea Bishop Stonehill Sr.  36
Jennifer Agnew U-Mary Sr.  1
Anna Marshall Western State Sr.  19
Julie Pack Western State So.  35
Katelyn Steen Western Washington Jr.  34
Jessica Young Winona State Jr.  28