278 From Division II to Receive USTFCCCA All-America Honors

By Tom Lewis, USTFCCCA

March 15, 2010   

NEW ORLEANS – The U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) announced on Monday the 278 student-athletes that will receive USTFCCCA All-America honors in Division II. A total of 352 awards will be presented to the 278 individuals as a result of a national top-eight finish in last weekend’s NCAA Indoor Championships in Albuquerque, N.M.

USTFCCCA All-America PDFs: By Team | By Event | Previous Award Recipients
Final National Team Ranking PDFs:
Week-by-Week
Final Regional Index (coming soon)
NCAA Championship Scoring Summary

Adams State’s men won their first NCAA Division II indoor track & field national title last weekend and lead all with 18 recipients of the All-America award. Saint Augustine’s claimed 72 points for second and picked up 15 All-America honors.

On the women’s side, Lincoln (Mo.) carried the day and scored 56 points to win their second-consecutive indoor national title. Ashland and Grand Valley State notched 47 apiece to tie for second. Grand Valley State topped all women’s teams with 16 All-America honorees, eight of which came from top-eight placings in each of the relays.

USTFCCCA Division II Indoor Track & Field All-Americans

MEN

Event Name School
Pole Vault Landon Ehlers Abilene Christian
Heptathlon James Hardin Abilene Christian
200 Meters Desmond Jackson Abilene Christian
60 Meters Desmond Jackson Abilene Christian
60 Meter Hurdles Andrew McDowell Abilene Christian
5000 Meters Amos Sang Abilene Christian
Triple Jump Ramon Sparks Abilene Christian
Long Jump Ramon Sparks Abilene Christian
Mile Run Aaron Braun Adams State
5000 Meters Aaron Braun Adams State
Distance Medley Relay Aaron Braun Adams State
Distance Medley Relay Keegan Calmes Adams State
5000 Meters Luke Cragg Adams State
Long Jump James Douglas Adams State
Mile Run Anthony Gauthier Adams State
800 Meters Andrew Graham Adams State
Distance Medley Relay Andrew Graham Adams State
Mile Run Ryan McNiff Adams State
5000 Meters Ryan McNiff Adams State
5000 Meters Brian Medigovich Adams State
Mile Run Brian Medigovich Adams State
High Jump Dyson Mortensen Adams State
Mile Run Reuben Mwei Adams State
5000 Meters Reuben Mwei Adams State
Distance Medley Relay Drew Soucy Adams State
5000 Meters Florian Theophile Adams State
60 Meters Kevin Durant Adelphi
400 Meters Mychael Fabio Adelphi
4×400 Relay Emile Barnett American International
High Jump Noel James American International
4×400 Relay Emmanuel Jean American International
5000 Meters Glarius Rop American International
4×400 Relay Dominic Smith American International
4×400 Relay Carlton Wildman American International
Weight Throw Mike Jeffery Ashland
Heptathlon Carsten Krohn Ashland
Weight Throw Ryan Loughney Ashland
Weight Throw Cory Meuleman Ashland
Weight Throw Richard Quick Ashland
Shot Put Kurt Roberts Ashland
Heptathlon Zac Preble Bemidji State
High Jump Aaron Johnson Bowie State
60 Meter Hurdles Brice Myers California (Pa.)
Heptathlon Shawn Boss Central Missouri
4×400 Relay Anthony Cooper Central Missouri
Weight Throw Drew Frizzell Central Missouri
Shot Put Drew Frizzell Central Missouri
4×400 Relay Kai Roper Central Missouri
4×400 Relay Brent Vogel Central Missouri
Heptathlon Brent Vogel Central Missouri
4×400 Relay Darius Walker Central Missouri
Heptathlon Darius Walker Central Missouri
Distance Medley Relay Russell Drummond Colorado Mines
Distance Medley Relay Ryan Hanley Colorado Mines
Distance Medley Relay Mack McLain Colorado Mines
Mile Run Mack McLain Colorado Mines
Distance Medley Relay Ben Zywicki Colorado Mines
400 Meters Negus Graham East Stroudsburg
Triple Jump Josh Honeycutt Emporia State
High Jump Briar Ploude Emporia State
60 Meters Josh Schuler Emporia State
200 Meters Josh Schuler Emporia State
Pole Vault Greg Burns Ferris State
4×400 Relay Simon Bernard Findlay
4×400 Relay Lyndon Johnson Findlay
4×400 Relay Greg Schaible Findlay
4×400 Relay Curtis Smithey Findlay
400 Meters Curtis Smithey Findlay
Shot Put Derrick Vicars Findlay
Shot Put Matt Armstrong Grand Valley State
Pole Vault Matt Gordeneer Grand Valley State
Weight Throw Aaron Falk Hillsdale
Weight Throw Jason Stomps Hillsdale
Long Jump Nafee Harris Indiana (Pa.)
High Jump Leander Toney Indiana (Pa.)
4×400 Relay Winston Brown Johnson C. Smith
4×400 Relay Jamille Callum Johnson C. Smith
60 Meter Hurdles Andre Collins Johnson C. Smith
4×400 Relay Leford Green Johnson C. Smith
400 Meters Leford Green  Johnson C. Smith
4×400 Relay Richard Harkness Johnson C. Smith
60 Meters Jamaree Gordon Kentucky State
200 Meters Jamaree Gordon Kentucky State
Pole Vault William Hodges Kutztown
Triple Jump Jonathon Allen Lake Superior State
Shot Put Scott Barnas Lewis
4×400 Relay Sabiel Anderson Lincoln (Mo.)
400 Meters Steve Banton Lincoln (Mo.)
4×400 Relay Steve Banton Lincoln (Mo.)
200 Meters Gerald Bascoe Lincoln (Mo.)
Long Jump Gerald Bascoe Lincoln (Mo.)
60 Meters Kimour Bruce Lincoln (Mo.)
4×400 Relay Dwain Bryden Lincoln (Mo.)
60 Meters Ravel Grey Lincoln (Mo.)
4×400 Relay Rupert Smith Lincoln (Mo.)
60 Meters Gavin Terrelonge Lincoln (Mo.)
60 Meter Hurdles Frankie Waters Mars Hill
Distance Medley Relay Carl Arnold III Metro State
Distance Medley Relay Rick Bogatay Metro State
Distance Medley Relay Anthony Luna Metro State
Distance Medley Relay Nathan Newland Metro State
Distance Medley Relay Eric Anenson Minnesota State
Distance Medley Relay Sam Lance Minnesota State
800 Meters Denise Mokaya Minnesota State
Distance Medley Relay Denise Mokaya Minnesota State
Pole Vault Dan Novak Minnesota State
Distance Medley Relay Jonathan Stoltman Minnesota State
Pole Vault Jared Anders Missouri S&T
60 Meter Hurdles Terry Robinson Missouri S&T
Distance Medley Relay Brennan Benkert Missouri Southern
Mile Run Brennan Benkert Missouri Southern
Distance Medley Relay Dustin Dixon Missouri Southern
Distance Medley Relay Aki Nummela Missouri Southern
Distance Medley Relay Kevin Wright Missouri Southern
Shot Put Dane Tobey Neb.-Kearney
Long Jump Calvin McGruder Northern State
Shot Put Ben McKim Northwest Missouri
60 Meter Hurdles Tyler Shaw Northwest Missouri
60 Meters Will Fulton Northwood (Mich.)
Shot Put Brian Allen Pittsburg State
Weight Throw Brian Allen Pittsburg State
Distance Medley Relay Mujahid Hassaballa Pittsburg State
60 Meter Hurdles Jeremy Jackson Pittsburg State
Distance Medley Relay Darius Johnson Pittsburg State
Triple Jump Kiara Jones Pittsburg State
Distance Medley Relay Tim Testa Pittsburg State
Distance Medley Relay James Ward Pittsburg State
800 Meters Nelson Mwangi Queens (N.C.)
800 Meters Tony Filipek Saginaw Valley State
800 Meters Charlie Richards Saginaw Valley State
200 Meters Antonio Abney Saint Augustine’s
400 Meters Antonio Abney Saint Augustine’s
4×400 Relay Antonio Abney Saint Augustine’s
4×400 Relay Richard Boone Saint Augustine’s
60 Meter Hurdles Jason Boyd Saint Augustine’s
4×400 Relay Jason Boyd Saint Augustine’s
High Jump Christopher Copeland Saint Augustine’s
Triple Jump Orolando Duffus Saint Augustine’s
Long Jump Orolando Duffus Saint Augustine’s
Long Jump Brandon Quarles Saint Augustine’s
Triple Jump Brandon Quarles Saint Augustine’s
200 Meters Josh Scott Saint Augustine’s
400 Meters Josh Scott Saint Augustine’s
4×400 Relay Josh Scott Saint Augustine’s
800 Meters George Smith Saint Augustine’s
High Jump Maurice Hall Saint Paul’s
800 Meters Josh Wilks Seton Hill
Heptathlon Don Graybill Shippensburg
Triple Jump Diwani Augustine Southern Connecticut
800 Meters Selasi Lumax Southern Connecticut
Pole Vault Ryan Whitehead Southern Connecticut
High Jump Corey Thomas Stonehill
Triple Jump CJ Griggs Texas A&M-Kingsville
4×400 Relay Dominic Colvin Tiffin
4×400 Relay Deven Kenne Tiffin
Heptathlon Dan Snyder Tiffin
200 Meters Anthony Thomas Tiffin
4×400 Relay Anthony Thomas Tiffin
400 Meters Justin Ware Tiffin
4×400 Relay Justin Ware Tiffin
4×400 Relay Craig Bennett UMass Lowell
4×400 Relay Donte Brown UMass Lowell
Distance Medley Relay Tim Guerin UMass Lowell
4×400 Relay Robert Liekweg UMass Lowell
Distance Medley Relay Angus MacDonald UMass Lowell
Mile Run Angus MacDonald UMass Lowell
Distance Medley Relay Daniel Wang UMass Lowell
200 Meters Evan White UMass Lowell
4×400 Relay Jeffrey Wundt UMass Lowell
Distance Medley Relay Jeffrey Wundt UMass Lowell
Long Jump Leighon Johnson West Chester
Distance Medley Relay Loren Ahonen Western State
Distance Medley Relay Andy Crook Western State
Distance Medley Relay Tyler Rasumussen Western State
Distance Medley Relay Jerrett Swarr Western State
Pole Vault Ryan Brown Western Washington

WOMEN

Event Name School
60 Meters Jessica Blair Abilene Christian
60 Meters Wanda Hutson Abilene Christian
Pentathlon Jessica Withrow Abilene Christian
Pentathlon Amanda Doyle Adams State
Distance Medley Relay Lindsay Grasmick Adams State
Mile Run Cassie Mitchell Adams State
Distance Medley Relay Cassie Mitchell Adams State
800 Meters Sofia Monroe Adams State
Distance Medley Relay Sofia Monroe Adams State
Distance Medley Relay Alicia Nelson Adams State
Mile Run Alicia Nelson Adams State
60 Meter Hurdles Indira Spence Adams State
200 Meters Indira Spence Adams State
Shot Put Kelly Ash Ashland
Weight Throw Kelly Ash Ashland
Weight Throw Tara Cooper Ashland
High Jump Abby Kacsandi Ashland
Pentathlon Lisa Roth Ashland
400 Meters Steph Tinney Ashland
Distance Medley Relay Bobbi Jo Buyck Augustana (S.D.)
Distance Medley Relay Linn Nilsson Augustana (S.D.)
Distance Medley Relay Caitlin Polgreen Augustana (S.D.)
800 Meters Cecilie Udstuen Augustana (S.D.)
Distance Medley Relay Cecilie Udstuen Augustana (S.D.)
400 Meters Kristi Buerkle Bemidji State
4×400 Relay Moriah Jubrey Cal State LA
4×400 Relay Brittany Manuel Cal State LA
4×400 Relay Jennifer Shoate Cal State LA
4×400 Relay Shianne Smith Cal State LA
Pole Vault Annie Burlingham Cal State Stanislaus
60 Meter Hurdles Lindsay Lettow Central Missouri
Pentathlon Lindsay Lettow Central Missouri
Shot Put Kayla Muyskens Central Missouri
60 Meters Kiera Benson Colorado Mines
Distance Medley Relay Hilary Hurst Colorado Mines
Distance Medley Relay Marie Patton Colorado Mines
5000 Meters Marie Patton Colorado Mines
Distance Medley Relay Kristen Rinedollar Colorado Mines
Distance Medley Relay Briana Suppes Colorado Mines
High Jump Lynn Mayer East Stroudsburg
Triple Jump Brooke Kent Emporia State
Long Jump Brooke Kent Emporia State
High Jump Jennifer Robinson Emporia State
800 Meters Stephanie Charnigo Findlay
60 Meter Hurdles Raven Clay Findlay
Long Jump Darcie Schmitz Fort Hays State
Triple Jump Darcie Schmitz Fort Hays State
Distance Medley Relay Lauren Bergstrom Grand Valley State
800 Meters Lauren Bergstrom Grand Valley State
Shot Put Lauren Buresh Grand Valley State
800 Meters Chanelle Caldwell Grand Valley State
4×400 Relay Chanelle Caldwell Grand Valley State
High Jump Maegan Doyen Grand Valley State
4×400 Relay Danielle Fonseca Grand Valley State
Mile Run Monica Kinney Grand Valley State
Distance Medley Relay Monica Kinney Grand Valley State
Pole Vault Jocelyn Kuksa Grand Valley State
Distance Medley Relay Karie McDonald Grand Valley State
Weight Throw Liz Murphy Grand Valley State
4×400 Relay Kayla Vallar Grand Valley State
Distance Medley Relay Kayla Vallar Grand Valley State
60 Meter Hurdles Candice Wheat Grand Valley State
4×400 Relay Candice Wheat Grand Valley State
4×400 Relay Erin Benjamin Hillsdale
Pole Vault Kayla Caldwell Hillsdale
4×400 Relay Kayla Caldwell Hillsdale
Weight Throw Kathy Dirksen Hillsdale
4×400 Relay Marta Scheiwe Hillsdale
4×400 Relay Jazmin Williams Hillsdale
Long Jump Laurie Ajavon Indiana (Pa.)
Long Jump Brianna Liebold Indiana (Pa.)
4×400 Relay Nikki Boston Johnson C. Smith
60 Meter Hurdles Rosemarie Carty Johnson C. Smith
4×400 Relay Rosemarie Carty Johnson C. Smith
4×400 Relay Xahnn-Georgia Reid Johnson C. Smith
60 Meter Hurdles Shermaine Williams   Johnson C. Smith
200 Meters Shermaine Williams   Johnson C. Smith
4×400 Relay Shermaine Williams Johnson C. Smith
Long Jump Ashley Butler Lewis
High Jump Samantha Linck Lewis
Long Jump Racquel Anderson Lincoln (Mo.)
4×400 Relay Nyoka Cole Lincoln (Mo.)
200 Meters Nyoka Cole Lincoln (Mo.)
400 Meters Nyoka Cole Lincoln (Mo.)
400 Meters Michelle Cumberbatch Lincoln (Mo.)
4×400 Relay Michelle Cumberbatch Lincoln (Mo.)
200 Meters Semoy Hackett Lincoln (Mo.)
60 Meters Semoy Hackett Lincoln (Mo.)
400 Meters Yanique Haye Lincoln (Mo.)
4×400 Relay Yanique Haye Lincoln (Mo.)
4×400 Relay Keniesha Jones Lincoln (Mo.)
60 Meters Janika Martell Lincoln (Mo.)
200 Meters Janika Martell Lincoln (Mo.)
5000 Meters Brenae Edwards Mansfield
Mile Run Alexis Skarda Mesa State
5000 Meters Morgan Place Minn.-Duluth
60 Meters Brittany Henderson Minnesota State
Pole Vault Lauren Stelten Minnesota State
Distance Medley Relay Ashley Bunch Missouri Southern
Shot Put Nicole Green Missouri Southern
Pole Vault Ciara Lipsey Missouri Southern
Triple Jump Channell Lloyd Missouri Southern
Weight Throw Emilie Mieseler Missouri Southern
Distance Medley Relay Cyarra Prince Missouri Southern
Distance Medley Relay Carita Riutta Missouri Southern
5000 Meters Kimi Shank Missouri Southern
Distance Medley Relay Courtney Waltbillig Missouri Southern
Mile Run Anna VanWechel MSU Moorhead
Triple Jump Nkeiruka Domike Neb.-Omaha
400 Meters Kayla Koepke Neb.-Omaha
4×400 Relay Kaya Koepke Neb.-Omaha
4×400 Relay Maja Mihalinec Neb.-Omaha
60 Meters Maja Mihalinec Neb.-Omaha
Shot Put Heather Minssen Neb.-Omaha
Pentathlon Shannon Moore Neb.-Omaha
60 Meter Hurdles Shannon Moore Neb.-Omaha
4×400 Relay Shannon Moore Neb.-Omaha
4×400 Relay Anja Puc Neb.-Omaha
800 Meters Anja Puc Neb.-Omaha
200 Meters Shannon Gagne New Haven
Triple Jump Angella Graham New Mexico Highlands
Pentathlon Angella Graham New Mexico Highlands
Weight Throw Amanda Madden Northern State
Pentathlon Emily Churchman Northwest Missouri
Weight Throw Kristin Cameron Northwood (Mich.)
High Jump Gretchen Clark Pittsburg State
60 Meters Rosalyn Nelson Pittsburg State
Shot Put Heidi Smith Pittsburg State
5000 Meters Meagan Nedlo Queens (N.C.)
5000 Meters Tanya Zeferjahn Queens (N.C.)
Triple Jump Kirsten Fields Saint Augustine’s
4×400 Relay Sheena Johns Saint Augustine’s
4×400 Relay Kyra Mobley Saint Augustine’s
4×400 Relay Barbara Pierre Saint Augustine’s
200 Meters Barbara Pierre Saint Augustine’s
60 Meters Barbara Pierre Saint Augustine’s
400 Meters Angelique Smith Saint Augustine’s
200 Meters Angelique Smith Saint Augustine’s
4×400 Relay Angelique Smith Saint Augustine’s
High Jump Melissa Buche Saint Joseph’s (Ind.)
Distance Medley Relay Lisa Anderberg Seattle Pacific
Distance Medley Relay Jane Larson Seattle Pacific
Mile Run Jane Larson Seattle Pacific
Distance Medley Relay Jenifer Pike Seattle Pacific
Mile Run Jessica Pixler Seattle Pacific
Distance Medley Relay Jessica Pixler Seattle Pacific
Distance Medley Relay Mary Dell Shippensburg
Distance Medley Relay Shannon Hare Shippensburg
Distance Medley Relay Abigail Huber Shippensburg
Distance Medley Relay Neely Spence Shippensburg
5000 Meters Neely Spence Shippensburg
Pole Vault Jennifer Hansen Slippery Rock
800 Meters Danielle Moore Southern Connecticut
60 Meter Hurdles Letecia Taylor Southern Connecticut
Mile Run Mary Ballinger Southern Indiana
High Jump Danielle Luhmann St. Cloud State
Long Jump Heather Miller St. Cloud State
Triple Jump Heather Miller St. Cloud State
Pentathlon Heather Miller St. Cloud State
Triple Jump Katrina Biermann Truman State
Pole Vault Katrina Biermann Truman State
Long Jump Melissa Walker U. of Mary
Shot Put Jacqui Barrett UMass Lowell
800 Meters Haley Catarius UMass Lowell
4×400 Relay Sarah Brownell Western Washington
4×400 Relay Michelle Howe Western Washington
Distance Medley Relay Rachael Johnson Western Washington
4×400 Relay Megan O’Connell Western Washington
Distance Medley Relay Megan O’Connell Western Washington
Distance Medley Relay Courtney Olsen Western Washington
5000 Meters Sarah Porter Western Washington
Distance Medley Relay Sarah Porter Western Washington
4×400 Relay Ellie Siler Western Washington
400 Meters Kelly Shaw Winona State
Weight Throw Rebecca Stier Winona State
Shot Put Mary Theisen Winona State