Division III Cross Country Men’s Scholar Athlete of the Year and Individual All-Academic Awards Announced

By Kyle Terwillegar, USTFCCCA

February 14, 2014   

NEW ORLEANS – Mike LeDuc of Connecticut College has been named the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) Division III Men’s Scholar Athlete of the Year for the 2013 cross country season among 228 men who earned USTFCCCA All-Academic honors.

LeDuc, the individual champion at the 2013 NCAA Division II Cross Country Championships, earned Scholar Athlete of the Year status as the best individual finisher at the NCAA Championships who earned a cumulative grade point average of 3.30.

The senior botany major from Canton, Conn, with a 3.78 GPA won his school’s first individual NCAA cross country title in Hanover, Ind., in a tight back-and-forth battle with John Crain of North Central (Ill.). After simultaneously passing the 7K mark of the 8K race with Crain, LeDuc was able to kick hard in the final quarter of a mile to win by four seconds with a time of 24:29.3.

Past Winners

2013: Mike LeDuc, Connecticut College
2012: Tim Nelson, UW-Stout
2011: Ben Sathre, St. Thomas (Minn.)
2010: Anders Hulleberg, Haverford
2009: Ricky Flynn, Lynchburg
2008: Brian Chenoweth, Wartburg
2007: Chris Erichsen, Saint John’s (Minn.)
2006: Will Leer, Pomona-Pitzer

After finishing fourth in his first race of the season, LeDuc was unbeatable in his final five races. Included in his winning streak were victories at the Pre-National Invitational, the NESCAC Championship and the New England Regional.

He is the first man from Connecticut College and the NESCAC to earn the award since it debuted in 2006.

LeDuc was one of 228 men in Division III who earned USTFCCCA All-Academic honors for the 2013 cross country season. Honorees must have compiled a cumulative GPA or 3.30 or greater and must have finished among the top 25 percent of finishers at their respective regional championships.

Those 228 men hail from 98 different institutions and 35 different conferences. Three teams were represented by six All-Academic selections apiece in Williams, Washington (Mo.) and Wabash. Eleven more teams each had five student-athletes each earn the honor, including national team champion St. Olaf.

The NESCAC led the way in conference representation with 31 total honorees, followed closely by the UAA with 27 and the Centennial Conference with 17.

Eleven student-athletes reported 4.0 cumulative GPAs.

Of the 35 All-Americans, 23 earned All-Academic honors; as did 16 of the top 25 finishers.

2013 Division III Men’s Cross Country Individual All-Academic Honorees

Full Name Institution GPA Athlete’s Major
Charlie Reighard Amherst 3.95 Neuroscience
Alvaro Morales Amherst 3.74 Economics
Greg Turissini Amherst 3.52 History and Pre-Med
Raymond Meijer Amherst 3.50 Undeclared
KC Fussell Amherst 3.30 Political Science
Keith Sands Augustana (Ill.) 3.81 Mathmatics
Isaac Trostle Augustana (Ill.) 3.45 Mathmatics education
Matt Meyers Aurora 3.37 Criminal Justice
Greggory Heller Bates 3.69 Chemistry
Ryan James Berry 3.55 History
Brandon Davis Berry 3.48 Psychology
Matthew Berens Bethel (Minn.) 3.44 Bio Chem
Timothy Miller Bridgewater (Va.) 3.69 Computer Science and Mathematics
Keith Thomas Bridgewater (Va.) 3.86 Environmental Science
Josh Ferguson Calvin 3.74 Political Sciene
Phil Spitzer Calvin 3.44 Accounting
Steven Haagsma Calvin 3.58 Secondary Education
Jeff Meitler Calvin 3.66 Business
Sam Kerk Calvin 3.39 Bio-Chemistry
Hart Hornor Carleton 3.45 undeclared
Marcus Huderle Carleton 3.42 Computer Science
Jacob Hoerger Carleton 3.90 Political Science and Russian
Josh Newby Carnegie Mellon 3.57 Industrial Design
George Degen Carnegie Mellon 3.88 Chemical Engineering
Marc-Daniel Julien Carnegie Mellon 3.80 Electrical & Computer Engineering
Brendan O’Hara Carnegie Mellon 3.54 Electrical & Computer Engineering
Ken Murphy Carnegie Mellon 3.52 Computer Science
David Dixon Case Western Reserve 3.90 Mechanical Engineering
Wyatt Hoch Case Western Reserve 4.00 Pre-medicine
Timothy Travitz Case Western Reserve 3.50 Engineering
Andrew Jackson Central (Iowa) 3.57 Biology, Environmental Studies
Jamie Vander Veer Central (Iowa) 3.58 Secondary Education
John Kieffer Centre 3.46 Physics/Math
Eric Beyerle Centre 4.00 Biochemistry and Molecular Biology/Chemical Physics
Josh Rieskamp Centre 3.98 Behavioral Neuroscience/Biology
Albert Anastasio Centre 3.85 Biology/Pre-Medicine
Matthew McCurdy Centre 3.31 Math
Daniel Povitsky Chicago 3.42 Economics
Michael Frasco Chicago 3.80 Undeclared
Samuel Butler Chicago 3.94 Classical Studies
Renat Zalov Chicago 3.44 Economics/Romance Languages
Kevin On Chicago 3.36 Economics
Jonathan Briskman Claremont-Mudd-Scripps 3.83 Mathematics-Economics
Sam Pitcavage Claremont-Mudd-Scripps 3.50 Economics-Government
Colin Briskman Claremont-Mudd-Scripps 3.65 Economics
Joseph O’Connell Coast Guard 3.83 Mechanical Engineering
Bradley Pienta Coast Guard 3.42 Naval Architecture and Marine Engineering
Zachary Velasquez Coast Guard 3.31 Mechanical Engineering
Silas Eastman Colby 3.60 Undeclared
Charlie Coffman Colby 3.59 Economics and Math
Will McCarthy Colby 3.67 English
Nick Hall Colorado College 3.31 Physics
Michael LeDuc Connecticut College 3.78 Botany
Ben Bosworth Connecticut College 3.60 Undeclared
Patrick Dermody Connecticut College 3.45 History
Jacob Dennie Denison 3.85 Undecided
Zachary Kaminski DeSales 3.87 Sport and Exercise Science
Nathan Noll DeSales 3.43 Physician Assistant
Ryan Steinbock Dickinson 3.55 International Business and Management
Greg Clark Dickinson 3.92 Biochemisty/Molecular Biology
Alex Strenta Dickinson 3.48 Music
Jacob Landis Eastern Mennonite 3.94 Biblical Studies
Zachary Trama Elizabethtown 3.71 Actuarial Science
Will Cross Elmhurst 3.61 Business
Tyler Cooke Emory 3.96 Biology
Eddie Mulder Emory 3.75 Business
Hank Ashforth Emory 3.61 Neuroscience and Behavioral Biology
Patrick Crews Emory 3.32 Business
Alex Fleischhacker Emory 3.31 Psychology
Bryan Andrews Franklin & Marshall 3.69 Mathematics & Computer Science
Joseph Pia George Fox 3.99 Engineering
Frank Canady Grinnell 3.64 Biological Chemistry
Evan Griffith Grinnell 3.48 Biology
Chad Norton Guilford 3.41 Physics
David Cason Guilford 3.72 Biology / Health Science
Charles Pfander Hamilton 3.56 Undecided
Chris Stadler Haverford 3.69 Sociology
Avi Bregman Haverford 3.63 Chemistry
Sam Fujimori Haverford 3.71 Undeclared
Jimmy Gorman Haverford 3.53 Undeclared
Dylan Verner-Crist Haverford 3.48 Undeclared
James Rogers Hope 3.89 Communications
Ben Zank Hope 3.72 Business
Samuel Pederson Hope 3.61 Education
Sean Phillips Ithaca 4.00 Physical Therapy
Sawyer Hitchcock Ithaca 3.98 English
Stephen Gomez Ithaca 3.95 Music Ed, Trumpet
Dennis Ryan Ithaca 3.87 Business Admin
Larkin Bohanan Ithaca 3.44 Business Admin
Austin Stecklair Johns Hopkins 3.34 Mechanical engineering
Schaffer Ochstein Johns Hopkins 3.81 Biomedical engineering
Andrew Ceruzzi Johns Hopkins 3.80 Mechanical engineering
Nicholas Riendeau Keene State 3.44 Sustainable Product Design and Innovation
Ryan Brady Keene State 3.36 Undecided
Justin Clarke Keystone 3.70 Wildlife Biology
Bryan Hayes La Verne 3.55 Physics
Tanner Long La Verne 3.52 Biology
John Paul Sevcik Loras 3.68 Biology and Spanish
Marty Mitchell Luther 3.69 Biology, Physical Education
Austin Bauer Luther 3.62 Biology
Isaac Jensen Luther 3.85 Undecided
Anthony McBride Lynchburg 3.50 Computer Science & Mathematics 
Matthew Methot Maine Maritime Academy 3.48 Global Logistics and Maritime Managemen
Jon Caffarelli Manchester 3.46 Business
Curtis Nordmann Manchester 3.36 Education
Michael Stocker Manchester 3.51 Biology/Chemistry
Alex Gudeman Manchester 4.00 Engineering
Greg Krathwohl Middlebury 3.54 Econ / Computer Science
Kevin Wood Middlebury 3.48 Environmental Studies
Nate Sans Middlebury 3.69 Political Science
Sebastian Matt Middlebury 3.64 Undecided
Wilder Schaaf Middlebury 3.51 Physics / Computer Science
Benji Xie MIT 3.52 Computer Science
Matt Jordan MIT 3.92 Mathematics
Dillon Farrell Moravian 3.46 Nursing
Matt O’Neil Mount Union 3.50 Exercise Science
Ben Miller MSOE 3.78 Mechanical Engineering
John Rutford Nebraska Wesleyan 3.96 Accounting
Zach Brown Nebraska Wesleyan 3.53 Business Administration
John Crain North Central (Ill.) 3.33 Sociology/Criminal Justice
Tim Hird North Central (Ill.) 3.59 Sport Management
Troy Kelleher North Central (Ill.) 3.82 English/Print Journalism
Geno Arthur Oberlin 3.47 Bio-Chemistry
John Guzman Aguilar Occidental 4.00 Politics & Spanish Studies
Colin Smith Occidental 3.40 Physics
Nathan Rosenbaum Ohio Northern 4.00 Engineering
Tyler Feitshans Ohio Northern 4.00 Engineering
Nathan Madonich Ohio Wesleyan 3.95 Environmental Science
Tyler Shipley Pacific (Ore.) 3.79 anthropology
Denis Lydon Penn State Behrend 3.40 International Business and Accounting
Benjamin Girodias Pomona-Pitzer 3.92 Physics
Alexander Johann Pomona-Pitzer 3.74 Mathematical Economics
Pryor Stroud Pomona-Pitzer 3.92 English and Media Studies
Wylie Mangelsdorf Principia 3.55 Studio Art
Justin Bigelow Puget Sound 3.83 Not declared
Paul Juelis Ramapo 3.59 Accounting
James Stuckey Rhodes 4.00 Undeclared
Yuji Wakimoto Rochester 3.80 Biochemistry
Adam Pacheck Rochester 3.94 Biomedical Engineering
John Bernstein Rochester 3.50 Psychology
Jonathan Sewnig Rowan 3.76 Mechanical Engineer
Sean Quinn RPI 3.75 Biochemistry/Biophysics
Paul Malek RPI 3.71 Mechanical Engineering
Jacob Andrews RPI 3.52 Chemical Engineering
Aaron Haley Saint Mary’s (Minn.) 3.96 Business
Brendan Courneene St. Lawrence 3.61 Chemistry
Trevor Bibb St. Lawrence 3.59 History
Grant Wintheiser St. Olaf 3.97 Biology
Jake Brown St. Olaf 3.92 Biology
Brian Saksa St. Olaf 3.45 Chemistry
Jake Campbell St. Olaf 3.45 Economics
Phillip Meyer St. Olaf 3.92 Music Education
Chris Lawson St. Scholastica 3.77 Exercise Physiology
Keaton Wendroth St. Thomas (Minn.) 3.87 Business Management
Jacob Gehartz St. Thomas (Minn.) 4.00 Exercise Science
Robby Williams St. Thomas (Minn.) 3.48 Exercise Science
Michael Cahill Stevens 3.78 Environmental Engineering
Timothy Lee SUNY Cortland 3.56 Biochemistry
Sean Fischer SUNY Geneseo 3.70 Biology
Rob Gorski SUNY New Paltz 3.50 Business
David Busby SUNY Oneonta 3.90 Environmental Science
Mike McConnville Swarthmore 4.00 Undeclared
Stuart Russell Swarthmore 3.85 Political Science and Economics
Robert Fain Swarthmore 3.77 History and Music
Jonas Oppenheimer Swarthmore 3.55 Sociology & Anthropology
Erick White Swarthmore 3.48 Biology and Ancient History
Taylor Piske Trinity (Texas) 3.83 Undecided
Andrew Shapero Tufts 3.58 Environmental Engineering
Timothy Nichols Tufts 3.58 Undeclared
Nicholas Guarnaccia Tufts 3.32 Economics
Jamie Norton Tufts 3.62 International Relations
Zach Switaj UMass Dartmouth 3.76 Mechanical enginering
Ryan Holt Univ. of the Ozarks 3.74 Management
Ryan Mugan UW-Eau Claire 3.61 Information Systems
Nick Petersson UW-Eau Claire 3.85 Information Systems
Matt Scott UW-Eau Claire 3.44 Biochem
Andrew Rohlman UW-La Crosse 3.65 Risk, Insurance & Financial Planning / Economics
Jacob Peterson UW-La Crosse 3.68 Education
Nate Routhier UW-La Crosse 3.43 Finance / Marketing
Josh Dedering UW-La Crosse 3.76 Sports Management
Tom Linner UW-La Crosse 3.89 Biology / Physical Therapy
Derek Johnsrud UW-Oshkosh 3.96 Dual Special Education/Elementary Education
Jordan Carpenter UW-Oshkosh 4.00 Economics
Joel Walden UW-Platteville 3.33 Math Education
Matt Smaga UW-Platteville 3.43 Social Science/History Educatoin
Patrick Jenkins UW-Stout 3.32 Applied Science
Jessop Keene UW-Stout 3.86 Industrial Design
Alfredo Mazzuca Vassar 3.50 Undeclared
Darren Driscoll Virginia Wesleyan 3.97 Chemistry
Dalton Boyer Wabash 3.53 Biology
Fabian House Wabash 3.49 English/Political Science
Billy McManus Wabash 3.98 Biology
Adam Togami Wabash 3.64 Biology
Mason McKinney Wabash 3.75 Biology
Nick Boyce Wabash 3.50 Biology
Sam Read Wartburg 3.88 Math
Chase Moser Wartburg 3.78 Business
Bennett Moser Wartburg 3.75 Business
Kevin Sparks Washington (Mo.) 3.54 Political Science & German
Andrew Padgett Washington (Mo.) 3.69 Psychology
Garrett Patrick Washington (Mo.) 3.74 Chemistry
Elliott Petterson Washington (Mo.) 3.87 Architecture
Ethan Brodeur Washington (Mo.) 3.80 Economics & Strategy
Ryan Senci Washington (Mo.) 3.47 Computer Science
Mac Strehler Washington and Lee 3.83 Undeclared
Levi Warring Washington and Lee 3.50 Chemistry and Economics
Eric Arsenault Wesleyan (Conn.) 3.72 Undeclared
Evan Bieder Wesleyan (Conn.) 3.65 Government
Keith Conway Wesleyan (Conn.) 3.39 Undeclared
Tim Shea Westfield State 3.93 English
T.C. Heydon Whitman 3.93 Biology
Matt Wotipka Whitman 3.68 NA
Parker Bennett Willamette 3.52 Exercise Science
Yonny Castillo Willamette 3.37 Latin American Studies
Daniel Swanson Willamette 3.34 Exercise Science
Bijan Mazaheri Williams 3.92 Undeclared
Christopher Lee Williams 3.63 English
Aldis Inde Williams 3.72 Math and Political Science
Peter Drews Williams 3.41 Psychology and English
Peter Hale Williams 3.44 Undeclared
Maxwell LaBerge Williams 3.43 Physics
Alexander Chabraja Wooster 3.77 Undecided
Morgan Clark Wooster 3.64 History
Luke Hutchings-Goetz Wooster 3.42 Chemistry
Austin Scott WPI 3.70 Mechanical Engineering
Robert Hollinger WPI 3.69 Computer Science
Timothy Hartung York (Pa.) 3.65 Nursing